Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahojte 🙂
Chcem sa opýtať aký je najlepší vhodný čas na jedenie? Myslím tým počas dňa? A je vôbec nejaký najlepší? Keď mi ide o to, že sa chcem zamerať na to, aby som jedla vrámci nejakého svojho biologického rytmu. Vďaka
A je vôbec nejaký najlepší?
Áno je taký čas, a to a to vtedy, keď je v lokalite v ktorej žiješ vonku slnko.
To znamená, že ráno pri východe slnka sa tvoja chladnička otvára a večer pred alebo pri západe by už mala ostať zavretá až do ďalšieho dňa.
Asi by si skôr mala upresniť otázku, ako si to myslela, či konkrétny čas (napr. raňajky a večera, verzus napr. Obed a večera), ktorý je najlepší, atď. 🙂
@jaroslav-lachky vdaka. Ano tak som to hlavne myslela, ci je naozaj take dolezite nejest uz vecer ako sa to zvykne hovorit alebo je to az druhorade
@lenka áno je to dôležité. Len málokto vie prečo, a to sa v dnešnej dobe stáva prioritou.
Keď je slnko vonku, vždy z neho prichádza cca 42% červeneho svetla a práve toto svetlo je to, čo riadi pohyb jednoduchého vodíka v našom tele.
Teraz sa zamysli aká je úloha našich mitochondrií, rovnako ako chloroplastu. Písal som o tom vo viacerých článkoch (mitochondrie #10 a mitochondrie #11).
Tieto baktérie filtrujú vodík. Chloroplast ho vezme z vody a uloží do potravy a mitochondria ho z potravy zasa využije na tvorbu vody.
Preto nie je jedno kedy ješ. Ty potrebuješ tých 42% červeného svetla, aby si usnernila jednoduchý vodík, ktorý sa z daného jedla v tebe spracúva 👍
Keď je slnko vonku, vždy z neho prichádza cca 42% červeneho svetla a práve toto svetlo je to, čo riadi pohyb jednoduchého vodíka v našom tele.
Takže preto si viackrát prízvukoval že je vhodné jesť niekde na svetle alebo vonku.? Čiže robím dobre ak sa snažím jesť aspoň občas na balkóne napríklad, ako mala náhrada
@ivana správne. Je to viac ako vhodné. Ak nič iné, aj toto je fajn a obzvlášť teraz, kedy máme až cca do konca októbra ideálne podmienky (jednak je dlho svetlo a tiež teplo).
Dodnes ľudia veria, že sa potrava v nás rozloží na makronutrienty a mikronutrienty, prípadne na kalórie, ktoré spracujeme. No to nie je celá pravda.
Potrava sa rozloží na subatomárne častice a sú to elektróny, ktoré prúdia po vnútornej membráne za kyslíkom.
Všetky elektróny sú v celom vesmíre úplne rovnaké, no každý elektrón má 4 kvantové čísla, ktoré ho odlišujú. Pre teba je najpodstatnejšie 4 číslo, ktoré určuje jeho SPIN (laicky si to predstavíš ako jeho otočenie v smere alebo protismere hodinových ručičiek). Toto natočenie je to, čo elektróny uvoľnené z jedla robí výnimočnými a naše mitochondrie podľa toho pracujú.
Ak nemáš červené svetlo vo svojej blízkosti, elektróny uvoľnené z jedla nevyvolajú rovnaký efekt. Preto chceš svoju potravu konzumovať počas dňa, kedy slnko môže kontrolovať elektróny z nej.
@jaroslavlachky a co sa tyka casu cez den tak hocikedy? Je fajn preskocit ranajky alebo radsej nie?
Hocikedy nie. Ak čítaš blogy dlhšie mala by si, vedieť, ako sa počas dňa mení svetlo zo slnka. Ráno svieti veľa červeného svetla v porovnaní s ďalšími, čiže ráno je pre teba čas, kedy sa potrebuješ najesť.
Ďalšie jedlo záleží od tvojho stavu (večera, či obed). Sama časom spoznáš (možno si už aj spoznala) že tvojmu telu stačí sa najesť 2x denne, ak z teba energia neuniká
Momentálne je na to ideálne obdobie až do konca Októbra. Ráno potrebuješ byť bosá vonku a zachytiť slnečné svetlo na sietnicu oka (aj na kožu) a potom sa naraňajkovať.
Určite teda raňajky nepreskuj, pokiaľ nemáš nejaký Špecifický kontext (športovkyňa, nejaký problém, krátkodobý cieľ,...).
Skús pozrieť aj sem pre viac kontextu, prečo by si nemala preskakovať Raňajky⬇️
@jaroslav-lachky vdaka, pozriem aj tie ďalšie odkazy 🙂 Mne ide skor o to najst si nejaky vhodny a udrzatelny rezim. Nie som športovec, obcas jogu cvicim a tak.
Nie som športovec, obcas jogu cvicim a tak.
Jóga je veľké plus. Jóga ako forma pohybu je za mňa veľmi veľmi prospešná 😉
@jaroslavlachky takze moja ranajkova klasika vajicka, zeleninka a nejaky chlebik ostava 😃
@lenka môže byť 😃 kvalitné vajíčka u nás jedna z najlepších potravín 👍
A ak nemáš nejaké neduhy s pokožkou, či črevom, aj chlebík v letnom období môže ostať, inak by som považoval
AHoj Jaro.
Som rad ze si temu RANAJKOVAT /NERANAJKOVANIE takto vysvetlil na elektricko - chemickej urovni a aj vo fore ohladom pôstu. Predsa by som chcel este zhrnut nejake teorie, niektore som aj praktizoval. Zaroven este dat do suvisu ranne CVICENIE /NECVICENIE. Berme do uvahy ze mam normalnu citlivost na leptin.
1. Zastancovia neranajok -tukovi/ketonovi metabolisti ktori vlastne robia opak toho -rano cvicia nalacno, prve jedlo si daju bud v anabolickom okne alebo aj neskor a hlavne tuky, sacharidy skor vecer. Vyuzivaju teda hlavne podkozny tuk.
Dalsi zastancovia neranajok - V znamej knihe Fit pro zivot a aj z prirodnych medicin su uvedene PRIRODZNE DENNE CYKLY - 4 -12 - vylucovanie potravy ,12 -20 - prijem potravy, 20 - 4 - vyuzivanie potravy
Cize vlastne doobeda len na nejakych zeleninach alebo dzusoch....Neviem ci je to site aj pre sportovca, plus vecer jedenie sa my moc nezda tiez. No niektori ludia su na tom cele roky, dokonca jedia iba raz denne.
Dalsich zastancov -paleo ti zas beru ze clovek/zviera rano nemaju k dispozii jedlo v prirode. A takisto vlastne od rana beh po lese 🙂 . Tu ale beriem ze na boso a pri IC/UV je to ine ako doma...
V pripade teda zeby som mal mensiu citlivost na leptin tak vynechanie ranajok alebo post sposobi ze sa mi nebude uvolnovat grelin to znamena katabolicky stav?Zvysenie AMPK v mozgu(vycerpanie glykogenu , bunkovy stres,...ako si pisal) Mnozstvo podkozneho tuku (bieleho) ma tiez na to vplyv?
dakujem
Vlado
Ahoj,
Inak páčia sa mi tie názvy „tukovi/ketonovi metabolisti“. A idem po rade, keďže neviem, či presne všetky body bola otázka alebo skôr len zdieľanie 😊
- To ranné cvičenie je jedna z vecí, ktorú mnoho Ľudí nesprávne chápe a potom časom na to dopláca. Ono hýbanie sa a pohyb ako taký je veľmi veľmi prospešný, obzvlášť veľké výhody má práve kedy nejeme (aj kvôli NETA), ale aj pre autofágiu a množstvo ďalšieho, no tréning v zmysle naozaj ťažkého cvičenia ráno a ešte aj nalačno je problém pre väčšinu ľudí. To sú práve tí, ktorí možno prvé mesiace až roky vyzerajú pomerne fajn navonok, no ich pocity, energia a vnútro sa postupne rozpadá a zvyčajne to aj cítia. Ich kortizol-melatonín cyklus je tým pádom narušený a telo aj vnútro na to dopláca
Ono v stravovacom protokole som to minulý rok pekne zhrnul. Tu je kľúčový obrázok odtiaľ.
Dalsi zastancovia neranajok - V znamej knihe Fit pro zivot a aj z prirodnych medicin su uvedene PRIRODZNE DENNE CYKLY - 4 -12 - vylucovanie potravy ,12 -20 - prijem potravy, 20 - 4 - vyuzivanie potravy
Cize vlastne doobeda len na nejakych zeleninach alebo dzusoch....Neviem ci je to site aj pre sportovca, plus vecer jedenie sa my moc nezda tiez. No niektori ludia su na tom cele roky, dokonca jedia iba raz denne.
Dalsich zastancov -paleo ti zas beru ze clovek/zviera rano nemaju k dispozii jedlo v prirode. A takisto vlastne od rana beh po lese . Tu ale beriem ze na boso a pri IC/UV je to ine ako doma...
K druhej časti, pre športovca ani človeka celkovo to naozaj nemusí byť sýte, no záleží od toho, kde sa nachádza a v akom je stave. Za predpokladu, že je zdravý a citlivý na leptín a je povedzme vonku na silnom slnku, vystačí si aj so šťavami alebo aj s čistou vodou. To však neznamená, že potom večer to musí všetko dohnať. Vždy záleží od kontextu.
Paleo zástancovia, ktorí tvrdia, že človek nemal ráno jedlo k dispozícií a jedol teda až večer sú zväčša len okopírovaní od rovnakého zdroja, ktorí vychádza z mylných dohadov. Ak si niekedy bol povedzme doma, na dome, nemal si nejaké povinnosti a vstával si odpočinutý s východom slnka a bol si vonku ráno, určite si aj sám pocítil, že si dostal prirodzený hlad. Naše telo je tak stavané prirodzene (ale samozrejme, dá sa to ľahko zmeniť). To znamená, že aj naši predkovia pravdepodobne práve v ranných hodinách niečo hľadali, napríklad mäkkýše, ryby, ktoré zjedli a s príchodom večera už nie, pretože boli sýti.
Naša biológia a to, ako mitochondrie spracúvajú elektróny z jedla je toho len dôkazom, pretože slnečné svetlo potrebujú, aby ich správne spracovali.
Opak je však povedzme chlad, kedy slnečné svetlo nie je prioritný faktor, ale teplota. Toto je zároveň podstatná vec, ktorú som písal a v danom stravovacom protokole a rovnako v novom článku na blogu. Ak si nečítal odporúčam, je tam toho veľmi veľa a páči sa mi tvoj spôsob zmýšľania, takže tomu určite pochopíš:
https://jaroslavlachky.sk/adaptacia-na-chlad-5-leptin-a-cirkadianny-rytmus/
Ak chce človek preskakovať jedlo v ranných hodinách, musí byť kamarát s chladom.
K poslednej časti, áno. Ak má človek slabú citlivosť na leptín, intermitent fasting (teda dlhé hladovanie) je pre neho celkovo viac na škodu, práve vďaka nesprávnej regulácií AMPK/mTOR. Vtedy je v ranných hodinách najlepšie sa najesť a obzvlášť si dať záležať na prísune proteínu a hladovanie sústrediť cez deň, teda predlžovať čas od raňajok po posledné jedlo.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786199/
Naopak, ak je človek pomerne zdravý, nepotrebuje jesť raňajky v zmysle hneď po zobudení. Vtedy je priorita stále jesť, keď je slnko vonku, no nemusí to byť hneď ráno. V tomto prípade sú ideálne 2 varianty a to, najesť sa niekedy pred obedom (teda nie hneď ráno), no stále v skorých hodinách, kedy už je slnko vonku a tvoje telo dostalo správne stimuly a potom poobede/večer no opäť, pred západom slnka.
Druhá varianta je mať iba jedno jedlo dňa, a toto je práve vhodné niekedy poobede, kvôli maximalizácií proteínovej syntézy, no iba za predpokladu, že ti telo a mitochondrie pracujú a tvoria dostatok energie alebo lepšie povedané, energiu dobre recyklujú a prijímajú aj mimo potravu. V zime a chlade môže byť preferovaná viac táto druhá varianta
Čiže áno, aj množstvo podkožného bieleho tuku je dobrý znak. V závislosti od veku, pohlavia, atď., ti naznačuje, ako tvoje telo ukladá/rozkladá vodík a od toho sa dá usúdiť aj správna hormonálna rovnováha na čele s leptínom a teda aj to, či človek môže dlhšie hladovať a tiež, kedy môže nejesť.
Logicky, ak človek o energiu prichádza, pretože ju viac prenáša do okolia a menej využíva v mitochondriách (podobne ako hviezdy na oblohe), jeho objem vzrastá a potrebuje viac jesť. Ak bude na silu hladovať, ublíži si.
Dakujem ti za vycerpavajucu odpoved.Boli to take pol otazky aj zdielanie 🙂 Ono tych teorii je este viac urcite ale ako pises hormonálna rovnováha na čele s leptínom a funkcne mitochondrie su zaklad -a potom sa da presjt bud na 2 krat alebo raz denne.
K druhej časti, pre športovca ani človeka celkovo to naozaj nemusí byť sýte, no záleží od toho, kde sa nachádza a v akom je stave....
No to je moj pripad - vecer to dohanam. A potom zly spanok a vsetko ako bolo spomimane na fore o tom ake su nevyhody vecerneho jedenia.
Kazdopadne musim tieto info spracovat aby som sa mohol dalej opytat. Este stastie ze davas ten odstup medzi clankami ako si pisal ...kym to ja spracujem 🙂
Pridam sa do debaty ak nevadi, inak super tema, o tom sa da naozaj vela diskutovat 🙂
mna by zaujimalo Jaro k tomuto, ze ked teda aj trenujem (nie som ale ziadny profi sportovec, len sám, Fitko beh a tak) tak potom je lepsie cvicit neskor cez den vsak kvoli lepsej oprave a synteze proteinov? Za predpokladu ze som na tom (myslim) dobre s vecami ako pises vyssie (to myslim k tomu tretiemu odstavcu z poslednej spravy)
Ahoj Juraj.
Áno. Ak si zdravý a chceš dosiahnuť najviac benefitov z trénovania, trénuj poobede medzi 13:00 až 17:00 a nalačno (práve preto je fajn najesť sa ráno alebo neskôr povedzme okolo 10-11:00) a potom sa najesť po tréningu. Už v závislosti od sezóny a dĺžky dňa. Proteínová syntéza bude takto najväčšia a získaš najviac benefitov, aj čo sa mitochondriálnej adaptácie z tréningu týka, a to či už vo svaloch ale aj v tuku.