Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
AHoj Jaro,
rada by som vedela tvoj pohľad na túto moju záležitosť. posledných niekoľko mesiacov - možno 2, sa budím veľmi skoro a nejde mi späť zaspať. budím sa okolo 5 ráno, čo samozrejme v lete je správne, ale teraz v zime by mohlo moje telo spať do 6:50. Je jedno, kedy idem spať, či o 21h či o 23 h, telo sa budí priskoro. Nie je to stále v rovnakom, čase, niekedy je to 4:30 niekedy 5:30. NIekedy sa mi podarí zaspať, ale trvá to dlho a niekedy nie. Samozrejme všetky veci robím ako mám, blokujem modrú a zelenú, dokonca aj LUXy mám relatívne slabé. Každé ráno východ slnka, UVA, grounding. Jediné, čo mi napadá, je kortizol, ale necítim sa ráno nabudená. ALe potom, keď sa pokúšam zaspať a nejde to dlho, tak ma to nabudí. Podotýkam, že väčšinou času sa cítim vyspatá, ale hovorím si, že hádam nie je možné, aby telu stačilo 6 hod spánku (niekedy MOžNO 7).
čo ty na to? Nejaké náhľady?
Ďakujem veľmi a prajem ti krásny deň
Ahoj, Jaro, ja to mam podobne, posladných pár tyzdnov sa budim velmi skoro , bezne vstavam do prace 5.15, teraz v zime 5.30 ale posledné tyzdne sa budim o 4, niekedy o 3 a uz neviem zaspat.. Tiez blokujem vecer aj rano modru, robievam grounding, . Zopar znamych vravelo, že sa sa tiež budia takto nad ranom
Tiež ma zaujíma tvoj názor . Dakujem
Zuzana
Ahojte,
pridám sa aj ja. 🙂 Niekedy 3.00 - 4.00 sem-tam 5.00. Ale som úplne svižná, hneď si dám červené okuliare, ranný beh, raňajky, čítanie, studená voda, 2.beh .. fungujem super 🙂 Väčšinou idem späť pred 22, niekedy pred 21. Ale tiež neviem, či je to normálne?
@andyd317 @prepiakova-zuzanagmail-com @makamenickagmail-com
Presnú odpoveď asi nikto nepozná - no môj názor sú dva hlavné prípady. Niektorí budú dvojka (asi väčšina) a iní jednotka (tí, ktorí to nemajú stále, iba sezónne a cítia sa super).
Ono počas spánku sa menia DEEP a REM (webinár o spánku z 2022 ide do detialov ak to niekoho zaujíma), a je to hlavne dopamín, ktorý stimuluje REM, pričom REM je v podstate "bdenie" v spánku. Počas REM ide el. signál rovnako ako počas bdenia, vtedy ide z tela neurónu cez axón do častí tela a tiež sme vtedy paralizovaný, aby sme spali, nehýbali sa a zároveň sa nám z toľkého uvoľneného svetla sníva.
Dopamín však podporuje REM a zároveň aj prolaktín zvyšuje dopamín. Prolaktín určite poznáte. Je to hormón spájaný najmä so ženami, no vylučuje sa normálne vždy poČas noci až nad ránom. Prolaktín je následne zastavený vylúčeným dopamínom. Je to teda krásna spätná väzba, ktorá zabezpečuje, že v noci spíme a snívame (aj preto sa po sexe alebo matka po kojení tak dobre často vyspí), a zároveň zabezpečuje, že nad ránom tento stimul využijeme na prebudenie a na to, aby sme boli energetickí.
- Moja hypotéza teda je, že u niektorých jedincov (často to vidieť napr. pri nabehnutí na ketogénnu stravu), je prolaktín aj dopamín vylúčený v extrémnych pulzoch, čo sa deje aj prirodzene, a telo nad ránom, kedy by ešte mala nasledovať jedna, či dve REM cykly sa jednoducho preberie. Dopamín uvoľňuje sám o sebe obrovsé množstvo el. prúdu, čo stimuluje uvoľnenie UV svetla až modrého svetla, ktoré zároveň dokáže stimulovať skrz ACTH aj kortizol. Toto sa deje aj normálne cca medzi 02: až 05:00 v noci. Preto začne kortizol v mozgu stúpať, postupne sa neuróny "prebúdzajú", postupuje do do ďalších tkanív tela cez krv a telo sa prebúdza. V tomto prípade to môže byť posilnené jednorazovým elektrickým impulzom. Myslím si teda, že to pocíti len človek, ktorý je v zime, viac na lowcarb a pomerne v pohode + chlad.
Dá sa to otestovať aj tým, že napr. v tomto období počkajte na riadne slnečný deň a vtedy buďte vonku pár hodín. Telo by malo vstrebať ešte viac svetla a spať dlhšie.
Druhý prípad je podobný, no za mňa súvisí s disbalancom kortizolu. Ak je telo niekde v prvom až druhom stupni vyčerpanyćh nadobličiek, pri nadmernom strese a nedostatočnej regenerácií - podobným mechanizmom ako je napísané vyššie telo jednoducho pumpuje viac a viac kortizolu na vykonanie rovnakého množstva práce, pričom aj malý pulz prolaktínu nad ránom dokáže vyvolať prebranie, pretože spánok je plytký a slabý (málo DEEP).
V tomto prípade sa človek nebude cítiť odpočinutý.
@jaroslavlachky ďakujem Jaro,
Super odpoveď. Neviem posúdiť, ktorý prípad som. Webinar o spánku som počula, ale musím zopakovať.
Neviem koľko deep spánku mám...Máš niekde tipy ako ho posilniť? Ja tu slnko nemám vôbec. Môžem večer keď uz má zhasnuté a čítam si v posteli, svietiť UVA žiarovkou? Dakedy som to skúšala, len si nepamätám, či to niečo robilo. Vtedy som ešte dobre nespávala.
Ešte mám dodatočnú otázku. Mávam noci, keď sa viac budím,budím sa v spánkovej fáze - čiže viackrát za noc sa zobudím zo sna. Kde môže byt porblém? Viem, že si hovoril, ak to chápem správne, že za prechod medzi fázami môžu theta vlny. Ja hneď zaspím, ale to krátke prebudenie tam je. Našťastie sa mi to nedeje každú noc a nemá to vplyv na to ako sa ráno cítim. 99% rán sa už vďaka bohu budím úplne vyspatá.
Ďakujem moc a krásny deň ti prajem