Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom v predaji

Novinka - praktický pdf sprievodca deutériom je od dnes v predaji >>

Ako spraviť z KOŽE SOLÁRNY PANCIER alias tvoj SOLÁRNY MOZOĽ

14.4. 202032574x4

Chceš vedieť AKO udržovať svoju POKOŽKU PEVNÚ, PRUŽNÚ, ZDRAVÚ a takmer po celý rok pekne OPÁLENÚ? Potrebuje naša KOŽA nejakú OCHRANU pred silným UV SVETLOM? Ak áno, tvorí si túto OCHRANNÚ VRSTVU pokožka sama? Odpoveď na obe OTÁZKY je ÁNO. Predstavujem ti SOLÁRNY MOZOĽ.

Slovo MOZOĽ určite poznáš. Predpokladám, že si ho aspoň raz v živote zažil. Minimálne, ak patríš k ľuďom, ktorí v detstve strávili hodiny lezením po stromoch, či na preliezačkach, podobne ako ja.

„Mozoľ je ZHRUBNUTIE VRCHNEJ ČASTI KOŽE (epidermis) na mieste, ktoré je často vystavované TLAKU a mechanickému TRENIU.“

Odborne sa MOZOĽ nazýva LOŽISKOVÁ HYPERKERATÓZA, čiže ZMNOŽENIE buniek vo vrchnej vrstve kože, ktoré sa volajú KERATOCYTY. [1] To, o čom sa však nehovorí je, že vo vrchnej vrstve kože sa nachádzajú aj KERATINOCYTY, ktoré sa zmnožia rovnakým spôsobom, ak sa koža vystavuje SOLÁRNEMU „TRENIU“. Solárnym trením mám na mysli postupné a neustále vystavovanie KOŽE DIURNÁLNEMU SLNEČNÉMU SVETLU.

SUMÁR ČLÁNKU

 • Čo všetko sa skrýva v jedinom cm3 našej POKOŽKY?
 • Ako HLBOKO do POKOŽKY prenikajú rôzne FARBY SVETLA?
 • Prečo sa každý ŽIVOČÍCH narodí NAHÝ?
 • Prečo býva veľa ľudí pri pobyte na SLNKU ospalých?
 • Ako jednoducho zistíš, či ti chýba UVA svetlo?
 • Samotný POSTUP, ako na vrchnej časti KOŽE vytvoriť SOLÁRNY MOZOĽ
 • Ako rozoznáš svoj typ KOŽE?
 • Ako zo začiatku ROZPOZNAŤ, AKO DLHO môžeš ostať na silnom UV SVETLE?
 • Aká je MOJA OSOBNÁ SKÚSENOSŤ aj s týmto za posledné roky?
 • Prečo je lepšou OCHRANOU voči SPÁLENIU alebo RAKOVINE odhalená KOŽA, ako OPAĽOVACÍ KRÉM?
 • Aké rôzne METABOLITY tvorí SLNKOKOŽI?
 • Ako sa v KOŽI tvorí VITAMÍN D3 a reguluje okrem iného aj vstrebávanie VÁPNIKA?
 • Prečo žije VEREJNOSŤ v KLAME?

NEW OPAĽOVACÍ PROTOKOL
Príručka biohackera-opaľovací protokol

ČO SA SKRÝVA V 1 CM3 NAŠEJ KOŽE

„Naša pokožka tvorí asi 5% z hmotnosti tela a rozlohou je to náš najväčší orgán. [2] Pozri sa, čo všetko obsahuje iba 1 cm3 kože.“

„Naša pokožka funguje podobne ako SOLÁRNY PANEL, ktorý zachytáva slnečnú energiu a zásobuje ňou celé telo. Má však aj OCHRANNÉ MECHANIZMY, aby sa chránila pred spálením a poškodením. Ak chceš čerpať všetky benefity, ktoré pobyt na SLNKU ponúka, musíš sa naučiť, ako si vytvoriť SOLÁRNY MOZOĽ.“       

S týmto pomenovaním som sa stretol dávnejšie u vynikajúceho nemeckého doktora Alexandra Wunscha, ktorý sa venuje výskumu SVETLA a jeho terapeutickým účinkom. V mojej prvej knihe som popísal v troch hlavných a stručných bodoch, ako si pripraviť pokožku na ABSORPCIU UV a v druhej knihe je to ukázane veľmi detailne aj s krásnymi, takmer KOMIKSOVÝMI ILUSTRÁCIAMI. Ak sa k týmto ilustráciám a presnému postupu chceš dostať, môžeš rovnako využiť aj praktický Opaľovací Protokol. Dnes však chcem všetko podstatné zverejniť na BLOGU, pretože si to podľa mňa situácia žiada.

Väčšina ľudí nechodí do práce, nemôžeme sa sociálne kontaktovať, no môžeme chodiť do PRÍRODY. Verím, že práve teraz a v tomto ročnom období, kedy sa blížime do LETA, môžu ľudia mnoho vecí v živote ZMENIŤ, alebo sa aspoň ZAMYSLIEŤ nad zmenou do budúcna. Tento ČLÁNOK obsahuje INFORMÁCIEKROKY, ktoré mohli predísť aj tomu, čo sa momentálne deje. [44]

Rovnako môže zlepšiť ZDRAVOTNÝ STAV aj IMUNITU každému, kto si uvedomí, AKO naše MITOCHONDRIE PRACUJÚ a ako ich naša POKOŽKA pomocou KRVI prepája so SLNKOM.

Všetko, o čom budeš čítať je dlhé roky VONKU, vie sa o tom, no bohužiaľ, je to málo rozšírené. Nemysli si, že budem teraz tvrdiť, že som „OBJAVIL AMERIKU“ alebo niečo podobné. Pojmy ako HYPERTANOVANIE, HYPEROPAĽOVANIE, atď. sú známe, dokonca aj mnohé KRÉMY, KOZMETICKÉ PRÍPRAVKY, či opaľovacie prostriedky fungujú na niektorých z týchto princípoch, no plný potenciál vedomostí, ktoré máme, sa využíva iba máličko, čo je škoda. Málokto totižto ČÍTA a VYHĽADÁVA informácie z viacerých ODVETVÍ a ešte menej ľudí si tieto INFORMÁCIE PREPÁJA DOHROMADY. Poďme na to.

AKO SA TVORÍ OCHRANNÁ VRSTVA KOŽE

Pri správnej stimulácií vhodným svetlom, vrchné vrstvy pokožky zhrubnú, vytvoria viac keratinocytov [3] s melanínom [4] a koža vďaka tomu získa ochranný obal. U každého človeka to potrvá rozdielne dlho (dlhšie, či kratšie) a všetko závisí od veku, haplotypu [5], farby pokožky, stavu KOLAGÉNU v POKOŽKE a od zdravotného stavu.

Keď sa však bavíme o ZDRAVOM a MLADOM človeku, potrvá asi 2 až 4 týždne, pokým sa KOŽA prispôsobí na LOKÁLNE SLNEČNÉ PODMIENKY.

V prvom rade si však uvedom, že ťa nechcem nútiť do niečoho „zvláštneho“, či neprirodzeného. Nechystám sa ti ukázať postup, ako sa naučiť trojité salto s piruétou ani nič podobné. Tvoje telo aj pokožka týmto všetkým disponujú od narodenia, no problém je v nás. Pýtaš sa, ako to myslím? Zamysli sa.

 „Prečo sa podľa teba každý jeden živočích na planéte narodí nahý, bosý, bez oblečenia, bez okuliarov a bez opaľovacieho krému? Od momentu, keď vylezieme z matkinho lona, sme pripravení, aby v nás všetky mechanizmy fungovali ak im to dovolíme. No my ľudia, sme natoľko „geniálni“, že hneď od narodenia robíme všetko zle a preto bude teraz trvať nejaký čas, pokým sa náš stav napraví.“

Vezmi si napríklad našu najväčšiu chybu, akou je oblečenie. Mal by si vedieť, že 42% zo slnečných lúčov, ktoré dopadajú na zem, je infračervené svetlo. [6] Infračervené svetlo preniká až 30 cm do tela. Infračervené svetlo je tiež hlavná FARBA, ktorá poháňa naše MITOCHONDRIE. Pozri si 2 obrázky kde vidíš, aké FARBY na zem zo slnka prenikajú, aj ako hlboko do kože tieto FARBY PENETRUJÚ. [7]

Ako vyzerá SPEKTRUM SVETLA, ktoré dopadá na povrch Zeme zo slnka.
Znázornenie prieniku SVETLA do vrstiev POKOŽKY.

Dobre si všimni tie časti. Vidíš UV-B? Toto svetlo tvorí vitamín D3, ale aj naše OPÁLENIE. Toto svetlo prejde iba do prvej vrstvy KOŽE. UV-A však prenikne až do oblasti POD KOŽOU, tam kde majú živočíchy TUK. Rovnako aj VIDITEĽNÉ SVETLO. Spomínaš na náš hlavný hormón LEPTÍN? Ten sa tvorí presne v tejto oblasti. Nie je to zaujímavé? Všimni si aj červenéinfračervené svetlo. Tieto preniknú úplne SKRZ. Ak sa postavíš VON NAHÝ a otočíš sa čelom k slnku, infračervené svetlo prejde cez celé tvoje telo a „zasiahne“ napríklad aj VODU v tvojich STAVCOCH a popri tom sa „dotkne“ každej jednej MITOCHONDRIE v tele. Uvedomuješ si, čo to znamená?

 „Vieš, čo sa stane, ak nemáš pokožku vystavenú SNLKU ani CHLADU a neprijímaš infračervené svetlo? MITOCHONDRIE nemôžu tvoriť dostatok VODY ani ENERGIE. Aký to má pre nás dôsledok? Musíme viac jesť, aby sa v mitochondriách toto svetlo z POTRAVY uvoľnilo. Nepripomína ti to niečo? Čo vidíš neustále okolo seba? Obézni ľudia s okuliarmi, s mobilom, uzavreté fabriky, umelé svetlo, displeje, častý hlad, neustála chuť na „snack“, fastfood, závislosť na sladených nápojoch, cukrovka, srdcové problémy, málo energie, žiadna fyzická kondícia a nedostatok ENERGIE, aby to človek zmenil, neschopnosť myslieť alebo sústrediť sa…mám pokračovať?“

Ak sa ťa týka čokoľvek z vyššie spomínaného, skús sa občas vyzliecť a správať sa nachvíľu ako divoké ZVIERATKÁ, alebo ako malé DIEŤA, ktoré rado pobehuje NAHÉ. O chvíľu sa dozvieš presný POSTUP KEDY aj AKO dlho by si to mal robiť, aj AKO ROZOZNAŤ svoj TYP POKOŽKY, no najskôr chcem ukľudniť všetkých, ktorí si povedali, že nechcú alebo nemôžu byť nahí.

Anglická spoločnosť KINIKI ponúka spodné prádlo/plavky, ktoré prepúšťajú veľkú časť spektra zo slnka, vrátane infračervenej aj UVA. Osobne som postrehol, že UVB prepustia menej (samozrejme záleží od tipu plaviek), no ostatných viac. Nie sú dokonca ani drahé. Ja som ich nedávno kúpil aj svojej priateľke, sú veľmi pekné, a verím že o pár rokov mi poďakuje. S týmito PLAVKAMI teda môžeš byť „nahý“, aj keď budeš oblečený.

POSTUP TVORBY SOLÁRNEHO MOZOĽU

1. Konzumuj MORSKÉ PLODY a RYBY, od chvostíka po hlavu, aj s EXOSKELETONOM.

Všetky morské plody obsahujú veľa VITAMÍNOV, no najmä DHA, KAROTENOIDYJÓD. Musíš ich však občas zkonzumovať celé, aj s pancierom, chvostíkom, kožou a hlavou. V týchto častiach sa skrývajú významné látky CHITÍNASTAXANTÍN, ktoré nás chránia pred nadmerným slnkom, pred spálením a pred voľnými radikálmi. [8] Astaxantín a chitín spolu s DHA prejdú do kože, oka, aj priamo do mozgu, kde nám pomáhajú zvládať nadmerné svetlo a spomaliť degradáciu vitamínu A, čím zlepšia funkciu SCN, očí aj zraku.

Asi sa pýtaš, ako nám tieto látky pomôžu, vysvetlím ti to na jednoduchom príklade. Prečo máme všetci na domoch HROMOZVOD? Náš dom je neustále vystavený vonkajším podmienkam, SLNKU aj RADIÁCIÍ, no ak by nemal hromozvod, občasné BLESKY by ho mohli spáliť. ASTAXANTÍN funguje rovnako.

Nie je náhoda, že sa tieto látky nachádzajú v OBALE (membráne) BUNIEKMITOCHONDRIÍ. Membrána je OBAL, ktorý kontroluje čo prenikne dnu aj von. UV svetlo poskytuje veľa ENERGIE, no pri jej tvorbe sa vždy tvoria aj VOĽNÉ RADIKÁLY. Ak sa ich tvorí málo, nie je to dobré. Rovnako, ak sa ich tvorí priveľa. No a s druhým prípadom nám pomáhajú práve tieto látky. Na konci článku uvidíš zaujímavú TABUĽKU (ak chceš nahliadni aj teraz), kde je zobrazené, KOĽKO PERCENT z prichádzajúceho UV svetla premení daná LÁTKA na TEPLO verzus VOĽNÉ RADIKÁLY. Až budeš neskôr tabuľku vidieť, spomeň si na tieto riadky.

Teraz sa pozri, ako vyzerá rozdiel v POKOŽKE po osvietení UV svetlom u ľudí, ktorí 8 týždňov jedli ASTAXANTÍN verzus PLACEBO.

Malé rybky ako sardinky, či šproty nie je problém zjesť celé a občas si k tomu môžeš urobiť vývar, kde povaríš celú rybu, mušle a iné. Dá sa to pridať aj ku iným polievkam, korenia existujú rôzne a chuť si vieš prispôsobiť. Skvelý spôsob sú tiež KREVETY (kúpiš aj bežne v tescu, či kauflande), ktoré si priprav podľa seba, no zopár ich zjedz celých, aj s chvostom a pancierom (exoskeletonom). Ideálne je, ak sú rybky lovené DIVOKO a nie v KONZERVE, no u zdravého človeka nie je problém ani toto. Skvelý obchodný reťazec na Slovensku je za mňa METRO.

!!! Túto občasnú stravu by si mal mať zvládnutú spolu s nasledovným druhým bodom ešte predtým, než sa budeš vystavovať silnému UV svetlu, aké je napríklad v tieto dni okolo poludnia.

(Nedá mi nespomenúť aj DOPLNKY VÝŽIVY. Veľa ľudí sa obracia práve sem, obzvlášť tí mladší, no nemyslím si, že je to VHODNÁ CESTA, ale hlavne nie DLHODOBÁ. Potreba po JÓDE a DHA u všetkých ľudí z roka na rok STÚPA (hlavne u žien a matiek), rovnako ako potreba po KAROTENOIDOCH, či ASTAXANTÍNE, hoci v menšom. To však neznamená, že je rozumné ich pridávať do tela SAMOSTATNEUMELO. Všetky tieto látky majú úzke, CIRKADIÁLNE PREPOJENIENADBYTOK alebo DEFICIT jedného, ovplyvní druhý. Sám som pred rokmi využíval zopár DOPLNKOV, no od roku 2017 nemám ŽIADNE a mám na to svoje dôvody.

Ak sa teda rozhodneš pre suplementáciu týchto látok, môžeš si ňou trochu „dopomôcť“, no sprav to ROZUMNE, NÁRAZOVO a na KRÁTKO. Kúp si čo najmenej spracovaný DOPLNOK, ideálne celú časť tela (napr. olej z pečene, atď.), z dobrého zdroja a s vhodnou DOPRAVOU aj BALENÍM. Ak kúpiš napr. tabletku samostatne s DHA alebo astaxantínom, zvyčajne boli pri výrobe extrahované tieto časti z GLYCEROLOVEJ väzby v molekule TUKU a keď ich zješ, nepreniknú do PERIFÉRNEHO ani CENTRÁLNEHO NERVOVÉHO SYSTÉMU a už vôbec nie do OKA, či MOZGU. Hoci v malom množstve môžu prejsť do KOŽE, no je tu vysoké riziko OXIDÁCIE. Rovnako neodporúčam kupovať ich v LETE a zďaleka, pretože pri doprave a vystavení TEPLU, sa obsah ZOXIDUJE.

Ak k predsa len k doplnku inklinuješ, vyber si vhodnú formu, s obsahom DHA, ASTAXANTÍNU aj ďalších častí po kope, kúp si to v chladných mesiacochrýchlou dopravou a užívaj to nárazovo, ale KRÁTKO. To znamená, že prvé dni menej, cca po týždni sa dostaň na dávku 500 mg až 1 g DHA + 4 mg ASTAXANTÍNU, užívaj max. 8 týždňovkoniec. Potom radšej jedávaj občas ryby. Neustálym suplementovaním vyhadzuješ peniaze a viac si blížiš.)

Aktualizácia 27.03.2022: Odporúčam ohľadom témy doplnkov, každému prečítať najnovší článok Bazanov Efekt, ktorý každému ukáže, v čom je problém doplnkov a prečo ich nemôžeš nikdy brať ako finálne riešenie.

2. Tvoja POKOŽKA aj OČI potrebujú najskôr absorbovať ČERVENÉ a INFRAČERVENÉ SVETLO, ktoré ich pred pripraví na absorpciu UV.

Vždy keď sa chystáš na silné UV svetlo (napr. na pravé poludnie), potrebuješ predtým načerpať veľa infračerveného svetla. Ideálne je byť vonku ráno, asi hodinu a pol od východu slnka (v zimných mesiacoch aj dlhšie). Pýtaš sa PREČO? Nasledovný obrázok z môjho EBOOKU ZDARMA ti to objasní.

Opäť zdôrazňujem ODPOVEĎ na častú OTÁZKU, ktorú dostávam. Tento OBRÁZOK znázorňuje, čo to znamená DIURLÁLNE SVETLO. DIURNÁLNE je POSTUPNÉ vystavovanie sa slnku v priebehu dňa.

Dobre si všimni, ako sa toto svetlo mení. Môže za to naša ATMOSFÉRArotácia ZEME. Všetko živé na našej planéte je tomu prispôsobené a týka sa to aj tvojej POKOŽKY. Vidíš to INFRAČERVENÉ SVETLO RÁNO aj VEČER? Presne toto je „LIEK“, „PREVENCIA“ aj PRÍPRAVA na silné UV svetlo, ktoré prichádza vždy neskôr. Rovnako jeho intenzita silnie s meniacimi sa ročnými obdobiami. V zime je napríklad takmer stále iba VIDITEĽNÉ SVETLOINFRAČERVENÝM a iba trošku UVA.

Toto svetlo potrebuješ každý deň na správne fungovanie tela, no je obzvlášť dôležité, ak chceš tráviť čas na silnom UV svetle. Tú časť tela, ktorú budeš UV svetlu vystavovať, musíš predtým vystaviť infračervenému spektru. Ako to vyzerá v praxi?

Ak máš zdravotné problémy a vadí ti SLNKO, vystavuj sa len infračervenému svetlu, ale aj UVA. Infračervené svetlo bez UVA je vždy cca hodinu a pol od východu slnka a potom príde UVA (na ďalšom obrázku som ti to znázornil). Rovnako aj pred západom slnka. Ak chceš vedieť, kedy prichádza silné UVB, stiahni si do mobilu aplikáciu „dMinder“. Nie je 100%-ná, no je celkom presná. Napíš tam svoju lokalitu a aplikácia ti napíše v akú hodinu je u teba UVB. Poradím ti však, že keď sú na oblohe mraky, UVB cez ne neprenikne a UVA možno na 15%.

Silnému slnku sa zatiaľ vyhýbaj a čas na priamom slnku obmedz na 10-15 minút denne. Aj táto krátka doba je potrebná na tvorbu vitamínu D. Rob to, pokým sa ti nezlepší stav. Spoznáš to prirodzene tak, že ti už nebude slnko vadiť. Možno to potrvá rok, možno dva, no stojí to za to a benefyty budú obrovské.

Ak máš POKOŽKUporiadkuUV ti neprekáža, ani nie si po pobyte na ňom spálený a ubolený, môžeš tráviť vonku dlhší čas bez obáv, no tiež sa PRED aj PO vystav INFRAČERVENÉMU SPEKTRU. V druhej časti článku nájdeš OBRÁZOK aj JEDNODUCHÉ ZNAKY, podľa ktorých rozoznáš svoj TYP POKOŽKY a zistíš koľko času na priamom slnku si môžeš dovoliť.

Než ti prezradím, ako infračervené svetlo funguje, pozri sa na obrázok, na ktorom vidíš ako vyzerá spálenie pokožky pri akútnom vystavení UV svetlu. Kontrolná skupina bola vystavená iba UVostatné boli potom vystavené červenému až infračervenému svetlu. Všimni si tie rozdiely vo farbe pokožky, aj vo zvyšujúcej sa TOLERANCII na UV.

Keď dopadá INFRAČERVENÉ SVETLO na POKOŽKU, nie len že sa „dotkne“ každej MITOCHONDRIE, ktoré vďaka nemu začnú tvoriť viac VODY, ale táto voda ho rovno ABSORBUJE. Nezabúdaj, že naše TELO je z 98,73% VODA a VODA miluje OHEŇ.

Nedá mi teraz nespomenúť zaužívaný OMYL, ktorým je STRACH zo SPÁLENIA a VRÁSOK. Každý kto si myslí alebo to zažil, že zo SLNKA ostáva koža SUCHÁVRÁSKAVÁ, zabúda na ÚČINOK INFRAČERVENÉHO SVETLA.

Čo je to VRÁSKA? Kus KOŽE, ktorý je DEHYDRATOVANÝ a obsahuje veľa ZLE ZLOŽENÝCH PROTEÍNOV (tzv. missfolding proteins), ktoré neboli nahradené novými. Nenechaj sa klamať SPOLOČNOSŤOU, pretože OPAK je PRAVDOU. ZDRAVÉ MITOCHONDRIE spaľujú TUK, z ktorého tvoria VODU. Vďaka INFRAČERVENÉMU SVETLU ostanú MITOCHONDRIE funkčné, vytvoria dostatok VODY a celá POKOŽKA bude HYDRATOVANÁ aj bez VRÁSOK. (Teraz by si mal chápať, prečo som v STRAVOVACOM PROTOKOLE napísal, že by si mal uprednostniť v ranných hodinách PROTEÍN a SLNKO.)

Čo ďalej robí infračervené svetlo? Infračervené svetlo okrem hydratovania pokožky, v nej vytvorí proteín FILAGRIN. Filagrin má v tele mnoho úloh, no teraz je dôležité to, že obsahuje v jadre aromatickú aminokyselinu HISTIDÍN. Spomínaš si na OBRÁZKY všetkých aminokyselín, ktoré som ti ukázal v článku o PROTEÍNOCH? Obrázky aromatických aminokyselín som prirovnal ku CHROBÁKOVI.

Všetky takéto AMINOKYSELINY majú veľmi zaujímavú SCHOPNOSŤ. Spomínaš si akú? ABSORBUJÚ UV SVETLO. Ak teda stále veríš tomu, že UV svetlo je zlé, polož si otázku, prečo naše telá obsahujú PROTEÍNY, ktoré UV zachytávajú?

Keď je koža vystavená infračervenému svetlu, nahromadí si na povrchu túto aminokyselinu, ktorá zachytáva UV. Vieš, čo sa s ňou stane, keď UV absorbuje? PREMENÍ SA. [9] (V príspevkoch na Instagrame som PROTEÍNY nazval TRANSFORMÉRMI a presne toto je dôvod, PREČO).

BIOCHÉMIÍ sa to nazýva FOTO-IZOMERIZÁCIA, čo sa dá laicky opísať ako POPREHADZOVANIE SI ATÓMOV, čím vznikne iná MOLEKULA. Z HISTIDÍNU takto v koži vznikne HISTAMÍNKYSELINA UROKANOVÁ. Obe látky sú PRÍRODNÁ OCHRANA pred UV svetlom. [10] O ochranných vlastnostiach kyseliny urokanovej sa mimochodom vie aj medzi dermatológmi, no máloktorí si spájajú 2 a 2 dohromady. Ako môžeš využiť toto v praxi? Ľahko.

Ak vystavíš nejakú časť tela priamemu slnku a ostane celá červená, bude ťa štípať, no na druhý deň nezhnedne, znamená to, že tejto časti kože chýba UVA + IČ svetlo. Zopár dní vystavovaniu sa tomuto spektru celú vec zmení. Som zvedavý, kedy budú niečo takéto bežne „predpisovať“ aj dermatológovia miesto drahých KRÉMOV alebo LIEKOV.

Než prejdem na TRETÍ BOD, mal by si vedieť, že aj ryby a morské plody obsahujú veľké množstvo histidínu, ktorý sa tiež zakomponuje do pokožky, kde slúži ako ochrana pred nadmerným UV, znižuje zápal, bojuje proti infekciám, erythmii, reume aj voľným radikálom. Ryby obsahujú aj veľa DHA. Hádaj čo sa stane s týmto TUKOM v KOŽI?

Pri stimulácií slnkom sa z DHA vytvorí meresin, resolvinprotectin, ktoré nás taktiež chránia pred nadmerným UV. [11, 12, 13, 14, 15] Už vidíš, ako to do seba všetko zapadá?

Dochádza ti, prečo sa nám tak nárazovo vyvinul mozog, keď sme sa ocitli v Afrike, blízko rovníku, na chladnej a vlhkej zemi, na slnku, bez ochlpenia a s neustálym prístupom k morským plodom? 

3. POKOŽKA aj OČI potrebujú absorbovať UVA svetlo na vytvorenie sulfátu, oxidu dusnatého, melanínu a MELATONÍNU.

Znovu pripomínam aplikáciu „dMinder“, kde môžeš celkom presne odsledovať príchod UVA svetla. Keďže však už je na webe aj PUBLIKÁCIA Opaľovací Protokol, ktorá mala byť pôvodne iba BONUSOM ku druhej knihe, ukážem ti niektoré presné údaje a časy, kedy na SK vychádza UV svetlo. Opaľovací Protokol obsahuje takýto kalendárik s časmi v rámci celého roka. Snáď ti pomôžu.

Príručka biohackera-opaľovací protokol infračervené panele
Príručka biohackera-opaľovací protokol

Momentálne je na Slovensku UVA svetlo cca od 7:30. 08 mája bude už o 7:00, 18. mája6:5003. júna už o 6:35. UVB svetlo prichádza cca o hodinu, až hodinu a pol neskôr.

Asi sa pýtaš, PREČO je UVA dôležité? Ak si bol SLNKU vystavený DIURNÁLNE, v momente kedy sa ukáže UVA, začne sa v KOŽI aj OKU tvoriť OXID DUSNATÝ, SULFÁTMELATONÍN a zvýši sa v koži aktivita MELANOCYTOV. [16, 17]

Prvé 2 látky sú zodpovedné za dobru PRIECHODNOSŤ CIEV, aj za to, že sa veci v krvi neprilepia a nevznikne žiadna ZRAZENINA, TROMBÓZA, atď. V tomto článku na mojej FB stránke som o tom písal viac. Mimochodom, vieš kedy sa stane CHOLESTEROLKRVI HROZBOU? Ak nie je „SULFÁTOVANÝ“. To znamená, že sa do krvi musí najskôr uvoľniť SULFÁT. Hádaj, čo do krvi sulfát uvoľní. SLNKOUZEMNENIE (dotýkanie sa zeme BOSOU NOHOU alebo DLAŇOU). Never tomu, že problém ľudí je v konzumácií CHOLESTEROLU.

Hormón MELATONÍN má nespočetne úloh v našej BIOLÓGIÍ, tak spomeniem iba tie najdôležitejšie. Pomáha nám ZASPAŤ, bojuje s baktériami, vírusmi a patogénmi, chráni nás pred RAKOVINOU a všetkými CHOROBAMI, riadi ZAHUBENIE aj RECYKLÁCIU mitochondrií, ovláda KVALITU SPÁNKU a je to náš najsilnejší ANTIOXIDANT. [18, 19, 20, 21] Pripájam aj OBRÁZOK zaujímavej ŠTÚDIE spolu s PREKLADOM, aby som ti uľahčil prácu.

„Boj“ melatonínu s VÍRUSMIPATOGÉNMI je dôležitý práve TERAZ, v čase PANDÉMIE.  Ja ti však prezradím, ako môžeš pomocou melatonínu zistiť dačo o SEBE, aj o ľuďoch v okolí. Všetci, ktorí sa vystavujú slnku DIURNÁLNE, DLHODOBO a umelé SVETLO naopak BLOKUJÚ, sú ZDRAVŠI, majú KVALITNÝ SPÁNOK a tým pádom lepšiu IMUNITU. Ako to využiješ v PRAXI?

Melatonín sa prenáša (aj tvorí) v bielych krvinkách. Ak vybehneš TY alebo niekto známy na dlhšie VON, na silné SLNKO, všímaj si tieto 2 veci: OSPALOSŤZAČERVENANIE POKOŽKY. Začervenanie som už vysvetlil, súvisí aj s kyselinou urokánovou, no prečo OSPALOSŤ?

Ak vybehne človek s nepripravenou pokožkou na silné slnko, roztiahnu sa mu žily, krv vystúpi viac na povrch a začne zachytávať kvantá UV svetla, ktoré začne (po dlhom čase) tvoriť ešte väčšie kvantá MELATONÍNU. Melatonín navodí pocit OSPALOSTI. Ak sa ťa to týka, považuj to za ZNAK. Časom, keď sa tvoja pokožka zlepší, pri pobyte na SLNKU nebudeš OSPALÝ, no budeš zažívať skôr niečo ako FLOW. Vďaka Beta endorfínom, o ktorých som písal TU.

Teraz posledná časť, ktorá sa bude predpokladám páčiť najmä ženám, bažiacim po opálenom vzhľade. MELANOCYTY. UVA a modré svetlo stimulujú v pokožke  aktivitu melanocytov, ktoré tvoria náš pigment MELANÍN. Takýmto DIURNÁLNYM spôsobom ti stmavne pokožka. Melanín je však, podobne ako kyselina urokanová, taktiež prírodná ochrana pred UV (toto poznajú opäť aj lekári), no málo sa vie o jeho biofyzikalnych vlastnostiach.

Chceš vedieť, aké mám na mysli? Správne vytvorený melanín pomáha v koži zadržovať VODU, FILAGRIN, ale aj FOSFOR (phosphorus).

„FOSFOR nám v pokožke pomáha zadržiavať VODU a vykonávať niečo ako ŽIVOČÍŠNU FOTOSYNTÉZU. Fosfor je kľúčový element, ktorý umožní rozpoliť molekulu vody a uvoľniť z nej energiu. Podobne ako to robia rastlinky pri fotosyntéze.“ [22]

Práve som ti „nechtiac“ prezradil dôvod, prečo sa do mnohých mäsových výrobkov ako salámy, paštéty, apod., pridáva umelo fosfor aj sodík. Výrobcovia chcú, aby potravina zdržala viacej vody a nabrala na objeme, čím zvýšia predaj. Poradím ti, že neprirodzene vysoký obsah FOSFORU v potravine zistíš, ak ti po zjedení bude lepšie „ŠKRÍPAŤ“ medzi zubami.

Osobne si spomínam, keď som si v minulosti robil TRÉNERSKÉ KURZY, na ktorých som mal PREDNÁŠKY aj o rôznych PROCESOCH VÝROBY doplnkov výživy aj POTRAVÍN a práve toto bola jedna z vecí, ktorú si dodnes pamätám. Škoda však, že mi trvalo niekoľko rokov, pokým som prišiel na dôvod, ktorý je za tým.

4. UV-B svetlo a dlhší pobyt na priamom letnom slnku môže prísť až neskôr, keď je pokožka pripravená.

Pokým sa nezlepší tvoj SOLÁRNY MOZOĽ, pobyt na silnom UV svetle (najmä v lete) obmedz na 10-20 minút denne. Aj takýto krátky čas postačuje na tvorbu nejakého vitamínu D3 v pokožke.

„Vitamín D spolu s melatonínom sú naše najsilnejšie „lieky“ aj prevencia voči všetkým chorobám.“

Ako vidíš, všetko má svoju postupnosť a preto ti odporúčam zo začiatku tráviť niekoľko mesiacov na slnku v ranných hodinách, prípadne večer, s dostatkom UVA svetla. Ideálne je preto začať v zime, či na jar a postupne s príchodom leta, budeš pripravený. Preto tento POSTUP uverejňujem teraz. Hoci som ho na blog nechcel dávať vôbec, pretože je v detailnejšej verzii súčasťou mojej KNIHY, no v momentálnej situácií sa hodí.

Pamätaj si, že čas plynie tak či onak a to, ako ho využívaš, ovplyvňuje tvoju BUDÚCNOSŤ. Ak ho využiješ teraz rozumne, možno ešte na konci LETA, alebo na ďalší ROK, budeš disponovať OPÁLENEJŠOU POKOŽKOU, nebudeš musieť vyhadzovať peniaze za škodlivé opaľovacie krémy, pretože ti slnko nebude vadiť, budeš mať viac HYDRATOVANÚ POKOŽKU, no hlavne budeš ZDRAVŠÍ a VÝKONNEJŠÍ.

Na záver štvrtého bodu pripájam OBRÁZOK aj malý „INFORMAČNÝ BONUS“. Postupným vystavovaním sa infračervenému svetlu sa ti nie len zlepší pokožka, ale sa v nej vybudujú aj lokálne Vitamín D-viazacie proteíny (z angličtiny vitamin D binding protein), ktoré v lete umožnia vitamín D správne tvoriť, prepravovať a spracovať. [23, 24, 25] Až nabudúce uvidíš krásny a lesklý DOPLNOK VÝŽIVY s vitamínom D, nenaleť. Na obrázku vidíš, čo sa deje, keď UV svetlo preniká do pokožky.

(Vysvetlivky: Melanogenesis = stimulácia melanocytov a tvorba melanínu, teda opálenia, Immune modulation = riadenie imunitného systému, Beta endorfin = OPIÁT =chemikália, ktorá nás robí závislými na slnku a znižuje závislosť na hocičom inom, NO = Oxid dusnatý, CO = Oxid uhličitý, P = fosfor, ACTH =Adrenalino kortiko tropný hormón, ktorý reguluje apetít a reguláciu minerálov, vody aj sodíka, Clock Genes = nastavenie periférnych cirkadiálnych hodín, vrátane PER)

ŠKÁLA FITZPATRICK alias AKO DLHO BYŤ NA PRIAMOM SLNKU

Čím máš bledšiu pokožku, tým kratšie by si mal byť na priamom slnku a naopak, čím si tmavší, tým ho potrebuješ viac. Samozrejme vždy postupuj podľa bodov vyššie, používaj sedliacky rozum a trochu vnímaj svoje pocity. Na obrázku ti ponúkam jednoduchý vizuálny test, ako rozpoznať svoj TYP POKOŽKY a zaradiť sa. Nižšie vidíš približný počet minút, aké by si mal zvládnuť byť na priamom slnku v letných mesiacoch. Takto vyzerá škála Fitzpatrick.

PRVÝ TIP: vždy sa spáli, nikdy sa neopáli (10-20 minút)

DRUHÝ TIP: Ľahko sa spáli a trochu sa opáli (15-30 minút)

TRETÍ TIP: Po tom, čo sa spáli, ostane aj opálený (30-50 minút)

ŠTVRTÝ TIP: Iba minimálne sa spáli a ľahko sa opáli (45-90 minút)

PIATY TIP: Takmer nikdy sa nespáli a hneď zhnedne (50-90 minút)

ŠIESTY TIP: Nikdy sa nespáli a vždy je hnedý (1-2 hodiny)

Podľa odtieňu svojej pokožky vieš zistiť veľa vecí a hlavne sa odraziť na začiatku, aby si si zbytočne viac neublížil. Musím však spomenúť ľudí s červenými vlasmi, či pehami, ktorý majú fenotyp s veľkou citlivosťou na UV. Takýto ľudia majú zvyčajne veľmi bledú pokožku a potrebujú dostatok infračerveného svetla, no na priamom slnku by sa mali zdržiavať veľmi málo. Minimálne niekoľko mesiacov, pokým sa im zlepší solárny pancier a budú chránení. Myslím, že táto POKOŽKA má veľkú VÝHODU a rovnako aj NEVÝHODU.

Výhoda je v tom, že ak sú rozumní, postačuje pár minút denne, aby vytvorili dostatok potrebných látok v tele, vrátane vitamínu D. Nevýhodou zas je, že ak chcú mať tmavšiu pleť, bude si to vyžadovať viac času a KONZISTENTNOSŤ. Niekoľko rokov.

CHÝBAJÚCI MEDZIČLÁNOK, CHLAD

Už poznáš všetky podstatné body, ako si vo vrchnej časti kože vytvoriť vhodný SOLÁRNY MOZOĽ, ktorý bude chránený a zároveň pripravený na absorpciu obrovskej energie z UV svetla. Ak máš bledú pokožku, neznamená to, že nemôžeš časom stmavnúť. Práve naopak. Zvyčajne to môžu využiť ľudia, ktorí sa snažia o „opálenejšívýzor.

Pri takomto POSTUPE, sa po mesiacoch v koži zvýši aktivita melanocytov a pokožka prirodzene ZHEDNE. Práve toto je najlepším znakom, že môžeš tráviť viac času na priamom slnku, nebáť sa spálenia, ani rakoviny.

Nedá mi nespomenúť významný FAKT, ktorý ti mal dôjsť niekde medzi tretím až štvrtým bodom, obzvlášť ak patríš medzi mojich dlhodobých čitateľov. Ako vidíš, všetko sa točí predovšetkým okolo stimulácií pokožky s infračerveným svetlom. Nie každý má možnosť tráviť čas vonku a hoci sa dá pomôcť aj umelými a vhodnými infračervenými lampami, no je to skôr DOPLNOK. (V mojom ebooku ZDARMA, ktorý prešiel tento týždeň zmenami, sa vyjadrujem ku týmto vhodným DOPLNKOM a infračerveným panelom aj s ODKAZMI a ZĽAVOU na kúpu, tak ak ťa to zaujíma, tam nájdeš ODPOVEDE).

To, na čo však teraz poukazujem, je CHLAD. Chlad môže do života zaradiť každý, kto sa rozhodne, že nechce naplno využívať SLNKO. V oboch prípadoch však musíš byť KONZISTENTNÝ.

Nezabúdaj, že patríme medzi cicavce, ktoré majú v sebe zakódovanú schopnosť hibernovať. Sme uspôsobení na chlad. Vďaka chladu sme prežili aj v MINULOSTI.

„Chlad v nás vyvoláva BIOLOGICKÉ ZMENY, rovnako ako SLNEČNÉ LÚČE a ovláda celú našu BIOLÓGIU. Chlad v nás vyvoláva tvorbu HNEDÉHO TUKU, aj mnohých génov, no prvoradé je to, čo robí s  pokožkou. Keď sa pokožka schladí, zlepší sa v nej CITLIVOSŤ LEPTÍNOVÝCH RECEPTOROV a mitochondrie v nej sú prinútené SPAĽOVAŤ VIAC TUKU. Viac spáleného TUKU = viac vytvorenej VODY a TEPLA. TEPLO je forma INFRAČERVENÉHO SVETLA.

Takýmto spôsobom sa vieme počas zimy pripraviť na teplé mesiace a pripraviť si pokožku na absorpciu UV. Tiež to môže využiť každý, kto trávi málo času vonku alebo žije v prostredí, kde nie je moc slnka.“

Takto sa napríklad udržujú aj Eskimáciopálení“. Ak si videl fotku Inuita, či Eskimáka, určite si si všimol ich tmavú pleť. UV svetla je u nich minimum a UVB svetlo, ktoré tvorí vitamín D3 aj opálenie, nemajú vôbec. Chlad však vyvoláva mnohé zmeny podobné slnku a tiež stimuluje HORMÓNYMENALOCYTY, ktoré sa postarajú o ich TMAVÚ PLEŤ.  

MOJA OSOBNÁ SKÚSENOSŤ

Mne osobne trvalo asi 2 roky, počas ktorých som aplikoval body vyššie, vystavoval som sa ranným slnečným lúčom, no predovšetkým som aplikoval ADAPTÁCIU NA CHLAD, čomu som prispôsobil aj STRAVU. Od mala som typ, ktorý sa na slnku rýchlo spálil, no normálne som býval BLEDŠÍ a hlavne CHORĽAVEJŠÍ.

Momentálne vnímam, že mám po celý rok TMAVŠIU PLEŤ. Tiež som si všimol, že to nie je úplne rovnomerné a je to najmä na miestach, ktoré najviac vystavujem chladuslnku (ruky, brucho, krk, hruď, chrbát a tvár). Predpokladám, že to má jednoduché vysvetlenie. Keďže žijem ako každý iný, pracujem, atď., zvyčajne trávim VÝCHODY SLNKA popri práci a som teda aspoň v TRENKOCH alebo TEPLÁKOCH. Rovnako pri pobyte vo VANI. Som DLHÝ a zvyčajne mám namočený iba VRCH TELA 😀

Nič z toho však nevnímam ako negatívum. Jednoducho mám tmavšiu POKOŽKU, vyžadujem teda viac času, aby som vytvoril rovnaké množstvo vitamínu D ako v minulosti (no podľa krvných testov ho mám v norme), môj VRCH TELA je o niečo SILNEJŠÍ, ROBUSTNEJŠI, POKOŽKA PEVNEJŠIA a keď trávim viac času na priamom SLNKU, dávam si POZOR na zadnú časť nôh (hamstringy), kde je tenká koža, pretože ju ľahšie opálim. Momentálne už využívam nejaký čas spomínané KINIKI, tak uvidím ako to v priebehu mesiacov a rokov zmení situáciu.

SÚ OPAĽOVACIE KRÉMY VIAC NA ŠKODU?

Na začiatku som spomínal meno Alexander Wunsch. [26] Teraz ti chcem ukázať GRAF, ktorý pochádza z jeho dielne a dovolil som si ho prevziať z jeho prezentácie, samozrejme s ODKAZOM na autora, aby nedošlo k nedorozumeniu. V dávnejšom článku, kde som písal o ŠKODLIVOSTI OPAĽOVACÍCH KRÉMOV, som niečo málo načrtol a dnešný článok, spolu s nasledovným GRAFOM, by ti mal dať finálne ODPOVEDE.

Predtým však ešte zopár doplňujúcich FAKTOV. Keď je POKOŽKA vystavená SLNKU DIURNÁLNE, v priebehu dní sa v jej vrchnej časti ZMNOŽIA KERATINOCYTY. Ak je správne stimulovaný aj MELANOCYT, začne do nich prenášať pigment MELANIN, vďaka čomu bude pokožka tmavšia. O tom si čítal v úvode. To, čo som ti vtedy neprezradil, je SEKUNDÁRNA FUNKCIA KERATINOCYTOV. Uhádneš aká? ABSORPCIA NADMERNÉHO UV SVETLA.

Všimni si v GRAFE, že 2 LÁTKY, ktoré absorbujú najviac UV a zároveň vytvoria najmenej VOĽNÝCH RADIKÁLOV, sú MELANÍN (náš pigment) a DNA.

Pri DNA sa predpokladám pozastavuješ a premýšľaš, čo to má znamenať, mám pravdu? Skús popremýšľať, kým budeš pokračovať. No čo, napadlo ťa niečo? Ak nie, poďme na to logicky. Prezradil som ti, že v priebehu niekoľkých dní, sa ti v kože zmnožia keratinocyty. Keď sa bunky množia, musia sa ROZDELIŤ a na to POTREBUJÚ „PREDLOHU„. Ich predlohou je JADROVÁ DNA. To je ten „REBRÍK“, ktorý si videl v článku o PROTEÍNOCH.

Vieš ako by sa dala jednoducho opísať naša DNA? Ako ANTÉNA pre ELEKTROMAGNETICKÚ RADIÁCIU.

Keď sa keratinocyty rozmnožia a v priebehu dní sa presýtia MELANÍNOM, ich ÚLOHA akoby skončila. To však neznamená, že tam nie sú. Stále v pokožke sú, je ich tam doslova hromada a keďže sa nachádzajú v jej najvrchnejšej časti, tam kde preniká aj UVB, ich DNA slúži ako „ABSORBÉR“.

V grafe vidíš vyznačený POMER, koľko percent z prijatej ENERGIE premenia látky na VOĽNÉ RADIKÁLY a koľko na TEPLO.

Veľmi laicky si to predstav tak, že podobne ako môže suchý list pod silným slnkom VZBĹKNUŤ, rovnako môže nadmerné UV narobiť ŠKODY v niektorých častiach kože. Na druhú stranu však môže z toho istého SLNKA vytvoriť solárny panel ELEKTRICKÝ PRÚD, ktorý môže poháňať nejaký STROJ. To isté je s tvojim TELOM.

Ak si nevieš vybaviť, čo znamená premenenie ENERGIE na TEPLO, predstav si to ako VIBRÁCIU. Ak by si rozhádzal po stole množstvo železných guličiek a začneš ich rýchlo o seba TREŤ, takmer všetka ENERGIA, ktorú im dodávaš, by sa menila na TEPLO. Teplo vzniká ich vzájomnou VIBRÁCIOU (TRENÍM). V našom prípade je VSTUPNOU ENERGIOU UV SVETLO.

ZOPÁR „DYCH VYRÁŽAJÚCICH“ DÔKAZOV

Čo tak známy, často propagovaný, vitamín D3? Postrehol si, že aj teraz ho často propagujú, ako doplnok pre lepšiu IMUNITU? Popravde, jeho benefity zasahujú do každej oblasti života.[44] No nie z ORÁLNEHO DOPLNKU. [27] Jeho tvorba prebieha ENDOGÉNNE, vďaka LDL CHOLESTEROLUPOKOŽKE, VODEMITOCHONDRIÍUVB lúčom.

Pre stiahnutie OBRÁZKU iba naň klikni.

Pod kožou sa udejú 3 hlavné KROKY: z cholesterolu sa vytvorí 7-dehydrocholesterol, ten sa zmení na pre vitamín D3 a ten na cholekalciferol. Všetky tri kroky vyžadujú ATÓM HORČÍKA, ktorý zas potrebuje VODUMITOCHONDRIE a rýchly FLOW ELEKTRÓNOV.

Vytvorený CHOLEKALCIFEROL v koži potom prejde do pečene, kde sa z neho vytvorí KALCIDIOL (skratka je 25OH, ktorý merajú aj v krvi). KALCIDIOL sa pohybuje v KRVI, pretože je naviazaný aj na vytvorené VITAMÍN D VIAZACIE PROTEÍNY. KALCIDIOL potom prejde do obličiek, kde sa zmení na AKTÍVNU FORMU KALCITRIOL (skratka 1,25OH), ktorý sa podieľa napr. na vstrebávaní vápnika aj mnohom ďalšom. Vidíš, čím všetkým prešla táto MOLEKULA, odkedy na CHOLESTEROL v koži dopadlo UV svetlo, až pokým prešla do OBLIČIEK a do zvyšku TELA?

„Pri tvorbe VITAMÍNU D3 v koži sa v nej vytvorí viac ako 1000 ďalších METABOLITOV a LÁTOK, ktoré následne ovplyvnia viac ako 1400 PROCESOV v tele, ktoré okrem iného ovplyvnia aj našu JADROVÚ DNA. Tomuto sa hovorí „TSUNAMI EFEKT“. Na začiatku to bola malá VLNKA, ktorá vyústi v OBROVSKÚ VLNU, ktorá dokáže zbúrať celé MESTO. Takýto vplyv má UV svetlo na našu BIOLÓGIU. Ak vitamín D užiješ v doplnku, tieto KROKY preskočíš.“

Podobne je to aj s PREPRAVOU vitamínu D3. Ak si nevytvoríš dostatok VIAZACÍCH PROTEÍNOV, ktoré musíš vytvoriť CHLADOM alebo INFRAČERVENÝM SVETLOM v zime a na jar, orálny vitamín D sa nebude môcť krvou správne prepravovať.

Vieš ešte, čo sa stane popri tvorbe VITAMÍNU D v našej KOŽI? UV svetlo taktiež stimuluje aktivitu RECEPTOROV na VITAMÍN D. [38] Nazývajú sa VITAMÍN D RECEPTORY (skratka VDR). Tieto receptory sú na viacerých miestach po tele, no nachádzajú sa aj v MITOCHONDRIÁCH. Hádaj, čo tam robia. Pracujú ako „SWITCH“, ktorý prepína medzi JEDLOM a SLNKOM. [39, 40, 41]

Takto to vyzerá v DÝCHACOM REŤAZCI.
Pre stiahnutie OBRÁZKU stačí naň kliknúť.

Presne ako hybridné autá dokážu ísť na dva pohony, aj tvoje telo má na výber. BENZÍN je JEDLO a ELEKTRINA je SLNKO. Ak je tvoja pokožka vystavená správne SLNKU, pri tak silných UV lúčoch nepotrebujú všetky mitochondrie využívať DÝCHACÍ REŤAZEC. VDR lokálne zastaví donášku ELEKTRÓNOV z PRVÉHO až TRETIEHO KOMPLEXU na membráne MITOCHONDRIE, čím minimalizuje tvorbu VOĽNÝCH RADIKÁLOV a dá MITOCHONDRII ČAS ZVOĽNIŤ. Využije ho na OPRAVU, OBNOVU, REGENERÁCIU, prípadne na ZAHUBENIE.  

Myslím, že teraz by si mal opäť prebehnúť predošlý STRAVOVACÍ PROTOKOL, pretože mu lepšie porozumieš. Prečo by mali všetci CHORÍ, STARŠÍ, OBÉZNEJŠÍ, aj tí s nedostatkom energie preferovať skoré a veľké RAŇAJKY s dostatkom PROTEÍNOV? Pretože ich telo nevyužíva dobre ELEKTRÓNY a nepočúva LEPTÍN. Ráno potrebujú veľa JEDLA, aby ich dýchací reťazec šlapal a taktiež veľa PROTEÍNU, aby sa bunky opravovali. Preto som napísal, nech preskočí radšej obed a dá si menšiu večeru. Cez deň, v takomto ročnom období, nebude potrebovať veľa jesť. Jeho mitochondrie využijú tento „intermittent fasting“ („hladovanie“) počas dňa na opravy a o pár týždňov sa jeho stav zlepší.

FILLAGRIN

Ďalšia vec je FILLAGRIN. Nemusíš mať špeciálne znalosti ani vysokú školu, aby si zopár vecí zistil aj sám. Stačí ti CHUŤ, TÚŽBA, známy vyhľadávač GOOGLE a PREMÝŠĽANIE. Pozri si nasledovný obrázok, ktorý hovorí za všetko.

Obrázok z mojej druhej knihy KVANTOVÁ BIOLÓGIA.

Zaujímavá zhoda náhod, čo povieš? Tu máš ďalšiu vec na premýšľanie.

Obrázok z mojej druhej knihy KVANTOVÁ BIOLÓGIA.

„Uvedom si, že ak pokožke ODOPIERAŠ akúkoľvek farbu, nastane problém. Rovnako, ako keď Yellowstonskému parku odopreli VLKOV. Takto sa môže v koži napríklad prestimulovať MELANOCYT, no pri nedostatku infračerveného svetla sa nevytvorí dostatok KERATINOCYTOV, ktoré by prebrali vytvorený MELANÍN a môže v koži vzniknúť MELANÓM a spôsobiť RAKOVINU. [28] Vieš o tom, že aj v tejto RAKOVINE slúžia VDR ako „SWITCH“?“

Preto máme v sebe všetky tieto mechanizmy. Fillagrín, histamín, kyselina urokanová, voda, melanín aj keratinocyty. Všetky látky sa starajú o zásobovanie energie celého tela, aj o jeho ochranu. [29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36] Tých 42% infračerveného svetla, ktoré na povrch zeme dopadá, je kľúčových.

Zamysli sa sedliackym rozumom, koľko mladých žien v dnešnej dobe má problémy s pleťou, obzvlášť na „zaujímavých“ partiách ako napr. dlane, hlava, uši, hruď,.., ktoré nemajú dostatok fillagrinu a nie sú hydratované? Koľko času trávia tieto ich časti tela na SLNKU? A koľko času trávia tieto časti tela v kontakte s MOBILOM? Kde nosia ženy často mobil? Kabelka a vrecko. Prečo sa tak rozšírila rakovina prsníka? A čo tak neustále držanie mobilu v rukách, bez ochrany + vysušená POKOŽKA na RUKÁCH? Neznie ti to povedome? Prečo myslíš, že má lekár zakázané poslať pacienta viackrát po sebe na RTG vyšetrenie a sám popri tom nosí oceľovú VESTU? [43]

PROBLÉMY S HISTAMÍNOM A ALERGIAMI

Ďalšia vec, s ktorou sa často stretneš je, že mnohým ľuďom vadí konzumácia rýb. Nechuť alebo duševné dôvody proti konzumácií mäsa sú jedna vec, no niektorí z toho majú rôzne alergické reakcie. Napríklad problémy s histamínom, ťažkými kovmi, atď. V prvom rade si uvedom, že každý kto má takýto problém, má OCHABNUTÚ KOLÓNIU MITOCHONDRIÍ, vďaka čomu nedokáže správne DETOXIKOVAŤ a v tele hromadí kovy nezávisle na tom, či ich prijíma v potrave. Naše telo kovy obsahuje od prírody a to takmer všade.

Čo však mnohé alergické REAKCIE, histamín, apod.?

Ako ti dúfam došlo, HISTAMÍN je jedná z molekúl, ktorá slúži ako OCHRANA VRCHNÝCH ČASTÍ TELA, ktoré prichádzajú do kontaktu s NADMERNÝM ELEKTRO MAGNETICKÝM POĽOM (napr. aj UV svetlom). Preto sa nahromadí aj vo vrchnej časti KOŽE, keď si v LETE tvoríme SOLÁRNY MOZOĽ. Málokto však vie, že HISTAMÍN sa využíva aj v MOZGU ako NEUROTRANSMITTER, alebo v TRÁVIACOM TRAKTE. Obe tieto miesta na tele, kde sa hromadí, prichádzajú do KONTAKTUPROSTREDÍMELEKTRO MAGNETICKÝM POĽOM.

Aj mnohé BAKTÉRIE majú schopnosť konvertovať HISTIDÍN na HISTAMÍN kvôli vlastnej ochrane, vďaka čomu sa ho veľa hromadí napr. v starých potravinách, rybách, syroch, fermentovaných veciach, atď., ktoré potom spôsobujú problémy aj takýmto ľuďom. Otázka však znie prečo?

Ak pri jeho zvýšenej konzumácií nastávajú problémy, riešením nie je VYHÝBAŤ SA IM. To je síce potrebné, no iba ako dočasné potláčanie symptómov. Riešením je dopriať TELU aj POKOŽKE dostatok infračerveného svetla, aby mohla absorbovať aj UV, ktoré potrebuje na fungovanie IMUNITY, tvorby vitamínu D, atď. Ak sa tvorí u niekoho priveľa HISTAMÍNU, znamená to, že jeho telo sa CHRÁNI. Pred čím? Napríklad pred frekvenciami, ktoré si ľudia pridávajú UMELO (wifi, rádio, mikrovlnné). [42]

(Už v ďalšom článku sa budem venovať základom ELEKTROMAGNETIZMU a verím, že ti to veľa vecí objasní.)

Rovnako je to so známym BETAKAROTÉNOMDOPLNKAMI s jeho obsahom. V minulom článku si videl ako vyzerá. Často ho kupujú ľudia, ktorí chcú lepšie OPÁLENIE, no nevedia ako funguje. Betakarotén naozaj zachytáva UV lúče (preto si ho rastlinka hromadí na povrchu), no keď sa zakomponuje do pokožky, bráni UV preniknúť hlbšie a tým pádom bráni tvorbe ďalších látok, ako melatonín, melanín, oxid dusnatý, vitamín D,… Ľudia, ktorí majú problém opáliť sa a majú takéto ALERGIE, majú vždy NEDOSTATOK INFRAČERVNÉHO aj UVA svetla a ak budú konzumovať viac BETAKAROTÉNU alebo HISTAMÍNU, UVA svetla vstrebú do pokožky ešte menej. Čo majú teda robiť?

Potrebujú sa najprv vystavovať INFRAČERVENÉMU SVETLU, po dobu niekoľko týždňov až mesiacov. Postupne a v menšom množstve aj UVA. Musia sa však popri tom vyhýbať silnému UV svetlu a rovnako MOBILU, WIFI, atď. Obzvláš v noci. Rovnako musia upraviť STRAVU, pridávať vhodné MORSKÉ PLODY/RYBY aj ŽIVOČÍŠNE PRODUKTY a postupne pridávať UVB.

PREČO ŽIJE VEREJNOSŤ V KLAME

Na základe toho, čo si čítal pred chvíľou, ti napíšem zopár POSTREHOV a odpovedz si sám, PREČO podľa teba ŽIJE VEREJNOSŤ v KLAME.

FAKT č.1 : Po dobu 3,5 miliardy rokov sa život vyvíjal pod tým istým zdrojom SVETLA. Všetko žilo pod SLNKOM.

VEREJNÁ MIENKA: SLNKO je ŠKODLIVÉ. Máme sa pred ním chrániť krémami, okuliarmi, atď.

FAKT č.2 : Podľa fosílnych nálezov vieme, že OČI sa u živočíchov objavili v čase, keď bolo SLNKO v polovici svojho života a vysielalo na zem viac UV svetla, na zemi už bol OZÓN, existoval vitamín D aj DHA a život sa presúval bližšie na povrch. [37]

VEREJNÁ MIENKA: Potrebujeme nosiť SLNEČNÉ OKULIARE, lebo sa nám „vypália“ oči.

FAKT č.3 : Vitamín D3 sa tvorí v KOŽI z LDL CHOLESTEROLU za pomoci UV-B lúčov.

VEREJNÁ MIENKA: CHOLESTEROL je STRAŠIAK a máme sa mu vyhýbať.

FAKT č.4 : Vyššia hladina Vitamínu D (25OH) v krvi je asociovaná so zníženou CHOROBNOSŤOU aj RIZIKOM ÚMRTIA na ČOKOĽVEK.

VEREJNÁ MIENKA: Mali by sme si kupovať DOPLNKY VÝŽIVY s VITAMÍNOM D.

FAKT č.5 : Každá CHOROBA na svete je spojená s nízkou hladinou VITAMÍNU D v krvi.

VEREJNÁ MIENKA: Za zvyšujúcu sa CHOROBNOSŤ ĽUDÍ môžu zlé GÉNY.

FAKT č.6 : RAKOVINA KOŽE koreluje INVERZNE (opačne) s ČASOM STRÁVENÝM na SLNKU.

VEREJNÁ MIENKA: SLNKO a SPÁLENIE SA spôsobuje RAKOVINU KOŽE.

ZÁVER

Dúfam, že ti ČLÁNOK pomohol a verím, že sám aplikuješ POSTUP a vytvoríš si SOLÁRNY MOZOĽ. Ak to spravíš, budem veľmi rád ak mi dáš vedieť, ako sa ti darí aj ako napreduješ. Rovnako budem rád, ak tieto veci, obrázky, informácie aj samotný POSTUP posunieš všetkým ľuďom, ktorých by to mohlo zaujímať a hlavne tým, ktorým by to mohlo pomôcť.

Všetkému, čo si čítal, sa venujem aj v pripravovanej DRUHEJ KNIHE. KRVNEJ PLAZME a všetkému, čo sa v nej deje, venujem viac ako 100 strán s množstvom obrázkovILUSTRÁCIÍ. Do článku som zakomponoval iba to najdôležitejšie, no v knižke nájdeš aj krátku kapitolu venovanú tomuto postupu, ktorá je robená formou KOMIKSOVÝCH ILUSTRÁCIÍ, pretože je mojim cieľom, aby sa takéto základné veci dali predávať už malým deťom. Myslím si, že aj takáto forma je CESTOU.

Ak máš o druhú knihu záujem, klikni SEM. A ak ťa zaujíma ešte viac a chceš informáciám chápať lepšie a hlavne sa posunúť ku predu, získať množstvo praktických tipov aj osobný prístup, pouvažuj o prémium členstve. Pri objednaní platinového ročného členstva, získaš obe knihy automaticky ZDARMA.

ODKAZY, LINKY, CITÁCIE a POUŽITÁ LITERATÚRA:

 1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mozol
 2. https://www.zzz.sk/clanok/6873-koza-najvacsi-organ-ludskeho-tela
 3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Keratinocyt
 4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Melan%C3%ADn
 5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Haplotyp
 6. https://www.ludvigsvensson.com/en/interior-textiles/knowledge/solar-control/solar-radiation/
 7. https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_035.pdf
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073124/
 9. https://omlc.org/spectra/PhotochemCAD/html/098.html
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8956357
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7854007
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504780/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2739396/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4854800/
 15. https://www.nature.com/articles/s41598-019-39584-6
 16. https://www.researchgate.net/figure/Schematic-depiction-of-membrane-bound-Nitric-Oxide-Synthase-Producing-Sulfate_fig2_235721722
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC113771/
 18. https://www.nature.com/articles/s41419-019-1556-7
 19. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2019/5080798/
 20. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2018/9286458/
 21. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0202458
 22. https://phys.org/news/2016-05-melanin-great-batteries.html
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2879406/
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10788778
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22548720
 26. https://www.researchgate.net/profile/Alexander_Wunsch
 27. https://www.sciencedaily.com/releases/2010/03/100315091259.htm
 28. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19381980.2016.1267077
 29. https://www.researchgate.net/publication/41407016_Stratum_corneum_lipids_skin_barrier_function_and_filaggrin_mutations_in_patients_with_atopic_eczema
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28831511
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11722751
 32. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1011134415300713
 33. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31170016/
 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3926176/
 35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4605358/
 36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20798011
 37. https://www.nhm.ac.uk/discover/eyes-on-the-prize-evolution-of-vision.html
 38. https://www.researchgate.net/figure/UV-induction-of-vitamin-D-receptor-VDR-in-intact-epidermis-but-not-in-cultured_fig2_223976486
 39. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6032156/
 40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6032242/
 41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4278832/
 42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10859662?fbclid=IwAR3csWle5JVY5J48jFc-wYsIi0tDKcecPjFnK0iArZPw8M8Rvhr2Kjqb6cQ
 43. https://thetruthaboutcancer.com/mobile-phone-radiation/?utm_campaign&utm_medium=post&utm_source=facebook&utm_content=mobile-phone-radiation&utm_term=ttac-fans
 44. https://europepmc.org/article/ppr/ppr147305

OBRÁZKY NA STIAHNUTIE


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Monika píše:

  Dobrý deň, dakujem za veľmi zaujímavý článok. Ako je to prosím u bábätiek (od troch mesiacov), môžu sa vystavovať priamemu rannému a večernemu slnku(letnému, jesnennemu)?

  • Jaroslav Lachký píše:

   Dobrý deň Monika.⠀
   ⠀ U bábätiek je odlišná situácia ako u dospelých, pretože ich kolagén, telíčko aj proteíny sú veľmi zdravé a hydrativane. To znamená, že im stačí veľmi máličko, aby to slniečka nacerpali veľa. Preto im stačí len pár minút, aj len v tieni, dôležité je hlavne aby neboli vystavované elektronike a umelé u osvetleniu a obzvlášť večer, keď spia a v blízkosti hlavičky.⠀

   Pri rannom slniečku samozrejme je vswrko bezpečné a rovnako aj večer pri západe.⠀

   Čiže cca pol hodinka ráno a večer je čas, kedy je šlo veľmi slabé a zároveň neobsahuje UV, no má veľmi veľa červenej a infračervenej farby.⠀
   ⠀ V tomto čase je teda pobyt na slnku úplne bezpečný. V lete je to pár minút až pol hodina po východe s pred západom, kdežto v zime aj dlhšie. Aj pocitov to cítite :)⠀

   Odporúčam tiež pozrieť tento môj starší rozhovor s jednou mamičkou Erikou, kde som rozprával práve k téme diticiek, opakovania, slniečka, apod :)⠀

   https://jaroslavlachky.sk/forum/biohacking-a-mitohacking-diskusia/deti-slnko-a-opalovacie-kremy/#post-5023

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov