Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj Jaro, keďže som mamička na materskej, mám dvojročného syna, ktorý je závislý na dojčení 😀, mám momentálne dilemu v tom, ze keďže si odporúčal dojčiť do troch rokov, tak čomu dám prednosť, či spánku v noci a to tým že ho odstavím od dojčenia, lebo sa v noci budí aspoň 6 krát na dojčenie, a teoreticky by sme mohli spať obidvaja už celú noc, alebo vydržím do troch rokov dojčiť, ale s tym že spánok je v noci veľmi biedny aj u mňa a aj u neho. Ako by si to vyhodnotil ty, alebo podľa čoho sa mám prosím ťa rozhodnúť resp.k čomu sa viac prikloniť. Ďakujem za názor 🙏
Inak co sa týka už samotnej otázky, ja osobne som naozaj zástancom dojčenia, keď je to možné prirodzene a dá sa, plus mamička samozrejme o sebe čo to vie, a ma sama dobrú výživu (ako svetelnú, tak aj stravu), aby to nebolo pre ňu veľa.
Je to však téma sama o sebe, pretože sa dá rozoberať z viacerých hľadísk a hlavne pre teba ako mamičku - čiže musíš mat nejaké prírody a hodnoty a podla toho.
Ja som presne o tomto myslím 2 roky dozadu robil aj EKURZ, bol som hosť pre Kerolajnu z Čiech, kde sme to riešili, odpovedali na otázky mamičiek, no v podstate ti napíšem v dvoch vetách všetko čo potrebuješ vedieť a to, že ty ako mamička, zodpovedná mamička, ktorá priviedla dieťatko na svet dobrovoľne máš logicky veľkú zodpovednosť za jeho život a to najmä v prvých rokoch a teda ideš aj na úkor seba. Už len tým, že Žena výnosu dieťatko a porodí, mu dáva obrovský kus seba, aj svoju lásku, zdravie,..., niečo čo muž napríklad nikdy nemôže zažiť, a musíš si teda uvedomiť, že prvé mesiace až roky budú náročnejšie.
Aj preto je vždy dobré, keď mamička aj s partnerom tehotenstvo plánuje a prípravy sa na to hlavne zdravotne aj finančne, mentálne, aby následne toto obdobie mali. Čiže treba mať aj cirkadiálny rytmus fajn a aj mitochondrie, aby následne, prvé mesiace života, šiši mohla dovoliť to, že pre seba nebudeš môcť všetko zabezpečiť na 100% (spánok, režim,...). Čiže treba mať rezervy.
Osobne teda určite ak nemáš vážny problém alebo niečo, čo ti to znemožňuje, tak by som pokračoval s tým, že rov všetko ostatné, v čase kedy môžeš preto, aby si zlepšila to, čo sa dá. To znamená aj keď je spánok kratší, môžeš sa sústrediť na veci ako slnko, panel, mierne ochladzovanie, Hydratácia, kvalitná výživa, veľa DHA, vitamín A,..., atď., atď., aby si svoje telo, zdravie aj psichyku udržiavala. Napríklad teraz máš fajn obdobie, kedy ako žena a matka môžeš myslím trochu aj spestriť jedálniček, tiež využiť visc času vonku, v prírode, s malým, s rodinou, viac melatoninu, atď., aby si ten síce kratší spánok trochu zefektivnila. Verím, že rozumieš ako to myslím 🙏
Inak toto je pre mňa veľmi super téma a vždy ma poteší takáto zodpovedná mamička/žena, pretože každá jedna má moj obdiv a účtu a keď môžem rad poradím/pomôžem
A kukám inak, že máte správy aj v súkromnom fóre, tak pozriem na to keď bude čas 😉
Jaro, napisal si to výstižne. Prvé roky dieťaťa su extremne dolezite, nakolko sa vyvíja mozog… EQ,IQ bude závisieť prave od prvych rokov.že ty ako mamička, zodpovedná mamička, ktorá priviedla dieťatko na svet dobrovoľne máš logicky veľkú zodpovednosť za jeho život a to najmä v prvých rokoch a teda ideš aj na úkor seba. Už len tým, že Žena výnosu dieťatko a porodí, mu dáva obrovský kus seba, aj svoju lásku, zdravie,..., niečo čo muž napríklad nikdy nemôže zažiť, a musíš si teda uvedomiť, že prvé mesiace až roky budú náročnejšie.
Aj preto je vždy dobré, keď mamička aj s partnerom tehotenstvo plánuje a prípravy sa na to hlavne zdravotne aj finančne, mentálne, aby následne toto obdobie mali. Čiže treba mať aj cirkadiálny rytmus fajn a aj mitochondrie, aby následne, prvé mesiace života, šiši mohla dovoliť to, že pre seba nebudeš môcť všetko zabezpečiť na 100% (spánok, režim,...). Čiže treba mať rezervy.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@andrea Ahoj, mam maleho synceka. Bude mat 3 roky. Na dojčenie nedam dopustiť!!!
Obdivujem kazdu matku a hlavne tie, ktore dojčia, ak mozu. Je to velka vec a dan za to plati mamina. Lebo ma malo spanku. Ale zdravie, ktore to prináša pre babatko je diamantové….
Ked ma dieta 2 roky, uz sa da nieco odladit, aby si mohla spat lepsie.
Mam klientky, ktore trenujem a aj dojcia…
Napr.: pozri foto (jednej mamine som za 3 mesiace zlepsil motory=mitochonrie a nevie si to vynachváliť ako sa teraz citi a to uz 4 roky dojčí- ma dve deti 4/1r.).
💪☘️
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Na fotke je mamina, ktora mala aj diastazu…
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Ahoj Mirek, pre mňa je dojčenie úžasná vec a nesmierne dôležitá na ktorú taktiež nedám dopustiť. Aj keď všetci okolo mňa má presviedčajú, že dojčenia bolo dosť a mám už toho nechať. Ale ja mám svoju hlavu a zatiaľ to ešte zvládam aj keď ten spánok je krátky. Ale pozitívne je, že ráno sa cítim vyspatá a viem v pohode fungovať a dokonca dávam aj ja v pohode tréningy, silové aj kardio. Diastazu som po pôrode nemala, takže v posilke mám trocha menej práce😉možno ako iné mamičky. Ale ďakujem ti, za slová a podporu, lebo viem že sa rozhodujem správne🙏
@andrea ahoj, napíšem ti ako dojčiaca mama 2,5 ročného syna. Ak chceš ty sama dojčiť že si o tom presvedčená tak dojči a nerieš reči okolia (oni ani nemusia vlastne vedieť že si malý dáva ak s vami nežijú) - najdi si niekoho podobne zmýšlajúceho aby si mala podporu nie odhováranie. Mlieko po prvom roku je ešte kvalitnejšie a má viac výživy ako pred tým - lebo aj dieťa je väčšie. (Mňa motivuje info o kmeňových bunkách napr.) Ženy odrádza to keď počujú od okolia že už stačilo a už nedávaj a potom pochybujú..inak by si sa asi aj ty cítila ak by ťa za to miesto toho oceňovali a neodhovárali.
Čo sa týka detského spánku - to keď odstavíš neznamená že sa nebude budiť - mne sa znížilo mlieko kvôli nesprávne zloženému jedálničku - cca týžden to trvalo a miesto toho aby si malý dal v noci mlieko tak plakal a chcel sa nosiť na rukách - ked sa to dalo do povodneho stavu tak nosenie prestal vyžadovať - dá si a spí.
Únavu mi pomáha prekonať spoločné spanie /prirazená postielka k našim posteliam/ - nemusím pri zamrnčaní vstať z postele zobrať ho z jeho postielky (v noci vlastne neplače lebo hned má čo potrebuje) - ak nespíte pri sebe skús aj túto variantu - vekom mu bude stačiť miesto dojčenia že sa ťa v spánku dotkne (položí si na teba nohu, pritúli sa napr.) a spí ďalej.
Ďalší faktor - čo má aj moj syn že sa v noci prevaluje niekedy a chce sa dojčiť je že sa mu chce cikať..oni v tých 2+ rokoch si to začínajú aj uvedomovať že sa im v noci chce ale mozog ešte nie je tak pripravený niekedy aby sa prebudili a išli - akurát tuto noc to bolo že sa vrtel striedal jeden prsník za druhým a potom ako sme dali vycikať (už je odplienkovaný) tak sa upokojil a spal.
Ak by si ešte v niečom chcela podporiť ohľadom dojčenia tak pokojne napíš 🙂 oceň samu seba za to že to robíš 🙂 odmeň sa tým čo ti urobí radosť 🙂 za každý oddojčený mesiac napr. 🙂 držím palce.