Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj
Dočítala som článok na blogu o priepustnom čreve a som trocha zmätená.
Lebo keď mám intolerancie na mlieko, lepok, hovädzie, bravčové mäso a vajíčka… a v článku je spomenuté že hydina( ktorá mne ostala) je odporúčaná až ako posledná, tak naozaj neviem, čo by som mala jesť 😩.
Raňajkovať som prestala, lebo cely deň jesť hydinu alebo ryby nechcem. Bojím sa, že si vytvorím intoleranciu ešte aj na to.
Čo prosím odporúčate ?
@simona-dankys ahoj
Ak sa môžem zapojiť, pozerala si aj ďalšie protokoly? Jaro ich ma na webe viac a aj o strave. Možno pomôže 🙂
Ahoj Simona,
Určite pozri aj články/protokoly spomenuté vyššie, veľa pomôžu pri tvojom probléme.
No a keďže si článok o Čreve čítala, malo by ti tiež niečo dôjsť a to, že ak máš momentálne toľko intolerancii na potraviny neznamená to ešte, že sú to reálne intolerancie, ktoré tu budú vždy. Skôr môže (a zrejme aj ide) a aktuály prestimulovaný imunitný systém za výstelkou čreva.
Čiže nemysli len na to čo všetko nemôžeš teraz jesť, ale mysli skôr na to, čo urobiť preto a aké zmeny v živote zaradiť, aby som aj niektoré tieto potraviny, aké si vymenovala, mohla opäť jesť bez problémov.
Už len nedostatok vitamínu A v strave (najmä v zime), je veľká vec. Vitamín A aby kompenzuje vitamín D3 a zároveň sú potrebné jeden pre druhého, ak si napríklad Vitamín D3 suplementovala, čo veľaudi robí pri takýchto problémoch.
Každá bunka v našom tele má 2 receptory pre vitamín A na každý receptor pre vitamín D (tzv. Vitamín D Receptor). Čo je zaujímavé je, že tieto VDR máme aj v našich črevách.
Otázka znie, prečo nám priroda dala hlboko do čreva receptory na VITAMÍN D keď vieme, že vitamín D sa tvorí na koži, z UVB svetla, ktoré preniká iba pár mikro metrov do pokožky a teda hlboko do čreva preniknúť nedokáže? 🤔
Všetko toto sú zaujímavé otázky, no keď sa človek zamyslí nad tým, že naša krv na slnku vystúpi na povrch (vidieť nám žily) a zároveň, keď sa najeme, náš prívod krvi do tráviaceho traktu za zvýši o cca 60%, veľa vecí nám dôjde. Naša Črevo totižto dostáva všetky informácie z vonku a zo svetla, aké naša POKOŽKA aj OKO vidia (aj nevidia).
Takýmto spôsobom potom naše črevo vie, čo ma robiť a ako stravu spracovať, no tiež tento signál dostáa lymfatický imunitný systém za výstelkou, ktorý podľa toho diferencuje mnohé imunite bunky. A hádaj, kde sídli veľká časť našich T buniek (imunitných látok)... v pokožke. Nie je to náhoda.
Ďakujem za odpoveď
Idem čítať blog ďalej. Ale mám ešte jednu rýchlu otázku. Ak mám toľko intolerancii a keď som neranajakovala, cítila som sa super, cely deň plno energie, žiadne bolesti atď… aj napriek tomu musím raňajkovať? Lebo v článku bolo písané že raňajky sú dôležité a nemali by sme ich vynechávať.
@simona-dankys áno, raňajky sú dôležité spolu s ďalšími vecami, ktoré sú v protokole uvedené (vstavanie, pozeranie smerom k slnku, atď.). Všetko je to stimul pre naše telo a čím je na tom človek horšie, tým viac takéto Základy potrebuje a naopak, keď je na tom lepšie, vie si veľa vecí upraviť a individualizovať.
Častokrát sa však stáva, že človek má práve chute a pocity na veci, ktoré jeho telo síce "chce", no nemali by. Podobne ako keď človek s vážnou nadváhou vyhľadáva chuťovo koláče a keď sa pozrie napr. na ustricu, tak absolútne nemá chuť.
No každý vie, že pre neho sú koláče aj napriek chuti na ne to posledné, čo by mal jesť.
Tu sú také podľa mňa základné znaky, kedy človek pozná, že môže preskakovat raňajky bez problému