Moja knižnica

ČLENSKÁ ZÓNA

Fotky, screenshoty a zápisky z kníh

V tejto sekcii budú postupne pribúvať materiály z kníh, ktoré som prečítal a ktoré súvisia aj s informáciami v knihách SPOZNAJ SVOJU BIOLÓGIU. Snáď Vám poslúžia 🙂

Knihy sú rozdelené podľa typu ČLENSTVA.

Prístup ku všetkým knihám majú STRIEBORNÝ ČLENOVIA a vyššie !

ČLENSTVO ZDARMA
BRONZOVÉ ČLENSTVO
PREMIUM
STRIEBORNÉ ČLENSTVO
PREMIUM
ZLATÉ ČLENSTVO
PREMIUM
Obrázky s popisom kníh

Gerald Pollack - The Fourth Face of Water

(V preklade: „Štvrtá fáza vody")

The Fourth Face of Water

Prečo vyvrtnutý členok opuchne v priebehu niekoľkých sekúnd? Prečo dokáže MOZOG, ktorý prejde TRAUMOU zmeniť svoju „špongiovú“ podobu na niečo INÉ a HUSTEJŠIE? Prečo naše kĺby fungujú bez škrípania? Môže „obyčajná“ pitná voda dodávať nášmu telu energiu?

A čo tak toto. Môže byť voda v inom ponímaní braná ako jedlo? Pre lepšie pochopenie týchto, aj mnohých iných otázok, potrebuje človek spoznať základy biochémie VODY. V tejto knihe nájdete základ. Ja osobne zvyknem vodu nazývať pozoruhodnou FÁZOU HMOTY a v tejto knihe nájdete hrubý základ toho, čo všetko sa v „obyčajnej“ vode ukrýva. Budete šokovaný.

Viac o KNIHE TU

John Ott - Health and Light

V preklade Zdravie a Svetlo

John Ott recenzia Jaroslav Lachký

Health and Light od John Ott

Krásna kniha, v ktorej John rozpráva svoj príbeh od kedy začal natáčať pre Walta Dysneyho, neskôr si rozbil okuliare, vďaka čomu bol nútený chodiť nejaký čas bez nich a všimol si, že sa mu upravil problém s bedrom. 

Taktieť sú tam pasáže, v ktorých opisuje skúsenosti z nemocnice v Afrike s Albertom Schweitzerom, kde vraví ako sa začali objavovať rozličné druhy rakoviny u domorodých ľudí niekoľko desaťročí potom, ako začali nosiť slnečné okuliare.

Knižka je pútavá a odporúčam úplne každému. Hlavne laikom. Pozri si nejaké obrázky z nej.

Viac o KNIHE

Sila, sexualita, samovražda - Mitochondrie a zmysel života

od Nick Lane

Kniha sa venuje trom hlavným tematickým okruhom, podľa jej názvu. Dá sa charakterizovať tým, že odpovedá na otázky:

Odkiaľ berieme energiu pre život?

Aký význam má pohlavné rozmnožovanie a sexualita?

Čím je spôsobené neodvratné starnutie a následne smrť živých organizmov?

O knihe a o tom, čo Nickovi trochu chýba v jeho bádaní zároveň Jaro rozpráva v Augustovom webinári 2023 o vzniku vedomia.

Viac o knihe TU

Root Cause Protocol

od Morley Robbins

Kniha RCP – Root Cause Protocol (alebo aj Protokol Skutočnej Príčiny) je pekná a praktická kniha, v ktorej si podľa mňa nájde každý ako praktické kroky, k zlepšeniu svojho zdravia a zároveň aj mnohé štúdie a linky na ďalšie štúdium, ak ho téma zaujíma viac. Ku tejto knihe vznikol v členstve aj samostatný webinár, ktorý obsahuje doplnené informácie Jara a tiež samostatný, upravený pdf protokol ku stiahnutiu. Nájdete ho ako Májový webinár 2023!

Viac o knihe TU

Čo je Život 

od Erwin Schrodinger

Kniha je súborom zápisov vytvorených podľa Schrödingerových prednášok. Pozostáva zo 7 kapitol, z ktorých je každá venovaná detailnému rozobratiu rozličných vzťahov živých organizmov a ich častí s prostredím, popisom jednak fyzikálnym, kvantovo-fyzikálnym, biologickým. Nechýbajú ani autorove subjektívne vhľady a úvahy k témam.

Viac o knihe TU

Príbeh matematiky v 24 rovniciach

od Dana Mackenzie

Príbeh matematiky rozpráva históriu 24 veľkých a výnimočných rovníc, ktoré formovali matematiku, vedu a spoločnosť, od jednoduchých (1 + 1 = 2) až po sofistikované (Blackova-Scholesova rovnica pre finančné deriváty), od slávnych (E = mc2) po tajomné (Hamiltonove kvaternióny). Autor prehľadne vysvetľuje, čo ktorá rovnica znamená, kto a ako ju objavil a ako vplýva na naše životy.

Za najviac prospešné však považujem pre každého čitateľa blogu najmä prácu Einsteina, Maxwella a Diraca, o ktorých sa tam tiež píše!

Viac o knihe

Einstein - Jeho Život a Vesmír 

od Walter Isaacson

Einstein - Jeho Život a Vesmír 

Veľmi pekná kniha, v ktorej je zhrnutý nie len samotný život Einsteina, ale aj jeho práca, jeho myslenie a osobnostný rozvoj počas rokov, jeho vžtahy, zmýšľanie nad vedou, politikou, dokonca aj náboženstvom.

Osobne knihu odporúčam každému, kto chce nahliadnuť nie len do jeho reálneho života (pretože ako v knihe zistíte, mnohé verejné reči, ktoré sa o Einsteinovi rozšírili nie sú založené na pravde a zasa naopak o mnohých jeho črtách, či jeho minulosti veľa ľudí nevie), no tiež v knihe zistíte pozadie prác ako Teória relativity, Brownov pohyb, fotoelektrický jav, a mnohé iné práce.

Viac o knihe

Nezvyčajná teória svetla a látky

od Richard Feynman

QED-Nezvyčajná teória svetla a látky

Richard Feynman kniha Nezvyčajná teória látky a svetla

Nezvyčajná teória svetla a látky

Kniha Nezvyčajná teória svetla a látky je skvelou „začiatočníckou“ pomôckou pri lepšom Spoznaní a pochopení prírody, ale aj našej biológie.


V týchto prednáškach Feynman porozpráva o tej časti fyziky, ktorú poznáme najlepšie: o interakcii elektrónov so svetlom. Tiež sa ku knihe hodí pozrieť aj tento článok o QED.


Feynman je tiež jeden z mála ľudí, ktorí bol veľmi čestný, inteligentný a šikovný a na rovinu hovoril, že akákoľvek teória, ktorá sa nepotvrdí experimentom, je jednoducho chybná! No a práve QED je teória, ktorá prešla takým množstvom experimentov, ktoré ju všetky len potvrdili, že by sa z toho jednému zatočila hlava 😀

Viac o knihe

Metóda Wima Hoffa

od Wim Hoff

Wim Hoffova metóda - Wim Hoff, kniha recenzia

Wim Hoffova metóda je podľa mňa veľmi krásna kniha, ktorú odporúčam úplne každému, no nie primárne z dôvodu samotnej metódy, ako skôr z dôvodu spoznania krásneho príbehu Wima a jeho cesty.

Kniha je písaná z pohľadu Wima a jeho rozprávania z detstva až po dospelosť, ako vyrastal, ako sa dostal k chladu a hlavne o tom, ako spoznával vzťah sám so sebou, s prírodou aj okolím a s tým, čo je v každom z nás. Naša fyziológia, Biológia a „duchovno“ je totižto prepojené viac, ako by sa zdalo. Do popisu knihy tiež pripájam nejaký výcuc z knihy, ktorý ma zaujal, doplnení o môj komentár a veci ohľadom Asiciačno Indukčno Topologickej hypotézyJúnového Webinára 2022, kde som po prvý krát členom predstavil, ako naše telo naozaj funguje a aký špeciálny tip materiálu vzniká spojením kolagénu a vody!

Viac o knihe

MOZOG - Návod na použitie

od Marco Magrini

Mozog Marco Magrini kniha

Mozog

Kniha MOZOG je veľmi peknou, pútavou a zaujímavou publikáciou, ktorú odporúčam každému, kto chce spoznať trošku lepšie tú „vymakanú“ vec, ktorú si nosíme v hlave a voláme ju mozog. V knihe spoznáte stručný, ale praktický základ toho, z čoho sa mozog skladá, čo sú to neuróny, axóny, dentritry,..., aké rôzne neurotransmitery máme a ako fungujú, a vlastne všetko o tom, ako zvláštne no takmer dokonale náš mozog pracuje.

Vzhľadom na to, že knižka je lacná (cca 15 eur) a nabitá informáciami (hlavne prvá polovica pre mňa), odporúčam naozaj každému, kto chce lepšie chápať súvislostiam, ale aj cirkadiánnemu rytmu a kvantovej biológií nášho tela!

Viac o knihe

Nutrition and Physical Degeneration

(v preklade: Výživa a fyzická degenerácia)

Weston Price recenzia Jaroslav Lachký

Nutrition and Physical Degeneration

Weston A. Price sa vo svojej knihe zameriava na spôsoby stravovania domorodých kmeňov z rôznych kútov sveta a porovnáva ho s moderným stravovaním danej doby (kniha je z roku 1938). V knihe diskutuje o tom, ako nás každodenná výživa môže zdravotne ovplyvňovať a dokonca nám spôsobovať fyzické degeneratívne zmeny. 

Najdlôležitejšie však je to, čo zdá sa v tej dobe prehliadol aj samotný autor, že VŠETCI domorodí ľudia žili v súľade s prírodou. Stravovali sa najmä VONKU, BEZ MOBILOV, OBRAZOVIEK a moderných technológií. Toto je hlavná myšlienka a jeho dlhoročný výskum, ktorý je dnes takmer nezreprodukovateľný iba potvrdil, čo s človekom a jeho ZDRAVÍM urobí vysoký REDOX.

Viac o knihe

Roeland Van Wijk - Light in Shaping Life

(v preklade: "Svetlo pri tvarovaní života")

Kniha Roeland Wan Vijk Light in Shaping Life obsah

Light in Shaping Life

Aj ty stále veríš tomu, že je pre nás UV svetlo škodlivé? Alebo si počul niekedy od „odborníkov“, že sa máme Slnko a obzvlášť UV svetlu vyhýbať? Ak áno, táto kniha bude pre teba, pretože ti ukáže viac ako 100 ročný výskum z krajín ako Nemecko, USA, Rusko a iné, v ktorých prebiehalo a stále prebieha množstvo výskumov v oblasti tzv. Biofotónov, čo sú fotóny, ktoré vysielajú všetky živé organizmy. Až si prečítaš tento popis knižky a zhliadneš niektoré screenshoty, tvoj pohľad sa radikálne zmení, pretože uvidíš, že všetky živé organizmy, od šupky z jablka až po tvoj prst nie len že vyžarujú SVETLO, ale dokonca aj UV svetlo....

Ako sa toto svetlo tvorí, koľko ho „strácame“ alebo vysielame a prečo? Aj na tieto otázky sa snaží Roeland nájsť odpoveď a v tejto knihe sa o tom dočítaš viac.

Viac o knihe

Body Electric od Robert O. Becker

(v preklade: "Elektrické telo")

Robert O. Becker Body electric recenzia Jaroslav Lachký Moja knižnica

Body Electric - Robert O. Becker

Robert O. Becker bol skvelý ORTOPEDICKÝ CHIRURGbiofyzik, ktorý sa preslávil prácou v oblasti BIOELEKTRIKY. V tejto mimoriadnej knihe predstaví fascinujúce experimenty a prípadové štúdie o tom, ako bioelektrika a regenerácia otvárajú nové možnosti liečby rakoviny a iných chorôb..

Tak napríklad, Becker už v minulom storočí odhalil, že naše kosti sú piezoelektrické

Tento pojem znamená, že mechanická práca sa môže premeniť na elektrický prúd a naopak. Takto fungujú naše kosti. 

Viac o KNIHE

Nick Lane - The Vital Question

(v preklade: "životná otázka")

Nick Lane obálka

THE VITAL QUESTION

"Prečo je život taký aký je?" 

Takto znie úvodná otázka, na ktorú sa Nick v knihe snaží odpovedať. Prezradím, že sa mu to s odpoveďou celkom podarilo. 

Nick Lane (narodený v roku 1967) je britský biochemikspisovateľ. Je profesorom evolučnej biochémie na Universite College London. Vydal štyri knihy, ktoré získali niekoľko ocenení.

Nick je je jeden z najlepšie mysliacich ľudí/vedcov, ktorý sa zaoberá nie len BIOLÓGIOU, ale hlavne EVOLÚCIOU ŽIVOTA na našej Zemi. V knihe prináša "NOVÚ" TEÓRIU ŽIVOTA

Viac o knihe

Robin Sharma

Mních, ktorý predal svoje Ferrari

Robin Sharma- Mních, ktorý predal svoje Ferrari

Cesta Robina Sharma do posvätnej zeme Indie s cieľom znovuzrodenia a pochopenia svojej vlastnej cesty.

Knižka je veľmi pekná, lacná, krátka, no nesmierne HODNOTNÁ ako po duchovnej stránke, tak aj po OBSAHOVEJ.

Avšak skrytú myšlienku, ktorú si ani sám autor pri písaní neuvedomil, ktorá súvisí s CIRKADIÁLNOU BIOLÓGIOU, objavia iba skutoční MITOCHONDRIACI

Čo je touto myšlienkou?

Viac o KNIHE

Jeff Volek a Stephen Phinney - The Art and Science of Low Carbohydrate Performance

(v preklade: "Umenie a Veda Nízkosacharidového Výkonu")

The Art and Science of Low carbohydrate performance

The Art and Science of Low Carbohydrate Performance

Veľmi pekná, krátka, praktická a najmä VÝSTIŽNÁ kniha od Jeffa VolekaStephena Pfinneyho, ktorá je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí ŠPORTUJÚ, ale obzvlášť pre všetkých, ktorí sa zaujímajú, alebo sami skúšajú KETOGÉNNU STRAVU.

Na ketogénnu stravu mám radikálne iný názor, ako väčšina, aj ako samotní Jeff a Stephen (základ som spomínal aj v knihe a v rôznych blogoch aj článkoch), no pointou je, že takéto STRAVOVANIE má v dnešnej dobe skutočne obrovský význam, dokonca aj ZDRAVOTNÝ a v tejto knižke nájdete dôkazy o tom, že naše TELO a dokonca aj VÝKONNOSŤ, tým nemusí utrpieť, ale skôr naopak. Náš VÝKON sa dokonca zlepší, no až časom.

Viac o knihe

Life on the Edge od Jim Al-Khalili

(v preklade: "Život na Hrane")

Life on the Edge-Jim Al-Khalili

ŽIVOTVEDOMIE sú dve najpozoruhodnejšie  najzáhadnejšie veci v celom vesmíre. Navzdory obrovskému pokroku prírodných vied, archeológie a biológie, je pre nás život stále najväčšou ZÁHADOU. Nevieme kde a odkiaľ sa vzal, ani z čoho.

Táto kniha od Jima Al-KhaliliJohnjoeho McFaddena Vám však poskytne odpoveď a to v KVANTOVOM SVETE. Konkrétne v Kvantovej mechanike.

Viac o knihe

Gabora Somlyai - Defeating cancer: The biollogical effect of deuterium depletion.

(V preklade: „Porazenie rakoviny: Biologický efekt zbavenia sa deutéria“)

Defeating Cancer!

Gábor Somlyai je molekulárny biológ. Po ukončení štúdia v roku 1982 pracoval v oblasti genetického inžinierstva a mapovania génov v Nemecku (1988 - Georg-August University, Gttingen) a v USA (University of Missouri Columbia, Columbia). Gábora inšpiroval maďarský nositeľ Nobelovej ceny Albert Szent-Gyrgyi, ktorý veril, že skutočnú príčinu rakoviny možno nájsť iba na submolekulárnej úrovni.

(Toto bolo aj pre mňa veľké AHA, pretože Abert Szant bol jeden z prvých ľudí, od ktorého práce som v minulosti čítal a začal som si uvedomovať isté súvislosti. )

Viac o knihe

Andrew Marino

Going Somewhere

Andrew Marino Going Somewhere

Going Somewhere

Going Somewhere je kniha, ktorá je písaná autobiografickou formou, v ktorej Vám sám autor rozpovie svoj životný príbeh, svoje skúsenosti, ale aj svoje pozoruhodné zistenia, či už zo sveta vedy, ale aj pozadia súdnych sporov, v ktorých sa prejednávalo ľudské zdravie a umelé vlnenie.

Kniha ponúka oveľa viac než len riešenie spornej otázky zdravia. Príbeh poskytuje príbeh o tom, ako veda vlastne funguje, a uvidíte, že sa dramaticky líši od romantickej predstavy o objektívnom hľadaní pravdy. Pochopíte, že VEDA je v skutočnosti BIZNISS.

Veda je niečo ako podnik, ponorený do neistoty. Táto kniha má podľa mňa potenciál zmeniť Váš život, pretože pravdepodobne ovplyvní to, komu alebo čomu, sa rozhodnete veriť.

Viac o KNIHE

Nick Lane - Oxygen, The molecule that made the world

(v preklade: "Kyslík, molekula, ktorá robí život")

Nick Lane-Oxygen

"Molekula, ktorá robí svet"

Žijeme preto, aby sme mohli umrieť a rovnako žijeme vďaka tomu, čo nás zabíja.

O čom je reč? O KYSLÍKU.

Toto je zaujímavá molekula, ktorá umožnila životu stať sa komplexným a zároveň je to molekula, ktorá nás oxiduje a zabíja. Kyslík je unikátny chemický prvok, ktorý je bežne neviditeľný, stále ho dýchame a práve jemu sa Nick v knihe venuje.

Viac o knihe

Fritz Hollwich - The Influence of Ocular Light Perception on Metabolism in Man and in Animal

(V preklade: „Vplyv okulárneho svetla na metabolizmus u človeka a zvierat“)

The Influence of Ocular Light Perception on Metabolism in Man and in Animal

(V preklade: "Vplyv vnímania očného svetla na metabolizmus u človeka a zvieraťa")

Skvelá kniha, ktorá je síce veľmi krátka, ale výstižná a neopísateľná v tom, čo v nej je. Dovolím si povedať, že len málo Ľudí je ochotných si ju kúpiť kvôli jej vysokej sume (cca 200 eur za 100 strán), avšak ako sa hovorí, HODNOTACENA sú dve rozdielne veci.

„Edisonov vynález žiarovky s uhlíkovým vláknom v roku 1879 znamenal začiatok novej éry, ktorá nahradila dovtedy používanú obyčajnú sviečku. Čo to pre nás znamenalo? Pracovný čas sa mohol predĺžiť, pracovný výkon a pracovná kapacita sa zvýšili doposiaľ neslýchaného stupňa...avšak zdravie živočíchov, ktorí v tomto prostredí žijú, sa drasticky zmenilo k horšiemu.“

Viac o KNIHE TU

Tom Phillips-Truth

(V preklade: Pravda)

Tom Phillips-Truth (Pravda)

Veľmi pekná kniha, ktorá je (ako už aj v samotnom názve stojí) o PRAVDE. Aj keď lepšie by bolo napísať, že je o „PRAVDE“.

V knihe Tom totižto popisuje všetky možné dômyselné spôsoby, ako sa nám v priebehu dejín dokázala pravda vyhýbať. A nie je tomu inak ani teraz.

Autor veľmi pekne hneď z úvodu hovorí, že hoci momentálne počúvame v médiach o tom, že dnešná doba už nie je moc založená na PRAVDE, za to tá minulá bola, ani to nie je úplne pravda. Podľa autora dnes naozaj nežijeme v dobe, kedy by nám bola hovorená PRAVDA, no ani predošlá doba, ktorú zažívali naši rodičia alebo starí rodičia, nebola založená na pravde.

Viac o knihe

Gerald Pollack-Cells, Gels and the Engines of Life

(V preklade: Bunky, Gély a motory života)

Cells, Gels and the Engines of Life

Ďalšia skvelá kniha Od Gerryho Pollacka, ktorá popisuje, ako fungujú bunky. V knihe Gerry spochybňuje súčasnú „múdrosť“ a dogmy toho, ako bunky fungujú a predstavuje nový, jednoduchší prístup k základným procesom, ako pohyb, preprava, delenie DNA a komunikácia, ktorý je založený na „jednoduchých“ fyzikálnych princípoch.

Kniha je hojne ilustrovaná mnohými farebnými obrázkami pre ľahšie pochopenie. Je písaná pre neodborníka (laika) prístupným, až často vtipným štýlom. Táto kniha ti otvorí opäť nový uhoľ pohľadu a to aj na známe veci v ľudskom tele, nad ktorými by ťa ani len nenapadlo premýšľať 😊

Viac o knihe TU >>