Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Adaptácia na chlad #8 Teplo verzus, zima a efektivita

3.7. 20212015x4

Prečo ti môže pomôcť obyčajné schladenie pokožky? Pretože to zefektívni prácu tvojich mitochondrií. Nezabúdaj, že naše mitochondrie tvoria teplo, aj vodu a tiež, že sú ukryté pod povrchom tela.

Ak je náš povrch tela chladnejší, šírenie tepla z pod povrchu sa stáva výrazne efektívnejším a voda v nás sa tak stáva lepšou batériou.

(Článok si môžeš vypočuť aj vo forme audio podcastu. Audio článok spolu s popisom v minútach nájdeš TU!)

SUMÁR ČLÁNKU

 • Prečo na káloriách nezáleží? Dôkaz?
 • Druhý termodynamický zákon a jeho aplikácia
 • Mitochondria, alias náš motor?
 • Leto verzus Zima
 • Zhrnutie a záver
 • A ešte omnoho viac

Kalórie a zákon zachovania energie

Máme tu ďalší článok do série o chlade a tento krát veľmi stručný, no verím, že pomerne praktický.

Už dávnejšie, konkrétne v článku o kalóriach, som ti naznačil, aby si sa na známe termodynamické zákony pozeral aj trochu reálne a nie len z bežného uhľu pohľadu.

Tak napríklad pri kalóriách ľudia zvyčajne ostanú pri tom, že energia len tak nezmizne, ani sa neobjaví. Inými slovami, ostanú pri zákone zachovania energie, avšak zabúdajú na to, že naše telo je jeden veľký otvorený systém, z ktorého energia/svetlo neustále uniká a rovnako doň prichádza. Ak mi neveríš, dotkni sa napríklad osoby vedľa teba a vnímaj to teplo, aké z nej uniká. Alebo sa zamysli nad tým, ako v nás môže vzniknúť hormón, vitamín D, iba na základe toho, že naša pokožka zachytí UV svetlo, ktoré ani nevidíme…

To znamená, že ak aj nejaká potravina má napríklad 400 kalórií (1 674 Joulov) neznamená to ešte, že presne toľkou Joulov musíme vybehať, aby sme nepribrali. Už len „obyčajná“ vzdialenosť medzi respiračnými proteínmi na vnútornej membráne mitochondrie ovplyvní, ako s týmito Joulami naložíme. Dnes sme tu však kvôli niečomu inému. Konkrétne kvôli druhému termodynamickému zákony, ktorý súvisí práve s CHLADOM a konkrétne aj s celou adaptáciou na chlad a je ním vzťah medzi teplom a chladom.

Druhý termodynamický zákon

Druhý termodynamický zákon je známy a hovorí o tom, že TEPLO SA ŠÍRI OD HORÚCEHO KU CHLADNEJŠIEMU. Čisto teoreticky by som teraz mohol napísať už záver s tým, že dúfam, že sa ti článok páčil a že ti dal nejaké praktické informácie, ktoré môžeš kedykoľvek používať. No neurobím tak, neboj sa, ešte predsa len zopár viet napíšem 😀

Ak ťa však za tie 2 roky blogovania mitochondrie aspoň trochu uchvátil, význam tejto vety / znenia zákona je obrovský.

V skratke ide o to, že ak je medzi niečím, čo vysiela teplo a niečím druhým, čo teplo prijíma teplotný rozdiel, transport tepla je efektívnejší. Čím je teplotný rozdiel vyšší, tým viac naberá na efektivite.

Ešte v roku 1824 položil Nicolas Carnot základy termodynamicky a vznikol tzv. Carnotov cyklus, na ktorého princípe pracujú spaľovacie motory, ktoré dodnes využíva takmer každý z nás. [3, 4] V rokoch 1850-1860 ruku k dielu priložil aj Rudolf Clausius a aj na základe ich prínosu vznikol čo možno najefektívnejší motor. [6]

Zvýšenie teploty vo vnútri motora a zníženie teploty vonku zabezpečí prenos tepla z horúceho motora smerom von, ktoré sa premení napríklad na mechanický pohon piestu. Čo v ľudskom tele predstavuje motor? No predsa mitochondria.

Mitochondria je náš motor

Mitochondrie máme umiestnené takmer v celom tele aj v pokožke, pod jej povrchom. Mitochondrie vo svojom matrixe hromadia protóny a po svojej vnútornej membráne zasa „preháňajú“ elektróny. Mitochondrie koncentrujú silu 30 miliónov Voltov na meter, čo je sila blesku. [7]

Práve táto sila a nahromadenie subatomárnych častíc je zodpovedné za to, že naše mitochondrie vylučujú teplo, čo je forma infračervenej radiácie. Práve preto ich evolúcia vytvorila tak, aby tvorili aj vodu, pretože vďaka tomuto svetlu sa daná voda okamžite svrckne a tým scvrkne aj mitochondriu.

Ako ešte evolúcia zariadila, aby boli mitochondrie čo najviac efektívne, vzhľadom na miesto na Zemi a využila pri tom „jednoduché“ zákony termodynamiky?

1. Zvýšila prísun TEPLA (infračerveného svetla) v motore (mitochondrii)

2. Znížila TEPLOTU vonku, aby motory (mitochondrie) pracovali efektívnejšie.

Nepripomína ti to náhodou niečo? Čo tak vznik haplotypov? Homosapiens sa vyvíjal v Afrike, no hneď, ako sme sa začali presúvať bližšie k pólom, kde je väčšia zima, naše mitochodrie rozvinuli UCP, aby tvorili ešte viac tepla. To znamená, že mráz vonku a teplo v nás, nám elegantne pomáhali prežiť.

Tieto dve premenné (teplo a chlad) dodávajú „výkon“ naším motorom a zabezpečujú nám dlhý a krásny život. Každý kto má nejaký zdravotný problém, prípadne chce zlepšiť svoj výkon, má teda dve možnosti. Ísť na slnko a absorbovať viac infračerveného svetla (aj UV), alebo sa vystavovať chladu, čím zníži teplotu pokožky a umožní efektívnejší prenos tepla zvnútra. Áno, je to až také jednoduché.

Leto verzus Zima

Až teda nabudúce uvidíš nejakého človeka, ktorý behá v zime v krátkom tričku alebo dokonca bez neho, nezblázni sa a nemysli si, že umiera ☺ Ak je zdravý, jeho koža bude začervenaná, pretože mráz vonku umožní mitochondriám v nej tvoriť viac tepla, aby pracovali efektívnejšie. Miesto toho aby si mu rýchlo utekal dať vetrovku sa teda skôr spýtaj ako sa cíti a či ti neporadí ako začať s chladom. Alebo si stiahni tento pdf PROTOKOL zdarma o tom, ako sa adaptovať na chlad a začni ho postupne aplikovať.

Pamätaj však, že za vyskúšanie nič nedáš, nebude ťa to stáť okrem času ani cent, no tiež nečakaj zmeny hneď. Nezabúdaj, že musíš byť konzistentný a zmeny vyžadujú čas, hoci niektoré úvodné zaberú chvíľu. Sem patrí napríklad obyčajné ochladzovanie pokožky alebo tváre.

Ako som aj v dávnejších článkoch prízvukoval, samotný prirodzený vitamín D v krvi ti môže byť pekným znakom, či môžeš chlad využívať vo veľkom a kedykoľvek alebo nie. Ak je pomerne vysoko, môžeš, ak však nie, využívaj radšej iba trochu chladnejšiu vodu a snaž sa budovať svoj solárny mozoľ.

Keď sa nad tým zamyslíš, je to veľmi jednoduché. V lete máme silné slnko a na povrch Zeme dopadá aj veľa infračerveného svetla s vyššou intenzitou. To znamená, že keď si len trošku schladíš pokožku, napríklad pobytom vo vode, a potom budeš na slnku, tvoje bunky a mitochondrie absorbujú zo slnka veľa infračerveného svetla, ktoré budú následne šíriť aj ďalej. Šíriť ho budú aj smerom von, ku chladnejšej pokožke.

A vieš čo je medzi tým??? No predsa VODA. Aj krv, ktorú máš v žilách, je z 93% voda a tiež máme vodu všade v pokožke a v bunkách. Vďaka tomuto teplu a jeho efektívnejšiemu transportu bude voda viac štruktúrovaná, bude z nej lepšie zrkadlo a tiež z nej bude lepšia BATÉRIA.

Záver a zhrnutie

Dúfam, že sa ti dnešný, stručný článok páčil a hlavne, že si z neho vezmeš nejaké praktické informácie, ktoré začneš aj aplikovať. Ak si predošlé mesiace nezanedbával a budoval si napríklad svoj solárny mozoľ, práve teraz je ideálne obdobie pokročiť. Môžeš to využiť napríklad v bazéne, na kúpalisku, alebo kdekoľvek pri vode a dokonca aj doma.

Ak však nechceš skúšať nové veci, stačí sa len správať ako ostatné divoké zvieratká a vystavovať sa počasiu vonku. Práve toto počasie je zodpovedné aj za to, že sa zvieratkám zhustí srsť alebo naopak. Tiež im to pomáha ovládať inštinkty a závislosť a rovnako im zabezpečuje „servis aj tuning“ mitochondrií – motorov.

Ak sa ti článok páčil, kľudne ho zdieľaj ďalej a my sa vidíme už pri nasledovnom článku. Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článk, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Tiež ti dávam do pozornosti nový Ekurz, ktorý je na webe už nejaký čas, je zdarma a je pre každého.

EKURZ ZDARMA spustený 

Ekurz obsahuje krátke video lekcie a je úplne pre každého 🙂

REFERENCIE a CITÁCIE:

 1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_zachovania_energie
 2. https://sk.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%A1_termodynamick%C3%A1_veta
 3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Carnotov_cyklus
 4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%BD_stroj
 5. https://sk.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Clausius
 6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Spa%C4%BEovac%C3%AD_motor
 7. https://bionumbers.hms.harvard.edu/bionumber.aspx?id=105801&ver=6

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
 1. Denisa píše:

  Ahoj Jaro. Po vypocuti tvojho ekurzu asi tak mesiac chodievam rano na slnko. Kedze radis to schladzovanie pokozky, tak aj pri vychode slnka ked stojim par minut sa mam pokropit vodou?

  • Áno Denisa. Je to len výhoda, akékoľvek opláchnutie. V takomto období, kľudne sa namočiť napr. do bazéna na minútu, vyliezť von, pripadne sprchu a ísť na slniečko, alebo si tvár opláchnut, atď. 🙂

 2. Tania píše:

  Veľmi pekný článok 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov