Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
S tou skúsenosťou super, to ma príjemne teší 🙂 vasokonštrukcia je jedným z benefitov v tomto prípade, ale hlavne aj rýchla stimulácia mozgu, že si v chlade.
Ak chceš do budúcna skúsiť "tuning" môžeš napr. vyskúšať ešte ruky vystriet pred seba a umiestniť ich vyššie hlavy.
@jaroslav-lachky este k tym hore položeným otazkam, nevadi ak si dam face dunk aj 5x za den?
Nemyslím si že vadí. Nechcem písať, že čím viac tým lepšie, lebo sa to často potom zle chápe, ale v tomto prípade nevidím problém. Kľudne podľa potreby. 👍
Dakujem, nerozumiem odpovedi 3, mas tam preklepy, plis napisss mi este raz?
Ad 4. Dokazem sa adaptovat na chlad, iba pomocpu srchy a mraziacej vesty?
Citala.som, ze ide hlavne o vystavenie tuku chladu, popravde mam tuk bud rovnomerne, alebo viac na zadku a stehnach, ako na bruchu.
Nebude potom lepsue chladir okrem trypu aj tuk ma.zadku/stehnach?
Ďakujem
S tou skúsenosťou super, to ma príjemne teší 🙂 vasokonštrukcia je jedným z benefitov v tomto prípade, ale hlavne aj rýchla stimulácia mozgu, že si v chlade.
Ak chceš do budúcna skúsiť "tuning" môžeš napr. vyskúšať ešte ruky vystriet pred seba a umiestniť ich vyššie hlavy.
Vysvetlis mi preco mam.dat ruky hore?
Ja macam.tvar tak,.ze sa predklonim, v stoji to robim, tak si asi sadnem k studenej vode, to lepsie dvihnem ruky / ked.ma uvidia deti alebo manzel,budu si mysliet, ze mi sibe:)/
@zuzana12345 prepáč, teraz mne na mobile prepisovalo.
3. Nejde extra o čas, skôr o to, dostať sa prirodzene do bodu, keď vydržíš v takejto studenej vode so zdržím dychom ako vonku. Potom už len môžeš viackrát sa ponorit, je to na tebe. Je tam veľmi dobrá stimulácia mozgu cez trojklanny nerv v tvári
4. Ci sa týka tohoto, môj názor je, že vodu nenahradí nič. Ani v našej histórii to nebolo inak, pretože cicavce na suchu a vo vode fungujú trosku inak.
Ale veľmi veľa benefitov, získaš len z vystavvovsniass chladu ja takto pomocou obkladu, vesty, atď., no ka sa budeš na ti cítiť, voda bude veľký posun.
S tým rozloženým tukom máš pravdu, a je to len dobrý znak. Zdravé ženy zvyčajne skutočne zdržujú tuk na tašku a stehnách, a prioritne tam skladuju PUFA a hlavne DHA, čo je zas aj evolučný znak pre partnera, že ho partnerka priťahuje.
Čiže určite skôr rovnomerne po tele u teba
Vysvetlis mi preco mam.dat ruky hore?
Ja macam.tvar tak,.ze sa predklonim, v stoji to robim, tak si asi sadnem k studenej vode, to lepsie dvihnem ruky / ked.ma uvidia deti alebo manzel,budu si mysliet, ze mi sibe:)/
Toto je skôr myslené ako návrh, keď si povedzme doma sama na skúšku. Môžeš to brat podobne, ako keď napr. často ženy zdvyhnu nohy vyššie, keď majú bolesti alebo keď niekomu nadvyhnu ruku, keď ma problém si srdcom.
Lepšie okysličenie a donáška kyslíka do kritických časti, spolu so schladením tváre.
3. Nejde extra o čas, skôr o to, dostať sa prirodzene do bodu, keď vydržíš v takejto studenej vode so zdržím dychom ako vonku. Potom už len môžeš viackrát sa ponorit, je to na tebe. Je tam veľmi dobrá stimulácia mozgu cez trojklanny nerv v tvári
Zdrzim dychom? Myslis zadrzanym dychom? Naco by som v sprche zadrziavala dych? Ci akoze sa.mam.sprchovat aj na hlavu? ak ano,aj vkasy,ci staci tvar?
Vonku do jazera detto.namocit hlavu?
Preco.otuzilci - ladove medvede nemacaju hlavy?
@zuzana12345 S tým zadržaným dychom som to myslel na močenie tváre (face dunk, ako to voláš). Že môžeš v podstate koľko krát chceš zopakovať, keĎ si sa pýtala, či stačí 2-krát. Len aby si sa dostala do stavu, že vydržíš takto s pekne zadržaným dychom a potom už opakuj ako chceš.
Ale so sprchou samozrejme, že môžeš aj tvár. Bude to niečo nové, keďže sprcha je taká "prudká", a nie je to ako v stabilnej vode, keď sa len ponoríš. Ale radšej postupne, nemusíš hneď.
Časom môžeš aj vlasy, ale chce to čas. Prirodzene spoznáš, keď ti to nebude prekážať.
Otužilci nemočia schválne, pretože nám z hlavy schválne uniká veľa tepla, a oni on nechcú prísť. Preto aj tie čiapky. Chcú vo vode vydržať.
Len taký malý spoilker k tomuto, keď si sa spýtala, ono naša hlava je skutočne dokonalý radiátor. Ak by si ju videla pod termálnou kamerou zistíš, že z nej strašne veľa tepla uniká, pretože naše telo akoby koncentruje všetko čo môže do mozgu a potom "nadbytok" tepla jednoducho vysiela, pretože chce všetko dnu udržiavať v čo možno o pár stupňov nižšej teplote, aby to pracovalo optimálne a dokonca lepšie. Tiež je z podobného dôvodu aj náš mozog taký vlnitý, podobne ako membrána mitochondrie. Objem sa zachová, no plocha sa zväčší, čo sa dá využiť na lepšiu tvorbu a presun aj tepla (ale to len taká vsuvka)
@jaroslav-lachky mame este otazku, z8stila som, ze mi najlepsie vyhivuje, ked otuzujem v sprche, ze najprv si dam telu vodu /nie hrorucu, ale prijrmnu/ cela sa sprchujem a postupne pustam chladnejsiu vodu. Je to ok? Efekt rovnaky, ako ked na seba supnem rovno studenu vodu?
@zuzana12345 v tomto prípade dobrý nápad. Presne takto by som postupoval najbližšie týždne spolu s mocenim tváre, ako to už robíš. Teplá voda pred studenou pre teba môže byť fajn, zmiernenie stresu, jediné čo nechceš je si dať teplú vodu nakoniec.
Teplú sprchu na konci neodporúčaš celkovo Jaro?
@karol áno. Minimálne prvé mesiace až roky počas adaptácie. Je to jedna z chýb, akú ľudia robia, spolu s celoročným obliekaním sa a zakryvanim si kritických oblasti, ktoré paradoxne potrebujeme mať vystavené všetkým sezónam na to, aby sme si udržiavali napr. aj hnedý tuk (okrem iného).
Divoké zvieratká s tým problém nemajú, no ľudia zdá sa áno. Ukončenie studenej sprchy teplou vodou je toho tiež príkladom.
@jaroslav-lachky takze v zime si dam podkolienky, gatky, tricko s holym pupkom, ciapku a rukavice, aby moje tukove casti boli vystavene chladu:))) tak nejak, ze?:)))
Este aj trapezy, takze vlastne iba podprdu namiesto tricka:)))
@zuzana12345
V podstate áno. A čiapku a rukavice veru odporúčam, obzvlášť pre roky.
V obliekaní je najmä dôležité vystavovať svoje ttapezy, možno krk viac prostrediu, samozrejme postupne. Práve tam je veľa hnedého tuku, ktorý bude nie len spaľovať biely tuk, ale aj udržuje vysokú citlivosť na inzulín a leptin. Ja napriklad posledných 8 rokov som cez deň takmer vždy v krátkom tričku a vôbec mi to nevadí. Pokiaľ nejdem na dlhú trasu keď mrzne (alebo keď som večer doma v interiéri), tak vetrovku nemám a moje zemi, a hlavne vrchná časť je radikálne iná ako bývalá.
Ono ver či never náš hnedý tuk je schopný sa udržať aj niekoľko mesiacov, aj pomocou slnečného svetla a chladu, čiže ak sa už len vonku menej obliekaš a nadobudneš raz istý stupeň prirodzenej adaptácie, stačí ti len málo (občas v mete studená voda, sprcha, chodiť menej oblečený v tielku napr., atď.) a tvoj hnedý tuk sa bude udržiavať.:)
@jaroslav-lachky pocksj, ked je vonku 0, pod nulou chodis v tricku? Dobre citam?
@zuzana12345 Áno, dobre čítaš. Na krátke vzdialenosti, plus cez deň zvyčajne aj keď pracujem pri otvorenom okne, dverách, ... hoci to nie je úplne ako vonku, no chlad je a je to takto príjemnejšie.
Vzdy to treba davat na pocit a zaklad je konzistentnost a postupnost 🙂.
Ja som tiez takto adaptovany 8 rokov.
Velku ulohu tu zohrava stitna zlaza.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@jaroslavlachky mne takisto po tomto type dýchania prišli silné bolesti hlavy.(ja ten typ dýchania ktoré WimHof odporúča poznám z jogy),ale za mňa teda kvôli hlave tiež nie.
@eika Hypokapnia veru nie je sranda. Treba si dávať pozor
Pre všetkých aj do budúcna, zvýšenie koncentrácie CO2 je to, čo nám dáva autonómny pokyn nadýchnuť sa a nie nedostatok kyslíka. Čo to znamená?
Iba toľko, že musíme byť opatrný pri manipulácií s CO2, pretože sa môže stať, že človek nebude správne okysličený, bude hypoxický, no napriek zníženiu CO2 dokáže vydržať dlhšie bez dychu a spôsobi si problém.