Ľudia vraj nie sú na chlad žiadni zvyknutí, robí nám zle, no to hlavne je to, vraj keď sme v zime alebo v chlade tak svoje telo nútime vyrábať si teplo. A prečo ho teda nútiť? Prečo mu robiť zle?
Takže. Naozaj teda svoje telo "nútime" a ešte aj "vyrábať" teplo? Nie je náhodou teplo niečo, čo je s nami neustále a to ja bez nutnosti "Výroby"?
Veľa ľudí sa pri rôznych diskusiách, obzvlášť na internete a virtuálne rado oháňa rôznymi termodynamickými zákonmi, no keď sú následne niečím takýmto konfrontovaní, už to nie je také...
Často ľudia hovoria, že predsa prijaté kalórie rovnajú sa Vydaté kalórie, a ak predsa prijmeš viac, nemôžeš schudnúť a podobne, no ja mam tiež jeden zákon termodynamiky.
Dnes totižto vieme, že energia sa nemôže len tak objaviť, ani zmiznúť, iba mení svoju podobu. Inými slovami, energia je konzervovaná.
Je tu však aj druhá strana tejto rovnice a to, že kedykoľvek sa prijatá energia nejakým spôsobom "neuskladní" alebo nepremení na inú formu, či hmotu, musí byť termalizovaná. To znamená, že sa táto zvyšná energia vylúči ako teplo.
Teplo = termálna radiaca = infračervená radiácia.
To je ten tip svetla (elektromagnetickej radiácie/vlnenia), ktoré okom nevidíme. Je nad 780 nm.
Prečo som tuto vetu o teple napísal v súvislosti s touto otázkou?
Pretože ako vidíš, teplo nemusíme nijako tvoriť, pretože teplo v sebe neustále "vypúšťame" ako vedľajší produkt transformácie energie.
Len pre predstavu, v každej bunke v našom tele (a že ich je tam veľa) každú jenu sekundu prebehne cca 100 tisíc chemických reakcií. Celkom slušne číslo...
Tieto chemické reakcie však prebiehajú na základe biochemických reakcií, ktoré sa dejú pomocou valenčných elektrónov medzi atómami/molekulami, ktoré takto uvoľnia svetlo, ktoré danej reakcii umožní prebehnúť. Vždy tu teda nastáva transport energie a nejaké množstvo je termalizované.
Čo to teda znamená v ľudskej reči?
Že v našom tele sa telo neustále tvorí a šíri ďalej a taktiež ho neustále zachytávame, využívame, atď.
Toto je dôvod, prečo sme teplokrvný cicavce a tiež dôvod, prečo keď na seba otočíš termálnou kameru uvidíš toľko farieb. Tiež je to dôvod, prečo keď chytíš svojho partnera za ruku, pocítiš TEPLO.
A hádaj čo. Na to, aby si to teplo z neho cítil, nemusí partner svoje telo nijako "nútiť", aby ho tvorilo.
Zaujímavé...
Pokračujem ďalej. Teraz už každý verím vie odkiaľ a ako sa v nás teplo neustále berie a to nezávislé na tom, či si dáš studenú sprchu, alebo budeš chodiť vonku v krátkom tričku až do decembra.
Čo sa tak teraz zamyslieť nad tým čo s tým teplom robíme? A ako príroda zabezpečila, aby sme ho Len tak nestrácali? Čo tak voda?
Naše telo je z 98,73% voda, čo sa množstva molekúl týka a je to práve voda, ktorá miluje teplo. To znamená, že teplo absorbuje, vďaka čomu sa z nej stane batéria - exkluzívna zóna - štvrtá fáza vody, ktorá separuje elektróny od protónov.
A ak sa niekto pri riadkoch vyššie pýtal, odkiaľ preboha naše telo berie toľko energie na pohon 100 tisíc reakcií, v každej bunke tela za sekundu, tak toto je odpoveď. VODA.
Položil si niekto niekedy otázku, či vie o všetkých anomáliách aké voda má? Ja teraz zopár napíšem.
Viete o tom, že voda má jednu pozoruhodnú vlastnosť a to, že je v zime stlačiteľnejšia ako v lete? Viete, že voda zbavená deuteria je ešte viac kompresná?
A viete, že obyčajná voda má ďalšiu super vlastnosť, ktorou je superschladenie?
To znamená, že keď sa takto "pod chladená" studená kvapalná voda ohrieva, jej jednotlivé molekuly sa zmrštia, objemná voda sa zmrští (zmenší objem na minimum) a je menej stlačiteľná, zvýši sa jej index lomu, zvýši sa rýchlosť zvuku, ktorí sa v nej šíri, plyny sa v nej stanú menej rozpustné a samotná voda sa ľahšie zahrieva a lepšie vedie teplo?
Na rozdiel od toho, keď sa horúca kvapalná voda ohrieva, expanduje, ľahšie sa stláča, znižuje sa jej index lomu, znižuje sa rýchlosť zvuku v nej, plyny sa stávajú rozpustnejšími, ťažšie sa zahrievajú a je horším vodičom tepla.
(a áno, aj toto je dôvod, prečo som Vám neodporúčal piť pre varenú vodu, či už si robíte kávu alebo čaj).
Tiež je napríklad zaujímavé, že keď voda mrzne a vzniká ľad, voda začne vyžarovať infračervenú radiáciu. Prichádza o teplo, ktoré dovtedy zadržiavala vo svojich elektrónoch..
Naozaj nás teda chlad "núti" tvoriť si teplo a je to pre nás zbytočný stres? Alebo je to inak? Vy odpoveď poznáte a dúfam, že nad podobným nonsensom nebudete extra dlho premýšľať.
Chlad je environmentálny faktor, ktorý nám pomáha a v minulosti pomáhal naše mitochondrie práve vďaka teplu a scvrknutiu vody okolo aj v nich udržiavať ich menšie termodynamicky efektívne, vďaka čomu sa stane ETC plinulím a efektívnejším.
Ba čo viac, keď voda absorbuje teplo a stane sa z nej Exkluzívna zóna, táto VODA zo svojho okraja vylúči všetko, až na úroveň protonu a to aj deuterium.
Na dnes stačí. 👍