Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj, chcem sa spýtať na vec, ktoré ma dosť mätie. napr. Japonci v minulosti/neviem ako teraz/, dietetika v TČM,...za základ stravovania pokladajú rastlinné bielkoviny/rôzne obiloviny, strukoviny/aj tie v celozrnnej podobe. Sú to národy ktoré v minulosti patrili k tým zdravším napriek tomu že podstatnú časť stravy u nich netvoria živočíšne bielkoviny./pred tým ako som narazila na tvoj blok som absolvovala kurz čínskej dietetiky, kde bol základ napr. raňajok kaše, kaše, kaše/a som z toho zmätená. Napíšeš mi svoj názor k tomuto?
Čo sa týka Japonska a TČM, viackrát som k tomu dostal otázku. Myslím, že najlepšie bude pozrieť sa na Japonský ostrov, ktorý každý pozná, Okinawa, ktorý bol dokonca jedným z najdlhšie udržateľných krajín, kde ľudia žili najdlhšie a v zdraví.
Smer našich myšlienok je niekedy totižto dôležitejší ako samotná KVALITA myšlienok. Ak sa naše myšlienky a myslenie uberá nesprávnym smerom, aká dobrá bude ODPOVEĎ? Môže byť nesmierne komplikovaná, kvalitná, zložitá, aj premakaná, no ak sme šli zlým smerom, ODPOVEĎ je pre nás bezcenná...
Myslím, že Okinawa aj strukoviny a strava, ktorú konzumovali, sú naozaj prospešné, no nie z dôvodu, ako si väčšina myslí. Smer myslenia väčšiny je, že tie strukoviny sú "ZDRAVÉ". Pokým sú pripravené správne (namáčanie, kĺičenie, fermentovanie, apod...), naozaj môžu byť zdravé, ..avšak to na čo sa u nich zabúda je, že jedli mnoho RÝB (DHA!!!).
Dokonca ich jedli SUROVÉ (pomysli na Sushi) a oblasť ich krajiny je veľmi PROSPEŠNÁ. Oni majú radikálne inú kvalitu VZDUCHU, KYSLÍKA a tiež množstvo UV svetla (!!!toto je kľúč).
Keď si prečítaš dnešný nový článok o Vírusoch a priepustnom čreve a o baktérií Vibrio a proteíne Zonulín, veľmi veľa ti dôjde Erika. Veľmi, veľmi veľa
Ak strukoviny tiež pripravuješ vhodne, v našich končinách takto máme napr. šošovicu, fazuľu, ..., naozaj nemusia byť zlé, ba naopak. Vždy sa však musí človek zamyslieť sám, podľa svojho stavu, či sa chce priblížiť niečomu, čo je pre nás skutočne prirodzené, vďaka čomu sme sa v pliocéne vyvinuli, alebo sa chce priblížiť k niečomu, čo ľudia robili pred sto rokmi, kedy sa náš stav už zhoršoval.
Teraz odcitujem napr. z wikipedie, keď zadáš okinawa a pozrieš ich stravovanie: https://en.wikipedia.org/wiki/Okinawa_diet
"Taira also reports that healthy and vigorous Okinawans eat 100 grams each of pork and fish each day."
(v preklade: "Zdraví a vitálni Okinavčania jedia 100 gramov bravčového a ryby každý deň" 🙂
Ďalšia vec je, že živočíšna strava prichádza vždy v správnom "obale" a so správnymi látkami. Vieš, že Japonci jedli aj bravčové mäso? Vieš čo bravčove mäso obsahuje vo veľkom? Napríklad metionín.
Naopak v rastlinnej forme bielkoviny prichádzajú so sacharidmi, ale zas sú tieto aminokyseliny inak stráviteľné a tiež neobsahujú vždy všetky esenciálne. Typický príklad na zamyslenie je aminokyselina METIONÍN.
Metionín je vo veľkom v prasiatku (aj preto ho radím jesť), je esenciálny pre naše telo a VŽDY, keď sa v tele niečo prerába a prepisuje sa DNA, METIONÍN je prvá aminokyselina, ktorá sa využíva. Bez nej prepis DNA nenastane. Čiže, čím viac človek regeneruje, opravuje, je na tom horšie, tým viac proteínu a aj metionínu potrebuje a z rastlinnej stravy ho nezíska.
Metionín je tiež niečo ako spínaš, spolu s tryptofánom, ktorý v našom tele reagujú na slnečné svetlo a podľa toho riadia našu metyláciu a prepis DNA. Práve preto sa tieto látky nachádzajú prirodzene vzhľadom na rôzne ročné obdobie odlišne.
@jaroslavlachky https://www.tenyek-tevhitek.hu/a_taurin_meghosszabbitja_az_eletet.htm?fbclid=IwAR268g5xdiC3ja_NCACJ72kwxjB-EXx4oyJdKfqYLoB2g8CMeuCQcB1FiLk
@jednorozec ^^^ aj to je dôvod, prečo bol Taurin v protokole
DHA je unikátna omega 3 mastná kyselina a práve Japonci jej mali v strave prirodzene pomerne dosť.
Ďalšia vec, ktorej mali vďaka morskej strave veľa je aj Jód.
Jód je tiež u žien vo veľkom uskladnení v prsnikoch.
A ďalšia zaujímavá vec je, že Japonske ženy mali donedávna veľmi nízky výskyt rakoviny prsníka. Takmer žiadny...
Jód je tiež potrebný na konverziu T4 na aktívny T3 spolu so slnečným svetlom, vďaka ktorému vieme konvertovať LDL cholesterol na steroidné hormóny, ktoré nám okrem iného zabezpečia lepšiu postavu a nižšie riziko obezity
https://www.pharmaceutical-technology.com/comment/low-obesity-japan/
S tou rakovinou a prsnikmi je to zaujímavé.
@ivana to veru je. Bude k tomu aj článok v ďalšej sérií, kde bude tiež zopár zaujímavých štatistík od roku 1900 po dnes, ktoré každému ukážu, prečo sa aj pri tejto rakovine nejedná o genetický problém, ale o veľmi výraznú epigenetickú zmenu 👍
@jednorozec ^^^ aj to je dôvod, prečo bol Taurin v protokole
Ahoj Jarko,o akom protokole píšeš?Opalovacom?
@eika Ahoj Erika.
Hovoril som o protokole pre Mitochondrie na blogu. V článku bolo spomenutých iba stručne pár vecí, no v augustovom webinári #18 to bolo rozoberané viac, aj s presnými odporúčaniami koľko, ako a kedy.
https://jaroslavlachky.sk/mitochondrie-12-protokol-pre-pomoc-mitochondriam/
https://jaroslavlachky.sk/premium/webinare/
Bude k tomu aj článok v ďalšej sérií,
Na článok sa teším
Veľa ľudí nemá rado, keď sú konfrontovaný reálnymi dátami ktoré nejakým spôsobom narušila ich komfort.