Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

Objednávky do konca 2024 rozosielame v r. 2025!

Ďalší predpredaj prototypov Mitochondriak® 3.0 s UV svetlom spustený - posielame v 2025! 

Serotonin, oxid dusnatý a cirkadiánny rytmus!

Epigenetika #14 Zvláštnosti ETC, a 3 tipy pre zdravie aj chudnutie

8.10. 20232482x9

Čo všetko tvoje mitochondrie dokážu s ETC aj krebsovym cyklom, prečo niektoré spia a iné sú metabolicky veľmi aktívne? Ako mitochondrie aktivujú kmeňové bunky a ako ľahko schudnúť, ale aj pribrať za pomoci UV?

P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Takže… Čo všetko tvoje mitochondrie dokážu s ETC a krebsovym cyklom, ako aktivujú kmeňové bunky a ako ľahko schudnúť, či pribrať?

Dnes tu máme ďalší článok do série Epigenetiky, pretože sem patrí.

Článok bude rovnako ako posledný stručný (spisujem ho tiež rovnako pri vode – tentokrát z pláže pri mori, bližšie k rovníku po asi 7 hodinách ležania na priamom slnku bez opaľovacieho krému), a rovnako ho nenahrávam ako podcast, pretože si myslím, že to ani nebude potrebné. (Ak by si však podcast z neho uvítal, napíš dole do komentára a dodatočne pridám!)

Tiež ťa upozorňujem že na konci ťa čakajú 3 veľmi praktické a jednoduché tipy. Dozvieš sa v nich 3 spôsoby/tipy, ako využiť slnečné svetlo, raňajky, obed a večeru tak, aby si schudol, regeneroval alebo naopak pribral.

Kto z dnešného článku vyťaží najviac ?

Ako prvé sa prihovorím ku tým, ktorí čítali moje knihy. Obzvlášť dvojku – Kvantová Biológia.

Kvantová biológia prvá kapitola, tvorba ATP
Kvantová biológia od Jaroslav Lachký

Uvedomujem si, že dvojka nie je pre každého, aj kvôli cene (schválne je vyššia), no zároveň aj kvôli informáciám. No ak patríš ku tým, ktorí ju čítali (podľa mojich štatistík je to od času vydania v 2019 cca 600 až 1000 ľudí), určite si si všimol, že tam boli niektoré vlastnoručné ilustrácie, mnohé aj detské, a tiež mnohé myšlienky, ktoré ťa nútili zamyslieť sa. Inými slovami, niečo ti povedali, naznačili, no tiež ťa zanechali v napätí a chuti zamyslieť sa.

Slová na záver ti dokonca ukázali, prečo som premýšľal aj nad pokračovaním, ktoré som však nespravil (ak si ich čítal, tušíš prečo – len málo ľudí by si bolo ochotných prečítať „náročnosť“ slov, aké by v nej boli.)

Avšak nezávisle na tom, dôvod prečo to spomínam je ten, že som často myšlienky ponechal mierne „pootvorené“ aby si v nich hľadal spojitosti, na ktoré máš prísť aj sám. Podobne to bolo s ilustráciami, ktoré chcem aby si len videl, no mnohé veci v nich ti dôjdu rokmi, až sa to v hlave uleží a ak to pre trba bude mať zmysel (nie Každý má otvorenú myseľ a chce vedieť ako príroda (asi) naozaj funguje).

Tu prikladám jednu z takých ilustrácií:

Napadlo ťa niekedy, prečo je ETC taký ako je? Prečo má mitochondriálna membrána takú špecifickú geometriu? A prečo som nakreslil dané komplexy 1 a 2 nie v jednom rade, ale každý v odlišnom?

A prečo sú tieto 2 samostatné rady oproti sebe, cez ktoré rovnakým smerom prúdia elektróny (z vonkajška dnu), no dole sa stretnú v ATP syntáze, ktoré sú už priamo na jednom prehybe membrány ukotvené spolu?

Nič z toho nie je náhoda, rovnako ako tá poznámka z elektrotechniky o „PLUS a MÍNUS“.

Poďme sa na to pozrieť bližšie a hoci si z dnešného článku podľa mňa odnesú najviac tí „chtiví“, ktorí čítali aj knihu, pochopíte všetci, a aj laici

Čo je zvláštne na ETC (dýchacom reťazci)?

Všimni si znovu ako plynú elektróny. Idú rovnakým smerom, cez rovnaký okruh (anódu), hoci každý cez samostatnú „svorku“ ku samostatnej katóde. Katódou je cytochróm C oxidáza, kde z elektrónov vznikne voda.

Mimochodom, anóda je v elektrotechnike elektróda, kde prebieha oxidácia (strata elektrónov) a katóda je elektróda, kde prebieha redukcia (získa elektróny).

No a práve toto je veľmi fascinujúce, ak sa na to začneš pozerať mojimi očami, podobne ako keď si bol na škole a dostal si nejaký zaujímavý logický príklad, nad ktorým si musel premýšľať kreatívne.

Prvý dôvod, prečo matka príroda mitochondrie „zkonštruovala“ takto, podľa mňa je ten, že keď idú elektróny cez dva drôty rovnakým smerom, generujú magnetické pole, ktoré ich k sebe priťahuje. Ak by šli oproti sebe, odpudzovali by sa.

P.S. Tiež to vieme dosiahnuť relatívnym spomalením/zrýchlením toku v jednom z drôtov, vďaka čomu vieme drôty priťahovať alebo odpudzovať, no o tom už o chvíľu.

Toto je dôvod, prečo membrána mitochondrie svoj tvar drží a je scvrknutá, pokým dnu plynie dostatok elektrónov a tiež je to dôvod, prečo ľudia žijúci v starých domoch majú veľa uEMP a ani o tom nevedia.

Staré rozvody mali totiž často fázu a nulák ťahané v stene od seba, neboli v jednej bužírke ako dnes, a zo stien vďaka tomu vychádzalo veľmi silné pulzujúce magnetické pole a tiež veľa tzv. špinavej elektriny. Sám som to meral.

Ak teda máš nejakú starú chatku, a nevieš ako sú tam rozvody robené, popremýšľal by som nad kontrolou (to len taká malá rada odomňa). Teraz však k veci.

Pozri si druhý obrázok pripadne si ho v druhej knihe (v prvej kapitole) pozri aj detailnejšie (z mikroskopu) alebo napíš do Google niečo ako „mitochondria+crystae membrána + microscope“ a sleduj obrázky.

Môžeš si tam všimnúť, že tie prehyby (crystae), kde je ETC (Elektrónový transportný cyklus = dýchaci reťazec) idú od vonkajšej membrány takmer skrz, pričom majú oproti sebe dva nezávislé toky elektrónov, no voda, ktorú tvoria v katóde, vypĺňa Matrix, vždy z opačnej strany. Protóny sú zasa vytlačené do rovnakej malej štrbiny (tá malá ryha = crystae).

Možno ti to znie čudne, no len sa dobre pozri na ten obrázok vyššie a premýšľaj. Prečo preboha matka príroda dodržuje takúto zaujímavú geometriu, ktorá prepája jeden okruh (mitochondriu), keď by sa to dalo spraviť aj jednoduchšie?

Dôvod je ten, že vďaka tomuto dizajnu môže mitochondria využívať špeciálnu teóriu relativity vo svoj prospech a lokálne meniť magnetické pole akým pôsobí na elektróny aj protóny na svojej membráne. Že nechápeš? Čítaj ďalší odstavec…

Špeciálna teória relativity na membráne mitochondrie v akcii

Všimni si znovu obrázok ETC. Prvý a druhý komplex nie sú na membráne v jednom ETC. Vždy je iba prvý alebo, druhý. Ak by si si to predstavil v 3D, tak tie komplexy majú za sebou svoje vlastné kópie a tvoria akoby stenu. Prvý komplex preberá vodík zo sacharidu a pumpuje 4 protóny, zatiaľ čo druhý preberá vodík z tuku a nepumpuje žiadne protóny. Tretí a štvrtý sú všade, v každom ETC, a rovnako pumpujú nejaké protóny.

To znamená, že na strane, kde je prvý komplex, bude vždy mierne vyšší Redox (=väčší tlak na elektróny smerom dolu, za kyslíkom v katóde), čo znamená, že ich rýchlosť bude relatívne vyššia. To znamená, že elektróny, ktoré sa vedľa seba pohybujú, sú po väčšinu času akoby „zmrazené“ v čase, respektíve sa na seba „pozerajú“, pričom si „myslia“, že stoja (podobne ako keď idú rovnakým smerom dva rýchle vlaky a cestujúci v oknách oproti hľadia na seba), no vzhľadom na prostredie, v ktorom sú (voda s veľmi nízkym obsahom deutéria), sa pohybujú rýchlosťou blízko a niekedy vyššou ako rýchlosť svetla.

Áno, nežartujem. Vo svete fyziky je to známe, moji členovia o tom vedia dávno a v jadrových reaktoroch sa to nazýva Cherenkova radiácia. Elektróny na ETC sa v mitochondrii pohybujú rýchlejšie ako svetlo, čo je dôvod, prečo mitochondria bliká a vysiela špecifické svetlo a aj Sonoluminescenciu (teda zvuk).

O tomto si tiež zrejme nepremýšlal, však? Ja áno. Tento zvuk sa šíri vo vode, je vo frekvencii, ktorú tvoje uši nepočujú, no bunky áno. Tiež vďaka rozloženiu prvého a druhého komplexu mitochondria dokáže meniť rýchlosť jednej strany relatívne voči druhej, vďaka čomu vie svoju CRYSTU zhrubnuť alebo zúžiť. Toto má obrovský termodynamický zmysel. Teraz poďme ďalej.

Koenzým Q (ubiquinol) je ako diamant. Uhádneš prečo?

Ďalší dôvod, prečo je prvý a druhý komplex samostatne, no oproti sebe je ten, že prvý komplex je fluorescentný a druhý je flavínový.

O tomto som písal aj v knihách. Prvý absorbuje UV svetlo (preto berie elektróny z glukózy), a vyšle modré a druhý zasa absorbuje modré a vyšle oranžovo červené svetlo. Len tak mimochodom, toto je práca aj koenzýmu Q.

Koenzým Q je v podstate ako diamantový kryštál, do ktorého vstúpi UV svetlo a von vylezie dúha. A ak chceš dôkaz, zamysli sa nad tým, prečo komplex vedľa neho (tretí) absorbuje oranžovú až červenú farbu a ďalší komplex, CCO, červenú a infračervenú… Nemáš začo! (P.S. Len to nehovor predajcom doplnkov, ešte by náhodou zistili, prečo ten predávaný doplnok sám o sebe nemá nijaký zmysel a už vôbec nie vo forme ubiquinon…)

Už sa trochu chytáš, prečo je mitochondria taká zvláštna baktéria, a prečo je komplikovaná, hoci vo svojej podstate je krásna a elegantná? Presne ako matka príroda!

Aj mitochondrie v jednej bunke môžu byť odlišné

Mnoho ľudí, ktorí sa o mitochondrie zaujíma (a že ich už našťastie pribúda) stále ostáva iba pri povrchu. Napríklad v tom, že si myslia, že každá mitochondria je proste rovnaká mitochondria, je v nej rovnaký dýchaci reťazec a bodka. To však nie je pravda.

Mitochondrie sú v každej časti tela odlišné a dokonca aj v rámci jednej bunky môžu byť odlišné. Neveríš? Vezmime si už len tvoj mozog a také nadobličky.

V neurónoch majú mitochondrie iný tvar, zatiaľ čo v nadobličkách sú väčšie, majú viac prvého komplexu a sú viac podlhovasté. Veď si len spomeň na tvorbu steroidov (vyhľadaj si, na Google článok Hormóny #5 od Jaroslav Lachký).

Mitochondrie tvoria pregnenolon z cholesterolu, na základe deutéria, ktoré ráno absorbujú, vďaka čomu sa natiahnu, zväčšia a z dvoch sa stane jedna, atď. Takto sa mierne spotia, stratia efektivitu, no tebe to umožní napríklad vytvoriť steroidy – Testosterón, estrogén, atď., aby si sa mohol množiť (a áno, pre mužov to znamená aj budovať objemovo väčšie svaly, ak ti ide o to).

Keď si to zas vezmeme vrámci bunky, mitochondrie blízko jadru, verzus blízko membrány bunky a extracelulárnemu priestoru, sú taktiež odlišné.

Tie bližšie jadru oxidujú viacej glukózy a majú mierne odlišný tvar, pretože chcú produkovať viac superoxidu aj peroxidu vodíka, pomocou ktorého v letných mesiacoch pozmenia Epigeneticky DNA samičky, ktorá sa vďaka vyššej konzumácii sacharidov pripravuje na oplodnenie a počatie potomka, ktorý sa tak ľahšie prispôsobí prostrediu, v akom bude počatý. Presne preto UV svetlo degraduje v krvi folát, ktorý potrebujeme na otehotnenie. Opäť áno, dobre počuješ. V Afrike majú preto tmavú pokožku, pretože vďaka nej folát chránia. Ak by boli bledí ako my, celý rok by boli neplodní…

Keď si to teraz vezmeme vrámci povrchov tela (výstelka čreva, pľúca, pokožka, tuk), tak aj mitochondrie v pokožke a tuku, bližšie k povrchu tela, majú zasa radi tuk. Dôvod by ti mal byť jasný. No a týmto sa zároveň blížim k finálnej myšlienke, ktorú Vám dnes chcem zanechať a aj tebe Erik, ak to čítaš (čo dúfam, že áno 😉).

Mitochondrie bližšie k povrchu a slnku a hlavne v koži/tuku spaľujú radi tuk alebo aj nič, a rozhodujú sa na základe Svetla alebo chladu, aký je na tvoju kožu/tuk aplikovaný.

Mitochondrie bližšie k povrchu svoj ETC radi zastavujú. Prečo?

Mitochondrie bližšie k povrchu tela (čiže v podkožnom bielom tuku) svoj ETC radi zastavujú. Prečo? No tak…premýšľaj už sám a využívaj aj intuíciu.

Nikto z nás sa predsa nenarodil s Mc donaldom v ruke ani s cereáliami, ako sa nám reklami snažia nahovoriť, že bez nich neprežijeme. Tiež sme počas evolúcie nikdy nemali stabilný a stály zdroj potravy.

Vždy sme mali obdobia hladu (či už kratšie, ale aj dlhšie – niekoľko dní až týždňov). Avšak vždy to bolo prispôsobené prostrediu, kde sme boli.

V Afrike to bolo viacej na slnku, kdežto od 70 tisíc rokov dozadu, odkedy sme z Afriky začali migrovať, to bolo aj kvôli chladu a nedostatku potravy.

No a presne preto nám evolúcia „vymyslela“ podkožný tuk, ktorý koreluje rozvoju génu MHC-1, imunitnému systému a centrálnej nervovej sústavy. To znamená, že živočích, ktorý sa má dožiť vyššieho veku s výkonným mozgom potrebuje väčší objem, mať podkožný tuk, rozvinutý imunitný systém a tiež nižší metabolicky obrat. Žeby „šach mat“ fitness priemyslu???

Príroda chce, aby sme pod kožou, v tuku, skladovali ľahký vodík (prótium), a zároveň aj mnoho kmeňových buniek so spiacimi mitochondriami, ktoré zasa obsahujú veľa deutéria. Toto deutérium totiž drží „zalepený“ ich krebsov cyklus aj ETC, pretože ich metabolický obrat potrebujeme držať takmer celý život na uzde. Ich metabolický obrat zvýšime až v čase, keď náš povrch tela dostane stimul, ktorý pochádza zo silného UVB svetla. Áno, dobre čítaš.

Toto svetlo síce penetruje našu pokožku iba niekoľko mikro metrov, avšak má vždy po boku zo slnka červené, IČ aj UVA, ktoré stimulujú produkciu oxidu dusnatého, vitamínu D a robia s ETC jednu zvláštnu vec. Vedia ho zastaviť.

UV aj červené svetlo majú naozaj vplyv na oxid dusnatý, čo je silný vasodilatátor, no nie každý vie, ako táto súhra svetla funguje. Aj preto si dovolím tvrdiť (kľudne si túto predpoveď zapamätaj), že zachviľu začnú mnohé firmy, ktoré teraz predávajú panely s červeným a IČ svetlom pridávať (zrazu) aj pulzáciu, hoci doteraz ju nechceli a dokonca ju častokrát zatracujú (niektorí ju dokonca veľmi chybne prirovnávajú k Flicker-u).

Hneď ako to začnú robiť, tak si spomeň na toto a uvedom si, že je to znak toho, že absolútne nerozumejú svetlu a ani produktom, ktoré sami predávajú (schválne nechcem nikoho konkrétne menovať).

Vhodná pulzácia červeného svetla totiž dokáže oxid dusnatý v mitochondrii inhibovať z viazania sa na CCO ľahšie ako kontinuálne svietenie, vďaka čomu zvýši produkciu vody aj tvorbu ATP v mitochondrii ešte viac ako obyčajné kontinuálne svietenie. Avšak to sme trochu odbočili, preto sa vráťme.

www.easylight.sk

Presne preto je naša koža na samom povrchu, zatiaľ čo podkožný tuk je mierne nižšie. Mitochondrie v nich sú odlišné, presne ako si to čítal v odstavcoch vyššie. Mitochondrie v koži, blízko povrchu, kde dopadá najviac slnečného svetla, majú veľmi aktívny metabolický obrat, ak na to majú dôvod (napríklad chlad a noc), zatiaľ čo mitochondrie nižšie, v tuku, opačne.

Presne preto má aj biely tuk (hlbšie) menej mitochondrii a tuk nespaľuje dobre, zatiaľ čo hnedý tuk (oblasť krku, trápezy, hruď), má mitochondrii veľa a je doslova „spaľovňa tuku“.

Prostredie, v ktorom sa nachádzame nášmu telu totiž dáva stimuly aký tuk má viac množiť, kedy ho spaľovať a tiež kedy majú mitochondrie pracovať a kedy ETC naopak zastaviť. Silné UVB svetlo, aké zažiješ napríklad keď pôjdeš zo SK do krajiny bližšie k rovníku, tvoje mitochondrie v pokožke dokáže zastaviť, pretože vyprodukuje dostatok oxidu dusnatého, ktorý sa podľa dostupných štúdií viaže na katódu (štvrtý komplex), vďaka čomu zastaví tok elektrónov z prvého a druhého komplexu na štvrtý.

To znamená, že elektróny z jedla alebo tuku nie sú potrebné, no ATP syntáza sa vďaka červenému svetlu rotuje aj sama. Toto je úplne elegantná vec, ktorá má viaceré úlohy, no len málo ľudí nad nimi premýšľalo. Ja som si tú námahu dal a práve ti ich zopár popisujem. Otázka len je či vnímaš čo píšem a predstavuješ si to v hlave tak ako ja…

Ak nie, ešte ti trochu pomôžem.

Ako dokáže zdravý štíhli človek ľahšie pribrať, no zároveň si zlepšiť zdravie, či chrupavky a kosti?

Slová vyššie znamenajú, že mitochondrie svoj ETC dokážu zastaviť, vďaka čomu nepotrebuješ v tom čase nič jesť a ani oxidovať podkožný tuk. Stále však produkujú nejaké ATP a generujú mierne magnetické pole. To znamená, že ich ETC sa mierne roztiahne, (PLUS a MÍNUS ich prestanú ťahať) a mitochondria ľahšie vylúči cytochróm C, aby sa zahubila alebo zrecyklovala ak to potrebujeme. To znamená, že večer, alebo na druhý deň, až bude UV svetlo preč, bude tuk spaľovať lepšie a z jedla, ktoré zješ, alebo z tuku, ktorý na bruchu máš, bude tvoriť gviac VODY aj ATP.

Tiež to však znamená, že v čase cez deň, kedy si na silnom UV svetle, sa  mitochondrie v tuku a mitochondrie v koži dostanú k sebe bližšie, vďaka čomu sa začne jedna rezonancia dotýkať druhej. To znamená, že mitochondrie, ktoré svoj ETC vedia využívať začnú komunikovať s mitochondriami, ktoré spia, pretože sú v stave „hybernácie“, v kmeňových bunkách.

No a nezabúdaj na to, čo som ti viackrát hovoril. Vnútro mitochondrie je plné plazmy (ionizovamý vodík = plazma) a zároveň vodivého aj izolačného materiálu (polovodiče dnu verzus tuková membrána na okraji).

Mitochondria, pH a voda, jaroslav lachký, blog
Mitochondria, pH a voda, jaroslav lachký

To znamená, že mitochondria je sama o sebe piezoelektrická. Musí byť. Keď sa teda poriadne stlačí a uvoľní, vyšle svetlo. Rovnako ako každá tvoja kosť na tele.

Presne takýmto spôsobom dokážu mitochondrie v niektorých častiach tela vygenerovať každý tip svetla od UV až po infračervenú, vďaka čomu dokážu „rozlepiť“ deutérium, ktoré drží krebsov cyklus mitochondrii v kmeňových bunkách, ktoré zrazu začnú prvýkrát v živote betaoxidovať.

To znamená, že ich metabolický obrat stúpne, aktivuje ich a kmeňová bunka bude môcť diferenciovať a presunúť sa skrz krv do miesta, kde je potrebná, ako napríklad do poškodenej chrupavky, či do chrbtice.

Toto všetko sú „žolíci“, ktorých majú mitochondrie v rukáve, odkedy boli karty rozdané (vznik tvojho života). Neveríš? Tu máš ďalšie veci, ktoré s tým súvisia.

Melatonín si tvoria mitochondrie aj chloroplast sami, odjakživa

Aktivita arylalkylamín N-acetyltransferázy (AANAT), enzýmu obmedzujúceho rýchlosť syntézy melatonínu, bola pred rokmi identifikovaná v mitochondriách a každý čitateľ mojej knihy by o tom mal vedieť už dávno, pretože som to tam spomínal. Ako však zisťujem, aj vďaka Instagramu, na Slovensku aj Česku je stále veľa ľudí, ktorí o tom nevedia a o to viac ma to ženie pokračovať….

Mitochondrie vďaka infračervenému svetlu, aké absorbujú tvoria vlastný melatonín. Ten, ktorý sa tvorí v epifýze je len ako malý „doplnok“.

Z evolučného hľadiska je totiž predchodcom mitochondrií pravdepodobne fialová nesírna baktéria (zrejme Rhodospirillum rubrum), čo by aj naznačovalo, prečo mitochondria ako jediný prokaryot zvládne UV svetlo a dokonca si ho sama tvorí. Ti že je baktéria fialová je veľké AHA (fialová – ultrafialové svetlo =UV svetlo,…) Tvorí ho ja z IČ svetla, ako vieš z posledného článku a predposledného článku.

Presne pretoto môže byť pre niekoho vhodné na silnom UV svetle celý deň jesť (napr. ak chce mladý a zdravý človek pribrať), no pre iného môže byť lepšie jest iba raňajky (napr. ak chce schudnúť a/alebo chce svoj tuk scvrknuť a uvoľniť z neho kmeňové bunky).

Áno, dobre počuješ. Presne toto je dôvod prečo keď si na silnom UV svetle, tvoja koža ostane teplejšia, no krv v nej chladná. Ten „tlak“ kože tvoj tuk doslova rozkladá.

Tiež je to podľa mňa dôvod, prečo je mladý človek schopný svoje koleno zahojit veľmi rýchlo, a to aj napriek slabšiemu slnku na Slovensku, ak má výkonné mitochondrie a vysoký redox krvi. (Aj táto časť bola pre teba Erik).

Presne preto si myslím, že mladí človek s vysokým zeta potenciálom v krvi dokáže veľmi dobre využívať biele aj červené krvinky a regenerovať svoje časti tela. Becker nám dokonca v minulom storočí poskytol aj dôkaz keď preukázal, ako si dieťa do veku 11 rokov dokáže zregenerovať úplne celý ukazovák na oboch rukách, ak je useknutý presne v kĺbe, teda celý. Dorastie mu úplne nový. Jeho niektoré červené Krvinky ešte mamu mitochondrie a tiež dokážu vygenerovať obrovský piezoelektrický prúd a silné UV svetlo, ktoré slúži ako stimul pre diferenciáciu aj regeneráciu.

Naopak starší človek, s horším redoxom a menej výkonnými mitochondriami už vyžaduje viac UV slnka a/alebo chladu na to, aby svoju regeneráciu zlepšil. Presne preto sme kedysi osteoporózu videli len u starších ľudí, zatiaľ čo mladí si zlomeninu rýchlo zahojí.

Dúfam, že ste všetci porozumeli dnešnému komplexnému, no zároveň jednoduchému článku, pretože je v ňom veľmi veľa a to aj praktických informácií, ktoré môžeš začať využívať okamžite. Stačí ak sa pozrieš do zrkadla, zamyslíš sa nad svojím vekom, zdravím, redoxom a cieľmi do budúcna. Podľa toho dokážeš usúdiť, na koľko chceš svoj tuk využívať, ukladať, spaľovať, atď.

Ak to chceš ešte viac po lopate, tu máš aj 3 sľúbené tipy.

3 tipy ako, schudnúť, pribrať a/alebo zregenerovať sa

Tu sú 3 tipy:

  1. Jesť raňajky bohaté na proteín a podobne večeru (ideálne aj s DHA).
  2. Jesť raňajky, aj večeru a aj na obed, aj keď si na slnku.
  3. Jesť iba výdatné raňajky bohaté na proteín s DHA.

Kto a prečo môže ťažiť s týchto praktík?

  1. Štíhlejší, aktívnejší ľudia, ktorí potrebujú regenerovať/opravovať.
  2. Štíhlejší a aktívnejší, bez zdravotných problémov, ktorí chcú pribrať.
  3. Ľudia s nadváhou alebo obézni, ktorí chcú ešte aj schudnúť. 

Aký je záver?

Nikdy nezabúdajme na to, že naše telo má vždy nejaký tromf v rukáve, a to na každý problém. Otázkou len je, či mu sem tam „rozviažeme ruky“ a umožníme vytiahnuť z rukáva „žolíkov“ s názvom mitochondrie“. ⠀

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre
  1. Mirek Pramuka píše:

    Ahoj Jaro, pekny clanok. Pekne info medzi riadkami .
    Trosku Ti nahrám: Deuterium je aj to co chrani mozog dieťaťa v maternici- aby nerástol… A az ked pride DHA z materského mliečka, tak zacne…

    • Jaroslav Lachký píše:

      Pekne doplnenie Miro. Myslím, že aj v meraní kolagénu a kosti bolo nájdených práve pomerne fajn protia/deuteriu (cez 300 ppm) ak sa nemýlim, čo dáva krásny zmysel, keďže kosť vyžaduje pevnosť, ale zároveň aj pružnosť!

  2. Peto píše:

    Čauko, velmi zaujimavy dalši a prakticky članok 🙂
    Ako si to myslel s tími rozvodmi v starých budovách ,,Staré rozvody mali totiž často fázu a nulák ťahané v stene od seba, neboli v jednej bužírke ako dnes“ myslíš to tak že fazovy vodič nebol v kabli spolu s nulakom ? Lebo mne prichadza na um len to ze kedysi sa nulovy vodič napajal v zasuvke na kolik a z neho preklenul vodič do pravej dierky z pohľadu na zasuvku čiže stačili z rozvadzača 2 vodiče. No pokiaľ viem tak obidva samozrejme zaizolované vodiče boli v jednom „obale“ teda kábly. A teraz niečo k tým tipom 😀 no ani nie asi az tak k tipom ale ku mne 😀
    Teda poslednu dobu stracam motivaciu robit to čo ma bavi/bavilo teda cyklistika a silovy trening. Cítim sa častejšie uzimene a proste tak nijako bez cieľou chuti, a teda vzdy ked sa len zacítim ze mi je uz fajn tak sa vraciam k tréningom. Ale po čase zase sa citim akoby vypaleny a teda ja už neviem čo mám robiť. Momentalne som schudol, mám okolo 58kg pri výške 181cm v jari som mal este okolo 66kg. Snazim za silovo tiež cvičiť aby som neprišiel o svaly ale neviem či to robím momentálne dobre. Už ani neviem čo mám teraz jesť alebo nejesť alebo nejesť uplne ani neviem na čo mám chuť… do práce chodim normálne kedze asi vieš kde ako čo robím v (sklade v stavebninách) nebudem to rozoberať, čiže mám manuálnu prácu.

    • Jaroslav Lachký píše:

      Ahoj Peto.⠀

      1. Áno, s tými káblami som to myslel takto – dnes je trojžilový kábel, kde sú tri v jednom obale, a donedávna sa podľa starých noriem ťahali práve len dva (posledný bol spojený ako píšeš). No niekedy boli tieto dva sa oststne káble ne ako dvoj žila ale dva samostatné, a medzi nimi bola medzera.⠀

      2. Podľa toho čo a ako píšeš by som povedal, že skôr naozaj chyba motivácia v niečom, čo konkrétne nevieš prečo robíš (nemáš ti správnu vnútornú motiváciu, ktorú by si premenil na disciplínu).⠀

      Možno by som len poradil, keďže máš veľmi náročnú prácu, šport, výdaj,… že ak si, dosiahol nejaký progress v rámci menej frekvenčného jedenia, vieš fungovať trochu aj bez sacharidov, funguje vrámci intuície.⠀

      Keď máš náročné dní, veľa športuje#, chceš ísť športovať, skús dva až tri dni pred výkonom v kľude visc jest, aj viac sacharidov ako si písal, a možno deň pred už trochu menej, a následne cez, a po výkone doplň, ak potrebuješ.⠀

      Skúšaj teda a hľadaj a sleduj ako sa budeš cítiť a rovnako aj vrámci motivácie, aby si mal svoje „PREČO“

  3. Monca píše:

    Super článok.

  4. Michaela píše:

    Super souvislosti a to s tou crystae je boží! Stále úplně nechápu všechny věci, potřebuji si to ještě postupně propojovat, ale jak píšeš, zvědavost nad tím přemýšlet a zkoumat to, rozhodně probuzená je. 🙂 Díky za to. 🙂

    • Jaroslav Lachký píše:

      Rado sa stalo Miška a som rád, že tá zvedavosť tam je. Práve to je cieľ plus, napíšem ti čo Erikovi včera večer, keď si čítal článok a písal mi svoje Postrehy. ⠀

      Tiež mu veľa vecí došlo, dokonca si veľa veci predstavil v hlave, hlavne na základe elektrotechniky, pretože ju tiež študoval, no rovnako si nevedel vybaviť všetko.⠀


      Dôležité však je to, že si predstavil a premýšľal a tu je moje doplnenie⤵️⠀


      Celú tú membránu, ako si videla v 2D si môžeš predstaviť ako také „Ú“. Zhora, od komplexu 1 a 2, dole, po ATP syntázu.⠀

      No a teraz si v hlave sformuj obraz, že mitochondria je 3D organela, pretože každý z tých komplexov ma za sebou (teda na osi Z) ešte niekoľko kópií, vďaka čomu, vznikne ako by MÚR. Mitochondria je teda baktéria, ktorá má vlastnosti aj 2D aj 3D. Ako to myslím?⠀

      Takto. V 2D priestore, teda lokálne na membráne dokáže svoj flow elektrónov meniť, vďaka čomu mení aj magnetické pole a teda aj tvar samotnej membrány. Toto magnetické pole ma Silociary vždy kolmo na to „Ú“.⠀

      No zároveň v 3D rozmer, z väčšieho pohľadu bunky, ma mitochondria vlastnosti topologickeho izolátoru, čo znamená, že dokáže skrz svoju PUFA tukovu membránu plnú fosfolipidov, cholesterolu izolovať, zatiaľ čo vo vnutri je vodič. To znamená, že dokáže rozličné veci na svojom povrchu verzus v Matrixe, len podľa toho, kde sa nachádza, pod akým je tlakom a svetlom

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov