Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Endometrióza je jedným z najčastejších ochorení žien vo fertilnom veku. Charakteristickými príznakmi tohto ochorenia sú chronická panvová bolesť, dysmenorhea, dyspareunia, sterilita. Ochorenie má progresívny charakter a môže viesť k trvalému poškodeniu panvových orgánov.
Endometrióza je odborne definovaná ako prítomnosť a rast endometriálneho tkaniva zloženého z endometriálnych žliaz a strómy mimo dutiny maternice, teda v heterotopickej (ektopickej) lokalizácii. Termín adenomyóza vyjadruje prítomnosť a rast endometriálneho tkaniva vo svalovine maternice.
Čo je však malo známe je, aký vplyv môže mať napríklad umelé svetlo alebo aj umelé vlnenie na vylučovanie (sekréciu) hormónov a teda aj estrogénov u žien, čím sa môže ovplyvniť cyklus vitamínu A v tele, ktorý následne ovplyvní aj to, ako pracuje maternica.
Sietnicovo hypotalamický trakt je totižto jedna z primárnych dráh, ktorá vyžaduje adekvátne svetlo, slnečné svetlo, a zároveň ovplyvňuje to, aké hormóny naša hypofýza vylučuje, aj kedy ich vylučuje, ktoré následne ovplyvnia aj dištančné tkaniva a organy, ako je napr. maternica, nadobličky, či vaječníky.
Tu je zaujímavá štúdia z roku 2014, ktorá poukazuje na možný vplyv a prepojenie umelého svetla (aj vlnenia), ktoré vplývajú na vitamín A a teda aj na toto ochorenie:
Endometrióza je charakterizovaná prítomnosťou endometriálnych žliaz a strómy v extrauterinných miestach. Cieľom štúdie bolo zistiť, či majú endometriotické lézie (EL) od žien s endometriózou zmenené hladiny retinoidov (metabolity vitamínu A) v porovnaní s ich eutopickým endometriom, a otestovať hypotézu, že defekty v biosyntéze kyseliny all-trans retinovej (skratka ATRA) v endometriotických léziach súvisia so zníženou expresiou bunkového proteínu viažuceho retinol typu 1 (skratka RBP1).
"Retinoidy boli hodnotené kvapalinovou chromatografiou-tandemovou hmotnostnou spektrometriou a vysokoúčinnou kvapalinovou chromatografiou v eutopických endometriálnych biopsiách (EB) a endometriotických lézii (EL)
od 42 pacientok s patologicky potvrdenou endometriózou.
Hladiny ATRA boli znížené, zatiaľ čo koncentrácie retinolu a retinylesteru boli zvýšené u EL v porovnaní s tkanivom EB. Podobné výsledky sa našli na myšom modeli endometriózy.
Tieto zistenia poskytujú prvé kvantitatívne merania ATRA v ľudskom endometriu a endometrióze, demonštrujúc zníženú ATRA v ektopickom tkanive a zodpovedajúcich ESC kultúrach. Kvantifikácia retinoidov u myší endometriózy podporuje tvrdenie, že narušená syntéza ATRA spôsobená zníženým RBP1 podporuje „fenotyp endometriózy“, ktorý umožňuje bunkám implantovať a rásť na ektopických miestach."
Každý čitateľ blogu už po článku Hormóny #6 vie, že vitamín A a modré svetlo (ALAN) majú veľa spoločného.
A pre členov, toto je kniha, ktorá dá odpovede PREČO
rozoberal si toto aj v nejakom článku/videu ? lebo nič iné som cez lupu nenašla k endoemtrioze
@jaroslav-lachky Wow, k tomuto by mě také zajímalo více. 🙂 Rozumím propojení světla a vitamínu A, ale ne vitamínu A a endometriózy. 🙁 Budu moc ráda za další informace, nebo tipy na vzdělání. 🙂
@michaela00 Po pravde Miška, momentálne ma hneď ako prvé napadlo, že počkaj do 1. apríla a pozri si nový webinár. Bol nahraný včera a spomínam tam práve toto - vitamín A, ženy a laicky vysvetľujem niektoré veci, vrátane tehotenstva, pôrodu a transgeneračnej epigenetiky 🙂
@jaroslavlachky Moc děkuji! Mrknu se, moc se těším. Popravdě jsem teď s webináři pozadu, ale už jsem "dohnala" i články, takže teď na to bude prostor. Jsou to bomba informace, zbožňuju to. 🙂 Díky za to. 🙂
Webinár je zverejnený: