Chceš sa naučiť, ako byť po zbytok života ZDRAVÝ, PRIMERANE ŠTÍHLY, SILNÝ a VITÁLNY? Chceš optimalizovať svoje ZDRAVIE a DLHOVEKOSŤ zároveň? Tento krátky, ale výstižný PROTOKOL je určený presne na to. Optimalizuje tvoj LEPTÍN a CIRKADIÁLNY RYTMUS a tým pádom aj SPAĽOVANIE PODKOŽNÉHO TUKU tvojou KOLÓNIOU MITOCHONDRIÍ.
Celý PROTOKOL (alebo aj „PREDPIS“ ak chceš) je založený na dvoch veciach: na OPTIMALIZÁCIÍ CIRKADIÁLNYCH RYTMOV a na optimalizácií LEPTÍNU aj citlivosti jeho RECEPTOROV.
Ak si na blogu nový a chceš z protokolu vyťažiť maximum, odporúčam ti prelistovať najskôr tieto predchádzajúce články:
Tento článok bude štruktúrou trochu iný ako obyčajne a preto v skratke napíšem ako som ho rozdelil, aby si vedel kde čo nájdeš, prípadne či môžeš nejaké odstavce preskočiť, ak ti ide iba čisto o STRUČNÉ KROKY. (P. S: Snažil som sa vyhovieť všetkým ľuďom, ktorí vypísali posledný dotazník, no pri otázke, či si želáte STRUČNÝ verzus DLHÝ ČLÁNOK, to bolo 45 ku 55, tak verím že vám vyhoviem. Na konci pripájam každý PROTOKOL aj v krátkom, 1 stranovom pdf súbore na stiahnutie.)
Toto sú TRI KROKY, ktoré sa musí každý NAUČIŤ, PRISPÔSOBIŤ si ich a VYUŽÍVAŤ ich, ak chce byť dlhodobo ZDRAVÝ a FUNKČNÝ. Presne vďaka týmto KROKOM má každý živočích rozdielne TELO aj NERVOVÚ SÚSTAVU a všetko toto EVOLÚCIA uspôsobila tomu, aby živočích žil čo NAJDLHŠIE, NAJZDRAVŠIE, „NAJEKONOMICKEJŠIE“ a NAJHODNOTNEJŠIE, vzhľadom na jeho ÚČEL, aký na tejto planéte má.
Celý môj BLOG, aj KNIHY ťa práve tieto KROKY UČIA, pričom dnešný článok bude venovaný poslednému. Tu sú:
Tieto jednoduché znaky sem píšem schválne ešte pred protokolom, pretože ti poslúžia, aby si vedel, či si môžeš vybrať rovno z „POKROČILÝCH“ (druhý a tretí) alebo potrebuješ nejaký čas aj prvý, „ZAČIATOČNÍCKY“.
Ide o to, že v dnešnej dobe sa stáva nejedenie alebo tzv. INTERMITTENT FASTING (ak ti je pojem neznámy, použi Google) veľmi populárne, no ako pri všetkom, čokoľvek je trendy sa proste len nasleduje a málokto vie, čo je za tým. V tomto prípade je za tým funkcia MITOCHONDRIÍ a LEPTÍNU a ak s niečím takýmto začne človek, ktorý je vnútorne „ROZBITÝ“, ešte do toho nedajbože zaradí TRÉNING, v skutočnosti svoj stav len zhoršuje. (O nevhodnom tréningu sa dočítaš o chvíľu). To, že naše TELO dokáže prirodzene fungovať aj v čase keď nejeme, sme nalačno, apod., je normálne. No musíme mať na to ADEKVÁTNE STIMULY z PROSTREDIA, FUNKČNÚ RIADIACU JEDNOTKU (LEPTÍN) a FUNKČNÝ MOTOR (funkčnú KOLÓNIU MITOCHONDRIÍ), ktorá spaľuje podkožný TUK, z ktorého tvorí kvantá VODY.
Preto by mala byť PRVORADÁ optimalizácia ČASU KEDY JEME, ČO JEME a až potom ČASU KEDY NEJEME. Takýmto spôsobom sa optimalizuje samotný LEPTÍN aj ostatné HORMÓNY (vrátane štítnej žľazy).
Ak si niekto myslí, že je prvoradé čo najmenej jesť, respektíve, čo najdlhšie NEJESŤ, je na omyle. Rovnako sa mýlia ľudia, ktorí si myslia, že je jedno, či budú jesť o deviatej večer a potom budú 16 a viac hodín nejesť, ako keby sa najedli povedzme o šiestej večer a rovnako dlho by potom nejedli.
Ako som už naznačil v článku o CIRKADIÁLNYCH GÉNOCH PER, naša pečeň aj tráviaci trakt majú vlastné oscilačné mechanizmy, pomocou ktorých dokážu potravu správne SPRACOVAŤ, no iba v istom časovom horizonte (cca do 12 hodín) a prispôsobujú sa ČASU, kedy POTRAVU zvykneme jedávať. No stále sú tu aj hlavné hodinky v SCN, ktoré vysielajú signály do ostatných častí tela a usmerňujú ich.
„Spomínaš na prirovnanie s NOVINÁROM na voľnej nohe, ktorý síce pracuje sám, zháňa si vhodne interview a námety na články, no aj tak sa sem tam musí hlásiť u ŠÉFA, ktorý mu určí smer? Presne takto to funguje s TRÁVIACIM TRAKTOM a MOZGOM v našom TELE.“
Najjednoduchší spôsob, ako zistíš, či si na tom s LEPTÍNOM ZLE, je zdravý sedliacky ROZUM, prípadne ZRKADLO a štipka ÚPRIMNOSTI.
(Poznámka: Ak patríš k ľuďom, ktorí si robia aj rôzne krvné testy, atď. skvelé ukazovatele sú HsCRP=mal by byť blízko nule, INZULÍN nalačno= ideálne pod 3 mIU/L, TAG (triacylglycerol) musia byť nízko= okolo 0,5-0,8 mmol/L, prípade sa dá zmerať aj samotne sérum Leptínu v krvi [12])
Toto sú znaky, podľa ktorých zistíš, že si na tom už lepšie a môžeš si dovoliť posunúť sa na POKROČILÝ PROTOKOL (napr. Level 2 alebo Level 3), prípadne viac experimentovať.
– budeš sa ráno ľahko prebúdzať s množstvom energie, [1]
– večer budeš ľahko zaspávať, [2, 3, 4]
– budeš mať cez deň veľa energie, [5]
– budeš sa cítiť v teple, hoci tvoja telesná teplota v priebehu najbližších mesiacov paradoxne klesne,
– budeš mať každý deň pravidelnú stolicu, a to bez výnimky, [6, 7]
– NIKDY sa ti nestane, že pôjdeš v noci na WC, [8]
– bez problémov a bez hladu vydržíš medzi jedlami 5 až 10 hodín, [9]
– budeš menej hladný aj smädný, [10]
– upraví sa ti hmotnosť, vzhľadom na tvoj typ postavy,
– budeš mať lepšiu náladu aj zmýšľanie,
– budeš sa menej potiť a iba vtedy, keď treba, [11]
– problémy s HLADOM aj neovládateľné chute na SLADKÉ sa vytratia a rovnako zmiznú mnohé PREJAVY s tým spojené (roztrasené ruky, výkyvy nálad, únava, ospalosť cez deň, …)
– RAŇAJKY musia obsahovať dostatok PROTEÍNU a primerane TUKU, prípadne SACHARIDOV. O proteínoch som písal TU. Mladí, štíhlejší ľudia môžu jesť viac sacharidov, ostatným odporúčam viac TUK. Momentálne je však výhoda, že máme vhodné ročné obdobie aj na konzumáciu sacharidov.
– Proteínu si ráno dopraj, kľudne aj 40 – 80 g, podľa váhy a podľa toho, ako dlho budeš po raňajkách sýty. Ak nebudeš hladný aspoň 4 až 5 hodín potom, našiel si svoju primeranú hranicu. Ak hladný budeš, ďalší deň skús pridať a uvidíš.
– Proteín má ráno 3 NENAHRADITEĽNÉ FUNKCIE a to, že stimuluje tvorbu ŽALÚDOČNÝCH ŠTIAV, ktoré pretrvávajú ešte niekoľko hodín potom, stimuluje POCIT NASÝTENIA a slúži ako STAVEBNÝ MATERIÁL, pretože CHORÍ a OBÉZNI ľudia musia viac nahrádzať svoje poškodené BUNKY aj MITOCHONDRIE.
– Skvelé možnosti sú vajíčka, mäso, šunky, tvrdé a fermentované syry (ideálne je, že sa dá pripraviť viac na večeru a zvyšok poslúži ako raňajky), prípadne, hoci toto ber ako poslednú možnosť, aj PROTEÍNOVÉ PRÍPRAVKY. V takomto prípade si nekupuj žiadne IZOLÁTY, ale čo najmenej spracovaný proteínový prípravok (srvátkový koncentrát, prípadne vhodný kolagén, atď.).
(Poznámka: V mnohých veciach chcem ľudí učiť dôslednosti, no som tiež REALISTA a viem, že nie všetko je v živote dokonalé. Sám využívam aj tieto veci, zvyčajne cez rušné víkendy, ako moje prvé jedlo z dvoch, pretože je to RÝCHLE, PRAKTICKÉ, a poslúži mi to v istých situáciách viac, ako keby som zjedol povedzme BIO CELOZRNNÉ VLOČKY, OVOCIE a niekedy je to dokonca lepšie, ako nejesť vôbec. Napr. v dňoch, kedy ťažko a často trénujem, keďže som veľmi štíhly a druhý dôvod sa dozvieš ochvíľu.)
(Poznámka: U zdravého človeka je v ranných hodinách v mozgu vylučovaný KORTIZOL, ktorý sa slangovo označuje ako hormón STRESU. Tento hormón nás prebúdza, zvýši tlkot srdca, atď. Večer naopak klesá. Obézni a chorí ľudia majú paradoxne kortizol vyšší buď celý deň, alebo neskôr večer. Kortizol sa však tvorí z CHOLESTEROLU a má podobnú dráhu tvorby ako všetky STEROIDNÉ HORMÓNY. Toto sa týka aj žien.
Z minulého článku vieš, že LEPTÍN sa tvorí v podkožnom tuku, odkiaľ prechádza do krvi a v noci prechádza do MOZGU do SCN. Ak však niekto trénuje ráno, KORTIZOL prestrelí svoju HRANICU, a celý OSCILAČNÝ CYKLUS je narušený. Jeho ostatné hormóny budú mať posunuté cykly a Leptín v noci nedokáže mozgu povedať, aký je stav ELEKTRÓNOV v tele.)
Ešte raz si prezri vyššie rozpísané ZNAKY fungujúceho leptínu. U niekoho to potrvá 2-4 týždne, u niekoho možno dva mesiace, no až sa tvoj stav, váha aj pocity zmenia, neodporúčam ti ostávať pri niečom takomto neustále. Myslím, že to aj sám zistíš už v PRIEBEHU, že ti viac bude vyhovovať jesť iba 2 krát, prípadne RAZ. Tiež budeš mať viac ENERGIE (či už na TRÉNING, POHYB, PRÁCU alebo nejaký KONÍČEK) a presne na toto sú vhodné ďalšie 2 PROTOKOLY.
Takýto postup je vhodný pre veľa ľudí, ktorým bude vyhovovať RAŇAJKOVAŤ. Je vhodný predovšetkým pre mladších a starších ľudí, kvôli zvýšenej potrebe opravovať a regenerovať BUNKY, ale aj pre ľudí, ktorí majú napríklad malé deti, s ktorými chcú stráviť spoločné RÁNO pri raňajkách a chcú, aby mali výdatné JEDLO, ktoré im dodá všetko potrebné pred tým, ako pôjdu do školy/škôlky.
Bohužiaľ, väčšina rodičov si radšej zvolí pohodlnejšiu možnosť, v podobe keksíku, croassantu, atď., no verím, že ak čítaš môj BLOG, záleží ti na ŽIVOTE SEBA, aj SVOJEJ RODINY a toto sa ťa netýka.
(Menej ako 6,5 hodín spánku dlhodobo, neodporúčam nikomu. Snaž sa udržiavať v priemere na 7 až 7,5 hodinách spánku a to vždy.)
(Ak si sa dostal sem, mal by si už poznať, ako sa cítiš, keď si plný energie, nemáš neovládateľný HLAD ani CHUTE a teda vieš rozlíšiť ako ti bude, keď povedzme budeš v takomto stave 2 dni po sebe ŽÚROVAŤ do rána. V skratke, bude ti na nič. Nevravím teda, aby si to nikdy nerobil, sme ľudia, ale nespoliehaj sa na to, že ak budeš 5 dní v týždni fungovať v nejakom režime a 2 dni úplne naopak, všetko bude OK. Pretože NEBUDE. Ak teda budeš niekde do rána, radšej si druhý deň, ak potrebuješ, pospi o niečo dlhšie, prípadne si zdriemni cez deň, zredukuj svoju aktivitu, no už druhý deň funguj normálne. Nastav si budík a vstaň, ako by si mal vstávať normálne a rovnako s časom spánku. Tvoj CIRKADIÁLNY RYTMUS sa veľmi rýchlo navráti nazad a ver mi, že s ním aj tvoja ENERGIA.)
(Poznámka: Hlavne sa nevystav hneď umelému a silnému svetlu. Teplo žlté žiarovky sú fajn, no povedzme studeno biele a klasické LED aj všetky dispeleje si nechaj na neskôr. Tvoje OKO je uspôsobené tak, že paradoxne ráno ťaží z nižšej teploty svetla, pretože vtedy regeneruje dôležité fotoreceptory, ktoré začne využívať akonáhle slnko vystúpi nad obzor. Preto je najideálnejšie vstávať dokonca ešte pred východom slnka.)
(Takýmto spôsobom sa môžeš v priebehu mesiacov až 2 rokov ľahko prepracovať aj k dobrej ADAPTÁCIÍ NA CHLAD, ako to popisujem aj v KNIHE. Ak budeš využívať každý deň aspoň takúto krátku sprchu, v priebehu mesiacov, ako sa bude vonku ochladzovať a bude sa znižovať aj teplota vody v potrubí, tvoje telo si bude prirodzene zvykať. Neskôr možno zistíš, že zvládneš aj dlhší kúpeľ, atď.)
(Tento KROK je niečo, čo ti samo o sebe veľmi pomôže s ÚPRAVOU POSTAVY v priebehu mesiacov až rokov, pretože tvoje MITOCHONDRIE v KOSTROVOM SVALSTVE sa nie len zmnožia, ale aj zefektívnia a rovnako sa zmnožia a zefektívnia NERVOVÉ PREPOJENIA MOZGU. Aj preto sa ti časom upraví MYSLENIE, ako som to spomínal vyššie.)
(Netvrdím, že nemôžeš trénovať RÁNO, ani nalačno, no neodporúčam to robiť pravidelne a formou dlhých tréningov. V prvom rade je rozdiel medzi normálnym pohybom a tréningom. Osobne napríklad celý deň a hlavne doobeda, využívam rôzne pohyby ako DLHŠIA CHÔDZA, VIS na KRUHOCH/HRAZDE a rôzne zhyby aj výdrže, STOJKA NA RUKÁCH, KLIKY V STOJKE, PLUNCH, atď., no nijako ma to nevysíli a neberiem to ako tréning. Toto je TO, čo som písal v BODE VYŠŠIE.)
(Ak chceš maximalizovať svoju SVALOVÚ aj KOSTROVÚ HYPERTROFIU, snaž sa TRÉNOVAŤ SPRÁVNE, KRÁTKO a INTENZÍVNE. Trénuj v poobedňajších hodinách (13-18:00) a do hodiny potom zjedz svoju VEČERU podľa ďalšieho bodu. Takýmto spôsobom ZTROJNÁSOBÍŠ PROTEÍNOVÚ SYNTÉZU. [15] Ak to robíš ešte aj VONKU, keď je teplota pod 10°C, tvoja spotreba KYSLÍKA STÚPNE a SPAĽOVANIE MASTNÝCH KYSELÍN vo svaloch sa zvýši až o 400%.)
(Vychádzam z toho, čo som načrtol v článku o CIRKADIÁLNYCH PER GÉNOCH. Tvoja pečeň má od prvého sústa za deň po posledné, cca 12 hodín dokedy bude správne riadiť a vylučovať tráviace PROCESY a ENZÝMY. Preto odporúčam nájsť si nejaký cca 10 hodinový alebo kratší časový horizont, v ktorom je logicky započítané aj samotné jedenie.)
Čo počítanie kalórií alebo množstvo JEDLA, aké máš zjesť? Kalórie nepotrebuješ, jedlo si vychutnaj, jedz celú a skutočnú potravu a keď budeš sýty prestaň. Ak ťa to neuspokojilo, v tretej časti (POZNÁMKY KU PROTOKOLOM) nájdeš detailnejšiu odpoveď.
Uprednostni TUKY s MASTNÝMI KYSELINAMI, ktoré sú stredné a dlhšie (10 až 18 uhlíkov), ako som to opisoval aj v článku. Tieto tuky sa dlhšie v tele rozkladajú, mitochondrie ich dobre spaľujú, dlho ťa zasýtia a ty v kľude vydržíš aj 5 hodín pred spaním už nejesť, aj celú noc až do ďalších raňajok.
(Poznámka: Tuky so stredným a dlhším reťazcom sa označujú ako MCFA a LCFA, ideálne keď majú 10 až 18 uhlíkov, a ich názvy nájdeš napríklad TU. Nižšie však ponúkam zoznam potravín, v ktorých sú už zahrnuté, prípadne môžem o výbere mastných kyselín neskôr spísať samostatne článok.)
(Tvoj mozog vypúšťa KORTIZOL nezávisle od času tvojho budíku a neustále zvoniaci budík ťa vystresuje ešte viac a dlhodobý výsledok bude podobný, ako som to opisoval pri trénovaní ráno. Spomínaš na problémy so steroidnými hormónmi? Schválne, koľko žien poznáš, ktoré takto „vstávajú“ a majú problémy s rastom VLASOV, menštruačným cyklom, atď.? Ako bonus si zapamätaj, že BUDÍK je jedna z vecí, s ktorou sa nedohaduje. Večer by si mal vedieť, aký máš program na ďalší deň aj čas, kedy potrebuješ vstať. Ak nevstávaš automaticky, nastav si budík na kedy potrebuješ a vstaň. BODKA.)
Tento protokol obsahuje väčšinu rovnakých KROKOV ako predchádzajúci, preto budem vždy písať iba úvodný HLAVNÝ BOD. Protokol je vhodný pre ľudí, ktorí skúsili na chvíľu prvý (začiatočný) a cítia sa lepšie, ale aj pre všetkých, ktorí sú pomerne mladí, zdraví a chcú do toho proste „vhupsnúť“.
V druhom prípade však odporúčam najskôr prezrieť a odsúhlasiť ZNAKY FUNGUJÚCEHO LEPTÍNU, potom niečo NAŠTUDOVAŤ (začni BLOGOM, mojou KNIHOU, iné knihy, GOOGLE, atď. ) a samozrejme dať tomu istú POSTUPNOSŤ, pretože hoci môžeš mať pomerne dobré MITOCHONDRIE (respektíve nemali ešte čas sa pokaziť, ako je to u starších ľudí), neznamená to, že sú výkonné. Zvyčajne sú výkonné v istých častiach tela, no v iných nie.
Ak sa teda vrháš rovno sem, odporúčam ti z týždňa na týždeň zavádzať pomalé zmeny. Napíšem ti môj príklad z minulosti, verím že ti napovie.
(Tiež som bol mladý, keď som s týmto začal, no zdravotne som nebol úplne OK a rozhodol som sa zmeny zavádzať síce rýchlejšie, no aj tak s prehľadom. Dovtedy som bol zvyknutý jedávať 5 až 6 krát za deň, raňajkoval som hneď po zobudení, cca o 5:00 a posledné jedlo bol proteín večer, cca o 21:00. Začal som samozrejme aj s úpravou TOHO, čo som jedol, no teraz napíšem, čo sa dialo s ČASOM. Raňajky som presúval z týždňa na týždeň o pol hodinu, až pokým som sa dostal na čas kedy jedávam teraz. Na cca 11:00. Potom som začal presúvať aj večeru, pokým som sa nedostal na cca 18:00. No a jedlá medzi tým som prispôsoboval, z 5 až 4 jedál za deň na tri a postupne na dve. Momentálne už roky jedávam dve jedlá denne a občas iba jedno, prípadne 1 až 2krát do roka dlhší, niekoľkodňový pôst.)
(Takáto „zmena“ u priemerne zdravého človeka potrvá ROK až TRI ROKY, no zmeny, ktoré potom budeš vidieť sú veľké. Niektoré zmeny, ktoré môžeš potom pozorovať sú: všetky znaky dobre fungujúceho leptínu, plus tvoje zvládanie teplôt bude lepšie. Tvoja štítna žľaza bude pracovať inak, budeš zvládať dobre TEPLO aj ZIMU, no paradoxne ti klesne TELESNÁ TEPLOTA.)
!!! UPOZORNENIE: Tento bod býva najčastejšou chybou, s ktorou sa stretávam najmä u mladých tzv. „rýchlopečených“ ľudí. Myslím tým ľudí, ktorí chcú všetko RÝCHLO a HNEĎ. Naše telo takto bohužiaľ nefunguje. Zvyčajne sa dá veľa vecí pokaziť RÝCHLO, no ich náprava paradoxne trvá DLHO. Nejedenie je veľmi dobrá vec, no musí to byť zosúladané s CIRKADIÁLNOU BIOLÓGIOU.
(Ak niekto jedáva neskoro večer a hoci potom strávi aj 20 hodín nejedením a pohybom, čím si opraví obrovské množstvo BUNIEK a MITOCHOONDRIÍ, obávam sa, že to dlhodobo nepostačuje, vzhľadom na meniace sa PROSTREDIE okolo nás, ktoré vyčerpáva neustále viac a viac KMEŇOVÝCH BUNIEK a zvyšuje našu potrebu nahrádzať v tele PROTEÍNY. Obzvlášť nie každému, pretože je obrovský rozdiel, ak sa niekto narodil povedzme pred rokom 1990, nemal v detstve zdravotné problémy, bol dlho kojený, verzus niekto narodený po roku 2000, so zdravotnými problémami, atď.)
(Toto ti dá zároveň aj ODPOVEĎ na ČASTÚ OTÁZKU s CHRÁPANÍM u mladých ľudí. V noci ich telo potrebuje veľa KYSLÍKA, aby z prijatej potravy vytvorili dostatok VODY, CO2, aj TEPLA a preto často zažívajú chrápanie. Výhodou je, že je to DOBRÝ ZNAK, ak sa človek cíti ráno odpočinutý, nebudí sa, atď. Zlým znakom však je, ak sa človek ráno cíti zle, nevyspatý, pretože to znamená, že regeneračné procesy počas spánku neprebehli. Ak je chrápanie dlhodobé a nepríjemné, najjednoduchším riešením je začať jedávať skôr a zmenšiť objem večere.)
(Povedzme, že vstaneš o 5:00, kávu vypiješ o 6:00, jedlá máš o 11:00 a 17:00, tak stále je to ideálne. Takýmto spôsobom môžeš fungovať podľa mňa aj DLHODOBO bez vedľajších následkov.)
Tento protokol ťa predpokladám nepoteší, ak je to tvoj prípad, no čím skôr si to uvedomíš, tým skôr s tým niečo spravíš. Najskôr napíšem čo musíš spraviť, ak si skutočne vážiš svoje ZDRAVIE aj ŽIVOT a potom napíšem dočasný PROTOKOL, ktorý ti pomôže pri tomto životnom a pracovnom nasadení vydržať čo najdlhšie v najlepšom ZDRAVÍ.
Napíšem slová, ktoré povedal jeden americký lekár a skvelo sa teraz hodia.
„Ak pracuješ v noci, na smeny a nechceš to zmeniť, hovoríš tým, že ti viac záleží na tých pár eurách, ktoré zarobíš, ako na vlastnom ŽIVOTE.“
Jack Kruse
Viem, že je táto veta trochu pritiahnutá za vlasy, najmä v našej krajine a pri finančných problémoch, aké tu mnoho ľudí má, no musíš si určiť svoje priority.
Ak je pravda, že nemáš na výber a máš teraz len prácu, kde musíš pracovať v noci, aby si uživil seba a rodinu, neznamená to však, že nemôžeš už teraz začať SPRIADAŤ PLÁN, ako to zmeniť. Či už nejakým vlastným podnikaním, hľadaním inej práce, atď. Iné možnosti sú vždy, no nie každý je ochotný vložiť ČAS, TRPEZLIVOSŤ a ÚSILIE, aby ich NAŠIEL.
Z akých potravín by si si mal vyberať? Najprv napíšem krátky a stručný ZOZNAM a potom zopár BODOV.
POTRAVINY S VYSOKÝM OBSAHOM PROTEÍNOV:
POTRAVINY S OBSAHOM VHODNÝCH TUKOV:
POTRAVINY S OBSAHOM VHODNÝCH SACHARIDOV:
(Poznámka: Pečivo, lepok aj zemiaky odporúčam vyradiť minimálne na čas niekoľkých týždňov, a potom ich konzumovať striedmo a sledovať svoje reakcie a pocity. Ak nebudú robiť problémy, zaraď ich sezónne do jedálnička podľa potreby.)
PRÍLOHY a SLADKOSTI:
ODPORÚČANÉ KOMBINÁCIE:
NEVHODNÉ KOMBINÁCIE:
Na ukážku pripájam OBRÁZKY môjho týždenného nákupu KVALITNEJ POTRAVY (podľa mňa). Prvý nákup bol na jeden týždeň a druhý na druhý týždeň. Takto nejako, s malými obmenami, to u mňa vyzerá asi posledné 3 až 4 roky. Samozrejme využívam denne rôzne zeleniny, v lete šaláty, zavárané prílohy, cibuľu, prípadne ľúbim mrazenú zeleninu a z tohto všetkého si vyskladám množstvo chutných a kvalitných jedál.
Zopár POSTREHOV/POZNÁMOK ku veciam, ktoré si čítal vyššie.
Kalórie počítať nepotrebuješ, jedlo si vychutnaj, jedz celú, skutočnú potravu a keď budeš sýty prestaň. Znie to jednoducho, no vyžaduje to trochu času, aby si si našiel svoju zlatú strednú cestičku. Napíšem ti však moje 2 rady, ktoré môžeš využívať hneď:
Tento bod sem musím napísať, pretože verím, že veľa ľudí pri čítaní napadne. Vysvetlím ti to na vlastnej skúsenosti. Asi pred 3 rokmi som mal s kolegom rozhovor o STRAVE, kedy sa ma pýtal, prečo jem iba 2 krát za deň, keď v minulosti som jedával viackrát. Vec som mu objasnil, no jeho prvá odpoveď bola: „no veď jasné, veď ja to tak robím odjakživa tiež.“ Vravel mi, ako si dá prvé jedlo až na obed a potom druhé večer, keď príde z roboty. Keď som sa ho však spýtal na detaily, bolo to úplne inak.
Jeho deň začína „klasicky“ tým, že ráno o šiestej si dá kávu s „iba“ 2 lyžičkami cukru, asi o 9:00 nejaký banán alebo keks a potom jeho „PRVÉ“ JEDLO, ktorým je OBED. Počas dňa pije asi každú hodinu a pol kávu a pred tým, ako si dá doma večeru, zje ďalší banán/jablko/keks. Večeru zjedol o nejakej siedmej až ôsmej hodine večer a zvyčajne po nej zvládne ešte nejaké lupienky pred TV. Predpokladám, že ti došlo kam tým smerujem.
Bol by si prekvapený, ale najpokročilejší vedec, ktorým je mladý lekár Satchin Panda, ktorý robil prieskum na obrovskom množstve ľudí a má veľmi veľa dát o ich stravovaní zistil, že hoci viac ako polovica ľudí tvrdí, že jedia iba 12 hodín, v skutočnosti do svojho tráviaceho traktu servírujú potravu 15 a viac hodín denne. [19]
V predchádzajúcich článkoch som sa k tomu vyjadroval PODROBNEJŠIE, preto teraz iba stručne. PRÍRODU, MITOCHONDRIE, ani BUNKY nezaujíma naša VIERA a ja sa nepovažujem za DIETOLÓGA. Skôr sa považujem za človeka, ktorý premýšľa viac TECHNICKY (ako INŽINIER), ktorý ťa chce naučiť, ako tvoje telo funguje.
Ak žiješ adekvátne, vzhľadom na tvoj HAPLOTYP a PROSTREDIE, môžeš si dovoliť byť od jari do jesene VEGETARIÁN, no v zime NIE. Osobne si myslím, pretože chápem presvedčenia takýchto ľudí, že najlepší KROK, aký môžeš spraviť je, stať sa PRESKETARIÁN. [17]
Takto sa označujú ľudia, ktorí jedia RASTLINNÚ STRAVU, no konzumujú aj RYBY. Myslím, že takáto „ZLATÁ STREDNÁ CESTA“ ti umožní do veľkej miery napĺňať vlastné presvedčenie, no zachovať si popri tom aj 100% zdravie. Rozhodnutie je však na tebe.
„Každý máme slobodnú VOĽBU, no NÁSLEDKY, ktoré z voľby vyplynú si NEVYBERÁŠ. Tým musíš ČELIŤ.“
Zapamätaj si teda, že čím menej ENERGIE máš a čím viac si CHORÍ, starší/mladší a čím viac potrebuješ telo OPRAVIŤ/ZREGENEROVAŤ, tým viac ŽIVOČÍŠNEJ STRAVY potrebuješ jesť a naopak. Rastlinka je 100% zo svojho života VONKU, pripojená koreňmi k Zemi a na slnku. Ona na sebe nepotrebuje koncentrovať toľko energie.
(Okrem toho, živočíchy v sebe majú veľa stavebných látok, vrátane ŽELEZA, MEDI, ZINKU, až po B vitamíny, ktoré sú pre nás potrebné. Čím slabšiu kolóniu mitochondrií máš, tým viac tieto látky potrebuješ nahrádzať.)
Zvyčajne nájdeš 2 tábory ľudí. Jedny ho považujú za ZLO a druhým je to ukradnuté. Ja ti dám krátky, ale výstižný POHĽAĎ CIRKADIÁLNEJ BIOLÓGIE.
„GLUTÉN a LEPOK rastú v istých podmienkach, pretože majú za úlohu vyvolať istú IMUNITNÚ ODOZVU, ktorá živočícha POSILNÍ, no stanú sa pre človeka ZLÝMI, ak ON NEŽIJE vo vhodných PODMIENKACH. Rozumieš?“
Pozri si tento krátky príspevok na mojom Instagram-ovom profile, kde som spomenul, že naša DNA pozostáva z veľkej ČASTI z VÍRUSOV a tzv. „SKÁKAJÚCICH GÉNOV“. Ich úloha je ľahko a rýchlo pozmeniť DNA hostiteľa, aby sa rýchlo adaptoval na meniace sa podmienky prostredia. Tieto GÉNY sa však ZAPÍNAJÚ iba vďaka PODMIENKAM, ktoré ich spustia. To znamená, že SVETLO a ELEKTROMAGNETICKÉ VLNENIE v akom žiješ, ZAPÍNA tieto GÉNY, ktoré potom rozhodnú aj o tom, ako dokážeš STRÁVIŤ alebo naopak NESTRÁVIŤ danú potravu.
Hádaj čo. Tento GÉN, ktorý je zodpovedný za prejavenie CELIAKIE, sa nachádza práve v „SKÁKAJÚCICH GÉNOCH“ v našej DNA. [18]
„Nie ten LEPOK je zlý, ale PROSTREDIE, v akom žiješ, ho pre teba robí zlým.“
Preto odporúčam, minimálne zo začiatku, vyradiť tieto veci ÚPLNE a naopak neskôr ich zaradiť NAZAD. Tuto môže nastať nedorozumenie, pretože niekto si myslí, že ich vyradenie by malo byť NAVŽDY. Ja si to nemyslím, pokiaľ nemáš diagnostikované problémy a necítiš sa po konzumácii obzvlášť zle. Ide o to, že ak ich budeš jesť SEZÓNNE a OBČAS, tvoje telo práve vďaka tráveniu týchto „zlých“ látok ZOSILNIE (laicky povedané). Podobne ako s inými stresormi, vrátane VÍRUSOV a INFEKCIÍ. Ak by si sa nikdy nevystavil ŠPINE, BAKTÉRIAM, či VÍRUSOM, tvoja IMUNITA by s nimi nevedela dobre bojovať.
(Pozeraj sa na veci z viacerých uhlov, no hlavne premýšľaj. Ak máš pečivo rád, skúsil si ho na čas vyradiť, zaradil si ho nazad a bez problémov, skús si nájsť nejakú vhodnú formu pre teba. Možno niečo z kvásku, apod. Ak však berieš pečivo ako občasnú „chuťovku“, prípadne rýchle doplnenie SACHARIDOV, zameral by som sa skôr na obyčajné z bielej múky. Čím viac bola múka spracovaná, tým menej látok a ťažkostí pre telo a tým rýchlejšie strávenie.)
Ak si mladý, zdravý, postačuje ti INŠTINKT. Pi čistú vodu a v kupovaných sa vyhýbaj FLUÓRU, či BRÓMU. Mladý človek potrebuje menej vody, pretože jeho mitochondrie jej tvoria dostatok. Starší ľudia a všetci so zlým zdravotným stavom, s nedostatkom energie, musia piť viac. Povedzme teda, že 20 až 30 ročný mladý muž, si vystačí v bežný deň s 2 litrami, zatiaľ čo 50 ročný s 5 litrami.
Rovnako sa riaď svojim PROSTREDÍM. Čím viac TECHNOLÓGIE máš okolo, tým viac vody potrebuješ. Ak sa pýtaš PREČO, skús si uvariť STEAK, odlož ho, daj ho na druhý deň do mikrovlnky a zjedz ho. Bude suchý a DEHYDRATOVANÝ. Presne to isté sa deje s každým z nás.
Myslím, že netreba zdôrazňovať. Odporúčam hlavne v začiatočnom protokole striktne a ostatní, ktorí sa cítia dobre, už podľa POCITOV. Prezradím ti to, čo už bolo zašifrované v ÚVODNYCH ZNAKOCH LEPTÍNU. Ak tvoja CIRKADIÁLNA BIOLÓGIA funguje dobre, tvoja STOLICA BUDE PRAVIDELNÁ a ty sa budeš všetkého BORDELU, ktorý zješ, ľahko zbavovať.
V praxi to znamená toľko, že počas jari až jesene, kľudne uprednostni OLIVOVÝ OLEJ, prípadne KOKOSOVÝ OLEJ a počas ZIMY radšej MASLO a iné živočíšne TUKY. Tiež radšej jedz JABLKO a HRUŠKU, ako BANÁN, či MELÓN.
Konzumácia RÝB a MORSKÝCH PLODOV je nenahraditeľná, obzvlášť pre moderný spôsob života. Nateraz si pozri aspoň tieto 2 KRÁTKE PRÍSPEVKY (nájdeš ich TU a TU) a zvyšok sa dozvieš časom na blogu alebo v mojej KNIHE.
Ak teda tráviš väčšinu času v INTERIÉRI, vadí ti priame SLNKO aj CHLAD, odporúčam ti minimálne 5 krát v týždni konzumovať RYBU, pokým sa nebudeš cítiť lepšie. Môže to trvať aj 3 roky. Ak máš prácu v kancelárií za počítačom, odporúčam ti jesť RYBY 5 až 7 krát v týždni. Pre nás najvhodnejšie a cenovo najprístupnejšie sú podľa mňa KREVETY, SARDINKY, MAKRELA, LOSOS (pre fajnšmekrov ako som ja možno USTRICE). Ideálne DIVOKO LOVENÉ z oblasti chladného mora (údená, uvarená, udusená, atď.) a ak si zdravý, aj KONZERVA je lepšia ako NIČ. [19]
Naše ČREVÁ, BAKTÉRIE v nich, aj tráviaci trakt sú uspôsobené na celé a väčšie kusy potravy, ktoré dlhšie rozkladajú. Klasické zeleninové ŠŤAVY a podobné veci, ktoré bežne poznáme z reklám ako „ZDRAVÉ“, sú naopak viac na ŠKODU.
Dve jedlá dennebez hladu ber ako znak toho, že máš v poriadku MITOCHONDRIE. Ak nedokážeš bez problémov takto fungovať vieš, že z teba ELEKTRÓNY vo veľkom odchádzajú a telo si pýta neustálu donášku (spomeň si na článok o KALÓRIACH).
Ak konzumuješ radšej tri jedlá, alebo chceš občas jesť viackrát, odporúčam ti ponechať ČAS od prvého a posledného jedla ROVNAKÝ a jesť radšej hocikedy medzi tým.
Ak máš akékoľvek otázky, napíš mi ich nižšie do KOMENTÁRA, nech z toho môže ťažiť viac ľudí. Vytvoril som aj krátky DOTAZNÍK (pre tých, ktorí radšej anonymne), kde mi môžeš zanechať svoje OTÁZKY, prípadne niečo, čo ti v protokole chýbalo. Ak sa nazbiera v priebehu týždňa viac ľudí s rozumnými otázkami, rád napíšem cez víkend POKRAČOVANIE ČLÁNKU formou Q&A. Či už článok, alebo podcast.
Chcete z informácií načerpať ešte viac?
Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!
Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, rady a Tipy!
Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu!
Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :)
Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)
Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!
Co s tymi, ktori maju problemy so zaludkom alebo zlcnikom a nemozu jest tuky, pripadne len malo a mali by jest menej a castejsie? Napr. ja mam zatial blato v zlcniku. Ak si dam do poriadku cirkadialny rytmus, mam sancu zabranit tomu, aby sa mi vytvorili kamene?
Čo sa problémov so žlčnikom týka, prioritné dve veci sú vitamín K2, ktorý je zvyčajne v zlom stave a potom žlč a teda je zhoršené vstrebávanie aj trávenie tukov.
Pri tvorbe žlčových kameňov samozrejme nie je presne možné vedieť, kde je priama príčina, no to čo vieme je, že práve vylučovanie, tvorba a sekrecia dôležitých hormónov ako melatonin, ktorý následne kontroluje aj vylúčenie a konverziu cholesterolu je kľúčová. A teda adekvátny cirkadialny (diurnálny) cyklus, ranné slnečné svetlo a večer tma (bez umelého svetla, ktoré to je oko zachytí) je podstatný. Viď napr tu:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10960434/
Tiež sa tieto problémy často vyskytujú u ľudí s hormonálnymi problémami (toto majú podľa štatistík najmä ženy a nad 40 rokov), ale aj pri dlhodobých zlých stravovacích návykov (bud zle zostavená nizkosacharidovo strava, alebo klasická západná strava s nedostatkom vlákniny a hydratácie), následkom čoho sa u ľudí potom hromadia problémy súvusiace s recykláciu vitamínu K2 v tele, inzulínom, cholesterolom, atď.
Keď je človek zdravý a má žlčník, jeho telo si vnútorne regeneruje a recykluje vitamín K pomocou baktérií v čreve, pečene, a ŽLČ zo ŽLČNÍKA je potrebná na jeho neustále vstrebávanie a dopĺnanie v organizme..
V zelenine sa nachádza forma vitamínu K1, ktorá však u živočíchov musí byť zmenená na K2, pomocou správnych baktérií v čreve a ÚV svetla.
Vitamín K1, fylochinón, sa prirodzene nachádza v rastlinách, a to hlavne v zelenej listovej zelenine.
Vitamín K2, menachinón, vyrábajú v určitom množstve baktérie v našom tráviacom trakte a nachádza sa v živočíšnych a fermentovaných potravinách.
Tieto vitamíny majú potom viaceré podoby, no známe sú najmä MK-7 a MK-4, pričom najmä MK-7 forma vykazuje veľkú využiteĽnosť pre ľudí a navyše aj dlhšie trávenie a teda aj celkovú využiteľnosť.
Tu je nejakých zopár potravín napríklad
fermentovane veci majú veľa K2. Natto asi najviac a potom mliečne nepasterizovane produkty, ale iba od poctivo na trávičke chovaných zvierat.
Maslo, tvrdý syr, pečienka, kefír, atď.
Potravina
Vitamín K2
Natto, 100 g
1 000 µg
Žĺtka z celých vajec
197 µg
Miso
10 – 30 µg
Jahňacina alebo kačacina, 1 šálka
6 µg
Hovädzia pečeň, 1 šálka
5 µg
Tmavé morčacie mäso, 1 šálka
5 µg
Kuracia pečeň, 1 šálka
3 µg
Odstránenie žlčníka je dnes bohužiaľ taktiež jedna z najbežnejších operácií, aká sa robí.
Netvrdím, že operácia nepomôže a lekári majú pravdu, keď pacientom hovoria, že je to bezproblémové a jednoduché, aj zotavenie sa po operácii je zvyčajne ľahké, no treba si uvedomiť, že ŽLČNÍK má nezastúpiteľnú úlohu. Už len, keď sa človek zamyslí, prečo asi STAVOVCE majú žlčník, no bezstavovce ho nemajú? Keď sa pozrie človek do biologických záznamov, obzrie si anatómiu stavovcov, ľudí, opíc, atď., príde na to, že dôvod, pre ktorý máme žlčník je NAŠA STRAVA, na akú sme adaptovaní.
Ľudia majú skrátené črevo z veľmi dobrého dôvodu, pretože vďaka tomu dokážeme prijímať väčšie kusy potravy, viac v celku, s obsahom PROTEÍNU a TUKU, z ktorých sa zasýtime, získame kvantá ELEKTRÓNOV a naše baktérie v črevách z nich extrahujú, čo len môžu. ŽLČNÍK je pomocník, pretože riadi ŽLČ, pomocou ktorej trávime TUKY. Tiež vylučuje Cholecystokynin (skratka CCK), ktorý nám pomáha s pomocou leptínu ostať dlho sýti a spokojný. V prvej knihe napríklad spomínam niektoré vecí ohľadom CHLADU, trávenia tukov a jednou z nich je, že v ústach máme RECEPTOR s názvom CD36, ktorý slúži ako SENZOR, ktorý keď zaregistruje v ústach TUK, povie žlčníku, aby sa pripravil. O tomto proteín CD36 a jeho vzťahu k chladu, štítnej žľaze aj leptínu som písal v článku adaptácia na chlad # Leptín a cirkadiánny rytmus, odporúčam pozrieť tiež.
https://jaroslavlachky.sk/adaptacia-na-chlad-5-leptin-a-cirkadianny-rytmus/
Začne sa produkovať CCK, ktorý vyšle do pečene signál a potom začne pečeň produkovať ŽLČ, konzumovaný TUK sa začne EMULZIFIKOVAŤ a tráviť, atď. a trávenie tukov sa začne. Toto je napríklad dôvod, prečo zdravý človek má v zime chuť na MASŤ a MASTNĚ VECI ako SLANINA, no v lete mu ž tak nejdu na chuť. CHLAD stimuluje pomocou CD36 aj chute.
Náš druh vyrastal na celých kusov rýb, mäkkýšov, ústric a mäse a naša dĺžka čreva aj žlčník tomu zodpovedá. Takáto strava je zároveń bohatá na vitamíny, jód, ale aj DHA, vďaka ktorým sa náš druh vyvinul a ľudia, ktorí majú takéto problémy, zvyknú mať týchto látok nedostatok. Preto sa zvyčajne toto ochorenie vyskytuje u ľudí, ktorí jedia nevhodnú stravu a navyše nemajú na to adekvátne podmienky (SOLÁRNE PODMIENKY a odhalenú KOŽU s OKOM).
Potom sa im paradoxne radi jesť často a veľmi spracovanú a rozomletu stravu, no podľa mňa to nie je cesta. Práve naopak, ryby a morské plody, ktoré sa dajú prehltat aj vo väčších kusoch a obsahujú všetky výživné látky, sú cestou a jesť menej často, s väčším odstupom medzi jedlami.
Ideálne riešenie pre ľudí podľa mňa, ktorý majú diagnostikovanú CHOLECYSTITÍDU, ale aj žlčové kamene je zmena a úprava jedálnička, viac PALEO ŠTÝLOM, s veľkými a skorými raňajkami s obsahom TUKU a proteínu a večerou, ktorá je bohatá na TUKY s dlhým reťazcom, ale zjedená dlhšie pred spaním a dodržiavanie SEZÓNNOSTI s dostatkom SLNKA a vysokým VITAMÍNOM D.
Melatonin, ako som to spomínal vyššie, je kľúčom. Naše oko potrebuje ráno (medzi 6:00 až 10:00 slnečné svetlo) a večer musíme krátke vlnové dĺžky blokovať.
Ahoj Jaro. Chcel by som sa ta opytat aku vodu odporucas, pripadne aku vodu pijes ty. Na nete som natrafil na vodu so znizenym obsahom deuteria-Preventa, co ty na to? Vdaka.
Ahoj Daniel.
Akú vodu pijem aj nie je až tak pre teba podstatne, pretože to sa týka môjho kontextu, čiže tvoj môže byť iný, no ja osobne teraz pijem predovšetkým studenú a zväčša minerálnu (napr. magnézia neperlivá alebo San Pellegrino).
Pozri si aj webinar 5,tam som rozprával o vode a o tipoch viac:
https://jaroslavlachky.sk/zlate-clenstvo/webinare/webinar-05-2020-voda-pitny-rezim-fluoridacia-a-filtracia-vody-qaa/
Preventu poznám samozrejme, no odpoveď nie je jednostranná. Môže mať benefit pri vážnych problémoch, no sústred sa predovšetkým na vodu, ktorú tvoriš v sebe ty, v mitochondriach. Táto voda je za ideálnych podmienok zbavená deutéria úplne, a drží sa v matrixe okolo respiračných proteínov, ktoré tak drží tesne pri sebe a zasobuje ich energiou.
Najlepšie bude ak mi tuto otázku položiš pri najbližšom QaA,budem ti môcť odpovedať lepšie a osobne.
Ahoj ešte mám jednu otázku resp. pripomienku
Neviem či som to zle pochopil alebo to bude preklep.
*
1.4 OBED + (SKORÁ) VEČERA:
*
Svoje PRVÉ JEDLO zjedz v čase obeda.
Čím pravidelnejšie a dlhšie sa vystavuješ CHLADU, tým menšie toto JEDLO môže byť, prípadne môže byť neskôr, až vôbec
*
Druhé jedlo zjedz 6 až 8 hodín od PRVÉHO a aspoň 3 a viac hodín od spánku.
Rovnako ako v bode vyššie, ak sa vystavuješ dlhodobo CHLADU, toto jedlo môže byť väčšie.
*
Takže tie jedlá môžu byť menšie predpokladám. Alebo sa mýlim?
Daniel
Myslím, že si pochopil správne. Áno, môžu byť tieto jedlá menšie.
Narážal som hlavne na to, že ľudia sú uspôsobení aj trávením a ostatnými vecami na to, že naše najväćšie jedlá konzumujeme, keď je slnko na obzore a na našu pokožku dopadá svetlo, pretože je v našom okolí v atmosfére vysoké elektrické pole, ktoré nám pomáha riadiť a kontrolovať KYSLÍK, keď náš dýchací reťazec šliape naplno pri rozkladaní potravy.
Teda večera by mala byť veľmi maličká a naopak raňajky veľké. Avšak pri CHLADE a dlhodobej adaptácií sa bavíme o niečom úplne inom a aj naše telo pracuje inak. Čiže ak človek preferuje skôr väčšiu večeru a cez deň jesť málo alebo vôbec, CHLAD je pre neho NUTNOSŤ, inak ide sám proti sebe. 🙂
Ďakujem za objasnenie!
Nie je zač Daniel 🙂
Ahoj V prvom rade veľmi pekne ďakujem za takýto obsiahly prokol.
Musím sa priznať, že mnohé veci, už dlhšie praktikujem a SKORO všetky spomínané znaky dobrej citlivosti na LEPTíN sa vytratili až na jeden.
NIKDY sa ti nestane, že pôjdeš v noci na WC, [8]
Bohužiaľ na WC chodím viac menej 5dní v týždni počas noci.
Môže to byť spôsobené tým, že si dám po večeri (cca 18:30 – 19:00 pravidelne) ešte nejaký bilinkový čaj prípadne TIBI kefír okolo 20:00 a spať chodievam 22:30?
Nejaký odporúčaný čas koľko hodín nepiť pred spaním?
Alebo hľadať problém inde?
Ďakujem za odpoveď
Daniel
Ahoj Daniel. Rado sa stalo, som rád že niečo pomohlo.
Ak sa ťa všetky znaky týkajú ako píšeš, až na tento, myslím, že problém môže byť v niečo menšom, možno skutočne aj v čaji. Hoci voda ako taká, ak nie je samozrejme vo veľkom množstve vplyv nemá na močenie v noci, pretože tvoj močový mechúr vtedy dokáže viac naplniť svoju kapacitu bez zásahu do mozgu a tvorby „nutkania“, no pri bylinkových čajoch sa bavíme aj o tom, že to musí prejsť pečeňou. Teda sa pmôže do procesu spravovania zapájať trávenie a teda aj periférne cirkadiálne hodinky. V tomto teda môže byť problém a najlepší spôsob podľa mňa bude to jednoduchšie vyskúšať. Bud na par dni piť bylinkový čaj skôr ideálne vždy v čase kedy jeme, alebo len čistú vodu. Preto som aj v protokole Pisal o tom, že aj tekutiny okrem vody, je ideálne prijímať v čase, kedy aj jedlo. Teda aspoň 12 hodín bez (také minimum).
Čas je tam teda myslím dostatočný pred spaním na to, aby si ešte šiel močiť kým zaspíš, čiže skús bud skôr alebo len čistú vodu a odsleduj, či bude nejaká zmena. Pripadne cca hodinku po čaji si daj ľadovú sprchu, ktorá urýchli „proces“ filtrácie a možno počas spánku už nebude problém.
Budem rad, ak dáš potom vedieť 🙂
Ďakujem určite to otestujem s tým čajom vypiť ho skôr a fungovať už len na vode.
Bohužiaľ sprchy si dávam buď ráno alebo po večeri do jazera. Pred spaním sa mi chlad neosvedčil. (asi kvôli zvýšeniu stresových hormónov)
Ďakujem za odpoveď
S tým chladom super, toto sú naozaj asi také dva časy, ktoré sú TOP. Ideálne ak večer predtým máš ešte aj jedlo bohaté na proteín a tuk. Termogenézu ešte posilníš- A samozrejme s tou ľadovou sprchou večer to bol iba nápad. Pred spaním to je už iná vec a hodí sa to skôr, ak to človek robí dlhodobo a je uź v procese adaptácie na to nastavený.