Keto/low carb a sti...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.


PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo

 

Keto/low carb a stitna zlaza

17 Príspevky
6 Užívatelia
6 Likes
70 Videní
(@jessica-miller)
Príspevky: 3
ČLENSTVO ZDARMA
Zakladateľ témy
 

Dobrý den, Jaro, mám prosím otázku. Jak je možné, že tolik lidí (zejména žen) po přechodu na low carb/keto stravu přichází o menstruaci a zpomalí a zhorší se jim činnost štítné žlázy (hypofunkce)? Setkala jsem se s tím mnohokrát a stalo se to i mě. Od té doby, co jsem na low carb a chvíli jsem byla na keto dietě, tak se mi zhoršila funkce štítné žlázy a ztratila jsem menstruaci i při stejném příjmu kalorií jako u “běžného” stravování. Ba dokonce teď možná jím i více. Co se děje? Měla bych znovu přidat sacharidy, i když je teď zima? Myslela jsem, že mi právě pomůže sezonní stravování a nízký počet sacharidů, ale stal se tak nějak opak a moc nevím, jak z toho ven. Děkuji všem za každý postřeh. 🙏🏼👍🏼

Jinak stále jedu to stejné (východ slunce, grounding, blokace světla, blokace wifi atd..). Jediné co, tak se neotužuji. Pořád mi to vrtá hlavou a nedá mi to se nezeptat, protože vím, že s tím má problém více žen, kolem mě, pokud uberou sacharidy. Ale myslela jsem, že je to na zimu třeba.

 

Díky a přeji fajn večer😉

 
Publikované : 30. januára 2023 19:18
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

@jessica-miller zdravím Jessica. 🙂 

Pretože niektorí si stále neuvedomujú, že Žena a muž sú odlišné bytosti. Ak má človek rozpojené základné bunkové cykly ako je Značenie proteínu vhodného na zahubenie a obnovu, rast a mitozu, jeho metabolizmus nepracuje v suhre so slnečný diurnalnym cyklom. Ktorý z týchto cyklov býva najčastejšie mimo? Prvý pretože je prestimulovaný a to napr. nadmerným modrým svetlom, sacharidmi mimo sezónu, alebo u EMP (práca ba kancelárií, mobil pri sebe,...). Aký je vedľajší efekt? Dehydratácia.

Žena má naviac, na rozdiel od muža, každých 28 dní aj iný cyklus, ktorý sa nazýva menštruačný, kedy vyžaduje synchronizáciu všetkých cyklov, aby bola schopná vyselektovat správne vajíčko a vylúčiť adekvátne množstvo hormónov. No a na to potrebuje veľa vody a ti aj v nadobličkách. Ak tam voda nie je, nie je tam kyslík

Mali kyslíka = malo elektrónov = Neschopnosť množiť sa (viď článok Hormony 6, 7 a 8).

Presne preto členovia vedia že prechod na lowcarb, či keto stravu nie je žiadna diéta, ale Evolučná vec, ktorá vyžaduje 2 veci na to, aby fungovala. Prvou je VODA (Hydratácia). Preto sa deje to čo popisuješ.

Ak žena s Dehydratáciou a rozpojenymi cyklami už predtým, prejde na keto, nebude to fungovať.

 
Publikované : 31. januára 2023 7:26
Kataslukova
(@kataslukova)
Príspevky: 4
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslav-lachky Ahoj Jaro, vidím, že se tu slečna/paní Jessi ptá na podobný dotaz, který jsem si řešila i já 😀 Tak to tu tak čtu a napadá mě k tomu ještě jedna věc. Jak píšeš o té vodě v nadobličkách, jakou vodu konkrétně máš na mysli? Jak to fixnout, aby keto fungovalo i v tomto případě pak? Něco podobného už jsme rozebírali, ale zajímá mě to teď z pohledu toho, jak to fixnout, aby to keto fungovalo v tomto případě. Děkuji! 🤗

 
Publikované : 31. januára 2023 9:16
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

@kataslukova ahoj Katka, super, že si sa ozvala, toto je práve otázkou toho, z akého dôvodu je u ženy daný bunkový cyklus "rozhodený" a zvýšená ubikvitinacia + Dehydratácia. 🙂

Ak si spomínaš, keď sme sa v piatok bavili napríklad o tých raňajkách, prečo to čo si zvykla jedávať nie je v tvojom prípade dostačujúce a optimálne a potrebuješ vyššiu dávku kvalitneho proteínu, tak aj toto bol dôvod. Tvoje telo pomocou nich a zmeny rannej rutiny plus zmeny práce dokáže lepšie Synchronizovať rast tak ako má - v súlade so zesonou a diurnalnostou. Výsledkom je vyššia citlivosť na Leptín = lepšia práca mitochondrii = lepšia tvorba kvalitnej vody. 

A čo sa týka vody, ktorú mám na mysli, je to predovšetkým vnútro bunková, ale aj ta vonku a v krvnej plazme. Nie teda množstvo aké človek pije. Tvoje krvne testy poukázali na to, že s vodou až taky problém nemáš, ale u teba najmä s Vápnikom, takže tvoje "protokoly" sú možno iné ako u niekoho iného. Čiže u inej osoby, ženy, kde budú v krvi iné hladiny sodíka, progesterón, albumín, atď., budeme mat iné parametre a iny kontext, od ktorého sa bude odvíjať, čo treba meniť 🤗

 
Publikované : 31. januára 2023 9:36
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

@kataslukova no. A keď máš tieto základné body fixnuté a chceš, aby ketogenna strava fungovala potrebuješ 2 spomenuté veci: chlad a byť hydratovaná.

 

To zmanena, že ešte pred tým ako človek začne naplno využívať studenu vodu na tele a ketogennu stravu, musí mať v tkanivách dostatok horčíka, draslíka, síry, vody, DHA a tiež veľa jódu. Chlad a ketogenna strava sú vždy evolučne prepojené práve s vysokým množstvom DHA a jodom v tkanivách aj CNS. 😊

 
Publikované : 31. januára 2023 9:43
(@jessica-miller)
Príspevky: 3
ČLENSTVO ZDARMA
Zakladateľ témy
 

@jaroslav-lachky Jestli tomu dobře rozumim Jaroslav, tak to znamená, že pokud už jsem ve stadiu rozhozených cyklů a dehydratace, tak mi ketoza ještě přihorší? Ale jak tedy jinak mohu spravit dehydrataci a celkově opravit bunňkovď cykly, pokud budu nadále konzumovat sacharidy v zimě, když mi tedy keto v tuto chvili nebude fungovat? Nebo je to o tom vydržet na ketoze a přetrpět to, dokud se nezlepší dehydratace a bunkove cykly? Nerozumim, jestli je lepsi ted konzumovat v mezičase jeste sacharidy i v zime, dokud se neco nezlepsi kdyz keto nefunguje a nebo vydrzet v ketoze aby se to nejak vse opravilo a soustredit se mezitim na slunce, groundinng a blokaci EMP a modreho? 😃 Trosicku jsem se v tom zamotala😃 Priznam se, ze jsem tu nova a jeste se rozkoukavam. Ale v tomto mam největší zmatek. Asi se podivam na ty clanky jak jste mi sem daval. Dekuju

 
Publikované : 31. januára 2023 9:51
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

@jessica-miller v prvej možnosti nemusí Jessica, ale v druhej môže. Ketóza bez vody nemôže poskytnúť daný benefit a človek ti zvyčajne aj cíti (zápcha, menej energie, atď.), pokým to buď neprekoná časom (zvyčajne adaptačne obdobie, ak človek nie je moc poškodený) alebo sa hydratzue dostatočne predtým, všetkými bodmi spomenutým vyššie pri odpovedi Katke (jód, Horčík, sodík, sira, DHA).

Je super, že si napísala, že si tu nová, apson viem ako a čo písať 😉
 

 
Publikované : 31. januára 2023 10:38
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

K druhej časti, kedykoľvek nemáme okolo nás silné UV svetlo alebo kedykoľvek žijeme vo viac umelom osvetlení a u EMP, tak potrebujeme sacharidov menej, hoci naša chuť na ne vzrastá. Normálne je to v prírode teda v zime, no dnes to môže byt v rôznych končinách odlišné. Pre niekoho to môže byť optimálne celoročne, pre iného 9 mesiacov v roku, pre ineho len v zime, atď. Aj dvaja ľudia žijúci v rovnamom meste a rovnakom dome môžu mať tieto podmienky odlišné. 

No keďže ta nepoznám, neviem o tebe nič, tak nemôžem poradiť lepšie, no môžeš skúsiť takýto "prechod". Tvoje telo by malo mať dostatok kvalitnej vody v sebe, čo si vieš aj testami cca pozrieť (nájdeš to v článkoch o krvných testoch, webinaroch, či v masterclasse), veľa veľa horčíka s draslíkom a následne potrebuješ Horčík vymeniť za vysoký prísun sodíka a jódu, kedy nastupuje chlad, aby mohla aj ketogenna strava fungovať.

Dnes, obzvlášť ženy, zabúdajú na jód, čo je škoda, pretože po našej štítnej žľaze, sú práve prsníky ďalšie miesto, kde je najväčšia zásoba a potreba jódu.

 
Publikované : 31. januára 2023 10:38
Monca
(@monca)
Príspevky: 21
ČLENSTVO ZDARMA
 

Ja sa trošku pridám k téme, pretože mám kamarátku ktorá minulé leto skúšala keto a dokonca aj pribrala a necítila sa vôbec dobre. Predpokladam že tam mohli byt aj iné problémy však Jaro (@jaroslavlachky) ? Testy si nejako nerobievala takže neviem ani ci tam bolo niečo so štítnou žľazou alebo tak. 

 
Publikované : 8. februára 2023 7:10
Táňa
(@tania)
Príspevky: 72
PLATINOVÝ ČLEN
 

@monca možno len taka mala poznámka Moni z mojej strany že nemuseli byt dobre keď skúšala v lete. Leto predsa len nie je ideálne obdobie pre každého

 
Publikované : 8. februára 2023 14:01
Monca reacted
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

^^^myslím, že si trafila 

 
Publikované : 8. februára 2023 14:50
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

@monca Ak by si jej zamerala množstvo CO2 v krvi na krvných testoch, predpokladám, že by bolo vyššie a rovnako aj na spiroergometrii by bolo s veľkou pravdepodobnosťou jej VCO2 vyššie. Toto koniec koncov mení aj jej bathmotropický efekt a jej svalstvo sa stáva menej reaktívne a menej schopné vykonávať kontrakciu a oxidovat tuky. Toto bolo rozobrane v Decembrovom webinari o správnom (ne)suplementovaní vitamínu D. Dôvod je Hypoxia. Sinclair to nazýva v tomto prípade aj pseudo Hypoxia (pokles NAD).

Nezabúdaj, že hypoxicka mitochondria ma svoje respiračné Komplexy viac zredukované. To znamená, že nie sú schopné akceptovať elektróny z vodíka z jedla, ktorý do mitochondrie skrz NADH alebo FADH príde a tak sa od seba Komplexy vzdialia a membrána mitochondrie sa roztiahne. Zväčšenie vzdialenosti len o 1 Angstrom zhorši prenos elektrónov ešte viac a to 10 násobne!

Takto sa stane ešte menej schopná oxidovat vodík a stráca energiu do okolia miesto jej využívania.

Ďalšia vec, ktorú by sme zrejme našli je vyšší Glykovaný hemoglobín. Vyššia glykacia znamená zmena magnetizmu červenej krvinky a hemoglobínu. Normálne je okyslicena krv paramagneticka. Čo to znamená? Že je ťahaná všade kde je veľa mitochondrii, ktoré pracujú, pretože tvoria magnetické pole. V tomto prípade ho netvoria a kyslík a ani DHA z krvi sa nedostane z červenej krvinky do tkanív.

Toto bol rozobrane vo webinaroch minulý rok o mozgu. Tiež aj v článkoch o vode, hlave, spánku v sérii Vantova Biológia. To znamená že potrebuje zvýšiť svoje okyslicenie a prácu mitochondrii, aby mohli vôbec vodík oxidovať. A ako to spraví? Čo tak UV svetlo, ktorého mala v lete až až? Čo robí UV?

Teraz napíšem niečo, čo bude v ďalšom článku. UV svetlo dopadajúce na kožu zvyšuje v žilách kyslík. nezávisle na našom dýchaní. Takto mohla zlepšiť okysličenie aj prácu mitochondri. Ďalej? chlad.

Schladené časti tela aj mitochondrie zvýšia svoj magnetizmus a tak akceptujú a získajú viac DHA aj kyslíka z krv. "Pritiahnu ho" lepšie. Visc DHA v membrane znamená lepšia kontrola SCN = lepší cirkadiálny rytmus a lepšia obnova mitochondrií (Nový článok - VOZ #4)

 
Publikované : 8. februára 2023 14:50
Monca reacted
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2223
Administrator
 

Ba čo viac, prečo konzumovať v lete ketogennu stravu, ak na to nemá dobrý dôvod, keď toto je obdobie, kedy práve chceme svoje disfukcne mitochondrie odstrániť a nahradiť novými, aby boli s príchodom jesene až zimy schopné tuky oxidovať? A práve na toto mame k dispozícii aj sacharidy a autofágiu/apoptozu.    

 
Publikované : 8. februára 2023 14:51
Monca
(@monca)
Príspevky: 21
ČLENSTVO ZDARMA
 

@jaroslav-lachky vďaka za odpoveď 🙂

 
Publikované : 13. februára 2023 7:39
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3231
Admin
 

Ďalší článok do série VOZ, ktorý sa týka práve aj tejto témy, je na blogu!

Čo je to zeta potenciál, ako vzniká a ako sa oň stará tvoj mikrobióm a pokožka? Prečo v lete potrebuješ zeleninu a slnko, no v zime ketogénnu stravu a správne diverzifikovaný mikrobióm? A prečo veľa ľuďom nefunguje keto, či lowcarb a čo majú spoločné s vrcholovými športovcami?

Dnes sa dozvieš nie len prečo, ale aj ako to robiť správne a ako „prinútiť“ svoje mitochondrie opäť betaoxidovať!

 

Viac v článku:

https://jaroslavlachky.sk/voz-6-co-je-zeta-potencial-a-preco-niekomu-nefunguje-ketogenna-strava/

 
Publikované : 22. februára 2023 20:27
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3231
Admin
 

Ďalší článok do série VOZ, ktorý sa týka práve aj tejto témy, je na blogu!

Čo je to zeta potenciál, ako vzniká a ako sa oň stará tvoj mikrobióm a pokožka? Prečo v lete potrebuješ zeleninu a slnko, no v zime ketogénnu stravu a správne diverzifikovaný mikrobióm? A prečo veľa ľuďom nefunguje keto, či lowcarb a čo majú spoločné s vrcholovými športovcami?

Dnes sa dozvieš nie len prečo, ale aj ako to robiť správne a ako „prinútiť“ svoje mitochondrie opäť betaoxidovať!

 

Viac v článku:

https://jaroslavlachky.sk/voz-6-co-je-zeta-potencial-a-preco-niekomu-nefunguje-ketogenna-strava/

 
Publikované : 22. februára 2023 20:28
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3231
Admin
 

Audio verzia TU, alebo v úvode článku ako vždy:

 

https://open.spotify.com/episode/4KnFO7WLkTscaYTYklRqaK?si=962055b8716945fa

 
Publikované : 22. februára 2023 20:28
Zdieľať: