Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Prečítajte si pravidlá používania fóra.


⇒ PRIHLÁSENIE | REGISTRÁCIA

Čo je to Redox ?

Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator
Častá otázka, ktorú dostávam od ľudí, čo to je redox?
 
Toto ma byť stručné, takže v skratke. 
 

REDOX si môžeš laicky pamätať ako schopnosť kontrolovať elektricky nabité častice (elektróny a protóny). Čím je tvoj REDOX vyšší (to znamená, že je jeho hodnota v mínusových mili Voltoch), tým lepšie daná časť tela kontroluje elektróny, ale aj protóny a naopak. 

 

 
REDOX si môžete tiež zapamätať ako množstvo negatívneho (teda -) elektrického náboja vo vašich bunkách, no najmä v mitochondriach. 
 
 
Podobne ako keď vezmete tuškovú batériu, ktorá má niekolko Voltov. 
 
Presne o toto sa starajú naše mitochondrie. Vďaka neustálemu toku elektrónov po svojej vnútornej membráne udržujú elektrické napätia až 30 miliónov Voltov na meter. 
 
 
Ešte k tomuto niečo napíšem, no najskôr sa pozri, čo na REDOX vraví "pani" Wikipedia. Toto kopírujem z Wikipédie.: 
 
 
Oxidačno-redukčná reakcia (skrátene redoxná reakcia, zriedkavejšie aj redukčno-oxidačná reakcia) je druh chemickej reakcie, pri ktorej nastáva oxidácia jednej a redukcia druhej látky. Oxidácia a redukcia sú navzájom prepojené deje, ktoré prebiehajú pri redoxných reakciách, čiže tam, kde prebehla oxidácia, musela prebehnúť aj redukcia. Dochádza pritom k odovzdávaniu a prijímaniu valenčných elektrónov, pričom nemusia vždy vznikať ióny.
 
 
  • Oxidácia je chemický dej, pri ktorom atóm, alebo ión odovzdáva svoje valenčné elektróny
  • Redukcia je chemický dej, pri ktorom atóm, alebo ión získava jeden alebo viac elektrónov
 
 
Ako si môžeš všimnúť, všade je dôležité a kľúčové slovo Elektróny. Nie kalórie.!!! 
 
Naše mitochondrie skutočne zaujímajú elektróny a potrebujeme ich. Dôvod prečo je síce náročný na pochopenie pre laika, no ide o to, že ak má mitochondria dostatočný REDOX, teda negatívny elektrický náboj, túto elektrickú silu využije na ovládanie protónov, v ktorých je "uväznené" veľké množstvo energie, vďaka ktorej žijeme. 
 
 
Ak mitochondria REDOX stráca, vtedy prichádza o energiu a stávame sa závislími na neefektívnych zdrojoch energie, vrátane samotnom ATP, neskôr na tvorbe ATP iba pomocou glykolyzy, anaerobne, atď. 
 
 
 
Na tomto obrázku ktorý je z mojej druhej knihy Kvantová biológia, si môžeš pozrieť ako vyzerá REDOX v reále. U zdravej mitochondrie je hodnota od - 400 až po - 200 mV. 
 
 
 
 

Keď REDOX klesá pod, bližšie k nule, vtedy prichádzajú zdravotné komplikácie a taktiež sa pre nás stávajú kalórie nepodstatnými, pretože mitochondria už nedokáže elektróny a protóny uvoľnené z jedla udržať pod kontrolou a tvoriť z nich VODU. 

Ak si vetu vyššie nevieš predstaviť, tu máš jeden príklad, ktorý poznáš, no zrejme si nad ním nepremýšľal v takomto kontexte. Napíšem ti ešte raz vetu z úvodu a v zápätí na ňu nadviažem:

"Čím je tvoj REDOX vyšší (to znamená, že je jeho hodnota viac v mínusových mili Voltoch), tým lepšie daná časť tela kontroluje elektróny, ale aj protóny a naopak."

Keď je redox pod kontrolou (má negatívne hodnoty), je na mieste prevaha elektrónov, ktoré nás nie len zásobujú energiou, ale tiež držia pod kontrolou silu protónov. Nezabúdaj, že protón má pozitívny elektrický náboj a v porovnaní s elektrónom je VEĽKÝ, čo znamená, že môže narobiť aj veľa škody, ak nie je pod kontrolou.

 
 
 
K tomuto ti teraz napíšem ešte jednu čerešničku, nad ktorou potrebuješ začať premýšľať a to, že slnečné svetlo, konkrétne UV a IČ, spraví z "obyčajnej" VODY tzv. exkluzívnu zónu, ktorá má hádaj čo... negatívny elektrický náboj. 
 
 
OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 14/07/2021 12:31 pm
mato, Tania a Tomas sa páči
Značky témy
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator
Naš REDOX je samozrejme v rôznych častiach tela odlišný, vďaka čomu viete aj laicky podľa pocitov občas zistiť, ako ste na tom. 
 
 
Ako súvisí napr. SVALOVÁ SLABOSŤ s MOZGOM? 🤔
 
Kedykoľvek naše telo prichádza o ENERGIU, orgány, ktoré jej v tele spotrebúvajú najviac, začínajú trpieť ako prvé. Čo to znamená? 
 
 
V našom tele sú najväčšími žrútmi energie MOZOG a SRDCE, potom KOSTI, PEČEŇ a iné orgány. To znamená, že keď niekomu mitochondrie nepracujú ako majú, jeho MOZOG a SRDCE prichádza o energiu vždy ako prvý, no prvé roky sa to prejavuje fyzickou slabosťou. 
 
 
Vysvetlím ti to na peknom príklade⬇️
 
 
Predstav si veľkú firmu s 1000 zamestnancami, pár vedúcimi a jedným riaditeľom a majiteľom. Čo sa stane, ak firma začne strácať zákazky a bude prichádzať o financie? 
 
 
1️⃣ Ako prvé sa to dozvie MAJITEĽ a RIADITEĽ, ktorý však majú obrovské  rezervy. Majiteľ a riaditeľ sú akože SRDCE a MOZOG.
 
 
2️⃣ Oni pocítia zlú situáciu ako prví, no budú sa udržovať dlho v poriadku. Najskôr  začnú prepúšťať zopár zamestnancov alebo im strhnú prémie (zamestnanci sú akože SVALY a menej potrebné  časti tela). 
 
 
3️⃣ Ak sa stav po nejakom čase nezlepší, plat sa zníži aj u vedúceho (akože pečeň) a až nakoniec prichádza o peniaze RIADITEĽ, MAJITEĽ, prípadne sa zavrie FIRMA.
 
 
👉Firma je tvoje telo.
 
 
Toto je dôvod, prečo sme v minulosti videli nástup neurodegeneratívnych chorôb alebo osteoporózy u starých ľudí a dnes to vidíme u 20 a 30. ročných. V minulosti mlady človek takmer nemohol mať tak nízky REDOX 
 
 
Ak ešte žije v nevhodnom prostredí, odmala obklopený všemožnou elektronikou, je odkázaný na neustále nahrádzanie proteínov, čo znamená, že jeho MOZOG aj SRDCE prichádza o veľa energie, ktorú občas obetujú týmto častiam tela 
 
 
Budovanie nových proteínov je v našom tele najdrahší PROCES (to sa týka svalu, zranenia, aj choroby, kedy sa telo opravuje). 
 
 
Ani majiteľ firmy (mozog) bohužiaľ neobetuje celý svoj majetok, aby uživil zamestnancov, ale radšej zavrie firmu (telo). 
 
 
Ako môžeš tieto veci SPOZNAŤ? Jednoducho. Dlhotrvajúca väčšia únava, fyzická slabosť, mentálne hmly, prokrastynácia,...
 
 
Čo je dôležité, možno za tento stav nemôžeš TY, no iba TY ho môžeš zvrátiť 
 
 
Ako môžeš tieto veci riešiť? 
 
Je to ako pri všetkom. ⠀
 
 
V úvode (prvé mesiace) musíš robiť ČASTO pre niekoho nezvyčajné veci (grounding, chlad, kvalita vody, solárny MOZOĽ,...) a až svoju kolóniu MITOCHONDRIÍ "nakopneš", bude ti stačiť menej a tiež sa môžeš začať viac riadiť INTUÍCIOU 
INTUÍCIA a INŠTINKT sú totižto jedny z najlepších vecí, ktoré zvieratká využívajú, avšak ľudí dnes klamú. Prečo?  Odpoveď je ich DOPAMÍN... 
Kúsok z tejto myšlienky však pochopíš, keď pomyslíš na našich starších rodičov. Dnes si často veľa ľudí berie z nich príklad, že pili PÁLENÉ, dávali si ho do čaju, atď., a vraj boli kvôli toku ZDRAVÍ. JA NESÚHLASÍM ⠀
KORELÁCIA neznamená KAUZALITU a popri tom robili aj iné veci, ktoré už však dnes ľudia neopakujú... O tomto sa dozvieš viac už o pár dní v novom článku Adaptácia na chlad #9 stres a HSP 
Dôležité však je, že aj keď za svoj stav možno nemôžeš TY, iba ty ho môžeš zlepšiť. A ak nemôžeš hneď, neznamená to, že si nemôžeš v MYSLI alebo na PAPIERI pripraviť plán, ako sa tam dostať, pomocou nejakých praktických krokov. 
 
Napríklad aj krokmi, ktoré ti ukážem v EKURZE Zdarma. 
 
OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 14/07/2021 12:34 pm
Tania sa páčilo
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Administrator
A ak si sa rozhodol, že chceš veci začať spoznávať lepšie a prevziať svoj život do vlastných rúk, no možno nevieš kde začať, v tomto videu sa to dozvieš.          
 

 

 
OdpovedaťCitácia
Zakladateľ témy Publikované : 14/07/2021 12:35 pm
mato a Tania sa páčilo
Jaroslav Lachký
(@jaroslavlachky)
Admin

Čo je to Redox a prečo na ňom záleží? Nový blog to vysvetlí

 

https://open.spotify.com/episode/2yI1zsvG7f0jvTboPE2XrD

OdpovedaťCitácia
Publikované : 08/08/2021 8:41 pm
Zdieľať: