NOVINKA: ★Prémium členstvo opäť spustené aj formou mesačného predplatného. Objednávka TU >>

Matrix #7 Mitochondria ako Maxwellov démon, ktorý tvorí negatívnu entropiu

8.3. 2025161x0

Prečo sú naše mitochondrie extrémne „vyberavé“? A ako dokážu vďaka toku informácie poháňať tvorbu negatívnej entropie, vďaka čomu žijeme?

A vieš čo je na tom najkrajšie?

Že mitochondria si vyberá ľahké hadróny ako PROTÓN a nie ťažké akým je DEUTÉRIUM. Vďaka nim mitochondria využíva informáciu na znižovanie entropie a dokonca popri tom akoby popiera druhý termodynamický zákon, no zároveň ho neporušuje. Hneď sa dozvieš ako presne to myslím a ako presne to mitochondria dokáže. Poďme na to.

Sumár článku:

  • Malé zopakovanie – čo je to negatívna entropia, ľahký vodík a deutérium.
  • Čo je to tzv. Maxwell-ov démon a ako súvisí s mitochondriou?
  • Ako súvisí maxwellov démon, prečo ho naše mitochondrie využívajú a ako do tohoto konceptu zapadá informačná teória?
  • Naozaj naše mitochondrie sprácuvajú „informácie“ (bity)? Ak áno – ako?
  • Záver a zhrnutie
  • Nadchádzajúce živé akcie + Prémium členstvo už aj na mesačnom predplatnom!

P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Čo je to entropia a čo je negatívna entropia – laické vysvetlenia

V poslednom článku si zistil, že naše mitochondrie sú extrémne „vyberavé“, podobne ako „tetky na trhu“, pričom si vyberajú ľahké hadróny ako PROTÓN a nie ťažké ako je DEUTÉRIUM. Otázka teda je – prečo to robia? Aký to má pre ne zmysel? Zrejme ťa prekvapím, no súvisí to s negatívnou entropiou, ktorú mitochondria vytvára. A vieš čo je na tom najlepšie?

Že mitochondria popri tom akoby poprie druhý termodynamický zákon, obíde ho, no zároveň ho neporuší. Zaujíma ťa ako presne to myslím a ako presne to mitochondria dokáže? Používa pri tom jeden myšlienkový experiment, ktorý pretavuje na realitu.

Najskôr v rýchlosti zopakujem, čo je to entropia a negatívna entropia.

  • Entropia je „neporiadok“ alebo aj náhodilosť. Z fyziky tiež vieme, že entropia v čase vzrastá, avšak nemusí to platiť o lokálnej časti celku.
  • Negatívna entropia je naopak „poriadok“ (usporiadanie). Keď si napríklad vezmeš detskú izbu, o ktorú sa nebudeš starať, veci v nej sa časom stanú rozhádzané, bude tak prach,…

Toto je to, čo z fyziky poznáme a každý, aj laik, to pozná na skúsenosti, hoci to možno bežne nepomenúvame takto „odborne“. Z fyziky tiež vieme, že entropia v systéme s časom vzrastá, avšak vieme ju zredukovať (vytvoriť z nej negatívnu entropiu), ak d nej vložíme energiu. Toto tiež poznáš.

Napríklad keď si dáš námahu a upraceš si izbu. Vložil si do nej energiu, veci si dal neporiadok, no akonáhle prestaneš a odídeš, izba sa začne zasa mierne rozhadzovať, bude tam poletovať prach a stane sa viac a viac rozhádzanou. Entropia v nej teda vzrastie.

No a ako si môžeš pamätať z tohto starého článku, ktorý bol schválne spísaný roky pred touto sériou, aj tvoje bunky využívajú negatívnu entropiu. Vlastne všetko živé na planéte ju tvorí a využíva.

Väčšina „počítačov kalórií“ sa oháňa len energiou (spálené a prijaté kalórie), avšak energia nami preteká neustále, no rozdiel je v tom, na koľko ju využijeme na organizáciu entropie v nás a teda tvorbu negatívnej entropie, z ktorej si postupne vieme „uchmatávať“ a žiť plnohodnotný a zdravý život.

Aby si tomu rozumel opäť aj laicky, vysvetlím veľmi jednoducho a kľudne tento príklad použi sám, keď budeš potrebovať argumentovať:

Naša telesná teplota má nejakú hodnotu. Keď sa napr. veľa najeme, obzvlášť vysoko sacharidového jedla, alebo proteínového, ostaneme trochu „horúci“. Telesná teplota, keby si si ju zmeral napr. termálnym metrom za pár eur z obchodu bude dokonca mierne vyššia. No a teplota je vo fyzike odzrkadlením náhodného pohybu častíc (ich kynetická energia), čo je synonymom entropie. Čo to znamená? Že popri tom ako tvoje telo spracúva potravu, veľké množstvo energie z nej vracia nazad do okolia vo forme entropie. To znamená, že ju priamo nevyužije.

Keď sa naopak vystavíš povedzme chladu a namieriš na seba teplomer zistíš, že tvoja telesná teplota klesla, no uniká z teba taktiež teplo (infračervené svetlo). Toto ti naopak ukazuje, že entropiu do okolia vraciaš tiež, no v omnoho menšom meradle a naopak negatívna entropia v tebe je vyššia (pretože máš nižšiu teplotu = nižšia náhodilosť pohybu častíc = nižší únik tepla = nižšia eetropia).

Rozumieš aspoň trochu? Aj na tomto jednoduchom príklade vidíš, že nič ako kalorická rovnováha nejestvuje. Opakujem to po tisíctykrát – naše telo nie je uzavretý systém, ale otvorený a jednoduchým teplomerom si to vieš ihneď overiť.

V momente, keď sa však do rovnovážneho stavu dostaneme, kedy všetko čo dnu vstúpi aj vystúpi von, sme v tzv „rigor mortis“ a teda po smrti. Dovtedy, pokým neumrieme (čo platí pre každého, kto toto číta), sú tvoje bunky a obzvlášť mitochondrie ďaleko od rovnovážneho stavu, pretože sa držia v stave negatívnej entropie. Poďme ďalej.

Čo je Maxwellov démon a čo má podobné s mitochondriou

Maxwellov Démon je imaginárna bytosť, ktorú vytvoril matematik James Clerk Maxwell, pomocou ktorej vlastne odporuje druhému zákonu termodynamiky. Hneď tu sa však skrýva samotné čaro, pretože život druhý zákon neporušuje, iba tak trochu „švindľuje“. Využíva totiž to, že celý zákon čisto štatistický, čo znamená, že hoci sa to nám, ako pozorovateľovi, pri konkrétnej udalosti môže zdať ako nemožné, štatisticky to možné je.

Maxwell's demon.svg
By User:HtkymOwn work

Vysvetlenie experimentu, aby si chápal:

Predstav si nejakú uzavretú nádobu (alebo aj našu akoby bunku), ktorá je rozdelená na dve separátne oddelenia (mimochodom aj naše bunky majú separátne časti,…).

V myšlienkovom experimente Maxwellov démon ovláda v tejto nádobe pomyslené dvere medzi dvoma komorami obsahujúcimi plyn alebo aj hromadu molekúl a atómov. Keď sa jednotlivé molekuly plynu (alebo atómy) priblížia k dverám, démon rýchlo otvorí a zatvorí dvere, aby umožnil prechod iba rýchlo sa pohybujúcim molekulám v jednom smere a len pomaly sa pohybujúcim molekulám v druhom.

Dôvod prečo to robí je ten, že kinetická teplota atómov/plynu/molekúl predsa závisí od ich rýchlostí, akou sa pohybujú. Čiže činnosť démona spôsobí, že sa jedna komora zahreje a druhá ochladí. Toto logicky zníži celkovú entropiu systému, zdanlivo bez akejkoľvek práce, čím sa porušuje druhý zákon termodynamiky.

Pre tých, ktorí sa radi učia aj vizuálne prikladám ešte jedno krásne video od AlKhalili-ho:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zaujímavý to experiment, čo povieš? V skutočnosti však – keď sa nad tým každý jeden z vás zamyslíte sedliackym rozumom, na tom niečo je. Lepšie povedané – je na tom veľmi veľa.

Celý koncept Maxwellovho démona vyvolal v minulosti značnú diskusiu a to vo vede aj teoretickej fyzike, ktorá pokračuje až do súčasnosti. Je to však dobré, pretože to podnietilo prácu na vzťahu medzi termodynamikou informačnou teóriou. O kvantovej termodynamike a informačnej teórií som zatiaľ rozprával len vo webinároch a v prémium členstsve, obzvlášt v experimente s deutériom s pár účastníkmi v 2023, no niečo napíšem aj dnes, pretože je to extrémne dôležité.

Ako súvisí Maxwellov démon, mitochondrie a informačná teória

Väčšina vedcov tvrdí, že z teoretických dôvodov žiadne praktické zariadenie nemôže týmto spôsobom porušovať druhý termodynamický zákon a teda, že to nemá praktickú aplikáciu. Ak si však videl aj priložené video, malo by ti niečo dôjsť.

Maxwellov démon v podstate predstavuje entitu (niečo), čomu stačí zistiť/zaznamenať informáciu, akú dané častice nesú a na základe toho vykoná rozhodnutie, čím následne zmení entropiu systému, respektíve vytvorí negatívnu entropiu na jednej strane a na strane druhej entropiu vráti nazad (vzrastie), čím neporuší nijaký zákon.

Keď si to teraz spojíš s predošlým článkom – poskočíš obrovským skokom na úroveň Mitochondriaka (dokonca vyššie, než sa myšlienkami dostalo veľa fyzikov a vedcov dneška), pretože pochopíš, že mitochondria je predsa selektívna voči hadrónom. Alebo sa mýlim?

MITOCHONDRIE #10 DEUTÉRIUM a ŤAŽKÁ VODA
Obrázok z článku MITOCHONDRIE #10 DEUTÉRIUM a ŤAŽKÁ VODA

No tak čo, chytáš sa? Matka príroda aj mitochondrie si vybrali práve vodík z dobrého dôvodu. Ľahký vodík, respektíve protón je baryón, zatiaľ čo ťažký vodík, deutérium, je mezón. Baryóny majú polovičný SPIN, zatiaľ čo mezóny majú celočíselný SPIN. SPIN je synonymom magnetického momentu. Články o magnetickom momente máš na blogu dávno.

Magnetický moment si môže každý z vás laicky predstaviť ako vlastnú zotrvačnosť niečoho, čo je schopné sa zarotovať okolo vlastnej osi (laicky napísané). Všetky častice, ktoré naše mitochondrie vpúšťajú dnu, túto vlastnosť majú.

Opakujem – protóny, majú SPIN 1/2 (ako fermióny), zatiaľ čo deutérium má SPON 1 (ako bozón). To je obrovský rozdiel, pretože ti ukazuje, že majú odlišný magnetický moment, čo znamená, že dokážu za jednotku času transformovať odlišný magnetický moment (Joulov za sekundu). Je to podobné ako USB 1.0 a USB 3.0. Na obe si síce uložíš súbory, avšak rýchlosť načítavania, sťahovania aj ukladania z/do je odlišná. Protón a deuterón sú v tom rovnaké.

Matrix #4 Krebsov bicyklus by Jaroslav Lachky z knihy Kvantová Biológia, Mitochondriak
Obrázok z knihy Kvantová Biológia

Možno teraz konečne tí šikovnejší z vás vidia to, čo som ja pri pohľade na matrix mitochondrie videl desaťročie dozadu, kedy som si kreslil množstvo ilustrácií, aby som tomu sám lepšie pochopil.

Nie je náhoda, že je mitochondria taká selektívna voči protónom. Alebo si myslíš, že matka príroda postavila pred 3,4 miliardami rokov najdokonalejší motor na svete s názvom ATP-syntáza, ktorý pracuje ako jediný so 100%-nou efektivitou a zároveň je selektívny iba voči protónom, len tak pre srandu? Ak si to myslíš, tak si blázon a na môj web by si už nemal ísť, pokým nie si ochotný aspoň na chvíľu popremýšľať nad vecami z odlišného uhľu pohľadu.

Týmto sme zároveň opäť raz položili „počítačov kalórií“ na lopatky, pretože ako si mohol práve pochopiť, nie len že tu o kalórie nikdy nešlo, v skutočnosti tu ide o úplne niečo iné, ako len „energia“. V hre je aj informačná stránka, ktorá je v prípade protónu a deutéria opísaná ich magnetickým momentom, ktoré sú odlišné.

Presne preto má mitochondria veľa enzýmov s názvom „dehydrogenázy“, ktoré preberajú zo substrátu vodík, tiež má veľa „hydratáz“, ktoré medzi substrátmi vymieňajú molekulu vody a tiež preto z jedla berie iba vodík, z ktorých následne protón (baryón) „strieľa“ cez komplexy do medzimembránového priestoru, odkiaľ si ich pomocou kvantového tunelovania vráti nazad do matrixu skrz ATP-syntázu. Bežný pozorovateľ by sa na tento komplexný mechanizmus pozrel a povedal si, ….hmmmmmm, síce zbytočne komplikované, no chápem“. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy.

Až teraz by si mal poprvýkrát ako čitateľ vlogu naozaj chápať prečo vždy tvrdím, „že ak ani len nevieš, že niečo nevieš, iba ťažko prídeš na to, čo je to, čo doposiaľ nevieš“!

Mitochondriálny matrix a jej CRYSTA sú totiž plné maxwellových démonov, ktorí vďaka „poznaniu“ magnetického momentu častíc dnu dokážu hromadiť negatívnu entropiu na jednej strane a na opačnej entropiu mierne zvýšia, vďaka čomu ty prežiješ.

Teraz si spomeň na všetko, čo si sa dozvedel v poslednom článku a aj vo video podcaste s Dušanom. Ak si nevidel, nečítal, sprav tak teraz, pretože je to dôležité. Vďaka tomu a dnešnému článku si práve získal obrovský náskok v chápaní biológie, evolúcie, aj života ako takého.

Z fyziky totiž vieme, že kedykoľvek chceme transformovať energiu, potrebujeme do systému vložiť minimálne množstvo energie. Zároveň tiež vieme, že kedykoľvek nejakú energiu „uložíme“ v systéme (napríklad v hardisku), alebo ju chceme zapísať a zmazať (napr. z hardisku, či matrixu mitochondrie), uvoľníme nejaké infračervené svetlo (teplo), čím vzrastie entropia okolia. To je univerzálny zákon, nie môj výmysel.

Záznam webináru potreba po deutériu z 2023

Presne preto nie je jedno, koľko deutéria sa do tvojej mitochondrie dostane a na koľko si schopný ho filtrovať. Na dnes stačilo, teraz o tom premýšľaj.

Ja mám momentálne nohy zaborené v piesku, na pláži, zhruba na 33. z.š. a idem sa schladiť do mora, pretože doslova cítim, ako mi aj za pár hodín Redox „vystrelil“ a s ním aj môj dopamín. Ak by si to chcel v reči dnešného článku „tak som práve zvýšil pravdepodobnosť“ mnohých mitochondrii v tele, že štatisticky porušia druhý termodynamický zákon, z čoho vytvoria masívne množstvo negatívnej entropie, z ktorej moje bunky čerpajú energiu ešte ďaleko ďaleko potom, čo odtiaľto odídem. Túto energiu somo teraz využil napríklad na zvýšenie hladiny dopamínu a enkefalínov, čím som rýchlo spísal tento článok. Tebe odporúčam to isté, ak máš čas, a nezabúdaj, že aj minútka vystavenia sa svetlu je lepšia ako nič!

Odporúčam tiež všetkým zhliadnúť opätovne starší webinár o potrebe deutéria. Teraz ho uvidíte s novými očami. A ak si ho nevidel, alebo nepatríš medzi členov, do konca mesiaca si vieš záznam zabezpečiť aj samostatne.

Záverečné zhrnutie

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.

P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Nadchádzajúce živé akcie na r. 2025

S radosťou dávam tiež von info o najbližších živých akciách, kde sa môžeme vidieť a ako obyčajne – teším sa na každého! 🙂 Už som si zvykol, že vždy sa spoznám/-e minimálne s nejakým novým Mitochondriakom a práve o tom to je. Prepájať sa navzájom.

Podobne ako minulý rok, aj tento sa môžeme vidieť na prednáške VitalFest v Košiciach, už 03.05.2025 a tiež počas 3 dní na najväčšej Bitcoinovej konferencii BTCPraque v Prahe. Všetky bližšie informácie o akciách, aj ďalšie akcie, kde sa môžeme stretnúť, budú pribúdať priebežne.

*Všetky bližšie informácie o akciách, aj ďalšie plánované živé akcie, kde sa môžeme stretnúť, budú pribúdať priebežne. Pre viac info ako prvý sa registruj do tohto zoznamu.

Prémium členstvo pokračuje ďalej – spustená aj formou mesačného predplatného!

Prémium členstvo prešlo v roku 2025 obrovskou zmenou, pričom sú všetky členstvá zjednotené a platia sa jednorazovo s prístupom navždy.

  • Prémium členstvo si vieš teda zakúpiť JEDNORAZOVO a prístup ku množstvu materiálom, ktoré tam je a neustále pribúda získaš NAVŽDY (nech má každý možnosť študovať svojím tempom)!
  • Členstvo vieš využiť aj formou mesačného predplatného (pre ľudí, ktorí nechcú platiť väčšiu sumu, prípadne im stačí kratšia doba na zhlaidnutie niektorých vecí, účasť na pravidelných živých ZOOM meetingoch, apod.)

Prémium členstvo, Jaroslav Lachký 2025
Prémium členstvo, Jaroslav Lachký 2025

Ak ma chceš podporiť v práci, môžeš tak urobiť akokoľvek. Zdieľaním mojich článkov/podcastov, či zakúpením akéhokoľvek produktu na mojom eshope.

Jaroslav Lachký balíček tlačenýk kníh Spoznaj Svoju Biológiu - základy cirkadiálnej biológie, kvantová biológia a opaľovací protokol

Balíček tlačených kníh Spoznaj Svoju Biológiu (2+1)

EasyLight Mitochondriak® | Light therapy

Tiež dávam do povedomia každému, koho zaujíma téma terapie červeným svetlom a celkovo „mito-hackingu“, projekt EasyLight Mitochondriak®.

Ako ste si mohli všimnúť – EasyLight Mitochondriak je predovšetkým o mitochondriách a o edukácií ľudí o dôležitosti svetelnej výživy a nie je to iba o infrapaneloch. Téma mitochondrií je veľmi dôležitá a akýmkoľvek spôsobom dokážeme mitochondriám dodať dostatok elektrónov a svetla, tak je to v ich prospech. Aj preto sme po dlhom zvažovaní na webe pridali novinku, ktorou sú barefoot uzemnené topánky.

Ako každý môj člen vie, takéto topánky nosím sám roky, viacerý z vás ich máte tiež (či už svojpomocne urobené, zo zahraničia, apod.) a momentálne sa Erik podujal aj na ich predaj priamo u nás na SK a CZ. Všetky info sú tu >>

Tiež môžete na čokoľvek aj po Vianociach na eshope easylight využiť zľavový kód na 10% zľavu „jaroslavlachky“.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Prvý prototyp svojho druhu – LED panel Mitochondriak® 3.0 UV portable, ktorý obsahuje aj UV svetlo.

„Nesnažíme sa „hacknúť“ prírodu ani napodobniť slnečné svetloSnažíme sa im len čo najviac priblížiť využiť ich prírod

Ďakujem ti za pozornosť a čítame/počujeme sa nabudúce, v ďalšom článku.

Referencie, zdroje a spomenutá literatúra:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Second_law_of_thermodynamics
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Maxwell%27s_demon
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/James_Clerk_Maxwell
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Thermodynamics
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Information_theory
  6. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC1692765/

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *