Celodňový POHYBOVÝ workshop 2.kolo - registrácia otvorená!

TEST OKULIAROV 😎

Test blokovania modrého svetla

Ponúkam ti POSTUP, ako si jednoducho overiť kvalitu blokovania svojich okuliarov. 

  • 1
    Ak môžeš, testuj cez deň a nie večer.
  • 2
    Vypni na displeji ochranu zraku aj aplikácie na filtrovanie farieb (IRIS, TWILIGHT, apod.).
  • 3
    Ak čítaš na mobile, otoč si ho na šírku, aby si mal lepšie rozlíšenie obrázka.
  • 4
    Pozri sa na obrázky bez okuliarov. Vyznačený úsek v červenom rámčeku, by mal vyzerať rozdielne. Horný obsahuje fialovú až modrú farbu a spodný iba zelenú.
  • 5
    Teraz si nasaď okuliare. Ak dobre blokujú modré svetlo, vyznačený úsek v červenom rámčeku budeš vidieť na oboch obrázkoch ROVNAKO. Mal by byť čierny. Ak tvoje okuliare blokujú iba trochu modrej, horný obrázok budeš vidieť viac na zeleno.

Poznámka: Mysli na to, že sa nejedná o 100%-ný test. Ak chceš mať istotu, použi vždy SPEKTROMETER


DRUHÝ TEST

Ponúkam ti aj druhý test, v ktorom ti v skratke vysvetlím, ako pracujú LED displeje. Na obrázku vidíš tri kruhy: ČERVENÝ, ZELENÝMODRÝ, ktoré dokopy vytvárajú rôzne iné odtiene. Možno to poznáš pod názvom PIXEL

AKO ZOBRAZUJÚ ELEKTRONICKÉ DISPEJE FARBY?

Určite poznáš LCD. Je to skratka pre Liquid Crystal Display, v preklade "tekutý kryštálový displej". V skratke ide o to, že LCD displeje obsahujú mnoho pixelových panelov, pričom každý tento pixel (maličký panel) pozostáva z troch menších "subpixelov". Tieto 3 subpixely sú: jeden modrý, jeden zelený a jeden červený. Asi ti došlo, že daný obrázok je teda vyobrazený PIXEL.  

Výrobca vďaka tranzistorom a zmene napätia (množstvu Voltov), dokáže jednotlivé subpixely vypináť a zapínať alebo regulovať ich jednotlivú intenzitu SVIETENIA. To znamená, že reguluje ako silno každá farba svieti, vďaka čomu vytvorí akúkoľvek inú farbu a pri použití viacerých pixelov aj akýkoľvek obraz, ktorý vidíš na OBRAZOVKE.

Ak ťa zaujíma viac o tom, ako výrobca vytvára na displeji dokonalý obraz, odporúčam ti pozrieť TOTO pekné a krátke, 5 minútové video, kde uvidíš okrem iného aj to, PREČO VŠETKY OBRAZOVKY, už od výroby, VYŽARUJÚ VEĽA MODREJ FARBY .

AKO VNÍMAME FARBY?

Naše oči vnímajú farby vďaka FOTORECEPTOROM, ktoré máme v oku a volajú sa ČAPÍKY (z angličtiny CONE). O všetkých mechanizmoch píšem do detailu v mojej KNIHE, takže teraz to nebudem moc rozoberať. 

V oku sa ich nachádza obrovské množstvo (v miliónoch) a sú koncentrované v zadnej časti SIETNICE. Keď svetlo dopadne na sietnicu, v závislosti od vlnovej dĺžky, aktivujú sa v rôznom pomerne tri druhy čapíkov (modré, zelené, červené). Vizuálny KORTEX (časť mozgovej kôry) tieto signály z fotoreceptorov zachytáva, vďaka čomu potom mozog formuje obrazy a rozlišuje farby. 

MOZOG, podobne ako PIXELY, využíva kombinácie čapíkov v oku na rozlišovanie farieb. Napríklad, keď vidíme ŽLTÝ objekt, oko využíva červený a zelený čapík, vďaka čomu vznikne žltá. 

AKO CHRÁNIA OKULIARE MELANOPSIN?

MELANOPSIN je taktiež FOTORECEPTOR, čo znamená, že tiež zachytáva svetlo, na základe ktorého do mozgu vysiela určitý signál, podobne ako čapíky (cone), ktoré v mozgu tvoria obrazy. Melanopsin sa však nepodiela na vizualizácií obrazov, ale miesto toho, zodpovedá za odovzdávanie informácií do SCNhypotalame v mozgu. SCN je skratka suprachiasmatického jadra a je to niečo ako "naše hlavné hodinky" v mozgu, ktoré priamo regulujú celý metabolizmus. 

"Hypotalamus si predstav ako CENTRÁLU mozgu, ktorá ovláda celé telo a SCN zas ako HLAVNÝ TELEFÓN, na ktorý je každá časť tela prepojená, keď čokoľvek potrebuje. MENALOPSIN je v tomto prípade RIADITEĽ, ktorý nepotrebuje žiadne prepájanie. Dovolá sa vždy priamo do CENTRÁLY." 

Melanopsin reaguje na MODRÉ (trochu aj ZELENÉ) svetlo, bol objavený len nedávno a nachádza sa v sietnici oka u všetkých cicavcov. Konkrétne v bunkách s názvom ipRGCs (Intrinsically photosensitive retinal ganglion cells, čo je v preklade Vnútorne fotocitlivé sietnicové gangliové bunky). Jeho najvyššia koncentrácia je vo vnútornej strane sietnice, odkiaľ priamo reguluje CIRKADIÁLNY RYTMUS cicavca a tiež potláča sekréciou hormónu MELATONÍN (Journal of Neuroscience 15 January 2000, 20 (2) 600-605). 

Vďaka tomuto umiestneniu, vo vnútri sietnice, melanopsin nezachytí modré svetlo, ktoré prichádza zo strán okuliarov. To znamená, že ak nosíš kvalitné okuliare, ktoré modré svetlo naozaj blokujú, tvoj cirkadiálny rytmus ostane chránený a rovnako sa ti vylúči MELATONÍN. Je tu síce problém aj s pokožkou, v nej je melanopsin tiež, ale jeho prepojenie s mozgom je iné. Viac o tom píšem v druhej knihe.

Melatonín sa však v noci začne vylučovať až potom, čo je melanopsin aspoň 4 hodiny neaktívny. Preto by si mal mať aspoň tak dlho pred spaním (alebo pred pol nocou), na sebe okuliare. Osobne myslím, že najneskôr od 20:00 hodiny v lete a od 18:00 v zime. Rovnako maj na mysli, že aj krátke zasvietenie modrého svetla v noci (napríklad pri ceste na WC), zastaví sekréciu melatonínu, čím môže byť zničená úplne celá kvalita spánku. Ak už teda v noci potrebuješ zasvietiť, použi rozumnejšiu voľbu a zvoľ iné žiarovky. Použi červené, prípadne sviečky

Napríklad na TEJTO študii vidíš, že pri ľudoch vo veku od 17-42 rokov, ktorí nosili 3 hodiny pred spaním takéto okuliare, zaznamenali až o 58% zvýšený nárast hladiny melatonínu v spánku. 

Nie nadarmo stojí v mojej E-KNIHE, ktorá je ZADARMO, že ak si chrániš ZRAK, chrániš si aj hormón melatonín a svoju cirkadiálnu biológiu.

DRUHÝ TEST BLOKOVANIA MODRÉHO SVETLA OKULIARMI

  • 1
    Rovnaký postup ako pri prvom teste.
  • 2
    Ak sa pozeráš na obrázok bez filtrov a okuliarov, mal by si vidieť rozdiel. Pozeráš sa na pixel, pričom vľavo je normálny a vpravo je upravený, aby bola modrá farba slabšie viditeľná. 
  • 3
    Teraz sa pozri na obrázok cez okuliare. Ak sú kvalitné, obrázky by si mal vidieť rovnako.

Pomohol ti môj jednoduchý test? Budem rád, ak sa podelíš o výsledok dole do komentára 🙂

Tiež budem rád, ak mi napíšeš, aké okuliare nosíš, prípadne kde si ich kúpil, ako často ich nosievaš a či cítiš rozdiel v kvalite spánku. 

POZOR! Tiež ti dávam do pozornosti možnosť otestovať svoje vlastné okuliare spektrometrom. Momentálne disponujem až 2 certifikovanými spektrometrami, alebo sa zastav osobne v Showroom-e.

Ak máš záujem klikni sem >>

  1. František píše:

    Druhý test:
    Obrázok vľavo aj vpravo po nasadení okuliarov vidím viac menje rovnako: teda červenú, žltú a zelenú. Na obrázku vpravo vôbec nevidím modrú. Biela je veľmi slabo žltá a tyrkysová je viac do zelená a ružova je takmer červená. Na obrázku vľavo vidím viac stmavenú modrú a prečítam nadpis modrá. Podobne vidím bielu ako veľmi slabo žltú, tyrkysová je do zelena a ružova je takmer červená. Čo by si mi vedel povedať o týchto okuliaroch, cez, ktoré takto vidím? Ďakujem.

    • Jaroslav Lachký píše:

      Presne ako stoji v popise vyššie:⠀

      Ak sa pozeráš na obrázok bez filtrov a okuliarov, mal by si vidieť rozdiel. ⠀

      Ak sú okuliare aspoň trochu kvalitné, obrázky by si mal vidieť rovnako.⠀
      ⠀ V tomto prípade teda pravdepodobne blokujú aspoň modrú farbu, keďže ju nevidíš, a zrejme neblokujú už dokonale zelenú.

  2. Milan píše:

    Ahoj. Ja sa akurát rozhodujem aké kúpim, máš nejaký tip?

  3. Eika píše:

    Ahoj, chcem sa spýtať či si viem týmto testíkom otestovať aj červenú žiarovku?Mám sa cez ňu pozrieť na ten obrázok?Ďakujem

    • Ahoj. V tomto nevidím moc zmysel, pretože červená žiarovka vysiela svetlo, ktoré takéto okuliare nijako nezablokujú.

      • Eika píše:

        ja som to myslela inak. Ako viem otestovať či som si kúpila dobrú červenú žiarovku?Myslela som to že keď sa cez tú zapnutú červenú žiarovku pozriem na tie obrázky či by som ich mala vidieť ako cez kvalitné okuliarové sklá.

        • Asi stále úplne nechápem, ako to myslíš? Možno popis presne? Keď žiarovku zapneš na obrázkoch sa nezmení nič, akurát miestnosť a okolie bude osvietene týmto svetlom, ktoré sa logicky bude odrážať od predmetov a niektoré farby budú pohltrne, čo znamená akurát že budeš vidieť slabšie plus červeno trochu, keďže bude svietiť miestnost takto 🙂

  4. Tomass píše:

    Ahoj. Ja som si zakúpil obyčajne UvEX a musím povedať, že sa cítim lepšie. Aj keď zatiaľ je to len môj názor, uvidíme v priebehu rokov. Ale mam pocit, že aj oči mam také akoby menej unavené 🙂

    • Super Tomas. To rád počujem a súhlasím. Môže to byť jeden z príjemných znakov, keď majú oči trośku odpočinku o konštantného bombardovania svetlom až do noci. Lepšie sa nám tyčinky a čapíky zregenerujú a oči budú naozaj „menej unavené“ 🙂

  5. Marek píše:

    Dobrý deň, vedeli by ste mi prosím poradiť nejaké konkrétne okuliare (typ, značka…)? Najradšej by som sa pohyboval v nízkonákladovej kategórii, ale na druhej strane si nechcem kúpiť niečo nefunkčné.
    Ďakujem za odpoveď.

    • Dobrý deň Marek.

      V takom prípade odporúčam tie, ktoré boli aj v EBOOKU. UVEX.

      Napr. niečo takéto.

      Štýlové moc nie sú, no účel splnia a stoja cca 10 až 12 eur na Amazone. Určite sa však dajú zohnať aj inde, no na Amazone je to fajn a poštovné by pri takejto položke malo byť maličké.

      Dajte nám vedieť, ako sa Vám osvedčia a ktoré kúpite. Prajem pekný deň 🙂

      • Marek píše:

        Ďakujem pekne za tipy. Včera mi prišli UVEX-ky z Amazonu a skúšal som vyššie uvedené testy. Prvý dopadol tak, že obe polia vidím rovnako, ale predsa len tam je trochu zelenej. Druhý test s RGB farbami dopadol tak, že slabšiu modrú nevidím s okuliarmi vôbec a silnejšiu trochu. Keď zapnem f.lux na počítači nevidím ani tú silnejšiu 🙂
        prvý pocit je taký, že je to lepšie, ale počkám ešte aké to bude po dlhšom používaní.

        • Jaroslav Lachký píše:

          Super Marek, som zvedavý, či pocítiš časom pri nosení nejakú zmenu

          Testy nie sú samozrejme 100%né,ale niečo na povedia a myslím, že ÚVxky splnia hlavný účel blokácie medzi 435 až 465 nm 🙂

  6. kamil píše:

    Ahoj Jaroslav,
    všimol som si, že na pomenovanie fotoreceptorov v oku používas doslovný preklad z angličtiny…
    Vedz, že na Slovensku sa už desaťročia používa jednotné pomenovanie a to TYČINKY a ČAPÍKY.

    napr. aj na stránke https://sk.wikipedia.org/wiki/Oko

  7. Andrea píše:

    Ja mam Dewalt DW0714, ktore by mali blokovat modre svetlo uplne a vacsinu zeleneho. Ale druhe obrazky s nimi nevyzerali uplne rovnako..
    Pouzivam ich uz dlhsie vecer a osobne som tam poznala velky rozdiel na viacerych urovniach.

    • Vďaka za komentár Adrea, aj za typ okuliarov 🙂 No môže byť, že neblokujú celú modrú, ten druhý test to pravdepodobne aj preukázal. Laicky vysvetlené, farba materiálu ovplyvňuje aj farbu, akú materiál odráža a prepúšťa. Preto sú ideálne, hoci na druhú stranu nie moc štýlové, oranžové sklá, keďže oranžová s modrou sú opačné („anti“) farby. U červených sklách, nie je modrá blokovaná celá. Len tak pomimo, napadol ma ešte jeden lacný a rýchly test na vyskúšanie 🙂

      Určite máš doma telku, alebo nejaký router, či „setobox“, atď…sú na nich zvyčajne 2 až 3 svetielka. Červená kontrolka (zvyčajne, keď je vypnutý), zelená (zapnutý) a modrá (keď sa používa). S okuliarmi môžeš odsledovať dané kontrolky. Modrú by si nemala vidieť vôbec 🙂 S tým používaním pred spaním len súhlasím, a aj zopár ľudí, s ktorými som v kontakte, ktorí ich tiež už používajú potvrdili. Každý kto vyskúša, sám uvidí. A ak do toho zakomponuje aj iné veci, napr. správnu rannú rutinu a resetuje svoj oscilátor v mozgu, spánok bude úplne iný 🙂

      • Roman píše:

        Ahoj Jaro, tak já mám „3M brýle“, které mají blokovat 99.5%.
        https://www.brainmarket.cz/bryle-blokujici-modre-svetlo/3m-2846–ochranne-bryle-blokujici-modre-svetlo/

        1. Test – po nasazení brýlí mi přijde obrázek totožný
        2. Test – obrázky jsou stejné, ALE na tom vlevo přečtu napis – modrá“, vpravo ne. Na obrázku vlevo je ta modrá videt vice, zejmena pak v tom černém poli.
        3. Test – diodu vidím i přes brýle

        Takže asi moc nefungují.

        Přítelkyně to zkoušela také a potvrdila mi to.

        • Ahoj Roman. Vďaka za postreh aj za zdieľanie vlastnej skúsenosti

          No myslím, že nie si prvý ktorý si kúpil niečo, čo bolo marketingom predávané s istým sľubujúcim výsledkom, no realita bola iná. To je problém bohužiaľ pri všetkom a vidím, že sa to stáva aj v tejto oblasti, pretože podnikaví ľudia vidia, že je o tieto nové veci a „hacky“ záujem a ľahko sa toho chytia, nezistia si všetko, nepoznajú POINTU, ktorá stojí za tým, a predávajú nie úplne funkčné produkty žiaľbohu.

          Pri tých červených sklach je problém, že červená nie je úplne komplementarna farba k modrej, teda ju celú nezablokuje a sám si si to overil doma preto sú vhodnejšie, ked už človek volí lacnejšiu možnosť, hľadať radšej s oranžovými sklami. Keby máš v budúcnosti možnosť, alebo zvažuje#, určite by som sa obzrel napríklad po nejakých lacných na Amazone s oranžovými, ale ako vravím, niekedy je aj slabá ochrana lepšia ako žiadna

        • Denisa píše:

          Roman, tie 3M okuliare, ktore si si kupil, maju cervene skla? Na obrazku vyzeraju oranzove, chcela som si ich aj ja kupit …

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

K téme okuliare proti modrému svetlu by sa ti mohol hodiť aj tento článok

K téme modré svetlo by sa ti mohlo hodiť prečítať aj tieto články:

Epigenetika #1 Melanopsin, Dopamín a krátkozrakosť
Máme tu „načrtnutie“ témy Epigenetika a zároveň dôležité pokračovanie posledného článku o melanopsíne. Čo je to pseudohypoxia, mTOR a ako…
KB #17 Melanopsín, bistabilita a vápnik
Ako pracuje melanopsin, ako sa regeneruje, čo je to bistabilita a ako melanopsin využíva vitamín A, modré a červené…
Tipy a recenzie Okuliare proti modrému svetlu, Jaroslav Lachký blog
Zaujímajú ťa okuliare proti modrému svetlu, tzv. blue light blocking glasses? Sám nejaké používaš, prípadne zvažuješ kúpu,…
Prečo ti umelé modré svetlo (ALAN) zväčší mitochondrie
Mitochondria je ako záhradná hadica. Keď je otvor malý, voda strieka rýchlo a udržuje plynulý flow, všetko…
Prečo umelé modré svetlo dehydratuje a zníži vitamín D
Môže ťa umelé modré svetlo dehydratovať podobne ako sa dehydratuje steak v mikrovlnke? A môže umelé modré svetlo znížiť…

Pre lepšie uchopenie problematiky máte tiež možnosť zakúpiť si samostatne tieto podporné webináre z PREMIUM ČLENSTVA, v ktorých sme sa venovali modrému svetlu a umelému vlneniu!

WEBINÁR #10 Ako si ochrániť melatonin + možnosti interiérového osvetlenia

Ako vyzerá spektrum svetla, pod ktorým žijeme posledných 580 miliónov rokov? A ako vyzerá svetlo, ktoré vyžarujú rozličné umelé zdroje svetla? Aký je hlavný dôvod, prečo za zrušilo fluorescentné svietenie pred pár rokmi? Praktické tipy ako si pomôcť trošku eliminovať riziko z nevhodného svetla, pod akým žijeme, nejaké tipy na žiarovky, aj iné. Tiež niečo o melanopsíne a melatoníne. Ako ich "hacknuť" a neubližovať si zbytočne?

WEBINÁR #11 Škodlivosť umelého EMP a praktické tipy, ako sa pred ním chrániť

Vo webinári si povieme niečo o umelom vlnení (žiarení), aby každý vedel, aký vplyv na naše zdravie umelé má umelé vlnenie a zároveň, aby to každý vedel vysvetliť aj laikovi, ak by sa ho spýtal. Povieme si prečo je pre nás umelé neviditeľné vlnenie škodlivé, hoci má napr. wifi menej energie ako obyčajná žiarovka.

POZOR! Ponúkame ti možnosť otestovať svoje vlastné okuliare/žiarovky spektrometrom.

Jaro momentálne disponuje až 2 certifikovanými spektromatrami. 

1. Možnosť - Ak máš záujem, stačí ak Jara kontaktuješ na podpora@jaroslavlachky.sk, napíš do predmetu "Záujem o kontrolu spektrometrom", okuliare odošleš poštou alebo kuriérom na adresu, ako sa dohodneme, a Jaro ich rád zmeria.UPOZORNENIE: Vzhľadom na vyťaženie, neodpovedáme na emaily ihneď. Ďakujeme za pochopenie 🙂

2. Možnosť - Prídite osobne do Showroom-u EasyLight. V prípade tejto možnosti sa však taktiež dohodnite predom. 

Showroom EasyLight Mitochondriak

Na ukážku fotky z niekoľkých meraní:

Okuliare proti modrému svetlu meranie bez a s nimi, Jaroslav Lachký blog
IMG_20220506_151745
Porovnanie žlté a oranžové okrúhla sklá
Porovnanie oranžové a červené okrúhle sklá
Porovnanie žlté a červené pred NTB
Meranie obrazovky NTB - červené
Meranie obrazovky NTB - oranžové okrúhle sklo
Meranie VITAE 3 stupne a samostatná proaktívna
Flicker Vitae tretí stupeň
Blue block žiarovka červená spektrometer
Blue block žiarovka červená Flicker
Plavky kiniki meranie Spektrometrom, porovnanie prepusteného svetla, Jaroslav Lachký
Meranie kiniki a IČ svetlo