Celodňový POHYBOVÝ workshop 2.kolo - registrácia otvorená!
Čo je histamín aj HIT a aký je ich dôvod v tele z pohľadu kvantovej biológie? Ako naše telo tvorí histamín, prečo a ako ho odbúrava 2 spôsobmi? Prečo je práve v bielych krvinkách a ako súvisí s deutériom a UV?
P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na SPOTIFY.
* Upozornenie: Spotify a aj podcastové platformy prešli od Augusta 2023 zmenou a tak všetky nové podcasty nájdeš vždy len v úvode článku a na tomto novom odkaze Spotify. Staršie podcasty sú ako doteraz aj na ďalších platformách, a nájdeš ich na tomto spoločnom odkaze.
P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.
Na začiatok si pozri toto krátke video. Sú v ňom zachytené slová Einsteina a vypočuj si hlavne to o neprestajnej zvedavosti. Toto by malo platiť pre každého zodpovedného človeka, vrátane každého, kto má problém s histamínom.
„Niekedy totiž nemusíme dostať hneď jasné riešenie na problém, ktorý je komplexný, avšak to by nás nemalo zastaviť nad zvedavosťou a premýšľaním nad daným problémom.“
Dnes sa pozrieme na viackrát rozoberanú tému – histamín, problémy s črevom a zmenu EMP v našich obydliach, akej všetci čelíme, ktorá je potencionálnym „vinníkom“.
Histamínová intolerancia (HIT) je charakterizovaná nedostatočným odbúravaním histamínu v tele, čo vedie k jeho zvýšenej koncentrácii v organizme. Tiež sa hovorí, že si ju netreba zamieňať s alergiou, pretože pri alergii predstavuje problém už samotná prítomnosť látky (napr. jedla) v organizme, zatiaľ čo pri intolerancii vzniká problém až pri jej nadbytku (napr. zjedenia veľkého množstva jedla s histamínom).
Zrejme sa pýtaš prečo začínam takto a prečo má alergia s HIT niečo spoločné, však? Zamysli sa, čo prepája alergiu s HIT, a prečo sa obe prejavujú epigeneticky so spoločným menovateľom, ktorým je zmena prostredia a strata energetického UV…
Podľa štatistiky má 1 – 3% svetovej populácie HIT (Histamínová intolerancia). [R] Histamínová intolerancia je teda výsledkom nerovnováhy nahromadeného histamínu a schopnosti odbúravať histamín. [R]
Každý, aj laik, však vie, že histamín je prirodzený proteín, tvorí sa z aminokyseliny histidín a nachádza sa v nás schválne.
Tvoríme si ho (nie len v čreve), tiež sa nachádza v koži, baktériách, či potravinách. Ani to však nie je všetko. Histamín sa nachádza aj v obličkách a pečeni, v prieduškách, hrubom čreve, vaječníkoch, prostate, mieche, slezine, priedušnici a mnohých periférnych tkanivách.
To znamená, že v nás musí mať nejakú úlohu a keď sa zamyslíme nad vetou vyššie – že ide o jeho „rovnováhu“ v nahromadení a odbúravaní, malo by ti to dôjsť.
Jeho tvorba a nahromadenie totiž súvisí s mnohými faktormi, avšak odbúravanie histamínu súvisí predovšetkým s množstvom UV svetla, aké z našich buniek uniká, ktorému histidín a histamín čelia a množstvu deutéria, aké v danom tkanive je. No a tomuto som sa venoval už dávno, a viackrát, dokonca aj v prednáške začiatkom tohto roku dokonca veľmi dôkladne, no základ by ste mali poznať všetci.
Každá živá bunka na planéte tvorí a vylučuje špecifické množstvo UV svetla. Zapamätaj si to.
Histamín sa tvorí z histidínu, čo je aromatická aminokyselina, čo zasa znamená, že na svoju tvorbu vyžaduje UV svetlo. Práve preto sa tvorí v tkanivách, kde máme UV svetla veľmi veľa – povrch (koža), mozog (veľa mitochondrií) a tiež črevo (veľa baktérií a prichádzajúceho jedla vylučujúcich UV).
Úloha histamínu zatiaľ nie je úplne presne známa, no jeho hlavné funkcie sú regulácia mikrocirkulácie v tkanivách pôsobením na H1 a H2 receptorov v stenách ciev. Tiež plní úlohu ako mediátor plniaci rolu transmiteru. Taktiež je histamín dôležitým mediátorom skorej fázy alergickej reakcie, ale aj zápalu a ovplyvňuje žalúdočnú exkréciu.
Krajšie by sa to dalo opísať takto. HISTAMÍN má 3 hlavne funkcie a to:
Pre niekoho je to možno novinka, no pre väčšinu z Vás už verím nie. Práve preto sa histamín nachádza v potravinách, ktoré sú nejakým spôsobom „staré“ (konzervované, odstáte,…). Podobne ako človek, rovnako aj potravina stárne, čo znamená, že čím má vyššiu heteroplazmiu, tým viac UV stráca. No a čím viac UV potravina stráca, tým viac histamínu dokáže vytvoriť.
Nahromadená histamín v týchto jedlách súvisí s rozkladom BAKTÉRIÍ, ktoré sa histamínom chránia pred vylučujúcim UV, ktoré z nich uniká, keď „umierajú“.
To máš teda hneď prvý praktický krok.
Zaradenie čerstvých, surových rýb (ako sushi napríklad) a tiež čerstvej nespracovanej potravy. No musí to byť až druhý krok, pretože strava nie je priorita.
Teraz ďalšia vec a to, kde sa u ľudí vyskytuje, respektíve prepravuje histamín? V MASTOCYTOCH, BAZOFILOCH a EIZONOFILOCH, pretože sú to všetko bunky, ktoré sa nachádzajú na povrchu tkanív a cirkulujú v krvi, idú z čreva a všetky sú súčasťou bielych krviniek. Preto aj lekár všetky meria pri každom krvnom obraze a podľa toho vidí, či prebieha nejaká infekcia alebo alergická reakcia.
Ty si však už múdrejší, pretože v článkoch o Autizme a Leukémií si sa dozvedel, ako a prečo sa biele krvinky tak rýchlo množia. Majú viac deutéria, majú tiež veľa mitochondrií a veľa kópií DNA. To znamená, že vedia vytvoriť, ale aj uvoľniť masívne množstvo BIO fotónov v spektre UV, ak to potrebujú, ako napríklad pri prekonávaní chrípky.
Došlo? Presne preto sa histamín nachádza v týchto častiach bielych krviniek, kde histidín v závislosti od lokálneho prostredia (mysli EMP) absorbuje veľmi veľa UV svetla (endogénne).
Neveríš? Chceš ďalší príklad, nad ktorým si nepremýšľal? Ženská menštruácia a eizonofily.
Ženské telo počas menštruácie prechádza niečím, čo sa odborne nazýva fázový prechod. Presne preto sa niektoré časti v tele potrebujú zväčšiť v objeme, pretože kedykoľvek to akákoľvek hmota spraví, znamená to, že premenila energiu na hmotu. Inými slovami umožní energii zmeniť podobu. To znamená, že v tomto prípade bude termodynamicky menej efektívna, avšak bude schopná túto premenenú energiu uskladniť a použiť.
Rovnako ako keď vystrelíš malú guľku z pištole, ktorá je veľmi rýchla a pohyblivá (synonymum termodynamickej efektivity), zatiaľ čo veľká guľa na bowling je pomalá (synonymum termodynamickej neefektivity), avšak keď do nej strčíš, nepôjde síce rýchlo, no túto energiu uskladní vo forme hybnosti a až do niečoho „narazí“, je schopná to rozbiť.
V ženskom tele sa deje niečo podobné počas puberty (áno, preto sa ženám v porovnaní s mužmi zväčší hrudník) a tiež počas menštruácie, kedy zároveň majú vyššiu bazálnu teplotu a tiež majú v krvi viac eizonofilov. Toto sú leukocyty, kde je histamín, ktorý reaguje na UV, ktorého ženy v tomto období v niektorých miestach vylučujú viac, pretože tam hromadia deutérium, ktoré potrebujú na vznik nového života, ak sa ich vajíčko oplodní.
Práve si sa mimochodom dozvedel skutočný dôvod, prečo sú ženy viac náchylné na autoimunitné ťažkosti a vyskytuje sa u nich viac HIT a problémov s histamínom.
Teraz však späť k histamínu.
Väčšina ľudí ho rieši iba z pohľadu čreva, ako chorobu, čo je podľa mňa omyl, no pozrime sa na to spoločne, aby si rozumel.
Histamín je v tráviacom trakte z nejakého dôvodu. Jeho malý obsah je tam prirodzene. Podobne v koži, napríklad v Mastocytoch, ktoré dokonca po zasiahnutí UV svetla degradujú a histamín uvoľňujú.
Aj preto bol článok o Solárnom mozole roky dozadu spísaný tak ako bol a bolo v ňom jasne uvedené, že červené a infračervené svetlo zlepšia tvoju toleranciu na UV, ktoré následne zníži infekciu. Všetko tam bolo. Ty potrebuješ veľa červeného aj infračerveného svetla a až potom, alebo súčasne s tým aj UV zo slnka.
Ak histamín v koži a hlavne v čreve spôsobuje problémy, má to svoj dôvod. Je ním nadbytok deutéria v cytoplazme tunajších buniek, okolité EMP a nedostatok UV zo slnka a paradoxne nadbytok unikajúceho UV z tunajších buniek.
Presne preto je podľa mnohých štúdií zrejmé, že červené svetlo dokáže zlepšiť črevné problémy aj trávenie. Až dočítaš článok do konca, spolu s nasledovným (Epigenetika #16), bude ti jasné prečo.
„Nie je to totiž iba o „kuchyni“, ktorú preferujeme, ako sa nám to veľa odborníkov snaží povedať. Je to aj o „osvetlení“ danej kuchyne, v ktorej jeme, pričom tým najlepší po cca 4 miliardy posledných rokov stále je slnko!“
Obrázok z článku o tom Ako si vybudovať solárny mozoľ
Prótium a deutérium sú diametrálne odlišné, hoci chemicky je to rovnaký chemický prvok = vodík. Dvojnásobná hmotnosť deutéria má obrovský vplyv napríklad na množenie kmeňov baktérií v čreve, zastavenie pohybu krebsovho cyklu, aktiváciu apoptózy, a mnoho ďalšieho. My ľudia deutérium v tele potrebujeme, no iba v špecifickom množstve a na konkrétnych miestach a tiež ho musíme mať pod kontrolou.
Prótium je ľahšie a preto je ľahko manipulovateľné 42% infračerveného svetla, kdežto extra hmotnosť deutéria je naopak ľahšie manipulovateľná energetickejším UV, ako aj ďalším spektrom umelého EMP. UV má totiž vyššiu hybnosť (spomeň si na bowlingovú guľu).
Vieš o tom, že DAO (Diaminooxidáza) nie je jediný enzým, ktorý histamín odstraňuje? Druhým je Histamin N-methyltransferáza (HNMT). Prvý pracuje v sére a extracelulárne, zatiaľ čo druhý pracuje v cytoplazme. [6, 7]
Prvý prípad je miesto, kde normálne deutérium potrebujeme a zhromažďujeme, zatiaľ čo druhý prípad je miesto, kde deutérium normálne eliminujeme, iba na špecifické prípady. Vieš čo to znamená v reči kvantovej biológie?
Že ak sa dostane do cytoplazmy niektorých buniek viac deutéria, HNMT nebude schopné odstrániť z histamínu metylovú skupinu a jej 3 vodíky, pretože deutérium je ťažšie. To znamená, že histamín ostane v bunke dlhšie a zároveň bude histidín čeliť nadmernému unikajúcemu UV svetlu z cytoplazmy bielej krvinky, kde sa deutérium hromadí a DNA roztvára.
To máš ďalšiu dôležitú lekciu kvantovej biológie na dnes. Presne preto podľa mňa niekedy nemusí byť úplne smerodajné meranie DAO v sére. Veď si len všimni, že zvyčajne ľudia s HIT majú DAO mierne nižšie, menej 3 kIU/L, čo poukazuje na to, že ich histamín je zvýšený, a DAO sa ho v krvi snaží viac odbúravať, vďaka čomu poklesne.
To však neznamená, že je to príčina a ani že príčinou je len histamín a nedostatočná činnosť DAO. V hre je totiž aj deutérium, elektromagnetické pole, v akom sa človek nachádza a spáva (napr. EMP v spálni a mobil, NTB v blízkosti brucha, atď.) a množstvo UV svetla, aké z jeho buniek v tele uniká.
Aj preto si myslím, že zmena nášho EMP v obydliach je obrovský krok, ktorý si mnoho ľudí nechce uvedomiť. A to minimálne v našich spálňach.
Naše črevo má totiž veľmi rýchly metabolický obrat, čo je aj dôvod, prečo v ňom zbierame deutérium z potravy, vďaka ATP-sodno-protónovým pumpám, avšak tiež sa vďaka tomu v takto metabolicky aktívnom tkanive dokáže prejaviť problém, ak sa niečo deje. Je to znak.
Mozog je naopak „pomalý“, jeho metabolický obrat je v porovnaní s črevom ako 1 ku 10000 a preto sa problémy ako Alzheimer prejaviac až s odstupom rokov. Avšak stimul/príčina môže byť rovnaká. Rozumieš, kam tým mierim?
Tkanivo v tele, ktoré čelí zmene EMP najviac a tiež hromadí najviac deutéria bude to, ktoré bude pravdepodobne postihnuté ako prvé. Jeho rýchlosť metabolizmu už len následne ovplyvní rýchlosť, akou sa zdravotný problém v tkanive prejaví (či už mesiacmi, alebo rokmi). Tiež to však znamená pozitívnu správu, že aj náprava čreva nemusí zabrať niekoľko rokov, ale možno iba pár mesiacov, ak si človek pospája dve a dve dohromady.
Histamín je len proteín, ktorý má veľký význam v telách PROKARYOTOV (baktérií), ale aj EUKARYOTOV (nás), pretože je to ochranná bariéra pred nadmerným EM poľom, ktorému je organizmus vystavený.
Tiež si však uvedom, že prokaryoty a eukaryoty sú odlišné a jedným z ich odlišujúcich sa znakov je aj komplexná membrána plná DHA, ktorá drží v cytoplazme DNA. To znamená, že v našich komplexných eukaryotyckých bunkách je UV svetlo ukryté a držané dnu a dokážeme ho tvoriť a vylučovať iba vtedy, kedy potrebujeme.
Obrázok Baktérie bez steny a vnútornej membrány.
U prokaryotov je to odlišné. Je to však pre ne výhoda, pretože sa dokážu rýchlo množiť a predať gény ďalej. Áno, dobre čítaš. A ak mi neveríš, stačí keď na dvor vyhodíš hnijúcu sa potravu alebo nejaký „exkrement“. Oboje vylučuje masívne množstvo UV, ktoré mušky vidia a priletia tam. Mušky majú krátky život a rýchly metabolizmus, a vďaka deutériu v exremente sa rýchlo rozmnožia. Následne sa vďaka tomu začnú prudko množiť aj mnohé baktérie, ktoré tam sú. Rovnako to robia kmeňe baktérií – AKA mikrobióm, ktorý máš v čreve.
Presne preto sa histidín a histamín objavuje na povrchoch našich tiel, ako aj vo výsteľkách, cez ktoré nie len prijímame UV svetlo a EM pole zo slnka, ale aj z vlastných buniek, ktoré ho vylučujú v istých špecifických množstvách.
Aj toto je podľa mňa dôvod, prečo väčšinou koreluje problém s ČREVOM a trávením s ekzémami a neskôr s AUTOIMUNITOU, ako aj histamínovou intoleranciou.
No a ako ti zrejme došlo, v hre je toho ešte o trochu viac a práve kontrola EMP v našich obydliach je obrovský faktor. Pozrieme sa na to bližšie už nabudúce, no na teraz ti môžem dať ešte malú ochutnávku.
Teraz si to už iba zhrnieme a dostaneš aj ďalšie praktické kroky, pričom v ďalšom článku – Epigenetika #16 Histamín, HIT – Praktická časť, ktorý bude venovaný práve praktickým tipom, to bude pokračovať.
Tvoje celé telo, rovnako ako aj brucho, črevo, ale aj vnútro buniek, vrátane bielych krviniek, kde sa tvorí histamín, je plné vody. Voda je len kyslík a vodík, ktorý medzi sebou zdieľajú elektróny a protóny. Tieto elektróny a protóny sa vo veľmi vysokých rýchlostiach hýbu a vymieňajú si fotóny, ktoré tvoje tkanivá využívajú.
Avšak ako už vieš, je tam aj deutérium, ktoré vlastnosti vody radikálne mení. V normálnych podmienkach máš v cytoplazme bunky možno len cca 250 atómov deutéria v milióne molekulách vody. To nie veľa. Aj preto naše bunky toto malé množstvo deutéria veľmi poctivo strážia a kontrolujú. Rovnako to robí aj HNMT pri odstraňovaní histamínu v cytoplazme.
Avšak uvedom si, že keď tam pridáš čo i len o pár percent viac deutéria, čo dnes žiaľ robí veľa ľudí nevedomky stále, a/alebo svoje telo vystavuješ nadmernému EMP (z wifi, nezmyselné bluetooth slúchadlá v ušiach, zapnuté mobily v kabelkách blízko čreva,…) a nemáš dostatok prirodzeného magnetického poľa zo Zeme ani dostatok červeného a infračerveného svetla zo slnka, tvoje telo začne deutérium hromadiť ešte viac a nastane problém.
Spomeň si na slová vyššie. Vodík reaguje na červené spektrum. Voda okolo ATP-syntázy tiež. Tiež však voda reaguje na magnetické pole. No a práve toto sú premenné, ktoré ľudia posledné desaťročia stratili a ani si to neuvedomili.
Mojim cieľom je v tebe vyvolať zvedavosť, aby si nad tým začal premýšľať viac a hlavne neupadal do depresií, že s tým nemôžeš nič robiť. Môžeš. Príroda, slnečné svetlo, grounding, zemské magnetické pole,… sú všetko veci, ktoré sú zadarmo a máme ich k dispozícií.
Snaž sa preto začať metódou, že ako prvé vyradíš to, čo nepotrebuješ a stojí ťa najmenej úsilia a rovnako pridaj to, čo nevyžaduje nič extra. Napríklad vypínanie mobilu na večer a noc, obzvlášť v spálni, eliminácia EMP v spálni, nenosenie zapnutého mobilu vo vrecku hneď na tele, vystavovanie sa slnku a najmä ráno a večer, kedy je veľa červeného a IČ (snaž sa mu vystaviť aj brucho), chodenie na boso, prípadne využívaj grounding topánky, nosenie okuliarov blokujúcich modré svetlo každý večer, bez výnimky, jedz menej krát za deň a dbaj na kvalitnú celú živočíšnu potravu (aj rybky s DHA)… a až postupne zaradíš tieto činnosti do života a spravíš si z toho zvyk, potom môžeš pridať ak uznáš za vhodné, napríklad aj „doplnky“ ako vhodný červený panel, magnetická podložka na spanie,…
Ak si totiž tento článok čítal s porozumením a prečítaš si aj nasledovný dôjde ti ako a prečo vhodné magnetické pole komunikuje s vodou a vodíkom v tvojom tele, a podobne je to s červeným svetlom.
V ďalšom článku ťa čaká pokračovanie.
Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.
Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!
P.S. Ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! Rovnako mi môžeš dať vedieť ak ťa napadne niečo na pridanie do náśho spoločného Slovníka pojmov! 🙂
P.P.S. Ak sa chceš v týchto informáciách, ktoré ti ponúkam, orientovať ešte viac, prípadne chceš v dnešnej modernej dobe svoj progress aj chápanie trochu urýchliť, pridaj sa medzi prémium členov. Do konca roku 2023 máš možnosť využiť aj špeciálnu 50% AKCIU ROK + ROK členstva ZDARMA!
Pri kúpe platinového ročného členstva získaš v cene automaticky aj obe vytlačené knihy Kvantová Biológia a členstvo na 2 roky!
Na záver ti dávam do povedomia nové odporúčané panely EasyLight, určené na terapiu červeným a infračerveným svetlom, ktoré majú až 5 vlnových dĺžok.
Momentálne je v ponuke aj novinka, ktorou je vhodné večerné osvetlenie alias červený pohybový senzor mitochondriak spolu s okuliarmi blokujúcimi modré aj zelené svetlo pre lepší spánok.
Ako čitateľ tohto blogu máš možnosť využiť aj špeciálnu zľavu 10%, ak pri objednávke zadáš zľavový kód: „jaroslavlachky„.
Posledná novinka, ktorú ti rád predstavím je magnetický matrac MoonVibe (lepšie povedané magnetická podložka pod matrac) so statickými magnetmi, ktorá ti môže pomôcť so spánkom. Všetky informácie nájdeš na webe moonwibe.cz a pre každého mám aj 20% ZĽAVU. Stačí ak pri objednávke zadáte zľavový kód „jaroslavlachky20„.
Chcete z informácií načerpať ešte viac?
Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!
Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, rady a Tipy!
Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu!
Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :)
Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)
Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!
Ahoj Jaro. 🙂 Jak je to prosím v případě vysokého DAO – může to být znak HIT?
Případně i se zvýšeným TSH a antiTPO. Řekla bych, že je to znak zvýšené funkce štítné žlázy a problém i s histaminem (i skrze objevování se ekzému). Chápu to správně?
Ahoj Miška 🙂 Áno, zvýšené DAO je zvyčajne v prvom štádiu akútnej reakcie, keď telo reaguje na vyššie množstvo histamínu. Štítnu žľazu ber zasa ako „PLYNOVÝ PEDAL“ metabolizmu. Keďže je TSH vyššie, poukazuje to na to, že sa telo snaží „vytáčať“ motor, no auto nechce zrýchliť.