Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj Jaro, rád bych se tě zeptat, jak vidíš sám suplementovani vitamínů D3 pro novorozence. Jestli jsi toho zastáncem, nebo spíš vystavovat miminko 5 minut denně na slunci a aby maminka suplementovala D3 a K1, zda to je obsažené více v mléko. Plus nějaké týpí co si hlídat v prvních týdnech po porodu?
@tom ahoj. Veľmi náročná otázka, asi záleží konkrétne od stavu dieťatka a maminky, že či vied nemala nejaký problém predtým, alebo niedstko nemá niečo po narodení, škvrny, atď., niečo viditeľné a potom. Keď už, myslím si, že úplne stačí keď možno raz za 3 dní dostane, kvapku ci dve nejakej vhodnej firmy D3, pripadne len od matky. To znamená, že mamička bude brat, alebo dostane dosť rok v strave a zo slnka, pripadne aj ma zmerajú hladinu a následne bábätko už len z mliečka. V materskom mlieko je podľa rozborov dostatkom VITAMÍNU D
@tom a samozrejme slniečko a prirodzene prostredie určite. To je samozrejmosť. Pozri článok Solárny mozoľ, akurát včera som tam v komentári na túto otázku odpovedal, nájdeš tam odpoveď 🙏
https://jaroslavlachky.sk/ako-spravit-z-koze-solarny-pancier-alias-tvoj-solarny-mozol/
A inak bez ďalších znalosti samozrejme klasika ako príjemné prostredie, postieľka a izbička bez žiadnej elektroniky podľa mňa, aj pre mamičku by som zabezpečil co možno najlepšie podmienky, nech sa nestresuje, osvetlenie do chodby, izby, atď., keďže budete určite v noci k malému určite vstávať
Môj brat teraz napr. teraz robí práve toto, všade na cevren, žlté a oranžové svetla, v chladničke atď., odstránil to biele svetlo, a takéto základné veci. Ak máte financie, možno by som aspoň mamičke vyskúšal magnetico, resp. Moonvibe matrac nech jej podpory hlboký spánok, a samozrejme dostatok prirodzenej živočíšnej stravy pre mamičku.
Voda a filter ak máte ten rozbor co si dávnejšie spomínal tiež, aspoň nejaký základný, pripadne drahší ako ste pridali od Vlada myslím, aby ste tam nemalo zbytočne po narodení keď bude piť nejaké toxíny. To taky stručný základ za mňa
Aplikuji znalosti co jsem se za dobu všechno naučil. Úplně omezení elektroniky poblíž miminka, navečer a v noci mám všude červené žárovky,odkazy mám od tebe a ještě 2 žárovky od Hynka. Na WC a v koupelně taky červené žárovky.
Snažíme se být ráno na slunci, přes den i při západu. Často využívám i infračervený panel. Chůze venku na boso po trávě.
Potraviny jen v Bio kvalitě a nebo od lokálních farmářů.
Přikládám fotku trošku hacknutého pokoje, kde spíme i s malým, přebalujeme a vše podobné.
@tom to je úplne super Tomáš, a vyzerá to parádne! Základ je základ, a ten máš aj vieš, a postupne keď budete s prikrmami začínať, ja by som zisťoval a šiel aj cestou pridávania maska, DHA, nejaké go ocisne veci, atď., už podľa možností. Poznám aj človeka, ktorý od bábätka raz za čas pridával štipku rybieho oleja dcérke, a keď odhliadnem riziko kvality u olejov, šiel na to múdro.
Potom mě ještě napadá Jaro, jak se blíží zima tak jak pracovat s osvětlením interiéru přes den. Máš konkrétní tip na žárovky co máš otestované na UVA a infračervené.
A pokud člověk cestuje docela dost autem v zimním období, připadají třeba i nějaké brýle do auta, skrze oslnění od světel aut a uličního osvětlení?
Ahoj Jaro, měl by jsi nějaké rady nebo i vlastní zkušenosti, kdy zařadit první příkrmy pro miminka. Začínám řešit tuhle situaci, přítelkyně stále kojí a kojit máme v plánu co nejvíce to půjde a nutno říct, že to malému jen prospívá (má 4 měsíce). Nebo pokud možno odkazy od kohokoli kdo se touhle tématikou už zabýval. I z pohledu sezónnosti atd.
@tom přikláním se k znovuotevření tématu příkrmy 😀 miminko je sice ještě maličké, ale příkrmy budeme řešit zanedlouho. Děkuju
Vďaka za pripomenutie témy Moni 🙂
Je to naozaj "ťažká" téma, no mám na to svoj názor a nedávno sme sa o tom akurát bavili osobne aj s Erikom, ktorý tiež toto zažíva a rieši. Môžeš prípadne prispieť - @erik
U malého bábätka treba samozrejme prihliadať na to, kedy sa narodil (obdobie) aj či nemá nejaké špecifické problémy, no je veľmi dôležité hlavne okrem materského mliečka a statusu/výživy matky, kde má prísun ku dôležitým minerálom, vitamínu D, leptínu aj DHA, prihliadať najmä na jód, mikrominerály ako zinok, selén, meď, železo a hlavne sodík.
Veľa rodičov sa soli bojí a to platí až do dospelosti, keďže to počúvame stále z médií a od lekárov (hoci je to dávno vyvrátené - viď napr. TU), no a stojí za to buď zaraďovať nejaké vývary alebo slané príkrmy, či jednoducho pridávať sodík do príkrmu, aký má.
Podľa mňa často malé deti siahajú práve aj po hlúpostiach ako čipsy, krekry, apod., aj preto, pretože im to jednak rodičia servírujú od mala, keďže je to "jednoduché", no dieťatko zároveń intuitívne slané hľadá. Ľahko sa preto stane závislým na čomkoľvek, čo mu soľ poskytne a obzvlášť, ak má v ruke obrazovku, zariadenie s bezdrôtovou technológiou alebo jednoducho dostáva potraviny dizajnované potravinárskym priemyslom na spôsob chipsov, ktoré dokonale chrumkajú, majú krásny tvar/lesk,... proste sú spravené tak, aby dokonale stimulovaly všetky centrá potešenia v mozgu.
Začínal by som preto práve takýmto niečim, podľa toho možno nejaké rozomleté živočíšne produkty, v malom množstve, kvôli mikrominerálom. Tiež je veľmi dobre zdokumentované, hlavne u dievčat, že nedostatok jódu v strave od skorého veku koreluje hypertrofii štítnej žľazy a problémom s tým spojeným v puberte až dospelosti.
Samozrejme odkazy vyššie nepridávam na strašenie, ale skôr na zdieľanie, pretože veľa ľudí je týmito vecami občas zaskočení, keď im ich hovorím, hoci som ich ukazoval roky dozadu v knihách či článkoch 🙂
S tým súhlasím, skúšali sme aj nejaké tie "typické" veci ako rozmixovana mrkva či batát, ale môžem povedať ze najlepšie bolo, vidieť to bolo aj na malom že mu reálne aj chutilo papať, keď sme s nedeľného vývaru odobrali pekne kúsok mäska, trocha vody s polievky, pripadne nejaký kúsok brokolice vybrať do toho a pomixovať to. Rozdiel bolo hneď vidieť, jednak to že tam bolo aj mäsko ale hlavne že cítil soľ, tak intuitívne vedel že to je dobre a prvýkrát aj pekne papal.
@erik malé detičky majú hlavne veľmi vysoké potreby pre hlavičku a vyvíjajúci sa mozog, čo sa logicky odzrkadlí aj na jeho potrebách.
Tak ako som rozprával aj včera, keď si len vezmete že dospelí priemerný chlap, čo váži 80 kg spotrebuje pre svoj mozog menej kyslíka ako 2 kg vážiace malé, par týždňové dieťa, malo by byť každému jasné, prečo je výživa zameraná na CNS dieťatka dôležitá. Rovnako ako niektoré znaky, ktoré nám ukazuje vývin neuroektodermu a teda pokožky, mozgu a očí.
Prvá tvorba a veľkosť (plocha) melaninu v pigmentovom epiteli oka je u malého dieťatka veľmi dobrý znak jeho potrieb aj vývinu podľa mňa.
P.S. ^^^ Teším sa, keď mu dáte vyskúšať, keď bude väčší, prvú ustricu 😁😁
@jaroslav-lachky ja som mal prvú až pár rokov do zadu, tak snáď ma krpec obehne v tomto😁