Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ako vnímaš/aký máš názor Jaro na úlohu TRPV1 v mitochondriálnej biogenéze indukovanej vysokou teplotou v kostrovom svale?
Počul si už o tom?
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fcell.2022.882578/full
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice Myslím, že článok o HSP minulý rok, plus Januárový webinár o chlade dali jasnú odpoveď. Teplo, rovnako ako chlad, majú v našej biológií svoje miesto a oboje využívajú vápnik ako sekundárny messenger.
Práve preto aj kapsaicin, ktorý je napr. v chilli v lete pomáha s udržiavaním hnedého tuku, ktorý v lete až tak nepotrebujeme, no s príchodom Zimy už áno.
Tiež preto štíhli pomerne zdravý človek môže využívať po chlade teplo (ak chce), no u obézneho človeka, ktorý sa snaží adaptovať na chlad to zmysel nedáva. 🤔
@jaroslavlachky HSP je presne to co mi s tym velmi suvisi.
Sluzi kapsaicin ako ochrana rastlinky?
Ma vyznam v lete takto prehrievat telo kapsaicinom? Ci si to mam vysvetlit ako zvysenie vnutornej teploty tela, co vyvola potrebu tela sa schladzovat?
Nie je to opat plytvanie kaloriami?
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice Kapsaicín je rastlinný alkaloid, ktorý je zodpovedný za pálivú chuť papriky.
Alkaloidy majú rastlinky viac (napr. Nikotín) a ich primárnou úlohou je zhromaždiť dostatok negatívneho elektrického náboja. V podstate slúžia ako "zberna" elektrónov a foton ovej pasce (benzenov kruh), čím absorbujú UV svetlo z okolia a pri lákajú hmyz, ktorý daný alkaloid vidí a ide na rastlinku.
Práve preto majú potom tieto alkaloidy aj veľký vplyv na neurotransmittery a najviac na dopamin, ktorý robí niečo podobné v našej centrálnej nervovej sústave (fotonova pasca)
Ma vyznam v lete takto prehrievat telo kapsaicinom? Ci si to mam vysvetlit ako zvysenie vnutornej teploty tela, co vyvola potrebu tela sa schladzovat?
Nie je to opat plytvanie kaloriami?
Čiže nie, neber kalórie v úvahu. Ber to podobne ako som napísal vyššie v súvislosti s rastlinou.
Kapsaicín umožní lokálne tkanivu prijať viac elektrónov. Čo je HSP? Je to proteín. Čo sa stane s proteinom keď ma dosť elektrónov? Stane sa hydrofilnym.
To znamená že proteín HSP a všetky proteín okolo neho, ktoryxh štruktúru napraví sa viac hydratuju (väčšia EZ + viac koherentnej domény).
Čo voda rada absorbuje? Teplo. Bingoo.
Takýmto spôsobom využívame v tele tekutý kryštál s názvom VODA .
Dalsie články doplnia slová vyššie.
Čo je to Koherencia vody? Vieš o tom, že „obyčajná“ voda v sebe ukrýva niekoľko neustále sa meniacich štruktúr (skupenstiev), ktoré neustále menia svoju podobu? A môže sa tekutá voda správať ako kryštál?
Voda je totižto podobná ako Clark Cent. Chvíľu je superman, chvíľu obyčajný človek, iba neustále mení svoj „preblek“. Voda je rovnaká.
Nový, jeden z najdôležitejších článkov série, je na blogu.
https://jaroslavlachky.sk/kb-5-koherencia-vody-alias-tekuty-krystal/
Audio verzia TU:
https://open.spotify.com/episode/6dDohTG3GMKHC988hWpqju?si=310ac2426c7448a4