Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

Objednávky do konca 2024 rozosielame v r. 2025!

Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený - posielame v 2025! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

SOLÁRNY MOZOĽ #FAQ (melasma, akné, znamienka a iné)

13.9. 20204123x0

Tento článok je pokračovaním článku SOLÁRNY MOZOĽ. Pred pár týždňami som postoval na mojom IG účte zaujímavé veci o KOMÁROCHSVETLE, následkom čoho mi prišlo zopár otázok. Všetky som stručne zodpovedal hneď druhý deň v „story“ na IG, no následne ich prišlo ešte viac. Boli najmä od žien a týkali sa POKOŽKY, AKNÉ, PROBLÉMOV S POKOŽKOU a celkovo nejakých vecí, ktoré som spomínal v článku SOLÁRNY MOZOĽ

Dnes na ne odpoviem, ako som sľúbil v článku na blogu, aby sa to nikde nestratilo. Najskôr vypíšem dane otázky, potom napíšem niečo vo všeobecnosti k POKOŽKE a hneď na to, budem odpovedať na jednotlivé otázky. Nech si už každý teda vyberie za seba, či si prečíta všetko. Odporúčam však NEPRESKOČIŤ aspoň ÚVOD, kde napíšem niečo o vitamíne A, DHA, koži, svetle

Ešte podotknem, že som nevypísal všetky otázky, pretože niektoré sa opakovali alebo boli rovnaké, akurát napísané inými slovami. Samozrejme, kľudne sa potom pýtaj dodatočne v komentári pod článkom alebo využi diskusné fórum. Poďme na to. 

„DÔVOD, PREČO neodporúčam preskakovať úvod je rovnaký, ako som vysvetlil ľuďom na mojej prednáške, ktorú som mal nedávno v Bratislave. Niekedy sú zdanlivo nepodstatné základy veľmi dôležité, pretože bez nich sa môže ľahko stať, že si vytvoríme neúplný ZÁVER, ktorý vychádza z nepochopenia kontextu a často nás môže doviesť ku LŽI a NEPOCHOPENIU. Dnes ti zopár takýchto základov vysvetlím.“ 

OTÁZKY:

  1. Pehy, ich  vysoký „výskyt“ (tvorba) a niečo o nich.
  2. Ženské problémy ako sú tzv. „varixy“, či „metličky“ a prípadné riešenie.
  3. Niečo k MELASME a ako sa možno zbaviť fľaku na čele.
  4. Torba nových znamienok. Môže to byť zo slnka alebo iná príčina?
  5. Akné a ženy.
  6. Prečo som odporučil ako dobrú stratégiu proti komárom, vystavovanie sa CHLADU?

Dôležité články, ktoré by si mal mať prečítané, aby si lepšie porozumel sú:

Publikácie, ktoré ti môžu veľa pomôcť:

NEW OPAĽOVACÍ PROTOKOL
Príručka biohackera-opaľovací protokol

MOZOG A POKOŽKA

Dovolím si malý základ o našej POKOŽKE, ktorý som už spomínal aj v solárnom mozole, takže len stručne. Naša KOŽA sa vyvíja z rovnakej bunky ako NERVOVÁ SÚSTAVA, s názvom EKTODERM. Už len toto by ťa malo, ako sa hovorí, „plesnúť po čele“, pretože je to zvláštne, nemyslíš? Majú snáď niečo spoločné? Má snáď KOŽA a MOZOG niečo spoločné? To si píš že majú.

„Ak by to boli zločinci, boli by ako známi Bonnie a Clyde.“

„Naše TELO je ako RÍMSKA RÍŠA a jednotlivé časti nášho telabunkamiVOJAČIKOVIA alebo jednotlivé STANOVISKÁ, kde pôsobia. Náš MOZOG je v tejto metafore CISÁR, ktorý všetko riadi a naša POKOŽKA je zas GENERÁL, ktorý celý deň behá po vonku, počúva správy od vojakov a skúma PROSTREDIE, na základe čoho informuje CISÁRA, ktorý potom musí robiť ROZHODNUTIA.“

Keď už som napísal túto metaforu, myslím, že môžem ľahko nadviazať, aby si trošku pochopil, prečo často a rád radím ľuďom, aby si nechali robiť aspoň občas nejakú biochémiu (tým myslím odber krvi). Takéto krvné testy si môžeš predstaviť ako jednotlivé správy, alebo dokonca „KLEBETY“, ktoré vojaci rozprávajú. 

Len si to predstav. Keď chce generál niečo zistiť a prejde si vojsko, určite mu každý povie niečo svoje. Nejaké svoje pocity, myšlienky, atď. Čím má však viac informácií, názorov a hlavne reálnych DÁT, tým lepšie môže jednotlivé názory vyhodnotiť a spojiť si ich do väčšieho celku. Podobne ako s puzzle. Ak chceš vedieť, ako vyzerá celý poskladaný OBRÁZOK, niekedy ti stačí možno polovica kúskov z puzzle. Ak ich máš však iba zopár, ťažko si domyslíš celý obraz. No čím viac ich máš k dispozícií, tým lepšie sa ti obraz vykreslí. Rozumieš trošku, čo sa snažím povedať? 

„Ak nemáš tiež o sebe nejaké dáta a údaje (krvné testy), si ako ten generál, ktorý si vypočuje možno dva názory alebo nejakú klebetu (ako keby vidíš len nejaký symptóm), no z toho nemôžeš urobiť adekvátne rozhodnutie.“ 

KRVNÉ TESTY alias PUZZLE

Aj preto považuj niektoré z týchto krvných testov za hrubý základ. Napríklad cholesterol, HDL a LDL cholesterol, TGA, Inzulín, vysokosenzitívny CRP (HsCRP), Kreatinín, vitamín D, kyselina močová, či sulfátovaný DHEA

Tu je však častý problém, ktorý sa bohužiaľ z môjho pohľadu týka aj mnohých lekárov, pretože musíme vedieť, ako sa v nich vyznať a čo z nich môžeme vyčítať. Ak sa totižto pozeráš iba na nejakú tabuľku a sleduješ, či si v istých „medziach“, mnohokrát môžeš získať falošnú stopu a to či už pozitívnu alebo negatívnu. Ty sa to musíš naučiť brat ako ŠIFRU. Lepšie povedané, ako jednu puzzle skladačku, aby som moc neodbiehal od vyššie spomenutej metafory. Jedna skladačka ti môže dať veľmi ľahko falošný obraz o celku. Niekedy sa dá síce trafiť, no väčšinou nie. Čím ich však máš viac a ak si ich správne rozložíš na stôl a pozrieš sa na to z nadhľadu, OBRAZ si vytvoríš ľahšie a hlavne PRESNEJŠIE. Ja ti dnes ponúknem podobnú možnosť. 

Čo však taký LEPTÍN? Hlavný hormón v našom tele, o ktorom si čítal dávnejšie článok? Ak si článok nečítal, odporúčam prebehnúť a rovnako sa registruj do newsletteru, aby ti neušli žiadne nové články, pretože informácie na seba nadväzujú. 

LEPTÍN JE FOTORECEPTOR 

Leptín je skutočne hlavný hormón v našom tele a je veľmi dôležitý. V danom článku si sa dozvedel, aká je jeho funkcia. Laicky povedané, LEPTÍN v tele počíta ELEKTRÓNY a o ich stave informuje MOZOG.

Dnes sa dozvieš aj druhú úlohu, no nepredbiehajme. Keďže je LEPTÍN hlavný, určite by bolo dobré zmerať aj jeho, však? Áno, no takéto testy sa bežne nerobia a potrebuješ hlavne vedieť ako ich vyhodnotiť. Preto odporúčam jednoduchšie metódy. Ak si totižto aj sérum leptínu zmeriaš, tak či onak potrebuješ aj iné údaje, aby si poznal jeho CITLIVOSŤ v tele a práve o nej ti veľa napovedia tie ostatné testy. Čiže ak si aj necháš zmerať Leptín (určite to je dobrý krok, no zrejme iba ako samoplatca), potrebuješ k nemu iné veci. Prečo to tvrdím? 

„Jednoducho preto, pretože zlá citlivosť na leptín, vždy predchádza ostatným problémom. To znamená, že ak máš nejaké problémy, či už si štítnou žľazou, pokožkou, trávením alebo CUKROVKU, vždy je narušená aj citlivosť leptínu a dovolím si povedať, že problém s leptínom danému problému predchádza a to o niekoľko rokov.“

To znamená, že v istom bode tvojho života, si začal strácať citlivosť na leptín, ktorý následne dlhé roky informoval nesprávne mozog a ostatné ťažkosti (problém s inzulínom, štítnou žľazou, apod.) prišli ako dôsledok a až o niekoľko rokov. 

Osobne som o tomto, čo tvrdím, presvedčený na 99,99% (keďže nerád používam 100% 😁) a myslím si, že v najbližších 10 až 20 rokoch to veda nespochybniteľne preukáže. Tvrdím to z toho dôvodu, pretože je tu aj ďalšia vlastnosť alebo skôr FUNKCIA, ktorú leptín má a tou je ZACHYTÁVANIE SVETLA z okolia

Áno, dobre čítaš. Leptín zachytáva SVETLO z prostredia, v ktorom žiješ, ktoré tvoja pokožka cíti. Svetlom však nemyslím iba to, čo vidíš, ale všetku EM radiáciu. Preto ho EVOLÚCIA s PRÍRODOU vložili živočíchom do POKOŽKY a konkrétne do podkožného TUKU. Naša KOŽA je rozlohou najväčší ORGÁN a odtiaľ má leptín najvyššiu šancu zachytiť čo najviac informácií z prostredia, v ktorom živočích žije. 

Vidíš, ako to do seba pekne zapadá? Dochádza ti teraz lepšie veta z úvodu o tom, prečo sa naša KOŽA a NERVOVÁ SÚSTAVA vyvíja z rovnakej BUNKY? Nie, nie je to náhoda. Nezabúdaj, že PRÍRODA s EVOLÚCIOU nehrajú na NÁHODU

Jaroslav Lachký, príroda a evolúcia

Naposledy si zistil, že leptín je počítadlo elektrónov a dnes pridávam, že je FOTORECEPTOR. Rovnako, ako tyčinkyčapíky, ktoré máme v oku, vďaka ktorým vidíme farby. Vieš čo používa na svoju pomoc? Koho má vždy po boku. Vitamín A. Toto je jeho pomocník a hneď sa o ňom niečo dozvieš. 

Teraz by si mal opäť lepšie chápať, prečo píšem články tak ako píšem a prečo sa moja prvá kniha volá ZÁKLADY CIRKADIÁLNEJ BIOLÓGIE, ktorá prišla ešte pred spustením webu a blogovaním. V knihe som písal veľa aj o vitamíne A, o jeho vlastnostiach, význame v biológii, ale aj jeho recyklácii v tele a ľudia, ktorí do nej investovali, už mnoho vecí vedia a postupne im to do seba zapadá. O vitamíne A budem určite písať detailnejšie aj na blogu, ale až neskôr, keď prejdeme základy. 

CITLIVOSŤ NA LEPTÍN vs INZULÍN 

Teraz napíšem jedno z dávnejších prirovnaní o pizze, ktoré som použil v článku o leptíne. Rovnako ako pri ostatných hormónoch, vrátane INZULÍNUCUKROVKY, nejde iba o jeho kvantitu, ale o KVALITU a jeho správanie sa v tele. Človek môže tvoriť leptín, dokonca ho môže tvoriť priveľa (čo je prípad OBEZITY), no ak ho mozog nepočúva, alebo nesprávne vyhodnocuje jeho pokyny, leptín je ti na nič. Toto sa nazýva LEPTÍNOVÁ REZISTENCIA

„Predstav si, že máš rád pizzu. Väčšina si to predpokladám ani nemusí predstavovať. Teraz si predstav, že by ti len tak, každý deň, zazvonil pri dverách poslíček s pizzou. Doniesol by ti ju len tak zadarmo. Určite by si sa potešil a nenamietal, však? Tá pizza je akože LEPTÍN, tvoje dvere sú RECEPTOR na Leptín v mozgu a to, ako rýchlo a či vôbec mu otvoríš dvere a vpustíš pizzu dnu, je tvoja CITLIVOSŤ NA LEPTÍN.“

Teraz si predstav, že by ti poslíček začal nosiť pizzu trikrát za deň. Ani vtedy by asi väčšina nenamietala. Čo však, keby začne zvoniť 10 krát denne? Alebo 50 krát denne? Čo potom? Pravdepodobne by si začal zvonček aj poslíčka s pizzou ignorovať však? V takomto stave je jedno, koľko pizze prinesie, či zazvoní raz alebo 10 krát, či príde dvakrát denne alebo 5 krát denne však? Proste mu neotvoríš a jeho SLOVÁ za dverami ignoruješ. S leptínom je to rovnaké. Kým nezačneš riešiť príčinu, nič sa nezmení. Potrebuješ sa teda dať dohromady, upratať si pred prahom, odpratať prázdne aj plné krabice, atď., aby sa ti vrátila CHUŤ a potom môže pizzu začať nosiť. 

POKOŽKA, ČREVO a MOZOG 

Schválne som nedávno písal články o DHA, vzniku EUKARYOTOV aj PROKARYOTOV a tiež dačo o vzťahu ČREVA s MOZGOM, aj skrz neurotransmitery, pretože som tušil, že na to budem môcť ľahko nadväzovať. Naše črevápokožka, sú skutočne veľmi dôležité ORGÁNY, ktoré majú priamy vplyv na MOZOG a tým pádom aj na zvyšok tela. Teraz ti ukážem zopár ďalších podivuhodných súvislostí, ktoré predpokladám každý pozná, nie sú nijako kontroverzné, no málokto si ich spojil dohromady. Sleduj. 

Ako som povedal predtým, naša KOŽA je skutočne rozlohou najväčší orgán. Skrz pokožku zachytávame obrovské množstvo INFORMÁCIÍ, ale aj ENERGIE, presne ako to robia solárne panely na strechách domov (písal som o tom pri solárnom mozole). Čo však naše ČREVÁ? Ak by si ich roztiahol, tiež by mali obrovskú rozlohu. Ešte väčšiu ako naša KOŽA. Naše črevá sú totižto sekundárny KONTAKTNÝ BOD, vďaka ktorému prichádzame do priameho kontaktu s PROSTREDÍM.

„Naše OKO je prvý a najhlavnejší KONTAKTNÝ BOD, pretože priamo ovláda SCN. Naša KOŽA je druhý, hlavný kontaktný bod, pretože je veľká a tiež prichádza do priameho kontaktu s prostredím. ČREVÁ sú na treťom mieste a hoci majú väčšiu rozlohu ako pokožka, sú až terciárne (treťoradé), pretože neprichádzajú do styku s prostredím priamo ako koža, ale nepriamo, skrz ENERGIUSVETLO, ktoré sa uvoľní z JEDLA, ktoré skonzumujeme. Na štvrtý bod by si možno mohol prísť sám.“ 

Čo ďalej? Aké súvislosti by si ešte mal spoznať, ktoré sa týkajú problémov s kožou, súvisia s ČREVOM a trávením, ale aj s mozgom? Čo tak to, že naša pokožka a náš tráviaci trakt sú dve časti tela, ktoré majú veľmi krátky METABOLICKÝ OBRAT. Vieš, čo to znamená? 

Bunky na našej pokožke aj vo výstelke čreva, sa regenerujú na dennej až týždennej báze, pretože prichádzajú do neustáleho kontaktu s prostredím, vďaka čomu im príroda potrebovala zabezpečiť veľmi efektívnu ochranu, ak sú vystavené nejakému „bordelu“, či „toxickej“ látke. Tým bordelom mám na mysli aj nevhodnú stravu. Áno, dobre čítaš. Tvoje telo má elegantné mechanizmy, ako sa zbaviť tohoto „bordelu“, ak zješ zlú stravu. Ver či never, rovnaké mechanizmy využívajú aj zvieratká a dokonca podľa toho rozoznávajú, kedy majú migrovať a kedy sa vrátiť späť. V prvej knihe som o tom písal. 

Hádaj, čo pomáha týmto, rozlohou najväčším častiam nášho tela, dobre sa regenerovať? Odpoveď ťa asi zaskočí. DHA. Tu máš teda hneď prvý dôvod, prečo má mnoho ľudí problém s pokožkou a zvyčajne je to spojené do istej miery aj s problémom s trávením alebo vyprázdňovaním.

Ak ti chýba DHA, koža a črevá nemôžu pracovať správne, pretože majú nedostatok jednosmerného el. prúdu. Pozri si toto „šokujúce“ zistenie a premýšľaj. A nieže daný link preskočíš. Je to naozaj dôležité. 

DHA sa v našich črevách nachádza v jeho výstelke. Presne tam, kde sa nachádzajú aj mitochondrie a kde sa PRESÚVA ROZLOŽENÁ POTRAVA. Uprostred je zas množstvo PROKARYOTOV, ktorí vďaka DHA vo výstelke, s mitochondriami komunikujú. Ak tam DHA chýba, komunikácia viazne a nastanú problémy. Problémy sa týkajú neadekvátnej regenerácie výstelky, pretože jej choré a nefunkčné časti (ENTEROCYTY) nedokážu správne odumrieť a nahradiť sa novými, vďaka čomu sa zhorší aj vyprázdňovanie, stolica a neskôr nastávajú ťažkosti ako SLABÉ VSTREBÁVANIE LÁTOK Z POTRAVY, či ZVÝŠENÁ PRIEPUSTNOSŤ ČRIEV, ktorá môže vyústiť v tzv. „LEAKY GUT“ (priepustné črevo). Toto má vždy vplyv aj na pokožku a preto idú tieto orgány ruka v ruke. Čo však KOŽA a DHA? 

V skratke iba to, čo som písal už pri SOLÁRNOM MOZOLE. DHA sa nachádza vo veľkom v KRVI, ktorá preteká pokožkou, kde pomáha našej imunite. Imunita je to, čo nás drží ďaleko od patogénov, vírusov, ale aj ZÁPALOV. Druhá vec je že DHA v pokožke, sa pri vystavení SLNKU mení na RESOLVIN, MARESINPROTEKTIN, ktoré opäť chránia pokožku. Vidíš? Nie nadarmo sme ŽIVOČÍCH, ktorý má najviac DHA v tkanivách. Potrebujeme ho. 

LEPTÍN, ZÁPAL a HORMÓNY 

Leptín je hormón, ktorý sa tvorí a vylučuje v bielom (podkožnom) tuku. Leptín sa tam vylučuje „prioritne „z dvoch hlavných dôvodov: Keď sa NAJEMEkeď je v tele zvýšený ZÁPAL.

Pri  tomto druhom bode je však ukryté niečo dôležité. LEPTÍN je svojou molekulárnou štruktúrou podobný ďalšej molekule, ktorá sa nazýva Interleukin-6 (skratka IL-6). Čo to znamená v ľudskej reči? Iba toľko, že kedykoľvek je leptin vylučovaný vo veľkom množstve alebo jeho RECEPTORY dostávajú chaotické signály (neadekvátne množstvo elektrónov v tele, či neznáme EMP v okolí), naša citlivosť naň sa zníži.

Presne ako keď zarábaš povedzme 500 eur mesačne a si extrémne citlivý na každé euro, no keď budeš zarábať 10 tisíc eur, tvoja citlivosť na každé jedno euro klesne. 

Takto začína stav, ako si vyššie čítal s pizzou. Toto je bod, kedy človek začína ignorovať zvonček pri DVERÁCH. Čo ďalej? 

Prirodzená spätná väzba spôsobí, že tuk začne vylučovať viac leptínu. Viac leptínu spôsobí vyššiu rezistenciu naň a zároveň je to začiatok straty citlivosti na INZULÍN. Akonáhle naše telo stráca citlivosť na INZULÍN, pečeň stráca kontrolu nad najvýznamnejším enzýmom s názvom Fosfoenolpyruvát Karboxykináza (skratka PEPCK). Tento enzým je zodpovedný za reguláciu cukru v krvi, pretože je zodpovedný za GLUKONEOGENÉZU (tvorbu novej glukózy v pečeni). Čo sa stane potom? Veľmi jednoduchá odpoveď, na ktorú by si verím prišiel aj sám, ak porozmýšľaš, no uľahčím ti to. 

Nedostatočná tvorba cukru v pečeni vyvolá vyššiu tvorbu triacylglycerolovTGA (mastných kyselín) a logicky aj vyššiu tvorbu LDL cholesterolu, pretože v ňom sa triacylglycerol krvou prepravuje. Takisto sa zvýši IL-6 a stúpne v tele zápal, čo sa zobrazí aj na ďalšej látke, ktorú pečeň tvorí a nazýva sa VYSOKO SENZITÍVNY C REAKTÍVNY PROTEÍN (skratka HsCRP). Preto vždy cukrovkárom namerajú tieto parametre zvýšené a tiež si to zapamätaj aj u seba ako jednoduchý a presný znak, že niečo nie je v poriadku.

Za normálnych okolností, tieto parametre spolu nebudú zvýšené. Ak bude vyšší cholesterol aj LDL, a nemáš vážny problém, triacylglyceroly a CRP budú nízke, pretože ich tvoje mitochondrie rozkladajú na tvorbu VODY, TEPLA, CO2ATP. Zmeranie týchto parametrov, ako samoplatca, ťa nebude stáť viac ako 10 eur.

Ak tento stav pretrváva dlho (mesiace až roky), vždy to má vplyv na nesprávny cyklus KORTIZOLUMELATONÍNU. Prečo to tvrdím? Pretože kortizol je stresový hormón, ktorý má mnoho funkcií (nie všetky sú negatívne), no ak je v tele zvýšený dlhodobo zápal, vtedy sa stáva tvojim nepriateľom. Kortizol je takto často zvýšený, vďaka čomu je zas potlačený MELATONÍN. 

„Melatonín je taktiež hormón, ktorý má mnoho úloh v našej BIOLÓGII, no spomeniem 2 hlavné, ktoré si navždy zapamätaj. Melatonín ovláda SMRŤ a RECYKLÁCIU našich mitochondrií.“

Čo ešte spôsobí neustále zvýšený kortizol, ak tvoja pečeň stráca citlivosť na leptín? Okradne ťa o steroidné hormóny, vďaka čomu začne trpieť tvoja POSTAVA, SVALOVÁ a hlavne KOSTNÁ HMOTA. Preto považuj CHRONICKÚ ÚNAVU aj OSLABENÉ a BOĽAVÉ KOSTI za znak. Ako si môžeš z posledného článku pamätať, steroidné hormóny sa tvoria z rovnakej molekuly, z cholesterolu. Ak takýto človek ešte nesprávne a často trénuje (zvyčajne beh, kardio a iné, dlhotrvajúce vyčerpávajúce pohyby), kortizol stimuluje ešte viac. 

Jaroslav Lachký, blog, hormóny, cholesterol, DHEA

Ak telo tvorí priveľa cholesterolu, budeš mať nedostatok DHEA, vďaka čomu budeš chronicky nevyspatý, nezregenerovaný a tým pádom budeš mať aj nedostatok vitamínu D a iných steroidných hormónov. Práve som ti ponúkol ďalší jednoduchý test a rovno aj s vyhodnotením. Ak už máš nejaké vážnejšie a dlhotrvajúce problémy s pokožkou a máš tiež vyššie TGA, LDL cholesterol, predpokladám, že tvoj vitamín D bude nízky. Určite bude nižší ako 30 ug/L alebo dokonca nižší ako 20

Vitamín A, MODRÉ SVETLO a DHA 

Čo sa umelého svetla a vlnenia týka, ak má človek problém aj s trávením, ČREVOM, atď., limitoval by som čo možno najviac elektroniky. Počas spánku úplne všetko. Skvelý znak za mňa môže byť zopár krvných testov, ako som písal vyššie a dokonca aj meranie vitamínu A v krvi. Napr. toto

Sám s tým však nemám skúsenosti, pretože hoci mám zopár dát od ľudí, ktorým som radil alebo s nimi spolupracoval, tieto veci lekári bežne nemerajú, no myslím, že to môže veľa naznačiť (ak vieme, čo hľadať), spolu s inými testami a zároveň budem rád, ak by si dakto niektoré testy robil a ozval sa mi. Dát človek nemá nikdy dosť.

Avšak, keď sa bavíme o vitamíne A, z prvej knihy viete, že slúži v našom tele podobne ako SENZOR, ktorý je na každých samootvácajúcich sa DVEROCH v supermarkete. Keď senzor zachytí pohyb, vyšle elektrický signál, ktorý otvorí dvere. Vitamín A pracuje podobne, len s tým rozdielom, že reaguje na SVETLO a nie POHYB.

Vieš kde v tele je veľa vitamínu A? V oku, presne ako DHA. Teraz príde kľúčová vec. Vitamín A reaguje najmä ma modré svetlo. Modré svetlo sa totižto v našej atmosfére správa inak ako všetky ostatné farby. Vitamín A mimochodom vznikol v mori, ešte pred 3 miliardami rokmi a aj kvôli tomu, ho evolúcia využila ako SENZOR NIEČOHO

Zapamätaj si túto vetu. MODRÉ SVETLO ZNIČÍ VITAMÍN A aj DHA. Keď však píšem, že ich zničí, nenarážam hneď na niečo zlé. Práve naopak. Takýmto spôsobom sa obe molekuly recyklujú, pretože keď ich modré svetlo odpojí (zničí) od „dverí“, na ktorých sú, musia sa zrecyklovať alebo nahradiť, no na to, aby to dokázali, potrebujú ďalšie farbičky, vrátane IČ a UV. Asi ti došlo, že takýto stav je na slnku vždy. Slnko vždy vysiela všetky farby, diurnálne a infračervená tvorí neustále 42% z celkového svetla. Celkom dosť, čo povieš? Na druhej strane v interiéri, je tento stav iný, pretože žiarovky ich neobsahujú. Obrázok ti to objasní. Naše žiarovky sú zkonštruované predovšetkým tak, aby boli výhodné v pomere CENYSVIETOVISTI

Jaroslav lachký, mitochondriak, Obrazovky vs slnko

Mimochodom, vitamín A je žltýmodrá je opačná (komplementárna) farba od žltej. To je dôvod, prečo majú cukrovkári ten žltý pigment v oku a ničí sa im sietnica aj zrak. (A áno, ak ťa napadla aj známa choroba žltačka, si na dobrej ceste.) Preto si myslím, že meranie retinalu (forma vitamínu A) v krvi je skvelým znakom niečoho, čo možno prebieha v pozadí. Tiež nezabúdaj, čo si čítal v poslednom článku o JÓDE a HORMÓNOCH. Vitamín A spolu s T3 sú potrebné na konverziu cholesterolu na steroidné hormóny. Ak je cyklus vitamínu A narušený, nastane imbalanc v hormónoch. Sem spadá aj neplodnosť

ČO S TÝM? 

Čo sa stravy a problémov s ČREVOM, či vyprázdňovaním týka, ako som písal vyššie, odporúčam ti na niekoľko týždňov až mesiacov vyradiť pečivolepok, väčšinu ľuľkovitej zeleniny (tzv. „nightshades“, medzi ktoré patria zemiaky, rajčiny, paprika,..), ďalej bežné mlieko, kofeínpolotovary, sladené nápoje, aj jednoduché cukry a zamerať sa na kvalitné živočíšne tuky a proteíny s dostatkom DHA (teda aj kvalitné a divokolovené ryby) a najmä VÝVAR. Do vývaru odporúčam pridávať MORSKÉ RIASY (TU som o nich písal aj recept), využívať kosti, šľachy  aj mäso, variť aspoň 12 a viac hodín. Konzumovať ho čo najčastejšie a NALAČNO. Ako bonus odporúčam do vývaru pridať KOKOSOVÝ OLEJ. 

Môžeš už počas varenia alebo potom. Kokosový olej spolu s kvalitným vývarom spôsobí divy s tvojou výsteľkou čreva, ktorá sa rýchlejšie zahojí. Ak do toho zaradíš konzumáciu DHA, v črevách sa lepšie nahradí, vďaka čomu sa zlepší využiteľnosť živín v potrave a teda sa DHA lepšie dostane aj do KRVI, POKOŽKYOKA, vďaka čomu sa zlepší tvoja IMUNITA a boj so zápalmi aj ekzémom, ale aj CIRKADIÁLNE RIADENIE celého tvojho tela

Tiež odporúčam zaradiť zeleninu ako cibuľa, cesnak, brokolica, kel, ružičkový kelpoctivé VAJÍČKA aj nejaké NEPASTERIZOVANÉ MASLO, či SYRY od zvieratiek chovaných na tráve, kvôli vitamínu K2. K2 má vplyv aj na inzulín a teda aj na pečeň, PEPCK a tým pádom aj na zápalové látky, ktoré pečeň vylučuje. 

Čo sa týka stravovania sa, aj zmeny návykov, platí všetko čo som písal v STRAVOVACOM PROTOKOLESOLÁRNOM MOZOLE. Tvoja ranná rutina, spolu s večernou, sú veľmi dôležité. 

Toto považuj za všeobecný základ, ktorý by z môjho pohľadu mal mať zvládnutý každý, koho sa týkajú niektoré z daných problémov. Avšak, potrebuješ to riešiť spolu so zmenou svojho životného štýlu a najmä PROSTREDIA. Nebavíme sa teda o niečom doživotnom, ale iba dočasnom.

Takúto stravu a „opatrenia“ ber ako niečo, čo ti pomôže prevziať lepšiu kontrolu nad tvojimi DVOMA KONTROLNÝMI BODMI, ktoré sa zregenerujú, ozdravia a získajú tak lepšiu možnosť načerpať ENERGIUINFORMÁCIU z prostredia. To znamená, že ak súčasne so zmenou stravy a nejakých návykov, zlepšíš aj svoj životný štýl s prostredím alebo aspoň vyradíš prílišné vystavovanie sa NEVHODNÉMU PROSTREDIU, tvoja KOŽAČREVO budú lepšie pracovať. 

Napíšem to ešte viac laicky. Začiatok ber ako roztláčanie auta. Vtedy musíš naozaj zabrať, aby si auto pohol, no potom už ide takmer samé a tebe stačí iba občas trochu potlačiť. Neskôr ti stačí menšia sila, na pohon rovnako ťažkého auta. Rozumieš?

Teraz prejdem na jednotlivé otázky. 

1.Pehy, ich  vysoký „výsev“ (tvorba) a niečo o nich.

K pehám napíšem v prvom rade jednu veľmi podstatnú vec. Túto vetu píšem priamo tebe 🙂

„Pehy sú pre tvoje telo veľmi dôležité a dovolím si povedať, že aj pekné a nikdy sa ich nechci zbaviť. Rovnako nenaleť žiadnym expertom s rôznymi procedúrami, ktorí ti sľúbia ich odstránenie. Pehy sú prirodzená ADAPTÁCIA našich predkov a mamičiek na PROSTREDIE, v ktorom žili, pretože sa nachádzali ďaleko od rovníka.“

Ešte ti k tomu napíšem toto. Ak by si si urobila genetické testy zistíš, že tvoj haplotyp je skutočne zo severných krajín a taktiež budeš mať určite pozmenené SNP (skratka z angličtiny a znamená Jednonukleotidový polymorfismus). To znamená, že tvoja MATKA v čase tehotenstva, pred aj po, pravdepodobne žila v prostredí, kde bolo ešte menej slniečka, ako mali jej predkovia a vďaka zmene epigenetického kódu sa jej rýchlo upravila nejaká mutácia (polymorfismus), ktorá ti zabezpečila patričnú adaptáciu. Teraz späť k pehám. Najskôr napíšem ešte niečo o nich, tiež nejaké znaky, ako rozoznať, či sú pehy v poriadku a kedy sa už niečo deje a potom prípadné „riešenia“, ktoré môžeš robiť. 

„Keď som napísal, že máš pravdepodobne nejakú mutáciu SNP, znamená to toľko, že tvoje telo trošku inak reaguje na SVETLO, pretože to potrebuje. Podobne ako nejaký obyčajný FOTOAPARÁT na mobile verzus KVALITNÁ ZRKADLOVKA. Oba dokážu na rovnakom svetle odfotiť predmet, no rozdiel medzi výslednou fotografiou je markantný.“

Tým pádom sú u daného človeka pravdepodobne ovplyvnené aj dôležité molekuly, ako napr. DOPAMÍN, MELATONÍN, ale aj VITAMÍN D. Nemusí sa však jednať iba o negatíva, ba práve naopak. Začnem však pehami. Čo znamenajú a prečo tam sú? 

Pekná a poučná knižka k danej téme je mimochodom od Johna Otta, o ktorej som písal aj v mojej prvej knihe. (Keďže patríš medzi čitateľov a členov, nejaké obrázky, screenshoty a môj obsah k nej s nejakými myšlienkami nájdeš aj tu, v členskej zóne.)

PEHY alias HYPOPIGMENTÁCIA

Ide o to, že SVETLO, pod akým zvieratká žili, dokázalo ovplyvniť nie len ich náladu, rozmnožovanie sa, správanie, ale aj FARBU ich srsti. Čo ti to vraví? Že svetlo, pod ktorým živočích žije, je schopné ovplyvniť farbu jeho srsti a u nás teda pleti, respektíve pokožky. Preto sú pôvodní Afričania tmaví. Majú veľa MELANÍNU, čo je náš PIGMENT, ktorý jednak spôsobuje tmavú farbu, chráni pokožku pred silným UV, no tiež ju okysličuje. Tmavá pokožka je naša prirodzená adaptácia na najsilnejšie solárne podmienky a veľa UV svetla, ktoré sme pri rovníku mali, keď sme sa ako homo sapiens vyvíjali. Čo sa však stalo, keď ľudia pred 70 tisíc rokmi začali opúšťať Afriku a osídlili celý svet

Začali sme strácať MELANÍN a upravili sa nám mitochondrie. Títo ľudia nepotrebujú ochranu pred silným UV, no potrebujú skôr tvoriť TEPLO. Aj preto majú často ryšavé vlasymodré oči. Farba (pigment) týchto častí tela tiež zodpovedá svetlu, pod akým žili. Čo však pehy? Ľudia ktorí opustili ROVNÍK, potrebovali hlavnú hnaciu silu skrz CHLAD a naopak v lete a teplých mesiacoch, potrebujú absorbovať čo najviac UV, z čo možno najmenšieho množstva.

Toto zapríčinilo ich hypopigmentáciu (bledšiu ple´t) a tiež zmeny cez SNP, ktoré pozmenil schopnosť využívať a viac zhromažďovať TYROZÍNFENYLALANÍN v pokožke, aby absorbovali veľa svetla, keď ho má daný človek k dispozícii iba pár dní v roku. Z článku o PROTEÍNOCH si môžeš pamätať, že tieto 2 aminokyseliny patria medzi aromatické, ktoré sa vyznačujú schopnosťou zachytávať UV svetlo.

V našich EUKARYOTYCKÝCH kožných bunkách sa totižto fenylalanín a tyrozín moc nevyskytujú, no v niektorých prokaryotyckých áno. Baktérie totižto UV nedokážu tolerovať a aj preto tieto dve aminokyseliny niekedy zhromažďujú a rovnako je to u ľudí s pehami. Čiže pehy, ako také, nie sú zlé, ale potrebné. Avšak, u každého s pehami, by som si všímal toto: 

„Zmenilo sa ich množstvo a rozloženie nejako zásadne počas môjho života? Prípadne v puberte, či dnes? Menia sa moje pehy alebo mi pribúdajú?“ 

Ak je odpoveď áno, je to pravdepodobne negatívny znak. Pýtaš sa, znakom čoho? Toho, že žiješ obklopená priveľa umelým svetlom a EM vlnením alebo máš nedostatok infračerveného vzhľadom na UV svetlo, alebo máš nedostatok CHLADU, či kombinácia všetkých. Ak sa ti pehy objavujú viac, ako v minulosti, pravdepodobne dané časti tela majú nedostatok IČ svetla vzhľadom na NADBYTOK UV (alebo nedostatok oboch) a nadbytok umelého. Aj preto sa to zvyčajne podľa mňa deje na TVÁRI alebo naopak ma skrytých častiach tela (rameno, plecia, atď.), podobne ako sa vyskytuje melanóm alebo rakovina prsníka. Tiež je to podľa mňa jeden z dôvodov, prečo ľuďom šedivejú vlasy. 

Teraz v krátkosti k tomu, prečo ľudia s pehami potrebujú aj UV svetlo alebo CHLAD. Čoho je naša sietnica plná? MELANÍNU. Preto sú naše oči rôznej farby a preto majú ľudia s pehami často modré a bledšie oči. Tmavá farba v oku pracuje podobne ako tmavá koža. Kľúčom však je, že MELANÍN je náš UV absorbér. Aj preto naše oko potrebuje UV. UVA máme prakticky po celý rok (s výnimkou pár dní v zime) a ak ho človek okom nevidí, má problém. Ľudia s pehami obzvlášť. Ak nosia dioptrické okuliare, vonku ich treba presunúť nižšie na nos a ak nosia šošovky, je to problém, ktorý podľa mňa treba riešiť a vymeniť ich. MELANÍN je totižto v oku zodpovedný aj za adekvátnu tvorbu DOPAMÍNUMELATONÍNU. Čo však infračervená? Odpoveď. Bola v článku o VODE

Aj naše MITOCHONDRIE v oku potrebujú infračervené svetlo, no predovšetkým ho potrebuje VODA. Krv je z 93% voda a voda je dokonalý absorbér infračervenej radiácie. Podobne je to v pokožke. Aj MELANÍN a aromatické aminokyseliny (fenylalanín a tyrozín), ktoré tvoria pehy, sú obkolesené štruktúrovanou vodou, ktorá potrebuje IČ svetlo. Ako dlhodobej čitateľke by ti teraz malo dôjsť niečo zaujímavé. 

My ľudia potrebujeme UV a infračervené svetlo, aby sme správne fungovali. Prečo však potrebujeme práve tieto frekvencie, ktoré nevidíme? Odpoveď je, pretože riadia dôležitejšie veci ako je náš ZRAK.

Jaroslav lachký, Spektrum svetla zo slnka

Naše tyčinky a kužele v oku reagujú na svetlo cca od 380 po 700 nm (možno až 780 nm). MELANÍN, ale aj mnohé iné časti v oku, vyžadujú zasa 270 až 380 nm (UV). Toto UV potrebujeme aj na ovládanie SCN, vďaka DHA v sietnici, ktorá ho mení na jednosmerný elektrický prúd. Mitochondrie a voda zas vyžadujú prioritne IČ od 700 po 3100 nm a taktiež UV. Toto sú dve frekvencie, ktoré najviac potrebujeme a zároveň sme ich najviac vytlačili zo svojich životov, pretože ich žiadne obrazovky ani moderné žiarovky nevysielajú, keďže s nimi by boli energeticky neefektívne (pomer ceny, vyžiareného viditeľného svetla a tepla). 

Ľudia s pehami sú uspôsobení, aby vstrebali čo najviac svetla, čo so sebou nesie isté pozitíva, ale aj negatíva. Pozitívum je napríklad to, že potrebujú menej UV, ako trebárs černoch a stačí im krátky čas na tvorbu vitamínu D. To znamená, že ľahšie vytvárajú vitamín D, avšak nikdy ho nebudú mať príliš vysoký. Hladina v norme, u bledších ľudí, je podľa mňa 40 až max 50 ug/L (sám som v tejto hladine a bez akýchkoľvek doplnkov). Ľudia s pehami sa nad 40 pravdepodobne nedostanú nikdy, čo u nich nie je ani potrebné. Iba žeby zmenili prostredie, spôsob života alebo sa presťahovali bližšie k rovníku, cca o 20 rovnobežiek nižšie. (Takýmto spôsobom je podľa mňa v priebehu rokov možné dokonca zmeniť aj od prírody bledú pokožku na tmavšiu.) 

„Ďalšia výhoda za mňa je, že tvoj haplotyp ti dáva možnosť využívať SLNKO, ale aj CHLAD (alebo dokonca oboje) na to, aby si zlepšila svoju kolóniu mitochondrií (ak to potrebuješ) alebo ich len udržovala v dobrom stave. To znamená, že ak by tvoje TELO bolo AUTO, tak máš skvelú možnosť využívať ako PALIVO nie len BENZÍN (SLNKO), ale aj DIESEL (CHLAD).“ 

Na druhú stranu je však nevýhoda, že príliš veľa času v interiéri ťa privádza do rizika, pretože rýchlo reaguješ nie len na SLNKO, ale aj na umelé svetlo

Toto je niečo, čo z môjho pohľadu mení tak rýchlo dnešné SNP, ktoré si ľudia merajú a skutočne je s týmto problémov viac a viac. Takéto zmeny prebiehajú rýchlo a aj sa rýchlo prenesú sa z matky na dieťatko, ak si to prostredie vyžaduje. 

Čo teda nejaké riešenie? 

  1. V prvom rade, ako som písal na začiatku, ak nemáš vážne zdravotné a autoimunitné problémy a pehy sú počas života viac menej rovnaké, nemyslím si, že sa máš čoho obávať. Ak ťa to však aj napriek tomu trápi, farba pokožky sa dá trochu pozmeniť, no vyžaduje si to roky, konzistenciu a pravdepodobne zmenu zemepisnej šírky, teda presťahovanie sa alebo dlhodobé (celoročné) využívanie CHLADU.
  2. Ak nejaké problémy sú, alebo sa pehy objavujú viac a na iných miestach, zvyčajne treba zaradiť do života najskôr (preto je ideálny zase raz chlad) a postupne pridávať UV, ak si ho predtým zanedbala (no u teba myslím, že je to skôr opak). Nepotrebuješ byť v lete na priamom slnku dlho, skôr naopak, no potrebuješ ho pravidelne. Pár minút denne, ale konzistentne. Práve k tomuto sa bude skvelo hodiť kalendárik, ktorý mám pripravený ku druhej knihe, kde budeš vidieť, kedy vychádzal slnko a objavuje sa UVA až UVB. Pre teba bude najlepší čas, keď je IČ a UVA. Neskôr už nie. Teda buď ráno alebo večer.
  3. Čo sa umelého svetla a vlnenia týka, ak máš problém aj s trávením, autoimunitou, ČREVOM, atď., ako som písal v úvode pri vitamíne A, limitoval by som čo možno najviac elektroniku. Tiež si myslím, že ak ľudia s bledou pokožkou alebo pehami, berú doplnok s vitamínom A, či betakarotén, robia veľkú chybu a ubližujú si. Podobne by si podľa mňa mala prestať jesť veci ako „nightsades“ a skôr papať viac rýb, ktoré obsahujú DHA s astaxantínom a JÓD.
  4. Ak sa však rozhodneš ísť cestou skôr CHLADU, myslím že ti postačuje DHA. Teda kôrovce a mäkkýše až tak nepotrebuješ a postačujú ti rybky ako sardinky, losos, makrela, ustrice, apod. (možno na čas vhodný doplnok), pripadne kvalitné MÄSKO od zvieratka chovaného na tráve. Mysli však na to, že žiadne suchozemské zviera nikdy nemá v sebe toľko DHA, ako zvieratko z chladného oceánu. 
  5. Ak máš zdravotné problémy, zlé trávenie, atď., šiel by som cestou ako bolo písané v úvode. Vývary (veľa a často), eliminácia istých potravín a budovanie solárneho mozoľu (hlavne prvé dva body) aj s využívaním CHLADU s dostatkom infračerveného svetla, no UV iba trošku a po kúskoch. 

Posledná vec, ktorá je vždy nápomocná a potrebná, pri čomkoľvek, je zmeniť rannú aj večernú rutinu. Večer sa vyvaruj umelému svetlu aj elektronike s Bluetooth a WiFi (aj ak nosíš hodinky, oura, apod., v noci ich odlož) a ráno buď nejaký čas bosá a odhalená vonku. Potrebuješ slnko so zemou vidieť, ale aj cítiť. Plavky kiniki určite poznáš a na mojom webe nájdeš dokonca aj ZĽAVU (TU). Odporúčam ti prečítať aj tretiu otázku o MELASME, pretože to je trošku opačný prípad ako pehy, no dozvieš sa nejaké AHA momenty.

2.Ženské problémy ako sú tzv. „varixy“, či „metličky“ a prípadné riešenie.

V prvom rade asi, malé vysvetlenie, pre tých, ktorú názov nepoznajú, jedna sa o malé modré žilky, podobné kŕčovým žilám, ktoré mávajú najmä ženy v oblastiach stehien, ale aj inde. K tejto otázke sa skvelo hodí úryvok z jedného článku kde k téme rozprávala lekárka. Budem z neho citovať: 

Je to daň za to, že sa človek pohybuje vo vzpriamenej polohe, lebo napríklad zvieratá kŕčové žily nemajú,“ dopĺňa. Navyše, žilám neprospieva ani sedavý spôsob života, ktorý túto evolučnú výhodu obracia proti nám. „V oblastiach sveta, kde ľudia sedia menej a viac sa pohybujú, žijú pôvodnejším spôsobom života, nie sú kŕčové žily také časté ako u nás. Príkladom môžu byť africké alebo ostrovné krajiny,“ spresňuje.

Dodám, že povodní domorodí AFRIČANIA, skutočne netrpia týmto problémom a keď sa na nich pozriete je pozoruhodné, že starí ľudia poskakujú pri ohni bez akýchkoľvek zdravotných problémov s kosťami, ako pubertiaci. Asi nebude prekvapením, že to má opäť dočinenia s PROSTREDÍM, v akom človek žije, ale hlavne s jeho VOĽBAMI, ktoré v danom prostredí robí.

Táto veta je podstatná, pretože podľa môjho názoru, sa dá pomerne kvalitne a dlho žiť aj v nevhodnom prostredí, ak človek vie, čo robiť a robí popri tom veľa iných vecí, ktorými si zmierňuje negatíva (napr. chlad, vysoká konzumácia DHA a NASÝTENÝCH TUKOV, nízkosacharidová strava, pohyb, a iné „mitohacky„). Čo to však znamená v ľudskej reči? 

Mnoho ľudí nepozná, čo sa deje, nerozumejú veciam a neuvedomujú si, aké riziká nám náš moderný spôsob života prináša. Netvrdím, že moderná doba nemá žiadne pozitíva, má, no ľudia by mali poznať aj negatíva. Mnoho z nás si myslí, že SUPLEMENTY, LIEKY, KOZMETIKA, či BIO ORGANICKÁ a vlastne aj akákoľvek iná STRAVA, im problém zlepší alebo dokonca vyrieši, no sú na omyle.

KETOGÉNNA STRAVA JE AKO POMOCNÉ KOLIESKA

„Aj nízkosacharidová až ketogénna strava je dnes silný nástroj, hoci ja to skôr opisujem ako MOSTÍK, či ako pomocné kolieska na bicykli. Ľudia ktorí boli na mojej prednáške vedia, prečo to píšem. Ketogénna strava totižto nemá absolútne žiadny vplyv na TVAR ani VEĽKOSŤ mitochondrií a jediný jej benefit, ktorý 99,99% ľudí nepozná (ani z tých, ktorú ju tak moc propagujú) je, že zvýši FLOW ELEKTRÓNOV, ktoré prídu na vnútornú membránu mitochondrie, čím ZVÝŠI jej MAGNETICKÝ CIT. Nič viac a nič menej.“

Myslíš si však, že je to nejaký liek, niečo zázračné, či univerzálne? Nie. Ak človek neurobí súčasne niečo s VEĽKOSŤOU a TVAROM MITOCHONDRIÍ, táto strava mu z dlhodobého hľadiska ublíži. Je to ako posielať poštou viac a viac balíkov, pričom personál s kuriérmi stále ŠTRAJKUJÚ. Proste nezmysel.

Čo však chcem povedať je to, že ak má žena s týmto problém vie, že jej PROSTREDIE je zlé a rovnako aj jej rozhodnutia. Zvyčajné chyby, ktoré si ľudia neuvedomujú sú, neustále obuté topánky a žiadny kontakt so zemou, málo času na slnku, nedostatok infračerveného svetla a čo je najhoršie, v interiéri sú ženy často odhalené.

Ak svoju kožu odhaľuješ v interiéri, mám pre teba zlu správu. Nerobíš dobre a tieto varixy sú len vedľajším znakom, rovnako ako zhoršujúci sa zrak, horšia priechodnosť ciev, problémy s tlakom a pokles vitamínu A v krvi. 

CHÔDZA NA BOSO JE NUTNOSŤ!

Uvedom si, že našu KRV nepoháňa SRDCE. Srdce nie je pumpa, ako sa to dodnes učíme na školách. Za pohyb našej KRVI je zodpovedne elektrickémagnetické pole a neustála donáška elektrónov. Z jedla ich toľko nenačerpáš ako zo Zeme. Preto považuje chôdzu na boso, najmä ráno, pripadne vhodné barefoot, za tzv. „MUST GO“. Rovnako potrebuješ veľa infračerveného svetla a pomenej UV. 

Mimochodom, vedľajší benefit, ktorý hlavne ženy ocenia je, že sa ti upraví TLAKSCHUDNEŠ (ak máš nadváhu samozrejme). UV svetlo totižto robí niečo zvláštne s naším dýchacím reťazcom v mitochondrii. Článok SACHARIDY vs TUKY to myslím objasnil. 

PREČO SA TVORIA?

Ide o to, že dôvod, prečo sa tieto žilky tvoria je nedostatok KYSLÍKA v daných častiach tela. Presne ako som to písal vyššie pri OKU a cukrovkároch. Cukrovkárom sa tiež časom vytvorí v oku množstvo žiliek, ktoré tam nemajú čo hľadať a časom začnú praskať a spôsobovať ťažkosti. Ak má tvoje telo nedostatok ELEKTRÓNOV alebo nadbytok PROTÓNOV (neustály ZÁPAL), krv nebude prúdiť ako má a toto bude dôsledok spolu so zväčšujúcou sa vrstvou tuku, v ktorej sa tvorí LEPTÍN

Ďalšie možné riešenia? 

  1. CHLAD zmierňuje zápal aj priechodnosť ciev (samozrejme až časom) a tým pádom znižuje aj kŕčové žily a problémy s metličkami. Chlad ti tiež do istej miery vynahradzuje nedostatok infračerveného svetla, pretože si ho tvoríš viac sám. Teplo je forma infračerveného svetla, nezabúdaj. 

Môžeš teda využívať postupnú adaptáciu na chlad alebo lokálne chladenie (rôzne ľadové obklady, apod.). Ideálne je to využiť súčasne s teplom. Nazýva sa to FOURNIEROV EFEKT.

2. Povedzme teda, že máš varixy v istých partiách, napr. vnútorná strana stehien. Môžeš na tieto partie rôznym spôsobom využiť chlad a teplo tak, aby si vnútorné stehná vystavila chladu, zatiaľ čo povedzme vonkajšiu časť stehien, chodidlá alebo vŕšok tela budú v teple. Napríklad teplá vaňa, či ideálne vírivka alebo nejaký typ sauny. Jednoducho budeš využívať CHLAD aj TEPLO, pričom sa krv v daných miestach bude lepšie šíriť. Rovnako môžeš využiť striedanie na jednom mieste. Napríklad si tam priložíš ľadový obklad, potom teplý obklad ( alebo sauna, vhodné infračervené svetlo, atď.) a zopakuješ to pár krát. Ukonči to vždy chladom. 

3. Dá sa tiež využiť KONSKÁ MASŤ kvôli SÍRESULFÁTU, no je to len ďalšia BARLIČKA, či POMOCNÉ KOLIEČKO. Ak „nefixneš“ súčasne hlavné veci, efekt to mať veľký nebude. 

4. Ďalšie dve veci sú POHYB a konzumácia BRAVČOVÉHO MÄSA, RÝB, a taktiež veci ako CIBUĽA, CESNAK, BROKOLICA, či ružičkový kel. Bravčové s rybami sú top a čo sa zeleniny týka, myslím, že táto sa dá využiť ako príloha takmer všade. 

POHYB bol myslím vyjadrený aj v citáte lekárky vyššie, no ide o to, že skutočne potrebujeme všestranný pohyb. Ak povedzme pracuješ v jednej polohe celý deň, musíš to zmeniť. Jednoducho nevyhľadávaj pohodlné polohy a rob to skôr opačne.  Z POČIATKU JE TO ŤAŽŠIE, no ver mi, rýchlo si zvykneš. Miesto sedenia si čupni, potom sa vystri, sadni, natiahni sa, atď. Taktiež platí to čo vždy, potrebuješ zmeniť rannú a večernú rutinu. Chôdza na boso, vonku, na slniečku, v ranných hodinách je pre teba najlepšia. Ak nemôžeš, rob to aspoň večer. 

Pre ľudí a najmä pre ženy, ktoré obľubujú víno, určite odporúčam zaradiť ČERVENÉ VÍNO. Samozrejme s mierou, jeden, maximálne dva poháriky a nie každý deň. 

3.Niečo k MELASME a ako sa možno zbaviť fľaku na čele.

Pri tejto otázke sa trošku rozpíšem, je to dôležité a zároveň to využijem, pretože ďalšie otázky a odpovede na ne, už len nadviažem. Priznám sa, že tiež mám po tele viacej znamienok (od mala), v posledných rokoch mi aj prirodzene stmavla pokožka, robím na sebe rôzne experimenty, bol som viackrát na vyšetrení znamienok, či sú v poriadku (našťastie sú) a o danej téme som si v minulosti aj kvôli tomuto veľa zisťoval.

V prvom rade si dovolím trošku tipovania (pre niekoho možno „veštenia“). Otázku som dostal opäť od ženy (99% bolo od žien 😁), no predpokladám, že keď už máš tento problém a ešte aj na čele, tak často nosíš alebo si v minulosti nosila na tvári makeup a tiež by ma neprekvapilo, ak máš dioptrické okuliare, pripadne šošovky a prácu v kancelárií. Ak som sa s okuliarmi trafil, predpokladám aj problémy s menštruáciou alebo infekciami (aj v oblasti intímnych partií). Hneď pochopíš, prečo som to napísal. Je to totiž dôležité a tiež je to zrejme dôvod, prečo sa melasma vyskytuje najmä u žien.

ČO JE MELASMA

„Najskôr vysvetlím čo to je MELASMA. Ide o stmavnutie miest na pokožke, niečo ako fľaky, ktoré sa vyskytujú najmä u žien, obzvlášť v období okolo tehotenstva a dodnes sa predpokladá, že sa jedná o problém spôsobený najmä SLNKOM, teda UV svetom. Hneď pochopíš, prečo je to iba čiastočná pravda, pretože UV svetlo tu naozaj hrá úlohu, no nie to zo slnka. Ak sa pýtaš, odkiaľ prichádza UV, ak nie zo slnka, hneď sa to dozvieš.“

Melasma je za mňa osobne opačný prípad ako pehy a je spôsobená nadmernou tvorbou voľných radikálov vo vrchnej časti kože, veľkou stratou UV svetla z týchto buniek a prílišnou stimuláciou MELANOCYTOV. Dúfam, že články v úvode o solárnom mozoleopaľovacích krémoch si čítala, pretože na ne budem nadväzovať. Pozri si hlavne tú časť, ako sa solárny mozoľ tvorí za pomoci keratynocytov, pretože toto sú práve tie BUNKY, ktoré UV strácajú, čím stimulujú stmavnutie melanozómu a spôsobia melasmu.

keratinocyty pokožka melasma jaroslav lachký

Schválne som pridal obrázky, aby si videla, ako hlboko do tela farby svetla prenikajú. Napríklad taká červená, modrá, či UV. Z článku o opaľovacích krémoch vieš, že MELANOCYTY (bunky, ktoré tvoria náš tmavý pigment melanín), sa stimulujú práve vďaka MODRÉMU UV svetlu. Všimni si, že obe preniknú cez prvú časť pokožky, kde sa melanocyt nachádza. Obe však majú iný účinok a ak vynecháš jednu, môže nastať problém. Podobne ako JING a JANG alebo DEŇ a NOC. Jedno bez druhého nemôže fungovať.  

Predpokladám, že ti niečo práve došlo a toto „niečo“ si potrebujú časom uvedomiť, alebo nad tým aspoň začať premýšľať, aj DERMATOLÓGOVIA, ktorí ľuďom odporúčajú chrániť sa pred slnkom, nosiť opaľovacie krémy a nevarujú ich pred tým, že sedenie doma pred TV spôsobí rakovinu kože skôr ako slnko. Veď koniec koncov, posledné roky sme toho podľa štatistiky svedkami. Ak neveríš, pozri si tento onkologický záznam o tom, ako umelé svetlo večer spôsobí rozšírenie rakoviny prsníka až do kostí.

Ako vzniká melasma?

Pri prvej otázke o pehách som spomínal aminokyselinu TYROZÍN. Pamätáš? Je to aromatická aminokyselina, ktorá zachytáva UV a nachádza sa v malom množstve aj v pokožke. Pri pehách však pracuje trochu inak ako pri melasme. Chceš vedieť prečo? Pretože sa tam tiež nachádza enzým TYROZÍNKINÁZA, ktorý túto aminokyselinu OXIDUJE a tvorí s jej pomocou PIGMENT MELANÍN, ak má na to dôvod. Ten, čo spôsobí danú tmavú vyrážku. Teraz však príde pointa, tak si radšej sadni.

Melanocyty sú bunky, ktoré tvoria melanozóm aj melanín (pigment), a sú stimulované najmä MODRÝMUV žiarením. Každý haplotyp má však inak uspôsobené tieto mechanizmy a má aj iné rozloženie buniek v pokožke, vrátane tyrozínu. Vieš, čo je zodpovedné za to, aby sa nevytvorilo v pokožke priveľa MELANÍNU a nevznikla HYPERPIGMENTÁCIA, čiže MELASMA? Neuveríš, ale SLNKO a konkrétne jedna oktáva z troch, ktoré na zem vysiela, infračervená. Dochádza?

Slnko je prirodzený inhibítor tyrozínkinázy, čím bráni nadmernej oxidácii tyrozínu a vzniku priveľa melanínu. Ak by tento mechanizmus v našej koži neexistoval, bledí ľudia, ako je aj väčšina Slovákov, by v letnom období okamžite a priveľa stmavla, UV by takmer nenačerpali (pretože melanín zároveň aj chráni kožu pred UV) a nevytvorili by žiadny vitamín D3.

Teraz by si mala lepšie chápať, prečo som v solárnom mozole písal tak veľa o infračervenom svetle. Je naozaj potrebné. Vyššie si videla obrázok, ako vyzerá slnečné spektrum. Až 42% zo svetla na zemi tvorí infračervené tipu A. Toto svetlo bez UV máme vždy ráno a večer. Toto je kľúč. Práve k tomuto ti bude taktiež prospešný malý kalendárik, ktorý bude k druhej knižke.

Prečo môžu mať ženy s melasmou problémy s baktériami a infekciami?

Ak si čítala môj starší článok MITOCHONDRIA a DÝCHACÍ REŤAZEC tak vieš hrubý základ, ako to tam prebieha. Pointa je, že do mitochondrie vstúpi VODÍK, ktorý uvoľní elektróny, ktoré prúdia cez jednotlivé komplexy. Na konci ich čaká KYSLÍK, ktorý ich vezme k sebe a vznikne VODA. Teraz si spomeň na článok o endosymbióze, z ktorého si máš pamätať pointu, že MITOCHONDRIA je pôvodom BAKTÉRIA (prokaryot), rovnako ako iné baktérie, ktoré ľudia na sebe majú (pokožka, tráviaci trakt, pohlavné orgány, atď). Niektoré baktérie sú pre nás prospešné, pretože nám zabezpečujú istú FLÓRU, no iné nie. Ak sa rozmnožia, môžu vyvolať rôzne infekcie, zápaly a problém ešte zhoršiť.

Baktérie sa vyznačujú v tom, že nevyužívajú iba KYSLÍK. Pred kambrickou explóziou, pred tým ako sa inovovala mitochondria, bolo kyslíku málo a baktérie dýchali iné plyny. Podobné baktérie máme v sebe aj dnes a tiež dokážu využívať iné plyny, miesto kyslíka. Prečo ti to však píšem?

Určite si niekedy bola celý deň na kúpalisku a na slniečku však? Ak áno, mohla si si všimnúť, že ti vtedy vystúpili žily von a pokožka sa aj začervená, pretože sa do nej zvýši prívod krvi o cca 40 až 60%. V našej krvi sa plaví mnoho vecí, ako napríklad červené krvinky, hemoglobín a rôzne fenoly. Fenoly sú látky, ktoré zachytávajú UV svetlo. Tieto látky v sebe hromadia aj mnohé rastlinky s tenkou šupkou (čučoriedky, maliny, černice, hrozno) a práve vďaka nim zvládnu silné UV. Tiež je to v prospech živočícha, ktorý ich zje, pretože tieto „ochrany“ a „pomocníkov“ v jednom, dostane do tela. Vidíš, ako to do seba zapadá? My aj rastlinky máme všetky potrebné ochranné mechanizmy proti UV v sebe.

Ďalšia podstatná vec, ktorá sa plaví v krvi je KYSLÍK, ktorý sa takto dostane aj do mitochondrií v pokožke, v melanocytoch, či v keratynocytoch. Vďaka kyslíku môžu naplno využívať dýchací reťazec. Vieš však, čo ten kyslík z krvi uvoľní? UV svetlo.

V mojej prvej knihe som to ukazoval (v druhej to bude ukázané do detailu), no tebe stačí vedieť, že UV svetlo dokáže v našej krvi (konkrétne v ŽILÁCH) uvoľniť KYSLÍK, podobne ako ho uvoľní v atmosfére z ozónu. Vieš čo je zle u človeka, ktorý má melasmu alebo takéto fľaky? Tým, že je v danom mieste priveľa melanínu, UV svetlo do pokožky neprenikne a nebude okysličená. To znamená, že mitochondrie nemajú dostatok kyslíku a začnú sa tam množiť iné baktérie. Aj preto je UV svetlo skvelý STERILIZÁTOR.

VOĽNÉ RADIKÁLY a ENDOGÉNNE UV, ktoré spôsobujú MELASMU?

Ďalšia vec, ktorá sa vo veľkom nachádza v červených krvinkách je enzým KATALÁZA. Kataláza s nachádza takmer vo všetkom živom, ktoré využíva kyslík. V rastlinkách, zvieratkách, ovocí, zelenine,… Keď je naša pokožka vystavená diurnálne slnku a prívod krvi do nej sa zvýši, ako povedzme na tom kúpalisku, do pokožky sa dostane veľa katalázy. Vieš prečo tam je? Pretože rozkladá PEROXID VODÍKA (H2O2) na VODU (H2O) a KYSLÍK (O).

„Peroxid vodíka je voľný radikál, ktorý sa tvorí normálne v mitochondrii a jeho tvorba sa zvýši pri vystavení pokožky UV svetlu. Kataláza je nesmierne výkonná a za jedinú sekundu dokáže rozložiť  5 miliónov molekúl peroxidu vodíka!“ 

Práve kvôli tomuto sa podľa mňa melasma zvyčajne vyskytuje u žien a obzvlášť na tvári. Ženy zvyčajne nosia makeup, ktorý má v sebe aj UV ochranu, podobne ako opaľovacie krémy. Ženy sa tiež zvyčajne zdržujú v interiéri, pred obrazovkami a pod umelým modrým svetlom, ktoré neobsahuje IČ ani UV, čo ich problém ešte zhoršuje. Aj preto je pre ženy ďalším pekným testom hladina železa ferritinu v krvi (viď bežný ženský problém dnes, akým je anémia). U mužov je tento problém menší, pretože nenosia makeup. Teraz napíšem niečo, čo ťa pravdepodobne šokuje, no zároveň ti to vysvetlí vetu z úvodu a tiež problém s KOMÁRMI, ktorý som opisoval na Instagrame. (Ak niekto nečítal, odporúčam pozrieť. Iba klikni na môj profil a je to uložené ako hneď prvá „story“ s názvom KOMÁR a UV.)

Naše telo, ale aj každá živá bunka na planéte, vylučuje isté množstvo UV svetla. My UV nevidíme, no komáre áno a preto vedia koho uštipnúť. Prečo to však miešam s melasmou? V úvode otázky som napísal, že podľa mňa tento problém súvisí naozaj s nadmerným UV svetlom, no nie tým zo slnka. Mal som na mysli ENDOGÉNNE UV, pretože tieto ženy ho strácajú viac. Ako je to možné?

Mechanizmov ako sa to deje je viac, na teraz to nie je dôležité, no ten, ktorý ti teraz prezradím je PEROXID VODÍKA. Je to veľmi škodlivý voľný radikál, ktorý musí byť rýchlo odstránený. Za normálnych podmienok sa väčšia časť odstráni vďaka KATALÁZE, čím vznikne VODAKYSLÍK a zvyšok spôsobí oxidáciu membrán BUNIEK v pokožke, z ktorých unikne UV svetlo. Tento únik je však malý a zachytávajú ho napríklad FENOLY, hemoglobín, voda, … a niečo samozrejme vždy unikne von.

„Ak však KATALÁZA v mieste na pokožke chýba, pretože je dané miesto málo okysličené, pretože má po dlhú dobu nedostatok infračerveného a UV svetla zo slnka, peroxid vodíka sa hromadí a spôsobuje veľkú oxidáciu membrán, ale aj ÚNIK UV SVETLA z keratynocytov. Keďže melanocyty v pokožke sú už stimulované modrým svetlom (toho majú ľudia až až), dané unikajúce ENDOGÉNNE UV svetlo je to, čo spôsobí stmavnutie melanozómu a tým aj MELASMU. Rozumieš?“

Viem, že som ti napísal informácií trochu viac, ako si zrejme čakala, no je to potrebné. Nemáš sa kam ponáhľať, článok prečítaj kľudne viackrát, no chcem, aby si začala premýšľať inak, pretože bežným prístupom problém nikdy nevyriešiš (podľa mňa). Aj preto som na začiatku písal, že predpokladám aj nosenie okuliarov a ak mám pravdu, myslím, že aj problémy s menštruáciou budú u teba častejšie. Ak do toho zaradíš antikoncepciu, problém rapídne stúpa.

Tvoje oko a pokožka totižto vďaka UV svetlu regulujú steroidné hormóny (estrogén). Keďže pri melasme je vždy problém s nedostatkom IČ a UV svetla zo slnka, dajú sa očakávať aj nerovnosti s týchto steroidných hormónoch.

Možné riešenia?

  1. V prvom rade sa zbav vecí, ktoré blokujú prirodzené slnečné svetlo (okuliare, opaľovacie krémy, atď.). Je pravda, že v takomto stave ti môže silné UV ublížiť, no to neznamená, že máš chodiť von s ochranou. Použi radšej sedliacky rozum. Tvoja pokožka potrebuje vytvoriť prirodzený solárny mozoľ a poriadne sa okysličiť, aby mohla tolerovať silné UV, ako je napríklad uprostred leta. Využívaj teda niekoľko mesiacov ranné a večerné slnečné lúče, keď nie je UV alebo je iba chvíľu UVA a v interiéri, pod umelým svetlom, si dané miesto na koži zakrývaj. Uvedomujem si, že na čele je ťažšie, zakryť si v interiéri dané miesto, no vyskúšal by som možno nejaký účes, čapicu, čelenku,… čokoľvek.
  2. Tiež môžeš využiť vhodné infračervené panely, no o nich nejdem určite písať verejne na blog. Potrebuješ vedieť aký, s akou vlnovou dĺžkou, aký čas svietiť, aj z akej vzdialenosti, aby to nebolo na škodu. (Niečo k téme nájdeš v Ebooku zdarma alebo v členskej zóne.)
  3. Prestaň nosiť makeup na tvári. Neviem, aké rôzne makeupy existujú, no ak už nejaký chceš, určite by som hľadal niečo s čo „najmenej škodlivým“ zložením a nos ho iba v interiéri, nie vonku. Rovnako nenos slnečné okuliare (nikdy) a ak máš dioptrické, jednoducho si ich vonku presuň nižšie na nos. Tiež si zakúp okuliare na blokovanie MODRÉHO SVETLA a nos ich každý večer. Ak nevieš aké, stiahni si Ebook zdarma, ktorý mám na webe.
  4. Porozmýšľal by som aj nad kúpou UV svetla domov. Obyčajné UVA svetlo (tzv. blacklight), nejaké slabé, cca 25 až 50 W, ktoré si umiestniš aspoň meter od tela (nie bližšie) a ak tráviš čas v interiéri, prípadne niekde v kancelárií, maj ho zapnuté. Ideálne aj s infračerveneou žiarovkou a za mňa osobne v tomto poradím Therabulb. Sám doma roky používam. (Ebook zdarma, ktorý je na webe, obsahuje nejaký popis aj linky.)
  5. Začni papať viac vecí, ktoré obsahujú fenoly, ako som to písal vyššie. Červené víno je TOP, potom čučoriedky, maliny, kvalitná horká čokoláda, atď a taktiež KURKUMÍN (kurkumu) a vitamín K2. Nie som zástancom doplnkov ako vieš, no samozrejme, na krátky čas ich môžeš zaradiť, no vyberaj vhodné. Čo sa vitamínu K2 týka, nepasterizované mliečne produkty, ak s tým nemáš problém a tiež pečienku. Najmä JAHŇACIU, potom hovädziu a bravčovú a menej odporúčam kuraciu, kačaciu, …
  6. Samozrejme zaraď DHA JÓD, za mňa sú fajn KREVETY, ale vyberaj si už podľa seba.

4.Tvorba nových znamienok. Môže to byť slnko alebo iná príčina?

Pri tejto otázke budem veľmi stručný, pretože všetko podstatné bolo v otázke vyššie, pri MELASME. Odpoveď aj áno, môže tomu dopomôcť slnko, no nie tak ako si ľudia myslia. Ak ti chýba infračervené svetlo s prirodzeným diurnálnym UV a ideš v lete nárazovo von, na silné UV, môže to tomu dopomôcť. No je to skôr ochrana pokožky, presne ako si to čítal vyššie pri melasme. Čiže pre teba platí takmer všetko ako vyššie, no nejedná sa o tak veľký problém a zvyčajne o žiadny.

Znamienko je kus tmavo hnedej kože, čiže obsahuje viac koncentrovaného MELANÍNU aj KERATYNOCYTOV.  Zvyčajne sa s tým človek narodí (nejaká lokálna „mutácia“ a hyperpigmentácia), no pokým znamienko nespôsobuje problém a nezväčšuje sa, je neškodné. Určite by som však aspoň každé dva roky zašiel na kontrolu, či neobsahujú nejaké zhubné časti.

Práve v tomto môžu byť problémy, pretože rovnako ako pri melasme, aj tieto kúsky na pokožke sú menej okysličené. Ak do toho človek zaradí priveľké vystavovanie umelému svetlu a nedostatok infračerveného alebo CHLADU, môže sa stať, že vznikne nejaká rakovinová bunka, pretože oni, podobne ako niektoré baktérie, využívajú KYSLÍK inak a tiež si ho dokážu rýchlejšie zabezpečiť, vďaka rastovým faktorom.

Ak sa pýtaš, prečo odporúčam aj CHLAD a miešam ho dohromady s infračerveným svetlom, v otázke číslo 6 nájdeš odpoveď.

5.Akné a ženy.

Opäť otázka, ktorú som schválne zaradil po melasme, pretože je to podobný problém. Rovnako je to dôvod, prečo to trápi viac ženy ako mužov. Ak si tretiu otázku nečítal, venuj jej čas. Teraz budem na to nadväzovať.

Dôvod akné u žien je veľa času v INTERIÉRI a málo času VONKU a v CHLADE + makup a rôzne krémy, ktoré si ženy na pokožku nanášajú. Zasa raz vidíš, že na kontexte záleží, pretože nejde iba o to, že by bol daný makeup alebo krém priamo škodlivý, no v spojitosti s dnešným životným štýlom ľudí, vyhýbaním sa SLNKU a CHLADUnadmerným pobytom v interiéri s mobilom v ruke, sa stávajú nebezpečnými. Mobil im tiež svieti priamo na krk, kde je umiestnená štítna žľaza, čo je podľa mňa ďalší dôvod, prečo sa tieto abnormality vyskytujú u žien viac a viac.

Akné sú vždy spojené s vyšším zápalom, o ktorom si čítal v úvode a teda aj s LEPTÍNOM INZULÍNOM. Inzulín je hormón, ktorý pracuje predovšetkým od jari do jesene, čo je len ďalší znak toho, že má súvis s UV svetlom. Navyše, miesta, kde sa akné často vyskytuje, sú zvyčajne na tvári pod makeupom a hlavne tam, kde je priveľa UMELÉHO SVETLA, alebo NEDOSTATOK SLNKA. Ten mobil v ruke, svietiaci na krk a tvár, spôsobuje viac vecí, ako si dokážeš predstaviť.

„Myslíš si, že je náhoda, že dnes na Youtube, Facebooku a všade možne, vyskakuje toľko reklám a zároveň stúpa spotreba nikotínu, alkoholu, liekov, ale aj NOOTROPIK, či CBD? Nie je. Svetlom a umelým vlnením ti mobil veľmi elegantne zníži DOPAMÍN, vďaka čomu ti zníži POZORNOSŤ a spraví z teba ideálneho KONZUMENTA a KUPCU. To znamená, že budeš neustále vyhľadávať krátke rozptýlenia (vtipné videá, storky, atď.), čím sa do tohto kruhu uzavrieš ešte viac a budeš mať aj viac zdravotných problémov. Keď ti do toho sem-tam vyskočí krásna, vtipná a pútavá reklama na problém, ktorý ťa práve trápi, myslíš že odoláš? Odpovedz si sám.“

Jaroslav lachký, Slovak mitochondriak cirkadian, Instagram

Schválne som spomenul aj nootropiká, či CBD, pretože sa skutočne rozmohli, no málokto pozná ich skutočnú funkiu. Dokonca aj proti akné môže CBD trochu pomôcť. Čitatelia knižky videli pekný a zaujímavý obrázok ich molekúl a vedia, že to súvisí s UV svetlom. Inými slovami, tieto látky ti dokážu do istej miery vynahradiť nedostatok UV svetla, no tiež ľahko vyvolajú ZÁVISLOSŤ, čo má svoj EVOLUČNÝ ZMYSEL. Avšak dnes sa táto vlastnosť stáva PROBLÉM, pretože byť ZÁVISLÝM, problém zhorší.

Nejaké riešenia?

  1. Zaraď do svojho života pobyt na slnku RÁNO alebo VEČER, prípadne CHLAD. Všetky tri veci zlepšia tvoju toleranciu na UV, jeho využitie, aj okysličovanie tela.
  2. Akné má do veľkej miery súvis s vitamínom A a cirkadiálnym rytmom. Vidím to aj sám na sebe, za posledné dva roky, kedy pracujem viac za počítačom. Odporúčam ti teda spraviť zopár krvných testov, ako si čítal v úvode a dostaň svoj vitamín D3 aspoň na úroveň 40. Samozrejme záleží od tvojho tipu pleti.
  3. Od jari do jesene tiež môžeš zaradiť konzumáciu vecí, ktoré si čítal pri melasme (čučoriedky, maliny, černice, tmavá čokoláda, červené víno, vitamín C,…)
  4. Samozrejme podľa potreby a stavu vývary, DHA, JÓD, selén, … čiže ryby, vajíčka, prípadne paraorechy.

6.Prečo som odporučil, ako dobrú stratégiu proti komárom, vystavovanie sa CHLADU?

Osobne dúfam, že dlhodobým čitateľom tieto spojitosti už dochádzajú, čiže usudzujem, že ty k ním zatiaľ nepatríš. O všetkých týchto veciach sa budem samozrejme časom vyjadrovať bližšie, no nedá sa to naraz a preto vždy zanechávam aspoň nejaké “roztrúsené kúsočky“ a verím, že aj z nich sa dá veľa poskladať.

Ako si môžeš všimnúť, často spomínam infračervené svetlo. Naše mitochondrie vďaka nemu pracujú a tiež ho využíva VODA. Voda je dokonalý ABSORBÉR infračervenej radiácie, na to nikdy nezabúdaj. Už len táto veta by ti mala veľa naznačiť. Naše bunky sú tvorené na 99% vodou, keď sa to preráta na množstvo molekúl a zároveň naše mitochondrie VODU tvoria. No nie len to, tvoria aj infračervené svetlo. Toto je výsledkom dýchacieho reťazca.

CHLAD = ENDOGÉNNE INFRAČERVENÉ SVETLO!

Teplo je forma infračervenej radiácie. To znamená, že keď si vystavená chladu, mitochondrie v tvojej pokožke musia tvoriť viac tepla, čiže infračerveného svetla. Takto si dokážeš zabezpečiť vlastné a tým pádom trošku znížiš potrebu po tom, ktoré prichádza zo slnka. Aj preto dokážu zvieratká v zime hibernovať, pretože majú nonstop k dispozícií infračervené svetlo.“

Infračervené svetlo je zároveň to, ktoré ti zvýši TOLERANCIU na UV, ale tiež ti ho umožní lepšie využívať a menej strácať. Ak sa vrátiš k otázke o melasme všimni si ešte raz, že problém je v NEKONTROLOVANOM ÚNIKU UV svetla z keratynocytov, ktoré sú vo vrchnej časti pokožky, ktoré spôsobia stmavnutie melanozómu. Toto svetlo zároveň láka aj komáre, pretože oni ho vidia. Preto ťa doštípu viac v dni, keď ideš nárazovo von, na silné slnko a rovnako, ak tráviš veľa času obklopená umelým svetlom. Obe veci ťa bez dostatočného solárneho mozolu prinútia vylúčiť viac UV svetla, ako by si normálne vylúčila.

Aj kvôli tomuto považujem CHLAD v dnešnom svete za ďalšie „MUST GO“. Hneď ako ti dôjdu základy, ktoré sa už pár mesiacov snažím na blogu dávať von ver mi, že s chladom začneš aj ty. Slovensko sa totižto nachádza na 59. rovnobežke na sever od rovníka a naše solárne podmienky sú slabšie, ako v krajinách, ktoré sú bližšie. V ktorúkoľvek časť dňa, keď slnko svieti, 42% z jeho svetla tvorí infračervené. Keďže sme ďalej od rovníka, máme viac dní v roku, kedy je slnko vonku krátko. Keď do toho zarátame to, že väčšina Ľudí žije v interiéri a von chodia málo, CHLAD je niečo ako jednoduchá KOMPENZÁCIA. Môže ho využívať takmer každý a hocikedy.  

Aj kvôli tomuto všetkému som na ďalšie otázky o CHLADE alebo DÝCHANÍ pri pobyte v ľadovej vode odpovedal tak, že to nejako extra neriešim. Viaceré mi písali, že majú problém vojsť do ľadovej vody a nie je to nič nezvyčajné. Rovnako ako závrate. Aj v tomto hrá úlohu nedostatočné okysličovanie. Ak sa ťa teda týka, skús na čas zaradiť vyšší príjem DHA, JÓDU (ryby, krevety, vajíčka,…), viac infračerveného svetla a časom sa to zlepší.

Samozrejme, že zo začiatku, rovnako aj pred vstupom do ľadovej vody ti hlbšie a kontrolované dýchanie môže pomôcť, pretože sa lepšie okysličíš, no musíš byť vždy opatrná. Kyslík je totižto dvojsečná zbraň.

„Kyslík je to, vďaka čomu žijeme a zároveň to, vďaka čomu umierame, pretože oxiduje naše bunky a membrány. Záleží iba na ROVNOVÁHE medzi týmito dvoma stranami rovnakej mince.“

DRUHÁ KNIHA – KVANTOVÁ BIOLÓGIA

Na záver sa ti chcem poďakovať, že si zvládol dočítať tento dlhý článok do konca, no verím, že ti niečo dal. Bolo v ňom napísaného veľa a postupne sa ku všetkému vyjadrím viac. Ak máš nejaké otázky, kľudne sa pýtaj dole v komentári alebo využi diskusné fórum na stránke.

Ak sa ti článok páčil alebo si myslíš, že by mohol niekomu pomôcť, budem rád za podporu vo forme LIKE alebo ZDIEĽANIE.

Ak chceš aj o daných veciach zistiť trošku viac, investuj do mojej prvej knižky. Zároveň chcem dať do pozornosti všetkým, ktorí ju už čítali a máte záujem o pokračovanie, registrujte sa do tohoto emailového zoznamu a budem Vás čoskoro informovať.

Knižku budem tento rok dávať von trochu inou formou, keďže TLAČENÁ bude až niekedy budúci rok a táto momentálne verzia bude podobná niečomu ako E-KURZ. Bude to aj s mojím osobnejším prístupom a kontaktom. Pre všetkých, ktorí si ju zakúpia bude vytvorená zvlášť členská zóna, kde budú postupne pribúdať jednotlivé kapitoly knihy, tiež tam bude súkromné diskusné fórum pre prípadné otázky a tiež bude v cene zopár spoločných súkromných webinárov, kde rád veci dovysvetlím a samozrejme odpoviem na prípadné otázky.

V najbližších dňoch až týždňoch informácie na stránke o predobjednávke druhej knihy aktualizujem, aby ste poznali všetky detaily.  S niektorými som v kontakte cez správy, či email, no viacerí z vás majú knižku pomimo, rovnako ako ľudia, ktorí ju zakúpili na prednáške v Bratislave a ak máte záujem o niečo takéto, kontaktujte ma cez správu alebo využite registráciu v emailovom zozname.

ODKAZY, LINKY, CITÁCIE a POUŽITÁ LITERATÚRA:

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mozol
  2. https://www.zzz.sk/clanok/6873-koza-najvacsi-organ-ludskeho-tela
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Keratinocyt
  4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Melan%C3%ADn
  5. https://www.researchgate.net/profile/Alexander_Wunsch
  1. https://news.berkeley.edu/2018/09/12/gut-bacterias-shocking-secret-they-produce-electricity/
  2. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC38678/pdf/pnas01520-0230.pdf&ved=2ahUKEwi29vWIjNrrAhUKfMAKHePnCgsQFjABegQIDBAC&usg=AOvVaw0Dq7VZtO538cMmXtAGcapR
  3. https://www.alphamedical.sk/vysetrenie/vitamin
  4. https://core.ac.uk/download/pdf/82044407.pdf
  5. https://m.vysetrenie.zoznam.sk/cl/1001021/1703581/Podcenovane-ochorenie–ktore-ma-az-tretina-Slovakov–Odhali-ho-pohlad-na-vlastne-nohy
  6. https://www.medaprex.sk/sk/magazin-krasy/slovnik-pojmov/tyrozinaza-915.html
  7. https://medicalxpress.com/news/2019-03-breast-cancer-likelier-bone-nighttime.html
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5891084/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3891634/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6122858/
  11. https://www.semena-marihuany.cz/sk/blog/555-cbd-proti-akne-pre-zdravu-plet

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov