Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Epigenetika #17 Histamín, HIT, voda a zvuk – Praktická časť

3.12. 2023874x0

V dnešnom článku ťa čaká pokračovanie HIT a histamínu, kde sa pozrieme na praktické tipy ako HIT zlepšiť a čo robiť! Pozrieme sa na zvuk, soundhealing, svetlo a mnohé ďalšie.

P.S. Dnešný kratučký článok nie je nahratý ako podcast, a verím, že ho zvládne každý. 

Zároveň dávam každému čitateľovi, poslucháčovi možnosť využiť tento dotazník, kde mi môžeš zanechať svoje otázky a najbližšie nahrám článok/podcast s mojimi odpoveďami.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Sumár článku:

 • Zopakovanie – čo je histamín a ako vzniká HIT?
 • Ako súvisí reproduktor s tvojím črevom a ako pomocou zvuku (soundhealing), svetla (terapia červeným svetlom) a vhodného magnetizmu dokážeme zlepšiť HIT?
 • Praktické kroky ako zlepšiť problém s histamínom a HIT
 • Záver a zhrnutie

Ako a prečo naše telo tvorí histamín, ako na to využíva deutérium a UV svetlo, aké naše bunky robia a ako ho odbúravame? Tento základ už vieš z posledných dvoch článkov+ a dnes ťa čaká krátke a stručné pokračovanie, kde sa pozrieme na niečo okolo Vody (aj sound healing) a tiež na nejaké praktické tipy ako HIT zlepšiť a čo robiť!

Zopakovanie z minula – čo je histamín a HIT

Histamín je prirodzene vyskytujúci sa proteín v tele, tvorí sa z aminokyseliny histidín a nachádza sa v nás schválne.

Histamínová intolerancia (HIT) je následne charakterizovaná nedostatočným odbúravaním histamínu v tele, čo vedie k jeho zvýšenej koncentrácii v organizme.

To znamená, že nejde len o prijímané množstvo, ale celkový „výťažok“ – koľko ho príjmeme, koľko ho v tele vytvoríme, koľko ho odbúrame = následne koľko ho v nás ostane.

Teraz sa pozrime na vodu.

Voda, EMP, zvuk a histamín

Ako už vieš z tohto článku, v normálnych podmienkach máš v cytoplazme bunky možno len cca 250 atómov deutéria v milióne molekulách vody. To nie je veľa. Aj preto naše bunky toto malé množstvo deutéria veľmi poctivo strážia a kontrolujú a čo sa týka histamínu, ten „ochraňuje“ enzým HNMT. Ten z neho odoberá vodík v cytoplazme, vďaka čomu ho degraduje.

Uvedom si teda, že keď do tela a hlavne do cytoplazmy bunky pridáš čo i len o pár percent viac deutéria, čo dnes žiaľ robí veľa ľudí nevedomky stále, a/alebo svoje telo vystavuješ nadmernému EMP (z wifi, nezmyselné bluetooth slúchadlá v ušiach, zapnuté mobily v kabelkách blízko čreva,…) a nemáš dostatok prirodzeného magnetického poľa zo Zeme ani dostatok červeného a infračerveného svetla zo slnka, tvoje telo začne deutérium hromadiť ešte viac a nastane problém.

Nezabúdaj, že vodík reaguje na červené spektrum. Najlepšie na 656,279 nm. Voda okolo ATP-syntázy tiež. Tá absorbuje najlepšie 670 nm. Tiež však voda reaguje na magnetické pole rovnako, ako to robí aj samotný atóm vodíka (aj deutéria). No a práve toto sú premenné, ktoré ľudia posledné desaťročia stratili a ani si to neuvedomili.

Voda a reproduktor

Koľko si toho pamätáš z detstva napríklad o klasických väčších reproduktoroch? Keď sme ako malé deti prvý krát videli veľký reproduktor a v strede ten bubon, ktorý sa pri vydávaní zvuku napínal a vibroval? 

Zvuk je mechanická vibrácia a svetlo je elektromagnetické vlnenie. Oboje máme denno-denne vedľa seba (sme obkolesení svetlom aj zvukom) a oboje majú vplyv na vodu, pričom naše telo je plne vody. Aká to náhoda… 

Príroda si práve z tohto dôvodu vybrala vodu, ako dôležitú „substanciu“ pre všetko živé. Voda má schopnosť lokálne narúšať symetriu, a umožniť energii meniť svoju podobu a tým pádom pozmeniť aj hmotu, a teda aj časti nášho tela. 

V laickej reči povedané, voda je ako médium, do ktorého vstúpi jedna forma energie a von vystúpi iná.

Zvukové vlny alebo odborne akustické fonóny, sú riadené magnetickým poľom. O tomto si mal samostatný článok, ak si nespomínaš.

Reproduktory, ktoré vydávajú zvuk, vyžarujú elektrické aj magnetické pole. No a veci rozpustené vo vode, v našom tele je to napríklad Oxid dusnatý (NO), oxid uhličitý, kyslík, reagujú aj na magnetické polia. Z webinárov, ale aj z článku Adaptácia na chlad #4 Melatonin a magnetizmus vieš, že kyslík je paramagnetický, čo znamená, že sa priťahuje k veciam, ktoré vytvárajú magnetické pole. Preto je kyslík v našom tele tiahnutí k mitochondriám.

Ak patríš aj k čitateľom mojich tlačených kníh, teraz si otvor dvojku – Kvantová Biolóf´gia, šiesta kapitola 6.1. ATPáza a pozri si stavbu našich motorov v mitochondrii. 

AK knihu nemáš, môžeš využiť akciový balíček!

Otáčajúca sa hlava FO z ATPázy vytvára magnetické pole, ktoré je síce pre nás ako „veľkých“ ľudí vnímané ako malé a slabé, keďže je to na subatomárnej úrovni, ale pre mitochondriu je toto magnetické pole veľké a dostačujúce… 

Presne preto má mitochondria aj svoj tvar, ktorý toto magnetické pole veľmi elegantne distribuuje. Rovnako nie je náhoda, že mitochondria osciluje a vibruje, pretože takto dokáže indukovať elektrický tok.

Voda ako magnetický dipól

Voda vo vnútri našich buniek je tiež magnetický dipól (má negatívnu a pozitívnu stranu) kvôli vodíku a kyslíku, ktoré spolu tvoria molekulu vody. 

Vodík ma el. náboj + a kyslík má – . To vytvára efekt podobný bežnému magnetu so severným a južným polom. 

Tieto fyzikálne vlastnosti vody pomáhajú častiam nášho tela reagovať na elektromagnetizmus, zvuk a svetelné stimuly. Pamätaj, že svetlo je schopné samo o sebe vytvoriť magnetizmus. Pretože všade tam, kde letí fotón, nájdeme aj vektor elektrickej sily a kolmo naň vektor magnetickej.

Žeby preto bolo aj naše črevo plne vody a každý vie, že dehydratácia nie je dobrá a zhorší nám napr. stolicu? Žeby preto boli mitochondrie vo výstelke čreva, kde sú aj naše enterocyty, ktoré keď sú zdravé, sa rýchlo obnovujú? 

Práve v tejto oblasti sa tiež uvoľňuje histamín, ak má na to dôvod, pretože daný povrch čelí nadmernému EMP z vonku aj UV svetlu, ktoré uniká z tunajších chorých buniek dnu? 

Áno, dobre počuješ. A práve o tomto UV svetle, aj o tom ako a prečo ho tunajší mnikrobióm tvorí, sme sa bavili aj v poslednom Novembrovom QaA z prémium členmi, kde sme im zároveň predstavili zaujímavú novinku!

*Momentálne prebieha akcia na ročné prémium členstvá:

Pokračujeme rýchlo ďalej. Dnes to bude stručné a praktické, ako som sľúbil!

Deutérium vo vode mení jej magnetizmus

Vieš o tom, že pridanie deutéria do VODY zmení jej magnetické vlastnosti? Že nie? Teraz už ÁNO!

 Deutérium je izotop vodíka, ktorý má iný SPIN a teda aj odlišný magnetický moment ako ľahký vodík. 

To znamená, že tunajšia voda v čreve s obsahom prótia a deutéria sa správa radikálne inak. Takto je to aj v cytoplazme a v matrixe. Práve preto je naše telo veľmi „vyberavé“ na deutérium. Dôkladne ho v tele ukladá tam, kam treba a naopak na istých miestach ho nechce vôbec. Tiež ho dôkladne každý jeden deň filtruje, ak mu dáš na to dôvod. Napríklad aj potením sa (len jeden z nich)!

A hoci si väčšina predstavuje vodu ako obyčajnú bezfarebnú kvapalinu, voda nie je homogénna, a dokáže rôzne čudesné veci. 

Ak je deutérium v nejakom kúsku tela z vody extrahované, pretože sa o to náš Cirkadialny rytmus a mitochondrie postarali, ako je to napríklad v časti, kde sa nachádza krebsov cyklus pod povrchom výstelky, voda sa stáva magnetickejšou a reaguje so slnečným svetlom viac.

Už ti dochádza?

Naopak deutérium je predurčené ísť do iných častí, kde ostane „pohyblivé menej“, pretože sa využije na rýchlu obnovu nových buniek, ktoré nahradia staré opotrebované enterocyty, aby naša výstelka čreva mohla byť neustále funkčná. 

Nezabúdaj predsa, že extra hmota má vplyv aj na biologický čas. Vďaka deutériu sa naše črevo dokáže rýchlejšie zahubovať. No iba ak má k dispozícií stimul a adekvátne množstvo DHA.

Zmena energie a frekvencia vlnenia = zmena vody aj koncentácie deutéria v tele

Energia a frekvencia sú jediné faktory, ktoré príroda potrebuje na zmenu správania vody v našich bunkách. Vyššia energia dokáže logicky viac hýbať aj s deutériom a rovnako aj odlišná frekvencia vlnenia. 

To znamená, že so zmenou frekvencie svetla (aj zvuku) v našom prostredí a v našich komunikáciách sa musí zmeniť aj reakcia vody v nás a aj v našom čreve. Je to logické.

Keď si človek začne potom ešte aj uvedomovať, ako sa slnečné svetlo mení v rôznych zemepisných šírkach na Zemi, ale aj v rôznych mestách kvôli novým technológiám, ktorých máme okolo čoraz viac a viac (1G až 5G, či 6G), malo by to začať dávať zmysel… 

Prirátaj si k tomu ako väčšina ľudí nosí v o oblasti brucha vo vrecku alebo kabelke zapnutý mobil, položený notebook, tablet, atď., a prídeš na to, prečo je dnes leaky gut, rovnako ako histamínová intolerancia na vzostupe. Neznamená to však, že daný človek to robí stále. Tu práve prichádza do hry aj transgeneračná epigenetika a život našich rodičov a prarodičov.

Tiež ti potom začne dochádzať, prečo sa zmenou zvuku a svetla v prostredí, mení práca mitochondrii, ktorých vnútorná membrána stráca pôvodnú osciláciu, s ktorou odchádza aj schopnosť mitochondrie oxidovať mastné kyseliny a ľudia majú horšiu schopnosť spaľovať tuk, čo znamená, že viac priberajú. 

Tiež naše telo začína strácať viac UV svetla, pomocou ktorého sa snaží komunikovať a zachrániť, čo znamená, že ho potrebujeme viac. Nie menej, ako sa nám to „geniálne“ média, či „pán“ Gates snažia nahovoriť.

Uvedom si, že máš len 2 možnosti, ako UV svetlo získaš. Exogénne (z vonku = slnka) alebo endogénne. Avšak, pri druhej možnosti je viac ciest, ako tvoje bunky UV vytvárajú a ver, že nie všetky sú neobmedzené a nevyčerpateľné! Rakovina je dôkazom!

Z posledných článkov si môžeš pamätať napr. tú lepšiu, ktorou je tvorba UV z červeného a IČ svetla.

Praktické tipy na záver (nie len) pre zlepšenie histamínu a histamínovej intolerancie

Mojim cieľom bolo v tebe vyvolať zvedavosť, aby si nad vecami začal premýšľať viac a hlavne začal aj konať. Povedať totiž, že. „nie je nič, čo by som mohol urobiť je vždy tá najhoršia možnosť!

Vždy môžeš. Príroda, slnečné svetlo, grounding, zemské magnetické pole, adaptácia na chlad, „sound healing“, svetlo,… sú všetko veci, ktoré sú zadarmo a máme ich k dispozícií.

 • Snaž sa preto začať metódou, že ako prvé vyradíš to, čo nepotrebuješ a stojí ťa najmenej úsilia a rovnako pridaj to, čo nevyžaduje nič extra.

Veci ako:

 • vypínanie mobilu na večer a noc, obzvlášť v spálni
 • Eliminácia EMP v spálni,
 • nenosenie zapnutého mobilu vo vrecku hneď na tele,
 • vystavovanie sa slnku a najmä ráno a večer, kedy je veľa červeného a IČ (snaž sa mu vystaviť aj brucho),
 • chodenie na boso, prípadne využívaj grounding topánky (tipy nájdeš aj na Eshope),
 • nosenie okuliarov blokujúcich modré svetlo každý večer, bez výnimky,
 • jedz menej krát za deň a dbaj na kvalitnú celú živočíšnu potravu (aj rybky s DHA)
 • Využívaj VODU (zvuk a spojenie vody je TOP)
 • Ponáranie sa do vody a v tomto prípade najmä brucha (prípadne aj niečo ako máme s členmi roky – chladiacu vestu v oblasti brucha)
 • Nezabúdaj totiž, že VODA je tiež faradayova klietka. Čím si viac hydratovaný s EZ = menej deutéria, tým väčšiu ochranu pred EMP máš
 • … ak postupne zaradíš tieto činnosti do života a spravíš si z toho zvyk, potom môžeš pridať ak uznáš za vhodné, napríklad aj „doplnky“ ako vhodný červený panel, magnetická podložka na spanie (v podstate takmer ako uzemnenie počas spánku),…

Záver a Zhrnutie

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.

Zároveň dávam každému čitateľovi, poslucháčovi možnosť využiť tento dotazník, kde mi môžeš zanechať svoje otázky a najbližšie nahrám článok/podcast s mojimi odpoveďami. Je to verejnéanonymné a odpovede nahrám zrejme len ako podcast (možno aj ako video).

Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!


P.S. Ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! Rovnako mi môžeš dať vedieť ak ťa napadne niečo na pridanie do náśho spoločného Slovníka pojmov! 🙂

P.P.S. Ak sa chceš v týchto informáciách, ktoré ti ponúkam, orientovať ešte viac, prípadne chceš v dnešnej modernej dobe svoj progress aj chápanie trochu urýchliť, pridaj sa medzi prémium členov. Do konca roku 2023 máš možnosť využiť aj špeciálnu 50% AKCIU ROK + ROK členstva ZDARMA!

Pri kúpe platinového ročného členstva získaš v cene automaticky aj obe vytlačené knihy Kvantová Biológia a členstvo na 2 roky!

Na záver ti dávam do povedomia nové odporúčané panely EasyLight, určené na terapiu červeným a infračerveným svetlom, ktoré majú až 5 vlnových dĺžok.

Momentálne je v ponuke aj novinka, ktorou je vhodné večerné osvetlenie alias červený pohybový senzor mitochondriak spolu s okuliarmi blokujúcimi modré aj zelené svetlo pre lepší spánok.

Ako čitateľ tohto blogu máš možnosť využiť aj špeciálnu zľavu 10%, ak pri objednávke zadáš zľavový kód: „jaroslavlachky„.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Posledná novinka, ktorú ti rád predstavím je magnetický matrac MoonVibe (lepšie povedané magnetická podložka pod matrac) so statickými magnetmi, ktorá ti môže pomôcť so spánkom. Všetky informácie nájdeš na webe moonwibe.cz a pre každého mám aj 20% ZĽAVU. Stačí ak pri objednávke zadáte zľavový kód „jaroslavlachky20„.

Zdroje, štúdie a citovaná literatúra: 

 1. Roeland Van Wijk – Light in Shaping Life
 2. Gurwitsch AA. A historical review of the problem of mitogenetic radiation. Experientia. 1988 Jul 15;44(7):545-50. doi: 10.1007/BF01953301. PMID: 3294029.
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Urocanic_acid
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7463562/
 5. https://zona.fmed.uniba.sk/uploads/media/Histamine_intolerance.pdf
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Histamine_N-methyltransferase
 7. https://sk.wikipedia.org/wiki/Histam%C3%ADn
 8. https://sk.wikipedia.org/wiki/Histam%C3%ADnov%C3%A1_intolerancia
 9. https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eobecn%C3%A1_te%C3%B3ria_relativity
 10. https://en.wikipedia.org/wiki/Kleiber%27s_law
 11. https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_physics
 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Phonon
 2. https://cs.frwiki.wiki/wiki/Quasi-particule
 3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Solit%C3%B3n
 4. https://youtu.be/G-xHbcMm_Gs
 5. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666818121000747
 6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Mot%C3%BDl%C3%AD_efekt
 7. https://ceskavedadosveta.cz/cesti-vedci-pohnuli-kvazicastici-soliton/

Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov