Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Vzhľadom na to, že blogy napredujú, a tie najlepšie články ešte len prídu, každý by už mal chápať aspoň hrubú pointu toho, prečo naše telo skutočne potrebuje ATP.
To, že uvoľnená chemická energia z jeho hydrolýzy nám ako zdroj energie nestačí, už je dúfam každému jasné. Otázka teda znie, na čo ATP potrebujeme a čo v našej Biológií robí?
Odpoveď je z kvantovo biologického hľadiska takáto:
...to je všetko, čo potrebuje na teraz každý z Vás vedieť. Dnešná "Basic" lekcia bola verím rýchla, a pre každého pochopiteľná.
A pre členov, posledné 2 webináre si určite vypočujte viackrát, pretože je v nich veľmi veľa.
Niekedy totižto stačí pochopiť "KOSTRU" a základné princípy/koncepty na to, aby sme dokázali pochopiť aj bez nutnosti memorovania si komplikovanejšie veci. ATP je toho živým príkladom.
Webinar-jun-2022-asociacno-indukcno-topologicka-hypoteza/
Webinare-2022/webinar-jun-2022-qaa/
Človek totižto nemusí byť zrovna jadrový fyzik, ani mať vyštudovanú biochémiu a poznať naspamäť každý biochemický krok krebsovho cyklu, či oxidácie glukózy na to, aby si uvedomil, že... z glukózy, ktorú máme k dispozícií v lete, vytvoríme z 1 molekuly cca 37 molekúl ATP, kdežto z tuku vytvoríme z 1 molekuly mastnej kyseliny cca 137 molekúl ATP. To je viac ako 4-násobné množstvo.
Prečo nám teda príroda v lete ponúka stravu s menšou kapacitou tvorby ATP?
Schválne, popremýšľajte všetci, kým si prečítate ďalší odstavec...
No čo, prišiel si na niečo?
Nemôže byť náhodou dôvod elektromagnetická sila? Čo Vám všetkým často prízvukujem? Že elektromagnetická sila je najmocnejšia vo vesmíre. Jej nosičom je fotón alias svetlo. Fotón sa zároveň dokáže správať ako vlna aj ako častica (elektrón).
Jeden "típek" menom Einstein si dávnejšie uvedomil, za čo dostal aj Nobelovu cenu, že fotóny interagujú s elektrónmi. Fotón dokáže elektrón "vykopnúť". Čo to znamená?
Že v lete, kedy je veľa svetla a veľa UV svetla, sú naše proteíny (polyméry) vystavené väčšiemu množstvu svetla, vďaka čomu sú viac roztvorené (roztiahnuté). Rovnako ako sa ti v lete a teplé "rozťahuješ" na kúpalisku.
Teraz späť k ATP. Čo stojí vyššie? Že ATP "ukradne" s proteínu elektrón, čím ho roztvorí, podobne ako keď vypáraš zo svetra nitku a rozpletieš ho. V lete máme slnko a vysokú fotonickú silu v okolí a naše polyméry preto nevyžadujú také množstvo ATP. Dochádza každému? Verím, že aj z týchto pár riadkov áno.
Dnešný krátky, výstižný a doplnkový článok ku predošlým dvom, každému raz a navždy jasne a zrozumiteľne ukáže, čo je naozajstnou úlohou ATP v našom tele a prečo, aj kedy na ňom záleží!
Po prečítaní/vypočutí týchto pár riadkov okamžite pochopíš, prečo môže byť niekedy na škodu učiť sa všetky komplikované biochemické procesy v bunke, keď nechápeš základným princípom a naopak.
Človek totižto nemusí byť zrovna jadrový fyzik, ani mať vyštudovanú biochémiu a poznať naspamäť každý biochemický krok krebsovho cyklu, či oxidácie glukózy na to, aby si uvedomil, že… z glukózy, ktorú máme k dispozícií v lete, vytvoríme z 1 molekuly cca 37 molekúl ATP, kdežto z tuku vytvoríme z 1 molekuly mastnej kyseliny (napr. Palmitolejovej) cca 137 molekúl ATP. To je viac ako 4-násobné množstvo.
Ďalší malý príklad:
Priemerný 70 kilogramov vážiaci človek spotrebuje za deň 80 až 85 kg ATP. Molekula ATP váži 507,18 g/mol (gramu na mol). 1 mol obsahuje 6 x 1023 molekúl. Z toho vypočítame, že 1 gram ATP obsahuje 11,869 x 1020 molekúl. Celkom slušné číslo len v jednom grame, čo povieš? Pri celkovom množstve 85 kg za deň to máme približne 100×1024 molekúl ATP.
V dokonalom prípade sa z molekuly glukózy vytvorí cez ETC až 37 molekúl ATP. Gram glukózy je v prepočte
3,344 x 1021 molekúl. Keď to vynásobíme číslom 37 zistíme, že z gramu glukózy sme schopní vytvoriť 123,728 x 1021 molekúl ATP.
Gram mastnej kyseliny s názvom palmitolejová obsahu
je 2,365 x 1021 molekúl. Z jednej molekuly sa v ideálnom prípade vyrobí približne 137 molekúl ATP. Z jedného gramu tejto mastnej kyseliny sme schopní vytvoriť 324 x 1021 molekúl ATP.
Keď si to porovnáme, na dané množstvo ATP by muselo telo za deň spáliť buď:
1. 808,22 gramu glukózy
– výpočet: (100×1024) / (123,728×1021) = 808,22 gramov
2. 308,64 gramov mastnej kyseliny
– výpočet: (100×1024) / (324×1021) = 308,64 gramov
Ak za deň telo vytvorí 100 x 1024 molekúl ATP, za jedinú sekundu ich vytvorí približne 278 x 1020 (100 x 1024 / 3600). To je asi 24 gramov za sekundu. Náš mozog je najväčší žrút energie. Pokiaľ sa celý deň ani nepohneš, spotrebuje až 20 % z celkovej energie. Každú sekundu teda tvoj mozog spotrebuje asi 55,6 x 1020 molekúl ATP (278 x 1020 / 5).
V mozgu je cca trilión neurónov. To je číslo 1012. Keď to prerátame, každý jeden neurón spotrebuje za sekundu asi 5,56 miliardy molekúl ATP. Keď vezmeme do úvahy, že neurón obsahuje asi 3600 mitochondrií, tak každá mitochondria potrebuje vytvoriť za sekundu zaokrúhlene až 1,5 miliónu molekúl ATP!
Výkonná mitochondria (podľa všeobecných záznamov) môže obsahovať od 5000 po 100 nanomotorov (ATP-syntáz), pričom predpokladajme, že v mozgu budú výkonnejšie mitochondrie, ktoré majú okolo 2500. Každá ATP-syntáza (motor) sa môže točiť v pokojovom stave (ak nešportujeme) rýchlosťou v priemere 130 otáčok za sekundu, ktoré zapríčiní 1300 protónov, pričom pri daných otáčkach vytvorí za sekundu približne 100 až 394 molekúl ATP. Pokiaľ si šikovný, vieš, kam tým mierim.
Ak v mozgu v neuróne jediná mitochondria potrebuje vytvoriť 1,5 milióna molekúl ATP, pričom má 2500 ATP-syntáz, jedna ATP-syntáza by ich musela syntetizovať za sekundu aspoň 600! Samozrejme za predpokladu, že je všetko na 100%!.
Ak by sme počítali s tým, že by bolo v mozgu maximálny počet mitochondrií (miesto 2500 až 5 tisíc) a každá by mala na 100% funkčné motory aj ETC a mala by maximálny počet, vtedy by to možno sedelo, no sú tu 2 problémy.
Za prvé, nie je to moc reálne, keďže nikto z nás nie je úplne na 100% „funkčný“, no druhá vec je to, že ATP nestačí ani na pokrytie NA-K pumpy. To znamená, že v hre je toho omnoho viac, však?
Nemôže byť teda to podstatné, čo sa ATP týka, v skutočnosti niečo úplne iné? Niečo, čo nám možno dlhé roky unikalo? Niečo, čo mnoho odborníkov nechce vidieť a tiež si preto nechce priznať, že boli niektoré Nobelove ceny udelené nesprávne?
No a čo je teda úlohou, akú ATP v našom tele má, ktorú chcem aby od dnes poznal úplne každý, kto navštevuje a číta túto stránku? Odpoveď v článku >>
https://jaroslavlachky.sk/kb-9-aka-je-skutocna-uloha-atp-v-biologii/
Ďalšia skrytá úloha ATP - Basic #4: skrytá úloha ATP - Doping
https://jaroslavlachky.sk/forum/mitochondrie-a-redox/dalsia-skryta-uloha-atp-doping/#post-7795