Ako ubližuje umelé ...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Prečítajte si pravidlá používania fóra.


⇒ PRIHLÁSENIE | REGISTRÁCIA

Ako ubližuje umelé modré svetlo mitochondriám

Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

Krátke doplnenie k poslednému blogu Prečo umelé modré svetlo dehydratuje a zníži vitamín D.

 

Tento príspevok je pre každého, aby si vedel v hlave jednoducho predstaviť, prečo pre nás umelé svetlo nie je dobré a prečo to našim mitochondriám ubližuje. Teraz to vysvetlím na jednoduchom príklade so záhradnou hadicou.      

                        

 

Umelé modré svetlo nie len že dehydratuje teba, ale hlavne dehydratuje tvoje mitochondrie. Keď sa stane mitochondria dehydratovanou, nedokáže už robiť to čo má. S pôvodne živej a funkčnej baktérie sa stane disfunkčná „mŕtva“ baktéria. Mitochondria, rovnako ako všetko živé na Zemi, potrebuje vodu.

 

 

 

 

 

Takže, najskôr laické vysvetlenie PREČO a AKO nás umelé svetlo dehydratuje a potom príklad, aby si to každý vedel predstaviť v mysli.

 

 

1️⃣ Chronické (to znamená neustále/dlhotrvajúce) umelé modré svetlo obsahuje nadmernú fotoelektrickú energiu, ktorá ak je dodaná bez adekvátnej UV a IČ farby, spomalí náš elektrónový transportný cyklus a tým zníži produkciu vody v mitochondrii.

 

 

Modré svetlo teda spomaľuje tok elektrónov v elektrónovom transportnom cykle na vnútornej mitochondriálnej membráne a tým znižuje točenie ATP-syntázy.

(Články mitochondrie #5mitochondrie #6 to objasňujú viac)

 

 

Ak je toto svetlo aplikované v nadmernom množstve, mitochondria stráca kontrolu a jej ETC sa stáva chronicky spomaleným a disfunkčným, vďaka čomu na štvrtom komplexe nevzniká voda a mitochondria, ale aj bunka sa stáva dehydratovanou.

 

Slovo SPOMALENÝ ETC je dôležité a hneď ti na druhom príklade vysvetlím prečo. ⬇️⬇️

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 24/03/2021 4:06 pm
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

2️⃣ Určite si niekedy polieval záhradku záhradnou hadicou však? Ak áno, tak si to teraz vybav v hlave. Predstav si, ako stojíš, polievaš a voda z hadice tečie. Teraz si predstav, čo si robil, keď si chcel s hadicou dostrieknuť ďalej...Musel si na koniec (na otvor) priložiť prst, čím si „utesnil“ prietok a voda striekala rýchlejšie však?

 

Pýtaš sa prečo ti to teraz píšem? Pretože presne toto isté sa deje s mitochondriou.

 

 

Veľa ľudí, ktorý majú svoju záhradku a skutočne denne polievajú vedia, že hadica sa časom opotrebuje a jednoduché riešenie je prelepiť izolačnou páskou spoj, kde voda presakuje (tam, kde je hadica porušená). Otázka však znie, v akom mieste sa hadica poruší? Odpoveď je pre niekoho možno paradoxná, no je to tam, kde ide voda veľmi pomaly. Nie tam, kde voda preteká rýchlo.

 

Ak je teda hadica na jednom konci užšia a voda tade preteká rýchlo, v danom mieste voda vyvíja nízky tlak  na stenu hadice. Naopak tam, kde voda tečie slabo, tam vyvíja vyšší tlak a práve v tomto mieste pravdepodobne časom hadica praskne. Ak si to nevieš predstaviť, zamysli sa sedliackym rozumom.

 

Ak budeš šprintovať, budeš mať čas tlačiť? NIE. Ak však budeš kráčať alebo stáť na mieste, vtedy tlačiť môžeš. Už rozumieš? V mieste kde je TOK VODY pomalý, tam je vyšší tlak a v danom mieste sa hadica poruší skôr ako tam, kade voda preteká rýchlo.

 

 

 

Keď je flow elektrónov na vnútornej membráne mitochondrie plynulý a rýchly, nie len že je membrána pod väčšou stabilitou, ale nemá dôvod sa „rozpínať“. Ak sa však flow spomalí, mitochondria je nútená zväčšiť sa.

 

 

Jej flow a pohyb častíc dni ovplyvňuje jej tvar. Ak sa mitochondria zväčší a roztiahne, respiračné komplexy už nie sú blízko pri sebe, a elektróny nedokážu dobre prúdiť a to znamená, že vzniká menej vody. Takto sa mitochondria dehydratuje a zároveň vytvorí menej vody zbavenej deutéria. Toto tiež znamená, že sa bude deutérium hromadiť viac dnu a celá mitochondria prichádza o kvantá energie a stáva sa neefektívnou.

 

^^^

Dúfam, že tomuto jednoduchému príkladu porozumel každý a na záver prikladám staršie video. Vypočujte si ho ešte raz a premýšľajte pri ňom nad tou hadicou. Verím, že to lepšie každý pochopí.

 

A ak si niekto stále myslí, že je to STRAVA, ktorá je prioritná, snáď zase o kúsok lepšie chápe, čo mu uniká... Vzdialenosť respiračných komplexoch v angstromoch je to podstatné. Odborne sa to nazýva termodynamická dĺžka mitochondrie

 

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 24/03/2021 4:08 pm
Tomas sa páčilo
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

P.S. na základe príkladu so záhradnou hadicou a tlakom si teraz vie každý predstaviť, prečo dnes máme okolo seba ľudí s problémami s tlakom.  

 

Tok krvi v cievach je rovnaký ako tok vody v tej hadici.        

    

Naša krv je z 93% voda a keď strácame v krvi REDOX (myslím tým, keď prichádzame o elektróny), tok krvi sa spomalí a tlak sa zvýši.  

 

Kto vie prečo dnes má viac a viac ľudí s tlakom problém a už aj mladí,... 🤔   

 

https://www.healthline.com/health-news/high-blood-pressure-ignored

 

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 24/03/2021 4:19 pm
Zdieľať: