Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Zdravim ta. V prvom rade, dakujem za clanky a pracu ktoru odvadzas, tieto informacie o fungovani tela z pohladu kvantovej biologie je velmi vzacne a este viac raritnejsie co sa tyka slovenskych zdrojov. Osobne som studoval materialy od Dr.Jack Krusa ale urcite mi to nedalo tolko co na tejto stranke, ci uz skrz jazyka alebo odbornej terminologie ktora sa unho vyskytovala...
K veci, riesim s klientkou cirkadialny rezim, ma 22r., cca od 8 rokov fungovala ako "nocny vtak" viacej jej vyhovovalo ucenie sa v noci, sportovanie v neskorich hodinach a pod. Je aktivna sportovkyna co znamena ze aj intenzivne treningy a zapasy ( futbal ). Podla toho ako funguje som vedel priblizne najst jej rezim. Ona dokaze zaspat okolo 2 az 3 rano a vstava okolo 11. V mojom rezime je to cca od 10 do 11 v noci a jej 11 hodin doobeda je mojich 6 hodin rano ( asi uz mas predstavu kam s tym idem ). Vedela si bezproblemovo zatrenova o 11 v noci, o 12 beh, co circa vychadza nas kardiovaskularny peak u "normalne"fungujucich ludi.
Chceme sa teraz prehodit do denneho rezimu a viem ze to nebude lahke po tolkych rokoch. Snazim sa ju vyhecovat von rano na vychod slnka ( ale zatial sa nedari pretoze sme sa dostali len po bod aby vstavala o 9 rano a kazdy den bez vynimky ). Ma odomna red light bulb ( https://www.fitcore.sk/REDLIGHT-Bulb-LED-ziarovka-E26-E27-d225.htm ) a snazi sa tlacit spanok na skor len to tazko ide. Zakupila si blue blockers okuliare, ucime sa ich nosit od 8 hodiny vecer a stale az do spanku nie len pri pouzivani PC a televizie.
Som si vedomy ze umele IR neni take ako prirodne IR zo slnka a teraz prichadza obdobie kedy bude viac zamracene a dazdivo a tu prichadza otazka...ako na to. Ci dokaze vyvolat tvorbu melatoninu pomocou umeleho IR a UVA svetla, ako by dokazala inicializovat tvorbu melatoninu ked bude zamracene po vacsinou dna? Ako by bol najidealnejsi sposob pre takuto osobu ked chce prehodit rezim a zacat fungovat normalne ( vstavat o 6 a vediet zaspat do polnoci ) ?
Este maly dodatok ( zatial sme len pri tom vstavani lebo momentalne je v procese rehabilitacie a rekonstrukcie ACL, cize aj stres jej hra do toho.. )
Dakujem ti vopred za kazdu radu
Ahoj Viktor, vítam ťa tu. V prvom rade vďaka za príjemnú spätnú väzbu a teší ma, že články a materiály, ktoré posúvam von, dávajú zmysel. Si ďalší z členov, ktorí pozná aj Jacka a to ma teší. Jeho práca ozaj nie je pre každého, hoc je veľmi potrebná.
Čo sa klientky týka, poznám to a treba mať v prvom rade na mysli niečo, čo takýto ľudia často počuť nechcú, alebo sa tomu podvedome vyhýbajú a to, že chronotypy sú svojim spôsobom iba ďalšou epigenetickou adaptáciou mozgu na prostredie, v akom žije. To znamená, že takýto „posunutý“ chronotyp, ktorých je dnes naozaj viac, nie je vhodný na vstávanie neskoro poobede a zaspávanie nad ránom.
Čiže správne na to idete, že buď posunúť vnútorný cirkadiálny rytmus alebo človeka presťahovať inde.
Teraz k tvojim otázkam. Myslím, že na začiatok je postup zvolený správne a určite by som šiel cestou nosenia okuliarov na blokovanie modrého a zeleného spektra každý deň večer a postupne od skoršej a skoršej hodiny (aj keď to bude nepríjemné), aby sa jej navodil iný vrchol vylučovania melatonínu, plus ju možno skúsiť aj tréningom „unaviť“, respektíve ho skúšať zaradiť skôr, čo je pre ňu momentálne podľa vnútorných hodín viac menej ešte priskoro.
Umelé IČ svetlo nikdy ani zďaleka nenahradí slnko, to áno. Neviem ale úplne, ako a na čo konkrétne danú žiarovku využíva :/ Ak chceš danú žiarovku u nej využiť aj k tomuto, skôr by som ju použil ako večerné svietenie, kľudne aj na pokožku, na nočnom stolíku. Červená farba večer vie trochu pomôcť s vylúčením melatonínu.
K využívaniu UV a IČ v takejto kombinácií ako terapeutická dávka písať nechcem, pretože si to vyžaduje poznať viac info a možno skôr na konzultáciu. No áno, UV žiarovka môže tiež pomôcť. V interiéri je len prospešná.
No pri tomto, keď píšeš, že má aj zranenie s väzom, plus sa jedná o mladé a trénované dievča, skôr by som šiel cestou postupnej adaptácie na chlad. Jednak to môže veľmi ale že veľmi pomôcť s hojením, kľudne aj v súvislosti so žiarovkou, ajj celkovo výkonom a regeneráciou časom, no tiež s cirkadiánnym rytmom.
Ešte zopár rokov dozadu som čítal viac papierov k tejto téme a spomínam si, že som videl viac zmienok v literatúre práve k tomu, že kedykoľvek bol človek vystavený chladu, celkovo bol viac adaptabilnejší a hlavne, mal lepšie prispôsobiteľný cirkadiánny rytmus. Chlad je totižto veľký stimul. Pozri aj dávnejší článok k tejto téme
https://jaroslavlachky.sk/adaptacia-na-chlad-5-leptin-a-cirkadianny-rytmus/
Plus chlad je veľmi dobrý na uvoľnenie norepinefrínu, ktorý naopak pomáha so sekréciou a tvorbou melatonínu, aj bez exogénneho UV, pretože využíva to endogénne.
@jaroslavlachky Dakujem za odpoved. S tym IR ziarovkou som jej chcel dat ako nahradu vecerneho osvetlenia a ako bonus na terapiu na koleno. Vypocital som jej cca cas kolko by to mala mat aplikovane na dane miesto z tvojho opalovacieho protokolu v sekcii IR panely.
S tym chladom dakujem, to znie ako dobra nadej najma teraz ked sa zacne pocasnie menit a nebude to pravidelne, urcite postupne aplikujeme.
Bude to narocny proces so vsetkym a budem podavat update aj pre forum ked sa poradi presun aby sa skusenosti posuvali aj dalej.
S tou terapiou s UV svetlom by ma osobne zaujimalo pretoze planujem si zakupit UVA a UVB ziarovky a kombinovat to s cervenym svetlom. Vedeli by sme sa skontaktovat na konzultaciu alebo co by som ti mal vediet dodat, ake info s ktorymi by si vedel pracovat a vyhodnotit?
@victorlt s tou žiarovkou super, ze si vypočítal, potešil si ma. Pre ešte lepší efekt môžeš skúsiť predtým na par minút aplikovať studený obklad a zopakovať kľudne aj 2, 3 krát.
A čo sa chladu týka, určite áno, ale aj nemá vyčerpané nadobličiky a keďže je mladá a trénovaná, myslím, že to pôjde rýchlo. Obzvlášť ak je štíhlejšia a teším sa na skúsenosť a výsledky, ako Vám to pôjde 👍
Tu nájdeš skrátený protokol z webu:
https://jaroslavlachky.sk/wp-content/uploads/2021/04/Adaptacia-na-chlad-2-Protokol.pdf
S tou terapiou s UV svetlom by ma osobne zaujimalo pretoze planujem si zakupit UVA a UVB ziarovky a kombinovat to s cervenym svetlom. Vedeli by sme sa skontaktovat na konzultaciu alebo co by som ti mal vediet dodat, ake info s ktorymi by si vedel pracovat a vyhodnotit?
S tým UV, určite by bolo super vedieť o akú žiarovku alebo zdroj ide (jej vlnová dĺžka, Watt, ideálne aj intenzita) a tiež najlepšie nejaké krvne testy, aj hladinu vitamínu D samozrejme, aby sa dalo od toho "ODRAZIŤ".
A na konzultáciu sa samozrejme vieme skontaktovať. Dnes mam s členmi webinar a ďalší týždeň mam ešte nejaké konzultácie, no snáď koncom týždňa alebo potom neskor by som mohol. Väčšinou poobede od 15 tej. Už podľa toho ako ti to súri.
Tiež som o tom niečo hovoril v dávnejšom webinari, hlavne o využití UVA žiaroviek a v najbližších mesiacoch budem znovu, ak by si mal záujem neskôr o prémium členstvo.
@jaroslav-lachky inak, ked spominas tak oblicky, ma s nimi problem od mala, nefunguju jej narovnako, tusim 80:20 spominala, ma si na to dat pozoro ked bude aplikovat chlad?
@jaroslav-lachky rozumiem, vcera som sa doklikal aj do sekcii sluzby a mam uz obraz ze co treba, toto nesuri nemam to ani ja prioritne, zatial to musim absorbovat a aplikovat tie veci co mam👍
@jaroslav-lachky inak, ked spominas tak oblicky, ma s nimi problem od mala, nefunguju jej narovnako, tusim 80:20 spominala, ma si na to dat pozoro ked bude aplikovat chlad?
Osobne by som spravil aspoň zopár hormonálnych testov, ranný kortizol, možno aj poobedný a tiež katecholaminy v krvi, to je par eur naviac. A podla toho sa rozhodol lepšie. Ale pozor si určite hlavne zo začiatku bude musieť dávať v to zmysle, že kontakt brucha s chladom bude musieť byt opatrnejší
A super pristup Viktor s absorbovanim informácií. Keby niečo, kldne mi napíš na email a dohodneme sa.