Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Okuliare proti modrému svetlu – Tipy a Recenzie

27.9. 20218554x11

Zaujímajú ťa okuliare proti modrému svetlu, tzv. blue light blocking glasses? Sám nejaké používaš, prípadne zvažuješ kúpu, no nevieš sa v nich vyznať? Dnes som si pre teba pripravil zopár tipov, recenzií a reálne merania niektorých okuliarov, ktoré som za posledné roky sám použil. Snáď ti článok pomôže vo výbere a možno aj ušetrí peniaze v niektorých špecifických prípadoch, ako čoskoro zistíš.

(Poznámka: Článok bol niekoľkokrát aktualizovaný a okuliare stále pribúdajú (nižšie je osnova):

 • Aktualizácia 01.01.2024 – Nové elegantné a praktické okuliare aj s video meraním – Okuliare Mitochondriak proti modrému svetlu od EasyLight
 • AKTUALIZÁCIA 20.12. 2022 – pribudli okuliare blokujúce modré svetlo Stark, Čierne od Brainmarket
 • AKTUALIZÁCIA 23.11. 2022 – pribudli Ochranné okuliare, VICTOR Bluecut 530 od Brainmarket
 • AKTUALIZÁCIA 05.07. 2022
  • pribudli 2 okuliare značky Davinner (číre a oranžové sklá)
  • pribudli 1 Číre „počítačové“ okuliare značky DeviS
 • AKTUALIZÁCIA 09.03. 2022 – pribudli Nové červené okuliare + červené detské – oboje od p. Medřický z Čiech
 • AKTUALIZÁCIA 16.12. 2021 – pribudli Číre okuliare SYB
 • AKTUALIZÁCIA 13.11. 2021 – pribudli 1 okuliare červené TRON od Brainmmarket
 • AKTUALIZÁCIA 15.10. 2021 – pribudli Červené Okuliare od p. Medřický, červené EMRtek + oranžové UVEX

Dnešný článok vsúvam schválne do rozbehnutej série o čreve a mozgu, pretože sa sem hodí a tiež naň budem odkazovať v budúcnosti. Tiež verím, že ti dnešný praktický článok pomôže a to obzvlášť v tom, aby si nenaletel, ako sa to občas stáva, ako zistíš nižšie.

Ako to totižto často býva, kedykoľvek sa niečo stane čo i len trochu „trendy“, marketéri sa toho chytia. No a ver, že cieľom marketingu väčšinou nie je v prvom rade predať kvalitný produkt, ale zarobiť.

Tiež ti predstavím novú, zaujímavú a perspektívnu Slovenskú firmu, so správnym prístupom, aj ich nové okuliare proti modrému svetlu, ktoré ponúkajú, spolu so zľavovým kódom, ak sa ich rozhodneš vyskúšať.

Zároveň ťa upozorňujem na tieto 2 veci:

Za prvé, dnešný článok nie je nahovorený ako podcast, pretože ho potrebuješ čítať a hlavne vidieť aj priložené obrázky (odporúčam čítať počas dňa, niekde na slnku, aby si dobre videl farebnosť a rozdiely).

No a za druhé, ak ťa zaujímajú čisto iba merania, moje odporúčania, výhody a nevýhody okuliarov, spolu s tipmi, môžeš prejsť rovno na 4. podnadpis, no určite odporúčam neskôr prezrieť aj úvod. Je tam zopár skvelých informácií. 😉 Poďme teda na to.

SUMÁR/OSNOVA ČLÁNKU

 1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje, mobily, počítače, či TV?
 2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?
 3. Čo zvažovať pri kúpe okuliarov? (Cena, praktickosť, farba skiel, zdravotné problémy, vek,…)
 4. Moje merania, recenzie, výhody a nevýhody niektorých okuliarov
  1. UVEX-ky (lacné)
  2. Oranžové z Amazon-u (veľmi lacné)
  3. Žlté z Amazonu/Aliexpress-u (veľmi lacné)
  4. Oranžové Brainmarket (lacné)
  5. Oranžové Mychondria (drahšie)
  6. RaOptics (veľmi drahé)
  7. Môj FAVORIT – Oranžové a červené KUGO Glasses (drahšie, ale kvalitné + jediné v okolí, ktoré riešia aj Dioptrie)
  8. Číre Mychondria (drahé)
  9. Číre z Amazonu (lacné)- ukážka hlavne preto, aby si nenaletel
  10. Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov
  11. AKTUALIZÁCIA 15.10.21Červené Okuliare od p. Medřický (lacné)
  12. Červené okuliare od EMRtek (drahšie)
  13. Oranžové iné UVEX (lacné, no horšie)
  14. Porovnanie týchto 3 okuliarov
  15. Aktualizácia 13.11.21 červené TRON z Brainmarket (lacné)
  16. Aktualizácia 16.12.21Číre okuliare SYB
  17. Aktualizácia 09.03.22 – Nové Červené okuliare od p. Medřický
  18. Červené detské okuliare od p. Medřický
  19. Aktualizácia 05.07.22Oranžové okuliare Davinner
  20. Číre okuliare Davinner
  21. Číre „počítačové“ okuliare DeviS
  22. Aktualizácia 23.11.22Ochranné okuliare, VICTOR Bluecut 530 od Brainmarket
  23. Aktualizácia 20.12.22Okuliare blokujúce modré svetlo Stark od Brainmarket
  24. Aktualizácia 01.01.2024 – Nové elegantné a praktické okuliare aj s video meraním – Okuliare Mitochondriak proti modrému svetlu od EasyLight
 5. Ako vyzerá obrazovka notebooku bez ochrany verzus s ochranou?
 6. Jednoduchý TEST ZDARMA pre tvoje okuliare na doma
 7. Zľavový kód pre Kugoglasses
 8. Časté otázky a nejaké tipy na záver
  1. S čím všetkým ti takéto okuliare môžu pomôcť?
  2. Okuliare a šoférovanie?
  3. Vadí pri okuliaroch svetlo z boku?
  4. Koľko hodín pred spaním nosiť okuliare?
  5. Chránia takéto okuliare aj pred UV?
  6. Čo ak nechceš nosiť okuliare? Dá sa to večer aj bez nich?
  7. POZOR na kovové lampy na nočnom stolíku!
  8. Kde zohnať číre (biele) okuliare, ktoré dobre blokujú modrú?
 9. Pre meranie vlastných okuliarov spektrometrom ma kontaktuj
 10. Záver a zhzrnutie + na čo sa tešiť nabudúce a POZVÁNKA 😉

1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje mobilu, počítača, či TV?

Viem, že na túto otázku už pozná odpoveď pravdepodobne každý z čitateľov blogu, no v skratke musím niečo napísať. Hodí sa to hlavne tým, ktorí sa sem dostanú možno bez akýchkoľvek znalostí, alebo pre tých, ktorí sa o problematiku nikdy nezaujímali, no zvažujú kúpu okuliarov, nech už je dôvod akýkoľvek.

Na to, aby si pochopil významu okuliarov, musíš najskôr vedieť, aké svetlo vlastne bežne používané obrazovky vysielajú. Tu je odpoveď.

Určite poznáš LCD. Je to skratka pre Liquid Crystal Display, v preklade „tekutý kryštálový displej“. V skratke ide o to, že LCD displeje obsahujú mnoho pixelových panelov, pričom každý tento pixel (maličký panel) pozostáva z troch menších: jeden modrý, jeden zelený a jeden červený. Asi ti došlo, že daný obrázok je teda vyobrazený PIXEL.  Tiež to poznáš pod známou skratkou RGB (Red, Green, Blue).

Ako sa však hovorí, mnohokrát človek neuverí, pokým neuvidí na vlastné oči a tak pripájam obrázok z môjho merania v interiéri. Prvý je meranie TV (nie úplne najvyšší JAS) a druhý je obrazovka mobilu.

Ako teda na obrázkoch vyššie vidíš, bežne používané displeje skutočne vyžarujú prioritne modrú, zelenú a červenú farbu, pomocou ktorých tvoria všetky ďalšie farby. Ako tiež vidíš na reálnom meraní, modrá vždy prevažuje. Odpoveď prečo je jednoduchá, pretože modrá je najjasnejšia.

Až teda budeš nabudúce vidieť nejaký displej, ktorý žiari na bielo, mysli na to, že tá biela je vlastne výtvorom intenzívnej modrej, spolu s menším podielom zelenej a červenej farby. Naopak tmaví displej je taký, ktorý farby pohlcuje a teda nevysiela.

Podobne je to aj s farbou pokožky. Ľudia ďalej od rovníka sú zvyčajne bledí, pretože bledá farba prepustí všetky farby zo slnka, kdežto pôvodní obyvatelia Afriky sú tmaví, pretože tmavá farba naopak farby pohltí. Je to ich prirodzená ochrana pred silným slnkom.

2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?

Na základe odstavcov vyššie by si teda mal chápať nasledovnému obrázku, ktorý som na webe ukazoval už veľakrát, v súvislosti s rôznymi témami.

Slnečné svetlo a displeje si nie sú ani zďaleka podobné. Nie len, že ich spektrum je rozdielne, no obrazovkám tiež chýba UV a infračervená farba.

Preto mysli na to, že počas dňa potrebuješ byť čo najviac na slnku a naopak večer, kedy je už väčšina ľudí doma (socializácia), je tvojou povinnosťou využívať okuliare (alebo nepoužívať nevhodné osvetlenie ani displeje).

Týmito riadkami som ti zároveň odpovedal na niekoľko dôležitých otázok, vrátane tej v podnadpise – na čo vlastné sú takéto okuliare dobré?

Okuliare proti modrému svetlu (v angličtine blue light blocking glasses) sú vhodné na elimináciu intenzívnej modrej, ale aj zelenej farby, ktoré displeje, ale aj mnohé žiarovky vysielajú.

Tiež som ti týmto naznačil, že tvojim prioritným cieľom, kedy okuliare potrebuješ nosiť, je večer, po zotmení. Ako totižto na ďalších obrázkoch uvidíš, číre okuliare, ktoré sú zvyčajne tie najestetickejšie a bývajú pomerne drahé, majú iba veľmi malý efekt.

Často sa práve vďaka výzoru stávajú terčom marketingu, kedy zákazníka doslova zavádzajú (češť výnimkám). No čo je najpodstatnejšie, ak ich aj počas dňa budeš nosiť, no nezaradíš do toho vystavovanie sa slnku a konzumáciu DHA (plus iné modality), nepomôžeš si…

Práve preto som pred niekoľkými rokmi, keď som dával dohromady materiály pre knihu Spoznaj Svoju Biológiu, v texte uviedol, že o pár rokov očakávam zvrátenie trendu so slnečnými okuliarmi. Trvám na tom, že zodpovední a vzdelaní ľudia začnú cez deň chodiť bez slnečných okuliarov a viac odhalení a naopak večer, budú nosiť takéto okuliare a budú viac zahalení.

Myslím, že už rozumieš prečo. Keď som si totižto ja sám, v roku 2015 objednával moje prvé z Amazonu, ktoré nižšie uvidíš s meraním, u nás o nich nebolo takmer ani zmienky, no dnes sa s nimi naopak objavuje čoraz viac stránok a eshopov, čo ma na jednej stránke teší, no na druhej nie.

Práve preto by si mal podľa mňa sám vedieť, ako a podľa čoho si vyberať, čím sa riadiť, aby si zbytočne nenaletel marketingu a hlavne, aby si nekupoval „mačku vo vreci“.

3. Čo zvažovať pri kúpe okuliarov

Tu je zopár vecí, ktoré na základe informácií vyššie potrebuješ zvážiť, kým sa rozhodneš kúpiť/investovať:

 • Máš už problémy so zrakom alebo nie (máš dioptrie, či iné problémy)?
 • Si mladý a pomerne zdravý alebo naopak starší, viac problémov (vek)?
 • Hľadáš niečo na doma alebo aj na von (estetika)?
 • Hľadáš okuliare na večer, alebo ich chceš nosiť aj počas dňa, kvôli práci, apod. (farba skiel)?
 • Hľadáš lacnejšie alebo drahšie (cena)?
 • Hľadáš niečo krátkodobé alebo naopak niečo dlhodobé a praktické (praktickosť a trvácnosť)?

Toto je zopár dôležitých bodov, ktoré by si mal zvážiť pred kúpou a zároveň sú to body, podľa ktorých som aj ja robil moje odporúčania/merania nižšie.

Dôvody prečo zvažovať takéto kritéria sú napr. tieto:

 1. Dnes totižto vieme, že najhoršie vlnové dĺžky sú medzi cca 430 až 465 nm (modrá farba). Tieto vlnové dĺžky sú zodpovedné za „najväčšiu neplechu“ v našom oku.
 2. Pri okuliaroch sa však bavíme aj o ďalšom dôležitom faktore, ktorým je potlačenie hormónu melatonín. Tento reaguje aj na zelenú farbu, ktorá siaha cez 500 nm a dokonca až nad 550 nm. To znamená, že čím je logicky človek starší a má viac problémov, tým si musí dávať záležať a mal by nosiť okuliare s blokáciou aj zelenej farby. (P.S. pre viac info o modrom svetle, odporúčam tieto články na blogu. A pre viac info o vplyve svetla na melanopsín a melatonín, pozri na tento môj nedávny príspevok.)

Zdroj: Prayag, et al. (2019). Light Modulation of Human Clocks, Wake, and Sleep. Clocks & Sleep. 1. 193-208. 10.3390/clockssleep1010017.

Zdroj: Brainard, George et al., „Short-wavelength enrichment of
polychromatic light enhances human melatonin suppression potency.“ (2015). Department of
Neurology Faculty Papers. Paper 82.

3. Tiež si napríklad priemerne zdravý človek, ktorému nejde o estetiku, ani nechce v okuliaroch chodiť von, do spoločnosti, nepotrebuje kupovať okuliare v hodnote nad 100 eur, keď môže zakúpiť iné, lacnejšie, v hodnote cca 10 až 20 eur.

Verím, že rozumieš prečo som zvolil takéto kritéria a pustíme sa teda na to.

Maj tiež na mysli, že okuliare nižšie nie sú zoradené od „najlepších“ po „najhoršie“ ani naopak, pretože každý musí zvažovať podľa svojich priorít!

Takisto ti niekde pripájam aj linky, kde okuliare kúpiš, no nie všetky sú presne tie, ktoré som testoval. Dôvod je ten, že väčšinu okuliarov mám doma roky a nie všetky sú stále na Amazone/aliexpresse.

4. Merania – výhody a nevýhody jednotlivých okuliarov

Než sa pustím do konkrétnych okuliarov, ukážem ti ešte raz meranie spektrometrom, ako vyzerá slnko počas dňa. Všimni si všetky farby dúhy. Následne nižšie budeš vidieť okuliare a sám zbadáš, ktoré farby blokujú aj koľko.

Takto vyzeralo spektrum slnka v poobedných hodinách

1. UVEX-ky – cena cca 12 eur

Ako vidíš sám, UVEX-ky naozaj spadajú do kategórie „veľa muziky za málo peňazí“. Aj preto som ich v minulosti veľa ľudom poradil, hlavne keď sa ma pýtali na niečo lacné a efektívne. Tiež sú to okuliare, ktoré som mal doma ako prvé pred rokmi.

Na tejto fotke si to môžeš porovnať aj so spektrom slnka, ktoré si videl vyššie.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Nastaviteľné „ušká“, pomocou ktorých si vieš zabezpečiť lepšie držanie na hlave
 • Blokujú až po zelenú

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba
 • Širšie rozpätie „ušok“, a ľuďom s menšou hlavou nemusia dobre držať, hoci polohovateľné úchytky to kompenzujú

Záver: Okuliare, ktoré sú podľa mňa vhodné každému, kto hľadá niečo lacné a efektívne. Blokujú aj niečo zo zelenej farby a sú preto vhodné na večerné nosenie.

Okuliare kúpiš napr. TU.

2. Oranžové okuliare z Amazonu – lacné, cca 10 eur

Ako vidíš na fotke, okuliare sú pomerne lacné a čiastočne efektívne aj na večer.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Vhodné aj na večer, prípadne von (vieš si kúpiť výzorovo rôzne a cenovo podobné)

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Neblokujú úplne a neblokujú celú zelenú farbu
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare najmä pre mladších a pomerne zdravých ľudí, ktorí hľadajú niečo lacné, možno na vyskúšanie, alebo na von, do spoločnosti.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

3. Žlté  okuliare z Amazonu – lacné

Ako vidíš na fotke, okuliare sú opäť lacné a hodia sa podľa mňa z 2 dôvodov: Ak niekto hľadá niečo na skúšku, ako „prechod“ na oranžové až červené alebo pre niekoho, kto pracuje v kancelárií alebo trávi počas dňa príliš veľa času pod umelým svetlom a obrazovkou.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Vieš si zakúpiť nejaké pomerne estetickejšie
 • Malé Blokovanie modrej farby

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Blokujú iba veľmi málo z modrej a zelenej
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)
 • Nie sú vhodné na večer a ochranu melatonínu

Záver: Nie som zástancom nosenia okuliarov cez deň, iba v niektorých špecifických prípadoch, no takéto žlté vieš trochu využiť. Samozrejme musíš rátať s tým, že až keď ich kúpiš zistíš, ako ti budú držať na hlave, apod.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

4. Oranžové okuliare z Brainmarket – pomerne lacné, 20+ eur

Ako vidíš na fotke, okuliare patria stále medzi pomerne lacné (20 eur + poštovné) a hodia sa aj do spoločnosti. Samozrejme, ak ti budú držať na hlave. Blokujú aj trochu zo zelenej, čiže sú vhodné už aj na večer, v rámci ochrany melatonínu, podobne ako UVEX-ky.

Výhody:

 • Pomerne lacné okuliare
 • V balení aj handrička (niekedy sa zíde 😊)
 • Pomerne estetické (záleží na vkuse)
 • Dobré blokovanie modrej farby a trochu aj zelenej

Nevýhody:

 • Z plastu a pocitovo „neobratné“ (osobne mi nie moc dobre držia na hlave a posúvajú sa)
 • Výroba komponentov pravdepodobne rovnako ako pri iných vyššie v zahraničí
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare vhodné každému, kto hľadá niečo už aj na večer, chce rýchle doručenie, fajn cenu a počíta s tým, že mu nemusia úplne 100% držať na hlave.

Okuliare kúpiš TU.

5. Oranžové z Mychondria – drahšie

Tieto okuliare patria medzi drahšie, no už pomerne pekné, estetické a účinné. Ako na obrázku vidíš, blokujú super modrú farbu a začiatok zelenej. Hodia sa teda každému kto je pomerne zdravý, kto hľadá estetiku, výzor a efektivitu.

Na tieto okuliare mám aj Zľavový kód (nižšie je priložený a dá sa uplatniť aj na infračervené panely), od kedy ich spustili do predaja a to z dôvodu, že som bol s Nickom v kontakte od začiatku Mychondrie a hlavne preto, pretože sa mi páči ich prístup od začiatku a dbajú aj na vzdelávanie zákazníka.

Okuliare som mal spomenuté aj v Ebooku minipríručka Biohackera, ktorý je na webe od spustenia Zdarma, no ako už o odstavec nižšie uvidíš, s čírymi okuliarmi príliš nesúhlasím. Písal som to preto aj v Ebooku.

Jasne som tam napísal, že ak niekto chce nosiť takéto číre okuliare a kupuje si takéto predražené, podľa mňa zbytočne vyhadzuje peniaze. Nižšie to uvidíš.

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámske a pánske)
 • V balení aj handrička a púzdro (niekedy sa zíde 😊
 • Dobré blokovanie modrej farby a trochu aj zelenej

Nevýhody:

 • Z plastu
 • Ľuďom s menšou hlavou pravdepodobne nebudú dobre držať na hlave
 • Momentálne je pri všetkom drahšom problém s dopravou, no pri cene do 150 eur je to pomerne fajn (mám na mysli CLO)

Záver: Okuliare vhodné každému, kto je rozhodnutý investovať viac peňazí, hľadá niečo už aj na večer a vhodné aj do spoločnosti a počíta s tým, že mu nemusia úplne 100% držať na hlave.

Okuliare kúpiš na webe Mychondria.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

Poznámka: Okuliare na webe Mychondria nemajú neustále. Momentálne ich v ponuke ani nemajú, čo ma mrzí a neviem, či ich zaradia nazad. Zľavový kód sa však dá využiť na všetko na ich webe, napr. aj na infračervené panely, ktorým sa venujú prioritne.

6. RaOptics – drahé, kvalitné

Tieto okuliare som mal taktiež napísané v Ebooku, pretože sú kvalitné, no veľmi veľmi drahé a bohužiaľ, po zavedení nových podmienok tento rok s dovozom a clom zo zahraničia, ešte drahšie.

Okuliare sú však pekné, dizajnové, je cez ne pekne vidieť farby a spoločnosť vie riešiť aj rám a dioptrie na mieru, podľa požiadaviek.

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámske a pánske)
 • Vhodné aj do spoločnosti
 • Pekne cez ne vidieť farby, aj napriek dobrej blokácií
 • Dajú sa riešiť súčasne s dioptriami a rámom na mieru

Nevýhody:

 • Drahé
 • Dovoz zo zahraničia + CLO

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí majú veľký budget, chcú niečo štýlové a zároveň chcú aj čo možno najkvalitnejší obraz a sú ochotný čakať na dopravu. Tiež riešia aj dipotrie.

Okuliare kúpiš TU.

7. Môj favorit – Oranžové a červené KUGO glasses– drahšie

Tieto okuliare ako hneď zistíš, sú naozaj mojim favoritom a to z niekoľkých dôvodov.

Za prvé, správny prístup k vývoju aj marketingu (radšej čakali dlhšie, kým si boli istý kvalitou, ako predávať mačku vo vreci), za druhé kvalita a dobré blokovanie okuliarov, plus drevený dizajnový rám.

Čo považujem taktiež za obrovskú výhodu je, že spoločnosť rieši aj dioptrie a teda ti vedia okuliare upraviť presne na mieru. Momentálne je to u mňa jediná firma u nás, ktorá to robí.

Okuliare patria medzi drahšie, no veľmi pekné, estetické a hlavne účinné, ktoré sa hodia aj do spoločnosti. Čo je na nich tiež super, skvelo držia na hlave, a to aj pri prudkých pohyboch (ver mi, skúšal som to).

Na tieto okuliare ti ponúkam aj Zľavový kód a nájdeš ho nižšie. Tu pripájam obrázok z merania oranžových a červených. Rozdiel je iba vo väčšej blokácií zelenej farby pri červených sklách. Toto ocenia ľudia, ktorí majú problémy, starší, alebo každý, kto chce istotu pre svoj melatonín. Okuliare ponúkajú tiež v rôznych dizajnoch (pánske aj dámske).

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámskepánske)
 • Krásne drevené a pevné púzdro, spolu s handričkou a obalom
 • Vhodné aj do spoločnosti
 • Veľmi efektívne a dobrá blokácia aj zelenej farby
 • Dajú sa riešiť súčasne s dioptriami a rámom na mieru
 • Slovenská firma, výborný a rýchly zákaznícky servis a rýchla doprava
 • Drevený rám (za mňa výhoda vzhľadom aj na BPA) a tiež vďaka tomu skvelo držia na hlave
 • Do budúcna plánujú rozšírenie o nové modely a špeciálny upgrade (až bude viac info, budem informovať)

Nevýhody:

 • Drahšie (cca 100 eur)

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí poznajú rozdiel medzi cenou a hodnotu, chcú niečo štýlové, kvalitné a niečo, kde sa nemusia báť zlého držania na hlave. Tiež riešia aj dioptrie.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

8. Číre z Mychondria – drahé

Tieto okuliare patria opäť medzi drahšie, no pomerne pekné, estetické.

Dôvod prečo ich však neodporúčam a schválne ich tu ukazujem (aj napriek tomu, že stránku Mychondria aj ich „misiu“ podporujem) je ten, že ak sa už naozaj rozhodneš pre nejaké číre, ktoré chceš z nejakého dôvodu nosiť cez deň, vieš si zohnať omnoho lacnejšie.

Na obrázku vidíš, že čo sa blokovania modrého svetla týka, sú naozaj takmer neúčinné.

Z môjho pohľadu sú akékoľvek číre okuliare, ktoré sa nosia cez deň vhodné iba pre úzku skupinku ľudí, ktorí pracujú celý deň v kancelárií, za obrazovkou a majú problémy s očami, hlavou, migrénami, apod., pretože zredukujú aspoň trochu intenzitu a silu svetla.

Mysli však na to, že ak aj máš zdravotné problémy a nosíš okuliare, samé o sebe ti nijako nepomôžu. Iba ti budú zmierňovať dôsledky, ktoré ti tvoj životný štýl prináša.

Výhody:

 • Pekné a estetické
 • V balení aj handrička
 • To je asi všetko

Nevýhody:

 • Rám z plastu
 • Ľuďom s menšou hlavou pravdepodobne nebudú dobre držať na hlave
 • Drahé a málo efektívne

Záver: Okuliare vhodné ľuďom, ktorí chcú investovať a sú si vedomí toho, že je to iba maličká ochrana.

Z môjho pohľadu sa však dá svetlo počas dňa zabezpečiť aj inak, bez nutnosti okuliarov. Napr. pomocou IRIS, vhodne umiestnených žiaroviek, blízkosť k oknu alebo najlepšie pracovať na terase/balkóne a samozrejme časté pauzy od práce a vystavovanie sa na pár minút slnku. O tomto som písal aj v spomínanom Ebooku.

Okuliare kúpiš na webe Mychondria.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

Poznámka: Okuliare na webe Mychondria nemajú neustále. Zľavový kód sa však dá využiť na všetko na ich webe, napr. aj na infračervené panely.

9. Číre okuliare z Amazonu – lacné (to, aby si nenaletel)

Platí to, čo som písal vyššie a tiež to, čo píšem v odstavci nižšie „Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov“.

Výhody:

 • Lacné a estetické okuliare
 • To je asi všetko

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Neblokujú úplne a neblokujú celú zelenú farbu
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare vhodné ľuďom, ktorí sú si vedomí toho, že je to iba maličká ochrana.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

10. Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov

Zopakujem to, čo som písal vyššie. Týka sa to totižto akýchkoľvek čírych okuliarov.

Z môjho pohľadu sú akékoľvek číre okuliare, ktoré sa nosia cez deň vhodné iba pre úzku skupinku ľudí, ktorí pracujú celý deň v kancelárií, za obrazovkou a majú problémy s očami, hlavou, migrénami, apod., pretože zredukujú aspoň trochu intenzitu a silu svetla.

Mysli však na to, že ak aj máš zdravotné problémy a nosíš okuliare, samé o sebe ti nijako nepomôžu. Iba ti budú zmierňovať dôsledky, ktoré ti tvoj životný štýl prináša.

Z môjho pohľadu sa však dá svetlo počas dňa zabezpečiť aj inak, bez nutnosti okuliarov. Napr. pomocou IRIS, vhodne umiestnených žiaroviek, blízkosť k oknu alebo najlepšie pracovať na terase/balkóne a samozrejme časté pauzy od práce a vystavovanie sa na pár minút slnku. O tomto som písal aj v spomínanom Ebooku. A tiež sme to riešili s členmi  dávnejšie vo webinári.

V ďalšom odstavci ti pripájam zopár fotiek z meraní obrazovky notebooku v interiéri, aby si mal predstavu. Všimni si rozdiel s čírymi okuliarmi a bez nich s IRIS.

Práve preto pri práci cez deň na notebooku skôr IRIS, ktorý taktiež eliminuje flicker a následne dodatok ďalších farieb dúhy, ktoré by si počas dňa mal mať k dispozícií zo slnka.

AKTUALIZÁCIA ČLÁNKU 15.10.2021 – pridanie 3 okuliarov

11. Červené okuliare od p. Medřického – lacnejšie a pomerne účinné

Tieto prvé okuliare sú myslím pomerne známe, sú od p. Hynka Medrického z Čiech a spadajú podobne ako prvé UVEXky (podľa mňa) tiež do kategórie „za málo peňazí veľa muziky“.

Priznám sa, pri meraní spektrometrom som bol trochu prekvapený, pretože okuliare prepúšťajú cca 10% z fialovo až modrej farby (380 – 430 nm) a meranie som preto niekoľkokrát opakoval, z rôznych smerov a v rôznych situáciách, no výsledok bol vždy rovnaký.

Ako pri predošlých, napíšem teda najskôr môj postoj, ukážem ti obrázky s meraniami a nižšie pripájam VÝHODY a NEVÝHODY, aké z môjho pohľadu majú spolu s odporúčaním, komu sa môžu hodiť.

Obrázky z meraní

Na prvých dvoch obrázkoch vidíš meranie okuliarov na bežnom dennom slnku. To aby si videl celé spektrum slnka a potom, ktoré farby blokuje a ktoré naopak prepúšťa. Ako Na druhom obrázku teda pekne vidíš, tých 10% medzi 380 až 430 nm.

Spektrum na slnku bez okuliarov

Spektrum na slnku s okuliarmi

Na ďalšom obrázku vidíš blokáciu pred obrazovkou Notebooku a na konci, po ukážke ďalších 2 okuliarov, ešte uvidíš porovnanie s inými okuliarmi v blokácií.

Poznámka: Fotené v interiéri, pred obrazovkou Notebooku, pričom v diaľke svieti UVA žiarovka

Prečo ma okuliare zaskočili

Ako som napísal (a aj si videl) vyššie, okuliare ma naozaj prekvapili z toho dôvodu, že prepúšťajú trochu z energetickej modro fialovej farby medzi 380 až 430 nm. Nie je to nič drastické, je to naozaj málo, no vzhľadom na jednu z absorpcii Melanopsinu, ktorá je v spektre 424 nm (420 – 440 nm), ma to prekvapilo. Je to však spôsobené použitím materiálu a zároveň, keď sa preklikneš na web zistíš, že sami uvádzajú, že okuliare blokujú medzi 460 až 580 nm, čiže zákazníka nezavádzajú a to schvaľujem.

Podľa mojich meraní teda okuliare skutočne blokujú dané spektrum, hoci nie úplne do 580 (100% po 570 a 90% medzi 570-580 nm) a sú teda pomerne účinné. Nižšie pripájam Výhody a nevýhody a moje odporúčanie.

Výhody:

 • Pomerne lacné (cca 25 eur aj s dopravou)
 • Vzhľadom na to, že idú z Čiech, tak by mala byť rýchlejšia doprava
 • Okuliare blokujú všetko svetlo okolo očí, čo sa hodí ľuďom, ktorí už majú problémy, prípadne migrény, apod.
 • Vysoká blokácia, až do 570 nm
 • Dostanete aj ochranné puzdro (chýba možno ešte handrička)

Nevýhody:

 • Nie moc estetické (do spoločnosti sa zrovna nehodia)
 • Z plastu
 • Prepúšťajú cca do 10% medzi 380 – 430 nm (pre väčšinu ľudí zanedbateľné)

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí trávia večere niekde, kde je veľa zdrojov svetla (ochrana zraku z každej strany), ktorým nejde o estetiku, a ktorí možno majú už problémy s migrénami, hlavou, či starších.

Mladým zdravým ľuďom by som ich zrejme ako prvé neporadil z dôvodu, že ich oči môžu reagovať aj na tú trošku, ktorú prepúšťajú. No iba pri silnejších zdrojoch svetla (cca 500 až 600 mW/m2, cca 10 000 a viac lux pri monochromatickom svetle). Takéto svetlo z bežných žiaroviek nemáme, no niekde vo fabrike môže byť.

Aktualizácia 09.03.2022: Okuliare už nie sú v predaji a boli nahradené novými, veľmi kvalitnými (viď okuliare č. 17)

12. Červené EMRtek (drahšie)

Tieto okuliare podľa merania patria medzi TOP, no iba čo sa blokácie týka. Podľa meraní blokujú úplne všetko až po 580. Bez žiadnej výnimky! Okuliare sa dajú kúpiť aj na Amazone,  stoja cca 50 eur plus poštovné, no podľa mňa sú vhodné iba pre malú skupinku ľudí, ktorí si jednak potrpia na estetiku, no hlavne žijú sami.

Dôvod prečo si to myslím a vidím ich použitie takto je ten, že majú malé sklá a teda je tam riziko, že svetlo prenikne ľahko aj zhora. Ak je človek v miestnosti plnej svetiel, nebudú účinné. Avšak niekto, kto možno pracuje z domu, prípadne je sám v izbe a má pred sebou iba jeden zdroj svetla (napr. notebook), môže z týchto okuliarov veľa vyťažiť. Ak napríklad s niekým volá zrovna cez Skype, bude za „štýlového“, všetko svetlo po 580 nm zablokuje a nemusí sa obávať

Výhody:

 • 100% blokácia až po 580 nm.
 • Estetické
 • Pekné balenie aj handrička

Nevýhody:

 • Drahšie + dlhšia doprava zo zahraničia
 • Z plastu
 • Malé sklíčka a svetlo zo strán a najmä z hora môže prenikať
 • Nemusia každému držať na hlave

Záver: Okuliare vhodné pre nejakých biohackerov, ktorí možno majú ešte nejakú prácu večer pri počítači a nemajú okolo iné zdroje svetla.

Kúpiš ich TU.

13. Oranžové z Amazonu, tiež UVEX (lacné, no horšie)

Tieto okuliare som spočiatku bral ako alternatívu tým, ktoré som zaradil ako prvé v tomto článku, no hneď, ako som ich zmeral, som zmenil názor.

Sú síce taktiež v podobnej kategórií, dokonca blokujú aj všetko svetlo okolo (podobne ako od p. Medřického), no zjavne použili iný tip sklíčka, ktoré prepúšťa omnoho viac svetla. Ako vidíš na obrázku vyššie, aj zo zelenej, no pre mladého človeka, ktorý hľadá niečo lacné, neestetické a z nejakého dôvodu nechce, aby mu akékoľvek svetlo prenikalo zo strán, ich môže využiť.

Výhody:

 • Lacné
 • Pomerne dobre držia na hlave (nastaviteľné ušká)
 • Blokujú aj svetlo zo strán

Nevýhody:

 • Dlhšia doprava zo zahraničia
 • Z plastu
 • Prepúšťajú nejakú zelenú a teda nie úplne pre každého a hlavne večer

Záver: Okuliare vhodné pre zdravších ľudí, ktorí chcú večer aspoň nejakú ochranu a zároveň vidieť lepší obraz a nejde im o estetiku.  

LINK na Okuliare

14. Porovnanie daných 3 okuliarov

Tu ti ešte pripájam na ukážku porovnanie blokácie daných okuliarov. Schválne som ich podelil takto. Prvá dvojica sú výzorovo podobné, nie moc estetické a blokujú svetlo aj okolo a druhá dvojica sú obe červené, silné, no iba EMRtek blokujú všetko po 580 nm.

Ako vidíš, najlepšie sú skutočne EMRtek, no schválne si dávam záležať na popise, výhodách a nevýhodách, pretože každý má iné preferencie a iné ciele a nech sa rozhodne sám, čo a prečo hľadá.

Okuliare na skúšku poslala čitateľka Zuzka z webu temazdravie.sk

Poznámka na záver: ak bude chcieť niekto ďalší poslať svoje okuliare na zameranie, kontaktujte ma. Rád zameriam, po fotím a ak budeš súhlasiť, pridám ich aj takto na web.

Snáď to ďalším ľuďom pomôže a čím väčšia „zbierka“, tým väčší výber.

Aktualizácia Článku 13.11. 2021 – pridanie 1 okuliarov

15. Červené TRON z Brainmarket (lacné)

Tieto okuliare mi boli zaslané na skúšku, tak ich sem pridávam do „zbierky“ a môžem ich myslím smelo opäť zaradiť do kategórie „veľa muziky za málo peňazí„.

Okuliare stoja 22 eur, sú z Českej stránky Brainmarket a teda aj samotná doprava by mala byť pomerne rýchla. Okuliare sú štýlovo rovnaké, ako tie vyššie od p. Medrického, tiež blokujú všetko svetlo, aj zo strán, no na rozdiel od nich neprepúšťajú nič po cca 560 nm. Čiže sa hodia skvelo pre ľudí, ktorí chcú svetlo blokovať zo všetkých strán, alebo trávia večere niekde, kde je veľa zdrojov svetla, zo všetkých uhlov.

Tu pripájam obrázok z merania spektrometrom. Meral som v poobedných hodinách na prirodzenom slnečnom svetle, kedy svietilo ešte trochu UV a veľa červenej. Prvý obrázok je meranie na slnku bez okuliarov a druhý s nimi.

Výhody:

 • Lacné
 • V balení aj handrička
 • Blokujú 100% až po 560 nm (modrá aj zelená)
 • Blokujú aj svetlo zo strán

Nevýhody:

 • Z plastu
 • Nemusia každému držať na hlave (treba vyskúšať)
 • Nie moc estetické a teda na von, do spoločnosti sa nehodia

Záver: Okuliare vhodné pre všetkých, ktorí chcú absolútnu blokáciu po 560 nm na večer a to aj všetkých zdrojov zo strán, a nejde im o estetiku.  

LINK na Okuliare

Aktualizácia Článku 16.12. 2021 – pridanie 1 okuliarov

16. Číre okuliare SYB

Tieto okuliare som obdržal od p. Tomáša a Olivera s tímu Vitashield, ktorí ma požiadali o meranie okuliarov spektrometrom a prípadnú recenziu/odporúčanie a samozrejme, že som súhlasil. Vždy beriem ako plus už len to, keď má ktokoľvek záujem svoj produkt takéhoto tipu zmerať, aj keď výsledok možno nesplní všetky očakávania.

Ono sa zvykne občas hovoriť, že „čo oko nevidí, srdce nebolí“, no pri predaji produktu akéhokoľvek tipu, by sa týmto „heslom“ riadiť nemal podľa mňa nikto. A preto ma teší, že som mal možnosť zmerať aj tieto okuliare, ktoré majú v balení dokonca aj testovaciu súpravu na test proti modrému svetlu (hoci v skutočnosti sa jedná o test proti fialovému svetlu, ako o chvíľu zistíš).

Súprava obsahuje malý lasér a fluorescentný papierik, na ktorom sa zachytáva svetlo.  

Pozrime sa teda na konkrétne merania, nejaké stručné info, výhody a nevýhody a tiež moje prípadné odporúčanie, pre koho sa môžu hodiť.

Ako vidíš na ďalších fotkách z meraní nižšie, okuliare blokujú svetlo podobne, ako ostatné číre, pretože inak ani nemôžu. Na prvom obrázku je meranie na bežnom dennom slnku a hneď pod tým stále na slnku, no s okuliarmi. To aby si videl celé spektrum slnka a potom aké farby okuliare zablokujú.

Meranie svetla na obed, vonku, na slnku bez okuliarov

Meranie svetla na obed, vonku, na slnku s okuliarmi
(Ako vidieť, okuliare blokujú prioritne UV a fialovú po 420 nm)

Aké svetlo okuliare SYB blokujú:

Okuliare teda blokujú prioritne fialovú až fialovo modrú po 420 nmveľmi málo (cca 10%) medzi 420 – 430 nm, no dlhšie vlnové dĺžky už nie. To znamená, že kritickú modrú od 435 po 465 nm (až 480 nm) neblokujú vôbec. Avšak moderné obrazovky vyžarujú práve tieto farby a ich peak je prioritne medzi 435 až 450 nm.

Ako vyzerá súprava na testovanie modrého svetla:

Pribalenie súpravy na domáce testovanie je skvelý nápad, no ihneď po odmeraní je vidieť, že sa v skutočnosti jedná o fialové až fialovomodré svetlo a nie modré.

Spektrum laséru v testovacej súprave

Pre koho môžu byť okuliare vhodné:

Aký je teda záver? Môže niekto z okuliarov benefitovať? Určite áno podľa mňa, no iba veľmi malá skupinka ľudí, podobne ako som to popisoval vyššie v článku, pri čírych okuliaroch a tiež nižšie, pri displejoch.

Možno sa niekomu zo slov vyššie zdalo, že okuliare kritizujem, no nie je to tak. Som rád, že mi boli zaslané na kontrolu, pretože je vidieť, že sa zaujímajú a niektoré veci určite treba vylepšiť.

Vzhľadom na to, že sa jedná o číre okuliare, sú vhodné zrejme len pre malú skupinku ľudí, ktorí z nejakého dôvodu momentálne nechcú alebo nemôžu využiť na obrazovke filtre, IRIS, apod., sú celý deň v kancelárií, pod neónkami, či inými nevhodnými svetlami a chcú „predstierať“, že majú klasické dioptrie a byť „štýlový“.

Okuliare teda nezablokujú modré spektrum z obrazoviek, no môžu zredukovať aspoň energickú fialovú, ktorú niektoré staršie umelé stropné osvetlenia vysielajú, ktorá niektorým ľuďom môže robiť problém.

Avšak vždy je tu to najdôležitejšie, čo bolo vyššie v článku opísané a to, že bez ďalších zmien ako napr. hydratácia, dostatok DHA, vitamínu A, vystavovanie sa slnku, adaptácia na chlad,… sú okuliare na nič a zdravie aj cirkadiálny rytmus sa človeku bude neustále zhoršovať!

Výhody:

 • Pekné, estetické okuliare
 • Veľmi pekné a bohaté balenie, ktoré obsahuje:
 • Vrecúško + handrička z mikrovlákna
 • Súprava na testovanie fialového svetla (nie modrého)
 • Pevný kryt (puzdro, aj krabička)
 • Blokujú aj svetlo zo strán

Nevýhody:

 • Z plastu
 • Vzhľadom na to, že sa jedná o číre okuliare, blokujú najmä UV a fialovú, no modré z displejov a umelých obrazoviek nie

Záver: Okuliare vhodné zrejme iba pre ľudí, ktorým vadí silné svetlo a trávia priveľa času v interiéri, v kancelárií, pri obrazovkách, pod neónkami. Hoci prízvukujem, že im to problémy nijako nezlepší, ani nezablokuje modré svetlo z obrazoviek, no môže zredukovať aspoň mierne intenzitu svetla tiež fialové spektrum z lámp a svetiel na strope.

LINK na Okuliare

Aktualizácia Článku 09.03. 2022 – pridanie 2 okuliarov

17. Nové Červené okuliare od p. Medřického (lacné + z Čiech)

Okuliare mi boli zaslané od p. Medřického osobne a priznám sa, príjemne ma prekvapili. Veľmi rád ich sem preto pridávam, s pozitívnymi slovami, pretože verím, že môžu veľa ľuďom pomôcť.

Okuliare patria ako každý tuší do kategórie „veľa muziky za málo peňazí“ a po okuliaroch EMRtek sú to prvé, ktoré majú takú vysokú blokáciu.

Nové červené okuliare blokujú všetko po 570 nm a ešte aj cca 90% medzi 570 až 580 nm (ako je na fotkách nižšie vidieť), čiže cez ne uvidíte iba žltú, oranžovú a červenú. Fialová, modrá až zelená sú úplne zablokované, čo ocení každý so zdravotnými problémami, ale samozrejme aj všetci, komu na svojom zdraví záleží.

No a keďže sú okuliare z Čiech, sú lacné (cca 25 eur) a doprava je pri nich Rýchla a ZDARMA, určite ich mnohí ocenia.

Sám ich v čase písania tejto recenzie už nejaký týždeň aj pár dní skúšam (od kedy mi prišli a vykonal som merania), a jediné subjektívne „vypichnutie“, ktoré mám je, že niekoho s väčšou hlavou môžu po dlhšom nosení trochu tlačiť. Na druhej strane však vďaka tesným uškám skvelo držia a vôbec nepadajú.

Nižšie pripájam fotky z meraní. Okuliare som schválne meral na Slnku, aby bolo vidieť pekne celé spektrum farieb, ktoré blokujú a tiež v interiéri pred žiarovkou Vitae a pred obrazovkou Notebooku.

Merané na slnku

Merané v interiéri pred Žiarovkou Vitae

Merané pred obrazovkou Notebooku

Výhody:

 • 100% blokácia až po 570 nm (+ cca 90% blokácia medzi 570 – 580 nm).
 • Pekné tvrdé a odolné púzdro
 • Rýchla doprava z Čiech ZDARMA
 • Blokujú svetlo zo všetkých strán (zhora, zdola, zboku)
 • Tesné „ušká“ takže držia dobre na hlave (niekoho môžu trochu tlačiť pri dlhšom nosení)

Nevýhody:

 • Jediné pre niekoho možno negatívum je Estetika, keďže okuliare nie sú „štýlové“, avšak sú efektívne a to aj je cieľom
 • Niekoho môžu pri dlhšom nosení trochu „tlačiť“ na hlave (je iba subjektívny pocit)

Záver: Okuliare vhodné pre moderných biohackerov a rovnako pre každého, komu nejde o estetiku, no potrebuje z nejakého dôvodu večer využívať umelé osvetlenie a mať popri tom dokonale chránené oči.

Okuliare kúpiš TU.

18. Detské Červené okuliare od p. Medřického (lacné + z Čiech)

Okuliare opäť od p. Medřického, z Čiech a z rovnakej stránky, ktoré majú taktiež podobnú, veľmi kvalitnú blokáciu až po 570 – 580 nm.

Ich cena je dokonca nižšia ako okuliarov predtým, cca 500 CZK (teda 20 eur), no doprava je taktiež ZDARMA a rýchla, čo je len benefit.

Osobne deti zatiaľ nemám, takže som ich skúšal len na priateľke (s jej dovolením 😀 ) a držia skvelo. Myslím, že ich ocenia všetci rodičia, ktorým záleží na svojich ratolestiach, ak večer z nejakého dôvodu trávia čas pod nevhodným umelým svetlom, prípadne pred TV, či obrazovkou.

Nižšie pripájam taktiež fotky z meraní, no sú v podstate totožné, ako okuliare vyššie. Blokujú taktiež celé fialové, modré a aj zelené svetlo.

P.S. Mimochodom, veľmi ľahko si oboje okuliare odskúšaš sám. Stačí ak máš doma nejakú „skrinku“, napr. od TELEKOM-u, kde zvyčajne býva modrá, zelená a červená kontrolka. Po nasadení okuliarov, a po zapnutí skrinky, neuvidíš žiadnu kontrolku.

Výhody:

 • 100% blokácia až po 570 nm (+ cca 90% blokácia medzi 570 – 580 nm).
 • Rýchla doprava ZDARMA z Čiech
 • Blokujú svetlo zo všetkých strán (zhora, zdola, zboku)
 • Tesné „ušká“ takže budú zrejme pomerne fajn držať na hlave (samozrejme je to veľmi individuálne)
 • Pre deti (keďže takýchto je málo)

Nevýhody:

 • V tomto prípade nevidím negatívum. Okuliare sú pre deti a ak sa ich už zodpovedný rodič rozhodne zakúpiť, vie prečo to robí!

Záver: Okuliare vhodné pre rodičov, ktorí trávia s deťmi večere pri TV, či inej obrazovke a chcú, aby si od mala neničili zdravie. Detičky môžu prípadne okuliare nosiť niekde na destkej oslave a možno sa to zapáči aj ďalším (keďže je to pomerne „cool“) a aspoň sa to viac rozšíri.

Samozrejme, mysli na to, že umelé svetlo z obrazovky je v tomto prípade iba jedno z negatív, ak malé deti takto trávia čas!

Okuliare kúpiš TU.

Aktualizácia Článku 05.07. 2022

– pridanie 3 okuliarov (Oranžové Davinner, číre Davinner a číre DeviS)

Minulý týždeň mi boli zaslané na kontrolu ďalšie okuliare na meranie, 2 od spoločnosti Davinner, ktoré sú ešte len údaje v testovacej fáze (oranžové a číre) a jedny počítačové, číre okuliare od spoločnosti DeviS, ktoré však ako hneď zbadáš, mne osobne neprídu príliš vhodné na nosenie pred počítačom!

19. Oranžové Davinner (pridané 05.07.2022)

Tieto Oranžové okuliare proti modrému svetlu Davinner ma po pravde prekvapili (nie príjemne), pretože prepúšťajú malú časť ako vidíš v spektre modrého svetla, a konkrétne v spektre cca 480 nm, čo je absorpčné spektrum melanopsinu!

Okuliare sú teda údajne v testovacej fáze a tak osobne myslím, že ich bude treba poopraviť, pretože predpokladám, že budú vhodné na nosenie večer, no v tom prípade musia blokovať aspoň po 500 nm. Ako si mohol vidieť aj vyššie, obyčajné UV-exky to zabezpečia ľahko.

Minulý týždeň mi boli zaslané na kontrolu ďalšie okuliare na meranie, 2 od spoločnosti Davinner, ktoré sú ešte len údaje v testovacej fáze (oranžové a číre) a jedny počítačové, číre okuliare od spoločnosti DeviS, ktoré však ako hneď zbadáš, mne osobne neprídu príliš vhodné na nosenie pred počítačom!

Nižšie pripájam obrázok z merania pred obrazovkou Notebooku, kde je vidieť, že zablokujú všetko najviac intenzívne modré svetlo obrazovky, avšak tá malá časť, pri 480 nm, by tam určite byť nemala, ak sa majú nosiť večer.

Výhody verzus nevýhody teda v tomto prípade (ako aj v ďalších dvoch) písať nejdem, pretože predpokladám každý sám usúdi, aké sú. O čírych je písané viac nižšie, čiže výhoda môže byť tak max. estetika (pre niekoho), no a tieto oranžové osobne vidím na malú úpravu, a inak môžu byť na večer pomerne fajn a aj efektívne.

Viac informácií budem vedieť možno neskôr, až bude mať firma nejakú oficiálnu stránku, alebo ďalšie oficiálne informácie a v tom prípade určite článok aktualizujem.

20. Číre okuliare Davinner (pridané 05.07. 2022)

O čírych okuliaroch nájdeš v článku informácií veľa (najmä bod 10.), takže rozpisovať ich (ne)využitie nemusím, a keďže značka nemá zatiaľ oficiálne informácie, pre koho sú určené, aké svetlo majú blokovať podľa popisu, atď., nebudem nič viac písať.

Stačí vidieť fotky nižšie a samozrejme platí to, čo si máš pamätať, že Číre okuliare blokujú Fialovú a nie Modrú!

Preto nižšie pripájam meranie ako z pred obrazovky NTB (keďže zvyčajne takéto okuliare využívajú v kanceláriach a pri počítači) a tiež meranie spektrometrom vonku, v zamračený deň, aby si videl celé spektrum svetla a teda blokáciu okuliarov vo fialovej (a UV) farbe!

Meranie ešte samostatného UV a infračerveného svetla pomocou metra:

21. Číre „počítačové“ okuliare DeviS (pridané 05.07.2022)

Opäť, platí to čo vyššie, že o čírych okuliaroch nájdeš v článku informácií veľa (najmä bod 10.), no DeviS majú na webe nejaké informácie, pričom uvádzajú:

 • Okuliare sú určené pre náročných hráčov počítačových hier aj pre bežných užívateľov počítača
 • Lepšia schopnosť videnia objektov na pozadí
 • Okuliare znižujú únavu očí a zabraňujú nespavosti
 • Blokovanie modrého svetla na úrovni 70 až 75 %

S týmto určite nesúhlasím, pretože ako vidieť aj nižšie, okuliare nemajú na modré svetlo z bežných obrazoviek žiadny vplyv. Mierne akurát zredukujú intenzitu, čo je však irelevantné, pretože tvoje oko intenzitu paradoxne potrebuje, no plno-spektrálneho slnečného svetla!

Vzhľadom na to, že cena týchto okuliarov je cca nad 60 eur, nevidím žiadny zmysel v tom zakúpiť si ich (to je môj názor). Samozrejme ja neberiem v úvahu teraz estetiku, ale funkčnosť!

A trvám na tom, že ak je niekto ochotný investovať toľko peňazí do čírych okuliarov, môže investovať aj cca 2 eurá mesačne napr. do IRIS softwar-u, prípadne nového Monitoru, či iných vecí, ktoré budú mať väčší efekt.

Avšak samozrejme, nič nenahradí Staranie sa o svoj Cirkadiálny rytmus a Zdravie!

22. Ochranné okuliare, VICTOR Bluecut 530 od Brainmarket (pridané 23.11.2022)

Tieto okuliare mi prišli od pozorného/zodpovedného čitateľa blogu a člena Vlada (týmto ťa pozdravujem), pričom mi boli zaslané na kontrolu, pomerne na rýchlo (v rámci bežnej 14-dňovej „skúšobnej“ lehoty každého Eshopu). Ako sa ukázalo, Vlado urobil dobre, že ich zaslal rýchlo.

Osobne som bol trochu sklamaný, vzhľadom na to, že od spoločnosti Brainmarket som už ako aj vyššie vidieť, meral viaceré okuliare, no pri týchto, podľa popisu, aký pri nich majú na webe, ide pri týchto konkrétnych okuliaroch tak trochu o zavádzanie zákazníka.

Recenzia je preto veľmi kratučká, nižšie pripájam fotky z merania spektrometrom, ako pred obrazovkou Notebook-u, tak aj na slnku (aby bolo pekne vidieť celé spektrum) a tiež píšem len v rýchlosti nejaké zhrnutie:

Krátke zhrnutie merania + moje vyjadrenie:

Okuliare ako vidieť vyššie, neblokujú modré, ani zelené svetlo, iba mierne stlmia jeho intenzitu, rovnako, ako ktorékoľvek sklíčko, či iná vrstva. Okuliare by sa teda dali prirovnať k bežným čírym, avšak výzorovo sú robené na štýl „cyklistických UV-ex“ a preto nevidím dôvod na kúpu.

Obzvlášť, keďže pri nich v popise na stránke uvádzajú toto: Ergonomické okuliare vhodné na nosenie 2 hodiny pred spánkom kvôli blokáciu modrého a zeleného svetelného spektra. Dokážu blokovať 100% modrého a zeleného svetla s vlnovou dĺžkou 380 až 550 nm. čo ako vidíš nižšie nie je pravda!

Fotky z merania:

Merané pred obrazovkou nechráneného NTB (bez IRIS a ochrany zraku)

Porovnanie. Meranie svetla pred obrazovkou NTB s okuliarmi (dole) a bez nich (hore).

Porovnanie. Meranie svetla na terase, v zamračený deň s okuliarmi (dole) a bez nich (hore).

ZÁVER:

 • Link na okuliare teda (logicky) ani nepridávam a kto si ich náhodou zakúpil, odporúčam vrátiť, alebo nechať na poličke ako ozdobu.

23. Aktualizácia 20.12.22Okuliare blokujúce modré svetlo Stark od Brainmarket

Ďalšie okuliare, ktoré mi boli zaslané na skúšku, a rád ich sem pridávam do „zbierky“. Myslím, že ich tiež môžem zaradiť do kategórie „veľa muziky za málo peňazí„, hoci ako hneď uvidíš neblokujú zelenú, no modrú áno a pre mladých ľudí, ktorí možno začínajú trochu riešiť CR, nechcú do toho ísť na plno, no chcú to aspoň „skúsiť“, to môžu byť fajn lacné okuliare, ktoré pomôžu.

Okuliare stoja momentálne cca 17 eur, sú z Českej stránky Brainmarket, z ktorej tu je okuliarov už viacej (nižšie je link). Keďže sú z Čiech, doprava by mala byť pomerne rýchla. Moja recenzia/odporúčanie bude opäť pomerne krátke a výstižné a nižšie pripájam fotky z merania spektrometrom doma pred NTB, ako aj na slnečnom svetle.

Okuliare sú dizajnovo štýlové (asi vhodnejšie pre pubertiakov, či mladšiu generáciu), a blokujú celé modré svetlo po 500 nm. Ako teda vravím, pre mladých ľudí, ktorí nemajú vážne problémy, prípadne okuliare nikdy nenosili, a začnú týmto, určite budú na čas z okuliarov benefitovať.

Na tvári držia fajn, teda aspoň u mňa pri skúške, no tiež je nevýhoda, že sklíčka sú malé a ak bude teda človek v miestnosti s viac svetlami, je veľká šanca, že svetlo zhora prenikne. Ak však budú použité niekde v interiéri pred obrazovkou, môžu byť pomerne fajn.

Fotky z merania spektrometrom:

Výhody:

 • Lacné
 • V balení aj handrička
 • Blokujú 100% až po 500 nm (modrá)

Nevýhody:

 • Z plastu
 • Niekoho môžu tlačiť na hlave (treba vyskúšať)
 • Malé sklá (môže prenikať svetlo aj zhora)
 • Neblokujú zelenú

Záver: Lacné okuliare vhodné viac pre mladých, ktorí chcú niečo štýlové a najviac pre tých, ktorí ešte len začínajú.

LINK na Okuliare

24. Aktualizácia 01.01.2024 – Nové elegantné a praktické okuliare aj s video meraním – Okuliare Mitochondriak proti modrému svetlu od EasyLight

Elegantné červené okuliare Mitochondriak blokujúce modré svetlo pre lepší spánok. Okuliare neprepustia žiadne modré ani zelené svetlo, vďaka čomu zlepšia váš BIO rytmus (tzv. cirkadiánny rytmus), aj melatonín. Okuliare blokujú svetlo po 540 až 550 nm.

Okuliare som sám navrhoval a zámer bol jasný – praktickosť, 100% blokácia modrého aj zeleného svetla (takže vhodné na večer bez obáv) a elegancia (vhodné pre mužov aj ženy a fajn držia na hlave). Tu pripájam krátke video meranie spektrometrom (preverené 2 spektrometrami, keďže teraz už vlastním aj ďalší, novší spektrometer).

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Výhody:

 • Lacné
 • V balení aj handrička
 • Krásne drevené a pevné púzdro v balení
 • Blokujú 100% modrého aj zeleného svetla (po 540 až 550 nm)
 • Na stránke nájdete aj rozmery a tak si ich viete cca predstaviť alebo premerať s tými, ak nejaké už máte doma.

Nevýhody:

 • Niekoho môžu tlačiť na hlave (treba vyskúšať), avšak rúčky sú pružné.
 • Malé sklá (môže prenikať trochu svetlo zhora ak to niekomu prekáža a je zvyknutý už na „zváračské“ :))

Záver: Lacné, elegantné a praktické okuliare, ktoré majú jasný zámer -Praktickosť, 100% blokácia aj modrého aj zeleného svetla a vhodné aj do spoločnosti (keďže zo skúsenosti viem, že veľa ľudí, žiaľ, rieši aj výzor).

Pre všetkých mám aj Zľavový kód na 10% ZĽAVU

Stačí ak v košíku pri objednávke zadáte kód: JAROSLAVLACHKY

LINK na Okuliare

5. Ako vyzerá obrazovka notebooku bez ochrany verzus s ochranou?

Tu ti pripájam zopár fotiek z meraní obrazovky notebooku v interiéri, aby si mal predstavu. Všimni si rozdiel s čírymi okuliarmi a bez nich s IRIS.

Práve preto odporúčam pri práci na počítači cez deň skôr IRIS, ktorý taktiež eliminuje flicker a následne dodatok ďalších farieb dúhy, ktoré by si počas dňa mal mať k dispozícií zo slnka.

Ako vidíš na obrázkoch, na večer je určite vhodné využiť aj IRIS spolu s vhodnými okuliarmi a zároveň vidíš rozdiel medzi obrazovkou s čírymi okuliarmi a obrazovkou s IRIS.

Hoci ani jedno nie je ideálne, IRIS je v tomto lepší a tiež eliminuje dosť aj flicker.

IRIS stojí cca 1,7 eura mesačne alebo 20 eur jednorazovo, kdežto ja číre okuliare si niektoré spoločnosti pýtajú desiatky eur, pričom sľubujú niečo, čo nie je pravda.

6. Jednoduchý TEST ZDARMA pre tvoje okuliare na doma

Tu ti ponúkam krátky, nie dokonalý, no pomerne dobrý POSTUP, ako si jednoducho overiť kvalitu blokovania svojich okuliarov. A čo je hlavné, je ZADARMO. Ak by si však chcel reálne meranie, využi spektrometer.

 • Ak môžeš, testuj cez deň a nie večer.
 • Vypni na displeji ochranu zraku aj aplikácie na filtrovanie farieb (IRIS, TWILIGHT, apod.).
 • Ak čítaš na mobile, otoč si ho na šírku, aby si mal lepšie rozlíšenie obrázka.
 • Pozri sa na obrázky bez okuliarov. Vyznačený úsek v červenom rámčeku, by mal vyzerať rozdielne. Horný obsahuje fialovú až modrú farbu a spodný iba zelenú.
 • Teraz si nasaď okuliare. Ak dobre blokujú modré svetlo, vyznačený úsek v červenom rámčeku budeš vidieť na oboch obrázkoch ROVNAKO. Mal by byť čierny. Ak tvoje okuliare blokujú iba trochu modrej, horný obrázok budeš vidieť viac na zeleno.

7. Zľavový kód pre Kugoglasses

Ako som uviedol vyššie, prístup tejto Slovenskej firmy sa mi naozaj páči a rovnako sa mi páči aj kvalita a cena okuliarov, aké ponúkajú. Po dlhšej komunikácií, aj osobnom stretnutí s Cofounderom firmy môžem povedať, že radšej čakali viac ako rok, pokým spustili predaj okuliarov, pretože si chceli byť istý kvalitou, výberom aj blokáciou skiel a tiež chceli reálne merania, či ich okuliare fungujú. A takýto prístup veľmi podporujem.

A ako som uvádzal vyššie, príjemne ma prekvapil drevený (viac ekologický) dizajn, ktorý má z môjho skromného pohľadu 2 skryté benefity. Bez/menej BPA a tiež skvelo držia na hlave.

Na záver pripájam aj moju nevydarenú fotku (nie som zrovna model) z toho dôvodu, aby si mal predstavu o výzore. Na obrázku vyššie mám UVEX-ky a na obrázku nižšie Kugoglasses.

Čo sa funkcie týka, UVEX sa blokáciou rovnajú oranžovým sklám KugoGlasses a tiež sa vďaka nastaviteľným úchytkom podobajú ich dobrému držaniu na hlave, no UVEX nie sú také estetické. UVEX-ky pripomínajú skôr zafarbené „zváračské“ okuliare.

Ak však hľadáš niečo lacné, pomerne účinné, rád počkáš na dopravu zo zahraničia z Amazonu a nejde ti zrovna o estetiku, UVEX ti poslúžia.

Ak však riešiš celkovú kvalitu, funkciu, aj výzor, a budeš mať záujem o tieto okuliare z KugoGlasses, pre všetkých čitateľov mám zľavový kód.

Stačí ak pri pokladni zadáš „JAROSLAV

Firma si dáva záležať na zákazníkom servise, takže si môžeš byť istý, že tvoja objednávka bude vybavená rýchlo a v prípade nejasností alebo problému, ti radi poradia.

Tiež ich určite kontaktuj, ak chceš riešiť aj dioptrie.

      8. Časté otázky, plus nejaké tipy na záver

Nechcem dnešný článok naťahovať a tak spomeniem už iba zopár vecí/otázok, s ktorými sa občas stretávam pri tejto téme.

S čím všetkým mi takéto okuliare môžu pomôcť?

Je toho veľa, tak spomeniem iba základ. Často sa hovorí iba o zlepšení spánku no toto je iba jeden z vedľajších benefitov.

Medzi ďalšie benefity okuliarov patrí napr.: zlepšenie autofágie (recyklácia buniek a mitochondrií), lepšia regulácia hormónov, zvýšenie magnetizmu v noci, scvrknutie mitochondrií, úprava hmotnosti (skrz lepšiu reguláciu T3 s vitamínom A na UCP), spomalenie starnutia, zníženie oxidačného stresu,… mám pokračovať? 😃

Okuliare a šoférovanie:

Občas sa ľudia pýtajú, ako je to za volantom. Nikto ti nemôže povedať, čo máš alebo nemáš robiť, nami či si môžeš alebo nemôžeš okuliare pri šoférovaní dať, no vždy buď opatrný a riaď sa svojimi možnosťami a skúsenosťami.

Osobne v okuliaroch šoférujem bežne, v oranžových sa to dá zvládnuť pomerne super a rýchlo si navykneš, no v silnejších, ktoré blokujú aj zelenú, to už vyžaduje veľa praxe a preto buď to začiatku opatrný.

Vadí pri okuliaroch svetlo, ktoré prichádza z boku?

Častá otázka a krátka odpoveď je nie, nevadí. Problém pre teba, čo sa melanopsinu týka je svetlo, ktoré prichádza predovšetkým zhora a zpredu. Bodka.

Avšak ľudia, ktorí už majú problémy s hlavou, ako napr. migrény, môžu z tmavších okuliarov, ktoré blokujú všetky smery, benefitovať. Sú totižto citlivejší na takmer akékoľvek svetlo.

Kolko hodín pred spaním mám nosiť okuliare?

Dobrá otázka, no mam proti-otázku: aký je tvoj zdravotný stav? A aký máš vek? Ako s cez deň cítiš a koľko máš energie? Aká je tvoja hladina vitamínu D v krvi? A čo hladina HsCRP, koenzýmu Q, alebo sDHEA?

Ľudia radi generalizujú veci, ktoré by sa nemali. Áno, môžem ti napísať, že tak vo všeobecnosti ich nos v lete aspoň hodinu pred spaním a v zime aspoň 3, no od človeka k človeku budú potreby iné.

Aj tieto jednoduché krvné markery môžu o tvojom fungovaní a stave mitochondrií veľa napovedať a potom lepšie uvidíš, či potrebuješ viac, menej alebo čokoľvek medzi tým.

Chránia takéto okuliare aj pred UV?

Väčšina áno, obzvlášť číre, no otázka je, prečo sa pred ním chceš chrániť? Opakujem, zabudni na spoločenské zaužívané dogmy o škodlivosti UV svetla. Je to práve naopak.

Dodatok UV svetla cez deň, spolu s blokáciou umelého svetla večer ti pomôžu viac, ako iba samotné blokovanie modrého svetla.

Aj preto svojich členov učím od začiatku nie len to, ako sa umelému svetlu, ale aj vlneniu vyhýbať, ale tiež to, ako „hacknúť“ ďalšie veci, vrátane UV a ako UV svetlo zaradiť späť do života, hlavne pri práci v interiéri.

Čo ak nechcem nosiť okuliare? Je to naozaj nutnosť?

Nie je. Takéto okuliare nie sú nutnosť, veď ani zvieratká v prírode ich nenosia, no pre moderných ľudí sú podľa mňa povinnosťou. Dôvod je jednoduchý a to ten, že málokto z nás sa vie večer úplne ubrániť akémukoľvek svetlu, či obrazovke. Avšak nie je to nemožné.

Pripájam ti na ukážku ako vyzerá taká sviečka alebo akú žiarovku mám ja osobne na nočnom stolíku. Ak doma využívaš sviečky, oheň, prípadne vhodné červené stropné žiarovky a nie si vystavený žiadnej nevhodnej obrazovke, či inému zdroju, skutočne nepotrebuješ okuliare.

Z vlastnej skúsenosti ti však k tomuto napíšem, že hoci mám doma takmer v každej miestnosti viacej červených aj IČ (a iných) žiaroviek, vrátane spálne a nočného stolíka, nosím vždy aj okuliare. Nechce sa mi totižto dávať pozor na to, či niekde v domácnosti niekto nezasvieti svetlo, keďže nežijem sám.

POZOR na kovové lampy s dlhým a nastavovacím ramenom na nočnom stolíku:

Na záver toto. Ako si na obrázku vyššie videl, mám na nočnom stolíku peknú, dizajnovú lampu, ktorá má nastavovacie rameno a viem si svetlo nasmerovať, napr. keď čítam. Avšak niekedy sa stretávam s radami, aby si človek takúto lampu nasmeroval blízko tela a presne pred knihu. Ja ti to neodporúčam NIKDY.

Sú tu totižto aj iné faktory, ako umelé vlnenie a elektromagnetické pole (EMP), ktoré dnes nechcem rozoberať, a preto ťa iba varujem. Ak teda máš takúto lampu, drž si ju niekoľko cm od tela. A ak ju máš zapojenú v zásuvke pri posteli (ako väčšina bytov), vytiahni ju vždy na noc aj so všetkým, čo je v zásuvke. Ber to ako priateľskú radu, poďakuješ mi v budúcnosti.

Kde zoženiem číre (biele) okuliare, ktoré dobre blokujú modré svetlo?

Tiež pomerne častá otázka, hlavne u ľudí, ktorí sa o problematiku nijak nezaujímajú a odpoveď je NIKDE. Je totižto nemožné aby číre okuliare blokovali modré a zelené svetlo, bez nejakej špeciálnej veľmi drahej úpravy.

Práve toto je dôvod, prečo veľa ľudí naletí v tejto oblasti marketingu, keď si kúpia drahé, pekné, číre okuliare niekde na webe, kde sľubujú super blokáciu modrého svetla aj ochranu zraku, no klamú.

Poradím ti však, že obyčajne sklo blokuje malé percento z modrej, no veľa z UV svetla. To znamená, že aj obyčajné dioptrické okuliare, aké ľudia nosia, im do oka neprepustia UV svetlo. Toto je dôvod, prečo ak nosíš dioptrické okuliare, musíš si ich začať vonku na slnku dávať nižšie na nos. Tvoje oko UV svetlo cez deň potrebuje.

9. Ak máš záujem o meranie spektrometrom, kontaktuj ma

Ak máš záujem o zmeranie svojich okuliarov, stačí ak ma kontaktuješ na info@jaroslavlachky.sk, napíš mi do predmetu „Záujem o kontrolu spektrometrom“, okuliare mi odošleš poštou alebo kuriérom na adresu ako sa dohodneme, a rád ich zmeriam.

P.S. Ak bude mať niekto záujem o iné meranie pomocou spektrometru, prípadne niečo individuálne, kontaktujte ma.

10. Záver a zhrnutie

Na dnešnom článku som si ako vidíš dal veľmi záležať, obsahuje množstvo fotiek, ukážok, vysvetlení, vrátane „malej“ investície do vlastného spektrometra, no verím, že to má zmysel. V budúcnosti plánujem aj ďalšie, podobné články, možno ku žiarovkám a iným „vychytávkam“, takže budem tiež rád za každú spätnú väzbu.

Ak sa ti článok páčil a myslíš, že môže niekomu pomôcť, prípadne poznáš niekoho, kto akurát rieši takéto okuliare, kľudne ho zdieľaj ďalej.

Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článku, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Tiež ti dávam do pozornosti možnosť ešte stále sa pridať medzi Premium členov za jednorazový poplatok s trvalým prístupom.

A do pozornosti ti dávam aj možnosť registrovať si svoje miesto na verejnom WEBINÁRI s názvom Ako si zlepšiť ČREVO a MIKROBIÓM. Všetky informácie o webinári nájdeš TU. (P.S. S prémium členmi budeme mať webinár k téme samostatne, tak sa sem registrovať nemusíte 😊 )

No a my dvaja sa čítame alebo počujeme už pri ďalšom článku, ktorý bude už čoskoro a bude venovaný Mikrobiómu, tak zostaň naladený 😊


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Aktualizácia 01.01.2024 – Nové elegantné a praktické okuliare aj s video meraním – Okuliare Mitochondriak proti modrému svetlu od EasyLight: https://www.easylight.sk/cs/cervene-okuliare-mitochondriak-proti-modremu-svetlu/

 2. Daniela píše:

  Dobrý deň 🙂 s týmito okuliarmi ste sa už stretli? https://www.moonlightbrand.sk/ PS: Super článok. Ďakujem

  • Jaroslav Lachký píše:

   Dobrý deň Daniela. Osobne som okuliare os tejto značky doma ešte nemal, no niekoľko ľudí sa ma už na ne pýtalo.⠀

   Takže kozme napísať len subjektívny názor pokým aj reálne nezmeriam, no keďže som mal v rukách mnoho čírych okuliarov a podľa popisu, aký na stránke majú, predpokladám, že sa opäť jedna o marketing a jie až tak pomoc zákazníkovi⠀


   To znanrma, že predávajú drahé okuliare, ktoré nie sú účinné. Číra farba totiž nebude blokovať modré svetlo, ald fialové.⠀

   ⠀ A keďže na stránke po rozkliknutí linku, aký ste zaslali, dokonca eni nevidím žiadne obrázky, či presne frekvencie aké blokujú, iba napísané že blokujú 16x viac ako bežné v spektre 455, nepredpokladám účinnosť.⠀

   Nezabúdajte na to, že aj 0 krát 16 je stále 0 :)⠀


   No ak máte okuliare doma, v kľude zašlite a rad zmeriam a pridám na web

 3. Lubos píše:

  Ahok, zaujímal by ma test ZEPTER TESLA akuliarov, ktoré sú extrémne drahé či sa vôbec oplatia. Ďakujem

  • Jaro píše:

   Ahoj Ľuboš.

   Okuliare som zatiaľ nemal, no ak máš kľudne zašli, alebo posli link a možno v budúcnosti ich pozriem

 4. Juro píše:

  Super zhrnutie okuliarov, vdaka za clanok

 5. Martin píše:

  Ahoj, zaujalo mě, že zanedbáváš vliv periferního dopadu světla při nošení plochých brýlí. Viděl jsi někde už analýzu sítnice co se týče M1, M1d, M2, M3 – tedy pozice melanospinových buněk? A zkusil jsi porovnat brýle jako – vzít na sebe blokující periferii, zvyknout si na to v standartně osvětlené místnosti a pak si vzít na chvíli rovné brýle? Obrovský rozdíl. Měřák na melatonin nemám, nicméně X studií s polohami světla a dopad z různých úhlů jsem již četl a tudíž blokuji i periferní světlo.. Jinak fajn soupis, díky. Martin z novesvetlo.cz

  • Jaroslav Lachky píše:

   Ahoj Martin.

   Nepovedal by som, že zanedbávam daný vplyv, skôr som to vyjadril pri okuliaroch v odstavci 11. Nepovažujem to za prioritu a pri okuliaroch je priorita svetlo z hora a zpredu.

   Zastávam názor, ktorý učím aj členov, že pre dlhotrvajúci „úspech“ treba najskôr odobrať zo života to najdôležitejšie, ktoré ma na cloveka najväčší negatívny vplyv (niečo ako pravidlo 80 ku 20 určite poznáš) a potom (alebo súčasne) pridať veci, ktoré zasa naopak majú na nás najväčší vplyv a vyžadujú najmenšie úsilie. A až nakoniec, alebo ďaleko potom, odoberať veci, ktoré majú na nás veľmi malý vplyv (v závislosti od kontextu a človeka) a práve sem spadá aj svetlo z periférie, keď sa bavíme o okuliaroch. U ľudí je melanopsín exprimovaný v malej podskupine buniek, ktoré predstavujú iba 1–2 % všetkých gangliových buniek sietnice (RGC) v sietnici. Tieto fotoreceptory merajú intenzitu svetla s maximálnou citlivosťou na krátku vlnovú dĺžku svetla 460–480 nm, keď svetlo prechádza z vysokej teploty do súmraku. Dôvod, prečo tieto melanopsin reaguje predovšetkým na toto spektrum modrej večer je tiež ten, že voda v našom tele sa stáva počas dňa viac transparetnou vďaka exkluzívnej zóne a voči tomuto spektru je viacej permeabiliná.

   Melanopsín tiež pracuje priamo s cyklom vitamínu A (retinolom) v sietnici/mozgu, ale aj v koži, a práve toto je kľúčové k pochopeniu toho, čo ma alebo nemá na cloveka najväčší vplyv a na čo treba dávať prioritne pozor.

   https://jaroslavlachky.sk/clenska-zona/forum/postid/1964/

 6. Milan píše:

  Vďaka za článok

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov