Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

VOZ #13 Pohyb ako biofyzikálny fenomén

23.4. 20231154x6

Prečo osobne podporujem všestranný Pohyb, či niečo ako Functional Pattern, no bežný Fitness už nie? Na to, aby si porozumel si polož otázku – Čo je to vlastne pohyb?

Je pohyb biofyzikálny fenomén? Odpoveď je Áno je. Pohyb totiž prepája magnetizmus so Svetlom a Vodou. A práve o tomto bude dnešný nový článok.

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na stránke s PODCASTAMI.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


SUMÁR ČLÁNKU 

 • Prečo je dôležité vždy sa na všetko v prvom rade pýtať?
 • Je sila Návykov tajným kľúčom aj pri pohybe?
 • Prečo a ako slúži Meď ako usmerňovač?
 • Je teda pohyb naozaj biofyzikálny fenomén?
 • Prečo prirovnávam Functional Pattern ku čiernym dieram a vesmíru? Čo majú spoločné?
 • Aké je zhrnutie a akčné kroky, ktoré máš aplikovať?

Po 2 týždňovej odmlke/pauze, tu máme ďalší nový článok do série VOZ. Zverejňujem ho schválne teraz, pretože sme sa tomu venovali aj na poslednom workshope v Bratislave. Každý kto tam bol verím zažil pekný víkend/víkendy, zabavil sa, spoznal našu komunitu a rovnako sa čo to naučil. Plus Mariánove cvičenia na poslednom worku, ukážky dýchania, či jeho „vákuum“ – to proste stalo za to!😄

Dnes to bude teda kratšie, pre niekoho (najmä nováčikov) tak trochu prekvapivo „trefné“ a výstižné, možno až provokatívne (pretože sa dozvieš veľmi veľa AHA), no spolu s poslednými článkami tejto série, ti dnes veľa veci dôjde. Určite ich teda nechceš premeškať, takže poďme k veci.

Ešte ti dávam do povedomia 2 veci:

 1. Veľkonočnú Akciu ohľadom ročného prémium členstva, plus súťaž na mojom Instagrame, kde sa môžeš zapojiť a vyhrať zlaté ročné prémium členstvo. Pre tých, ktorí sociálnu sieť sledujú a tiež môj profil, všetky informácie nájdeš tam. Ak sociálne siete nepoužívaš, dobre robíš a určite kvôli tomu nezakladaj!

Za druhé, keďže sa nám blíži pekné počasie, pomaly Leto, opäť raz je pre mňa dôležitá spätná väzba o tom, či ti ako čitateľovi/poslúchačovi neprekáža ak budem zverejňovať články aj naďalej. Prípadne raz za 2 týždne? Čo myslíš? Napíš mi dole do komentára. Poďme na vec.

Niekedy je dôležitejšie položiť dobrú otázku ako hneď poznať odpoveď

Je niekedy dôležitejšie položiť dobrú otázku ako hneď poznať odpoveď? Ja si myslím, že áno. Ja ti teraz zopár otázok ukážem. Premýšľal si niekedy nad tým, prečo sa živočíchy hýbu, a zhromažďujú podkožný tuk, zatiaľ čo rastlinky sa nehýbu, nemusia jesť, a nemajú tuk? A prečo sa malému dieťatko, v embryu, vyvíja nervová sústava, spolu pokožkou a fasciami z rovnakej bunky?

A premýšľal/-a si niekedy nad tým, prečo mitochondrie aj chloroplast odlišne využívajú deutérium (ťažký vodík) verzus prótium (ľahký vodík)? A prečo deutérium filtrujú, no zhromažďujú ho na istých miestach? Na akých a prečo? Môžu vďaka nemu robiť niečo podobné, čo robia napríklad hviezdy na oblohe? A môže byť teda mitochondria pre živočícha niečo ako slnko pre planétu? Hmmm, dobré otázky, čo myslíš?

A čo tak toto. Premýšľal si Niekedy nad tým, prečo sa nám ľuďom počas evolúcie vždy rozvíjala nervová sústava a mozog spolu so schopnosťou hýbať sa? My ľudia sme totiž najkomplexnejší živočích, ktorý dokáže vykonať najviac rôznorodých a všestranných pohybov, a zároveň máme na krku najdokonalejší kvantový počítač s názvom mozog!

Alebo toto. Prečo podľa teba veľa ľudí, aj vo svete kulturistiky, navonok síce zvládne zdvihnúť veľkú záťaž, no ihneď sa zadýcha, musí veľa jesť a často sa zraní v oblasti kostí, kĺbov, šliach, a dokonca im zlyhávajú aj orgány? Veď navonok vyzerajú predsa tak „zdravo“…

Schválne začínam otázkami, aby som v tebe vyvolal istú emóciu a prinútil ta premýšľať hneď v úvode, podobne ako tomu bolo v sobotu v Bratislave. Tu máš teda poslednú otázku.

Premýšľal si niekedy nad tým, ako niektoré cicavce prežili v minulosti pod zemou, keď hybernovali, alebo keď už boli „hore“, no nesvietilo toľko slnka, a nemali ani moc čo jesť, keď bola napr. doba ľadová? Ako prežili bez jedla? A ako prežili bez UV svetla? A ako sa tak rýchlo rozšírili a osídlili planétu, keď dovtedy, počas cca 2 miliárd rokov, bol život stále iba jedno bunkových? Ako vďaka čomu sa tak zrýchlila ich epigenetika?

Čo keby ti poviem, že schopnosť hýbať sa má pre živočíchy svoj biofyzikálny základ, vďaka čomu dokážeme generovať nie len endogénne svetlo a elektrický prúd, ale tiež využívať naplno magnetizmus?

Že nechápeš? Tak čítaj ďalej…

Meď ako usmerňovač el. prúdu v kostiach

Kedykoľvek sa predsa pohneš, vykonáš mechanickú prácu. To znamená, že mechanicky „stlačíš“ (deformuješ) kolagén. Niečo podobné môže za teba spraviť napr. aj, dobrý masér, či fyzioterapeut. Z kolagénu je predsa celé tvoje telo. No a kolagén je piezo, ale aj flexoelektrický. Vieš čo to znamená?

Že pomocou mechanickej deformácie svojho tela (kostra, kosti, kĺby, šľachy a fascie), generuješ jednosmerný elektrický prúd. Toto vieme už od čias BeckeraBasseta, či Bishopa, ešte z minulého storočia. Mal si o tom aj samostatné články v sérii Kvantová Biológia. Tento jednosmerný elektrický prúd je schválne jednosmerný, pretože je usmerňovaný. Ja osobne som študoval na škole niečo z elektroniky a preto mi je to známe.

V elektronike sa využívajú napr. diódy, pomocou ktorých sa tvorí aj niečo ako diódový mostík, pomocou ktorého vieme napr. vytvoriť konvertor na panel, ktorý tak prevedie striedavý prúd na jednosmerný. Naša biológia je však omnoho komplexnejšia a zároveň dôkladnejšia. Využíva chemické prvky, ktoré sú v prvej 30-ke periodickej tabuľky prvkov a v tomto prípade sa bavíme najmä o Medi. Meď je číslo 29.

Áno, dobre počuješ – Meď!

Meď je chemický prvok, ktorý využívajú naše kosti  ako doping, ale tiež na to, aby usmerňovali elektrický prúd. To znamená, že ho prepustia jedným smerom, no druhým nie. Robí to vďaka odlišným vlastnostiam 2 polovodičov, z ktorých kosti pozostávajú a to konkrétne Kolagénu (vlákno) a apatítu (kryštál). Jeden je negatívny (má elektrón naviac) a druhý je pozitívny polovodič (má o elektrón menej = diera).

Čo ešte tieto slová znamenajú pre každého z Vás v praxi? No predsa toľko, že keď vezmeš dva polovodiče opačného charakteru (P a N), cez ktoré prevedieš prúd (tok elektrónov), daný polovodič začne svietiť. Volá sa to LED a každému z Vás by to malo byť známe.

LED je označenie pre svetlo emitujúcu diódu, ktorá svetlo vyžiari vždy, keď cez ňu prejde elektrón, ktorý poskočí na vyššiu energetickú úroveň a následne spadne na nižšiu. Toto robia aj naše kosti, keď sa hýbeš. Avšak znamená to aj opačný spôsob.

Kedykoľvek na daný polovodič zasvietiš adekvátnym svetlom, aké svojou energiou vypĺňa priestor (štrbinu) medzi nižšou a excitovanou energetickou hladinou elektrónu v ňom, si schopný indukovať elektrický prúd. Toto tiež robia naše kosti. No a účastníci Sobotnajšieho workshopu spoznali, o aký tipu svetla ide.

Ak si laik a chceš to opäť raz aj viac po lopate, nech sa páči. Keď kráčaš alebo sa hýbeš, tvoje kosti svietia. No a keď na tvoje telo svieti slnko, ty generuješ elektrický prúd. To znamená, že v sebe hýbeš elektróny a to predsa chceš, spomínaš? Rozumieš? Prezradím ti tiež, že dané svetlo pre tvoje kosti je v spektre červeného svetla a poznáš ho, pretože som ho spomínal viackrát!

No ak si aj nespomínaš, stačí keď začneš chodiť viac na slnko a budovať si Solárny mozoľ. Slnko vysiela červeného svetla dosť, takže sa nemusíš zaoberať detailmi (nateraz)!

Je sila Návyku jedným z kľúčov k úspechu?

Poďme to však prepojiť. Prečo som tento článok chcel zverejniť teraz a dať nejaké informácie každému čitateľovi? Pretože ako už vieš, pohyb je naozaj dôležitá časť nášho života. Mam však na mysli všestranný a prirodzený pohyb. Nie pumpovanie bicepsu vo fitku pred zrkadlom. Je v tom veľký rozdiel.

Dnešná doba sa mení rýchlejšie, ako by si si myslel, a snažiť sa o hromadenie deutéria v kostrovom svale bez poznania toho, ako a načo tvoje telo vlastne toto deutérium využíva je tak trochu oxymoron.

Je to podobné ako keď extrémne obézny človek začne konzumovať BIO nízko kalorický šalát plný deutéria pred TV, ktoré mu do dôležitých tkanív deutérium ešte viac pridáva očakávajúc, že schudne. Pre mitochondriaka je to proste oxymoron!

Ty si totiž potrebuješ uvedomiť jedno. A to myslím naozaj vážne. Dnešná doba je až príliš pohodlná a zároveň plná nadmerného množstva informácií, možností, stimulov a rozptýlení, ktoré ťa privádzajú do veľkého RIZIKA.

Rizika toho, že ak o niečom ani len nevieš, ani len nemusíš vedieť, že to, o čom nevieš, ti môže v skutočnosti robiť zle a sabotovať tvoje snaženie!

No a toto sa týka všetkého. Ja ti nechcem do hlavy vsugerovať nejaké informácie, ktoré si JA myslím, alebo JA propagujem. Vôbec. Nič z toho čo ti píšem, mi nemáš „veriť“. Ja ťa len chcem učiť premýšľať vlastnou hlavou a hlavne premýšľať inak. No a práve preto potrebuješ veci Spoznávať. Chcem, aby si takto premýšľal aj nad tým, čo ti v informáciách predostrujem.

Nezabúdaj predsa, že ak budeme robiť to isté dokolečka dokola a čakať iný výsledok, sme blázni. (To netvrdím ja, ale Einstein. Teda aspoň sa mu tento výrok pripisuje…)

Práve preto dnes od teba chcem, aby si sa zamýšľal nad svojími zvykmi, návykmi, zlozvykmi a začal si uvedomovať ich silu.

Vždy totiž mysli na to, že Ty investuješ čas, a to pri všetkom. Dobre si preto premysli či ho investuješ do „aktív“ (všestranný pohyb, príroda, vzdelanie, podobne zmýšľajúci ľudia, PROAKTIVITA, …), ktoré ti čas zhodnotia alebo do „pasív“ (soc. siete, prokrastynácia, neaktívny životný štýl, REAGOVANIE na vzniknutý problém, „energetický vampíri“, …), ktoré ťa o čas oberajú!

Pohyb je naozaj biofyzikálny fenomén! Toto si o ňom zrejme nevedel

Takže, zhrňme si to. Ak ťa zaujímajú najmä veľké svaly, potrebuješ spoznať biofyziku deutéria a jeho kynetický efekt. Inak si môžeš ľahko spôsobiť problémy. Druhá vec je, že dnes ľudia žijú menej na slnku, viac v interíeri a viac odpojení od prírody. Práve preto som začal vyššie s otázkami o našich predkoch, ktorí vedia hybernovať a tvoria si endogénne svetlo sami. Aj ty si ho tvoríš a to v rôznych formách a podobách. Niečo by si už mal poznať.

Ak vezmeš v úvahu aj len týchto pár faktov dôjde ti, že všestranný pohyb – niečo na spôsob „Functional pattern“, či „Funkčný pohyb“ (nazvi si to akokoľvek chceš),a pod…, kde zapájaš celé telo, kosti, kĺby, šľachy a fascie, je elegantný spôsob, ako svoje polovodiče udržiavať pevné a pružné, no hlavne pripravené tvoriť svetlo a presúvať elektróny, aj protóny skrz svoju polovodivú štruktúru.

Takto v tebe funguje nie len elektrina, ale aj protonicita a dokonca aj prenos Informácie. Tiež to však znamená, že ak si schopný generovať elektrický prúd, generuješ aj magnetické pole. Bingoooo.

No a toto magnetické pole v tebe je nadizajnované tak, aby v tebe udržiavalo v pohybe elektricky nabité častice, akými sú zasa raz elektróny a protóny. Toto magnetické pole tiež kontroluje ich SPIN (to na teraz nie je dôležité). Ak je tvoj endogénny magnetizmus znížený, nech je dôvod akýkoľvek, začneš strácať viac elektrónov a s ním aj schopnosť zachytávať svetlo.

Toto je ten skutočný dôvod, prečo dnes pre moderných ľudí odporúčam všeobecne chlad a tiež často špeciálny matrac. Chlad tvoj magnetizmus zvyšuje automaticky a to dokonca bez nutnosti recyklovať mitochondrie. Dokáže to spraviť ešte pred ich nápravou! Je to podobné, ako keď prídeš k zubárovi s boľavým zubom a on ti ešte pred zákrokom podá liek od bolesti. Pre teba sa problém zlepší okamžite hoci reálna náprava nastane až neskôr.

Tiež je to dôvod, prečo je pre moderných ľudí dnes veľmi prospešný Pohyb, hlavne všestranný pohyb, no nie izolované cviky na spôsob Fitness.

Functional Pattern ako jeden z príkladov?

Vezmi si napr. aj taký Functional Patterns, kde sa dobrý tréner/učiteľ snaží tvoje telo naučiť najmä premieňať potenciálnu energiu na kinetickú, a to vďaka elasticite vnútorných štruktúr. Tie sú stvorené tak, že ak sa určitý svalovofasciálny reťazec natiahne, tak v spätnom ráze nám elastické štruktúry vynaloženú energiu vrátia. Preto nemáme problém po rovine prejsť i niekoľko kilometrov pri ideálnej technike chôdze.

Sú tu však aj iné veci, ktoré dokáže vysvetliť práve poznanie Kvantovej Biológie, medzi ktoré spadá aj to, čo i čítal vyššie o polovodivosti. Čo keby som ti totiž povedal, že tvoje polovodiče v tele, medzi ktoré spadá aj fascia  sú schválne hydratované?

Čo keby som ti povedal, že tá voda okolo nich je potrebná na to, aby bol vždy na blízku elektrón a protón? A čo keby som ti povedal, že tieto častice prenášajú nie len energiu, ale aj informáciu? A čo keby som ti povedal, že táto druhá strana mince, informácia, je ešte dôležitejšia a dokáže vysvetliť nie len úžasné schopnosti tvojho pohybového aparátu, ale aj vesmíru, či čiernych dier?

Teraz už odbáčam od témy, a preto sa vrátim, no spomenúť som to chcel. Veľa ľudí totiž dodnes verí v nejakú „tajomnú“, či temnú energiu, ktorá drží vesmír po hromade, rovnako ako veľa ľudí stále verí, že pri pohybe ide vždy iba o kalórie. Jednoducho ak spali 10 kcal z glukózy alebo tuku, je to úplne to isté a vykonáš z toho iba rovnaké množstvo práce, ktoré zodpovedá tým uvoľneným 10 kcal. Oba prípady sú (podľa mňa) ďaleko od pravdy…

Keď si tieto slová z posledných odstavcov vyššie prepojíš dohromady dôjde ti, že tie staré zaužívané omyly, aké tu posledné roky máme a vidíme, už aj u mladých sú opäť raz postavené na hlavu. Stačí ak sa prejdeš niekde po bežnej ulici, či niekde na pracovisku a uvidíš ľudí, ktorý pri každej jednej možnosti vyhľadávajú spôsob, ako si sadnúť, zhrbiť sa, vyložiť si nohy a byť čo najviac „leniví“. Toto je zle! Nemyslím ti však samozrejme na každého. Sú ľudia, aj situácie, ktorí sa hýbu dosť, sedia iba keď už nevládzu, alebo musia, no dnes takto fungujú hlavne mladé ročníky, pre ktorých je bežná chôdza už takmer neznáma činnosť.

Tvoje telo je nadizajnované na Pohyb a tento pohyb vyžaduje vždy, keď nespí alebo nehybernuje (chlad). Presne preto sme počas REM fázy spánku, kedy náš regeneračný jednosmerný el. prúd pod myelínom ide v priepustnom smere paralizovaní na kostrovo svalovej úrovni a naopak, v hlbokej fáze (DEEP Sleep), kedy je prúd opačný a reverzne sa, paralizovaní nie sme. Vtedy to nepotrebujeme. Rovnako to robia medvede keď spia zimným spánkom.

Avšak taký vlk, ktorý  v zime nespí, ten sa hýbe. Potrebuje totiž loviť a tiež potrebuje využívať naplno magnetizmus a endogenne svetlo (najmä Teplo = IČ svetlo). Presne preto ho evolúcia ešte aj vyzbrojila srsťou. Vlk totiž endogénne IČ svetlo, ktoré generuje nie len v mitochondrii ale aj na úrovni polovodičov, potrebuje čo najviac zadržiavať a zadrží ho vďaka vode, ktorú si zo spaľovania podkožného tuku vytvára. Tiež aj vďaka chlpom, hoci vďaka chlpom zadržiava najmä UV, ktoré si sám tiež generuje!

No a čo ty? Myslíš, že si výnimka? Alebo si myslíš, že príroda nemala dôvod na to, že tvoje fascie aj pokožku prepojila už v embryu s nervovou sústavou? Tvoje fascie sú totiž z kolagénu, ktorý je špecificky prekrížený, aby vzdoroval mechanickým ťahom a tlakom z rôznych smerov, ale tiež preto, aby dodržal ortagonálny, pravouhlý vzťah. Tento vzťah totiž potrebuje na neustálu transformáciu elektrického toku na magnetické pole a opačne. Presne takto dokáže v neuveriteľných rýchlostiach presúvať elektricky nabité častice skrz celé telo.

Presne preto keď teraz skočíš na kliniec stihneš nohou uhnúť rýchlejšie, ako stihne prejsť akčný potenciál zo senzorického nervu a axónu, skrz miechu do mozgu a nazad do motorického nervu na nohe. Tiež je to dôvod, prečo človeku s dobrými polovodičmi pomáha myofasciálna masáž, zatiaľ čo inému nemusí vôbec! Chceš ešte? Čo tak masáž alebo kraniosakrálna terapia.

Vieš o tom, že ich absolvovanie a tvoje pocity po terapii ti veľa napovedia o tvojej schopnosti presúvať elektróny, ale aj protóny? Že nie? Možno by si mal pouvažovať.

Niektorí dobrí tréneri, ako napr. Marián, už tieto veci teraz  trochu poznajú a aj vďaka tomu môžu človeku/klientovi ešte lepšie pomôcť (teda aspoň podľa mňa)!

Už trochu chápeš, prečo som v dnešnom článku tak trochu „provokatívny“? Prečo chcem, aby si sa na vec pozrel z iného uhľu pohľadu? My ľudia sa totiž učíme najlepšie na vlastných chybách, omyloch a hlavne na nevedomosti a túžbe po poznaní. Osobne si myslím, že máme veľký priestor aj v tejto oblasti – v oblasti Trénerstva a celkového prístupu ku pohybu, (svetelnej) výžive a „zdravému“ životnému štýlu!

Zhrnutie a záverečné Tipy na domáce Akčné kroky

Tak si to zhrňme. Čo si máš z dnešného článku vziať? V prvom rade sa zamysli nad tým, čo si čítal. Ak v tebe čo i len jedna myšlienka vyvolala emóciu tipu „tak o tomto chcem vedieť viac„, nenechaj ju odísť. Konaj hneď.

Ver, že ak ju necháš, lákavé „storíčka“ o mačičkávh, či padajúcich traktoroch ťa rýchlo zvedú z cesty a ani sa nenazdáš a tvoja kostra bude v neprirodzenej polohe s vysunutou krčnou chrbticou a ochabnutou bránicou. Môžeš si o tom prečítať viac na blogu, prísť sa na ďalšie prednášky, ktoré budem organizovať, alebo sa pridaj medzi členov. Do konca Apríla platí na ročné členstvo aj zľava. Prípadne študuj kdekoľvek inde, kde ti informácie dávajú zmysel. Ideme ďalej

Čo sa pohybu týka, napíšem ti moje obľúbené, v skratke. Tak napríklad taký môj obľúbený pohyb – visenie, či rôzne variácie pohybov na hrazde, kde „masíruješ“ mnohé fascie, ale aj kostru a chrbticu, alebo na kruhoch. Pomysli napr. na Muscle Up, pripadne nejakú jednoduchú výdrž na rukách. Možností je kopec, pre zdravých, mladých, aj starších, bolavejších,… vždy sa dá nájsť pohyb, aký zvládneš.

Keď napr. „zalomíš“ lakte, ako je to povedzme pri danom Muscle Up-e, či iných bežných pohyboch, z miesta, ktoré podstúpilo tenziu (natiahnutie) „vykopneš“ elektróny, ktoré sa sústreďujú do miesta, ktoré podstúpilo kompresiu (stlačenie). To znamená, že frontálna strana predlaktia ostane negatívne nabitá zatiaľ čo zadná pozitívne. Mimochodom aj Becker zistil, že počas bdenia máme frontálny lalok mozgu negatívne nabitý v porovnaní s okcipitálnym, a v noci sa to reverzne. Kto vie prečo… (Rečnícka otázka, pretože každý prémium člen, alebo ktokoľvek, kto videl Novembrový webinar z 2022 o Spánku odpoveď pozná).


Webinár - Spánok, bdenie a regenerácia titulka
Webináre
Ako znie heslo Inteligentného človeka? "Chceš byť Zdravý a podávať lepší Výkon? Chceš zvládať viac Stresu? OK...tak sa zameraj na regeneráciu a teda na SPÁNOK!" Spánok je…

Informácie v tomto webinári Vám raz a naždy zmenia pohľad na regeneráciuspánok!


Becker tiež zistil, že Brachiálna oblasť u stavovcov, čo je medzi lopatkami, obsahuje niečo ako obrovský elektricky nabitý „uzol“. Hmmmm…. taktiež zaujímavé. Kto vie opäť prečo…. Mimochodom, tento odstavec bol aj pre teba (daná osoba vie o koho sa jedná a nechce byť menovaná.) Práve preto som ti včera v parku ukazoval dané pohyby a cviky na kruhoch, či na Zemi. Všetko toto zlepší tvoje hlavné body a piezoelektrinu vrchnej časti tela, vďaka čomu časom zmohutnie a následne sa jej prispôsobia aj svalové vlákna 😉)

Prečo ti to však píšem v závere? Pretože aj tvoje lopatky, sila jadra, končatín a taktiež spôsob tvojho hýbania sa alebo „trénovania“ ak chceš, musia z dlhodobého hľadiska zohľadňovať aj toto. Nie len estetiku.

Estetika ti je totiž k ničomu, ak časom zistíš, že ten veľký, a pekne vyzerajúci sval, ktorý je plný deutéria, ti privodil vďaka nahromadeniu deutéria nádor!

Môj tip na záver teda znie, vytvor si také návyky, aby sa sa hýbal počas celého dňa, a predovšetkým zapájal pri pohybe kostru, Šľachy, kĺby a fascie. Ako na to nájdeš aj u mňa, v mnohých videách, alebo na Instagrame, pripadne kdekoľvek inde.

Tu máš ešte nejaké videá, ktoré mám na webe v členskej sekcii a Ekurze, a určite ich nájdeš kopec, nie len u mňa. Mysli predovšetkým na všestranný pohyb a ideálne vonku, v prirodzenom osvetlení, bez mobilu v ruke,… Videa ber len pre inšpiráciu 🙂

Videá z Marcového webináru prémium členstva z r. 2022

Videá z Marcového webináru prémium členstva z r. 2022

Záver

Do konca Apríla máš možnosť pridať sa medzi Prémium členov20% ZĽAVOU. Verím, že rok je dostatočná doba, aby si si prešiel veci dnu, aplikoval, a hlavne sa zapojil do našej komunity a sám sa rozhodneš, či ti tieto informácie a spoločné diskusie dávajú zmysel.

Akcia platí len na zlaté a platinové členstvo pri platbe na rok, pričom ako Platinoví člen získavaš nie len vytlačené knihy ZDARMA (v cene 134,80 eur), ale aj ZDARMA prístup do Ekurzu MasterClass Krvné testy (v cene 59,90 eur), a tiež množstvo ďalších materiálov, webinárov, pomôcok,…!

Pre uplatnenie zľavy jednoducho zadaj pri objednávke na konci zľavový kód: „velkanoc2023„. Všetko spolu, malým písmom, bez medzier a diakritiky!

Ak máš záujem nabudúce prísť aj Ty na ďalšiu živú akciu, prednášku či nejaký workshop, môžeš sledovať môj web, alebo mi zanechaj na seba email TU, a určite ťa kontaktujem medzi prvými!

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!
P.S. za krásny obrázok vďaka opäť raz Veronike!

P.P.S. ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! 🙂

Čítame sa nabudúce, takže zostaň naladený 🙂


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Peto píše:

  Nazdárek, az teraz som precital tento novy članok 🙂 . V prvom rade k zverejnovaniam novych člankov, kedze ide leto mne osobne by tiez nevadilo keby sa nezverejnovali nové tak „frekventovane“ tiez si len človek a máš toho taktiež viac a treba si aj užiť túto svetlú časť roka predsa 🙂 . Čo sa týka tohto článku, opäť super no s dostatkom úvah na premýšľanie 😀
  Popravde, nemal som az tak čas na čítanie nových vecí kedze doma prerábame + prace po vonku a zahrade + tréningy. Tak iste veci som dal bokom. No niečo prezradim dalej z mojho posledneho treningoveho týzdna napr. Bol celkom pekne objemovy aj s intenzitou, kedze boli aj statne sviatky tak trebalo vyuzit na objemy 😀 465km 18h treningu v týzdni to uz je niekde na hranici treningoveho času poloprofika, nieze by som sa chvalil, iba prirovnávam to k tomu kolko oni trenuju. A kedze som v práci mal aj viac pohybu, kedze stavbarska sezona zacala, tak som bol uz občas vyzmykany, momentalne posledne asi 3-4 tyzdne mi váha ukazuje ráno okolo 64kg +-1kg hore dole ale väčšinou pod 64kg pri mojej vyske 181cm. Napr. V piatok som mal pomerne intenzivnejsi trening v 3-4 tep. zone 102km v tempe 3 kopce v 3,4,5 zone na druhy den v sobotu som siel pracovat do záhrady kedze sme sadili a potom som sa postavil na vahu, 62,5kg 😀 a v nedelu dalsi objem 152km 6h jazdy 2100 nastupanych metrov 5 intervalov v dlzke okolo 10min. do kopca na tazky prevod v 3-4 zone vsetko mimo intervalov v 1 a 2Z. Cize uz som bol trochu vyžmykany. Neviem ci som tak odvodneny alebo mi chybaju tuky ale tak ako mi teraz vidno žily na tele som to este nepozoroval, aj ked na rukach som mal aj predtym dos viditelne. Na vyjazdov sa snazim jest menej cukrov ako kedysi aj vytrvalost mi stupla no ked idem tak dlho musim doplnat aj cukry 😀 a jem aj banany na baiku teraz ked uz svieti viac slnka, beriem si vzdy rohlik z maslom a šunkou a rohlik s medom 😀 + banan a nejaku sladkost do rezervy. Po vyjazdoch nemam ani tak hned chut jest no ked zacnem jest potom neviem prestat 😀 ladujem do plna. Ja ti neviem ci je to kvoli vysokemu vydaju alebo čo… no posledne obdobie citim ze nemam az take by som nazval ze kontrakcie vo svaloch ?? Hmm… aj dlhodobejsie mam problemy s tym ze ked mam ist poobede na trening tak vtedy ako pride 15-17hodina na mna ide taky útlm a nechce sa mi niekedy vobec ist trenovat, najradsej by som si siel zdriemnut 😀 aj tepy mam nizsie vtedy ako ráno. Az po nejakej hodine jazdy sa citim povedzme prepumpovany nabudeny. Cez vikend ked idem hned z rána na trening okolo tej 9viatej tak sa citim lepsie. Neviem co s tym robit aby som bol pekne namotivovany nabudeny na poobedne treningy. Kedysi som pil viac kávy aby som bol nabudeny aj poobede ale teraz uz ju tolko nepijem. A na slnku trávim dost času. Aj ked zjem tu na obed jedlo zo sacharidmi idem na slnko. Je to zlozite a komplikovane takto cez komentar to cele rozobrat, moje pocity, stav a dalsie veci preto to nebudem dalej rozpytvavat a na teraz tolko… lebo ohladom stravy by toho bolo este omnoho viac. Skusam aj prerusovane pôsty a treningy a je to take nemastne neslane obcas. Experimentujem, ale ci to robim dobre neviem… skusam zaradzovat raz menej sach. raz viac, inokedyviac beelkovin alebo tukov ale niekedy uz vsetko naraz dokopy aj tuky sacharidy bielkoviny kade čo vsetko pomiesam lebo uz mi z toho obcas hrabe z toho vsetkeho co kedy ako preco jest aby si bol taky a taky „vykonny“, niekedy rano nejem vobec az na obed potom trening okolo pol5 poobede a jem az okolo 19-20tej ked pridem domov + na baiku si snazim odopierat jest ak idem hoci aj dlhsie asi sa tym „Mučím“ 😀 a preto som nkedy vyzmykany 😀 no nic tu to ukoncim lebo uz ani neviem co k tomu celemu napisat 😀

 2. michaela00 píše:

  Ahojky. 🙂
  Určitě, na články se těším, ať je počasí jakékoliv. 🙂

  • Jaroslav Lachký píše:

   Vďaka za spätnú väzbu Miška. Som rád, že články čítaš a aj sa zapájaš 🙂 pozdravujem do Španielska

 3. Zuzana píše:

  Jarko, clanok sa mi pacil a precitala som si ho. Ja neovladam svoje telo, tak ako ty (inak si velmi inspirativny)m ale na dennej baze sa snazim robit stojky o stenu (aj do 7 som uz naratala, bez drzania :-), viac to este nejde – postupne sa to zlepsuje, i ked to su roky co to ako laik skusam). Mam rada kliky, visy na hrazde a pracu s lopatkami, ci dvihanie kolien k hrudniku ale aj pritahy sa poskusam robit. Drepy na jednej nohe, ale nie s vystretou nohou, ale drzim ju vo vzduchu, tu som urobila tiez fajny pokrok. A tu vidim chybickuv clanku:
  No a toto sa týka všetkého. Ja ti nechcem do hlavy vsugerovať nejaké informácie, ktoré sy JA myslím, alebo JA propagujem.

  • Vďaka za spätnú väzbu Zuzka 🙂 Ohľadom ovládania svojho tela, podľa mňa nikdy nikto neovláda všetko tak ako by chcel, lebo čím viac človek niečo začne robiť, čo ho baví a v čom vidí zmysel, tým si uvedomuje, že je toho stále viac čo ešte nevie. A práve o tom to je. Ide o tú cestu, akú si zvolíme a nie byť za každú cenu perfekcionista 🙂 Ohľadom tvojho prípadu, hoci nie je všetko na 100%, myslím, že pre mnohých a pre mnohé môžeš byť sama inšpiráciou! A pohyby máme radi cca rovnaké ako vieme 😀 Sú to naozaj také univerzálne a výhoda je, že sa to dá robiť a skúšať kdekoľvek, kancel, vonku, záhrada, doma, … som teda zvedavý na ďalšie progressy/cestu a držím palce

  • A gramatickú chybičku som opravil, veľká vďaka!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov