Preco sa tvoria zna...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.


PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo

 

Preco sa tvoria znamienka

8 Príspevky
2 Užívatelia
1 Reactions
36 Videní
Zuzana Srncova
(@temazdravie)
Príspevky: 906
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

Ahoj Jaro,

 

Plis mojej dcere sa po dovolenke pri mori vytvorili znamienka, nie pehy.    

Plis mas ma to nejake zdovodnenie? Suvisi to nejako so svetlom?

Dakujem 

 
Publikované : 1. septembra 2021 10:12
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4091
Admin
 

@zuzana12345

Asi ťa nepoteším prvou vetou, no myslím, že máš na doma ďalší článok/články na čítanie:

Článok číslo 1., pozri najmä 3. a 4. otázku (písal som priamo o tomto) a

https://jaroslavlachky.sk/solarny-mozol-faq-melasma-akne-znamienka-a-ine/

A potom buď tento článok o solárnom mozole alebo si otvor tlačenú 2. knihu a prečítaj pekne ilustrovanú kapitolu Ako sa tvorí Solarny mozoľ.

https://jaroslavlachky.sk/ako-spravit-z-koze-solarny-pancier-alias-tvoj-solarny-mozol/

 

 A samozrejme, že to súvisí so svetlom.

 
Publikované : 1. septembra 2021 14:30
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4091
Admin
 

Pehy a znamienka by som nemiešal dohromady, nejedná sa o to isté, hoci oboje súvisia s reagovaním kúsku pokožky s okolitým svetlom, avšak pri pehách ide už viac o epigenetickú úpravu a prácu aminokyseliny tyrozín v pokožke. Pri znamienku nie.

 

Znamienka sú v podstate nahromadené melanocyty (bunky produkujúce pigment) nachádzajúce sa v koži. Znamienka sú prirodzenou súčasťou kože.

Podľa lekárov má však významný vplyv na vznik znamienok iba dedičnosť a slnečná expozícia, no je tu ďalší faktor a tým aj umelé svetlo / EMP. Pozri si ďalšie obrázky a čítaj ďalej.

 

 

 

 

Znamienko je teda laicky kus kože, kde sa príliš prestimulovali melanocyty, ktoré vytvorili priveľa melanínu a pokožka ostala tmavá. Ak sa bavíme iba o svetle, ich aktivita sa zvýši prirodzene pri modrej farbe (peak myslím 450 až 480 nm), a tiež pri UV. Práve toto je problém väčšiny ľudí, pretože modrého svetla máme dostatok takmer z akejkoľvek žiarovky a obrazovky, no UV už nie. Pobyt na slnku teda skutočne môže výstup znamienok podporiť, ak boli v danom mieste melanocyty stimulované príliš.

Nemusí však ísť o nič zlé a škodlivé, no ako vždy, najlepšie by bolo ak máš strach zájsť za dobrou kožnou, ktorá to obzrie pod lupou, prípadne mikroskopom, či sa nejedná o melanóm.

 

 

Pri bežnej diagnostike doma je fajn obzrieť znamienko podľa týchto bodov:

Asymetria — či má znamienko nepravidelný tvar

Ohraničenie — či nie sú okraje znamienka presne ohraničené od okolia.

Farba — či má znamienko rôzne druhy farieb.

Veľkosť — či je znamienko príliš veľké, nad 5 mm.

Vývin — či sa pigmentová škvrna zásadne mení v čase.

Znamienka, ktoré vykazujú tieto charakteristiky, je lepšie určite podrobne vyšetriť aj u doktora.

 

Vo väčšine prípadov nejde o nič zlé, ak má v danom mieste alebo na viacerých miestach takéto pigmentové škvrny/znamienka, je tam viac melanínu ako by malo byť, čo ti ako matke hovorí o jednej hlavnej veci a to, že dané miesto nie je správne OKYSLIČENÉ a tkanivá pod touto vrstvou „trpia“. To tiež znamená, že musíš myslieť na to, že tieto tmavšie miesta budú vždy menej okysličené a teda vyžadujú viac IČ svetla. To znamená viac mu ich vystavovať.

 
Publikované : 1. septembra 2021 14:30
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4091
Admin
 

Veľmi rýchlo napíšem, ako sa v pokožke tvorí melanín (pigment). Melanocyty začnú pri stimulácií modrým a UV svetlom (alebo hormónom alfa MSH) tvoriť melanín, ktorý sa potom presúva do vrchných vrstiev pokožky do epidermy, kde slúži ako absorbér UV svetla a niečo ako jeho skladisko. Celý tento proces však musí byť správne riadený, aby melanínu nevzniklo málo ani veľa, čo pri takýchto prípadoch neplatí.

 

 

Cieľom pri takýchto veciach je pozmeniť signalizáciu alfa MSH (jedná sa o hormón stimulujúci melanocyty) v mozgu a niekedy aj hladinu estrogénu. Slnko je tu rozhodujúce, najmä ešte pred tehotenstvom u matky podľa mňa.

 

Neviem koľko má dcérka rôčkov, ale niekedy bývajú takéto veci práve pri hormonálnych problémoch prevedené aj na dieťatko a teda má naozaj vyššiu šancu, že bude mať pigmentové škvrnky, alebo znamienko. Keď je u ženy totižto zvýšený estrogén, zvýši sa zvyčajne aj alfa MSH, zvýšenie normálnej hladiny alfa MSH spôsobí tmavnutie pokožky.

Ďalšou vecou je, že aj nižšie hladiny ACTH tiež spôsobia stmavnutie pokožky. Tento hormón spomínam schválne, pretože ako vieš, má veľký vplyv na nadobličky a produkciu kortizolu.

Hormón stimulujúci melanocyty sa normálne zvyšuje u ľudí počas tehotenstva a pri vystaveniu sa modrému svetlu.

Tehotenstvo samo o sebe tiež zvyšuje estrogény a následne zvyšujú pigmentáciu u tehotných žien. Ak si teda už počas tehotenstva náhodou mala aj hormonálne problémy, alebo si brala nejakú liečbu, podľa mňa aj toto môže byť dôvod z môjho pohľadu. No opakujem, nemusí ísť o nič zlé, skôr ich slnko urýchlilo, ak ste boli na silnom UV a dcérka nie je zvyknutá. Do budúcna skôr opatrnejšie a postupne. Dostatok IČ a UV vždy až neskôr.

 
Publikované : 1. septembra 2021 14:30
Zuzana Srncova
(@temazdravie)
Príspevky: 906
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

@jaroslavlachky dakujem, a mozu znamienka zmiznut? Alebo mozem nieco urbit, nejako tomu pomoct any zmizli? Dakujem

 
Publikované : 1. septembra 2021 14:34
Zuzana Srncova
(@temazdravie)
Príspevky: 906
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

@jaroslavlachky este dodam, dcera na 5,5r ma svetlejsiu kozu ako starsia 8,5r dcera. Starsej sa znamienka nevytvorili. Aj to nejako spolu suvisi, ze?

 
Publikované : 1. septembra 2021 14:42
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4091
Admin
 

@zuzana12345 Osobne si nemyslím, že znamienko len tak zmizne. Nemá moc ako, ibaže by sa jednalo o maličkú pigmentovú škvrnu, ktorá v priebehu mesiacov, v zime vybledne, alebo odstrániť chirurgicky. 🤔 

 
Publikované : 2. septembra 2021 15:41
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4091
Admin
 

Bledšia koža má vždy tendenciu vytvoriť viac znamienok, podobne ako majú pehy zvyčajne bledí ľudia, s modrými očami a ešte aj červenými (ryšavými vlasmi).

Odpoveď prečo je, pretože sú zvyknutí na podmienky, v ktorých je veľmi málo slnka a a keď ho mali v histórií k dispozícií, chceli ho načerpať čo najviac, za čo najkratší čas. Preto dané zmeny vo fungovaní tyrozínu v pokožke, ktorý spolu s melanocytmi zapríčiní fľak/pehu/znamienko.  

 
Publikované : 2. septembra 2021 15:44
Zdieľať: