Ročné/mesačné prémium členstvá
Tento marcový webinár r. 2024 z prémium členstva bol zameraný na tému Biofyzika DHA, vitamínu A a rybí olej (brať alebo nebrať?).
Vo webinári sa pozrieme bližšie na to, prečo je DHA vždy susediace vo fotoreptore 11 cis retinalu a akú úlohu tu hrá kvantizácia. DHA má totiž vo svojom základnom stave cca 50kJ/mol, pričom energia izomerizácie CIS na TRANS retinal je 7,9 kJ/mol.
DHA má zároveň absorpciu v UV svetle, pričom slúži ako P aj N polovodič. Ako pomocou týchto dát dokážeme vysvetliť nie len vizuálny systém, ale aj vedomie?
A prečo by riešenie stravy malo začínať práve s DHA a deutériom a nie kalóriami, či vitamínmi? Práve toto bude cieľom dnešného vysielania a na konci nás čaká aj niečo o obsahu DHA v strave a jeho suplementácie rybím olejom.
Zobraziť popis >>
Ako obdržíte záznam >>
O čom bol webinár:
Tento marcový webinár r. 2024 z prémium členstva bol zameraný na tému Biofyzika DHA, vitamínu A a rybí olej (brať alebo nebrať?).
Niečo o tvorbe DHA:
„Esenciálne“ mastné kyseliny dostali svoje meno, keď vedci zistili, že sú nevyhnutné pre normálny rast malých detí a zvierat. Omega-3 mastná kyselina DHA, tiež známa ako kyselina dokosahexaénová, sa nachádza vo veľkom množstve v ľudskom mozgu. Vyrába sa desaturačným procesom, no ľuďom chýba enzým desaturáza, ktorý pôsobí na vkladanie dvojitých väzieb v polohe ω6 a ω3. Preto sa polynenasýtené omega 3 mastné kyseliny nedajú človekom ľahko syntetizovať, a musia sa získavať zo stravy.
Biosyntéza omega-3 polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) prebieha sériou striedajúcich sa polohovo špecifických desaturačných a elongačných krokov od kyseliny α-linolénovej až po DHA resp. ešte dlhšie kyseliny. DHA je však prednostne inkorporovaná do mozgu počas rastu a je tiež selektívne inkorporovaná do synapsií, mitochondrií a mikrozómov v porovnaní s inými omega-3 PUFA.
DHA je tiež veľmi husto v membráne obklopujúcej rodopsín, no jej úloha je v podsate dodnes neznáma, hoci sa už v roku 1973 ukázalo, že sa podieľa na elektrickej funkcii fotoreceptorov.
Tu je stručný úvod do vysvetľovanej problematiky:
Súčasné vysvetlenie vizuálnej fototransdukcie zahŕňa absorpciu fotónu 11-cis retinalom, jeho izomerizáciu na 11-trans, rozklad rodopsínu s kaskádou transducínov, aktiváciu G-proteínu a pohyby iónov. Tento mechanizmus a uzavretie tzv. "cGMP-gated iónového kanála" vytvárajú negatívny potenciál s hyperpolarizáciou pri -65 mV. Jeho depolarizácia sa považuje za signál.
Z tohoto však vzchádzajú 4 dôležité nevysvetliteľné body a to:
Po prvé, rýchlosť odozvy:
Otázku o rýchlosti transdukcie možno ilustrovať zachytením koristi sovou. Pri lovení v tme, na to aby zachytila myš šuchotajúcu pod listami, musí sova spracovať informácie o rozdiele zvuku založené na rozdiele zvuku v dvoch ušiach, len asi 10 cm od seba, rýchlosťou 0,000 015 s (to je 15 mikro sekúnd), aby ju našla a zostala na stope. Koordinácia sluchových, motorických a vizuálnych informácií si vyžaduje vysokú rýchlosť spracovania, ak má vysunúť pazúry, chytiť myš a zmeniť smer letu jedným prudkým pohybom. Takáto rýchlosť spracovania vyžaduje elektrónovú funkciu a jeho superpozíciu.
2. Po druhé, signál sa vyžaduje presnosť, ktorá nie je vysvetlená štandardným modelom:
Ak dva fotoreceptory reagujú odlišne na fotóny rovnakej vlnovej dĺžky, ako vysvetlíme odlišné vnímanie? Strata ostrosti aj zhoršenie funkcie zraku sa však bežne uvádza práve v experimentálnych podmienkach, kde nedostatok omega-3 mastných kyselín znižuje obsah DHA vo fotoreceptoroch.
3. Po tretie, neexistuje žiadne konvenčné vysvetlenie pre prenos fotonických detailov ani vedomia, ktoré nám vytvára sietnica po zachytení fotónu smerom do mozgu, kde v podstate nanovo rekonštruujeme vedomie aj videnie.
Toto nevysvetľujú žiadne chemické reakcie, ani pohyby iónov. Zaujímavé tiež je, že ani elektrický prúd ako taký by neniesol špecifické informácie, ako je napríklad vlnová dĺžka. Prenáša len elektróny tam a sem. Musí to byť teda niečo ďalšie, čo dokáže prenášať aj informáciu.
4. Po štvrté, ako je membrána depolarizovaná (stratí svoj prudko vrastajúci elektrický potenciál – elektrón):
Membránová depolarizácia sa vo všeobecnosti považuje za vizuálny signál, ale jej mechanizmus je do značnej miery neznámy. Keď však vezmeme do úvahy vlastnosti DHA ako polovodiča, začne to dávať iné rozmery aj zmysel!
Klaus Gawritch so svojou skupinou výskmníkov tiež poukázal na to, že sa DHA veľmi odlišuje od ostatných omega 3, aj ALA, avšak s DPA nie. Inými slovami, s DPA je si veľmi podobná, aj v distribúcií, avšak DPA nemá vlastnosti ako DHA. Pravdepodobne každý tuší prečo a tiež prečo život ako taký začal až pred 550 miliónmi rokov, po kambrickej explózií, keď sa začal zvyšovať kyslík, UV svetlo a syntetizovala sa DHA.
DHA tiež koreluje komplexným živočíchom a hlavne nervovej sústave. Keď si vezmeme napríklad človeka, ktorý má cca 70 kg a jeho mozog váži cca do 1,5 kg, verzus LEVA, ktorý môže mať hmotnosť pol tony a jeho mozog má 350 gramov, alebo delfína, ktorý je stavbou tela rovnaký ako lev, tiež môže vážiť cca pol tony, no jeho mozog má až 1,7 kg, veci začnú dávať zmysel. DHA ide ruka v ruke nie len s vedomím a "inteligenciou", ale aj našim bytím ako takým.
Viac vo webinári.
Aké praktické veci sa dozviete:
Vo webinári Vás okrem iného čaká aj toto:
Jednorazová kúpa webináru mimo členstva môže byť obmedzená! Avšak tento dôležitý webinár aj naďalej nájdete, spolu s ďalšími, v knižnici webinárov prémium členstva!
Webinár Vám pomôže ak:
! Pozor, Webinár pre Vás nie je ak:
Dôležité informácie o webinári:
Jednorazová kúpa webináru mimo členstva môže byť obmedzená! Avšak tento dôležitý webinár aj naďalej nájdete, spolu s ďalšími, v knižnici webinárov prémium členstva!