Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Sú opaľovacie krémy naozaj prospešné?

22.2. 20203058x0

Zopár dôvodov, PREČO by si nemal VERIŤ mediálnym „FAKTOM“ a už vôbec nie v odporúčaniach ZDRAVIA

Tu je zopár dôvodov, týkajúcich sa RAKOVINYOPAĽOVACÍCH KRÉMOV.

Nedávno som na mojom IG profile písal o AUSTRÁLII a výskyte rakoviny, na ktorý sa mi ozvalo zopár ľudí s ďalšími otázkami a podnetmi, aby som to spísal do dlhšieho príspevku a tu je výsledok. Pôvodný príspevok na Instagreme nájdeš tu.

Ako žili ľudia v Austrálii v minulosti

V skratke, po dobu takmer 65 000 rokov, žili tunajší ľudia najmä vonku, chodili zväčša nahí, boli vystavení UV svetlu zo slnka (hoci je pravda, že vtedy nebol taký vysoký UV index, vďaka ozónovej diere), a mali tiež peknú AQUAKULTÚRU, kde chovali mäkkýše, ústrice, ryby, atď.

No v roku 1778 sa do Austrálie prisťahovali Európania, ktorí zmenili zaužívané zvyky. Život sa presunul viac do INTERIÉRU a tradičné jedlá nahradili spracované potraviny a polotovary. Ich strava, ktorá bola pôvodne bohatá na DHA, JÓD, vitamíny ako B12 a iné, bola nahradená takou, kde sa tieto živiny nenachádzajú. Týka sa to najmä týchto troch: DHA, JÓD, B12, ktoré sú pre HOMO SAPIENS KRITICKÉ 🦀🦐

Ako sa v Austrálii žije dnes?

Tunajší ľudia, sa podľa odporúčaní lekárov aj politikov, chránia pred slnkom ako len môžu a to obzvlášť opaľovacími krémami. [1] Je to však naozaj pre nich prospešné? Pozrime sa na to logicky:

 1. Ľudia v Austrálii žili 65 000 rokov najmä vonku, nie v interiéri, nemali okuliare ani opaľovacie krémy, UV svetlu boli vystavovaní na dennej báze a boli ZDRAVÍ.
 1. Každý z nás pozná VITAMIN D3, aj keď v skutočnosti sa jedná skôr o HORMÓN. Tento vytvoríme iba vonku na koži, ak je UV index vyšší ako 3. U nás v ČESKO SLOVENSKU je to od 19. februára, no v Austrálii takmer stále.

Teraz ti položím malú otázku. Keď človek vylezie z matkinho lona, je oblečený? NIE.

„Človek sa narodí NAHÝ a dokonca nemá ani ochlpenie, narozdiel napríklad od opíc. Ba čo viac, nemá ani vlasy, pretože potrebuje veľa SVETLA a obzvlášť UV svetla, ktoré prenikne do permeabilnej lebky, ale najmä do aj OKA, cez ktoré stimuluje prudký vývoj a RAST MOZGU.“

ZOPÁR NEJASNOSTÍ?

VITAMÍN D3 tvoríme na koží z fotoizomerizácie cholesterolu za pomoci UVB svetla.“

Vieš čo je zaujímavé? Že pacienti s rakovinou, vrátane rakoviny kože, majú nízky vitamín D3 a teda nedostatok UVB svetla. [2, 3] V Austrálii sa natierajú krémami, no napriek tomu stúpa rakovina kože a ich hladina vitamínu D3 naopak klesá.

Za rakovinu kože je teda podľa lekárov zodpovedné UVB svetlo. ZÁROVEŇ je UVB svetlo jediné, ktoré dokáže na koži vytvoriť vitamín D3. Pacienti s rakovinou majú nízky Vitamín D3. [3]

Akým spôsobom teda to UVB svetlo spôsobilo rakovinu? Keďže na to slnko ľudia takmer nechodia, natierajú sa krémami a ich vitamín D3 je úplne nízky? Mne osobne to nejako nejde do hlavy. A čo ty?

Mimochodom, v roku 2016 bola robená uverejnená zaujímavá štúdia, ktorá skúmala počas rokov množstvo ľudí, porovnávala ich zvyky, životný štýl aj chorobnosť a vek dožitia a prišla so zaujímavým záverom.

„ĽUDIA, KTORÍ SA VYHÝBALI SLNKU, MALI 2-NÁSOBNE VYŠŠIE RIZIKO ÚMRTIA AKO TÍ, KTORÍ NA SLNKO CHODILI PRAVIDELNE? Ba čo viac, finálne stanovisko, ktoré je uvedené aj v samotnej správe znelo, že VYHÝBANIE SA SLNKU, BY MALO BYŤ POVAŽOVANÉ ZA ROVNAKÝ RUZIKOVÝ FAKTOR AKO FAJČENIE!“

AKO JE TO TEDA S OPAĽOVACÍMI KRÉMAMI?

Malé deti sa dnes už rodia deficitné na vitamín D3 (majú ho v tele nedostatok hneď po narodení), vďaka svojim rodičom, ktorí ich ešte k tomu zvyčajne od narodenia držia ďaleko od slnka, neustále ich obliekajú, natierajú krémami a deti trpia viac a viac zdravotnými problémami.

Prečo som to napísal? Chcem, aby si si zodpovedal túto otázku. Kto z toho profituje? ZDRAVOTNÍCTVO 

TERAZ TI POLOŽÍM ZOPÁR ĎALŠÍCH OTÁZOK:

 • KTO profituje z toho, že sú už malé deti choré a potrebujú neustále lieky na alergie, zápaly, atď.? LEKÁRI A FARMACEUTICKÝ PRIEMYSEL. Máloktorý rozumný rodič odmietne liek pre vlastné dieťa, nech je akokoľvek dráhy.
 • KTO profituje z toho, že majú ľudia viac rakoviny kože? FIRMY, ktoré predávajú opaľovacie krémy, LEKÁRI a FARMACEUTICKÝ PRIEMYSEL. 
 • Kto sponzoruje a spozoroval štúdie, ktoré preukazujú pozitívne účinky OPAĽOVACÍCH krémov na ochranu proti rakovine kože? FARMACEUTICKÝ PRIEMYSEL. 
 • KTO BY PROFITOVAL z toho, ak by sa ľudia nevyhýbali SLNKU a boli by ZDRAVÍ? Iba títo obyčajní ľudia a ich maličké bezbranné deti. 

Táto posledná možnosť nie je moc profitabilná, čo myslíš? Ideme ďalej.

Lekárifarmaceutický priemysel profitujú aj z toho, keď včas NÁJDU PROBLÉM alebo ZACHYTIA nejakú alergiu, intolerancie, apod., pretože môžu ZAČAŤ OKAMŽITÝ „PREDAJ“, aby pomohli ZDRAVOTNÝ STAV ZLEPŠIŤ.

„Pokým však daný človek nezmení PROSTREDIE, v ktorom chorobu dostal, jeho stav sa nikdy nezlepší. Toto si zapamätaj.“

Presne takto je to s rakovinou kože a melanómom.

MELANOCYTY A MELANÍN

V pokožke (ale aj inde na tele ) máme bunky, ktoré sa volajú MELANOCYTY. Sú to bunky, ktoré produkujú MELANIN (náš pigment), po tom, čo zachytia infračervené, modré a potom UVA a UVB svetlo. 

V momente, keď toto svetlo postupne (diurnálne) dopadá na našu pokožku, aromatická aminokyselina v nej, s názvom FENYLALANIN, absorbuje UV, zmení svoj tvar a rozloženie atómov (nazýva sa to izomerizácia) a stane sa z nej TYROZIN, z ktorého sa neskôr stane chemikália a názvom POMC (Proopiomelanokortin). [4]

Jaroslav Lachký fenylalanín na tyrozín na L-dopa
Ilustrácia z mojej knihy ZÁKLADY CIRKADIÁLNEJ BIOLÓGIE

POMC je chemikália, ktorá sa skladá z 241 aminokyselín, tvorí sa prioritne v hypofýze mozgu, ale aj vo vlasoch, chlpoch, aj oku a mozgu, kde sa neskôr delí na menšie časti, z ktorých vzídu aj mnohé hormóny a látky.

 1. Napríklad BETAENDORFÍNY, ktoré zapríčiňujú závislosť u živočíchov, keď sú na slnku a zároveň im zabránia byť závislími na hocičom inom.
 1. Ďalší je alfaMSH, ktorý zapríčiňuje opálený vzhľad pokožky, potláča u živočíchov HLAD (preto funguje reštrikcia kalórií u všetkých živočíchov, bez vedľajších efektov, iba keď sú vystavený celému spektru SVETLA zo SLNKA).
 1. Tvorbu MELANINU, ktorý som spomínal vyššie.

Melanín má mnoho funkcií v tele živočíchov, a teraz ich spomeniem len zopár.

 • Tak napríklad, spôsobuje tmavý, opálený vzhľad pokožky.
 • Absorbuje vysoko energetické UV svetlo, časť energie využije a do mitochondrii vylúči nižšie svetlo, ktoré zasa oni využívajú
 • Melanín, po dopade UV svetla, ROZPOLI VODU v pokožke, z ktorej sa uvoľní PLYNNÝ VODÍK, KYSLÍK, a 4 ELEKTRÓNY. TOTO sa nazýva ŽIVOČÍŠNA FOTOSYNTÉZA. [5]

Uvoľnený vodík je silný antioxidant, ktorý prúdi až do mitochondrie (aj inde) a pomáha jej s generáciou energie, no dôležitejšie je, čo sa stane s KYSLÍKOM.

OKYSLIČOVANIE TELA VĎAKA UV SVETLU

„Po dopade UV svetla na pokožku aj oko, sa vďaka melanínu uvoľní KYSLÍK, ktorý sa nezávislé od červených krviniek a nášho DÝCHANIA dostane do BUNKY a OKYSLIČÍ JU.“

Áno, dobre čítaš. Slnko je schopné OKYSLIČIŤ časti tvojho tela nezávislé na tom, AKO a KOĽKO dýchaš. Kyslík je totižto v tvojom tele vo veľkom množstve (najmä vo vode), no to, koľko sa ho uvoľní, záleží od SLNKA. 

„TOTO SA TÝKA NAJMÄ ĽUDÍ SO SRDCOVÝMI PROBLÉMAMI A CUKROVKOU. Toto je dôvod, prečo majú tieto problémy a tiež je to jediné riešenie, ako ich zvrátiť.“ [6]

TENTO MECHANIZMUS mimo iné, znižuje aj krvný tlak, ale aj TLAK vyvíjaný na MITOCHONDRIE, pretože keď si na slnku, mitochondrie nemusia tvoriť toľko energie (ATP), a telo má priestor sa opravovať a recyklovať poškodené bunky.

MELANOCYTY však, v celom tomto procese, aby ho mohli dokončiť, potrebujú aj TMU. Potrebujú TMU v NOCI, pretože sú ovládané hormónom MELATONÍN

Tento hormón je známy ako hormón SPÁNKU, pretože sa uvoľňuje večer až v noci, no jeho recyklácia prebieha paradoxne RÁNO v OKU, vďaka DIURNÁLNEMU prieniku UVA svetla cez našu atmosféru, čo sa udeje každý deň zhruba 2 hodiny po východe SLNKA.

Ak v tomto čase netráviš čas vonku a tvoje oči ani pokožka toto svetlo neabsorbujú, a robíš to CHRONICKY, deň za dňom, tvoj MELATONÍN a SEROTONÍN sa chronicky vyčerpávajú.“ 

Preto majú takto žijúci ľudia zničený spánok, „rozhádzané“ hormóny, štítnu žľazu, problémy s pleťou aj vlasmi a ČAS im plynie inak. Myslím to doslovne.

Mimochodom, MELATONÍN v noci kontroluje baktérie v našich črevách, ale aj naše MITOCHONDRIE a to tak, že ovláda 2 programy, ktoré sú zodpovedné za ich recykláciu alebo zahubenie. [7]

POKOŽKA A SLNKO

Vďaka týmto dvom procesom, sa nám v noci môžu recyklovať a opravovať bunky v tele, medzi ktoré patrí napríklad aj POKOŽKA. Každý vie, že nám neustále odpadávajú časti kože. Stačí ak si pošúchaš ruku a ihneď máš na zemi kúsky z nej. No málokto vie, že nie je náhodné, aké časti tela odpadávajú a tiež nie je náhodné, ako sa tieto časti nahrádzajú.

Bunky pokožky sa obnovujú na dennej až týždennej báze, a ak nemávaš správny cyklus MELATONÍNU SEROTONÍNU, čo znamená že ráno nemáš diurnálne svetlo a večer tmu, tvoja pokožka sa zhorší.

jaroslav lachký melatonín a serotonín tvorba
Obrázok z mojej knihy KVANTOVÁ BIOLÓGIA

Presne takýmto spôsobom sa časom rozvinie aj RAKOVINA KOŽE. Vnímaš trochu súvislosti? Ak áno, pokračujeme.

MELANOCYTY STIMULUJE NIE LEN UV, ALE AJ MODRÉ SVETLO

Ďalší významný faktor, pri rozvoji rakoviny aj ďalších problémov je BLIKANIEnadbytok MODREJ a ZELENEJ FARBY. Takmer všetky umelé svetlá blikajú a tiež majú obrovské spektrum MODREJ so ZELENOU farbou. Modrá farba je potrebná na stimuláciu melanocytov. [8] No bez infračervenej a UV, nemôžu tvoriť PATRIČNÝ MELANÍN, no na druhú stranu, môžu tvoriť MELANÓM. A vitaj rakovina kože. Mimochodom, tieto veci sú celkom dobre zdokumentované aj v knihe od Beckera, ktorú som spomínal v minulom článku.

Ak nemáme dostatok MELANÍNU a UV svetlo neuvoľňuje v pokožke KYSLÍK ani ELEKTRÓNY z vody, naše bunky budú neokysličené, a mitochondrie budú mať nedostatok VSTUPU na tvorbu energie a SVETLA.

ĎALŠIA VEC, za ktorú sú MELANOCYTY zodpovedné je, že „produkujú“ aj časti IMUNITNÉHO SYSTÉMU.

UV svetlo pomáha pokožke zneškodňovať patogény a vírusy. [9] Nezdá sa ti, že aj toto môže byť za tým, že čoraz viac malých detí má problémy s alergiami a imunitou? Že sú náchylnejší na hocijaké ochorenia? Obzvlášť deti od matiek, ktoré žijú pred a počas tehotenstva pred televízorom, pod umelým svetlom, nechodia ráno na slnko a konzumujú 24 hodín denne 7 dní v týždni sacharidy, no ich mitochondrie nemajú z prostredia patričný signál UV svetla, aby ich spracovali?

Vieš, čo o tomto tvrdia média, lekári a farmaceutický priemysel? Že za to môžu gény. Aká je pravda?

Státisíce štúdií vykonaných s rovnakým výsledkom, ktorý ťa asi šokuje. Keď sa porovnali ľudia s hocijakým problémom, vrátane rakoviny, srdcovo cievnych problémov, cukrovkou, atď, ich gény sú rovnaké. Vieš čo je však iné? Ich MITOCHONDRIE. [10]

„Tvar a funkcia MITOCHONDRIÍ je iná u zdravých a chorých ľudí.“

V mojom najbližšom článku na mojom blogu sa dozvieš viac o TVARE a termodynamických vlastnostiach mitochondrií, a určite ti to objasní množstvo vecí.

ZOPÁR PARADOXOV?

Lekári a média nám tvrdia, že SLNKO môže za rakovinu kože. Ako teda vysvetlia, že sa rakovina vyskytuje na miestach, ktoré slnku nie sú vystavované? Napríklad pod nechtami, pohlavné orgány, konečník, pažerák, tráviaci trakt, ústa, nosná dutina, srdce,…ako to vysvetlíš? Vieš však, že modré svetlo a mikrovlnné vlnenie preniká hlboko do tela? Vieš ako blízko pri tele a pri týchto častiach tela, ktoré majú rakovinu, ľudia nosia zapnuté mobily so spustenou wi-fi a mobilnou sieťou? Vieš že tieto technológie, vysielajú pulzujúce vlny, ktoré dokonca menia polaritu v tele?

Vieš ako umrel Bob Marley, tmavý Jamajčan, ktorý žil celý život po nociach okolo umelého svetla? Skús si to vyhľadať… Prezradím ti, že mal melanóm na zvláštnych častiach tela.

Alebo Michael Jackson, ktorý mal posledné roky duševné problémy a depresie, no málokto vie, že pár rokov pred jeho smrťou, mu namontovali na strechu jeho domu obrovský vysielač s vysokou frekvenciou.

Alebo Kurt Cobain a mnohí ďalší, ktorí boli závislí na drogách a alkohole (pretože netvorili vlastne BETAENDORFÍNY), mali depresie, žili nonstop po nociach okolo elektromagnetického vlnenia z nástrojov a vybavenia, ktoré používali pod umelým svetlom a celé rána prespali v posteli? 

ZÁVER

MELANOCYTY sú v mnohých častiach tela (oči, uši, vagína, konečník, močový trakt, črevo,… A všetky tieto časti sú závislé na veľkej donáške aj spotrebe kyslíka. Ak melanín neabsorbuje UV, kyslík sa k týmto častiam tela nedostáva a tieto časti tela nepracujú ako majú a rovnako neskôr upadá aj naša IMUNITA.

Môžeš si to všimnúť aj na sebe, alebo na niekom blízkom koho poznáš, že ak sa (bohužiaľ) vyskytne rakovina na kúsku jeho kože (napríklad prsníky u žien), zvyčajne je to na mieste, ktoré slnku nebolo vystavené a UV svetlu takmer vôbec.

„Veď si len pomyslí, koľko z dnešných žien, chodí von s odhalenou hruďou? Ženy tak nechodia takmer žiadne, no kabelky s mobilom majú veľmi blízko PRSIAM.“ [11]

Kritické je to najmä pre mladé slečny, ktoré sa „opakujú“ po svojich maminách a už od malého veku nosia nové mobily, kabelky, okuliare a sú všemožne oblečené a poprikrývané. No odhalené nie sú vonku takmer NIKDY.

SPOLOČNOSŤ nám teda tvrdí, že RAKOVINA KOŽE je spôsobená SPÁLENÍM SA NA SLNKU, obzvlášť v detstve. Na druhej strane je to však celkom dobrý spôsob, ako donútiť rodičov, aby svoje deti ešte viac natierali a udržovali vo vnútri pri televízore s nízkou hladinou vitamínu D3, aby mohli častejšie chodiť k doktorovi a kupovať viac liekov.

Chceš skutočnú ochranu pred RAKOVINIU aj ďalšími CHOROBAMI?

„Dopraj si DENNÉ SLNEČNÉ SVETLO a v noci ZASA TMU.“

Tento článok bol pôvodne uverejnený iba na mojej FB stránke, no na žiadosť zopár ľudí, som ho uverejnil aj tu. V nasledujúcom článku sa budem venovať MITOCHONDRIÁM, KALÓRIAM a najmä TOMU, ako vplýva TVAR a VEĽKOSŤ MITOCHONDRIE na SPRACOVANIE POTRAVY.

Ak totižto tvoje mitochondrie nerobia to čo majú, je irelevantné čo zješ, pretože z jedného a toho istého VSTUPU (jedla), sa môže vytvoriť rozdielne množstvo VODY, ATP, ale aj celkovo ENERGIE.

Ak ťa obsah mojich príspevkov zaujíma, určite sa registruj aj na môj newsletter a budem ťa včas informovať o všetkých novinkách, ktoré chystám a rovnako aj o publikovaných článkoch.

Pri registrácií do newslettera dostaneš odomňa ako BONUS aj 60 stranový EBOOK s názvom Ako používať obrazovky, v ktorom sa dozvieš malý, stručný, ale najmä praktický základ o SVETLE aj o tom, ako prevziať zlepšiť svoj SPÁNOKŽIVOT.

ODKAZY a LINKY

 1. https://mamamia.com.au/signs-of-melanoma/?utm_source=Rivuu&utm_medium=Facebook&utm_campaign=br&fbclid=IwAR093l8DZt1553ZWKCEeDd_Sq1FYJwHtJSQSQz4JOZambuXKYqmPthhgCNo
 2. http://www.bone-abstracts.org/ba/0007/ba0007p176
 3. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19381980.2016.1267077
 4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Proopiomelanokortin
 5. https://m.phys.org/news/2016-05-melanin-great-batteries.html
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27030935
 7. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jcp.29036
 8. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X17327926
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23785369/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3809581/
 11. http://sunlightinstitute.org/important-for-women-completely-avoiding-sunlight-is-associated-with-a-1000-increase-in-breast-cancer/?fbclid=IwAR0V773P9l6MeRVqgtH1Ivj_5bqQ2DwGa8sboCWE4PD383LaMddhoGNxygM

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov