Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
A čo vravíš na varené ryby? Myslím tepelnú úpravu na panvici, podusit alebo niečo podobné? Z informácií od teba predpokladám že varenie nie je moc dobre vzhľadom pre vysoké teploty a náchylnosť na pokazenie dha
@simona-b
Myslím, že sa chystáš veľmi rýchlo a vieš toho už viac, ako si sama myslíš, lebo s tým varením máš pravdu. Zapamätaj si túto vetu ⬇️
Surová morská strava je to, na čom náš druh vyrastal a to doslova. Ak proti tejto vete niekto chce argumentovať, prosím.
Pointa však je, že surová morská strava je vždy lepšia, obzvlášť ak má človek problémy typu OBEZITA. Ak má problém s pečeňou, obličkami, a iné vážne, vtedy určite nemôže jest takto, pretože jeho telo nevie prirodzene detoxikovať, no v ostatnom prípade áno. Čiže surové ryby tipu sushi ustrice a tak, sú top. Ako som to písal aj v posledných článkoch. Stačí sa pozrieť na video a zamyslieť sa. Ak nemáš vážne problémy, v takom prípade si myslím, že kľudne striedaj alebo môžeš papať aj viac dusené, varené, atď.
https://jaroslavlachky.sk/vznik-zivota-7-jod-a-vyvoj-mozgu/
https://jaroslavlachky.sk/vznik-zivota-6-dha-alias-kyselina-dokosahexaenova/
Samozrejme však, priemerný človek rád varí, čiže určite vhodnú rybu, celú a čo najkratšie variť, dusiť,... Povedzme losos na panvici, nie je až taký problém, no keby ho varíš dlho, to už problém je. Rovnako niekde v trúbe pri 200 stupňoch. No tieto klasické postupy nie sú myslím problém.
Ja napríklad rád robím tak, že keď si podusíme zeleninu, len na záver vypnem oheň a pri hodím sardinky alebo inú rybku, pridám olivový olej koriander, kurkumu, koreniny,... alebo niečo podobné a už len na chvíľku prikrijem a premiešam. A klasicky občas kúpim aj údenú rybu alebo rybu spravím na panvici, lososa takto napríklad rad robím. Alebo krevety a to tiež nie je problém. Je to chvíľa a pre väčšinu ľudí je to priateľná a veľmi chutná forma ako dostať DHA 😊 poviem že takéto jedáva občas aj moja priateľka, chutí jej, a to ona ryby vôbec že odmala nechce 😁
A samozrejme super je aj sushi, ak si človek občas dá, ale treba vyberať vhodné, aby nebolo pokazené. V tomto prípade je bonus, že je to aj so studenou ryžou, obzvlášť v letnom ročnom období, čo je len ďalšie plus, ktoré aj nevedomky využívali Japonci a ani o tom nevedeli, pretože ryža je dosť odlišný sacharid povedzme od zemiakov, či cestoviny.
Tu máš ďalšie pekné video, respektíve video prednášku od Remko Kuipers, ktorú som aj v knihe spomínal. Hovoru tam o pôvodnej strave nejakých Afrických kmeňov a zaujímavé je ci vraví o ich "zelenine". Tunajší ľudia považujú ustrice a mäkkýše za zeleninu pretože ich volne zbierajú po zemi a keďže nemajú moc na výber ako my so supermarketom, jedia co majú k dispozícii. Pre nich sú ustrice ako pre nás zeleninový šalát. Jedia ich takmer stále.
Potom sa zamysli nad tým, čo som písal v posledných blogoch, ako sa ho homosapiens vyvíjal. Presne takto podobne, čo sa stravy týka
Takze ryba v trube 200stupbov 15 min ee? Ja si teda neviem predstavit jest polosurovu sardinku. Aj tie z konzervy vzdy rozpucim na kasu kym ich zjem. A ake ryby vlastne jest surove? Ja mam pod barakom 2 rybarne ale vobec netusim ako to pripravit. Vacsinou oprazim na panvici alebo sup do rury
Čo sa týka trúby, našiel som viacej konkrétnych záznamov, no zvyčajne sa zhodovali, že ti ustojí rybka. Je v tom teda rozdiel, v porovnaní so smažením, a nezníčí sa toľko DHA ani iných látok, samozrejme ak je ryba varená v celku. Čiže myslím, že OK a hlavne z toho hľadiska že to berieš ako rodinné jedlo predpokladám.
Keď však niekto rád vymáža alebo na panvici opeka dlhšie, tak je tam veľký rozdiel. Pri lososovi to bolo o 45% zníženie množstva DHA už pri 70°C snažení na panvici a ri tuniakovi až 85% pokles. Čiže ak občas robí človek na panvici odporúčam rýchlo a z tej strany, kde je koža dlhšie a z opačnej iba chvíľku. Ja osobne lososa takto robievam a niekedy tak 5 minút úplne stačí a je hotový.
Čo sa týka surových rýb, tam je to u nás ťažšie, ale keďže u teba je to iné, máš k nim prístup, ja by som sa naučil buď na ustrice, alebo sushi, pripadne tieto sardinky ako aj ty píšeš. Ustrice a sushi nie je problém surové, to sa asi ani inak nedá a sardinky môžeš hodiť a rozmačkať nakoniec, keď už máš hotový nejaký šalát alebo jedlo. Napríklad si predtým podusíš zeleninu na panvici a potom vypneš z ohňa a len prihodíš sardinky, pomiešaš a pár minút necháš. Rovnako aj krevety, keďže máš rybarne pod sebou. Krevety majú tiež veľa jódu a iných veci, a práve ten jód ich aj pri úprave na panvici trochu chráni. Cize bud samotné pár minút, ja osobne mam rad chrumkavé, alebo si ich k niečomu príhoď a chvíľu podusíš alebo tak.
Ale na rovinu, u žien považujem konzumáciu DHA za obzvlášť dôležitú už len z toho dôvodu, že im to pomôže s redukovaním LEPTÍNU. Žena má od prírody viac LEPTÍNU a je nachylna na všetko viac. Aj na zápaly aj na pribratie a horšie chudne. DHA s JODOM, ktoré sú v tejto potrave môžu veľa pomôcť. Včera som o tom aj na fb a IG písal, kľudne pozri ak si nečítala.
Ale ako som aj predtým spomínal, ak je človek pomerne zdravý a necíti sa nejako zle, únava, nadváha, atď., nevidím problém aj v občanom varení a menšej nie tak frekventovanej konzumácii. Pretože vtedy máš menšiu potrebu po DHA ako niekto s veľa problémami.
A samozrejme o používaní olejov tiež treba premýšľať, ale to vieš z knižky. Tam to bolo popísané. Ideálne na kokosovou oleji, pripadne ghee alebo masť (ale ta až tak nechutí 😁).
A našiel som aj takýto recept, čo mám v záložkach uložený, práve na malé sardinky a vyzerá to chutné, ale sám som neskúšal. Ak by si ale niečo také skúšala, určite mi daj vedieť čo vymyslíš a ako bude chutiť. Chcel by som do budúcna aj nejakú malú krátku kuchárku spísať, aj keď ja nie som kuchár, ale aspoň nejaké také typy a samozrejme, aby to spĺňalo všetky dnešné CIRKADIALNE odporúčania
http://awesomepickle.com/pickled-herring-recipe-how-to-fillet-a-fish/
Dakujem za recept na sardniky mrknem na to. Inak sushi je ryba? Ja som si teda vzdy myslela ze je to jedlo a dnu je losos napr. Ustrice- zatial to nedavam. Nezvladam ani krevety ak mi ich niekto neosupe a tieto “sopliky” to nedavam vobec. Rada by som ale napina ma uz len pri tej predstave. Snad sa cez to dostanem ale zatial neviem ako
Daj vedieť ak uvaríš, aký bude. 🙂
Áno, máš pravdu, sushi nie je ryba ale už hotový pokrm, prepáč 😅 ide mi ale o to, že pri sushi jednak využívajú aj morské riasy a dokonca aj surové ryby a je to veľmi chutné. Ryby sú tiež kvalitné lebo keď sú surové, a pokazili by si, každý hneď spozná pach pokazenej ryby. Samozrejme v bežnom supermarkete je kvalita diskutabilná, ale keďže ty to máš viac po ruke, máš lepšie možnosti. A tiež je tam studená ryža, ktorú v tomto prípade považujem tiež za benefit. Samozrejme v zime až tak nie, ale po zvyšok roka super.
Inak určite by som používal aj čo najviac koreniny ako kurkuma, koriander a množstvo iných, a môžeš občas tie para orechy zaradiť, ako som písal vyššie.
Ustrice to ani, to mas pravdu, človek si musí zvyknúť, je to už "hardcore", ale skutočne pri ustriciach sa bavíme u super potrave pre homosapiens. Pointa však je, aj z vlastnej skúsenosti viem, že tvoje CHUTE sa v živote menia a bohužiaľ ovplyvňuje ich práve REDOX v mitochondriách v našom mozgu. To znamená, že napríklad v istom bode života človek vyžaduje sladké, koláče, granko, atď., proste ho to láka a ma na to chuť, no v inom hode života ho môže lákať MÄSO, TLAČENKA, ryba, či zeleninový šalát. Záleží od ROZHODNUTÍ, aké v živote človek robí, ktoré vplývajú na to, ako jeho mitochondrie pracujú. Ak sú napríklad neefektívne v spaľovaní tuku, chute na sladké sú úplne bežné, atď. Co však chcem povedať, že skutočne sa časom zvyčajne stane to, že keď človek začne jest inak, aj sa správať inak, začne mať aj iné chute a to, čo mu v minulosti prišlo nechutné, ku teraz príde lákavé.
Dovolím si povedať, že aj mnohé alergické reakcie, ktoré ľudia mávajú a niekedy práve aj na ryby a morské plody (obzvlášť konzervy, či staršie ryby) môžu zmiznúť paradoxne po tom, čo sa zvýši ich príjem DHA, pretože ich imunitný systém potrebuje DHA aj SELÉN, okrem iného a obe látky sú vo veľkom v rybách a morskej potrave.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537898/
K tomu, že zatiaľ nevieš ako, práve na to si myslím ze jee vhodné využiť nejaký "MOSTÍK" ako napríklad to, čo píšeš o varení a tak. Kľudne začni aj niečím iným, urob si ako ti chuti, aj niečo je lepšie ako nič a do systému (tela) dostaneš aspoň niečo.
A čo keby človek radšej jedol veľa morských rias aby sa vyhol znečisteniu a takýmto rybám? Asi morská riasa nemá toľko omega 3 v sebe ako ryba ale aspoň nejaká náhrada nie?
Ahoj @karol nie, nie je to náhrada. Je to obrovský rozdiel, na ktory však človek nepríde z bežného pohľadu. Morské riasy a Algae obsahujú tiež nejaké DHA, no musel by som ti vysvetliť základ z organickej chémie a biofyziky, aby si pochopil, aký veľký rozdiel je v tom.
V skratke však ide o to, že DHA z Algae alebo morskej riasy je iná a má iné vlastnosti a nedokáže prejsť do centrálneho a periférneho systému ako DHA, ktorá je v rybe alebo zvierati.
@karol Zamysli sa nad týmto, čo teraz napíšem, možno trošku pomôže, aby si lepšie chápal čo myslím.
My ľudia, ako druh homosapiens, nie sme uspôsobení na takýto štýl života, aký žijeme dnes. Na sedavý, v interiéri, pod umelým svetlom a nonstop v blízkosti rádio a mikrovlnného žiarenia. Tiež nemáme črevo ani mozog uspôsobené na spracovanú a sacharidmi preplnenú stravu, ani na poľnohospodárstvo, pšenicu a zrno, ale na celé kusy mäkkýšov, rýb a mäsa.
Vezmi si ten čas, nejakých 2 až 3 miliónmi rokov, odkedy sme žili v Afrike a vyvíjali sa a porovnaj si to s poslednými 100 rokmi. Viac ako 99,99% našej existencie ako homosapniens, sme žili hentak. My sme uspôsobení na neustály prísun DHA a to z rýb a mäkkýšov, nie Algae ani rias.
Tiež je zaujímavé, že DHA nevyužívame ako druh "paliva", ale ho uskladňujeme.
Naše telo sa za tie milióny rokov prispôsobili tomu, čo malo k dispozícii a čomu čelilo. Posledných visc ako 100 rokov je pre nás však niečo úplne nové a naše mitochondrie tomu tiež čelia a tieto civilizačné choroby, čo vidíme, sú možno len normálnou adaptáciou na takéto rýchlo sa meniace podmienky, nemyslíš?
@karol Tu je ešte zaujímavá štúdia. Celkom pekný príklad. Prečo bola v minulosti a u domorodých ľudí depresia raritou? A nepremýšľaj len na základe zaužívaných dogiem.
Aj títo ľudia zažívali STRES, HLAD, a iné ťažké podmienky, ako my dnes. No ich PROSTREDIE, aj ŽIVOTNÝ ŠTÝL bol na milé vzdialený od nášho dnešného a naopak veľmi blízko tomu, ako sme žili v Afrike.
https://returntonow.net/2016/02/24/the-caveman-cure-for-depressio
Pridávam sem nejaké zaujímavé štúdie k téme, ktoré som spomínal v poslednom QaA webinári s členmi.
Chráni selén v morských plodoch a rybách pred toxicitou ortuti?
Po prečítaní...odpoveď je, že výskum naznačuje, že výhody konzumácie morských plodov prevažujú nad akýmikoľvek rizikami, ktoré by expozícia ortuti mohla predstavovať!
Tu je ďalšia ⬇️
Nadpis: Mastné kyseliny v rybách môžu chrániť mozog pred poškodením ortuťou!
https://medicalxpress.com/news/2015-01-fatty-acids-fish-shield-brain.html
Ďalšia zaujímavá štúdia tiež zistila, že vyššie hladiny ortuti v mozgu nesúvisia so zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby.
V štúdii zosnulých jedincov mierna konzumácia morských plodov korelovala s neuropatológiou menšej Alzheimerovej choroby. Aj keď konzumácia morských plodov bola spojená s vyššími hladinami ortuti v mozgu, vyššie hladiny ortuti nekorelovali s vyššou neuropatológiou Alzheimerovej choroby. Štúdia sa objavuje vo vydaní JAMA z 2. februára.
https://neurosciencenews.com/mercury-seafood-alzheimers-3550/
Príroda je prenádherná a aj zvieratká inštinktívne vedia, čo majú papať a robiť ⬇️⬇️⬇️
A tiež vedia, aké výživné sú napr. ustrice
A nie len ony majú radi ustrice.
A ak nevieš, ako niečo takéto jesť, tučné mala inšpirácia. Stačí kameň 😁⬇️