Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj Jaro, zajímá mě, prosím, fotobiomodulace s ohledem na diagnózu fibromyalgie (ne pro mě, ale pro klientku).
Vliv slunečního světla na energii je pocitově značný, ale teď přes zimu je značná nemožnost toho efektivně využívat i skrz neschopnost vyjít na delší dobu ven skrz únavu a bolesti.
Jaká volit světla/žárovky - vlnové délky, jak je stackovat dohromady? Případně jak to aplikovat?
Případně mě zajímá i jak využívat adaptaci na chlad či práci s teplotou (intolerance vysokých teplot, koupelí v epsomské soli apod.).
Nebo další tipy, jak diagnózu řešit?
Ahoj, robila sa štúdia v ktorej sa u osôb s fibromyalgiou namerali zvýšené hodnoty 2 proteínov-haptoglobínu a fibrinogénu tu je link na článok, je tam uvedený aj zdroj štúdie https://www.vondt.net/sk/forskning-diagnostisering-fibromyalgi/
^^^ Oba z týchto proteínov sú odpoveď organizmu na to keď kolagén a neskôr krvná plazma prichádzajú o elektróny a energiu a dane proteíny ju majú pomôcť dočasne v krvi zadržať. Pamätaj, že naše červené krvinky sú v podstate jeden veľký komplex, ktorý v krvi prenáša proteíny, ktoré absorbujú celé slnečné svetlo, od UV po infračervenú. Presne preto je tam hemoglobín a aj fibrinogén
@jaroslavlachky ak môžem doplniť fibromyalgia nie je len o svaloch,ale aj o predrazdenom vnímaní bolesti ako takej,o neschopnosti sa vyspať tak aby sa človek zobudil oddýchnutý a zrelaxovany(aj keď spí ako drevo)a o extrémnej precitlivenosti na vonkajšie podnety ako sú pachy,zvuky,svetlo.Uz som sem písala inde na fórum,že u mňa sa telo nedokáže ukľudniť,stuhne a nič nepomáha.Mam ju sama diagnostikovanu.Milujem rady niektorých,to je len psychika,vzchop sa, medituj.Zaoberaju sa tým mnohí vedci na svete,ale zatiaľ bez nejakých úspechov.Stale skúšam,pátram,vidím to potom čo mi zázračne zabrali kortikoidy (zrazu mi nič nebolo)na chronicky zápal CNS najskôr.
Veľmi dobrá poznámka Erika. Naozaj to nie je iba o tom. Fibromyalgia je vzniknutý fenomén dlhodobo degradovaného kolagénu v tele, ktorý stratil svoje piezoelektrické vlastnosti. To znamená, že nedokáže medzi časťami tela dobre prenášať elektrický signál a naopak iné časti tela sa stanú extrémne citlivé na akýkoľvek podnet (prílišný stimul).
Práve preto všetky tieto príznaky idú ruka v ruke a rovnako je pre ľudí problém silné UV svetlo, nekvalitný spánok a neustály pocit vyčerpania (pocit bez energie), neschopnosť zregenerovať tkanivá v spánku (nevyspatosť) a tiež sú mnohé stimuly bolestivé, no naopak iné miesta na tele sú akoby „znecitlivené“ a bolesť vnímajú menej.
Tiež preto niekedy môže pomôcť na krátko vhodná masáž, sex, akupunktúra a rôzne iné veci, pri ktorých sa stláča a deformuje kolagén, no je ťažko povedať aká časť a aký tlak vyvinúť.
Vždy mi je ľúto to, čo píšeš, no je to krutá realita a budeme sa s tým stretávať čoraz viac. Osobne však beriem vždy ako lepší spôsob podania vlastnej neschopnosti pacientovi pomôcť keď lekár povie, že ho to mrzí, no nevie ako pomôcť, ako odkázať pacienta na psychický problém, prípadne ho ešte poslať psychológovi a algeziológovi, aby sa mu liekmi na čas pomohlo, hoci lekár dobre vie, že každou požitou tabletkou sa vyskytuje viac a viac vedľajších účinkov...
To, čo napíšem nižšie ber ako malý náhľad do budúcna, čo Vás na blogu ešte čaká, no momentálne ti to píšem preto, pretože verím, že ti tieto informácie môžu pomôcť v seba rozhodovaní a vlastnej pomoci si a tiež preto, pretože bol včera uverejnený článok o HCL, v ktorom som spomenul prácu enzýmov. Aj na toto nižšie odkážem.
Mimochodom, dané riadky nižšie sa určite hodia aj tebe Zuzi (@zuzana12345 ), verím, že im teraz ešte o kúsok lepšie pochopíš. A pred koncom decembra, prípadne v januári možno ešte lepšie.
To, že fibromyalgia súvisí s kolagénom som napísal jasne a zreteľne vyššie. Avšak to, čo som tam nenapísal a teraz napíšem je to, ako to súvisí aj s kortizolom.
Potom pochopíš Erika prečo tu kortizol hrá veľkú úlohu a tvoje telo ho spotrebúva posledné roky viac, ako by malo. Práve preto si cítila obrovskú úľavu po požití glukokortikoidov.
Naopak ľudia, ktorí už majú diagnostikované vyčerpanie nadobličiek (posledné štádium), sú na glukokortikoidy odkázaný a hoci o tom nevedia, práve tieto lieky ich držia ďaleko od toho, aby sa u nich napr. prejavila fibromyalgia, hoci je ich kolagén tiež zničený, vďaka čomu nedokáže dobre udržiavať elektrický náboj a teda ani šíriť energiu.
Kortizol má v tele mnoho úloh a jednou z nich je to, že stimuluje degradáciu trojitej závitnice kolagénu na aminokyseliny.
To znamená, že keď bunka vylúči kortizol, pôvodne pevný kolagén (predstav si lano) sa rozloží na jednotlivé aminokyseliny (predstav si želatínu).
Inými slovami, kortizol takto degraduje kolagén, čím ho vlastne na krátky čas zbaví jeho piezoelectrických vlastnosti.
Piezoelektrina v skratke znamená toľko, že materiál dokáže meniť mechanické zaťaženie (tlak, ohyb,...) na elektrický prúd a naopak. Práve takto funguje kolagén. Práve preto je naše telo z kolagénu. Keď sa hýbeme, tento mechanicky stimul a tlak meníme na elektrický stimul, ktorý skrz celé telo prechádza do mozgu, do mozgovej kôry a naopak.
Toto je niečo, s čím má veľa odborníkov a biochemikov veľa problémoc, respektíve nie sú otvorený tomu, keď im to poviem (viackrát sa mi to stalo pri diskusii), no je to len kvôli tomu, pretože o týchto materiáloch, rovnako ako o polovodičoch sa učia ľudia, ktorí študujú elektroniku, robia v elektrotechnickom priemysle a nie v biológií. To však neznamená, že aj naše telo nevyužíva takéto materiály. Využíva. A vieme o tom, aj na to máme dôkazy ešte z minulého storočia, pričom jedným z prvých priekopníkov bol práve držitel Nobelovej ceny Albert Szant Gyiorgyi, o ktorom sa paradoxne učia aj na každej biochemickej škole, pretože objavil vitamín C. Smutné však je, že niektoré jeho ďalšie práce nie sú tak známe a ani pochopené, pretože nie sú dobre speňažiteľné ako predaj doplnkov vitamínu C, o ktorom sám objaviteľ prehlásil, že kyselina askorbová nie je rovnaká ako skutočný vitamín C. Teraz však k veci.
Kortizol teda na krátky čas piezoelektrickú vlastnosť kolagénu zhorší, čím ho zbaví elektrických, ale aj magnetických vlastností.
To znamená, že ak kolagén stratí piezoelektrickú vlastnosť, nebude môcť generovať elektrický signál a ani naopak. Ak mozog vyšle elektrický signál, kolagén nedokáže usmerniť minerály a vykonať čo má.
Avšak to, že má kortizol na kolagén takýto dopad je normálna vec, akú matka príroda využíva. Práve preto sa kortizol u zdravého živočícha vylučuje v ranných hodinách s prvými lúčmi slnečného svetla. Jeho kolagén okolo neurónov sa degraduje, čím zmení množstvo vody okolo seba až 10-násobne, táto voda následne nasiakne viac slnečnej radiácie a predovšetkým infračervenej, vďaka čomu sa z nej stane exkluzívna zóna (EZ).
Aký to má pre nás následok? Napríklad ten, že keď vznikne exkluzívna zóna, separuje elektróny od protónov. Elektróny takto vedia reagovať a absorbovať svetlo a protóny naopak poslúžia na iné úlohy. Napríklad na prácu enzýmov. Práve toto som po prvý raz spomenul včera v úvode článku o HCL. Ak ste nečítali , prečítajte ešte raz. Každý enzým na planéte zem pracuje na princípe pohybu protónov, ktoré musí mať pod kontrolou. Ak protóny pod kontrolou nemáme, pretože prichádzame o EZ a elektróny, v tkanive sa zníži pH a nastane tam zápal. Zápal = prevaha protónov a strata elektrónov. Na toto nezabúdajte nikdy!
Teraz späť ku kolagénu a kortizolu. Hádajte aký enzým je dôležitý pri kolagéne. Lyzin oxidáza, ktorý katalyzuje aminokyselinu lyzin (aminokyselinu tvoriacu kolagén) na aldehyd, čím umožní kolagénu prepliesť sa. Takto z neho vznikne opäť lano a získa svoje piezoelectrické vlastnosti.
To znamená, že krátky a prirodzený „únik“ kortizolu v bunke umožní kolagénu na krátky čas stratiť šktruktúru a nasiaknuť viac vody, ktorú akoby „rozhádže“. Táto voda vtedy pripomína vodu, ktorú si napustíte z točky. Táto voda sa však následne usporiada okolo proteínu, čím nadobudne štruktúru (už začne pripomínať vodu, ktorá sa prilne na pokožku) a následne voda absorbuje IČ svetlo, vytvorí EZ, ale aj protóny a tento enzým umožní aminokyseline lyzín kolagén zapliesť a spraví ho piezoelektrickým.
To znamená, že takto kolagén dokáže prenášať energiu z jedného miesta na druhý po celom tele. Tiež dokáže reagovať na mechanické stimuly ako ohyb, tlak, ... a meniť ho na elektrický prúd. Toto je tá vlastnosť kolagénu, ktorá chýba ľuďom s fibromyalgiou a tiež je to dôvod, prečo im postupne telo produkuje viac a viac kortizolu, pokým sa nedostanu do stavu vyčerpania.
Tiež je to dôvod Erika prečo si sa cítila lepšie po kortikoidoch.
Hoci tieto lieky lekári predpisujú, no sami nevedia ako pracujú (nie všetci). Glukokortikoidy pomáhajú tým, že jednotlivé proteíny prinútia sa hydratovať (udržia okolo proteínu na čas viac vody), vďaka čomu samotný proteín dokáže udržať okolo EZ a tiež presúvať protóny. Voda tieto protóny absorbuje a prevedie skrz jednotlivé molekuly ďalej.
Inými slovami, glukortikoidy pomôžu na čas degradovaným a zlým proteínom udržať okolo seba nie len exkluzívnu zónu a teda hydratáciu, ale tiež zvládnuť protóny (znížia v bunke pozitívny náboj, a teda zvýšia pH, čím zvýšia jej redox). Tiež teda upravia citlivosť na leptin, pretože ten sa zaujíma o elektróny.
Nezabúdaj, že protóny sú dôležité aj na prácu enzýmu Lyzin oxidáza, ktorý katalyzuje aminokyselinu lyzin, čím umožní kolagénu prepliesť sa. Takto z neho vznikne opäť lano a získa svoje piezoelectrické vlastnosti. Toto je skutočný dôvod, prečo tieto lieky naozaj zaberú a pokým sa cirkadiálny rytmus a stav hypotalamu (PVN) a nadobličiek neupraví, bude neustále tvoriť kortizolu viac a viac, pokým ho nevyčerpá úplne.
Ak sa to stane, nebude to dobré. To znamená, že tieto lieky môžu naozaj stáť za zváženie, no iba ako dočasná barlička, a tiež využívanie chladu a adaptácia na chlad, na ktorú si sa už sama intuitívne viackrát pýtala aj pri kryodynamike Erika.
Keď má kortizol totižto svoju štruktúru, je z neho polovodič. V tomto má teraz výhodu Zuzka, pretože tomu pochopí o kúsok lepšie (teda aspoň dúfam), no postupne, ako bude blog napredovať, dozvie sa to každý lepšie.
To, že je naše telo a časti v ňom vodivé viete, nemusím vysvetľovať. Stačí ak pomyslíš na to, čo sa stane, keď hodíš do vane, v ktorej ležíš fén. Neskúšať doma!
Naše telo teda vedie elektrický prúd, podobne ako kábel, ktorý má každý v stene. Keď zasvietiš, skrz medený kábel v stene prejde elektrický prúd zo spínača do žiarovky.
Podobne sa šíri v tvojom tele, od chodidlá po mozog, skrz kolagén a vodu. Avšak je tu dôležitý rozdiel.
Naše telo je tvorené najmä z polovodičov a nie vodičov. Kábel v stene je vodič. A to je rozdiel.
Medzi vodičom a polovodičom je veľa rozdielov, no jedným z nich je to, že vodič pracuje v teple lepšie a v chlade horšie. Ak kábel v stene zahreješ, prúd bude šíriť lepšie. Ak schladíš, naopak.
Polovodič to však má opačne. V chlade je efektívnejší. Ak mi neveríš, pomysli na svoj notebook. Notebook je z polovodičov. Práve preto ma v sebe ventilátor, ktorý ho neustále chladí a ak ho dáš na slnko, vypne sa, pretože sa prehreje.
Čo to teda pre človeka znamená? Že pomocou chladu dokáže polovodiče v tele zefektívniť a tiež kolagén.
Opäť raz prízvukujem, že chlad nie je, ani nikdy nebol hormetický faktor, ako si to myslia priaznivci otužovania. Chlad je evolučný faktor, ktorý má na naše kvantovo biologické vlastnosti rôzne efekty a jedným z nich je, že nás spraví efektívnejšími.
Tu je ešte zopár príkladov pre lepšie pochopenie pre obe.
Ako súvisí infarkt človeka, respektíve jeho riziko infarktu s tým, že je rezistentný na leptín a v jeho tele je neustále zápal? Odpoveď je EZ a protóny (strata elektrónov).
Na to, aby srdce pumpovalo, potrebuje svoje svaly funkčné. Hádajte z čoho sú svaly zložené. Z kolagénu. Ak sú však mitochondrie konštatne v zlom stave a človek prichádza o elektróny, začína naopak hromadiť protóny, ktoré nemá pod kontrolou. Toto je pôvod zápalu a teda aj leptínovej rezistencie. Preto daný človek vylučuje nadmerné množstvo kortizolu a tiež v nesprávny čas (najmä poobede, kedy stúpa kardiovaskulárna činnosť človeka).
To však znamená, že daný človek nedokáže zapojiť správne lyzín do molekuly kolagénu a stráca jeho správny tvar (jeho lano nedrží pevne). Takto srdce prichádza o piezoelektrický kolagén aj jeho polovodivé vlastnosti. Takto tiež srdce nedokáže kontrolovať protóny, vďaka čomu sa pohyb krvi zhoršuje.
Málo ľudí totižto vie, že pri tvorbe exkluzívnej zóny sú to práve protóny (konkrétne hydroniový ión), ktorý poháňa krv. Ak človek nemá protóny pod kontrolou, jeho krv sa stáva viskóznou (ako med) a jeho srdce stráca štruktúru kolagénu. To znamená, že sa jeho kolagén v srdci stane viac ako želatína a nasiakne viac vody. Čo to pre Vás znamená v praxi? Že jeho srdce sa zväčší.
Toto je fakt, ktorý si vie každý z vás overiť u lekára. Stačí ak sa spýtate, či je srdce chorého človeka väčšie alebo menšie. Odpovie Vám, že pri infarkte sa srdce zväčší. Dôvod je ten, že srdce prichádza o energiu a „spotilo“ sa. Nasiaklo teda viac vody.
Mimochodom, Odporúčam pozrieť popis knihy od Geralda Pollacka Štvrtá fáza vody. Je v mojej knižnici a minulý týždeň som sa ju rozhodol sprístupniť všetkým členom, takže ju môžeš vidieť aj ty Erika. Je veľmi dôležitá.
Tu je odkaz:
https://jaroslavlachky.sk/clenska-zona/moja-kniznica/fourth-face-of-water/
A ak máte moju druhú knihu, tak tam to nájdete tiež aj to, ako sa naozaj krv pohybuje.
Druhý príklad je vyvrtnutý členok. Každý kto to zažil vie, že členok sa obrovský zväčší a nevieme potom chodiť. Dôvod je ten, že pri mechanickom poškodení došlo ku akútnemu mechanickému poškodeniu a degradácií kolagénu, ktorý sa zmenil z „lana“ na „želatínu“ a teda nasiakol veľa vody. Jeho normálne množstvo vody okolo je v pomere ku kolagénu 2 ku 2 a keď sa vyvrtne, zmení sa na 20 ku 1. Preto sa tak zväčšíl, no tiež preto stratil piezoelektrické vlastnosti a človek nedokáže chodiť!
Posledný príklad je plienka. Každý kto niekedy prebaloval dieťa vie, že jeho plienka dokáže nasiaknúť obrovské množstvo vody. Týmto to uzavriem schválne, pretože presne ako tá plienka funguje aj kolagén, ktorý sa rozpletie. A to či už sa tak stane kvôli uvoľneniu kortizolu, alebo akútnemu mechanickému poškodeniu. Efekt je však rovnaký.
Degradovaný a rozpletený kolagén okolo seba nasiakne viac vody, ktorá stratila svoju štruktúru (pripomína viac bežnú vodu z točky), vďaka čomu sa bunka zväčší na objeme a tiež kolagén stratí schopnosť prenášať elektrický prúd.
Presne preto je človek s fibromyalgiou citlivý na mechanické stimuly, ale aj iné ako vôňa, pach a chuť, pretože je tento stimul nesprávne transformovaný a prenesený do mozgu, kde je vyhodnocovaný.
@zuzana12345 v podstate všetkým, čo už vieš a postupne pribudnú ďalšie. Chlad, dodávanie aminokyselín, vysoký prísun JÓDU, sezonne vitamín C, konštantný prísun elektrónov (zem, DHA a strava), plus dostatok fotónov no u teba predovšetkým IČ a UV pomaly.
Tiež sa vyhýbať všetkému s fluorom, u vás aj brom a možno aj chlór, vyhýbanie sa elektronike, priamemu kontaktu s neuzemneným NTB, mobilom,...
Predpokladám, že veci vysie sa dajú a oplatí aplikovať na každého. Myslím aj keď nemá niekto este vážny problém ako fibromyalgia
@tania áno, samozrejme. Dnes je priemerný človek okradany o elektróny konštatne a všetko čo môže urobiť preto, aby ich asi miloval, je super.