Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Áhoj Jaro, vím, že nejsi dětský lékař ☺️ ale tohle souvisí se sluncem a ty možná budeš vědět 🙂 překladač mi neštovice přeložil kiahle, tak snad je to správně. Lékaři zakazují chodit dětem s neštovicemi na slunce. Nám teď chytla 2letá dcerka a mě je úplně líto ji 3 týdny schovávat před sluncem. Když se ho snažím spíše lovit 😄Nemělo by slunce spíše sterilizovat? Děkuju moc 🌞
@jakub-kuba-cernyseznam-cz jj, áno, prekladač dobre preložil. Ja si to pamätám v češtine "neštovice" ešte z detstva, z filmu Sam doma 3, kde ich dostal ten chalan malý 😃
Ohľadom sterilizácie, ano, UV má okrem toho aj ďalšie benefity, vrátane zlepsenia silfácie, tvorby oxid dusnateho a zlepšenia aktivity glutation a ďalších vecí. Ono toto je skôr bráne opäť raz "konvenčne", podobne ako sa učia dermatológovia, že je slnko zlé, no je to tiež viacej myslené na to, keď už sú kiahne vo vyššom štádiu.
Čiže ak už má na tele veľa pľuzgierov, pripadne má aj teplotu, vtedy nie je naozaj vhodné (dôvod by si mal tušiť, pretože súvisí s lokálnym zápalom). Tiež neísť vtedy von na priame slnko na obed, ak nie je pripravená s pokožkou (rovnako ako pri opaľovaní nič sa nemení).
Avšak všeobecne platí, plus čo sa rozšírenia na ďalšie osoby týka - Slnko je prevencia aj rýchly liek 👍
Aha napr. tu:
"Vystavenie slnečnému žiareniu môže pomôcť zabrániť šíreniu ovčích kiahní, tvrdia výskumníci.
Tím z University of London zistil, že ovčie kiahne sú menej bežné v regiónoch s vysokou úrovňou UV žiarenia, uvádza Virology Journal. Slnečné svetlo môže inaktivovať vírusy na koži, čo sťažuje prenos."
"O UV žiarení je už dlho známe, že inaktivuje vírusy, a Dr Phil Rice, zo St George's, University of London, ktorý viedol výskum, sa domnieva, že toto je kľúčom k tomu, prečo sú ovčie kiahne menej bežné a menej ľahko sa prenášajú z človeka na človeka v tropických krajinách."
Mohlo by to tiež pomôcť vysvetliť, prečo sú ovčie kiahne bežnejšie v chladnejších obdobiach v krajinách s miernym podnebím, ako je Spojené kráľovstvo - pretože ľudia sú menej vystavení slnečnému žiareniu.
@jaroslav-lachky děkuju moc, snad to pomůže dalším.
Právě už se nevyznám v tom, kdy je vhodné teplo nebo chlad při zánětu. A zase často zmiňuješ UV, jako celek- tzn. že UVA i UVB má velkou sílu. Ale zřejmě UVB větší?
Ono i přirozeně bych takhle,, nezdravé" dítě nedal na to největší slunce ☺️ A třeba teda když je ráno nebo večer jen UVA a IČ? To by dávalo asi smysl?
@jaroslav-lachky mladého chalaniska si nevybavuju, ale když to někdy uvidím, 100% si na tebe vzpomenu 😄
Právě už se nevyznám v tom, kdy je vhodné teplo nebo chlad při zánětu. A zase často zmiňuješ UV, jako celek- tzn. že UVA i UVB má velkou sílu.
Aby som ti to zbytočne nekomplikoval, jediné čo si k tomuto pamätaj je prirodzené Diurnálne svetlo.
Ráno svitá, svieti nízkej teploty a veľa IČ svetla a UV prichádza až neskôr a zároveň silnie.
Rovnako pre teba. Ber to ako tréning. Ak chceš prejsť na ťažšie závažie, musíš najskôr zvládnuť "základ". No a keď si chorý (zápal), vtedy je to ako keby si bol po operácii (ako príklad), čiže určite nepôjdeš hneď potom drepovaz 200 kg pri tvojej váhe 😃
A třeba teda když je ráno nebo večer jen UVA a IČ? To by dávalo asi smysl?
Veľmi veľký zmysel 🙏
@jaroslav-lachky děkuju za všechny odpovědi a obrázek z první knihy, zase mi toho víc docvaklo 🙂