Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Obdivujem ochotu zaplatiť si sama testy. To sa mi páči. Nersir9v krvi nikdy nestačí ak má človek problém, pretože malo ludi vrátane lekárov vie, že hormóny v krvi sú vždy celkové aj viazané na globuliny. Do slín prechádza kortizol cez filtračné kanáliky, vďaka čomu sa tam nedokáže dostať celkový, ale iba jeho voľná frakcia. To znamená, že to číslo vidíš voľný kortizol, ktorý je aktívny a biologicky dostupný.
Za mňa je to teda dobrý znak. Nepovedal by som, že je príliš znížený (hoci je), ale je tam a dôležité u teba je, že ma tiež svoj cyklus, pretože je vidieť aj na týchto 3 testoch, že ráno je hore a postupne klesá, čo naznačuje Cirkadialny cyklus.
Myslím teda, že skôr ide o štádium vyčerpania nadobličiek, no nie vyčerpanie (to vôbec). Ono sú vždy postupnosti, pretože kortizol sa môže produkovat príliš veľa, príliš málo alebo už vôbec.
Určite by ma zaujímali aj ďalšie veci, respektíve teba by malo zaujímať, aby si získala lepší obraz a hlavne sDHEA a nejaké ďalšie hormóny, ako estradiol, IGF-1, tiež isto aj progesteron, a ďalšie. Kľudne aj v krvi, no spolu s voľnými frakciami a viazacimi globulinmi. A taktiež musíš zistiť svoje volne hodnoty T3, T4 a TSH (ako minimum).
Inak ako som napísal. Nemyslím teda, že sa jedná o vyčerpanie a únavu, skôr si niekde v úvode. No vždy je problém v mozgu a konkrétne v časti mozgu, ktorá je za to zodpovedná.
Neviem aký máš životný štýl, zvyklosti, kde a ako pracuješ, strava, atď., pretože toto všetko budú faktory pre teba a podla nich sa lepšie bude rozhodovať.
Máš aj nejaké ďalšie veci o sebe zistené? A ten kortizol v krvi bol aký? 🤔
Plus, myslím že možno založ novú tému, bude to prehľadnejšie a dá sa k tomu viac a lepšie napísať, aj do budúcna možno pre ďalších Erika
https://jaroslavlachky.sk/clenska-zona/forum/osobne-skusenosti-pribehy-premeny/
Tu sú ešte niektoré z príznakov, ktoré by som si všímal, aby som vedel, ako je na tom časť mozgu, ktorá je zodpovedná za hormón stimulujúci kortiozol.
Či nemôžeš spávať, či črevá fungujú, či sa telesná stavba zhoršuje, či sa potíš v zlých časoch, či mávaš mentálne hmly, rozmazané videnie, migrény a reaktívnu hypoglykémiu.
@jaroslav-lachky jaro, estrogen a progesteorn sa pocas cyklu hybu. Ja mam nejake info, ako sa to ma hybat, ktory den cyklu aky je idelany pomer, ale zaujima ma ako to vidis ty.
Ktory den cyklu merat a ako kolko su optimalne hladiny estrogenu a progesteronu, pripadne ich pomer.
@zuzana12345
Podľa mňa Zuzi tieto základné ako estradiol a progesterón zrejme okolo 2. deň menštruačného cyklu. Pripadne potom 15 deň
V prvej polovici cyklu stúpa hladina estrogénov, a keď dosiahne určitú výšku, začne postupne klesať. Počas ovulácie sa vytvorí žlté teliesko, čo spôsobuje stúpanie hladiny progesterónu. V druhej polovici cyklu stúpa progesterón a to, čo vybudujú estrogény v prvej fáze, to udržuje progesterón v druhej fáze cyklu. Ďalej hladina hormónov závisí od toho, či je žena oplodnená a pokračuje ďalej tehotnosť, alebo hladiny začnú klesať, a tak nastáva menštruačné krvácanie. Vždy ale najlepšie konzultovať s Endokrinológom alebo odborníkom konkrétny problém a kedy teda lepšie merať podľa mňa.
Estradiol top 25% z ref. a progesterón tiež (aj viac). Všetko ale závisí od celkového pomeru v prvom rade, pretože hladiny môžu byť nižšie, no dôležité je aj aký je pomer.
@jaroslav-lachky aj je tam Jaro veľký rozdiel medzi hodnotami keď sa meria v iné dni?
@jaroslav-lachky ok, ja mam.info, ze ten pomer estrogen/progesteron ma.byt nejaky presne 7 dni po ovulacii a je.dloezita aj hodnota tych hormonov, nie len pomer
To určite áno. Oboje a kontext 👍 ⬇️
Pomer 300 až 500 ku 1.
Tu sú ešte niektoré z príznakov, ktoré by som si všímal, aby som vedel, ako je na tom časť mozgu, ktorá je zodpovedná za hormón stimulujúci kortiozol.
Či nemôžeš spávať, či črevá fungujú, či sa telesná stavba zhoršuje, či sa potíš v zlých časoch, či mávaš mentálne hmly, rozmazané videnie, migrény a reaktívnu hypoglykémiu.
-Spávam ako drevo/cca. od 21:00 do 6:00/ale ráno som úplne rozbitá, unavená, stuhnutá-trapézy, celé telo, bolí ma hlava. Predpokladám že v noci vplyvom snov stuhnem/neprimeraná reakcia tela na stres/.
-svaly ochabnuté, kedže akákoľvek aktivita navyše/aj joga,dlhšiachôdza/, neprimerané bolesti tela, hlavy na druhý deň
-pri strese sa potím výrazne, inak nie
-občas vidím pred očami také čierne vlákna
-migrény áno
-bolesť hlavy chvíľu po zacítení parfemov, cigaret. dymu
-hypoglykémia neviem/kedy by som mala merať, aby som dostala objekt. výsledky/
-lekári si myslím že nie že nechcú pomôcť/mám aj ľudsky veľmi dobrých/, ale nevedia/trápim sa s tým už skoro 20 rokov, mám 40/
-úžasné zlepšenie na 20 mg kortizolu,. ale po vysadení/2 týždne/ návrat k pôvodnému stavu
-cca. pred 4 rokmi lapar. operácia endometrických cýst na vaječníkoch, preto to vysoké FSH/predčasný prechod/.Ale problémy rovnaké boli aj pred operáciou/nespôsobené ovariálnou dysfunkciou/
-prikladám hodnoty endokr., novšie nemám/ale cítim sa rovnako nanič/
Viem že nie som vo fáze adren. únavy že sa mi kortizol netvorí/4.stupeň/, ale som vo fáze keď sa ho už tvorí menej/2-3 fáza/a telo nevie dobre reagovať na stresové situácie, prevláda výrazne sympatický nervový systém nad parasympatickým. Tak laicky povedané, keď sa rozruším, vystresujem, neviem sa ukľudniť a telo začne tuhnúť. Preto som sa ťa pýtala aký je tvoj pohľad na adren. únavu nadobličiek z tvojho pohľadu vedomostí, ktoré máš načítané/a je ich naozaj veľa/.
Toto viem čo sa týka tvorby kortizolu v mozgu: Sekrécia kortizolu je ovplyvnená hormónom kortikoliberínom (z hypotalamu, podlôžka, čiže zo spodnej časti medzimozgu) a hormónom ACTH (z hypofýzy, podmozgovej žľazy).
ALE ČO S TÝM si už Jarko neviem poradiť 😔
A ešte náhodou FT3 si nemala zameraný? Vidím tam iba ft4 🤔
^^^plus v akej časti mesiaca to bolo merané?
Ahoj Erika. Mám teraz nejaké povinnosti ešte a o necelé dve hodinky mám QaA webinar s členmi, ale keď budem mať cez víkend čas odpíšem ti dôkladnejšie. A určite pozri článok, zajtra ráno bude zverejnený nový (možno už večer) a na konci sú nejaké tipy, ktoré stoja za zváženie aj u teba 🙂
Ahoj FT3 nemerané a ani aká fáza cyklu neuvedená.
Ale moje stavy boli dávno, roky predtým, ako som mala vysoké FSH/po ostránení cýst a ovariálnej dysfunkcii po laparo oper. endometrických cýst z vaječníkov./
Ak to ZHRNIEM-telo nevie zrelaxovať,ukľudniť sa po akejkoľvek stresovej reakcii/aj sny, preto tá dolámanosť ráno/ dlhodobý stres vyčerpal značne/nie úplne/produkciu kortizolu.Napadá ťa Jarko niečo ?
-obrovské zlepšenie na prednisone-pravdaže nechcem užívať/takže niečo s tým kortizolom tam určite je/
-napr.je nejaký neurotransmiter ktorý je nedostatkový ked je málo kortizolu? Viem že napr.GABA ukľudňuje, ale nedostane sa cez EC bariéru.
@eika Ahoj Erika. Tak mám trochu času, tak odpisujem. To FT3 škoda, že nemáš, urČčite je to jedna z prvých vecí, ktorú treba zmerať, ale niźšie to rozpisujem viac.
-
Vždy ranajkuj veľké raňajky s dostatkom proteínu, aby tvoje telo začalo postupne nahrádzať a budovať neurotransmittery v mozgu, ktoré ku pomôžu s komunikáciou.
-
Tiež vtedy odporúčam (ak sa k tomu rozhodneš) zaradiť DHEA a sledovať si svoju hladinu v krvi a ideálne konzultovať s lekárkou. Bez merania hladiny v krvi to nerob.
-
Tiež by si mohla zvážiť adaptáciu na chlad, ale to veľmi opatrne a iba ak si budeš sledovať FT3 a pomer Omega 3 ku omega 6 a dostatočný a vysoký prísun JÓDU, selénu a DHA.
-
Ďalej doplnky alebo potraviny obsahujúce kurkumín, kvercetín, resveratrol, extrakt zo zeleného čaju (ale to je otázne).
-
Fosfatidylcholín, cholin a taurin.
-
Podpora neurotransmiterov opakujem ešte raz. Dostatok prioritne živočíšnych proteínov musí byť u teba priorita.
-
A taktiež by som zaradil aspoň horčík malat, pripadne horcikove vločky, sprej na doplnenie horčíka