NMN - co si o tom m...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Prečítajte si pravidlá používania fóra.


⇒ PRIHLÁSENIE | REGISTRÁCIA

NMN - co si o tom myslite?

ppp
 ppp
(@ppp)
Nový člen ČLENSTVO ZDARMA

Ahojte, co si o tomto myslite skrz mitochondrie a energiu? ma to zmysel uzivat?

 

https://www.brainpedia.cz/nmn1471

 

https://www.brainmarket.sk/nmn--nikotinamid-mononukleotid-prasek--20g/

 

 

ĎAKUJEM za názory / skúsenosti.

OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 28/05/2022 10:02 pm
Značky témy
Karol
(@karol)
ZLATÝ ČLEN ZLATÝ ČLEN

Ja si myslím, že v strave bude asi lepšie ako takto. 

OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 9:36 am
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

Jj, súhlasím 👍

Ja osobne aj na tieto účeli preferujem napríklad opäť raz dobrú horkú čokoládu 

OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 10:49 am
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator
Nikotínamidmononukleotid (NMN) je jedným z hlavných prekurzorov pre nikotínamid adenín dinukleotid (NAD alebo aj NAD+) – čo je nevyhnutný enzým pre rôzne kritické bunkové funkcie vrátane metabolizmu, opravy DNA, bunkového rastu a nášho prežitia.
 
NAD a jeho deriváty sa podieľajú na stovkách metabolických redoxných reakcií a využívajú sa pri ribozylácii proteínov ADP, deacetylácii histónov a v niektorých signálnych dráhach, ktoré sprostredkúva vápnik (Ca2+).
 
 
Syntéza NAD+ prebieha v rámci niekoľkých membránovo viazaných organel spojených s vonkajšou mitochondriálnou membránou prostredníctvom kolagénového systému. Je syntetizovaný v rôznych subcelulárnych kompartmentoch tromi rôznymi syntázami nazývanými NMNAT-1, -2 a -3.
 
OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 10:53 am
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator
Konzumácia niektorých potravín bohatých na tryptofan, či niacin je jednou z ciest, ako zvýšiť NAD. Dostatok slnečného svetla, chlad, či ketogénna strava je ďalšia.
 
 
Avšak ketogénna strava, alebo aj ketóza, je niečo, čo využívajú cicavce prioritne skrz svoj vlastný tuk (pripadne v zime a v chlade) a nie 24 hodín denne, na, základe iba stravy. Dnes sa propaguje najmä druhý, nesprávny spôsob, ktorý už nemusí mať dane benefity a to aj preto, pretože NAD nemusí doplniť, ako tomu je, ak je ketóza prirodzená.
 
 
 
My ľudia sme navrhnutí tak, aby sme na jeseň až v zime automaticky využívali viac vlastný tuk z podkožia (aj preto sa zvýši cholesterol, vo2, atď.) a to aj na spustenie napr. týchto programov pri absencii UVA a UVB svetla, vďaka čomu sú doplníme dostatok NAD.
 
Jesť iba tuk, pripadne doplnok nie je rovnaké
OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 10:54 am
Karol sa páčilo
Karol
(@karol)
ZLATÝ ČLEN ZLATÝ ČLEN

@jaroslav-lachky mal som kamarátku dávnejšie, ktorá skúšala všelijaké diéty, viem ze brala a takéto doplnky a skúšala keto diétu a ešte dokonca pribrala. Táže ozaj asi v tom bude viac ako len niečo zjesť 🙂 

OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 1:06 pm
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator

@karol

Konzumácia stravy s vysokým obsahom tukov (teda "vynútená ketóza) je iba jedným zo spôsobov, ako zvýšiť NAD+, ktorá niekedy pomôže.
 
Toto je napr. jeden z primárnych dôvodov, prečo tak veľa ľudí pocíti na ketogennej strave benefit, hoci to pripisujú kaloriam, sýtosti, a neviem ešte čomu, no neskôr, resp. dlhodobo už im to zvyčajne nefunguje.
 
Ďalší z primárnych dôvodov ketogennej stravy je napr. masívne zbavenie sa deutéria z obasti krebsovho bicyklu, vďaka čomu začnú mitochondrie, detoxikácia, krebsov cyklus, močový cyklus, a ďalšie cykly šliapať v tele lepšie a človek sa cíti lepšie, zdravšie a výkonnejšie.
 
 
To je napr. dôvod, prečo niekedy aj jedenie týmto spôsobom (teda ketogénna strava), pripadne branie podobného doplnku  môžu predstavovať riziko, ak je kolónia mitochondriu v tkanivách danej ksoby zlá a bemôže efektívne využívať beta-oxidáciu a krebsov a močový cyklus.
 
 
V tomto prípade môže ver či never nutričná ketóza poháňať dokonca zvýšenú adipogenézu (tvorbu tuku = priberanie) prostredníctvom adipogénnej signalizácie, ktorá je rýchlo indukovaná cytoplazmatickým NMNAT-2.
 
 
 
 
 
Táto izoforma syntetázy súťaží s inou verziou nazývanou NMNAT-1, ktorá je v jadre, pričom "súťažia" o spoločný substrát, nikotínamid mononukleotid (NMN).
 
Tento reťazec udalostí vedie k prudkému zníženiu hladín jadrového NAD+.
 
Tento signál následne tiež inhibuje (zastavuje) katalytickú aktivitu polyadenozíndifosfátu (ADP)–ribóza polymerázy–1 (PARP-1). Ide o enzým závislý od NAD+, ktorý potláča adipogénnu transkripciu ADP-ribozyláciou adipogénneho transkripčného faktora C/EBPp.
 
 
 
V ľudskej reči to znamená toľko, že zvýšením NMN môžu odlišné časti bunky súťažiť, ktorý si ho prvý vezme, čím ešte viac znížia proteín NAD a človek dokonca viac priberie (bude oxidovať ešte menej tuku).
 
 
 
Osobne by som teda neveril všetko low carb expertom, alebo predajcom doplnkov, pokým nepoznám čo je za tým..
 
 
Slová vyššie su tiež dôvod, prečo dnes máme množstvo dôkazov a štúdií (napr. Sinclair) o tom, že sú nízke hladiny NAD+ spojené so starnutím, chorobami a obezitou, ale aj mnohými ďalšími chronickými ochoreniami.
 
 
Ak má človek narušený močový a krebsov cyklus a teda nerecykluje NAD, jeho hladina kyslíka klesne. Musí.
 
Tento pokles kyslíka následne znamená, že bunka musí používať len 2 evolučne najstaršie programy, ktoré vznikli, keď kyslík nebol tak ako dnes. Sú to glykolýzu a Pentózový cyklus. Oba nevyžadujú priveľa kyslíka a oba sme vo webinaroch rozoberali.
 
 
 
Teraz ďalšia dôležitá vec, ktorá dá každému obrovský náskok pred všetkými expertmi.
 
Každý kto čítal články na blogu o Pentózovom cykle a najmä hormóny #9 až #11, by mal dobre pochopiť.
 
Pentózový cyklus totižto ovplyvňuje aj koncentráciu proteínu NAD a naopak.
 
 
 
 
NAD+ sa rozkladá na nikotínamidy a ADP-ribózu.
 
Posledné slovo - ribóza, musí byť členom povedomé.
 
Ribóza je súčasťou Pentózého cyklu.
 
Glykolýza a PC sú staršie metabolické dráhy zapojené do bunkovej biosyntézy, ktoré fungujú v prostredí so zníženým obsahom kyslíka a s nižším REDOXOM.
 
Tieto dve cesty sa zároveň dostávajú do hry v bunke vtedy, keď je krebsov a močový cyklus disfunkčný, kvôli zlej funkcii fumerázy.
 
 
 
 
 
 
Fumaraza je miesto, ktoré už každý z vás pozná visc ako rok z blogov, no nikto si zatiaľ zrejme neuvedomil jeho dôležitosť.
 
Je to miesto, kde sa stretáva močový a krebsov cyklus, tiež je to miesto, kde sa prelína vonok a vnútro mitochondrie, tiež je to miesto, ktoré je hneď vedľa štvrtého komplexu, kde sa v mitochondrii tvorí deutéria zbavená voda a zároveň sa táto voda odtiaľ následne donáša do krebsovho cyklu... a tiež je to miesto, Ktoré je napojené na druhý komplex ktorý berie vodík odkiaľ? Z tuku, vďaka betaoxidácii. Toto je tiež miesto, ktoré sme si ukazovali v článku Hormóny 9 a 10, kde každý videl, ako vedia naše mitochondrie vďaka proteínu NAD a beta oxidácii premeniť cukor na tuk
 
 
 
Čo je zaujímavé na glykolyze a Pentózovom cykle je, že tieto dve cesty uprednostňovali prvé dve kráľovstvá života (prokaryoty a archae) ešte pred kambrickou explóziou, ale aj tesne, hneď ako sa atmosférický kyslík zvýšil a mohol tak vo veľkom magneticky plynúť do mitochondrií, aby naplno využili jeho elektrónovú negativitu na ťahanie elektrónov od komplexu jeden a dva smerom ku komplexu štyri.
 
To znamená, že keď sa to stalo a mitochondrie kyslík začali využívať, museli využívať aj proteín NAD. Tiež to však znamená, že tento proteín NAD museli vedieť nejakým spôsobom resyntetizovať a to dostatočne rýchlo, aby normálna funkcia bunky pokračovala. A aj ti tak je, inak by sme tu neboli
 
 
OdpovedaťCitácia
Publikované : 02/06/2022 2:16 pm
Karol sa páčilo
Zdieľať: