Ročné/mesačné prémium členstvá

Prečo ti modré svetlo (tzv. ALAN) zväčší mitochondrie

3.4. 20211490x0

Mitochondria je ako záhradná hadica. Keď je otvor malý, voda strieka rýchlo a udržuje plynulý flow, všetko je ako má. Keď sa však hadica upchá, jej priemer sa zväčší, zvýši sa tlak, voda začne iba kvapkať a hadica môže prasknúť! …schválne, nepripomína ti to niečo? Premýšľaj 🤔

(Článok si teraz môžeš vypočuť už aj ako nahovorené AUDIO. AUDIO podcast spolu s popisom vyznačených minút nájdeš TU.)

Článok nahovoril Filip Jekkel. Patrí mu veľká vďaka. 😉

SUMÁR ČLÁNKU (čo sa dnes dozvieš?)

 • Čo je to ALAN a prečo je umelé svetlo považované za karcinogén?
 • Prečo prirovnávam mitochondriu ku záhradnej hadici?
 • Ako súvisí pomalý flow elektrónov s vyšším tlakom?
 • Prečo má dnes viac a viac ľudí problém s vysokým tlakom, nízkym vitamínom D alebo obezitou?
 • Ako súvisí zhoršujúci sa stav populácie s rozhodnutiami prezidenta Obamu (okrem iného)?
 • Tiež ti odcitujem z jedného listu z roku 2009, ktorý bol venovaný prezidentovi od niekoľkých lekárov.

Dnešný článok bude opäť kratší a bude nadväzovať na predošlé, pretože ti chcem na veľmi jednoduchých príkladoch vysvetliť, prečo ti umelé modré svetlo zväčší nie len mitochondrie, ale časom zväčší aj tvoje telo. Toto zväčšenie tela určite každý pozná a odborne sa nazýva NADVÁHAOBEZITA.

Ak si predošlé krátke články o vitamíne D a dehydratácií nečítal, určite tak urob teraz, pretože je to dôležité a obzvlášť dôležité to bude o pár článkov neskôr, pretože sa budeme baviť o CHLADE a adaptácií na chlad. Ver mi, že to spolu súvisí.

Čo je to ALAN alias riziko svietenia v noci

Túto skratku som schválne napísal teraz, pretože chcem, aby sa s ňou každý čitateľ, ktorý ju ešte nepočul, oboznámil. ALAN je skratka z anglického výrazu Artificial Light at Night, čo v preklade znamená Umelé Svetlo v Noci.

S touto skratkou sa budeš v budúcnosti na rôznych blogoch stretávať určite častejšie, pretože v zahraničí je už dobre známa a to aj v odborných kruhoch. [1] Hoci priznám sa, že ja túto skratku až tak nepoužívam a to z toho dôvodu, že dnes už máme problém nie len v noci, ale aj cez deň. Väčšina z nás totižto žije pod umelým svetlom od rána do večera a tak by sa skôr hodila skratka „ALAD“ (Artificial Light All Day, v preklade umelé svetlo po celý deň).

Tento blog však nemá byť o polemizovaní a vymýšľaní čudných názvov, ale o tom, prečo a ako ti umelé svetlo naozaj dokáže zväčšiť mitochondrie, celé telo, ale aj zvýšiť tlak, zhoršiť priechodnosť ciev, srdiečka a mnoho iného. Dnes už totižto nie je tajné, že umelé svetlo predstavuje pre ľudí veľké riziko, ktoré sa dá prirovnať ku karcinogénom. [2] Len pekne klikni na link, ktorý si práve minul a sám uvidíš.

Prečo umelé svetlo zhorší naše zdravie?

Ak sa ťa niekto niekedy spýta, prečo by malo byť „obyčajné“ svetlo, ktoré nám svieti na strope alebo z obrazovky nejako škodlivé, môžeš mu povedať napríklad toto: „Umelé modré svetlo dehydratuje naše mitochondrie.“ To je všetko. Toto je to hlavné!

Keď sa stane mitochondria dehydratovanou, nedokáže už robiť to čo má. S pôvodne živej a funkčnej baktérie sa stane disfunkčná „mŕtva“ baktéria. Mitochondria totižto, rovnako ako všetko živé na Zemi, potrebuje vodu. Všimni si ešte raz titulný obrázok. Pre istotu ti ho ukážem znovu (aby si nemusel scrollovať). V obrázku je toho ukázané viac ako sa zdá.

Dôvod prečo nás umelé svetlo dehydratuje si čítal v predošlom článku, nebudem to už teraz rozoberať, no nadviažem na niečo ďalšie a  ukážem ti to na veľmi peknom a laickom príklade, ktorému ihneď porozumieš.

„Nadmerné modré svetlo spomaľuje FLOW elektrónov na vnútornej membráne mitochondrie, čo má obrovský vplyv na celé jej fungovanie a hlavne na jej VEĽKOSŤ a TVAR. Odborne sa to nazýva TOPOLÓGIA. Nadmerné umelé svetlo takto zmení veľkosť našich mitochondrií.“

ZNÍŽENIE RÝCHLOSTI = ZVӒČŠENIE TLAKU

Keď sa flow elektrónov na membráne spomalí, udejú sa 3 veci, ktoré musíš vedieť: Na štvrtom komplexe vznikne menej vody (dehydratácia), rotácia motora sa zhorší (človek stráca energiu) a mitochondria sa zväčší.

Dôvod prečo sa mitochondria zväčší je veľmi jednoduchý a súvisí s tým, čo robili tvoji starí rodičia, keď polievali záhradu. Zníženie rýchlosti vody zvýši jej tlak, čím sa hadica roztiahne.

Určite si niekedy aj ty polieval záhradku záhradnou hadicou, však? Ak áno, tak si to teraz skús vybaviť v mysli. Predstav si ako stojíš, polievaš hadicou trávnik a voda z hadice strieka. Teraz si predstav, čo si robil, keď si chcel s hadicou dostrieknuť ďalej…Musel si na koniec hadice (teda na jej otvor) priložiť prst, čím si „utesnil“ prietok a voda striekala rýchlejšie však?

Pýtaš sa prečo ti to teraz píšem? Pretože presne toto isté sa deje s mitochondriou, keď sa jej flow elektrónov spomalí.

Každý, kto má svoju záhradku a polieva s nejakou obyčajnou staršou hadicou vie, že hadica sa časom opotrebuje a jednoduché riešenie je prelepiť izolačnou páskou spoj, kde voda začne presakovať. Otázka však znie, v akom mieste sa hadica poruší? Odpoveď je tam, kde je najvyšší tlak vody. No a najvyšší tlak je v mieste, kde ide voda pomaly.

ZNÍŽENIE RÝCHLOSTI = ZVӒČŠENIE VEĽKOSTI

Ak je hadica na jednom konci užšia a voda tade preteká rýchlo, v danom mieste voda vyvíja nízky tlak na stenu hadice. Naopak tam, kde voda tečie pomaly, tam vyvíja vyšší tlak a práve v tomto mieste pravdepodobne časom hadica praskne. Ak si to nevieš predstaviť, zamysli sa sedliackym rozumom.

Ak by si šprintoval v miestnosti, kde by bol strop tesne nad tvojou hlavou, mal by si čas rukami doň tlačiť? NIE. Ak však budeš iba kráčať alebo stáť na mieste, vtedy tlačiť môžeš. Dokonca sa môžeš silno zaprieť a strop prasknúť. Už rozumieš?

V mieste kde je TOK VODY pomalý, bude vyšší tlak a v danom mieste sa hadica poruší skôr ako na inom mieste, kade voda preteká rýchlo. Rovnako to funguje v krvi u človeka, kou klesá REDOX a krv sa pohybuje pomalšie a stúpa mu tlak. V mitochondrii je to podobné.

Keď je flow elektrónov na jej vnútornej membráne plynulý a rýchly, nie len že je membrána viacej stabilná, no je zároveň pod menším „tlakom“ a nemá dôvod sa „rozpínať“. Ak sa však flow spomalí a elektróny neprúdia plynulo od prvého po štvrtý komplex, aby vytvorili vodu, mitochondria je nútená sa zväčšiť.

Ak sa mitochondria zväčší a roztiahne, respiračné komplexy sa od seba ešte aj vzdialia, čím sa tok elektrónov zhorší ešte viac a vznikne aj menej vody. Takto sa mitochondria dehydratuje a zároveň sa do nej dostane viac deutéria. Takýmto spôsobom mitochondria prichádza o kvantá energie a stáva sa neefektívnou, pretože jej krebsov cyklus dnu nedokáže fungovať s „nano-skopickou“ presnosťou.

Nie strava, ale termodynamická dĺžka mitochondrie je dôležitá!

Verím, že jednoduchému príkladu vyššie porozumel každý a preto ti prikladám aj jedno moje staršie video. Vypočuj si ho znovu a premýšľaj pri ňom nad príkladom s hadicou.  

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ak si ho teraz naozaj vypočuješ pochopíš, že nie strava, ale vzdialenosť respiračných komplexoch v angstromoch je to podstatné, čo rozhoduje o našom zdraví, ale aj o veľkosti nášho tela. Termodynamická dĺžka mitochondrie je priorita číslo jeden! [3]

A ak si to nejako nevieš stále predstaviť, prípadne chceš reálny príklad, napíšem ti to aj v číslach, ktorým porozumieš.

Ak sa vzdialenosť medzi respiračnými komplexami posunie iba o 1 Angstrom (čo je 0,000 000 000 1 metra), prenos elektrónov sa zhorší 10-násobne! To znamená, že z rovnakého množstva vstupu (jedla), vytvoríš 10-násobne menej vody aj ATP. [4]

Teraz si predstav, čo sa asi stane, keď sa vzdialenosť zväčší povedzme o 10 Angstrom. Už chápeš, prečo som v úvode roku 2020 napísal článok, PREČO DNES POČÍTANIE KALÓRIÍ NEHRÁ ÚLOHU? Trvám na tom! Doba ide dopredu rýchlejšie ako si myslíš a dnes už ti iba jediná vec môže garantovať v živote ZDRAVIE … VEDOMOSTI.

HORMÓN LEPTÍN, ELEKTRÓNY a MODRÉ SVETLO

Dôvodov, pre ktoré som napísal vetu vyššie je viac, no jedným z nich je hlavný hormón v našom tele leptín. Čítal si o ňom cca pred rokom na blogu. Tento hormón bol objavený prakticky nedávno (na konci 20. storočia) a mnohí lekári sa o ňom ani len neučili.

Tento hormón je umiestnený v našom podkožnom tkanive (v tuku), svoju „základňu“ má v mozgu, ovláda všetky ostatné hormóny a aj náš metabolizmus, no v porovnaní s ďalšími hormónmi je na ňom ešte niečo zvláštne. Niečo, čo som ti naznačil už viackrát.

Leptín, podobne ako iné hormóny, pracuje vďaka svojim receptorom, na ktorý sa napojí, odovzdá mu svoju INFORMÁCIUENERGIU, na základe ktorej receptor niečo vykoná. Čo je však zvláštne je, že receptor leptínu je napojený priamo na membránu dôležitých neurónov v mozgu, a jeho druhá časť je v bunkovom priestore, kde sa naň viažu aj ďalšie hormóny, od ktorých dostáva dôležité informácie. Teraz však prichádza tretia vec. Leptínový receptor neobsahuje žiadnu enzymatickú aktivitu! [7]

Táto „novinka“ ti predpokladám, ako laikovi nič extra nehovorí, no hneď ti vysvetlím, čo to znamená. Všetky enzýmy totižto využívajú presun PROTÓNOV. Takto pracujú. A keďže leptínové receptory nemajú enzymatickú aktivitu, znamená to, že ich zaujímajú elektróny.

Presne preto ti stále zdôrazňujem, že tvoje mitochondrie nezaujímajú kalórie, ale iba elektróny. Na elektróny sa rozloží aj potrava, ktorú zjeme a náš hlavný hormón leptín taktiež zaujímajú iba elektróny. Elektróny totižto dokážu zachytávať svetlo, ktoré si na svoj chrbát vedia uložiť a presúvať ho. Presne preto leptín reaguje tiež na svetlo. Práve preto je pod našim najväčším orgánom, ktorým je POKOŽKA.

(Leptínu a chladu sa mimochodom venujeme v piatej kapitole EKURZU KVANTOVÁ BIOLÓGIA.)

PREZIDENT OBAMA, LEPTÍN a MODRÉ SVETLO

Koncom 20 storočia už mala takmer každá domácnosť svoj televízor a vysielanie už bolo farebné. Tiež sa vtedy začala zvyšovať priemerná váha populácie a rovnako chorobnosť. Keď v roku 2009 prezident Obama zrušil používanie neefektívnych edisonových žiaroviek, všetko nabralo na ešte rýchlejšom spáde. [5]

Prezident Obama taktiež zaviedol miesto analógového vysielania digitálne (DVB-T) a rovnako v roku 2014Antonym Faucim „daroval“ 3,7 milióna dolárov do laboratória v meste Wuhan, kde sa upravoval a skúmal vírus, vďaka ktorému je dnes, o 6 rokov neskôr, väčšina ľudí prinútená ostávať dnu. [8] Obama v tom istom roku verejne prehlásil, že ZASTAVUJE akékoľvek financovanie výskumu vírusov. Zaujímavé zhody náhod.🤔 Spomínal som to v článku o POLITIKE, VAKCÍNACH a VÍRUSE a ver, že to nebolo náhodou. Ak si ho nečítal, vrelo odporúčam!

Odcitujem kúsok z listu, ktorý bol do bieleho domu odoslaný od niekoľkých lekárov v roku 2009 :

„Vážení členovia Snemovne reprezentantov, Vážení členovia Senátu, Vážení občania Spojených štátov amerických:

V USA je naplánované spustenie digitálneho televízneho vysielania 17. februára 2009. Píšeme vám dnes, pretože vás chceme ochrániť pred významnými negatívnymi zdravotnými následkami, ktoré sa tu v Nemecku vyskytli.

V Nemecku analógové televízne stanice postupne prešli na digitálne vysielacie signály od roku 2003. K tomuto prechodu došlo najskôr v metropolitných oblastiach. V týchto oblastiach sa však súčasne zvyšovala expozícia rádio-frekvenciám voči verejným miestam aj domom. Výsledkom bolo, že pretrvávajúci klesajúci zdravotný stav detí, dospievajúcich a dospelých v mestských oblastiach nemohol byť pripísaný žiadnej príčine.

20. mája 2006 sa v oblasti Hessian Rhoen (Heidelstein, Kreuzberg), ktoré sa donedávna tešili pomerne nízkej úrovni radiácie mobilných telefónov, vysielali dve digitálne televízne stanice. V okruhu viac ako 20 km boli hlásené tieto príznaky, ktoré sa vyskytli náhle:

Neustále bolesti hlavy, tlak v hlave, ospalosť, problémy so spánkom, neschopnosť jasne myslieť, zábudlivosť, nervové napätie, podráždenosť, zvieranie v hrudníku, rýchly tlkot srdca, dýchavičnosť, depresívna nálada, celková apatia, strata empatie, pálenie pokožky, vnútorné pálenie, slabosť nôh, bolesti končatín, bodavé bolesti v rôznych orgánoch, zvýšenie hmotnosti.“ (koniec citovania z listu, ktorý nájdeš TU.)

LED svetlá, ale aj každé umelé svetlo, ktoré nemá po boku „parťákov“ (UV a IČ) ubližuje našim mitochondriám, ktoré vďaka tomu prichádzajú o energiu a tvoria iné voľné radikály, ako by tvorili normálne. Toto je dôvod, prečo máme okolo pandémiu nízkych hladín vitamínu D, obezity a zníženej imunity.

Nie je náhoda, že hlavný hormón LEPTÍN sa nachádza pod pokožkou, kde sa tvorí vitamín D.

Nedostatok slnečného žiarenia počas dňa, ale aj nadbytok umelého svetla a to najmä v noci (ALAN) je dnes najčastejším dôvodom epidémie chorôb a obezity (teda aspoň podľa môjho názoru a kľudne mi môžeš oponovať).

ZÁVER

Ako zvyknem hovorievať, kľúčom je sústrediť sa na to najdôležitejšie a všetko ostatné začať riešiť až potom. Napríklad na elimináciu toho nevhodného. Ak ešte nemáš Ebook minipríručka biohackera, stiahni si ho a aplikuj aspoň niečo. Aj to málo ti môže pomôcť.

Tiež nezabúdaj, že tvoje OKO je priorita číslo jeden, pretože je v ňom veľmi veľa mitochondrií, ktoré keď sa zväčšia, nastane problém, ktorý sa odzrkadlí na leptínových receptoroch, ktoré sú za okom, rovnako ako sa to odzrkadlí na našom SCN.

Ebook ZDARMA!

STIAHNUŤ EBOOK >>>

Tiež ti dávam do povedomia PREMIUM ČLENSTVO, ktoré ti pomôže v rýchlejšom napredovaní. PREMIUM ČLENSTVO považuj za plynový pedál, ak ťa veci, o ktorých píšem zaujímajú a chceš im začať chápať lepšie.

Prajem ti pekný deň a čítame sa pri ďalšom článku. 😉

Referencie, odkazy a citácie:

 1. https://journals.lww.com/environepidem/fulltext/2019/10001/artificial_light_at_night__alan_,_blue_light.646.aspx
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2954516/
 3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S000527360400046X
 4. https://www.amazon.com/Vital-Question-Evolution-Origins-Complex/dp/1511366540
 5. https://www.nytimes.com/2009/06/30/business/energy-environment/30light.html
 6. Spomínaný list prezidentovi Obamovi: http://www.stayonthetruth.com/resources/Warning_Digital_TV/Open_letter_DVB-T_USA%5B1%5D.pdf?fbclid=IwAR2MP0pg1yaSt5zFWYOlZgtb85IT48oqahANYkksDvPKUnLog3NR2PjeqtY
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4069066/
 8. https://www.washingtontimes.com/news/2020/apr/27/anthony-fauci-should-explain-37-million-wuhan-labo/

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov