Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Jaro, deuterium je fakt prospesne v lete a pri budovani svalov. Inzulin je v podstate letny hormon. V zime ma byt potlaceny skrz chlad.
Na regeneraciu a rast svalov potrebujeme bielkoviny.
Je mozne dosiahnut hypertrofiu aj v zime s nizkym inzulinom? Do myslim, ze ano. Ale je to v dnesnej dobe narocne.
Ak by sme sa bavili o sarkoplazmatickej, tak si myslim, ze je to mozne, ale s obrovskou kontrolou a chladom.
Ak by sme sa bavili o miofibrialnej, tak tu som viac tomu otvoreny.
Zimne treningy v sulade s prirodou by mali byt skor ladene na pomale svalove vlakna, nez na rychle. Vyhodu maju ti, co maju hybridy a mozu si dovolit ist viac intenzivnejsie, ale tiez s mierou.
Prioritnym palivom je tuk a glukoza by to nemala byt, aj ked by mi fungoval PFC ako hodinky.
Co si myslis o tom? Zima a trening?
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice Zima a tréning idú veľmi dohromady. V zime sme v skutočnosti, my Európania, vzhľadom na náš Haplotyp ešte výkonnejší, no skôr ide o to, že väčšina si pod pojmom tréning a výkonnosť predstavuje myľne objem svalstva a teda aj hypertrofiu, ako takú.
Byť svalovo výkonní a efektívni nemusí znamenať mať veľký sval. Práve naopak. Aj samotné hybridné svalové vlákna nie sú také objemné.
Chlad sám o sebe, bez pohybu, stimuluje aj u iných placentových cicavcov automaticky transformáciu svalových vlákien v prospech hybridných, aj pomalých, ktoré sú efektívnejšie v oxidácií mastných kyselín a tvorby Vody, Tepla, aj ATP.
Čiže ak sa povedzme bavíme o takejto hypertrofii, obzvlášť ak niekto nie je zvyknutí trénovať bez jedla, musí jedávať 5 a viac krát denne,... tak áno, jeho svalstvo sa transformuje a nastane nejaká hypertrofia v týchto svalových vláknach, no objem z toho veľký nebude.
Čiže skôr myofybrilárna hypertrofia určite áno, sám som si tým prešiel.
V zime sú jednoducho cicavce ako my prirodzene viac rozpojené, čo znamená, že spalujeme väčšie množstvo vodíka a sme teda schopný zvýšiť aj donášku elektrónov do mitochondrie. Rovnako vieme recyklovať veľa metabolickej vody.
Chlad sám o sebe napríklad zvyšuje expresiu protéinu Sarkolipin vo svaloch, vďaka čomu stúpa naša oxidácia MK. To znamená viac ATP aj viac VODY, aj viac TEPLA.
Preto je pre nás v zime, vysokotuková strava, bez sacharidov v spojení s chladom veľmi prospešná. Dokonca aj v spojení s tréningom, ak sme pomerne citlivý na leptín a inzulín. V oboch prípadoch svoje podkožie zbavujeme tuku a tvoríme viac deutéria zbavenej metabolickej vody!
Jaro, deuterium je fakt prospesne v lete a pri budovani svalov. Inzulin je v podstate letny hormon. V zime ma byt potlaceny skrz chlad.
O inzulíne mám inak nachystaný práve v tejto sérii ďalší článok, myslím, že veľa doplní. Nepovedal by som totiž, že je čisto letný hormón, no povedzme, že jeho práca je riadená skrz odlišné prímesy v jeho polovodivej štruktúre, ktorá následne ovplyvňuje hydratáciu molekuly inzulínu v bunke a teda aj jeho elektrický náboj a prácu.
Preto v lete ide ruka v ruke vyšší potenciál na membráne, glukóza skrz NAD-NADH na komplexe 1 a vyšší Inzulín a HOMA-IR
@jaroslavlachky Dik Jaro za reakciu. Pomalicky adaptujem telo na zimu - zvysujem davku chladu a vysadzujem sacharidy.
Ak je este teply den, tak si ich doprajem vecer a dam za tym saunu alebo len studeny kupel.
Aby som bol aj trosku konkretny, tak uvediem priklad mojich dnesnych ranajok:
mascarpone 250g, 20g cokolada 95% a 24g srvatkovy protein.
Denny prijem tukov, ak mam trening sa splha k 300g. Bielkoviny cca 130g.
Sacharidy planujem vysadit na 95% do konca septembra. Potom keto a chlad 😃💪.
Ci to moje mitochondrie spalia?
😃👇
Instagram: @coach_empigo
Mirek Pramuka | @coach_empigo
mascarpone 250g, 20g cokolada 95% a 24g srvatkovy protein.
Ja som mal dnes skoro podobnú večeru, asi pred 2 hodinami, lebo som nestíhal variť 😉
@jaroslavlachky Plánujem zaradit na zimu menu : napr. tresčiu pečeň so sardinkami obsahuje cca 17g omega3 a aj nejake to Déčko. Sardinky nejake este gramy doplnia. Mozno sa aj v zime opalim skrz crevne vdr 😃.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice Dostávam chuť na dobrú rybku,...asi sa preveziem do Žiliny v nabjližších dňoch 😀
@jaroslavlachky 😃💪 🍤🐟
Inac, aj pre chlad plati pravidlo zlatej strednej cesty. Vela chladu=vela cukru v krvi. Tu je dobre si myslim ist v cykloch, nakolko sme teplokrvne cicavce.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Inac, aj pre chlad plati pravidlo zlatej strednej cesty. Vela chladu=vela cukru v krvi. Tu je dobre si myslim ist v cykloch, nakolko sme teplokrvne cicavce.
Jj väčšina vecí v prírode funguje v cykloch. No viac chladu neznamená viac cukru.
Akútny chlad = viac cukru.
Chronický chlad = menej cukru
Chronický chlad = menej cukru
jj, budem si to merat v zime, cukor by mal byt zastabilizovany.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice jj. U nás napr. dnes bolo len 6 stupňov, chladno a vyzerá to takto. Mam ešte posledné pásiky z nejakých nedávnych pokusov, tak som vzal vzorku 😉
@empigo-osobny-trener-kosice tiež musíš myslieť na to Miro, že sme po generácie usposobeni, že už nie sme vystavení v zime chladu úplne a bez čohokoľvek, ako zvieratká. Čiže nie je to úplne konštantné a nonstop, no aj toto nám postačuje na reguláciu ako metabolizmu tak aj teploty, štítnej žľazy, deutéria, glukózy, atď.