Stres, strava, DHA
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.


PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo

 

[Pripnuté] Stres, strava, DHA

139 Príspevky
13 Užívatelia
53 Likes
948 Videní
Andrea Doležálková
(@andrea_dolezalkova)
Príspevky: 71
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

Ahoj 🙂 

Rada by som sa Ta spýtala na to ako reaguje telo pri strese. Možno to bude tiez zaujimat niekoho dalsieho, tak to pisem aj sem do fora 😊
Sú rozne druhy stresu - primárne sa hovori o akutnom a chronickom strese.     

Osobne mam skusenost s takymi dvoma konkretnymi zivotnymi situáciami, kedy som po nich pribrala 5kg v priebehu 1-3 tyzdnov by sa dalo povedat a skokovo vtedy (ako sme sa rozpravali aj sukromne). Jedna z tých udalosti bola 2,5 roka dozadu. Vaha sa nepohla odvtedy hoci som zmenila stravu, optimalizovala cirkadianny rytmus atd.. urcite sa zmenilo to ako sa citim, energia atd, ale vaha ani za svet. Teraz nedavno bola ta druha udalosť. A kedze sa mi to zopakovalo a uz som vedela ake to je narocne s tym nieco spravit, tak som si povedala, ze sa Ta spytam na to a na Tvoj pohlad, aby som s tym mohla nieco spravit 🙂 

- Ako je mozne, ze niekedy dokaze telo takto vyhodnotit tu situaciu a az takto zareagovat?  

- Preco je ten tuk taky rezistentný potom? 

- Co sa deje v tele pri roznych typoch stresu? A v tomto mojom pripade napriklad?

- Spominal si mi, ze je to dobrý znak, ze mozog a pecen spolu dobru spolupracuju, ked som takto pribrala. Preco je to dobry znak..?

Ďakujem 😊 

 
Publikované : 22. novembra 2020 14:21
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3947
Admin
 

Ahoj @vlocka 😊  Jasne, kľudne sa pýtaj čo potrebuješ, prepáč, že súkromne odpovedám pomalšie, nedá sa inak.

Hej, máš pravdu, každý zvyčajne pozná tieto dva druhy akútny a chronický stres, a dve najpodstatnejšie veci, ktoré stres vyvolá sú, že stúpne KORTIZOL a OXIDÁCIA GLUKÓZY.

 

V podstate AKÚTNY (chvíľkový), kedy stúpne KORTIZOL (aj iné veci a telesné funkcie), aby nám umožnili sa rýchlo vysporiadať s tým, čomu čelíme, napríklad s TIGROM, ktorý nás napadne, či zlodej

CHRONICKÝ STRES je už dlhotrvajúci, kedy naše telo chronicky tvorí KORTIZOL, čo sa logicky odzrkadlí aj na ďalších hormónoch, pretože KORTIZOL aj ostatné steroidné hormóny majú jeden rovnaký prekurzor, ktorým je cholesterol. Kortizol je na jednej strane a steroidné hormóny sú na druhej strane. Nedá sa však tvoriť oboje. Preto má naša biológia všetko v CYKLOCH.

 

 

V podstate na začiatok treba asi napísať, že STRES „núti“ bunku oxidovať (spaľovať) glukózu. A to je jedno teraz aký, či už sa bavíme o tréningu, chlade, umelom EMP, nadmernom modrom svetle, alebo emocionálnom, ... To znamená, že lokálne mitochondrie nemôžu využiť mastné kyseliny a tiež, že sa zväčšia. Teraz otázka, čo sa stane, keď sa mastná kyselina nemôže zoxidovať? Môže sa uložiť na neskoršie použitie. Napríklad do podkožného (alebo viscerálneho) tuku.

 

Ty už vieš, z posledných webinárov, že VIAC TUKU = VIAC LEPTÍNU. Teraz ti dám malý náhľad do biochemického hľadiska. Keď sérum leptínu stúpne nad istú hranicu (keď je podkožný tuk cca nad úrovňou BMI = Body Mass Index = 25 a viac) tak v tkanivách stúpa Tumor nekrozis faktor (TNF). Ten spôsobí nárast NF kappa beta a IL-6 v mozgu. Pointou pri týchto metabolických dráhach je to, že TNF ničí  homeostázu PEČENE a IL-6 zas ničí signalizáciu LEPTÍNOVÝCH RECEPTOROV.

O tomto budete čítať v kapitole o leptíne niečo a tiež som to aj v blogoch už spomínal a ide o to, že IL-6 je štruktúrou podobný leptínu, vďaka čomu dokáže „napádať“ jeho receptory. Ohľadom TNF, keďže napáda pečeň a jej homeostázu, vždy sa to v tomto prípade odzrkadlí na zápalovom markéry s názvom Vysokosenzitívny C reaktívny proteín (HsCRP). Aj preto som Vám ho vo webinári o spaľovaní tuku odporučil vždy merať. Ale vždy HS a nie iba CRP. HS má dlhší polčas rozpadu a ak je zvýšený hneď poukazuje na bunkový „zápal“ a vieš, že tvoje telo je v chronickom strese (ktorý môže pochádzať z viacerých zdrojov).

 

Ďalšia vec sú dané steroidné hormóny, vždy je ideálne zmerať, aby si vedela, či sú znížené a teda si neustále v STRESE a treba najskôr odstrániť ten, alebo sú optimálne a v norme a jedná sa už skôr iba o optimalizáciu mitochondriálnej betaoxidácie, aby spálili prebytočný tuk, ktorý je na tele uložený.

 

Ty si mi spomínala, že máš vysoký vitamín D3, čo je len super a myslím, že to bude teda druhá možnosť, no ak máš možnosť spraviť testy, určite odporúčam Estrogén, Progesterón, TSH, T3, Cholesterol (HDL, LDL, TGA), a tiež SHBG a spomínaný HsCRP. To by myslím malo napovedať dosť, či je problém stále, alebo už len treba „odstrániť“ škody, ktoré napáchal v minulosti. 

 

 

Odpoviem asi na tie otázky zvlášť ak nevadí, nech v tom nemám (alebo nemáme?) chaos 🙂

 
Publikované : 22. novembra 2020 17:34
Tomas reacted
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3947
Admin
 
Publikoval: @vlocka

A kedze sa mi to zopakovalo a uz som vedela ake to je náročné s tým nieco spraviť, tak som si povedala, ze sa Ta spytam na to a na Tvoj pohlad, aby som s tým mohla nieco spraviť 🙂  

Čiže, ako prvé asi zistiť či je stále problém v chronicky stimulovanom kortizole alebo nie (testami) a ak nie, bude ideálne sa zamerať na CHLAD s viac tukovou stravou, aby si znížila množstvo leptínu aj signalizácie a tým pádom aj množstvo BIELEHO TUKU a čo najväčšiu maximalizáciu betaoxidácie. V tomto prípade tiež aj silový alebo rýchlostný a krátky tréning bude fajn. A samozrejme môžeš využiť aj dané doplnky 🙂   

 
Publikované : 22. novembra 2020 17:36
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3947
Admin
 
Publikoval: @vlocka

- Ako je mozne, ze niekedy dokaze telo takto vyhodnotit tu situaciu a az takto zareagovat? 

Zamysli sa nad tým takto logicky (podľa príkladu). Úlohou tvojho tela ako ceľku, je zabezpečiť prežitie sebe aj všetkých častiam v ňom. Preto naše mitochondrie v celom tele spolupracujú, aj medzi sebou aj inými baktériami a tiež máme hormóny, ktoré tieto informácie po tele roznášajú.

 

Čiže, ak by ťa povedzme na ulici niekto každý deň prepadol a zobral ti 10 eur z peňaženky, no nemôžeš sa mu žiadno vyhnúť a vieš, že ťa tam jednoducho bude každý deň čakať, najjednoduchšia možnosť, ako to vydržať najdlhšie bude, nahromadiť viac peňazí, aby si útokom odolávala, však? Toto je podobné. Telo reaguje adekvátne a často sa stáva paradoxne aj po takýchto udalostiach, že vždy pri ďalšej priberie viac. Ak z nejakej časti tela chronicky energia uniká, potrebuje jej mať viac.

 

Jednoducho si predstav SLONA, ktorý papá energeticky veľmi chudobnú stravu a žije cez deň, aký je veľký a potom MYŠ, ktorá žije cez deň, má brutálne rýchly metabolický obrat a dožije sa krátko. Ak by ten slon nemal také telo, jeho vek by bol omnoho nižší.

No a k otázke, prečo je ten tuk taký rezistentný? Jednoducho preto, čo som napísal vyššie. Viac tuku vyvolá viac kolujúceho leptínu = nižšia citlivosť receptorov naň, zároveň stúpa zápalový markér, ktorý ešte viac zníži jeho citlivosť, no taktiež aj citlivosť INZULÍNU. Inzulín nastúpi vždy až ako druhý. Keď v strese stúpne KORTIZOL, automaticky sa to odzrkadlí na nižších steroidných hormónoch, ktoré zároveň okrem iného, umožňujú vyššie spaľovanie tuku, čiže opäť sa to rovná viac uloženého tuku.

 

 
Publikované : 22. novembra 2020 17:38
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3947
Admin
 
Publikoval: @vlocka

- Co sa deje v tele pri roznych typoch stresu? A v tomto mojom pripade napriklad?

Neviem, či chceš rozoberať všetky procesy a tak, napíšem teda biochemický základ.

Keď je zvýšený kortizol tento tiež blokuje enzým Thyroxin 5-deiodináza, ktorý premieňa T4 na T3 (enzým sa nachádza v pečeni). Ďalšia vec je Hormón uvoľňujúci kortizol (skratka CRH), ktorý opäť priamo blokuje TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu). Dôsledok to má obrovský, pretože hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) a T3 (aktívny hormón štítnej žľazy), sú v celom tomto procese veľmi dobre blokované. Okamžite sa potom prebytočný T4 presúva na reverzný T3reverzný T3 zasa „súťaží“ s aktívnym T3. Inými slovami, toto čo som teraz napísal znamená, že tvoje telo v danom stave vypína štítnu žľazu. Čo to znamená? Že telo nedokáže vo svaloch využívať UCP3 na to, aby spálilo prebytočný tuk a premenilo ho na VODU, TEPLO a CO2. Aj preto tá „rezistencia“ a opäť raz CHLAD, JÓDDHA môžu pomôcť.

 

Skús mimochodom pozrieť aj toto (a 2 príspevky predtým), možno ťa niečo napadne, obzvlášť keď teraz čítaš druhú kapitolu o VODE a DEUTÉRIU, pretože sa to týka aj tohto problému 😊

jaroslavlachky.sk/clenska-zona/forum/postid/622/

 

 
Publikované : 22. novembra 2020 17:39
Tomas reacted
(@jaroslavlachky)
Príspevky: 3947
Admin
 
Publikoval: @vlocka

- Spominal si mi, ze je to dobry znak, ze mozog a pecen spolu dobru spolupracuju, ked som takto pribrala. Preco je to dobry znak..?

Dakujem 😊  

Hej, vravel som to schválne. Skutočne to považujem za dobrý znak, obzvlášť, keď si mi vravela, že máš pomerne vysoký (za mňa nadpriemer) vitamín D a tiež dobre spávaš, cirkadiálny rytmus, atď. Čiže platí to, čo som naznačil vyššie. Pribratie hmotnosti znamená termodynamická kompenzácia. Zvyčajne teda daná časť tela stráca energiu do okolia (foriem, ako ju stráca môže byť viac), no kompenzuje si to.

 

Ľudia totižto vyžadujú neustálu spoluprácu MOZGU s KRKOM (štítnou žľazou), s PEČEŇOU a ostatnými časťami tela, aby sa všetko udržovalo v chode. Podobne ako keď napríklad na jeseň, odchádza veľká časť slnečného spektra a naše telo dokáže vďaka stlmeniu štítnej žľazy „prinútiť“ telo pribrať podkožný tuk, aby sme mali ochranu aj zásoby na zimu a zas naopak niekedy v zime, kedy nám chlad stimuluje TSH, dokážeme z prijatej potravy tvoriť kvantá tepla a náš metabolizmus je veľmi efektívny v tvorbe TEPLA. Vtedy aj zo sacharidov nepriberieme (samozrejme ak všetko funguje, čo je prípad aj Wima Hoffa, ktorý je známy svojimi cestovinovými večerami a spôsobom života v CHLADE).

 

Ak teda mozog ešte pracuje pomerne dobre, a niečo sa stane (napríklad pečeň tvorí veľa zápalových markérov a prichádza tým aj o energiu), jednoducho zväčší zásobu tuku pod kožou alebo v horšom prípade viscerálnom tkanive. Na toto všetko je potrebný aj MOZOG, pretože nezabúdaj, že úloha leptínu, odkiaľ „vydáva“ pokyny je v mozgu. Opačný prípad je povedzme človek s anorexiou, ktorý svoje telo dostal do stavu, že aj keď zje dosť potravy, nedokáže pribrať.

 

On má problém v MOZGU a najviac energie mu uniká práve odtiaľ a potom zo srdca, čo je ešte horšie. Jeho kvantové prepojenie medzi orgánmi a mozgom už nie je ako by malo byť, a elektróny a protóny v elektrónovom transportnom cykle už nedokáže ani využiť, ale ani uskladniť. Jednoducho ich STRÁCA.

 

Teraz sa zamysli opäť nad jednoduchým príkladom SLONA a MYŠKY. SLON je veľký a dožije sa viac. Tiež zvládne veľké EM pole v okolí, pretože ho veľké telo ochráni. Myš naopak nie a vo vesmíre by preto zahynula. U ľudí je to rovnaké.

Preto aj starší zdravý človek viac priberie a práve vtedy vieš, že je pomerne zdravý a funkčný, ak priberá podkožný tuk a nie viscerálny. Toto zas najlepšie vidieť u cukrovkárov. Zvyčajne chudé nohy (ako pavúk) a brucho veľké (veľa medzibrušného tuku).

 

Čiže skutočne to beriem ako dobrý znak, no tým že si ŽENA a bola si pri webinári tak vieš, že u teba to bude HORŠIE a rovnako budeš musieť vynaložiť viac ÚSILIA ako muž na to, aby si sa toho tuku zbavila. 😊

 

 
Publikované : 22. novembra 2020 17:41
Andrea Doležálková
(@andrea_dolezalkova)
Príspevky: 71
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

@jaroslavlachky Dakujem ti krasne za rozsiahlejsiu odpoved 😊 

Mam zmerane este tieto hodnoty k stitnej zlaze z polky oktobra tohto roku, ked som si davala merat aj to D-cko:
TSH: 0,729 mIU/l
T3 volny: 4,76 pmol/l
T4 volny: 13,38 pmol/l
V tej dobe sa mi uz zvysovala aj ta vaha.

Ako by sa to dalo v tomto kontexte interpretovat, prosim? 🙂 

 
Publikované : 25. novembra 2020 21:28
Andrea Doležálková
(@andrea_dolezalkova)
Príspevky: 71
ZLATÝ ČLEN
Zakladateľ témy
 

@jaroslavlachky 

Ked clovek vyuziva chlad, aktivuje sa heat shock protein v tele, ktory suvisi so svalmi v tele. Clovek by nemal vtedy stracat svaly aj ked napriklad tolko necvici (ak tomu spravne rozumiem). Tento silovy a HIIT trening v tejto kombinacii (s chladom) moze vlastne posobit aj na lepsiu tvorbu svalovej hmoty tiez? Myslim, ze v knizke som zazrela tuto kombinaciu, ze si spominal.. 

Dakujem 😊 urcite mi potom este napadnu k tomu nejake otazky, ked si to necham este ulezat v hlave alebo na nieco dalsie narazim 🙂

 
Publikované : 25. novembra 2020 21:33
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@vlocka

Áno, chlad stimuluje tiež HSP (HEAT shock Protein). Jeho prioritná úloha sa týka celého tela a každej časti kde je a to tak , že dokáže dopomôcť správne udržať trojdimenzionálny tvar proteínu.

Inými slovami, pomôže mu dobre držať svoj hlavný aj sekundárny tvar, ktorý má v sebe naprogramovaný z DNA (pripadne terciarny a KVARCIARNY) a nebude  sa potrebovať toľko nahrádzať novým. Aj preto CHLAD spomaľuje stárnutie, okrem iného 🙂 

 

A áno, po adaptácii na chlad skutočne prejdú u človeka v priebehu mesiacov zmeny, aj v rozložení svalových vlákien (niektoré stratí, iné získa, iné transformuje), no po tom ich menej stratí až žiadne, pretože svaly, ktoré ma, nie sú odkázané na zdroj energie z glukózy, ako je to napr. u kulturistov. Tieto svaly dokážu spaľovať kvantá mastných kyselín a laktátu.
 
 
Ďalšia vec je, že chronické (teda pravidelné a dlhodobé) vystavovanie sa chladu na dennej báze zvyšuje počet mitochondrií v bielom a  hlavne v červenom kostrovom svalstve prostredníctvom mitochondriálnej biogenézy a PGC1-alfa.
 
 
V knižke si tiež čítala o svalových vláknach a červené sú tie POMALÉ (typ 1). To sú tie, ktoré majú najviac mitochondrii a vysokú oxidačnú kapacitu. Tieto svalové vlákna reagujú na podnet o niečo pomalšie, ako rýchle, ale ich kontrakčná vlna pretrváva dlhšie a unavia sa neskôr. To znamená, že dokážu tvoriť veľa ATP, ale aj tepla. Aj preto sa v chlade cicavcom prirodzene transformujú svalové vlákna na viac pomalšie, a zvladnu vyššiu záťaž. 
 
 
Ďalšia vec je, že pri dlhodobom chlade prirodzene MOZOG vyžaduje menej vstupu na vykonanie rovnakej PRÁCE. To znamená, že k ustsci menej leptínu. A dôvod je ten, ktorý som naznačil v otázke pri predčasnom pôrode, keď som spomínal najlepší čas počas roka vhodný pre otehotnenie.
 
Chlad prirodzene zmení hladinu hormónov, pretože zmení funkciu ich receptorov. A ako to spraví, je v skutku krásny kvantový proces, ktorý súvisí s kinetickým izotopovým efektom. 😊 
 
 
Pozri inak aj sem, či by si tiež mala záujem, čo som ti ja sukromne vlastne písal včera 😊
 
 
 
Publikované : 26. novembra 2020 11:42
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 
Publikoval: @vlocka

Tento silovy a HIIT trening v tejto kombinacii (s chladom) moze vlastne posobit aj na lepsiu tvorbu svalovej hmoty tiez? 

 

Áno, pretože takýto krátky a intenzívny typ tréningu stimuluje najviac AMPK metabolickú dráhu aj rastové hormóny, vrátane IGF, a chlad je jediná vec, ktorá ho súčasne s mTOR dokáže kontrolovať. V opačnom prípade je vždy vyššia hladina týchto rastových hormónov spojená s rýchlejším starnutím 🙂

 

Aj preto záleží od kontextu, pretože mTOR nemusí byť iba zlý. Zlý je iba ak cicavec žije chronicky v lete a nonstop konzumuje sacharidy, pretože nemá pod kontrolou CRYSTAE 

 
Publikované : 26. novembra 2020 11:45
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 
Publikoval: @vlocka

Dakujem 😊  urcite mi potom este napadnu k tomu nejake otazky, ked si to necham este ulezat v hlave alebo na nieco dalsie narazim 🙂 

Samozrejme, kedykoľvek, od toho je fórum tu. Všímam si, kto má záujem sa niečo dozvedieť a veľmi rád nasmerujem/ pomôžem (ak viem) 😊

 
Publikované : 26. novembra 2020 11:48
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@vlocka 

Ahoj, vidím že ešte aj tu je posledná otázka, musím to v nastaveniach nejako zmeniť asi, aby to hádzalo odpovede pekne za sebou a nie takto sekano (ako strom) 🤔

 

Super. Som tak trochu "dátový fanatik" tak údaje vždy pomôžu 😁

 

Náš Hypotalamus najskôr vysiela správy do hypofyzi pomocou hormónu uvoľňujúceho tyrotropín (skratka TRH, ten však nemáš zameraní). Akonáhle je TRH na mieste, hypofýza uvoľní hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH). Tento máš zameraný a veľa napovedá.

 

TSH už ide nazad do krku, do štítnej žľazy, kde sa tvorí tyroglobulín, ktorý vyžaduje JÓD. Tyroglobulín je niečo ako medziclanok, ktorý potom vytvorí už T4 (tyroxin). Cca 90 až 95% hormónu, ktorý sa vytvorí tu je tento T4. To je však neaktívny hormón. Iba zvyšných 6 % cca je T3 (trijódtyronín), ktorý je pre telo aktívny.

 

Aby telo malo dostatok T3, musí premeniť T4. Väčšina tejto premeny sa udeje v pečeni, ale tiež prebieha v bunkách po tele. Tieto bunky konvertujú T4 na T3 pomocou enzýmu nazývaného tetraidotyronín 5 ‘deodináza, ktorý odstraňuje jednu molekulu jódu.

Preto som ti o PEČENI aj tomto enzyme vyššie napísal.

 

Nakoniec sa iba cca 60 percent z neaktivnej T4 premení na použiteľný T3. Je toho viac, no tebe toto stačí teraz. Podľa tohoto a tiež, čo sme si písali súkromné si myslím, že TSH je nižší ako by mal byť (je na úrovni najspodnejšej hranice) a myslím, že by si ho mala mat počas teplých mesiacov, čo bolo, aspoň medzi 1 až 2 mIU/l.

 

Aj preto som ti napísal hento o štítnej žľaze a spaľovaní ruku vo svaloch. Myslím, že sa tento problém ukázal aj na tomto teste, čo je dôvod, prečo si ten prebytočný tuk nebola schopná spáliť, no môžeš to zmeniť 🙂

 
Publikované : 26. novembra 2020 12:05
Emilia Mayer Huskova
(@milka)
Príspevky: 154
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslavlachky Ahoj,moze zhorsenie hs CRp za 4 mesiace z 2,15 na 2,56 sposobit  ponocovanie? Niekedy sa mi zadarí do 00,30 byt hore,inác idem spat o 22,00.Vstávam okolo 8,30.Som na prísnom low carb,kedze moj c.peptid je opakovane pod normou.Konzumujem  len bio mäso z lúk,vela kostných vývarov,prísne bezlepkovo,chlieb si robím sama z lanovej a konopnej múky,eliminujem potraviny,na ktoré mám intoleranciu.

 
Publikované : 12. októbra 2021 9:33
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@milka

Podľa mňa môže Emília. 🤔 No nepovedal by som, že za to môže priamo HsCRP, ale to, na čo tento marker poukazuje a teda zápal v tele a znížená citlivosť na Leptin na úrovni mozgu.

Low carb myslíš ako konkrétne? Máš nejaký odhad / záznam sebe koľko asi čoho?

Môj názor je v tomto podobný, ako som Vám v piatok hovoril pri webinari. HsCRP ber ako zapaľovač a VITAMÍN D ako vedro s vodou. Ak je takto vyšší, niečo v tvojom okolí ti ho zvyšuje. Môže byť aj strava, ale zrejme je toho viac a treba vyskúšať. A v tomto prípade si tiež myslím, že stojí za zváženie vyradiť aj chlieb (nie vhodný a už vôbec nie z takejto múky a teraz ).

 

Práve preto sa aj na lowcarb pýtam. Plus č peptid je sám alebo sú aj ďalšie markery? Mňa veľmi zaujíma a teba by mal tiež, ak máš obavy už len Hba1c, pripadne aj Inzlulin. Ak máš vyšší Hba1c, vtedy by som sa obával a hlavne tí napovie, o koľko viac DHA potrebuješ začať prijímať, aby si problém zlepšila a s ním aj HsCRP a intolerancie.

 
Publikované : 12. októbra 2021 10:00
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

C-peptid je spojovacia bielkovina v molekule proinzulínu a je nezávislý od podania exogénneho inzulínu a neinterferuje s autoprotilátkami, vďaka čomu je vhodný na sledovanie vlastnej produkcie inzulínu beta-bunkami pankreasu. C-peptid sa vylučuje obličkami a jeho hladina sa zvyšuje pri ich poškodení. Polčas rozpadu má 30 minút, čo je 5-krát viac ako u inzulínu a teda ukazuje na aktuálnu produkciu inzulínu

 

Meranie C-peptidu môže teda pomôcť určiť, koľko vlastného prírodného inzulínu človek produkuje.

Vysoká hladina koreluje s vysokou hladinou cukru v krvi pri inzulínovej rezistencii.

Veľmi nízky C-peptid zasa môže potvrdiť diabetes typu 1 a závislosť od inzulínu.

Preto považujem vždy za dobrý spolu marker aspoň aj Hba1C, pripadne koenzým Q (ten je ale drahší).

 

 
Publikované : 12. októbra 2021 10:01
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

Takže áno môže, ale nie je to priami vynnik, no skôr iba poukazuje na niečo v pozadí 🤔

 
Publikované : 12. októbra 2021 10:01
Emilia Mayer Huskova
(@milka)
Príspevky: 154
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslav-lachky HbA1c je 5,69,ale mám aj hashimota aj ked protilátky uz mám v norme.Vit d mám 151,6 nmol/l.Inzulín je 3,13  mIU/l.

 
Publikované : 12. októbra 2021 11:16
Emilia Mayer Huskova
(@milka)
Príspevky: 154
ZLATÝ ČLEN
 

@jaroslav-lachky Na výsledok CoQ  este cakám.

 
Publikované : 12. októbra 2021 11:17
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 

@milka

To ma mrzí, je to jedna z najhorších diagnóz dnes podľa mňa, aj podľa viacerých alternatívnych lekárov, v tom zmysle, že si musíš dávať záležať na úplne takmer všetkom, aj v strave, ako priemerný ľudia nemusia.

Určite daj vedieť, ako dopadne výsledok aj na Cq10, bude to veľký marker, a momentálne co by som za seba spravil je, po premýšľal aj nad vyradením úplne pečiva. Aj chleba z lanové múky.

Ak ti mam totižto napísať skutočný, kvantový dôvod, vyšší Hba1c mi ukazuje, že máš vyššiu glykaciu hemoglobínu, čo znamená, že nesie viac deutéria ako by mal, vďaka čomu má iné magnetické vlastnosti.

 

To znamená, že znižuje paramagnetizmus tvojich červených krviniek. A hádaj v čom je unikátny molekulárny kyslík, ktorý dýchaš a DHA,... obe sú, paramagnetické. To znamená, že ty z rovnakého množstva vstupu dostaneš dnu menej.

 

 
Publikované : 12. októbra 2021 11:52
Jaroslav Lachký
(@jaroslav-lachky)
Príspevky: 2713
Administrator Absolvent Mito hack #2023 s deutériom
 
Publikoval: @milka

@jaroslav-lachky Na výsledok CoQ  este cakám.

Ak ti vide Koenzým Q pod top 25%, je to podľa mňa znak, že tvoje mitochondrie strácajú svoje magnetické schopnosti tiež, vďaka čomu nevedia dobre "pritiahnuť" DHA ani O2. Aj preto zrejme HsCRP stále stúpa.

 

Aj preto by som určite vyradil aj tie lanové veci, aspoň pokým HsCRP neklesne pod 1.

 
Publikované : 12. októbra 2021 11:53
Stránka 1 / 7
Zdieľať: