Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

KB #22 Spánok, Bdenie a Regenerácia

31.10. 20221142x0

REM a HLBOKÝ spánok, 2 najviac diskutované a „nepoznané“ fázy spánku, sú radikálne odlišné, pretože sa počas nich deje v neurónoch (a hlavne v axónoch) niečo neobyčajné. Chceš vedieť čo? …Čítaj ďalej!

Máme tu (pravdepodobne) posledný článok tejto série, ktorý bol síce urobený formou dôležitého webináru s názvom Spánok, Bdenie a Regenerácia, no chcem, aby bol zverejnený aj takto na blogu, aspoň ako malé „INTRO“ pre všetkých do budúcna (ak by sa k nemu dostal niekto vrámci archívu článkov).

Účastníci, ktorí sa na webinár registrovali včas, už dnes majú k dispozícií natrvalo záznam (mnohí aj pdf Transkript) a dnes ti ponúknem aj ako čitateľovi Blogu malé zhrnutie o čom sme vo webinári hovorili + Úvodné riadky + Možnosť využiť párdňovú zľavu prečítať/pozrieť si celý tento dôležitý webinár!

Stručná osnova článku:

 1. Sumár tohoto dôležitého webináru a čo všetko v ňom odznelo
 2. Obsah Transcriptu, ktorý si od dnes môžeš zakúpiť aj samostatne
 3. Stručný ÚVOD (prvé strany transkriptu)
 4. Posledná možnosť získať záznam v ZĽAVE
 5. Záver + Nadchádzajúci Workshop

Tu je sumár zopár vecí, ktoré odzneli vo webinári:

 • Dozvieš sa ako presne spánok začína a ako končí? Čo je zodpovedné mechanicky za to, že živočíchy zaspia, a preberú sa?
 • Ako súvisí myelín, elektrický prúd a mozgomiešny mok s tým, koľko, kedy, ako a či vôbec spíme?
 • Prečo spánok prebieha v cykloch, čo ktoré vlny/cykly znamenajú a čo sa vtedy fyziologicky deje? (…a nemyslím to iba obrazne, ale reálne – fyziologicky a mechanisticky. Čo konkrétne prebieha v DEEP a REM spánku)?
 • Aká je hlavná (PREKVAPIVÁ) úloha spánku?
 • Ako prebiehajú 2 kľúčové fázy spánku – DEEP a REM sleep, čo sa počas týchto fáz deje, ako súvisia s našou regeneráciou, či detoxikáciou (aj glymfatickým systémom), ako ich posilniť a naopak, čo ich ničí?
 • Ako sa naozaj regenerujú v spánku naše tkanivá, ako sa regenerujú naše neuróny, ktoré fázy spánku za to môžu a ako svoj spánok vyhodnocovať?
 • Pozreli sme sa na históriu a objavy, ktoré stoja za poznatkami o priebehu a fungovaní spánku, ale aj mozgu, aby si to každý mohol sám „preveriť“.
 • Dozvieš sa jednotlivé fázy spánku, ako prebiehajú, čo ich iniciuje, ako ich ovplyvniť, ako súvisia s našou regeneráciou a teda aj na to, ako rozoznať, aká fáza spánku nám viac chýba.
 • Dozvieš sa ako sa naozaj čistí náš glymfatický systém na úrovni mozgu, ale aj periférií.
 • Dozvieš sa ako ľudia formujú nové spomienky, či pamäť, ako funguje neuroplasticita a ako ju spánok môže zlepšiť alebo naopak zhoršiť (oslabiť)?
 • Dozvieš sa ako si vyhodnocovať svoj spánok a aké parametre si všímať + Ako spánok aspoň základne vyhodnotiť aj bez meriacich prístrojov ako napr. Oura?

Ďalej sme sa pozreli aj na praktické veci ako:

 • Ako Hacknúť spánok nejakými pomôckami alebo „bio-hackmi“?
 • Ako trochu HACKNÚŤ svoju regeneráciu, ak máme nejaké zlomeniny, úraz, či poškodenie kože!
 • Aký matrac odporúčam a sám roky využívam na Hacknutie spánku.
 • Aké konkrétne doplnky môžete využiť ako dočasnú „barličku“ na hacknutie spánku (+ Transkript obsahuje aj konkrétne dávkovanie v mg)
 • Odkazy a referencie na mnohé štúdie, knihy,… z ktorých pri webinári vychádzame.
 • A ešte viac!
  • Na konci webináru Vás tiež čakajú praktické ukážky zopár meraní z OURA ringu, s popisom a názornými odlišnými dňami (kratší spánok, stresový deň, dlhší spánok, Spánok po saune, skorej večeri, neskorej večeri, atď.), ktoré Vám tieto veci prepoja viac do praxe a reálneho fungovania!

Celý video záznam webináru obsahuje tieto bloky:

Video záznam má 2 hodiny a 55 minút

 • 00:10:00 až 02:00:00 – Trvanie hlavnej časti webináru
 • 01:25:00 až 01:30:00 – 5 minútová Pauza
 • 01:30:00 až 02:00:00 –  Ukážka nejakých praktických krokov, ako zlepšiť spánok!
 • 02:00:48  až 02:55:00 –    Zodpovedanie otázok a voľná diskusia

Obsah Transkriptu webináru:

 1. Časť prvá – str.4- História a obojsmerný flow neurónov
 2. Časť druhá – str. 9- Myelinácia, spánok a pamäť
 3. Časť tretia – str. 14- Ako prebieha, začína aj končí samotný spánok
 4. Časť štvrtá – str. 19- Melanopsín, dopamín a poruchy/oprava spánku
 5. Časť piata – str. 20- Nejaké praktické Tipy na lepší spánok (hacky, pomôcky, matrac, doplnky a tipy)
 6. Časť šiesta – str. 22- Transcript z Chatu a otázky (aj s minútami, kedy boli v meetingu zodpovedané)
 7. Časť siedma – str. 24- Referencie, knihy, odkazy a použité zdroje z webináru

Úvod webináru/Transkriptu:

*Riadky nižšie sú trochu upravený Transkript pre účely tohto blogu.

Dnes to máme rozdelené do niekoľkých častí, pričom viem, že väčšinu bude zaujímať záver – nejaké praktické veci, no verte, že po vypočutí celku, tak trochu prehodnotíte názor.

Dovolím si totiž povedať, že Vám tak trochu zmením uhoľ pohľadu na Vaše Zdravie aj celkové bytie a týmto webinárom zároveň každý získa náskok. Ako to myslím? Jednoducho!

Každý vie, že spánok je Alfou a Omegou, neustále to počúvame – „musíš spať, vyhýbaj sa stresu, choď si skôr ľahnúť, aby si sa vyspal“, apod., avšak nikdy a od nikoho nepočuť ako reálne ten spánok prebieha, čo presne mám spraviť, aby som sa lepšie vyspal,…

Hold…po dnešku…. získate zopár reálnych odpovedí. Spánok je totiž naozaj Alfa a Omega a dovolím si povedať, že je to náš primárny stav, v akom život vznikol a až následne vzniklo bdenie vedomie. Už o pár minút zistíte presne ako spánok mechanicky (aj fyziologicky) prebieha a pochopíte prečo to tvrdím. Poďme teda na to!

Regeneračný jedmosmerný elektrický prúd neurónu pod myelínom,

Začnime tým, čo by malo byť každému známe, hoci si to neuvedomil.

Flow neurónoch skrz axón a jeho zvlášnosti. Tento obrázok ste všetci videli a schválne (tak trochu som ho „podstrčil“), a dovolím si povedať, že asi nikomu nedošlo, že to na ňom ide obrátene.

Hoci som ti v predposlednom článku o nervoch a neurónoch jasne napísal, že naše telo tvorí tzv. Regeneračný jednosmerný el. prúd a vysiela ho z neokortexu – teda v smere z dentritu a tela neurónu do axónu, a cez axón sa prenesie ďalej, obrázok je upravený aby to šlo opačne.

Teraz by si mal každý z Vás v hlave položiť otázku, odkiaľ som vzal tieto veci a prečo tvrdím, že neuróny vedia el. prúd meniť? A ako ho teda menia a akými smermi? Odpoveď odkiaľ to viem, sú predovšetkým 2 mená, ktoré sme si spomenuli hneď v úvode webináru. Dvaja ľudia a ich dlhoročné výskumy, ktoré sú publikované dokonca aj v Národnom Inštitúte Zdravia v Amerike.

(Mimochodom, na stránke zo záznamom webináru a tiež v transcripte, sa nachádzajú na konci aj všetky štúdie a odkazy na články, referencie, knihy,…)

Začnime tým, čo by malo byť každému známe, hoci si to neuvedomil.

Flow neurónoch skrz axón je obojsmerný. Tento obrázok ste všetci schválne videli (tak trochu som ho „podstrčil“), dovolím si povedať, že asi nikomu nedošlo, že to na ňom ide obrátene. Schválne, ktorí ste tu prítomní a čokoľvek sa Vám na ňom, keď ste ho po prvý raz zhliadli, zdalo čudné, napíšte do chatu. Potom sa k tomu dostaneme!

Pointa však je, že na obrázku ide elektrický prúd skrz axón naozaj opačne. Konkrétne z axónu do tela neurónu a dentritu. Hoci v predposlednom článku o nervoch a neurónoch som Vám jasne písal, že naše telo tvorí tzv. Regeneračný jednosmerný el. prúd a vysiela ho z neokortexu a teda v smere z dentritu a tela neurónu do axónu, a cez axón sa prenesie ďalej.

Teraz by si mal každý z Vás v hlave položiť otázku, odkiaľ som vzal tieto veci a prečo tvrdím, že neuróny vedia el. prúd preháňať oboma smermi? Odpoveď je Becker, ktorý na to prišiel ešte v minulom storočí a tiež napr. Courtney Pinardová, Andrew Holmes spolu s pani Olenou BukalovouNárodného Inštitútu Zdravia v Amerike, ktorá to „znovuobjavila“ v tomto storočí.

Mimochodom, na stránke zo záznamom potom na konci nájdete aj štúdie (v tomto transcripte sa nachádzajú aj na konci dokumentu). Prémium členovia budete mať záznam zverejnený klasicky, v knižnici a transcript zrejme pridám pre platinových členov tiež.

Počas bdenia u živočíchov, ako sú aj ľudia, prechádzajú elektrické signály z dendritov – anténnych výbežkov na jednom konci bunky – cez telo bunky. Z bunkového tela potom cestujú po celej dĺžke axónu (axón si môžete predstaviť ako kábel v bužírke), na druhý koniec bunky. Tento elektrický signál následne stimuluje uvoľnenie chemikálií na konci axónu, vrátane neurotransmiterov, ktoré sa viažu na dendrity na susedných bunkách, stimulujúc tieto bunky príjemcu, aby vystrelili ďalšie elektrické signály, atď. Takto sa signál prenáša cez neuróny počas dňa.

Čo je však dôležitý bod je, že keď skupiny buniek opakovane vysielajú el. vzruch takýmto spôsobom, elektrické signály naberajú na intenzite.

My dnes však vieme (zdroje a štúdie vo webinári), že tieto elektrické signály môžu putovať aj opačne – z bunkového axónu do bunkového tela a von cez dendrity. Toto Spätné spustenie, znázornené aj na Obrázku, sa deje počas spánku a v pokoji. To hovoria dáta, nie ja. Tiež sa podľa výskumu ukázalo, že takto sa resetuje daná bunka a pripraví sa na ďalšie stimuly a nové ukladanie pamäte, ktoré sa deje práve skrz tieto dentrity a synapsie.

No a práve tu prichádza do hry práca najmä dvoch ľudí, ktorý tak trochu náhodou prišli na to, ako tieto elektrické stimuly spolu súvisia, a ako súvisia s magnetickým poľom, anestézou, ale aj samotným Spánkom a Bdením!

…Viac v samotnom webinári/transkripte!

Záznam webináru spolu s Transkriptom je v predaji

Ako som prízvukoval v posledných článkoch, tento jeden webinár je nesmierny dôležitý a preto som dal možnosť zúčastniť sa na ňom každému. Nie len prémium členom.

Avšak aj na základe spätnej väzby a otázok, ktoré mi prišli ešte pred vysielaním som z webináru nakoniec spravil aj Transkript a verím, že pomôže. V transkripte získate 26 stranové pdf, ktoré môžete čítať normálne ako BLOG (obsahuje text, obrázky, a na konci referencie).

Webinár je teda skončený a jeho záznam je v predaji spolu s Transkriptom za plnú sumu, no do konca tohto týždňa (do nedele, 06.11. do 23:59), som sa rozhodol spustiť ešte raz ZĽAVU. Verím, že ak ťa téma zaujíma, prípadne si predtým váhal, už nebudeš.

P.S. prémium členovia majú záznam samozrejme v knižnici a prístup k nemu majú vrámci svojho členstva!

V nasledovných sériách a článkoch totiž tieto veci budú na seba opäť nadväzovať a nechceš o ne prísť!


NOVINKA: Od dnes možnosť zakúpiť si dôležitý Webinár o Spánku formou ZÁZNAMU (aj s Transcriptom v cene), alebo samostatne ako pdf Transkript!

REM a HLBOKÝ spánok, 2 najviac diskutované a "nepoznané" fázy, sú radikálne odlišné, pretože sa počas nich deje v neuronóch niečo neobyčajné. Chcete vedieť čo? Dozviete sa vo webinári! 

Webinár - Spánok, bdenie a regenerácia titulka
Webináre
Ako znie heslo Inteligentného človeka? "Chceš byť Zdravý a podávať lepší Výkon? Chceš zvládať viac Stresu? OK...tak sa zameraj na regeneráciu a teda na SPÁNOK!" Spánok je…
Webinár - Spánok, bdenie a regenerácia titulka
Webináre
Od dnes má každý možnosť získať dôležitý webinár o Spánku a Regenerácií z 27. Októbra, už aj formou Transcriptu v 26 stranovom pdf ! O…

Záver + Nadchádzajúci Workshop

Dúfam, že sa ti dnešný článok/webinár páčil, snáď aspoň tento krátky úvod (ak si nevidel webinár) a verím, že ťa minimálne prinúti trochu viac „zabrdnúť“ do iných vecí. Ver, že to stojí za to!

Ak sa ti článok/webinár páčil a veríš, že môže niekomu pomôcť, zdieľaj ho ďalej. Ak chceš byť informovaný medzi prvými o zverejnení nového článku, zanechaj mi nižšie email a dostaneš upozornenie.

Tiež ti dávam do pozornosti ako naposledy aj nadchádzajúci Workshop, ktorý bude už 19. Novembra v Bratislave a si naň srdečne pozvaný.

Nižšie máš odkaz, kde nájdeš všetky dôležité info, popis, cenu aj možnosť registrovať sa. Počet miest je v rámci kapacity priestoru obmedzený na cca 15 ľudí a ak ťa tvoj Software, ale aj Hardware zaujíma a chceš ho trošku Spoznať a možno aj „Hacknúť„, verím, že sa vidíme. 🙂

Základná Pyramída Zdravia pre Workshop Zlepši Svoje Zdravie, Jaroslav lachký a Richard Mikulský,
Základná Pyramída Zdravia pre Workshop Zlepši Svoje Zdravie, Jaroslav lachký a Richard Mikulský,

No a my dvaja sa čítame alebo počujeme už pri ďalšom článku, tak zostaň naladený 😊


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov