@karol
Konzumácia stravy s vysokým obsahom tukov (teda "vynútená ketóza) je iba jedným zo spôsobov, ako zvýšiť NAD+, ktorá niekedy pomôže.
Toto je napr. jeden z primárnych dôvodov, prečo tak veľa ľudí pocíti na ketogennej strave benefit, hoci to pripisujú kaloriam, sýtosti, a neviem ešte čomu, no neskôr, resp. dlhodobo už im to zvyčajne nefunguje.
Ďalší z primárnych dôvodov ketogennej stravy je napr. masívne zbavenie sa deutéria z obasti krebsovho bicyklu, vďaka čomu začnú mitochondrie, detoxikácia, krebsov cyklus, močový cyklus, a ďalšie cykly šliapať v tele lepšie a človek sa cíti lepšie, zdravšie a výkonnejšie.
To je napr. dôvod, prečo niekedy aj jedenie týmto spôsobom (teda ketogénna strava), pripadne branie podobného doplnku môžu predstavovať riziko, ak je kolónia mitochondriu v tkanivách danej ksoby zlá a bemôže efektívne využívať beta-oxidáciu a krebsov a močový cyklus.
V tomto prípade môže ver či never nutričná ketóza poháňať dokonca zvýšenú adipogenézu (tvorbu tuku = priberanie) prostredníctvom adipogénnej signalizácie, ktorá je rýchlo indukovaná cytoplazmatickým NMNAT-2.
Táto izoforma syntetázy súťaží s inou verziou nazývanou NMNAT-1, ktorá je v jadre, pričom "súťažia" o spoločný substrát, nikotínamid mononukleotid (NMN).
Tento reťazec udalostí vedie k prudkému zníženiu hladín jadrového NAD+.
Tento signál následne tiež inhibuje (zastavuje) katalytickú aktivitu polyadenozíndifosfátu (ADP)–ribóza polymerázy–1 (PARP-1). Ide o enzým závislý od NAD+, ktorý potláča adipogénnu transkripciu ADP-ribozyláciou adipogénneho transkripčného faktora C/EBPp.
V ľudskej reči to znamená toľko, že zvýšením NMN môžu odlišné časti bunky súťažiť, ktorý si ho prvý vezme, čím ešte viac znížia proteín NAD a človek dokonca viac priberie (bude oxidovať ešte menej tuku).
Osobne by som teda neveril všetko low carb expertom, alebo predajcom doplnkov, pokým nepoznám čo je za tým..
Slová vyššie su tiež dôvod, prečo dnes máme množstvo dôkazov a štúdií (napr. Sinclair) o tom, že sú nízke hladiny NAD+ spojené so starnutím, chorobami a obezitou, ale aj mnohými ďalšími chronickými ochoreniami.
Ak má človek narušený močový a krebsov cyklus a teda nerecykluje NAD, jeho hladina kyslíka klesne. Musí.
Tento pokles kyslíka následne znamená, že bunka musí používať len 2 evolučne najstaršie programy, ktoré vznikli, keď kyslík nebol tak ako dnes. Sú to glykolýzu a Pentózový cyklus. Oba nevyžadujú priveľa kyslíka a oba sme vo webinaroch rozoberali.
Teraz ďalšia dôležitá vec, ktorá dá každému obrovský náskok pred všetkými expertmi.
Každý kto čítal články na blogu o Pentózovom cykle a najmä hormóny #9 až #11, by mal dobre pochopiť.
Pentózový cyklus totižto ovplyvňuje aj koncentráciu proteínu NAD a naopak.
NAD+ sa rozkladá na nikotínamidy a ADP-ribózu.
Posledné slovo - ribóza, musí byť členom povedomé.
Ribóza je súčasťou Pentózého cyklu.
Glykolýza a PC sú staršie metabolické dráhy zapojené do bunkovej biosyntézy, ktoré fungujú v prostredí so zníženým obsahom kyslíka a s nižším REDOXOM.
Tieto dve cesty sa zároveň dostávajú do hry v bunke vtedy, keď je krebsov a močový cyklus disfunkčný, kvôli zlej funkcii fumerázy.
Fumaraza je miesto, ktoré už každý z vás pozná visc ako rok z blogov, no nikto si zatiaľ zrejme neuvedomil jeho dôležitosť.
Je to miesto, kde sa stretáva močový a krebsov cyklus, tiež je to miesto, kde sa prelína vonok a vnútro mitochondrie, tiež je to miesto, ktoré je hneď vedľa štvrtého komplexu, kde sa v mitochondrii tvorí deutéria zbavená voda a zároveň sa táto voda odtiaľ následne donáša do krebsovho cyklu... a tiež je to miesto, Ktoré je napojené na druhý komplex ktorý berie vodík odkiaľ? Z tuku, vďaka betaoxidácii. Toto je tiež miesto, ktoré sme si ukazovali v článku Hormóny 9 a 10, kde každý videl, ako vedia naše mitochondrie vďaka proteínu NAD a beta oxidácii premeniť cukor na tuk
Čo je zaujímavé na glykolyze a Pentózovom cykle je, že tieto dve cesty uprednostňovali prvé dve kráľovstvá života (prokaryoty a archae) ešte pred kambrickou explóziou, ale aj tesne, hneď ako sa atmosférický kyslík zvýšil a mohol tak vo veľkom magneticky plynúť do mitochondrií, aby naplno využili jeho elektrónovú negativitu na ťahanie elektrónov od komplexu jeden a dva smerom ku komplexu štyri.
To znamená, že keď sa to stalo a mitochondrie kyslík začali využívať, museli využívať aj proteín NAD. Tiež to však znamená, že tento proteín NAD museli vedieť nejakým spôsobom resyntetizovať a to dostatočne rýchlo, aby normálna funkcia bunky pokračovala. A aj ti tak je, inak by sme tu neboli
Publikované : 2. júna 2022 13:16