Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj Jaro, mám otázku či vie niekto poradiť alebo ma skúsenosť s častými infekciami v intímnych partiách? Moju kamarátku to trápi už zopár mesiacov a lieky jej nezaberajú, snaží sa tiež jesť aj veľa prebiotik + prebiotik, zeleniny, no skôr si myslím, že jej to takto keď berie dlhšie lieky môže uškodiť na črevo, rozhádzat vnútorné prostredie, mikrobióm a tak.
Budem vďačná za každú radu, kľudne aj vysvetlenie ohľadom mitochondrii 🙂
Tu je napríklad mala citácia z jedného českého článku (nižšie je odkaz):
"Nedávno byl u S. cerevisiae objeven zvláštní typ kvasinkových buněk. Vědci je začali nazývat pseudohyfální buňky (viz obr. obrázek). Jsou protáhlé, tvarem připomínají klobásky a tvoří dlouhá vlákna, pseudohyfy. Pseudohyfa se začíná formovat z mateřské elipsoidální buňky, z níž vypučí buňka protáhlého tvaru a normálně se oddělí buněčnou stěnou, což je odlišný způsob tvoření vláken, než známe u kvasinek rodu Candida. (Ty mohou tvořit i tzv. hyfy, které připomínají dlouhé roury s přepážkami, v nichž jsou otvory a cytoplazma může volně protékat celým vláknem. Nejsou to tedy řetízky jednotlivých buněk uspořádaných za sebou.)
Na opačném konci, než se protáhlá pseudohyfální buňka dotýká buňky mateřské, vyrůstají další protažené buňky (jde o unipolární pučení). Tímto způsobem se tvoří páteř filamentu, po jehož stranách jsou axiálním typem pučení produkovány oválné buňky podobné blastosporám.
Tento typ buněčného formování S. cerevisiae byl pozorován pouze v případech, kdy kvasinky byly kultivovány na médiu s nízkým obsahem dusíku. Po spotřebování dusíkových zásob v nejbližším okolí se kvasinka vydává do dalších, ještě neosídlených oblastí. Tam začne produkovat normální oválné buňky, které dovedou lépe využít dosažené živiny. Pokud je na misce o průměru 150 mm více než 500 kolonií, nedochází k přepnutí na pseudohyfální růst! Kvasinka nějakým způsobem pozná, že ani o kus dál by už neměla šanci se pořádně nakrmit! Proto přepne na stacionární stav a už to na překvasinkované misce nějak vydrží do smrti nebo do doby, než ji experimentátor přenese na vhodnější substrát.
Ačkoli byla kvasinka S. cerevisiae považována za neškodného saprofyta, v podobě pseudohyf byla objevena i v lidských tělech. Například u mnohých HIV-pozitivních pacientů se tato kvasinka stala bezprostřední příčinou úmrtí."
Je pomerne zaujímavé, že aj vírusové ochorenia tipu HIV a infekcie a baktérie ako kvasinky majú toľko spoločného, a to či už evolučne, ale aj spôsobom dostania sa do tela (sliznica, napr. v čreve, alebo cez vystelku)...
Nie je náhoda, že sú naše mitochindrie na toľko odlišné od ostatných baktérií a druhov a tiež nie je náhoda, že pracujú tak, ako pracujú a zároveň sa nachádzajú vo vystelku čreva, ktorá je v kontakte s prokaryotmi dnu (jednoduché baktérie) a z imunitný mi bunkami za výstelkou, v GALT. Ich úloha a vzájomná komunikácia je kritická a čo je pre teba podstatné je odlišná v závislosti od toho, čo nás povrch tela zasahuje.
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1998/cislo-4/kvasinka-dvou-tvari.html
@jaroslavlachky vďaka za odpoveď Jaro. No pracuje veru v kancelárii, takže notebook, mobil plus ďalší kolegovia su tam cez deň stále. :/
V tom prípade myslím, že to najpodstatnejšie vo fixnuti problému už poznáš.
Dnes je to bohužiaľ o to horšie, pretože sa žiaľ zdá, že niektoré slová z Aprílového článku sa plnia. Vyzerá to, že na väčšinu štátnych aj väčších budov v EÚ pôjdu solárne panely, čo radikálne ovplyvní všetky rozvody v budove a aj celú topológiu a správanie vecí v nej. Väčšina ľudí anji len nemá potuchy, ako veľa sa veci zmenia.