melatonín antioxida...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.


PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo

 

melatonín antioxidant vs melatonín spánkový

4 Príspevky
2 Užívatelia
1 Reactions
10 Videní
Maria Kamenicka
(@makamenickagmail-com)
Príspevky: 66
PLATINOVÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

Ahoj Jaro, 

prosím ťa, pomôž mi vysomáriť sa z melatonínu. Myslela som, že to chápem, ale čím viac sa v tom vŕtam, tým viac mám pocit, že som z toho sprostejšia.

ANi neviem, ako to napísať. Tak prvá otázka:

Prečo predajcovia RLLT panelov tvrdia, že pomáhajú so spánkom, keď ten melatonín, ktorý nás uspáva, ktorý sa vylučuje z epifýzy v tme sa tvorí ráno na UVA z tryptofanu cez serotonín. Píšeš v 1.knihe, že oko musí zachytiť IČ, UVA ráno - čiže obe hej?

Ďalej, je len 1 melatonín? Čiže ten čo sa tvorí z IČ svetla v mitochondriách počas celého dňa - tých 95 percent - je ten istý melatonín ako ten, čo sa v noci tvorí v epifýze?

ALebo sa to dá považovať za dva druhy melatonínu? Antioxidant a spánkový hormón?

Alebo aj ten čo sa vytvorí z IČ prispieva k spánku? ináč nechápem, ako by IČ panely pomáhali spánku.=

No uvidím, čo mi napíšeš a potom to nejak ešte rozvediem, lebo fakt som zmatená

 

Ďakujem veľmi 

 
Publikované : 14. novembra 2024 14:42
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

@makamenickagmail-com No od toho je to tu Mária. Poďme na to - melatonín 101!

To, že je melatonín spánkový hormón vie každý - pomáha nám zaspať, respektíve sa aj vyspať. Tiež však vieme, že molekula melatonínu je evolučne veľmi stará a bola tu v časoch, keď bol ešte život jednoduchý. 

O tomto som písal práve aj v knihe, aj v poslednom článku a v knihe 2. je to spomínané aj na konci opäť, kedy som narážal na to, že je podľa mňa a niektorých nových štúdií melatonín tvorený aj priamo mitochondriami. Kniha bola formulovaná cca v 2016 a dnes sú tieto veci potvrdené za správne. 

V skratke teda - keď si položíme otázku - prečo by príroda vytvorila takúto molekulu ešte v čase, keď bol život primitívny a v podstate spal (bdenie sa vyvinulo neskôr), keď je melatonín len spánkový hormón? Odpoveď je podľa mňa, keď sa zamyslím hlavou matky prírody taká, že melatonín je okrem iného aj antioxidant, respektíve silná redukčná molekula. Dokáže pomáhať s donášaním elektrónov a zároveň aj svetla (teda zbierať a  odovzdávať svoj Redox)

 

To, že je melatonín tvorený skrz oko prioritne, vďaka rýchlej sietnicovej dráhe je pravda, a je v procese potrebné aj UVA svetlo. Všetko je to však lokálne, ako to aj naznačujem často na obrázku. Melatonín je totiž globálna molekula, ale aj systémová (lokálna). To znamená, že na mieste, kde sa syntetizuje, dokáźe byť automaticky spotrebovaný. A medzi tým, ako sa vytvorí melatonín a stane sa z neho finálna verzia AMK, sa melatonín konvertuje na iné metabolity, pričom každý z nich má unikátne antioxidačné vlastnosti. 

 

Teraz si vypočuj nový podcast, ak si ešte nepočula a potom pokračuj ďalej. 

https://jaroslavlachky.sk/forum/postid/12244/

 
Publikované : 14. novembra 2024 15:43
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

To, že je melatonín produkovaný z tryptofánu, aj vďaka UV svetlu je normálne. Netreba vysvetlovať. Je to aromatická aminokyselina a na izomerizáciu potrebuje UV zo slnka, alebo endogénne z polovodičov v tele

Avšak NIR svetlo je niečo, čo je dobre odrážané a aj absorbované práve mitochondriou samotnou, ATP-syntázou a vodou. Toto je kľúčové. Mitochondria sama o sebe pod NIR svetlom pracuje veľmi efektívne a ATP-syntáza rotuje dokonale. Voda okolo nej má vtedy najnižšiu viskozitu. To znamená, že mitochondria vykazuje vysoké delta psí, vďaka čomu rezonuje. To znamená, že "stláča" plazmu dnu a produkuje "iskru". Preto som chcel, aby si počula najskôr posledný podcast. 

My dnes totiž vieme, že SNAT sa nachádza práve medzi membránami. To je to miesto, ktoré je v kontakte s DHA. Vieš, čo to znamená? Že takýmto spôsobom mitochondria vyprodukuje "iskru", ktorá za prvé stlačí všetko medzi membránami (presne tam sa zhodou náhod nachádzajú aj horčíkové uniporty, veľa horčíka aj prekurzory melatonínu serotonin (5-hydroxytryptamine) a N-acetylserotonín,) a zároveň vyprodukuje UV svetlo. 

 
Publikované : 14. novembra 2024 15:44
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

Len tak mimochodom, neurotransmiter serotonín (5-HT) hrá dôležitú úlohu aj pri tvorbe nových mitochondrií (mitochondriálna biogenéza) v  neurónoch prostredníctvom 5-HT2A receptora a prostredníctvom hlavných regulátorov mitochondriálnej biogenézy, SIRT1 a PGC-1α. Ani to nie je náhoda...

 
Publikované : 14. novembra 2024 15:45
Zdieľať: