Okuliare proti modrému svetlu – Tipy a Recenzie

27.9. 2021Jaroslav Lachký658x2

Zaujímajú ťa okuliare proti modrému svetlu, tzv. blue light blocking glasses? Sám nejaké používaš, prípadne zvažuješ kúpu, no nevieš sa v nich vyznať? Dnes som si pre teba pripravil zopár tipov, recenzií a reálne merania niektorých okuliarov, ktoré som za posledné roky sám použil. Snáď ti článok pomôže vo výbere a možno aj ušetrí peniaze v niektorých špecifických prípadoch, ako čoskoro zistíš.

(Poznámka: Článok bol 15.10. 2021 AKTUALIZOVANÝ a pribudli 3 okuliare)

Dnešný článok vsúvam schválne do rozbehnutej série o čreve a mozgu, pretože sa sem hodí a tiež naň budem odkazovať v budúcnosti. Tiež verím, že ti dnešný praktický článok pomôže a to obzvlášť v tom, aby si nenaletel, ako sa to občas stáva, ako zistíš nižšie.

Ako to totižto často býva, kedykoľvek sa niečo stane čo i len trochu „trendy“, marketéri sa toho chytia. No a ver, že cieľom marketingu väčšinou nie je v prvom rade predať kvalitný produkt, ale zarobiť.

Tiež ti predstavím novú, zaujímavú a perspektívnu Slovenskú firmu, so správnym prístupom, aj ich nové okuliare proti modrému svetlu, ktoré ponúkajú, spolu so zľavovým kódom, ak sa ich rozhodneš vyskúšať.

Zároveň ťa upozorňujem na tieto 2 veci:

Za prvé, dnešný článok nie je nahovorený ako podcast, pretože ho potrebuješ čítať a hlavne vidieť aj priložené obrázky (odporúčam čítať počas dňa, niekde na slnku, aby si dobre videl farebnosť a rozdiely).

No a za druhé, ak ťa zaujímajú čisto iba merania, moje odporúčania, výhody a nevýhody okuliarov, spolu s tipmi, môžeš prejsť rovno na 4. podnadpis, no určite odporúčam neskôr prezrieť aj úvod. Je tam zopár skvelých informácií. 😉 Poďme teda na to.

SUMÁR/OSNOVA ČLÁNKU

 1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje, mobily, počítače, či TV?
 2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?
 3. Čo zvažovať pri kúpe okuliarov? (Cena, praktickosť, farba skiel, zdravotné problémy, vek,…)
 4. Moje merania, recenzie, výhody a nevýhody niektorých okuliarov
  1. UVEX-ky (lacné)
  2. Oranžové z Amazon-u (veľmi lacné)
  3. Žlté z Amazonu/Aliexpress-u (veľmi lacné)
  4. Oranžové Brainmarket (lacné)
  5. Oranžové Mychondria (drahšie)
  6. RaOptics (veľmi drahé)
  7. Môj FAVORIT – Oranžové a červené KUGO Glasses (drahšie, ale kvalitné + jediné v okolí, ktoré riešia aj Dioptrie)
  8. Číre Mychondria (drahé)
  9. Číre z Amazonu (lacné)- ukážka hlavne preto, aby si nenaletel
  10. Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov
  11. AKTUALIZÁCIA 15.10.21Červené Okuliare od p. Medřický (lacné)
  12. Červené okuliare od EMRtek (drahšie)
  13. Oranžové iné UVEX (lacné, no horšie)
  14. Porovnanie týchto 3 okuliarov
 5. Ako vyzerá obrazovka notebooku bez ochrany verzus s ochranou?
 6. Jednoduchý TEST ZDARMA pre tvoje okuliare na doma
 7. Zľavový kód pre Kugoglasses
 8. Časté otázky a nejaké tipy na záver
  1. S čím všetkým ti takéto okuliare môžu pomôcť?
  2. Okuliare a šoférovanie?
  3. Vadí pri okuliaroch svetlo z boku?
  4. Koľko hodín pred spaním nosiť okuliare?
  5. Chránia takéto okuliare aj pred UV?
  6. Čo ak nechceš nosiť okuliare? Dá sa to večer aj bez nich?
  7. POZOR na kovové lampy na nočnom stolíku!
  8. Kde zohnať číre (biele) okuliare, ktoré dobre blokujú modrú?
 9. Pre meranie vlastných okuliarov spektrometrom ma kontaktuj
 10. Záver a zhzrnutie + na čo sa tešiť nabudúce a POZVÁNKA 😉

1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje mobilu, počítača, či TV?

Viem, že na túto otázku už pozná odpoveď pravdepodobne každý z čitateľov blogu, no v skratke musím niečo napísať. Hodí sa to hlavne tým, ktorí sa sem dostanú možno bez akýchkoľvek znalostí, alebo pre tých, ktorí sa o problematiku nikdy nezaujímali, no zvažujú kúpu okuliarov, nech už je dôvod akýkoľvek.

Na to, aby si pochopil významu okuliarov, musíš najskôr vedieť, aké svetlo vlastne bežne používané obrazovky vysielajú. Tu je odpoveď.

Určite poznáš LCD. Je to skratka pre Liquid Crystal Display, v preklade „tekutý kryštálový displej“. V skratke ide o to, že LCD displeje obsahujú mnoho pixelových panelov, pričom každý tento pixel (maličký panel) pozostáva z troch menších: jeden modrý, jeden zelený a jeden červený. Asi ti došlo, že daný obrázok je teda vyobrazený PIXEL.  Tiež to poznáš pod známou skratkou RGB (Red, Green, Blue).

Ako sa však hovorí, mnohokrát človek neuverí, pokým neuvidí na vlastné oči a tak pripájam obrázok z môjho merania v interiéri. Prvý je meranie TV (nie úplne najvyšší JAS) a druhý je obrazovka mobilu.

Ako teda na obrázkoch vyššie vidíš, bežne používané displeje skutočne vyžarujú prioritne modrú, zelenú a červenú farbu, pomocou ktorých tvoria všetky ďalšie farby. Ako tiež vidíš na reálnom meraní, modrá vždy prevažuje. Odpoveď prečo je jednoduchá, pretože modrá je najjasnejšia.

Až teda budeš nabudúce vidieť nejaký displej, ktorý žiari na bielo, mysli na to, že tá biela je vlastne výtvorom intenzívnej modrej, spolu s menším podielom zelenej a červenej farby. Naopak tmaví displej je taký, ktorý farby pohlcuje a teda nevysiela.

Podobne je to aj s farbou pokožky. Ľudia ďalej od rovníka sú zvyčajne bledí, pretože bledá farba prepustí všetky farby zo slnka, kdežto pôvodní obyvatelia Afriky sú tmaví, pretože tmavá farba naopak farby pohltí. Je to ich prirodzená ochrana pred silným slnkom.

2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?

Na základe odstavcov vyššie by si teda mal chápať nasledovnému obrázku, ktorý som na webe ukazoval už veľakrát, v súvislosti s rôznymi témami.

Slnečné svetlo a displeje si nie sú ani zďaleka podobné. Nie len, že ich spektrum je rozdielne, no obrazovkám tiež chýba UV a infračervená farba.

Preto mysli na to, že počas dňa potrebuješ byť čo najviac na slnku a naopak večer, kedy je už väčšina ľudí doma (socializácia), je tvojou povinnosťou využívať okuliare (alebo nepoužívať nevhodné osvetlenie ani displeje).

Týmito riadkami som ti zároveň odpovedal na niekoľko dôležitých otázok, vrátane tej v podnadpise – na čo vlastné sú takéto okuliare dobré?

Okuliare proti modrému svetlu (v angličtine blue light blocking glasses) sú vhodné na elimináciu intenzívnej modrej, ale aj zelenej farby, ktoré displeje, ale aj mnohé žiarovky vysielajú.

Tiež som ti týmto naznačil, že tvojim prioritným cieľom, kedy okuliare potrebuješ nosiť, je večer, po zotmení. Ako totižto na ďalších obrázkoch uvidíš, číre okuliare, ktoré sú zvyčajne tie najestetickejšie a bývajú pomerne drahé, majú iba veľmi malý efekt.

Často sa práve vďaka výzoru stávajú terčom marketingu, kedy zákazníka doslova zavádzajú (češť výnimkám). No čo je najpodstatnejšie, ak ich aj počas dňa budeš nosiť, no nezaradíš do toho vystavovanie sa slnku a konzumáciu DHA (plus iné modality), nepomôžeš si…

Práve preto som pred niekoľkými rokmi, keď som dával dohromady materiály pre knihu Spoznaj Svoju Biológiu, v texte uviedol, že o pár rokov očakávam zvrátenie trendu so slnečnými okuliarmi. Trvám na tom, že zodpovední a vzdelaní ľudia začnú cez deň chodiť bez slnečných okuliarov a viac odhalení a naopak večer, budú nosiť takéto okuliare a budú viac zahalení.

Myslím, že už rozumieš prečo. Keď som si totižto ja sám, v roku 2015 objednával moje prvé z Amazonu, ktoré nižšie uvidíš s meraním, u nás o nich nebolo takmer ani zmienky, no dnes sa s nimi naopak objavuje čoraz viac stránok a eshopov, čo ma na jednej stránke teší, no na druhej nie.

Práve preto by si mal podľa mňa sám vedieť, ako a podľa čoho si vyberať, čím sa riadiť, aby si zbytočne nenaletel marketingu a hlavne, aby si nekupoval „mačku vo vreci“.

3. Čo zvažovať pri kúpe okuliarov

Tu je zopár vecí, ktoré na základe informácií vyššie potrebuješ zvážiť, kým sa rozhodneš kúpiť/investovať:

 • Máš už problémy so zrakom alebo nie (máš dioptrie, či iné problémy)?
 • Si mladý a pomerne zdravý alebo naopak starší, viac problémov (vek)?
 • Hľadáš niečo na doma alebo aj na von (estetika)?
 • Hľadáš okuliare na večer, alebo ich chceš nosiť aj počas dňa, kvôli práci, apod. (farba skiel)?
 • Hľadáš lacnejšie alebo drahšie (cena)?
 • Hľadáš niečo krátkodobé alebo naopak niečo dlhodobé a praktické (praktickosť a trvácnosť)?

Toto je zopár dôležitých bodov, ktoré by si mal zvážiť pred kúpou a zároveň sú to body, podľa ktorých som aj ja robil moje odporúčania/merania nižšie.

Dôvody prečo zvažovať takéto kritéria sú napr. tieto:

 1. Dnes totižto vieme, že najhoršie vlnové dĺžky sú medzi cca 430 až 465 nm (modrá farba). Tieto vlnové dĺžky sú zodpovedné za „najväčšiu neplechu“ v našom oku.
 2. Pri okuliaroch sa však bavíme aj o ďalšom dôležitom faktore, ktorým je potlačenie hormónu melatonín. Tento reaguje aj na zelenú farbu, ktorá siaha cez 500 nm a dokonca až nad 550 nm. To znamená, že čím je logicky človek starší a má viac problémov, tým si musí dávať záležať a mal by nosiť okuliare s blokáciou aj zelenej farby. (P.S. pre viac info o modrom svetle, odporúčam tieto články na blogu. A pre viac info o vplyve svetla na melanopsín a melatonín, pozri na tento môj nedávny príspevok.)

Zdroj: Prayag, et al. (2019). Light Modulation of Human Clocks, Wake, and Sleep. Clocks & Sleep. 1. 193-208. 10.3390/clockssleep1010017.

Zdroj: Brainard, George et al., „Short-wavelength enrichment of
polychromatic light enhances human melatonin suppression potency.“ (2015). Department of
Neurology Faculty Papers. Paper 82.

3. Tiež si napríklad priemerne zdravý človek, ktorému nejde o estetiku, ani nechce v okuliaroch chodiť von, do spoločnosti, nepotrebuje kupovať okuliare v hodnote nad 100 eur, keď môže zakúpiť iné, lacnejšie, v hodnote cca 10 až 20 eur.

Verím, že rozumieš prečo som zvolil takéto kritéria a pustíme sa teda na to.

Maj tiež na mysli, že okuliare nižšie nie sú zoradené od „najlepších“ po „najhoršie“ ani naopak, pretože každý musí zvažovať podľa svojich priorít!

Takisto ti niekde pripájam aj linky, kde okuliare kúpiš, no nie všetky sú presne tie, ktoré som testoval. Dôvod je ten, že väčšinu okuliarov mám doma roky a nie všetky sú stále na Amazone/aliexpresse.

4. Merania – výhody a nevýhody jednotlivých okuliarov

Než sa pustím do konkrétnych okuliarov, ukážem ti ešte raz meranie spektrometrom, ako vyzerá slnko počas dňa. Všimni si všetky farby dúhy. Následne nižšie budeš vidieť okuliare a sám zbadáš, ktoré farby blokujú aj koľko.

Takto vyzeralo spektrum slnka v poobedných hodinách

1. UVEX-ky – cena cca 12 eur

Ako vidíš sám, UVEX-ky naozaj spadajú do kategórie „veľa muziky za málo peňazí“. Aj preto som ich v minulosti veľa ľudom poradil, hlavne keď sa ma pýtali na niečo lacné a efektívne. Tiež sú to okuliare, ktoré som mal doma ako prvé pred rokmi.

Na tejto fotke si to môžeš porovnať aj so spektrom slnka, ktoré si videl vyššie.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Nastaviteľné „ušká“, pomocou ktorých si vieš zabezpečiť lepšie držanie na hlave
 • Blokujú až po zelenú

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba
 • Širšie rozpätie „ušok“, a ľuďom s menšou hlavou nemusia dobre držať, hoci polohovateľné úchytky to kompenzujú

Záver: Okuliare, ktoré sú podľa mňa vhodné každému, kto hľadá niečo lacné a efektívne. Blokujú aj niečo zo zelenej farby a sú preto vhodné na večerné nosenie.

Okuliare kúpiš napr. TU.

2. Oranžové okuliare z Amazonu – lacné, cca 10 eur

Ako vidíš na fotke, okuliare sú pomerne lacné a čiastočne efektívne aj na večer.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Vhodné aj na večer, prípadne von (vieš si kúpiť výzorovo rôzne a cenovo podobné)

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Neblokujú úplne a neblokujú celú zelenú farbu
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare najmä pre mladších a pomerne zdravých ľudí, ktorí hľadajú niečo lacné, možno na vyskúšanie, alebo na von, do spoločnosti.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

3. Žlté  okuliare z Amazonu – lacné

Ako vidíš na fotke, okuliare sú opäť lacné a hodia sa podľa mňa z 2 dôvodov: Ak niekto hľadá niečo na skúšku, ako „prechod“ na oranžové až červené alebo pre niekoho, kto pracuje v kancelárií alebo trávi počas dňa príliš veľa času pod umelým svetlom a obrazovkou.

Výhody:

 • Lacné okuliare
 • Vieš si zakúpiť nejaké pomerne estetickejšie
 • Malé Blokovanie modrej farby

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Blokujú iba veľmi málo z modrej a zelenej
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)
 • Nie sú vhodné na večer a ochranu melatonínu

Záver: Nie som zástancom nosenia okuliarov cez deň, iba v niektorých špecifických prípadoch, no takéto žlté vieš trochu využiť. Samozrejme musíš rátať s tým, že až keď ich kúpiš zistíš, ako ti budú držať na hlave, apod.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

4. Oranžové okuliare z Brainmarket – pomerne lacné, 20+ eur

Ako vidíš na fotke, okuliare patria stále medzi pomerne lacné (20 eur + poštovné) a hodia sa aj do spoločnosti. Samozrejme, ak ti budú držať na hlave. Blokujú aj trochu zo zelenej, čiže sú vhodné už aj na večer, v rámci ochrany melatonínu, podobne ako UVEX-ky.

Výhody:

 • Pomerne lacné okuliare
 • V balení aj handrička (niekedy sa zíde 😊)
 • Pomerne estetické (záleží na vkuse)
 • Dobré blokovanie modrej farby a trochu aj zelenej

Nevýhody:

 • Z plastu a pocitovo „neobratné“ (osobne mi nie moc dobre držia na hlave a posúvajú sa)
 • Výroba komponentov pravdepodobne rovnako ako pri iných vyššie v zahraničí
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare vhodné každému, kto hľadá niečo už aj na večer, chce rýchle doručenie, fajn cenu a počíta s tým, že mu nemusia úplne 100% držať na hlave.

Okuliare kúpiš TU.

5. Oranžové z Mychondria – drahšie

Tieto okuliare patria medzi drahšie, no už pomerne pekné, estetické a účinné. Ako na obrázku vidíš, blokujú super modrú farbu a začiatok zelenej. Hodia sa teda každému kto je pomerne zdravý, kto hľadá estetiku, výzor a efektivitu.

Na tieto okuliare mám aj Zľavový kód (nižšie je priložený a dá sa uplatniť aj na infračervené panely), od kedy ich spustili do predaja a to z dôvodu, že som bol s Nickom v kontakte od začiatku Mychondrie a hlavne preto, pretože sa mi páči ich prístup od začiatku a dbajú aj na vzdelávanie zákazníka.

Okuliare som mal spomenuté aj v Ebooku minipríručka Biohackera, ktorý je na webe od spustenia Zdarma, no ako už o odstavec nižšie uvidíš, s čírymi okuliarmi príliš nesúhlasím. Písal som to preto aj v Ebooku.

Jasne som tam napísal, že ak niekto chce nosiť takéto číre okuliare a kupuje si takéto predražené, podľa mňa zbytočne vyhadzuje peniaze. Nižšie to uvidíš.

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámske a pánske)
 • V balení aj handrička a púzdro (niekedy sa zíde 😊
 • Dobré blokovanie modrej farby a trochu aj zelenej

Nevýhody:

 • Z plastu
 • Ľuďom s menšou hlavou pravdepodobne nebudú dobre držať na hlave
 • Momentálne je pri všetkom drahšom problém s dopravou, no pri cene do 150 eur je to pomerne fajn (mám na mysli CLO)

Záver: Okuliare vhodné každému, kto je rozhodnutý investovať viac peňazí, hľadá niečo už aj na večer a vhodné aj do spoločnosti a počíta s tým, že mu nemusia úplne 100% držať na hlave.

Okuliare kúpiš na webe Mychondria.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

Poznámka: Okuliare na webe Mychondria nemajú neustále. Momentálne ich v ponuke ani nemajú, čo ma mrzí a neviem, či ich zaradia nazad. Zľavový kód sa však dá využiť na všetko na ich webe, napr. aj na infračervené panely, ktorým sa venujú prioritne.

6. RaOptics – drahé, kvalitné

Tieto okuliare som mal taktiež napísané v Ebooku, pretože sú kvalitné, no veľmi veľmi drahé a bohužiaľ, po zavedení nových podmienok tento rok s dovozom a clom zo zahraničia, ešte drahšie.

Okuliare sú však pekné, dizajnové, je cez ne pekne vidieť farby a spoločnosť vie riešiť aj rám a dioptrie na mieru, podľa požiadaviek.

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámske a pánske)
 • Vhodné aj do spoločnosti
 • Pekne cez ne vidieť farby, aj napriek dobrej blokácií
 • Dajú sa riešiť súčasne s dioptriami a rámom na mieru

Nevýhody:

 • Drahé
 • Dovoz zo zahraničia + CLO

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí majú veľký budget, chcú niečo štýlové a zároveň chcú aj čo možno najkvalitnejší obraz a sú ochotný čakať na dopravu. Tiež riešia aj dipotrie.

Okuliare kúpiš TU.

7. Môj favorit – Oranžové a červené KUGO glasses– drahšie

Tieto okuliare ako hneď zistíš, sú naozaj mojim favoritom a to z niekoľkých dôvodov.

Za prvé, správny prístup k vývoju aj marketingu (radšej čakali dlhšie, kým si boli istý kvalitou, ako predávať mačku vo vreci), za druhé kvalita a dobré blokovanie okuliarov, plus drevený dizajnový rám.

Čo považujem taktiež za obrovskú výhodu je, že spoločnosť rieši aj dioptrie a teda ti vedia okuliare upraviť presne na mieru. Momentálne je to u mňa jediná firma u nás, ktorá to robí.

Okuliare patria medzi drahšie, no veľmi pekné, estetické a hlavne účinné, ktoré sa hodia aj do spoločnosti. Čo je na nich tiež super, skvelo držia na hlave, a to aj pri prudkých pohyboch (ver mi, skúšal som to).

Na tieto okuliare ti ponúkam aj Zľavový kód a nájdeš ho nižšie. Tu pripájam obrázok z merania oranžových a červených. Rozdiel je iba vo väčšej blokácií zelenej farby pri červených sklách. Toto ocenia ľudia, ktorí majú problémy, starší, alebo každý, kto chce istotu pre svoj melatonín. Okuliare ponúkajú tiež v rôznych dizajnoch (pánske aj dámske).

Výhody:

 • Pekné a estetické (na výber rôzne dizajny, dámskepánske)
 • Krásne drevené a pevné púzdro, spolu s handričkou a obalom
 • Vhodné aj do spoločnosti
 • Veľmi efektívne a dobrá blokácia aj zelenej farby
 • Dajú sa riešiť súčasne s dioptriami a rámom na mieru
 • Slovenská firma, výborný a rýchly zákaznícky servis a rýchla doprava
 • Drevený rám (za mňa výhoda vzhľadom aj na BPA) a tiež vďaka tomu skvelo držia na hlave
 • Do budúcna plánujú rozšírenie o nové modely a špeciálny upgrade (až bude viac info, budem informovať)

Nevýhody:

 • Drahšie (cca 100 eur)

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí poznajú rozdiel medzi cenou a hodnotu, chcú niečo štýlové, kvalitné a niečo, kde sa nemusia báť zlého držania na hlave. Tiež riešia aj dioptrie.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

8. Číre z Mychondria – drahé

Tieto okuliare patria opäť medzi drahšie, no pomerne pekné, estetické.

Dôvod prečo ich však neodporúčam a schválne ich tu ukazujem (aj napriek tomu, že stránku Mychondria aj ich „misiu“ podporujem) je ten, že ak sa už naozaj rozhodneš pre nejaké číre, ktoré chceš z nejakého dôvodu nosiť cez deň, vieš si zohnať omnoho lacnejšie.

Na obrázku vidíš, že čo sa blokovania modrého svetla týka, sú naozaj takmer neúčinné.

Z môjho pohľadu sú akékoľvek číre okuliare, ktoré sa nosia cez deň vhodné iba pre úzku skupinku ľudí, ktorí pracujú celý deň v kancelárií, za obrazovkou a majú problémy s očami, hlavou, migrénami, apod., pretože zredukujú aspoň trochu intenzitu a silu svetla.

Mysli však na to, že ak aj máš zdravotné problémy a nosíš okuliare, samé o sebe ti nijako nepomôžu. Iba ti budú zmierňovať dôsledky, ktoré ti tvoj životný štýl prináša.

Výhody:

 • Pekné a estetické
 • V balení aj handrička
 • To je asi všetko

Nevýhody:

 • Rám z plastu
 • Ľuďom s menšou hlavou pravdepodobne nebudú dobre držať na hlave
 • Drahé a málo efektívne

Záver: Okuliare vhodné ľuďom, ktorí chcú investovať a sú si vedomí toho, že je to iba maličká ochrana.

Z môjho pohľadu sa však dá svetlo počas dňa zabezpečiť aj inak, bez nutnosti okuliarov. Napr. pomocou IRIS, vhodne umiestnených žiaroviek, blízkosť k oknu alebo najlepšie pracovať na terase/balkóne a samozrejme časté pauzy od práce a vystavovanie sa na pár minút slnku. O tomto som písal aj v spomínanom Ebooku.

Okuliare kúpiš na webe Mychondria.

Zľavový kód, ktorý zadaj pri pokladni: JAROSLAV

Poznámka: Okuliare na webe Mychondria nemajú neustále. Zľavový kód sa však dá využiť na všetko na ich webe, napr. aj na infračervené panely.

9. Číre okuliare z Amazonu – lacné (to, aby si nenaletel)

Platí to, čo som písal vyššie a tiež to, čo píšem v odstavci nižšie „Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov“.

Výhody:

 • Lacné a estetické okuliare
 • To je asi všetko

Nevýhody:

 • Všetko z plastu
 • Zahraničná výroba + podpora (pravdepodobne) nie moc ekologického a „ľudského“ prístupu
 • Neblokujú úplne a neblokujú celú zelenú farbu
 • Nemusia dobre držať na hlave (zistíš až keď ich vyskúšaš doma)

Záver: Okuliare vhodné ľuďom, ktorí sú si vedomí toho, že je to iba maličká ochrana.

Podobné okuliare kúpiš napr. TU.

10. Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov

Zopakujem to, čo som písal vyššie. Týka sa to totižto akýchkoľvek čírych okuliarov.

Z môjho pohľadu sú akékoľvek číre okuliare, ktoré sa nosia cez deň vhodné iba pre úzku skupinku ľudí, ktorí pracujú celý deň v kancelárií, za obrazovkou a majú problémy s očami, hlavou, migrénami, apod., pretože zredukujú aspoň trochu intenzitu a silu svetla.

Mysli však na to, že ak aj máš zdravotné problémy a nosíš okuliare, samé o sebe ti nijako nepomôžu. Iba ti budú zmierňovať dôsledky, ktoré ti tvoj životný štýl prináša.

Z môjho pohľadu sa však dá svetlo počas dňa zabezpečiť aj inak, bez nutnosti okuliarov. Napr. pomocou IRIS, vhodne umiestnených žiaroviek, blízkosť k oknu alebo najlepšie pracovať na terase/balkóne a samozrejme časté pauzy od práce a vystavovanie sa na pár minút slnku. O tomto som písal aj v spomínanom Ebooku. A tiež sme to riešili s členmi  dávnejšie vo webinári.

V ďalšom odstavci ti pripájam zopár fotiek z meraní obrazovky notebooku v interiéri, aby si mal predstavu. Všimni si rozdiel s čírymi okuliarmi a bez nich s IRIS.

Práve preto pri práci cez deň na notebooku skôr IRIS, ktorý taktiež eliminuje flicker a následne dodatok ďalších farieb dúhy, ktoré by si počas dňa mal mať k dispozícií zo slnka.

AKTUALIZÁCIA ČLÁNKU 15.10.2021 – pridanie 3 okuliarov

11. Červené okuliare od p. Medřického – lacnejšie a pomerne účinné

Tieto prvé okuliare sú myslím pomerne známe, sú od p. Hynka Medrického z Čiech a spadajú podobne ako prvé UVEXky (podľa mňa) tiež do kategórie „za málo peňazí veľa muziky“.

Priznám sa, pri meraní spektrometrom som bol trochu prekvapený, pretože okuliare prepúšťajú cca 10% z fialovo až modrej farby (380 – 430 nm) a meranie som preto niekoľkokrát opakoval, z rôznych smerov a v rôznych situáciách, no výsledok bol vždy rovnaký.

Ako pri predošlých, napíšem teda najskôr môj postoj, ukážem ti obrázky s meraniami a nižšie pripájam VÝHODY a NEVÝHODY, aké z môjho pohľadu majú spolu s odporúčaním, komu sa môžu hodiť.

Obrázky z meraní

Na prvých dvoch obrázkoch vidíš meranie okuliarov na bežnom dennom slnku. To aby si videl celé spektrum slnka a potom, ktoré farby blokuje a ktoré naopak prepúšťa. Ako Na druhom obrázku teda pekne vidíš, tých 10% medzi 380 až 430 nm.

Spektrum na slnku bez okuliarov

Spektrum na slnku s okuliarmi

Na ďalšom obrázku vidíš blokáciu pred obrazovkou Notebooku a na konci, po ukážke ďalších 2 okuliarov, ešte uvidíš porovnanie s inými okuliarmi v blokácií.

Prečo ma okuliare zaskočili

Ako som napísal (a aj si videl) vyššie, okuliare ma naozaj prekvapili z toho dôvodu, že prepúšťajú trochu z energetickej modro fialovej farby medzi 380 až 430 nm. Nie je to nič drastické, je to naozaj málo, no vzhľadom na jednu z absorpcii Melanopsinu, ktorá je v spektre 424 nm (420 – 440 nm), ma to prekvapilo. Je to však spôsobené použitím materiálu a zároveň, keď sa preklikneš na web zistíš, že sami uvádzajú, že okuliare blokujú medzi 460 až 580 nm, čiže zákazníka nezavádzajú a to schvaľujem.

Podľa mojich meraní teda okuliare skutočne blokujú dané spektrum, hoci nie úplne do 580 (100% po 570 a 90% medzi 570-580 nm) a sú teda pomerne účinné. Nižšie pripájam Výhody a nevýhody a moje odporúčanie.

Výhody:

 • Pomerne lacné (cca 25 eur aj s dopravou)
 • Vzhľadom na to, že idú z Čiech, tak by mala byť rýchlejšia doprava
 • Okuliare blokujú všetko svetlo okolo očí, čo sa hodí ľuďom, ktorí už majú problémy, prípadne migrény, apod.
 • Vysoká blokácia, až do 570 nm
 • Dostanete aj ochranné puzdro (chýba možno ešte handrička)

Nevýhody:

 • Nie moc estetické (do spoločnosti sa zrovna nehodia)
 • Z plastu
 • Prepúšťajú cca do 10% medzi 380 – 430 nm (pre väčšinu ľudí zanedbateľné)

Záver: Okuliare vhodné pre ľudí, ktorí trávia večere niekde, kde je veľa zdrojov svetla (ochrana zraku z každej strany), ktorým nejde o estetiku, a ktorí možno majú už problémy s migrénami, hlavou, či starších.

Mladým zdravým ľuďom by som ich zrejme ako prvé neporadil z dôvodu, že ich oči môžu reagovať aj na tú trošku, ktorú prepúšťajú. No iba pri silnejších zdrojoch svetla (cca 500 až 600 mW/m2, cca 10 000 a viac lux pri monochromatickom svetle). Takéto svetlo z bežných žiaroviek nemáme, no niekde vo fabrike môže byť.

Okuliare kúpiš TU.

12. Červené EMRtek (drahšie)

Tieto okuliare podľa merania patria medzi TOP, no iba čo sa blokácie týka. Podľa meraní blokujú úplne všetko až po 580. Bez žiadnej výnimky! Okuliare sa dajú kúpiť aj na Amazone,  stoja cca 50 eur plus poštovné, no podľa mňa sú vhodné iba pre malú skupinku ľudí, ktorí si jednak potrpia na estetiku, no hlavne žijú sami.

Dôvod prečo si to myslím a vidím ich použitie takto je ten, že majú malé sklá a teda je tam riziko, že svetlo prenikne ľahko aj zhora. Ak je človek v miestnosti plnej svetiel, nebudú účinné. Avšak niekto, kto možno pracuje z domu, prípadne je sám v izbe a má pred sebou iba jeden zdroj svetla (napr. notebook), môže z týchto okuliarov veľa vyťažiť. Ak napríklad s niekým volá zrovna cez Skype, bude za „štýlového“, všetko svetlo po 580 nm zablokuje a nemusí sa obávať

Výhody:

 • 100% blokácia až po 580 nm.
 • Estetické
 • Pekné balenie aj handrička

Nevýhody:

 • Drahšie + dlhšia doprava zo zahraničia
 • Z plastu
 • Malé sklíčka a svetlo zo strán a najmä z hora môže prenikať
 • Nemusia každému držať na hlave

Záver: Okuliare vhodné pre nejakých biohackerov, ktorí možno majú ešte nejakú prácu večer pri počítači a nemajú okolo iné zdroje svetla.

Kúpiš ich TU.

13. Oranžové z Amazonu, tiež UVEX (lacné, no horšie)

Tieto okuliare som spočiatku bral ako alternatívu tým, ktoré som zaradil ako prvé v tomto článku, no hneď, ako som ich zmeral, som zmenil názor.

Sú síce taktiež v podobnej kategórií, dokonca blokujú aj všetko svetlo okolo (podobne ako od p. Medřického), no zjavne použili iný tip sklíčka, ktoré prepúšťa omnoho viac svetla. Ako vidíš na obrázku vyššie, aj zo zelenej, no pre mladého človeka, ktorý hľadá niečo lacné, neestetické a z nejakého dôvodu nechce, aby mu akékoľvek svetlo prenikalo zo strán, ich môže využiť.

Výhody:

 • Lacné
 • Pomerne dobre držia na hlave (nastaviteľné ušká)
 • Blokujú aj svetlo zo strán

Nevýhody:

 • Dlhšia doprava zo zahraničia
 • Z plastu
 • Prepúšťajú nejakú zelenú a teda nie úplne pre každého a hlavne večer

Záver: Okuliare vhodné pre zdravších ľudí, ktorí chcú večer aspoň nejakú ochranu a zároveň vidieť lepší obraz a nejde im o estetiku.  

LINK na Okuliare

14. Porovnanie daných 3 okuliarov

Tu ti ešte pripájam na ukážku porovnanie blokácie daných okuliarov. Schválne som ich podelil takto. Prvá dvojica sú výzorovo podobné, nie moc estetické a blokujú svetlo aj okolo a druhá dvojica sú obe červené, silné, no iba EMRtek blokujú všetko po 580 nm.

Ako vidíš, najlepšie sú skutočne EMRtek, no schválne si dávam záležať na popise, výhodách a nevýhodách, pretože každý má iné preferencie a iné ciele a nech sa rozhodne sám, čo a prečo hľadá.

Okuliare na skúšku poslala čitateľka Zuzka z webu temazdravie.sk

Poznámka na záver: ak bude chcieť niekto ďalší poslať svoje okuliare na zameranie, kontaktujte ma. Rád zameriam, po fotím a ak budeš súhlasiť, pridám ich aj takto na web.

Snáď to ďalším ľuďom pomôže a čím väčšia „zbierka“, tým väčší výber.

5. Ako vyzerá obrazovka notebooku bez ochrany verzus s ochranou?

Tu ti pripájam zopár fotiek z meraní obrazovky notebooku v interiéri, aby si mal predstavu. Všimni si rozdiel s čírymi okuliarmi a bez nich s IRIS.

Práve preto odporúčam pri práci na počítači cez deň skôr IRIS, ktorý taktiež eliminuje flicker a následne dodatok ďalších farieb dúhy, ktoré by si počas dňa mal mať k dispozícií zo slnka.

Ako vidíš na obrázkoch, na večer je určite vhodné využiť aj IRIS spolu s vhodnými okuliarmi a zároveň vidíš rozdiel medzi obrazovkou s čírymi okuliarmi a obrazovkou s IRIS.

Hoci ani jedno nie je ideálne, IRIS je v tomto lepší a tiež eliminuje dosť aj flicker.

IRIS stojí cca 1,7 eura mesačne alebo 20 eur jednorazovo, kdežto ja číre okuliare si niektoré spoločnosti pýtajú desiatky eur, pričom sľubujú niečo, čo nie je pravda.

6. Jednoduchý TEST ZDARMA pre tvoje okuliare na doma

Tu ti ponúkam krátky, nie dokonalý, no pomerne dobrý POSTUP, ako si jednoducho overiť kvalitu blokovania svojich okuliarov. A čo je hlavné, je ZADARMO. Ak by si však chcel reálne meranie, využi spektrometer.

 • Ak môžeš, testuj cez deň a nie večer.
 • Vypni na displeji ochranu zraku aj aplikácie na filtrovanie farieb (IRIS, TWILIGHT, apod.).
 • Ak čítaš na mobile, otoč si ho na šírku, aby si mal lepšie rozlíšenie obrázka.
 • Pozri sa na obrázky bez okuliarov. Vyznačený úsek v červenom rámčeku, by mal vyzerať rozdielne. Horný obsahuje fialovú až modrú farbu a spodný iba zelenú.
 • Teraz si nasaď okuliare. Ak dobre blokujú modré svetlo, vyznačený úsek v červenom rámčeku budeš vidieť na oboch obrázkoch ROVNAKO. Mal by byť čierny. Ak tvoje okuliare blokujú iba trochu modrej, horný obrázok budeš vidieť viac na zeleno.

7. Zľavový kód pre Kugoglasses

Ako som uviedol vyššie, prístup tejto Slovenskej firmy sa mi naozaj páči a rovnako sa mi páči aj kvalita a cena okuliarov, aké ponúkajú. Po dlhšej komunikácií, aj osobnom stretnutí s Cofounderom firmy môžem povedať, že radšej čakali viac ako rok, pokým spustili predaj okuliarov, pretože si chceli byť istý kvalitou, výberom aj blokáciou skiel a tiež chceli reálne merania, či ich okuliare fungujú. A takýto prístup veľmi podporujem.

A ako som uvádzal vyššie, príjemne ma prekvapil drevený (viac ekologický) dizajn, ktorý má z môjho skromného pohľadu 2 skryté benefity. Bez/menej BPA a tiež skvelo držia na hlave.

Na záver pripájam aj moju nevydarenú fotku (nie som zrovna model) z toho dôvodu, aby si mal predstavu o výzore. Na obrázku vyššie mám UVEX-ky a na obrázku nižšie Kugoglasses.

Čo sa funkcie týka, UVEX sa blokáciou rovnajú oranžovým sklám KugoGlasses a tiež sa vďaka nastaviteľným úchytkom podobajú ich dobrému držaniu na hlave, no UVEX nie sú také estetické. UVEX-ky pripomínajú skôr zafarbené „zváračské“ okuliare.

Ak však hľadáš niečo lacné, pomerne účinné, rád počkáš na dopravu zo zahraničia z Amazonu a nejde ti zrovna o estetiku, UVEX ti poslúžia.

Ak však riešiš celkovú kvalitu, funkciu, aj výzor, a budeš mať záujem o tieto okuliare z KugoGlasses, pre všetkých čitateľov mám zľavový kód.

Stačí ak pri pokladni zadáš „JAROSLAV

Firma si dáva záležať na zákazníkom servise, takže si môžeš byť istý, že tvoja objednávka bude vybavená rýchlo a v prípade nejasností alebo problému, ti radi poradia.

Tiež ich určite kontaktuj, ak chceš riešiť aj dioptrie.

      8. Časté otázky, plus nejaké tipy na záver

Nechcem dnešný článok naťahovať a tak spomeniem už iba zopár vecí/otázok, s ktorými sa občas stretávam pri tejto téme.

S čím všetkým mi takéto okuliare môžu pomôcť?

Je toho veľa, tak spomeniem iba základ. Často sa hovorí iba o zlepšení spánku no toto je iba jeden z vedľajších benefitov.

Medzi ďalšie benefity okuliarov patrí napr.: zlepšenie autofágie (recyklácia buniek a mitochondrií), lepšia regulácia hormónov, zvýšenie magnetizmu v noci, scvrknutie mitochondrií, úprava hmotnosti (skrz lepšiu reguláciu T3 s vitamínom A na UCP), spomalenie starnutia, zníženie oxidačného stresu,… mám pokračovať? 😃

Okuliare a šoférovanie:

Občas sa ľudia pýtajú, ako je to za volantom. Nikto ti nemôže povedať, čo máš alebo nemáš robiť, nami či si môžeš alebo nemôžeš okuliare pri šoférovaní dať, no vždy buď opatrný a riaď sa svojimi možnosťami a skúsenosťami.

Osobne v okuliaroch šoférujem bežne, v oranžových sa to dá zvládnuť pomerne super a rýchlo si navykneš, no v silnejších, ktoré blokujú aj zelenú, to už vyžaduje veľa praxe a preto buď to začiatku opatrný.

Vadí pri okuliaroch svetlo, ktoré prichádza z boku?

Častá otázka a krátka odpoveď je nie, nevadí. Problém pre teba, čo sa melanopsinu týka je svetlo, ktoré prichádza predovšetkým zhora a zpredu. Bodka.

Avšak ľudia, ktorí už majú problémy s hlavou, ako napr. migrény, môžu z tmavších okuliarov, ktoré blokujú všetky smery, benefitovať. Sú totižto citlivejší na takmer akékoľvek svetlo.

Kolko hodín pred spaním mám nosiť okuliare?

Dobrá otázka, no mam proti-otázku: aký je tvoj zdravotný stav? A aký máš vek? Ako s cez deň cítiš a koľko máš energie? Aká je tvoja hladina vitamínu D v krvi? A čo hladina HsCRP, koenzýmu Q, alebo sDHEA?

Ľudia radi generalizujú veci, ktoré by sa nemali. Áno, môžem ti napísať, že tak vo všeobecnosti ich nos v lete aspoň hodinu pred spaním a v zime aspoň 3, no od človeka k človeku budú potreby iné.

Aj tieto jednoduché krvné markery môžu o tvojom fungovaní a stave mitochondrií veľa napovedať a potom lepšie uvidíš, či potrebuješ viac, menej alebo čokoľvek medzi tým.

Chránia takéto okuliare aj pred UV?

Väčšina áno, obzvlášť číre, no otázka je, prečo sa pred ním chceš chrániť? Opakujem, zabudni na spoločenské zaužívané dogmy o škodlivosti UV svetla. Je to práve naopak.

Dodatok UV svetla cez deň, spolu s blokáciou umelého svetla večer ti pomôžu viac, ako iba samotné blokovanie modrého svetla.

Aj preto svojich členov učím od začiatku nie len to, ako sa umelému svetlu, ale aj vlneniu vyhýbať, ale tiež to, ako „hacknúť“ ďalšie veci, vrátane UV a ako UV svetlo zaradiť späť do života, hlavne pri práci v interiéri.

Čo ak nechcem nosiť okuliare? Je to naozaj nutnosť?

Nie je. Takéto okuliare nie sú nutnosť, veď ani zvieratká v prírode ich nenosia, no pre moderných ľudí sú podľa mňa povinnosťou. Dôvod je jednoduchý a to ten, že málokto z nás sa vie večer úplne ubrániť akémukoľvek svetlu, či obrazovke. Avšak nie je to nemožné.

Pripájam ti na ukážku ako vyzerá taká sviečka alebo akú žiarovku mám ja osobne na nočnom stolíku. Ak doma využívaš sviečky, oheň, prípadne vhodné červené stropné žiarovky a nie si vystavený žiadnej nevhodnej obrazovke, či inému zdroju, skutočne nepotrebuješ okuliare.

Z vlastnej skúsenosti ti však k tomuto napíšem, že hoci mám doma takmer v každej miestnosti viacej červených aj IČ (a iných) žiaroviek, vrátane spálne a nočného stolíka, nosím vždy aj okuliare. Nechce sa mi totižto dávať pozor na to, či niekde v domácnosti niekto nezasvieti svetlo, keďže nežijem sám.

POZOR na kovové lampy s dlhým a nastavovacím ramenom na nočnom stolíku:

Na záver toto. Ako si na obrázku vyššie videl, mám na nočnom stolíku peknú, dizajnovú lampu, ktorá má nastavovacie rameno a viem si svetlo nasmerovať, napr. keď čítam. Avšak niekedy sa stretávam s radami, aby si človek takúto lampu nasmeroval blízko tela a presne pred knihu. Ja ti to neodporúčam NIKDY.

Sú tu totižto aj iné faktory, ako umelé vlnenie a elektromagnetické pole (EMP), ktoré dnes nechcem rozoberať, a preto ťa iba varujem. Ak teda máš takúto lampu, drž si ju niekoľko cm od tela. A ak ju máš zapojenú v zásuvke pri posteli (ako väčšina bytov), vytiahni ju vždy na noc aj so všetkým, čo je v zásuvke. Ber to ako priateľskú radu, poďakuješ mi v budúcnosti.

Kde zoženiem číre (biele) okuliare, ktoré dobre blokujú modré svetlo?

Tiež pomerne častá otázka, hlavne u ľudí, ktorí sa o problematiku nijak nezaujímajú a odpoveď je NIKDE. Je totižto nemožné aby číre okuliare blokovali modré a zelené svetlo, bez nejakej špeciálnej veľmi drahej úpravy.

Práve toto je dôvod, prečo veľa ľudí naletí v tejto oblasti marketingu, keď si kúpia drahé, pekné, číre okuliare niekde na webe, kde sľubujú super blokáciu modrého svetla aj ochranu zraku, no klamú.

Poradím ti však, že obyčajne sklo blokuje malé percento z modrej, no veľa z UV svetla. To znamená, že aj obyčajné dioptrické okuliare, aké ľudia nosia, im do oka neprepustia UV svetlo. Toto je dôvod, prečo ak nosíš dioptrické okuliare, musíš si ich začať vonku na slnku dávať nižšie na nos. Tvoje oko UV svetlo cez deň potrebuje.

9. Ak máš záujem o meranie spektrometrom, kontaktuj ma

Ak máš záujem o zmeranie svojich okuliarov, stačí ak ma kontaktuješ na info@jaroslavlachky.sk, napíš mi do predmetu „Záujem o kontrolu spektrometrom“, okuliare mi odošleš poštou alebo kuriérom na adresu ako sa dohodneme, a rád ich zmeriam.

P.S. Ak bude mať niekto záujem o iné meranie pomocou spektrometru, prípadne niečo individuálne, kontaktujte ma.

10. Záver a zhrnutie

Na dnešnom článku som si ako vidíš dal veľmi záležať, obsahuje množstvo fotiek, ukážok, vysvetlení, vrátane „malej“ investície do vlastného spektrometra, no verím, že to má zmysel. V budúcnosti plánujem aj ďalšie, podobné články, možno ku žiarovkám a iným „vychytávkam“, takže budem tiež rád za každú spätnú väzbu.

Ak sa ti článok páčil a myslíš, že môže niekomu pomôcť, prípadne poznáš niekoho, kto akurát rieši takéto okuliare, kľudne ho zdieľaj ďalej.

Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článku, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Tiež ti dávam do pozornosti možnosť ešte stále sa pridať medzi Premium členov za jednorazový poplatok s trvalým prístupom.

A do pozornosti ti dávam aj možnosť registrovať si svoje miesto na verejnom WEBINÁRI s názvom Ako si zlepšiť ČREVO a MIKROBIÓM. Všetky informácie o webinári nájdeš TU. (P.S. S prémium členmi budeme mať webinár k téme samostatne, tak sa sem registrovať nemusíte 😊 )

No a my dvaja sa čítame alebo počujeme už pri ďalšom článku, ktorý bude už čoskoro a bude venovaný Mikrobiómu, tak zostaň naladený 😊

Som autorom kníh »»» SPOZNAJ SVOJU BIOLÓGIU, ktoré vznikali postupne a dá sa povedať nevedomky. Dlhé roky sa zaujímam o MITOCHONDRIE a moja vášeň a túžba ma viedli k zhromažďovaniu množstva informácií, študovaniu, experimentom a postupne chcem svoje nadobudnuté VEDOMOSTI posúvať von.


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Ušetri ČAS aj FINANCIE a získaj prístup k množstvu materiálov, knihám, ekurzom a najmä súkromným webinárom aj protokolom, ktoré ťa posunú míľovými krokmi vpred!

V premium máš všetko pod jednou strechou!


Ak máš nejakú otázku, napíš mi ju dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)

Komentáre
 1. Milan píše:

  Vďaka za článok

  • Jaro píše:

   Rado sa stalo. Článok budem priebežne aktualizovať, keď budú ľudia zasielať okuliare na skúšku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov