Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Leptín je častá otázka od ľudí a keďže sme sa o tom bavili aj v posledných webinároch s členmi, plus týka sa to veľmi chladu aj ketogénnej stravy. Pamätaj, že chlad a ketogénna strava s dostatkom DHA a jódu musia byť vždy nerozlučné.
V článkoch na blogu v sérii Adaptácia na chlad sa dozviete postupne všetko potrebné a preto odporúčam prečítať každý! Dnes alebo zajtra bude uverejnený ďalší o melatoníne a magnetizme a potom #5 bude práve o leptíne a cirkadiálnom rytme.
(Kto chce samozrejme dostávať článok hneď pri uverejnení na email, stačí sa registrovať na newsletter alebo dole na konci článku je vždy miesto, kde môžete zanechať email)
Píšem sem teda praktické a jednoduché znaky ako spoznať, či je váš leptín v poriadku alebo nie.
Tieto jednoduché znaky ti môžu poslúžiť napr. aj na to, aby si usúdil, či si pripravený na trénovanie.
Ide o to, že v dnešnej dobe sa stáva nejedenie alebo tzv. INTERMITTENT FASTING (ak ti je pojem neznámy, použi Google) veľmi populárne, no ako pri všetkom, čokoľvek čo je trendy sa proste len nasleduje a málokto vie, čo je za tým. V tomto prípade je za tým funkcia MITOCHONDRIÍ a LEPTÍNU a ak s niečím takýmto začne človek, ktorý je vnútorne „ROZBITÝ“, ešte do toho nedajbože zaradí TRÉNING, v skutočnosti svoj stav môže zhoršiť.
To, že naše TELO dokáže prirodzene fungovať aj v čase keď nejeme, sme nalačno, apod., je normálne.
No musíme mať na to ADEKVÁTNE STIMULY z PROSTREDIA, FUNKČNÚ RIADIACU JEDNOTKU (LEPTÍN) a FUNKČNÝ MOTOR (funkčnú KOLÓNIU MITOCHONDRIÍ), ktorá spaľuje podkožný TUK, z ktorého tvorí kvantá VODY.
Preto by mala byť PRVORADÁ optimalizácia ČASU KEDY JEME, ČO JEME (súčasne s opravou cirkadiálneho rytmu/zaradenia chladu) a až potom ČASU KEDY NEJEME. Takýmto spôsobom sa optimalizuje samotný LEPTÍN aj ostatné HORMÓNY (vrátane štítnej žľazy).
Najjednoduchší spôsob, ako zistíš, či si na tom s LEPTÍNOM ZLE, je zdravý sedliacky ROZUM, prípadne ZRKADLO a štipka ÚPRIMNOSTI.
Znaky zlej citlivosti na Leptín:
- Ak máš očividnú nadváhu, nie je to v poriadku. Tvoja nádrž (podkožný tuk) sa plní, no kontrolka (leptín) nefunguje.
- Ak sa v noci budíš.
- Ak musíš ísť v noci na WC, či najejsť sa.
- Ak mávaš večer alebo v noci HLAD, obzvlášť na SLADKÉ.
- Ak nedokážeš fungovať úplne v poriadku, bez jedenia každé 3 hodiny.
- Ak mávaš problémy s POTENÍM, výkyvmi cukru v krvi (napr. všetci cukrovkári).
(Poznámka: Ak patríš k ľuďom, ktorí si robia aj rôzne krvné testy, atď. skvelé ukazovatele sú HsCRP=mal by byť blízko nule, INZULÍN nalačno= ideálne pod 3 mIU/L, TAG (triacylglycerol) musia byť nízko= okolo 0,5-0,8 mmol/L, prípade sa dá zmerať aj samotne sérum Leptínu v krvi)
Toto sú znaky, podľa ktorých zistíš, že si na tom už lepšie a môžeš si dovoliť viac experimentovať (napr. s časom jedenia súčasne s chladom, tréningom, tréningom aj chladom nalačno, apod.)
Znaky dobrej citlivosti na Leptín:
– budeš sa ráno ľahko prebúdzať s množstvom energie, [1]
– večer budeš ľahko zaspávať, [2, 3, 4]
– budeš mať cez deň veľa energie, [5]
– budeš sa cítiť v teple, hoci tvoja telesná teplota v priebehu najbližších mesiacov paradoxne klesne,
– budeš mať každý deň pravidelnú stolicu, a to bez výnimky, [6, 7]
– NIKDY sa ti nestane, že pôjdeš v noci na WC, [8]
– bez problémov a bez hladu vydržíš medzi jedlami 5 až 10 hodín, [9]
– budeš menej hladný aj smädný, [10]
– upraví sa ti hmotnosťvzhľadom na tvoj typ postavy,
– budeš mať lepšiu náladu aj zmýšľanie,
– budeš sa menej potiť a iba vtedy, keď treba, [11]
– problémy s HLADOM aj neovládateľné chute na SLADKÉ sa vytratia a rovnako zmiznú mnohé PREJAVY s tým spojené (roztrasené ruky, výkyvy nálad, únava, ospalosť cez deň, …)
Nový dôležitý článok k téme leptínu je na blogu.
Prečo máme pod kožou Tuk, ktorý zároveň obsahuje (tvorí) hlavný hormón Leptín? A prečo Leptín obsahuje aromatické aminokyseliny, vďaka čomu absorbuje modré, ale hlavne UV svetlo? A prečo tvrdím, že hormón leptín dokonca sám „svieti“ ?
V dnešnom článku sa to dozvieš, a tiež po prvýkrát naozaj pochopíš ako hlavný hormón Leptín naozaj pracuje. Potom zistíš, čo je to Leptínová Rezistencia aj ako ju „vyliečiť“ a tiež ako Leptín (podľa mňa) súvisí aj s tým, prečo je dnes Epigenetika ľudí zrýchlená!
Viac v článku:
https://jaroslavlachky.sk/epigenetika-6-leptin-ako-fotoreceptor-a-leptinova-rezistencia/
OCHORENIE SRDCA a
srdcové choroby sú zabijakom číslo jeden u mužov aj žien.
A dnes je to tak, že neurodegeneratívne choroby dobiehajú srdcové choroby.
Srdcové choroby sú úzko spojené s obezitou a cukrovkou, väčším príjmom deutéria v zlom čase na nesprávnom mieste.(….nebudem ani spomínať svetelnú hygienu, aká je dôležitá- C. rytmus).
Ale nemusí to byť pravidlo!
Aj chudý a svalnatý človek môže mať problém so srdcom - preto som založil aj tému na fóre (“Titánová chlopňa”).
Vysoký výskyt srdcových chorôb považujem za problém „vytvorený človekom“, ktorý je spôsobený poruchou metabolizmu……., nie za nevyhnutnú chorobu starnutia.
Malo by ísť o zriedkavé ochorenie.
Vzhľadom na úzku súvislosť s obezitou je leptín tiež zjavným vinníkom srdcových chorôb a pravdepodobne aj 90% iných chorôb.
Leptínová rezistencia je tiež nezávislým rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení (a aj iných ochorení), čo znamená, že sama osebe môže priamo a negatívne ovplyvniť srdce a tepny.
Obnovenie citlivosti na leptín výrazne zníži riziko srdcových chorôb a predĺži život!!!!!!
Nosenie prebytočného tuku okolo pása a brucha, čo je dôsledok a jasný znak leptínovej rezistencie, môže vážne zaťažiť srdce a zvýšiť riziko napr. srdcového infarktu.
Leptínová rezistencia zvyšuje riziko (a môže byť primárnou príčinou) inzulínovej rezistencie, ktorá tiež zvyšuje riziko srdcových ochorení. X- krát to Jaro prizvukuješ a je to správny postoj!
Leptínová rezistencia môže aktivovať reakciu boja alebo úteku (sympaticum), čo spôsobí zúženie krvných ciev, zvýšenie krvného tlaku a zvýšenú záťaž na srdce a zvýšenie rizika mŕtvice.
Leptínová rezistencia môže spôsobiť, že sa krvné cievy dostanú do kŕčov, čo je menej známa príčina srdcového infarktu.
Zvýšené hladiny leptínu môžu podporovať tvorbu krvných zrazenín, čo zvyšuje riziko srdcového infarktu (keď zrazenina narúša prietok krvi do srdca) a mŕtvice (keď zrazenina narúša prietok krvi do mozgu).
Zvýšený leptín zvyšuje produkciu chemikálií, ktoré spúšťajú zápal, čo môže podporovať tvorbu plaku, bunkového odpadu, ktorý sa tvorí vo výstelke tepien a zhoršuje prietok krvi.
Leptínová rezistencia mätie telo, kam umiestniť vápnik. Namiesto toho, aby sa vápnik vložil do kostí, nakoniec ho umiestnite do svojich tepien. Zároveň ochoriete na srdcové choroby a osteoporózu. Toto nikto nechce.
Zvýšený leptín môže spôsobiť zhrubnutie endotelu, veľmi tenkej vnútornej výstelky tepny. To spôsobuje, že tepna je menej pružná pri každom údere srdca, čím sa zvyšuje krvný tlak a podporujú sa zrazeniny. Endotel je veľmi dôležitou súčasťou obehového systému: Produkuje svoj vlastný rad hormónov na reguláciu vlastného prietoku krvi. Poranenie endotelu je hlavným spúšťačom zápalu, ktorý vedie k tvorbe plaku.
Leptínová rezistencia môže tiež zhoršiť schopnosť endotelu spaľovať tuk, čím sa zvyšuje ukladanie tuku v tepne.
A tu píšem “len” o srdci.
Ako to napraviť?
NAJPRV MUSÍ ČLOVEK REÁLNE SPOZNAŤ SVOJU BIOLÓGIU, ABY MOHOL BYŤ ZA VŠETKO OKOLO SEBA A ZA SEBA ZODOOVEDNÝ.
INTUÍCIA, ALEBO NÁŠ 6 ZMYSEL (MITOCHONDRIE) JE TO ČO VIE ČASTO VEĽMI PEKNE NAŠEPKÁVAŤ,AK JE VAŠE PROSTREDIE DOBRÉ. ČO DNES POVAŽUJEM ZA ŠŤASTIE.
Mirek Pramuka | @coach_empigo
https://promocell.com/cell-culture-basics/endothelial-cells/
Mirek Pramuka | @coach_empigo