Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Jarko, mohol by si mi napísať tvoj názor na tento rozhovor s maďarským doktorom? https://nutriintervention.com/interview-with-dr-csaba-toth-by-evolutamente-it/
Je človek podľa teba mäsožravec a z úplného vylúčenia sacharidov by mohol profitovať?
Ďakujem
Samozrejme, že je mäsožravec, aj keď nie z toho uhla ako si to väčšina predstaví.
Predpokladám, že blog čítaš Erika a odpoveď teda vieš. Stačí ak si pozrieš hneď prvý článok zo série o Čreve a mozgu Pôvod skutočného Paleo.
My ľudia sme vyrastali na strave plnej tuku a proteínu. Nie na sacharidoch. Avšak tuk a proteín pochádzal v prvom rade z mäkkýšov, morských plodov, ustric a rýb a nie mäsa.
Nesúhlasím s nitrátmi.
O 2 týždne pribudne na blogu nový článok Črevo a Mozog #7, v ktorom uvidíš presnú históriu homo, od 10 miliónov rokov dozadu, od oficiálneho príchodu homo habilis (cca 3 milióna rokov p.n.l.) až po 170 tisíc rokov dozadu po vývoj homo sapiens a jeho odchod z Afriky pred 70 tisíc rokmi. Na konci bude zaujímavý kalendárik, ktorý Vás verím každého zaskočí.
Napíšem ho však už teraz a tu. Prečítaj pozorne, zamysli sa nad ním a potom si ešte raz polož v duchu otázku z úvodu či je podľa mňa človek uspôsobený na mäso...
Takto vyzerá kalendárik homosapiens.
V kalendári bude považovaný za celý rok (teda 365 dní) celý náš vývoj od prvého homo. 3 milióny rokov sú teda 365 dní. Podľa tohoto som vypočítal údaje vyššie a pretavil ich na os v rámci celého roku, aby si videla, kam tým miernom. Zaokrúhľovať budem mimochodom na minúty.
Píše sa prvý január, je ráno 0:00, a náš druh homo sa ukázal na scéne v Afrike. Teraz dobre čítaj. 9. decembra sa z nás stal oficiálne homosapiens a presne v prvý sviatok vianočný, 25. Decembra o 17 tej hodine, sme z Afriky ako homosapiens odišli, a začali osidlovat svet.
To znamená, že takmer celý rok sme boli v Afrike, s tými istými podmienkami a až necelých 6 dní pred Silvestrom sme odtiaľ odišli.
Na Silvestra, 31. decembra o 23 hodine a 36 minúte, prišla prvá umelá žiarovka od Edisona a o pár minút neskôr, o 23 hodine a 48 minúte sme začali vo veľkom využívať polotovary a fruktózové sirupy. A až 3 minúty pred polnocou prišli do všetkých domácnosti TV, mobily a iné spotrebiče.
Al by sme sa bavili ešte o Poľnohospodárstve a teda vysokej konzumácií sacharidov, bolo by to niekedy pred Silvestrom..
Pointou však, ktorú Dr Csaba robí, a ktorá má na jeho telo veľký vplyv je zbavovanie sa deutéria.
Práve preto ešte aj obmedzuje vodu, čo je opäť raz veľmi dobrý krok, no v istých situáciách nemusí byť. Keď je človek príliš dehydratovaný, a má veľa zlých mitochondrii, obmedzenie vody mu ublíži. Vtedy treba naopak piť viac a to deutéria zbavenej vody, spolu s dostatkom nasýtených tukov a samozrejme DHA.
Čiže ako som to tuším niekde inde spomínal, veľmi dobrá diéta a naozaj má veľmi veľa benefitov, no zapamätaj si, že konzumáciou suchozemského mäsa nikdy nezískaš toľko DHA ako z morského. Toto je kľúč, ktorý Dr Csaba zrejme nepozná a toto bude do budúcna rozhodovať pre ktorých pacientov bude diéta úspešná viac a pre ktorých menej.
No niekde pri konci bola pekná veta a v tej to myslím vystihol:
"Frankly, think, it is still too early for our societies to see the light."
Je to pravda. Ak ani len nevieš, že niečo nevieš, len ťažko prídeš na ten chýbajúci kúsok, ktorý doposiaľ nevieš.
Napíšem ti vetu, ktorú som povedal vo štvrtok ľuďom a hodí sa:
Keď si kúpiš 2 litrovú fľašu Coca Coli a chceš ju napustiť čistou vodou, aby si z nej mohla piť, musíš fľašu najskôr vyprázdniť. Skôr ju nenaplníš. U ľudí je to rovnaké.
Niekedy je dôležitejšie pripustiť si svoje chyby, alebo zahodiť staré myšlienky a "múry", ktoré nám bránia posunúť sa, a až potom človek môže začať svoju zmenu naplno...
Odporúčam ti Erika pozrieť posledný QaA webinár a preklikni sa rovno na otázku niekde pri konci, v ktorej sa ma pýtali na rozdiel medzi Carnivore a Keto... Bol som pomerne stručný, no myslím, že ti dôjde veľa
https://jaroslavlachky.sk/zlate-clenstvo/webinare/webinar-19-2021-qaa/
@jaroslavlachky ktora voda dostupna na slovensku, obsahuje mnej deuteria? (idealne sklo)
btw jaro, ty tym ze sa citis zdravy, vobec neriesis plasty? casto na webinari pijes vodu z plastovej flase, ta voda mohla stat niekde na slnku, mineralka moze byt plna mikroplastov...
Ale ratam, ze tvoj nazor je, ze ydrave telo sa toxinov zbavi, tak?
@zuzana12345
Ja som v minulosti kupoval v skle San pelegrino, ale z nejakého dôvodu už len v plaste mávajú. Osobne ale pijem magnéziu, ako asi vidieť.
U nás máme fajn vodu, hoci paradoxne niektoré pramene ako Budiš majú veľa fluor s tie neradi piť. Rozdiel v deuterium je minimálny, pohybujeme sa niekde medzi 145 možno až 155.
A áno, nebojím sa. Teraz cez víkend dostanete ďalší dôležitý článok a práve o detoxikácií, Pentózovom cykle a glutatione.
Práve glutation je tiež dôvod, prečo je detoxikácia akéhokoľvek toxínu z tela priamo spojená s REDOXOM v tele a množstvom exkluzívnej zóny. Odstránenie toxínov aj detoxikácia totižto vyžaduje vysoký redox a funkčný pentózový cyklus.
O Pentózovom cykle a trochu ja o tomto tiež budete mat na konci mesiaca celý webinar.
Zdravé telo = vysoký redox = dobrý a funkčný pentózový cyklus = dobrá detoxikacia
P.S. Plastovú fľašu a vodou na slnku nemávam nikdy 👍
@jaroslav-lachky Jarko otázka,ja pijem popri vode z vodovodu iba sytenu Magneziu.Su "bublinky"z nejakého dôvodu problém?
@eika keď je to občas nemusia byť, ale neodporúčam.
Prečítaj si ešte raz nový článok Črevo a mozog #5 o mikrobióme a hlavne tu časť, niekde v polovoci, kde píšem o kyslíku v čreve koľko a ako sa tam dostáva keď jeme. Pointa tam je
Jarko keď človek prechádza z klasickej vysokosacharidovej stravy,aký postup by si navrhol? Je dobré začať niektorým zo smerov AIP, GAPS,SCD?Ak je to tu na fóre niekde riešené nasmeroval by si ma? Ďakujem
@eika bolo to riešené vo WEBINÁRI Vzorový jedálniček + sezónna strava
@eika keď je to občas nemusia byť, ale neodporúčam.
Prečítaj si ešte raz nový článok Črevo a mozog #5 o mikrobióme a hlavne tu časť, niekde v polovoci, kde píšem o kyslíku v čreve koľko a ako sa tam dostáva keď jeme. Pointa tam je
Čiže keď človek pije sýtenú vodu s CO2 dostane sa do čreva/myslela som že CO2 sa zneutralizuje v žalúdku chem. reakciou/viac kyslíka ako pri obyčajnej H2O?
@eika bolo to riešené vo WEBINÁRI Vzorový jedálniček + sezónna strava
Jarko ja som bronzový člen, momentálne mi to musí stačiť/prepáč nechcem to tu rozvádzať/Napíšeš mi k tomu aspoň vetu, dve prosím ťa? "Jarko keď človek prechádza z klasickej vysokosacharidovej stravy,aký postup by si navrhol? Je dobré začať niektorým zo smerov AIP, GAPS,SCD?Ak je to tu na fóre niekde riešené nasmeroval by si ma? Ďakujem"
keď človek prechádza z klasickej vysokosacharidovej stravy,aký postup by si navrhol? Je dobré začať niektorým zo smerov AIP, GAPS,SCD?Ak je to tu na fóre niekde riešené nasmeroval by si ma? Ďakujem"
Pozri tému o Adaptácii na chlad. Niekde od 3. strany až do konca, tam niečo bolo myslím.
Pointou je zabezpečiť kvalitnú hydratáciu, dostatok jódu a horčíka ešte pred 👍
Dík pozriem a prípadne napíšem