Stres, strava, DHA
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.


PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo

 

[Pripnuté] Stres, strava, DHA

139 Príspevky
13 Užívatelia
53 Reactions
961 Videní
Zuzana Srncova
(@temazdravie)
Príspevky: 906
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslav-lachky mne to tak nechuti, ryba na raňajky:(

 
Publikované : 18. októbra 2021 12:23
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

@zuzana12345 Veď nikto nevraví, že musíš rybu na raňajky, písal som o proteíne. Rybu môžeš neskôr, prípadne iba párkrát do týždňa, podľa potreby a stavu. 

 
Publikované : 18. októbra 2021 19:11
Táňa reacted
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

Zo skúsenosti však poradím Zuzi, hlavne pri ženách, že často im chutia takéto proteínové raňajky, keď zaradia nejakú kvalitnú salámu (napr. Proschuito), k tomu prípadne vajíčka a (alebo) tvrdý syr ak tam nie sú kontraindikácia a alergia a k tomu stačí le úplne trochu zeleniny, podľa potreby. 

 
Publikované : 18. októbra 2021 19:13
Zuzana Srncova
(@temazdravie)
Príspevky: 906
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslavlachky ja ranajkujem uz 2 mes 3 vajcia, prazenica s cibulkou, na masti, najprv urobim bielka, vypnem panvicu, supnem zltka,prikryjem panvicu a pockam 5 min, aby zltka boli namakko. Toto mi brutakne chuti..vajcia 0 a obcas mam domace, dufam, ze domace budu za 2 mes uz ceel, tzydenna spotreba u nas je 70+ kusov vajec:) k tomu kvasena kapusta domaca.

So zleenjny som ubrala a dnes som si dala kntomu trochu udenej makrely

 

 
Publikované : 19. októbra 2021 8:29
Ivana reacted
Ivana
(@ivana)
Príspevky: 134
ZLATÝ ČLEN
 

To mame podobne. 😃 Ja tiež viac menej ráno na vajíčkach so zeleninou, nejaký salám a tak. Občas nejaký údený alebo normálny losos a vtedy sa aj na jarov tip snažím ostať len pri rybe a nic extra nepridávam k tomu 

 
Publikované : 20. októbra 2021 5:57
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2749
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

To je len super. Ukážkové a výživné jedno jedlo pre všetkých. Myslím, že Váš leptin a celá hormonálna sústava sa časom poďakuje 👍

 
Publikované : 20. októbra 2021 10:09
Ivana reacted
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2749
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@zuzana12345 myslím, že súper raňajky. Až mi vyhladlo 😁

Ja som napríklad tiež priateľku naučil aspoň na vajíčka (na ryby ešte stále moc nie je, iba lososa papa), no odvtedy som is všimol, že tie akodi veľa vajec spotrebujeme, ale nevadí mí to 😃

 
Publikované : 20. októbra 2021 10:15
Ivana and Zuzana Srncova reacted
Mirek Pramuka
(@coach_empigo)
Príspevky: 661
ZLATÝ ČLEN
 

Ludia s chronickym stresom (fyzickym/psychickym) sa neradi vzdavaju ovocia, glukozy - vseobecne sacharidov.

Je to normalne. Nakolko, ak ma niekto chronicky stres, vnimam to  hlavne ako energeticky problem - energeticku disbalanciu . Betaoxiduju, len ak, tak v noci ked spia. Zobudzaju sa unaveni a podrazdeni. Preto ludia miluju kavu. A velmi radi vynechavaju ranajky.

 

Permanentne vylucovany kortizol vycerpava organy. Kazdemu  normalnemu cloveku  je jasne,ze to ide dole vodou so zdravim. Priberanie podkozneho, ale vacsinou visceralneho tuku, je pre telo jediny exit a zachranna brzda v jednom.

 

Niektori ludia sa nemozu len tak odstrihnut zo zacarovaneho kruhu. Musia v nom byt, aj  ked uz nechcu. Jednoducho v nom musia byt.  Mam na mysli hlavne  psychicky - chronicky stres.

Skracuju si tak zivot a riskuju trvale nasledky na zdravi. Jedine co ich donuti zvolnit je len choroba - to uz je neskoro neskoro.

 

Ako som na zaciatku pisal, je to energeticky problem. Vela psychickej  prace a malo oddychu.

 

Nebudem sa pytat, ako odstranit stres, lebo to asi je kazdemu jasne. Metod je vela...

 

Pytam sa skor, ako zit s chronickym stresom v mieri, bez radikalnych metod zneprijemnujucich si zitie. Co zaradit do zivota?

 

Wellness, masaze, sex je jedna z moznoti. Si to aj spomenul vo W21.

 

Ako este inak uzavriet mierovu zmluvu  s psychicko - chronickym stresom na zaklade stravovania bez ochoty sa vzdat kavy a nepravidelneho zleho  stravovania?  Da sa skrotit kortizol?

 

Vela ludi preto prepadne drogam...

 

Ako chranit svoje zdravie a zaroven si ho stresom nicit? Existuje nieco nie radikalne a rychle? - hore som spomenul masaze, sex  a pod. Spanok ber, ze je zly a nepravidelny.

 

Co sa tyka  stravy co by si jedno-jednoznacne zaradil, ak nemas ani cas jest ?

 

Za mna:

 

  1. Q10 a ine antioxidanty
  2. D3, K2
  3. Probiotika
  4. Mg
  5. DHA

Viem, ze je to tazka otazka. Ale realita je taka. Ludia  sa niekedy stresu nemozu vzdat aj ked velmi chcu.  Skracuju si zivot a zhorsuju zdravie. Ale ako to zmiernit aspon na urcite obdobie, kym sa stresu budu moct zbavit dlhodobo?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mirek Pramuka | @coach_empigo

 
Publikované : 28. novembra 2021 5:26
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

@empigo-osobny-trener-kosice

V živote ide o neustále spochybňovanie a kladenie si vhodných otázok, ktoré človeka posunú tam, kam by mal smerovať. Nie tam, kam si myslí, že potreboval smerovať.

Častokrát totižto ľudia cítia stres, majú mnoho pracovných, či rodinných problémov, cítia sa mizerne a vyčerpane a potom majú rôzne chute, alebo cítia, že niečo potrebujú. A práve toto je to, o čom píšem. Niekedy to, čo zrovna môžeme spraviť, alebo cítime, že chceme spraviť nie je to, čo naozaj potrebujeme spraviť. A to je veľký rozdiel.

 

Chce to niekto aj viac odborne? Nech sa páči.

Dodnes sa na odborných školách učia o tom, že ATP je našim zdrojom energie, hoci už v minulom storočí bol tento omyl vyvrátený, a to matematicky, ale aj experimentálne, kedy sa napr. ukázalo, že ATP ako zdroj energie by ledva pokryl prácu presunu sodíka a draslíka medzi membránami buniek. Práve odtiaľto pochádza názov Sodno-draselná-pumpa závislá na ATP.

Je však ATP naozaj našim zdrojom energie? Odpoveď je nie, pretože ak by bolo, porušovali by niekoľko násobne druhý termodynamický zákon a teda by energia v bunke musela len tak „vzniknúť“, pretože tých zvyšných takmer 100 tisíc chemických reakcií by sa nemalo ako udiať.

Aká je teda skutočná úloha ATP? Ktorú som už spomínal a čoskoro sa k nej dostanem viac? Roztvoriť v bunke proteín a vystaviť jeho karbonilovú bočnú skupinu vode, vďaka čomu sa hydratuje a polarizuje vodu okolo, z ktorej vznikne niečo ako kábel. Takto voda dokáže šíriť nie len bežnú elektrickú energiu, ale aj niečo, čo sa nazýva pozitívna elektrická energia.

Práve toto je to, čo ovláda biochemické reakcie v bunke a „suplementuje“ ich s energiou a to v rôznych formách.

 

Teraz však späť k veci a stresu. Čo znamená chronický stres? Chronický aktivovaný NF-kB a tiež chronický zápal. Zápal = prevaha protónov a nedostatok elektrónov = dehydratácia.

Sacharidy vytvoria koľko vody a ATP. 1 mol glukózy cca 37 ATP a 100 g glukózy cca 55 gramov vody.

 

Mastná kyselina vytvorí na 100 gramov 110 gramov vody a mol mastnej kyseliny palmitovej (tú máme vo veľkom v podkožnom tuku) vytvorí 147 ATP. Je to 4,2 násobný rozdiel v množstve ATP a 2 násobný rozdiel v množstve vody.

 

Teraz jednoduchá matematika. Čo je viac? 147 ATP a 110 g vody alebo 37 ATP a 55 g vody...

 

Keď si to človek spojí s tým, čo ATP v bunke robí, dôjde mu prečo je pre neho oxidácia tuku a nízky príjem sacharidov v modernom svete kritický.

 

Moderný ľudia nevedia strácajú schopnosť polovodičov  tele využívať energiu a sú odkázaný iba na ATP. Preto je pre nich tento 4,2 násobný rozdiel kriticky dôležitý a to aj napriek tomu, źe ich chute hovoria niečo iné... v článku adaptácia na chlad #5 Leptín a cirkadiánny rytmus som písal o proteíne NPY a práve toto je ten dôvod, prečo majú takéto chute.

 
Publikované : 28. novembra 2021 18:41
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

V modernej spoločnosti, kde platia nové "štandardy" sa tiež posúvajú normy. To znamená, že to čo je normálne, nemusí byť bežné a naopak.

Dnes je normálne, ak sa stretnú akýkoľvek dvaja ľudia a začnú si vymieňať skúsenosti s lekármi, o tom aké zdravotné problémy majú, že ich niečo bolí, atď., a ak problém niekto nemá, vyčnieva. Podobne napr. podľa štatistík, priemerný Slovák ma nadváhu a viac ako 300 tisíc ľudí malo v roku 217 na Slovensku cukrovku.

 

Čo nám to hovorí? Že zmena kvantového výťažku prostredia koreluje zmene novým štandardom. Zvyčajne sa takéto zmeny diali sezónne, v závislosti od polohy na planéte, no dnes je to viditeľné globálne.

Na druhej strane to však znamená aj riešenie pre každého, koho svoje zdravie a život zaujíma, musí ís´t „mimo“ zaužívaný nový štandard.

Ak chceme byť dnes zdravý a mať svoj život pod kontrolou, musíme preto robiť "neobyčajné" veci, ktoré sa tiež väčšine zdajú "mimo štandard", ako napr. všímanie si svojho svetelného prostredia, EM smogu, kúpanie sa v studenej vode, vystavovanie sa chladu, sledovanie svojho hormonálneho panelu,...

 

Všetko sú to nie normálne veci, ktoré kedysi neboli potrebné, no dnes sú. Vďaka takýmto "nenormálnym" veciam potom môžete svoje zdravie udržať v norme (v tom, čo bolo kedysi bežné)

 

Presne toto sú tiež veci, ktoré musia ľudia robiť dnes na to, aby mohli nie len prežívať, ale aj prosperovať a rásť a to či už duchovne, mentálne, ale aj fyzicky.

 

Vieš však čo je na tom najväčšia sranda Miro? Sám to určite poznáš. Vo svojej podstate na tom nie je nič nezvyčajné. Keď napríklad niekomu povieš, že nepotrebuješ riešiť žiadne extra veci, jednoducho rob Čo zvieratká, tráv svoj deň vonku, čo najviac bosí a na slnku, nájdi si prácu, aby si nemusel byť v kancelárií alebo fabrike, ... tak zistíš, že 90% ľudí hneď povie, že je to nemožné. A potom, keď im povieš, že a práve teraz nastáva čas na robenie možno trochu „neobyčajných“ vecí, ktoré aspoň z malej časti tento deficit prirodzeného prostredia vykompenzujú, potom sa aj toto zdá nemožné, pretože sú na to neni zvyknutí a je to „mimo“ ich zaužívaný komfort.

Lenže ten paradox je, že kedysi bolo pre nás to prirodzené a komfortné to, čo sa nám dnes zdá tak vzdialené a nedosiahnuteľné, ako napr. nepracovať vo fabrike ale vonku, nenosiť neustále vo vrecku zapnutý mobil, ...

 

Nie každý je ochotný zmeniť sa, alebo začať svoj život preberať do vlastných rúk, a to je v poriadku. No ten, kto k tomu dospeje skôr či neskôr pochopí, že počítanie kalórií nie je cesta, obzvlášť po roku 2020, a že si musí začať klásť trochu iné otázky a začať vnímať veci aj inými očami.

 
Publikované : 28. novembra 2021 18:59
Mirek Pramuka
(@coach_empigo)
Príspevky: 661
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslavlachky Suhlasim Jaro.

Publikoval: @empigo-osobny-trener-kosice

Ako chranit svoje zdravie a zaroven si ho stresom nicit? Existuje nieco nie radikalne a rychle? - hore som spomenul masaze, sex  a pod. Spanok ber, ze je zly a nepravidelny.

 

Co sa tyka  stravy co by si jedno-jednoznacne zaradil, ak nemas ani cas jest ?

Ak je vsak situacia taka,ze ju nie je mozne zmenit?

Mirek Pramuka | @coach_empigo

 
Publikované : 29. novembra 2021 13:43
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2749
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@empigo-osobny-trener-kosice myslíš tak že ak situácia neumožňuje zmeniť prostredie a doterajší životný štýl? 

 
Publikované : 29. novembra 2021 14:00
Mirek Pramuka
(@coach_empigo)
Príspevky: 661
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslav-lachky Ano, clovek by chcel,ale vsetko okolo to nedovoluje. Minimalne na urcitu dobu (niekolko mesiacov napr. 12 az 24 ...). Pisem naschval vseobecne, aby to mozno pokrylo sirsi zaber.

Mirek Pramuka | @coach_empigo

 
Publikované : 29. novembra 2021 14:08
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2749
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@empigo-osobny-trener-kosice hej, rozumiem. 🤔

V tom prípade prichádza to, čo som v poslednom webinari naznačil.

Vhodná diagnostika, kde v tele a aký je problém, vhodné bioidentické hormóny , kvalitná hydratácia, ketogénna strava s dostatkom jódu a DHA a podla okolností chlad ako každodenný priateľ. A pravidelné sledovanie krvi a vyhodnocovanie + patričné upravy 

 

Nie je to však riešenie, ale iba kompenzácia a to či a ako dlho bude zaberať je už otázkou sledovania svojich krvných testov a parametrov. Preto som napísal, že naše hormóny sú odzrkadlenim toho, čo sa deje v mozgu a čreve. Naša krv je miesto, ktoré prepravuje hormóny a krv je plná vody.

Voda reaguje na anse prostredie viac ako si ludia myslia a aj preto sú hormóny odzrkadlenim toho, čo sa deje v našom prostredí a to aj mimo vnímania 5 zmyslami.

 

Mitochondrie a voda v nás sú totižto 6 zmysel 

 
Publikované : 29. novembra 2021 14:12
Táňa and Mirek Pramuka reacted
Erika Pagačovičová
(@eika)
Príspevky: 267
PLATINOVÝ ČLEN
 

Ahoj Jarko, ako sa stravovať/cca.pomer bielkoviny, tuky, sacharidy/ked má človek poškodené mitochondrie a  ketogénna strava by mu mohla zo začiatku viac ublížiť ako pomôcť?

 
Publikované : 9. decembra 2021 15:12
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

@eika Neviem ti odpovedať bez poznania detailov Erika

 
Publikované : 9. decembra 2021 18:38
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 4088
Admin
 

Musíš brať v úvahu, že bez poznania tvojho kontextu a nejakých dát sa nedá urobiť kvalifikované rozhodnutie. Už len aktuálne hladiny minerálov v krvi a v moći (sodík prioritne), hydratácia, hormóny na čele s FT3 sú absolútne, ale že absolútne kľúčové. Ak mi napr. povieš, že máš FT3 v 75% ref. povedal by som ti, aby si pila veľa minerálnej vody a minimálne 5krát v týždni morské riasy a ideálne aj nejakú rybu a vnútornosť. Aj viac. Ak bude 90% je to úplne iné a ak bude 60 %, je to úplne, ale úplne iné...

 
Publikované : 9. decembra 2021 18:42
Erika Pagačovičová
(@eika)
Príspevky: 267
PLATINOVÝ ČLEN
 

@jaroslavlachky Ďakujem, no v momentálnej situácii sa k obvodnému so žiadosťou o testy nedostanem a k endokrinologičke už vôbec, budem musieť teda improvizovať a robiť zatiaľ veci naslepo a viac všeobecne.Keď budem mať v budúcnosti testy, budem špecifikovať viac. Chcem sa spýtať-minerály v krvi-podľa nejakých zdrojov je ich meranie v krvi bezpredmetné, pretože ich treba merať v bunke/napr- Mg./Čo si o tom myslíš?

 
Publikované : 10. decembra 2021 12:48
Erika Pagačovičová
(@eika)
Príspevky: 267
PLATINOVÝ ČLEN
 

pripájam súbor, žiaľ neviem kde by niečo takéto robili na SK

 
Publikované : 10. decembra 2021 12:50
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2749
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@eika platí to iba pri horčíku, hoci aj ten vzdy meriam v krvi pretože podobne ako pri B12, mal by byť stále v norme, no ak ho sleduješ a klesne, tak vieš že už je neskoro a problém už pretrváva dlho. Takže všetky minerály a hlavne sodík, draslík a fosfor sú v krvi veľmi dôležité markery. Sodík aj v moči. Už len podľa koncentrácie sodíka sa dá veľa zistiť o tom, koľko Vôd je v tebe a ako si dehydratovaná 

 
Publikované : 10. decembra 2021 20:11
Stránka 4 / 7
Zdieľať: