Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Prečítajte si pravidlá používania fóra.


⇒ PRIHLÁSENIE | REGISTRÁCIA

Vstávanie pred vychodom slnka - čo robiť

Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

Čo robiť keď človek vstáva pred východom slnka a chce povedzme nerobiť zle pre svoj biorytmus (cirkadianny rytmus)? 

 

Najskôr treba povedať rozdiel medzi vstávanim v noci a neschopnosťou zaspať (nie je to dobré a je to znak, že cyklus kortizol - melatonin je narušený) alebo druhá možnosť keď človek prirodzene dobre spí, a jeho telo vstáva pekne sako, dokonca aj pred usvitom. Zvyčajne hlavne od jesene do jari keďže slnko vychádza neskôr a telo je naučené ne nejaký cyklus.

 

Prirodzené, nenútené ranné vstavanie je za mňa dobrý znak.

Tu je zopár tipov/nástrah ⬇️ 

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 09/08/2021 9:50 am
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

Veľa ľudí považuje ranné vstávanie za zlé, ale v tomto ide opäť raz o kontext. Aj zvieratká v prírode vstávajú rôzne, zvyčajne v závislosti od sezóny, hybernacie a toho, či sa sťahujú, alebo ostávajú v zime na ketogennej strave.

 

 

1. Ak môžeš, obzvlášť keď ešte nemrzne, skús aspoň na chvíľu vybehnúť bosý von na trávu. Magnetizmus Zeme je vtedy silný a tvoje telo to využíva na regeneráciu tkanív, aj kostí, plus tiež ako stimul pre mozog a epifýzu.

 

2. Ďalej, keď sa k tomu prepracuješ môžeš ráno skúsiť studenú sprchu alebo inú formu vystavenia sa chladu. Je to super naštartovanie plus opäť simulácia chladu aj stimulu pre Cirkadialny rytmus skrz receptory na pokožke.

 

Pre viac info pozrieť článok Adaptácia na chlad #5 Leptin a Cirkadialny rytmus.

https://jaroslavlachky.sk/adaptacia-na-chlad-5-leptin-a-cirkadianny-rytmus/

 

3. Treba si dávať pozor na akékoľvek umelé svetlo. Naše oko využíva na vnímanie svetla tyčinky a čapiky, pričom práve tyčinky sa potrebujú v ranných hodinách zregenerovať, aby neskôr zvládali intenzívne aj silné modré svetlo.

 

Čiže kľudne byť pár minút v tmavom mieste, ak môžeš vybehni von, aj keď ešte nesvitá (spojiť to s 1. alebo aj 2. bodom) a potom ak si v interiéri a musíš svietiť, skús nejaké slabé červené, pripadne aj žlté svetlo. V tomto je fajn napríklad stmieva (no pozor na Flicker, ktorý stmievač zväčší), plus zároveň aj stlmí svetlo, ktoré nevidíš vychádzať priamo, podobne ako keď slnko vychádza a najskôr sa osvetľuje okolie, atmosféra a až potom vide nad obzor slnko, ktoré na teba zasvieti priamo.

 

4. Ďalej určite nevyužívať hneď obrazovky a elektroniku ak netreba (ak áno, treba myslieť na dlhodobé následky/riziká). Ak hej, tak za mňa určite využívať IRIS na notebook a počítač, alebo inú ochranu (plus vhodné okuliare).

 

5. Tiež je super aspoň pohár vody vypiť. A už podľa toho či niekto raňajkuje (pre väčšinu odporúčam) si dať aj s citrónom napr. alebo v prípade že nie, tak iba čistú vodu.

 

6. Ďalšia vec je tiež radšej vstať, keď sa takto prirodzene niekto zobudí povedzme okolo piatej ráno, ako sa na silu snažiť zaspať znovu.

 

Ďalšia fáza spánku môže trvať v priemere 90 minút, plus je otázne, či po takomto prebratí do nej človek "spadne". Čiže určite lepšie ostať už hore.

Ak sa naopak človek budí v noci, alebo príliš zavčasu, vtedy to treba riešiť, pretože zvyčajne je už narušený cyklus kortizolu a melatoninu.

 

7. Posledná, najdôležitejšia vec je uvedomiť si, že nás Cirkadialny rytmus je dôležitý a príliš včasné vystavovanie sa akémukoľvek svetlu po dlhú dobu môže narušiť prirodzený cyklus kortizol - melatonin - DHEA

 

Za normálnych podmienok je korzitol vylučovaný v ranných hodinách, pred východom slnka, aby nás an prebral, roztiahol (rozložil) kolagén v tele, no slnečné svetlo korzitol degraduje, podobne ako melatonin.

 

Čiže príliš včasné a dlhotrvajúce vystavovanie sa umelému svetlu (ale aj EMP) môže cyklus posúvať a narúšať.

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 09/08/2021 9:52 am
Karol sa páčilo
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

Ak máš aj ty nejaký tip, či vlastnú skúsenosť, kľudne sa podeľ 👍             

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 09/08/2021 9:56 am
Vladdo
(@vladdo)
BRONZOVÝ ČLEN BRONZOVÝ ČLEN

AHoj Jaro.

Biohackovanie IR svetla sme sice predebatili v inom fore, ale tam sa to tykalo skor vystavovaniu sa celeho tela. Tu sa chcem opytat ohladom oci - ked su taketo tmave rana resp. cele dni hmliste bez slnka.

Dolezite je aby oci rano zachytili , tak ako prirodzene zo slnka - vsetky farby a hlavne IR. Mozem teda rano pozriet do (overeneho) IR svetla v case vychodu slnka? Ci uz pockat 2-3 mesiace na silnejsie slnko?

Dakujem

Vlado

OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/01/2022 8:17 pm
Jaroslav Lachký
(@jaroslavlachky)
Admin

@vladdo Samozrejme, že môžeš Vlado. otázka však je, či by si mal.

Osobne radšej odporúčam využívať aj takéto umelé svetlo skôr ako svietenie. Teda nie priamo do oka, alebo ako svoju terapiu, ale jednoducho ako zdroj svetla a neskôr, keď je vonku svetlo, chceš dostať stimul všetkých farieb a potom tiež môžeš využiť aj povedzme RLT a iné

OdpovedaťCitácia
Publikované : 03/01/2022 12:46 pm
Zdieľať: