Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Po včerajšej poobedňajšej výživnej diskusii, kde sa sa bavili práve aj o trénovani a vhodnom zostavení si jedla po tréningu, ale rovnako aj dôležitosti nejedenia po tréningu, pridávam krátke doplnenie aj sem. Hlavne pre teba Daniel!
Veľa ľudí pozná mTOR, hlavne vo svete fitness, kulturistika, moderný biohacking, atď., pričom zvyčajne sú 2 tábory ľudí:
1. Bud ho chcú stimulovať veľa (napr. kulturista)
2. Alebo ho držať pod kontrolou a stimulovať iba občas (dlhovekosť, biohacking)
Avšak je ru aj ďalšia strana mince a ti kontrola mTOR.
mTOR nám pomáha zachovávať funkčnú svalovú hmotu a aj budovať novú. Otázka však znie, ako ho udržať v "rovnováhe" (lepšie povedané kontrolovaný cirkadiánny mechanizmom).
pretože zvyčajne ich napadá iba silový tréning, a potom konzumácia potravy, najmä proteínu.
Malú ľudí vie, že mTOR vo svaloch reaguje opäť raz cirkadianne, čo znamená, že jeho negatívne účinky aj pozitívne účinky, musia byť korigované. A sú korigované skrz cirkadiánny rytmus a našu cirkadiánnu Biológiu.
Ak nie sú, mTOR môže byť neaktívny a ľudia ľahko prichádzajú o svalovú hmotu a naopak ak je prestimulovany, dôsledok môže byť nádor, či rakovina.
MTOR je obrovský proteínov komplex, pričom mTORC1 je považovaný za dôležitý kľúčový regulátor syntézy bielkovín a hypertrofie po mechanických stimuloch v kostrovom svale. Pretože však vývoj excitácie a napätia je vo väčšine experimentálnych modelov úzko spojený, existuje veľmi málo a do veľkej miery nepriamy dôkaz o takejto mechanosenzitívnej ceste.
Napr. v zaujimavej štúdií (zdroj nižšie) sa snažili preskúmať, či aktivácia signalizácie mTORC1 závisí od napätia ako takého v kostrovom svale u potkanov
"Excitácia vyvolaná excentrickou kontrakciou (ECC) a pasívne naťahovanie (PAS) s rovnakým vrcholovým napätím (Tpeak) aj časom pod napätím vyvolali podobné reakcie v signalizácii mTORC1 napriek rôznym spôsobom vývoja napätia" !!!
"Keď sa aktívne napätie počas excentrickej kontrakcie takmer zrušilo pridaním inhibítorov myozínových ATPáz (skratka IMA), signalizácia mTORC1 sa znížila na úroveň porovnateľnú s nestimulovanými kontrolami."
Čo to znamená v ľudskej reči?
V ľudskej reči to znamená toľko, že aktivácia mTOR nie je až tak závislá od svalovej kontrakcie ako priamo od funkcie ATP-syntaz v mitochondriach v kostrovom svalstve.
A tieto motory (ATP - syntazy) nie sú závislé iba od elektrónov z jedla, ale zo svetla, aké naša koža nad svalmi zachytí. Vhodné svetlo dokáže ATP syntazu poháňať nezávisle od elektrónov z jedla.
Ak je svetlo optimalizované, negatíva mTOR sú vyvážené s pozitívami a potom je aj svalová kontrakcia veľmi prospešná.
To znamená, že ak je tvojim cieľom budovať alebo udržiavať normálnu a prirodzenú svalovú hmotu (a hlavne tú naozajstnú, potrebnú, ktorá má veľa mitochondrii a nervovo fascialnych prepojení) so všetkým, čoho je schopná, a nejde ti iba o nadmernú stimuláciu ubikvitinácie a budovanie "mäsa", ktoré nepotrebuješ (možno tak pre pohľad v zrkadle), pre teba má veľký zmysel trénovať poobede, niekoľko hodín od jedla (čiže nalačno) a po tréningu počkať a najesť sa možno o 30 až 60 minút. Nie hneď do seba na silu dávať nejaký proteín, gainer, maltodextrin, atď., kde si nie si istý vodikom.
Takto dosiahneš lepšie výsledky, ktoré sú však, dlhodobé a rovnako aj tvoja cesta by teda tomu mala zodpovedať. Teraz nehovorím o športovcoch a ľuďoch, ktorí sa "špecializujú" a podávajú v nejakej "disciplíne" maximálny výkon na úkor mnohých ďalších oblastí života (zdravie, dlhovekosť,...)
Zdroj:
Emil Rindom et al. Activation of mTORC1 signalling in rat skeletal muscle is independent of the EC-coupling sequence but dependent on tension per se in a dose-response relationship. Acta Physiol (Oxf). 2019 Nov;227(3):e13336. doi: 10.1111/apha.13336. Epub 2019 Jul 31. PMID: 31231946 .
Aké to je svetlo, a aká je jeho vlnová dĺžka? Tak to odznelo tiež včera v diskusii. Záznam je k dispozícii už pre všetkých premium členov a popis pribudne v najbližších dňoch.
Každý kto včera nebol prítomní, pozrite si celý takmer 3 hodinový záznam. Veľmi veľa dôležitých vecí a super otázok!
https://jaroslavlachky.sk/premium/webinare/webinare-2023/webinar-marec-2023-qaa/
@jaroslavlachky tak k tejto téme by ma určite zaujímalo aj viac Jaro
@tomas Budeš prekvapený, ale čoskoro bude k téme článok. Doplnenie k slovám vyššie 👍
Naše motory v mitochondriách (ATP - syntázy) nie sú závislé iba od elektrónov z jedla, ale zo svetla, aké naša koža nad svalmi zachytí. Vhodné svetlo dokáže ATP syntázu poháňať nezávisle od elektrónov z jedla. Dôvod je VODA.
Voda je to, čo tvoje mitochondrie tvoria počas oxidačnej fosforylácie, ktorá zároveň obmýva F0 hlavu ATP-syntázy, ktorá produkuje ATP. To znamená, že akákoľvek zmena štruktúry a viskozity tejto vody musí ovplyvniť rotáciu motorov a teda aj produkciu ATP, mitochondrie a efektivitu aj svalu.
Hoci priznám sa, pre mňa osobne sú svaly na poslednom mieste. Pre mňa je prvoradá moja mentálna a celková fyzická výkonnosť, ktorá je za posledné roky pomerne „zaujímavá“...
Riadky vyššie teda znamenajú toľko, že ak je svetlo okolo teba optimalizované, negatíva mTOR budú vyvážené s pozitívami a potom bude aj svalová kontrakcia veľmi prospešná. To znamená, že vtedy si môžeš dovoliť aj trénovať, kľudne aj silovo a ak máš povedzme do 30 rokov, prirodzene aj naberať viac svalstva. Ak máš však viac rokov uvedom si, že tvojím primárnym cieľom môže byť trénovanie naďalej, no tvoje svaly už nebudú chcieť rásť a už vôbec nie do objemu. To však neznamená, že sa nebudú zlepšovať. Naopak.
Rovnako ako dokážeš neustále zlepšovať svoju pamäť, učiť sa nové veci, hry, pohyby, aj bez toho aby ti hlava „rástla“, podobne dokážeš zlepšovať a rozvíjať aj svoj tensegrity systém a aj celý kolagénovo-kostrovo svalový systém. Tvoje nervovo fasciálne prepojenia totiž dokážu „divy“, ak im to umožníš.
Toto je dôvod, prečo vždy tvrdím, že rieš najskôr svoje Mitochondrie a cirkadiánny rytmus a všetko ostatné až neskôr. Tiež je to dôvod prečo mnohým obéznym ľuďom neodporúčam trénovať, no hýbať sa áno. Pohyb potrebujú, no tréning by im stav zhoršil, pretože ich ATP-syntázy nedokážu filtrovať vodík a tvoriť vodu.
Ak je teda tvojim cieľom budovať alebo udržiavať normálnu a prirodzenú svalovú hmotu (a hlavne tú naozajstnú, potrebnú, ktorá má veľa mitochondrii a nervovo fasciálnych prepojení) so všetkým, čoho je schopná, a nejde ti iba o nadmernú stimuláciu ubikvitinácie a budovanie zbytočného "mäsa", ktoré nepotrebuješ (možno tak pre pohľad v zrkadle), pre teba má veľký zmysel trénovať poobede (alebo aspoň keď už svieti UVA) a tiež niekoľko hodín od jedla (čiže prakticky nalačno). Tiež má pre teba vtedy zmysel po tréningu počkať a najesť sa možno až o 30 až 60 minút (kľudne aj neskôr).
Ak bol tvoj tréning obzvlášť náročný a intenzívny, zvyčajne to aj pocítiš, že hlad dostaneš neskôr. Má to svoj dôvod. Rozoberať ho síce teraz celý nechcem, no niečo ti napíšem/naznačím.
Z predošlých článkov o ubikvitinácií vieš, že len zapojenie jediného atómu dusíka do štruktúry nového svalu stojí tvoje telo cca 5 molekúl ATP. Teraz si to prepojme s článkami z minulých rokov o hormónoch, cholesterole a ATP. Mastná kyselina má omnoho viac vodíka a donáša najviac elektrónov aj protónov do mitochondrie. Mastné kyseliny vytvoria až 4,5-krát viac ATP ako glukóza!
Aby som bol presný, tak jediná molekula 18-uhlíkovej mastnej kyseliny stearovej (nachádza sa napr. v kakau, či mojej obľúbenej horkej čokoláde – členovia po poslednom QaA vedia presne akú myslím aj prečo) prinesie do mitochondrie až 452 protónov z vodíka a vytvorí 136,6 molekúl ATP.
Molekula 6-uhlíkovej glukózy do mitochondrie prinesie 112 protónov (a/alebo deutéria) a vytvorí 37,6 molekúl ATP. Ak porovnáme až 3 molekuly glukózy z jednou mastnou kyselinou, aby sme mali rovnaký počet uhlíkov (18), stále nám dá mastná kyselina 136,6 ATP a glukóza iba 112,8 ATP. Je to obrovský rozdiel.
Ak teda často a nasilu trénuješ v zmysle budovania objemu svalstva a mitochondrie neoscilujú, ako majú, uvedom si, že len zvyšuješ svoju ubikvitináciu a spotrebu ATP. Takmer všetko ATP sa spotrebuje na stavbu svalov dôležité orgány, ako mozog a srdce s najväčšou spotrebou ATP, si to časom odskáču.
Preto si dobre rozmysli, až si nabudúce budeš po tréningu dávať nejaký proteín, gainer, či maltodextrin, atď., kde si nie si istý vodíkom. Tým netvrdím, že nemôžeš. No veľa ľudí si to dáva najmä za účelom dopĺňania glykogénu, ktorý si vyčerpali a tiež za účelom anabolizmu (rýchleho rastu novej hmoty). No a tu prichádza do hry moja slávna veta, ktorá bude trochu „bolieť“:
„Ak ani len nevieš, že niečo nevieš, iba ťažko prídeš na to, čo je to, čo doposiaľ nevieš!“
V tomto prípade hovorím o tom, že tvoje telo vie prečo každý jeden substrát, vrátane glukózy, glykogénu ale aj mastných kyselín „ťahá“ z mitochondrie. Áno, dobre počuješ. Keď tvoje telo syntetizuje tuk, alebo novú glukózu, vždy to berie z mitochondrie. V mitochondrii totiž prechádzajú tieto substráty cez krebsov cyklus, ktorý recykluje vodu a vodík z betaoxidácie. Čo to pre teba ako laika znamená?
Že molekula glukózy, ktorú si tvoje telo po tréningu vytvorí samé a dá do glykogénu je odlišná, ako molekula glukózy, ktorú zješ z maltodextrínu z prášku. Toto je dôvod, prečo sa ľuďom po adaptácií na chlad a ketogénnu stravu nejaký glykogén z počiatku „vytratí“, no následne sa im nezávisle na príjme sacharidov obnoví, hoci nie v plnej kapacite. Nepotrebujú ho totiž toľko.
Ich kostrové svaly po čase využívajú viac oxidáciu mastných kyselín a hlavne využívajú kvalitný vodík. Aj ich glykogén vo svale vtedy obsahuje menej deutéria, čo je aj dôvod, prečo už nepotrebujú zadržiavať také množstvo glykogénu, ako bežný kulturista, či človek, ktorý má svalstvo závislé iba na glukóze!
Uvedom si totiž, že tu nikdy nešlo o kalórie, či ATP. Alebo si myslíš, že aj ten kreatín-fosfátový systém máme v tele iba z dôvodu rýchlej suplemetnácie ATP? A čo tak polovodivosť? Už si zabudol na to, čo fosfor dokáže a ako dopuje polovodiče? Ak hej, zopakuj si článok!
Nikdy tu nešlo o tie kalórie, ale o elektronickú indukciu vody. To sa týka aj kostrového svalu. Presne preto vedci zistili, že aj aktivácia mTOR nie až tak závislá na tipe kontrakcie, ale hlavne od práce mitochondrie a ATP-syntázy, ktorá rotuje vo vode.
Toto je ten skutočný dôvod, prečo vedľa seba môžeš postaviť váhovo aj postavovo dvoch rovnakých ľudí, ktorých výkonnosť, sila a hlavne svalová výdrž budú absolútne rozdielne a tiež ich rozbor krvi, či dáta zo spiroergometrie, aj iné. Je totiž obrovský rozdiel v tom, koľko ATP si tvoje telo môže dovoliť tvoriť v mitochondrii a v akej štruktúre máš v sebe vodu a polovodiče.
Ak sú optimalizované, tvoj aktín aj myozín budú využívať veľké kvantá energie z vody a jej neustálej elektronickej indukcie a nebudú závislé na rýchlej glykolýze. Takýmto spôsobom tvoje svaly budú nie len výkonné, ale ti tiež budú slúžiť ako pekný záložný systém pre tvorbu Tepla (IČ) a vody. Nezabúdaj, že svaly síce nemajú toľko mitochondrii ako mozog, či srdce a pečeň, no majú veľkú plochu a sú pod kožou!
Viac v novom článku:
https://jaroslavlachky.sk/voz-10-svaly-ubikvitinacia-a-potreningove-ne-jedenie/
💪Cvičením je skutočne možné vybudovať nové neuróny v mozgu a svaloch.
Ako som už spomenul, cvičenie preukázateľne podporuje neurogenézu v hipokampe, čo je oblasť mozgu, ktorá sa podieľa na učení a pamäti.
To znamená, že pravidelná fyzická aktivita môže potenciálne viesť k rastu nových neurónov v tejto oblasti, čo môže pomôcť zlepšiť kognitívne funkcie.
Mám klientov, ktorým pomáham zlepšiť nie len svaly, ale aj nervový systém a teda aj funkcie mozgu.
Okrem podpory neurogenézy sa tiež ukázalo, že cvičenie stimuluje mitogenézu vo svalových bunkách, čo vedie k nárastu svalovej hmoty a sily.
Zistilo sa, že najmä odporový tréning je účinný pri podpore rastu svalov a produkcii nových svalových buniek prostredníctvom aktivácie satelitných buniek, ktoré sú zodpovedné za opravu a regeneráciu svalov.
Je dôležité poznamenať, že proces budovania nových neurónov a svalov prostredníctvom cvičenia nie je okamžitý a môže si vyžadovať čas a dôslednosť, kým uvidíte významné výsledky.
Pravidelná fyzická aktivita má však mnohé výhody pre celkové zdravie a pohodu, vrátane potenciálu pre budovanie nových neurónov v mozgu a svaloch. Taký krátky koment odomňa. Mitogenéza vie byť stimulovaná aj skrz neurogenénezu. Len pointa je v tom, že to chce súhru…..
Mirek Pramuka | @coach_empigo
@empigo-osobny-trener-kosice si jeden z mála u nás, ktorý už týmto veciam celkom rozumie Miro!
Len by som doplnil krátko, opäť, že nejde ani tak o budovanie priamo nových neurónov, ale hlavne o ich neustále prepájanie pomocou switchu jednosmerného elektrického prúdu cez dentrity (z každej strany) a následne synapticke prepojenia. Takýmto spôsobom dokážeme reálne neustále zlepšovať celý kolagén a tensegrity systém, vrátane svalstva.
Podľa mňa je toto jeden z dôvod, prečo sú zvyčajne ľudia, ktorí sa dobre a prirodzene hýbu aj dobrý v myslení a nejakých strategických alebo iných úlohách/hrách.
Naš prirodzený "movement" ide a aj musí ísť vždy ruku v ruke s kvalitným spánkom a teda autofágiou a regeneráciu a zároveň s mozgom 💪
Len by som doplnil krátko, opäť, že nejde ani tak o budovanie priamo nových neurónov, ale hlavne o ich neustále prepájanie pomocou switchu jednosmerného elektrického prúdu cez dentrity (z každej strany) a následne synapticke prepojenia. Takýmto spôsobom dokážeme reálne neustále zlepšovať celý kolagén a tensegrity systém, vrátane svalstva.
Preto je spanok dolezity (melatonin, rege myelínu, celkovo redukcia a magnetizmus).
Ako si vravel v VOZ10 voda je vzdy PRIM…Bohuzial zijeme v jednej velkej mikrovlnke…A dehydratacia je jedna z tichých epidémii ľudstva tejto doby.
Dik Jaro, za tvoje slova 😉
Mirek Pramuka | @coach_empigo
Zamýšľal som sa počas dnešného tréningu vonku v kraťasoch a mikine, neskôr v tričku. Predpokladám, že priame svetlo slnečné žiarenie resp. IRL bude robiť mitochondriíí a ATP syntáze väčšiu radosť. Ale má priamy efekt fotón ktorý absorbujem skrz oko alebo len odkryté nohy od stehna dole napr. na mitochondriu v nejakom inom svalovom vlákne na zakrytej časti tela? Predpokladám, že áno keď premýšlam nad pohybom elektrónov a fotónov v tele a ich komunikáciou.
Ďalšia vec čo mi bežala hlavou je, že väčšia intenzita môže mať lepší efekt na mTOR ale čo ak to neudýcham nosom? Má zmysel sa snažiť udržať intenzitu ktorú udýcham nosom alebo radšej zvýšiť náročnosť a roztočím tým ATP syntázu viac tým pádom by som mal zvýšiť aj mTOR a udržať ubikvináciu v miere pokiaľ som zdravý?
Preto je spanok dolezity (melatonin, rege myelínu, celkovo redukcia a magnetizmus).
Ako si vravel v VOZ10 voda je vzdy PRIM…Bohuzial zijeme v jednej velkej mikrovlnke…A dehydratacia je jedna z tichých epidémii ľudstva tejto doby.
Dik Jaro, za tvoje slova
Jj presne tak, a aj práve preto treba tieto informácie dostávať ďalej a ďalej a ti aj skrz ľudí ako ty, ktorí pracuje s ďalšími a vieš usmerňovať 🙏😉
Nižšie pripájam ďalšie dôležité dôsledky z posledného a aj nového článku, ktorý bude teraz
Zamýšľal som sa počas dnešného tréningu vonku v kraťasoch a mikine, neskôr v tričku. Predpokladám, že priame svetlo slnečné žiarenie resp. IRL bude robiť mitochondriíí a ATP syntáze väčšiu radosť. Ale má priamy efekt fotón ktorý absorbujem skrz oko alebo len odkryté nohy od stehna dole napr. na mitochondriu v nejakom inom svalovom vlákne na zakrytej časti tela? Predpokladám, že áno keď premýšlam nad pohybom elektrónov a fotónov v tele a ich komunikáciou.
Super Daniel, takýto prístup a aj, zmýšľanie sa mi opäť raz páči.
Čo sa týka otázky, slnečné svetlo ma vždy veľa IČ, takže to je vždy BEST. A síce nebude mať priami efekt v zmysle zmeny viskozita vody okolo ATP syntazy na časti tela, na ktorú slnko nesvieti, no ovplyvní ďalšie časti tela. Už len tým, že keď zasiahne jednu časť tela a vodu v nej, táto voda je v kontakte s ďalšími časťami tela skrz kolagén.
Tiež sa naša krv neustále filtruje a len za jediný deň jej pretočime cez 7 tisíc litrov vody. To znamená, že každú minútu sa krv z časti napr. na stehne presunie do ďalšej časti tela, urobí okruh a vráti sa nazad. Čiže sa "ožiari".
Ďalšia vec čo mi bežala hlavou je, že väčšia intenzita môže mať lepší efekt na mTOR ale čo ak to neudýcham nosom? Má zmysel sa snažiť udržať intenzitu ktorú udýcham nosom alebo radšej zvýšiť náročnosť a roztočím tým ATP syntázu viac tým pádom by som mal zvýšiť aj mTOR a udržať ubikvináciu v miere pokiaľ som zdravý?
Po prečítaní riadkov vyššie by malo byt jasné Daniel.
https://jaroslavlachky.sk/forum/postid/9786/
Nesustred sa ani tak o to, ako "moc" alebo "menej" mTOR stimulovať, ale skôr na celok ako taký. Keď svoj výkon zvyšuješ prirodzene, aj mTOR a tvoje budovanie svalstva plus jeho prepájanie skrz neurony, fascie a nervy sa zlepšuje taktiež.
Keď vládzeš ešte dýchať nosom, vieš ze zrejme stále dostatočne oyidujes mastné kyseliny. To môže byť až veľmi vysoko, dokonca aj nad prahom ANP.
Keď už ideš s intenzitou vyššie, obzvlášť ak je to správny tréning tipu nejakého "kruhového", kde robíš rôzne pohyby a zapája viac častí, je prirodzené zeuz musíš dýchať ústami. To je práve ten čas, kedy vieš, že tvoje telo začína visc využívať aj superoxid a spätný tok na to, aby podporilo mitochondrialnu biogenezu
💪👍
Cize všetkými vecami vyššie, ktoré so mtam rozpísal, to vie pripadne ešte podporiť viac. Aj preto osobne často paradoxne keď trénujem a mam veľa aktivity tam jem menej, aj, menšie množstvo, a v deň regenerácie zjem možno viac. Veľa ľudí tomu nechápe a snaží sa v aktívny deň jesť naschvál viac. No práve týmto "stimulom" často zabránime mitochondriam robiť to, na čo sú zvyknuté.
@jaroslav-lachky tu som si vsimla na sebe, ze v den treningu, teda po treningu nepocitujem prilisny hlad, avsak na druhy den je to ine, zjem viac aj sa mi to ziada. Len ked citam posledne informacie od teba ako sa stravovat ,tak po treningu je celkom fajn sa najest a ako zena by som aj sacharidy mala (plati tu tiez sezonnost), aby som pomohla znizit ubikvitinaciu a tiez, aby som setrila ATP. Neviem, ci som to spravne pochopila, ale takto nejak som som si to zapamatala. Po treningu si dat sacharidy s proteinom, nemusim hned ale treba aspon do hodiny sa najest a teda aj trening si nastavit tak ako jem, to znamena trening pred poslednym jedlo a jedlo minimalne 3 hod pred spanim. To, ze nepocitujem hlad po treningu neznamena, ze sa nemam najest. Dobre to chapem?
tu som si vsimla na sebe, ze v den treningu, teda po treningu nepocitujem prilisny hlad, avsak na druhy den je to ine, zjem viac aj sa mi to ziada.
Presne tak, Tvoja intuícia a telo ti "nasepkava" dobre. Na tebe bolo hneď vidieť, že si veci optimalizovala dobre Zuzi a momentálne ide už len o to, že máš z toho životný štýl, čiže tvoje "normálne" nie je normálne väčšiny, možno aj kolegov okolo (ved poznáš 😉)
A chápeš to správne ⤵️
Len ked citam posledne informacie od teba ako sa stravovat ,tak po treningu je celkom fajn sa najest a ako zena by som aj sacharidy mala (plati tu tiez sezonnost), aby som pomohla znizit ubikvitinaciu a tiez, aby som setrila ATP. Neviem, ci som to spravne pochopila, ale takto nejak som som si to zapamatala. Po treningu si dat sacharidy s proteinom, nemusim hned ale treba aspon do hodiny sa najest a teda aj trening si nastavit tak ako jem, to znamena trening pred poslednym jedlo a jedlo minimalne 3 hod pred spanim. To, ze nepocitujem hlad po treningu neznamena, ze sa nemam najest. Dobre to chapem?
Hej, dobre.
V podstate si len pamätaj, že čím budeš staršia (teraz nenarazam na vek, keďže to sa u ženy nehovorí, ale myslím všeobecne), tak tým telo chce viac výživat autofágiu a teda menej budovať ďalšieho väčšieho svalstva.
Takže budeš mat takéto pocity prirodzene, pretože keby si nejedla, telo logicky bude svoje proteíny degradovat a opravovať. Čiže dnes je to pre teba super práve tskto, keď si dávaš aj záležať na strave. Jedine co môžeš, občas skúsiť keď máš čas alebo nejakú aktivitu schválne jedlo posunúť na neskor, povedzme trénovať skôr a najesť sa o 2 a viac hodín. Inak presne tak, ako to robíš. Pre teba to má takto veľký zmysel 👍