Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj Jaro. Mam otázku na hladovku/fasting. Kedy je podľa teba fasting vhodnejší? Ide mi najmä o zdravotné hľadisko a aby bolo udržateľné. Sam praktikujem dlhšie, cítim sa lepšie a po posledných článkoch chápem tak, že v zime a v chlade sme na fasting zvyknutí viac a tiež až tak nezáleží na časti dňa. Čiže skôr v zime byť viac bez jedla. Chápem to správne?
Môžeš k tomu niečo napísať? Ďakujem.
Ahoj. Áno, z časti rozumieš správne a druhá časť ti zatiaľ trochu uniká, tak doplním. Chlad a menej jedla sú vždy úzko prepojené (už aj Logicky), pretože v zime nič nevyrastie a aj zvieratká sa viac schovávajú, alebo hybernujú, atď.
Čiže chlad = prirodzene menej potravy k dispozícii = prirodzená ketoza = prirodzené nejedenie /fasting
Teraz je tu však druhá strana mince, a to slnečné mesiace.
V lete sme usposobení na pobyt na slnku aj vonku a tvoríme tak veľa vitamínu D (alebo by sme aspoň mali). Práve jeho aktívna forma spolu s ÚVA svetlom prirodzene inhibujú (spomaľujú) flow elektrónov z jedla v ETC v mitochondrii a teda nám prirodzene znižujú potrebu jesť = cirkadialny fasting ak chceš.
To znamená, že v lete, keď sme na slnku, nepotrebujeme toľko jesť pretože nám zvyšnú energiu veľmi dobre kompenzuje 42% infračerveného svetla spolu s uzemnením.
Preto je v lete vhodné hladovať viac cez deň, kedy svieti UV svetlo, ak si vonku na slnku. Tiež sa to vtedy dá aj pomerne ľahko zvládnuť, pretože budeš mat iba smäd, no hlad bude prirodzene potlačený.
Naopak v zime, kedy naše telo oxiduje kvantá tuku, nám je viac menej jedno kedy a koľko hladu jeme. Včase nejedenia telo akurát zoxiduje viac podkožného tuku (ak si citlivy na leptin samozrejme). Viď posledné články o LEPTÍNE ⬇️
https://jaroslavlachky.sk/adaptacia-na-chlad-5-leptin-a-cirkadianny-rytmus/
Tiež pozri možno dávnejšie články o strave, napr. CIRKADIALNY PROTOKOL, vznik života #3 Sacharidy verzus tuky a vznik života #4 leptin. A určite aj SOLÁRNY MOZOĽ.
Písal som tam o dýchacom reťazci a aký vplyv naň má VITAMÍN D3 a slnečné svetlo.
Presne ako hybridné autá dokážu ísť na dva pohony, aj tvoje telo má na výber. BENZÍN je JEDLO a ELEKTRINA je SLNKO. Ak je tvoja pokožka vystavená správne SLNKU, pri tak silných UV lúčoch nepotrebujú všetky mitochondrie využívať DÝCHACÍ REŤAZEC.
VDR lokálne zastaví donášku ELEKTRÓNOV z PRVÉHO až TRETIEHO KOMPLEXU na membráne MITOCHONDRIE, čím minimalizuje tvorbu VOĽNÝCH RADIKÁLOV a dá MITOCHONDRII ČAS ZVOĽNIŤ. Využije ho na OPRAVU, OBNOVU, REGENERÁCIU, prípadne na ZAHUBENIE.
Takze oboje rocne obdobia maju nejaky benefit a vyznam, ale lahsie to je v zime. 🙂
Takze oboje rocne obdobia maju nejaky benefit a vyznam, ale lahsie to je v zime. 🙂
Laicky povedané áno.
Každá sezóna vplýva na naše mitochondrie inak, pretože rozdielne ovplyvňuje dva seba regulačné programy, ktoré mitochondrie majú a sú to mitofagia a mitoptóza (autofagia a apoptoza v mitochondriach).
Je preto momentálne na tebe, ako nejedenie/pôst využiješ, no hlavne s rozumom.
V chlade si prirodzene viac ketoticky, nonstop, a nejedenie je úplne prirodzené.
V slnečných mesiacoch je hlad tiež úplne ľahký a prirodzený, no iba aj máš slnečné svetlo. Ak nie si vonku, nebude to ľahké, a ani to nebude mať také benefity.
@jaroslav-lachky ahoj. Ak napriklad mne ide najma o zdravie a dlhovekost tak menej jest radsej v letnych mesiacoch ? Zijem na dome aj cestujem takze vonku byvam dost
@tania Áno. Dnes vieme, že napríklad spôsoby stravovania, ktoré obsahujú menej glukózy, ale aj aminokyselín (najmä tryptofán a metionín) tak trochu napodobňujú obdobia hladu. To, čo sa však moc neskúma (zatiaľ) je dôvod a je ním cirkadiálny mechanizmus a oscilácia našich vnútorných hodín.
My sme uspôsobení na vyšší prísun proteínu s tukom v chlade a naopak v lete nepotrebujeme toľko jesť a teda vtedy prijímeme aj menej proteínu, vďaka čomu máme viac aktívne isté druhy SIRTUIN.
Čiže naozaj, ak ti ide o dlhovekosť a dlhý, zdravý život, v letných mesiacoch potrebuješ byť veľa uzemnená a na slnku a sama pocítiš, že budeš potrebovať jesť menej.
Super tema!
Oxidacia a redukcia je tu kľúčová a cela hra je v podstate o tom. Cize samotný redox tu hra hlavnú úlohu.
Kaloricka reštrikcia sa da robit na milión sposobov,ide o efektivitu.
Otazka: ak je clovek uz adaptovaný na oxidaciu tukov a je zdravý, ako je najvhodnejšie cvicit počas dlhodobejšieho postu len na vode ?
Je to mozno individuálne, ale pre zdravého mladého chlapa ci ženu by bolo dobre robit Hiit alebo cvicit silu a dlhé prestávky. Ma takýto pôst a cvicenie viac katabolicky efekt, ci anabolický, co sa tyka muskularity?
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Super tema!
Súhlasím!
Kaloricka reštrikcia je "hra so svetlom". Podobne ako nás mikrobiom.
K otázke záleží teraz aj ako myslíš "dlhodobo" 🤔 že či bežný deň, povedzme ze ješ raz za deň, alebo dlhšie bez jedla, niekoľko dní ?
Inak áno hlavne pri bežnom nejedeni a trénovaní skutočne bude lepší takýto tréning. Katabolizmus je prirodzený, prebieha počas dňa a práve spánok je čas, kedy sa redukujeme. Čiže slová fitness tipu "bojím sa Katsbolizmu" sú nezmysel. V momente keď vide slnko a živočích je na svetle, je slnkom oxidovaný a prebieha v ňom Katsbolizmus. Preto vtedy stúpa kortizol.
No práve po takomto tréningu je skvelá hormonálna odozva a ak je podporená spánkom, efekt na rast aj muskularitu je významný. Samozrejme za predpokladu, že je človek aspoň priemerne zdravý ako píšeš.
Presne ! 🌞
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Súhlasím!
Kaloricka reštrikcia je "hra so svetlom". Podobne ako nás mikrobiom.Slnko ,chlad 🥶😉......zase sme pri svetle, endogennom (chlad) 🦠
Mirek Pramuka | @coach_empigo
^^^ 😁💪❄️💡
Myslím, že k tejto téme ešte v priebehu času pribudne viac otázok, hlavne po niektorých nasledovných blogoch
Malé doplnenie k téme. Čo to naozaj je často ospevovaný Kalorický Deficit, prečo to nemá nič spoločné s kalóriami a prečo reštrikcia kalórií dnes nemusí byť optimálna, ak nepoznáme Kontext?
Čítaj: