Pre zapojenie sa do fóra musíte byť prihlásený. Účet si vytvoríte Zdarma a ak chcete získať prístup aj k súkromnému fóru, môžete sa pridať medzi prémium členov.
⇒ PRIHLÁSENIE | Prémium Členstvo
Ahoj. Zaujima ma este nieco k tejto teme, ked sme o tom pisali predtym. Dufam ze som to napisala spravne, myslim ten nazov cely , aj ked som ho vlastne iba opisala 😀 Chcem sa teda spytat ci dobre rozumiem po poslednom clanku o tej zltacke. ze aj to neokyslicenie moze byt dovod, preco nie je dobre vyuzivat vo vnutri velmi silne svetlo? A moze to teda pripadne zhorsit este situaciu ak ma niekto takuto sezonnu depresiu? Ked si aj sam napisal ze mu to moze pomoct v zlepseni nalady no moze to sposobit ine tazkosti? vdaka🙂
Čiže áno, problém je aj neokysličovanie buniek a hlavne v oku, ak žiarovka alebo obrazovka dopadá aj do oka (čo je u väčšiny). Odborné sa to nazýva HYPOXIA, no keď sa na to pozrieš viac do hĺbky, časom zistíš, ak sa pridáš tiež k zlatým členom, že neokysličovanie závisí od príjmu kyslíka v MITOCHONDRII. Teda od toho ako sa kyslík šíri medzi prvým až štvrtým komplexom kde vznikne na konci VODA.
Tie proteínové komplexy, ktoré sú na poskladanej vnútornej membrane mitochondrie, sa vysporadúvajú s elektronmi, ale aj so SVETLOM, ktoré sa z nich ale aj mimo nich uvoľní. To znamená, že tie KOMPLEXY, od ktorých závisí náš život ale aj tvorba VODY, reagujú na svetlo.
Modre svetlo preniká pomerne hlboko, oproti ÚV, to už vieš. Keď človek vystavuje svoje telo nadmernému jednému spektru bez ostatných farieb, teda napríklad modrej farbe, jeho komplex 1 a komplex 2 prestanú hrať podľa náučných pravidiel a budú "hyper aktívne", čo znamená v reči laika, že rýchlejšie spotrebujú proteín NAD, o ktorom si čítala v knihe, takže základ máš. Takýmto spôsobom vznikne v mitochondrii aj lokálne hypoxia, teda nedostatok kyslíka a VODY a teda bude mitochondria DEHYDRATOVANÁ.
Teraz laicky príklad.
Čo sa stane človeku keď je dehydratovaný? Bude veľmi smädný a keď dostane prístup k vode, začne hltať ako šialený.
Rovnako začne mitochondria prepúšťať dnu to, čo by normálne neprestala a náplní sa vodou z vonku, čím sa "SPOTÍ" a ZVÄČŠÍ.
@jaroslavlachky To s tym nadmernyn svetlom a spotenim ma celkom zaujalo, mozes mi to este nejak jednoducho priblizit ak sa da? Ako sa zvacsi?
@jaroslavlachky a mozno nejaky typ ako este okrem svetla trochu cloveku doppmoct ak ma takuto zmenu nalad v obdobi jesene a zimy? A velka vdaka za odpovede 🙂
@simona-b
Vo videu si všimni, že skutočne iba ODOBRATIE niečoho, v tomto prípade vlkov, pozmenilo celý prirodzený, prírodný cyklus. Celá príroda sa tam zmenila, preto jej niečo chýbalo. Už si to predstav akokoľvek chceš, ako jing a jang, deň a noc, jedenie a hladovanie, spánok a bdenie,... proste všetko má svoj CYKLUS a aj "DVE STRANY MINCE".
Ak jedna strany chyba, musí to pocítiť aj druhá a následne vyvolať nejaký EFEKT.
Svetlo zo slnka prichádza na zem vždy v približne rovnakom pomerne modrej a červenej farby. V poslednom článku som to vlastne aj spomínal a videla si obrázok komplementárnych farieb. Skutočne je MODRÁ s ČERVENOU na opačných koncoch.
Modrá s červenou sú vždy vybalancované v pomerne cca 1:1, zatiaľ čo obrazovky majú približne 4x viac modrej (záleží od typu), tiež majú málo červenej a žiadnu infračervenú,ani UV. Práve nedostatok červenej farby spôsobuje zmenu toku elektrónov v ETC. Všetko čo naruší tento TOK, naruší aj tvar a veľkosť danej membrány. Všetko čo zas naruší jej veľkosť a tvar spôsobí, že mitochondria vylúči väčšie množstvo UV svetlá, ktoré zadržuje. UV svetlo nesie viac energie ako ktorákoľvek časť spektra a keď ho viac strácame, mitochondria to musí kompenzovať rovnako ako dávnejšie spomínaný MEŠEC S PENIAZMI.
Určite si spomínaš, akú metaforu myslím, tu som o tom hovoril.
@simona-b
A k druhej otázke, je veľa vecí, ktoré sa dajú robiť, napríklad aj to SVETELNÉ SPEKTRUM pozmeniť, respektíve upraviť, ako prvý bod. Pretože pri DEPRESII, ale aj teda pri SEZÓNNEJ AFEKTIVNEJ PORUCHE je svojím spôsobom narušená kontrola a tvorba dopamínu. A o dopamíne už čo to vieš.
https://jaroslavlachky.sk/neurotransmitery-1-dopamin-a-serotonin/
Čiže logicky, cez den tráviť aspoň každú hodinku po pár minútach vonku bez okuliarov, alebo keď už nič iné, aspoň sa k otvorenému oknu postaviť s očami a hlavou, samozrejme bez šošoviek, okuliarov alebo inej ochrany.
Ak je človek v interiéri, určite neodporúčam rozsvecovať čo najviac obrazoviek alebo klasických bielych svetiel. Existujú mnohé aspoň čiastočné "náhrad" plnospektralneho svetlá, napríklad fotografy ich využívajú pri fotení, kde je obsiahnutych viac farieb a aj uva myslím.
A ak človek chce ísť ozaj takouto cestou, že nemá moc času byť vonku, tak určite minimálne ráno a večer klasické opatrenia a cez deň využiť takú viac spektralnu žiarovku a ideálne aj UVA k tomu prihodiť a nejakú infra. Tieto svetlá ani neuvidíš cez deň, no tvoje telo ich ixiti, aj keď iba máličko a aj to môže dopomôcť negatívam, ak by človek svietil iba čisto LED alebo nejakými mega svetlami, obrazovkami a tak.
Najhoršia asi varianta, čo ma napadla bohužiaľ, sú bežné Vianoce, aby si mala predstavu, asi vieš čo mám na mysli 😅 zvyčajne úplne všetko vysvietené s LED svetielkami, ešte aj blikajú, do toho TV a rozprávky, vonku tma a koláče... Si jedna z najhoršíc h kombinácii..
Avšak sú aj iné veci také jednoduché, čo môžu pomôcť, tak v skratke píšem. 🤔
1️⃣ Prvá vec je zvýšená konzumácia PROTEÍNU miesto SACHARIDOV, ktoré obsahujú tryptofán a tyrozín. V zime je to aj prirodzenejšie v našich podmienkach. Čiže rybky, mäso, atď. a ideálne to spojiť s bodom dva, teda zaradiť sytu večeru s proteínom po tréningu.
2️⃣ Tiež môže byť vhodný občasný ťažký tréning, ale prízvukujem, že občasný, krátky a intenzívny. Povedzme šprint, nejaké výbušné pohyby, silový tréning, apod., ale krátko (cca 15 až 20 minút) a možno 2 krát v týždni aj menej. Ideálne v poobedných hodinách a hneď potom sa navečeriať, zjesť viac proteínu a potom dobrý spánok. 🙂
Schválne píšem, že kratší, ale samozrejme mladý človek, zdraví, aktívny, kľudne aj ťažšie tréningy zvládne, ak na tom nie je zdravotne zle.
A taktiež ak je človek v pohode a nemá vážne problémy, určite by som skúšal CHLAD. Ma veľký vplyv aj na DOPAMÍN a teda aj na DEPRESIU, a už len laicky keď si predstavíš, že po niečom twom človek cíti vyplavené endorfiny a podobne. No a dopamín je príbeh sám o sebe, ale v tomto prípade funguje podobne, čiže ti zlepší náladu a aj pozornosť a myslenie.
@simona-b A tiež mysli na to, čo som v knižke spomínal aj o TRYPTOFÁNE a aj METIONÍNE.
Sú to obe aminokyseliny, teda súčasť PROTEÍNU, nachádzajú sa najmä v mäse a majú špeciálne úlohy v našej DNA.
Už len toto by ti logicky malo napovedať, že pre EVOLÚCIU musia mať dosť veľký význam, keď ich dôkladne riadi pri ukladaní v DNA a zároveň tryptofan súvisí s mnohými vecami, vrátane SEROTONINU, ktorý nám zlepší náladu a spánok, okrem iného.
@jaroslavlachky To video je velmi pekne a vdaka za tipy. A co tak nieco ako caj z nejakych prijemnych byliniek pred spanim na uvolnenie? Myslis ze mozu aj tsketo veci dost pomoct v tomto obdobi alebo je to skor len take sprijemnenie?
@simona-b
No a samozrejme, ranné slnečné lúče + UZEMNENIE SA (grounding) / bosé nohy spojené so zemou. 👣🌎
ÚZEMNENIE SA je mimochodom najlepší ANTIOXIDANT, aký existuje a taktiež blokuje negatívny dopad, aký na telo má umelé vlnenie (EMP). Kto chce, môže využiť aspoň vhodné barefoot bez gumennej podrážky.
Toto, čo som napísal bude asi najťažšie pripustiť si pre ľudí, ktorí pracujú na NOČNÉ SMENY, no postupom času, ako aj nové a nové výskumy budú pribúdať, verejnosť sa začne zaujímať, budú musieť.
Pre nočné smeny som spomínal dočasný postup v dávnejšie článku ak to niekoho bude zaujímať a samozrejme popri tom treba premýšľať a hľadať spôsob, ako prácu zmeniť.
https://jaroslavlachky.sk/cirkadialny-protokol-1-optimalna-s trava/
Ešte by som sa ťa rád spýtal jednu otázku, keďže vidím, že sa zapájaš vo fóre a zaujíma ma vždy viac názorov, čo si myslíš o minimalistickejšom vyzore fóra? Ak by som zrušil toľko podsekcii a nechal by som iba zopár hlavných fór?
Veľakrát ľudí zmätie, keď majú veľký výber, tak by som ponechal možno dve alebo tri hlavné fóra len, napr. DISKUSIA/PÝTAJ SA, potom STRAVA (tam by boli recepty a veci okolo) a možno ten BIOHACKING. 🤔
A samozrejme súkromné fórum pre bronzových členov jedno a druhe pre zlatých,ako to je teraz. A tiež by som skúsil iný výzor, že už na hlavnej strane bude lepší náhľad a nejaké kľúčové slová vypisovať k danej téme, aby čitateľ videl, čo cca je v danej téme a pripadne lepšie a rýchlejšie našiel, čo hľadá.
Bjdem veľmi vďačný za názor a kľudne aj ďalších, ak si dakdo prečíta 😊
@jaroslavlachky a este jedna otázka, neviem teda ked som citala to forum o stitnej zlaze. Aj pri depresii ma nejaky suvis vapnik?
@jaroslavlachky s tym forom dobry napad. Vyskusaj a uvidis. Ja si napriklad rada prezriem aj toto ale vseobecne je asi naozaj lepsie co najjednoduchsie. Tesim sa ako bude vyzerat 🙂
a este jedna otázka, neviem teda ked som citala to forum o stitnej zlaze. Aj pri depresii ma nejaky suvis vapnik?
SULFÁT sa naviaže aj na CHOLESTEROL, čo mu umožňuje byť vo vode rozpustný. Prečo je to podstatné? Pretože normálne je cholesterol nerozpustný vo vode. Nevie sa v nej pohybovať len tak. Potrebuje k tomu LDL. Keď je sulfátovaný, dokáže sa vo vode hýbať len tak. Rovnako sa spolu so sulfátom priľne na povrch červených krviniek, čo im umožní byť odpudivé od seba navzájom, ale aj od okraja cievy. Vďaka tomuto sa zdravému človeku neupchajú cievy a nevznikne zrazenina, hoci jeho červené krvinky majú v priemere cca 5 nm, zatiaľ čo kapilára iba 3 nm.
Síra a sulfát sú v našej krvi veľmi dôležité, pretože tam robia veĽmi zaujímavé veci. Nejdem to rozpisovať teraz, možno v inom fóre, no sulfát v našej krvi reaguje zo slnečným svetlom a to veľmi elegantným spôsobom. Aj preto je únik vápnika v tele dôležitý.