Príď na celodňový workshop zameraný na POHYB - registrácia otvorená!

Epigenetika #16 Histamín, deutérium a ich Detox

11.11. 20231490x0

Vieš prečo je naše črevo, resp. tráviaci trakt, hlavný orgán, ktorý detoxikuje deutérium? Ako to robí, ako to súvisí s histamínom, či rakovinou a dokonca aj s tvojím biologickým časom?

Dnes ťa čaká pokračovanie o histamíne (nabudúce ešte zvyšok) a dúfam, že po dočítaní, budeš v dobrom zaskočený. Článok kľudne zdieľaj ďalej.

P.S. Článok si môžeš vypočuť aj ako nahovorený Audio podcast. Nájdeš ho tu alebo na SPOTIFY.

* Upozornenie: Spotify a aj podcastové platformy prešli od Augusta 2023 zmenou a tak všetky nové podcasty nájdeš vždy len v úvode článku a ⁠⁠na tomto novom odkaze Spotify⁠⁠. Staršie podcasty sú ako doteraz aj na ďalších platformách, a nájdeš ich na tomto spoločnom odkaze.

P.P.S. Ak chceš byť informovaný vždy medzi prvými o zverejnení nového článku/podcastu, prihlás sa na odber nižšie.


Sumár článku:

 • Slová známeho slovenského fyzika o tom, prečo v tvojej hlave beží čas rýchlejšie ako v nohe.
 • Zopakovanie – čo je histamín a ako vzniká HIT?
 • Ako naše črevo detoxikuje histamín aj deutérium?
 • Prečo a ako náš mikrobióm zachytáva deutérium, čo tým sleduje a ako to súvisí s ovládaním biologického času čreva?
 • Dokáže obyčajné modré svetlo, ale aj deutérium vplývať na biologický čas tkaniva, na ktoré pôsobia? Budeš prekvapený, no dnes ťa čaká ultimátna odpoveď!
 • Záver a zhrnutie

Prečo čas v tvojej hlave beží rýchlejšie ako v nohe alebo čreve?

Máme tu pokračovanie minulého článku, ktoré ťa verím prekvapí informáciami a zároveň ti dá množstvo praktických tipov!

Ako prvé ti pripájam nedávne video od známeho slovenského teoretického fyzika Samuela alias Vedátor-a. Ak nemáš čas, len pusti video, začína schválne v konkrétnom čase a prehraj si aspoň cca minútu a pól. Dozvieš sa v ňom, z úst fyzika, že aj v tvojom tele je aplikovaná všeobecná teória relativity a že v tvojej hlave beží čas rýchlejšie, ako v tvojom palci na nohe. Niektorí týmto slovám totiž v minulosti neverili, tak snáď teraz už budeš a následne pokračuj v článku.

Čaká ťa zaujímavé rozuzlenie a súvislosť tejto informácie s tvojím črevom a aj histamínom!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Pokračujeme ďalej. Ako teda vidíš, tvoje telo v závislosti od toho, v akej výške od povrchu Zeme má svoju časť, tiež podlieha spomaľovaniu/zrýchlovaniu biologického času. Inými slovami, cirkadiánne gény v tvojom palci, kolene, bruchu a čreve, verzus hlave – majú všetky odlišný čas!

Tiež by si už mal vedieť, že rýchlosť daných častíc v našom tele ovplyvňuje ich čas. Napríklad na membráne mitochondrie dokážu elektróny prekročiť dokonca rýchlosť svetla, vďaka čomu dokážu relatívne spomaľovať tvoje stárnutie, ak kvalitne spíš! Ak si nespomínaš, alebo chceš odborné vysvetlenie môjho tvrdenia, tu máš dávnejší článok.

Tiež som ti však práve prezradil ďalšiu zaujímavosť, ktorá väčšinu z Vás nenapadla – dôvod prečo malému dieťatku beží čas pomalšie a dokáže sa celý deň hrať a ani nevedieť, no v očiach vyššieho a staršieho rodiča zasa naopak rýchlejšie stárne. Dôvod sú ich relatívne rozdiely vo vnímaní času. Všetko je to len aplikovaná fyzika na biológiu!

Tiež je to dôvod, prečo sa masívne veľryby a žraloky, ktoré žijú v chladných vodách, hlboko pod hladinou dožívajú stovky rokov. Jednak majú objemné telo plné DHA, vďaka čomu využívajú Kleibergov zákon na maximálne spomalenie a efektivitu metabolizmu a tiež je ich hlava je vodorovne so zvyškom tela a tiež sú pod obrovským tlakom vody, vďaka čomu je ich čas maximálne dilatovaný – predĺžený!

Zopakovanie z minula

Histamínová intolerancia (HIT) je charakterizovaná nedostatočným odbúravaním histamínu v tele, čo vedie k jeho zvýšenej koncentrácii v organizme.


Každý, aj laik, však vie, že histamín je prirodzený proteín, tvorí sa z aminokyseliny histidín a nachádza sa v nás schválne.

Práve preto sa histamín nachádza v potravinách, ktoré sú nejakým spôsobom „staré“ (konzervované, odstáte,…). Podobne ako človek, rovnako aj potravina stárne, čo znamená, že čím má vyššiu heteroplazmiu, tým viac UV stráca. No a čím viac UV potravina stráca, tým viac histamínu dokáže vytvoriť.

Ako súvisí histamín s deutériom a biologickým časom?

Prótium a deutérium sú diametrálne odlišné, hoci chemicky je to rovnaký chemický prvok = vodík. Dvojnásobná hmotnosť deutéria má však obrovský vplyv napríklad na množenie kmeňov baktérií v čreve, zastavenie pohybu krebsovho cyklu, aktiváciu apoptózy, a mnoho ďalšieho.

Po prehratí videa vyššie tiež vieš, že koncentrácia deutéria v tkanive tiež relatívne spomaľuje/zrýchľuje biologický čas danej časti bunky ku zvyšku tkaniva/orgánu.

No a práve črevo je orgán, ktoré deutérium zbiera vo veľkom a schválne. Je to jeden z našich detoxikačných orgánov, ktorý nás deutéria prirodzene zbavuje spolu s dýchaním.

Teraz si túto dôležitú informáciu prepojme s posledným článkom.

Prótium je ľahšie a deutérium ťažké. Prótium je ľahko manipulovateľné červeným a IČ svetlom, kdežto deutérium UV.

DAO (Diaminooxidáza) je prvý enzým, ktorý odstraňuje histamín a nachádza sa v extracelulárnom priestore. Druhým je Histamin N-methyltransferáza (HNMT), ktorý pracuje v cytoplazme. [6, 7]

DAO histamín degraduje oxidáciou (berie z neho elektróny), kdežto HNMT na to využíva odstránenie protónov.

Ako detoxikujeme histamín aj deutérium pomocou čreva?

Posledné 3 odstavce vyššie sú dôvod prečo je naše črevo jeden z hlavných detoxikačných orgánov, čo sa deutéria týka. Naše kmene baktérií dnu, alias mikrobióm, využíva ATP-syntázy opačne, vďaka čomu deutérium zhromažďuje a my ho potom ľahšie detoxikujeme, no tiež ho baktérie využívajú na svoj rast.

Toto je dôvod, prečo som nikomu nikdy neporadil, aby si kupoval na mieru robené probiotiká za 700 a viac eur, pokým nerozumie tomu, ako sa jeho kmene baktérií v bruchu množia. Skôr naopak, pár ľuďom som sa to snažil vyhovoriť. V opačnom prípade je to totiž len vyhodením peňazí a to navzdory tomu, čo predajcovia tvrdia!

Tým, že naše črevo veľmi elegantne oddeľuje elektróny od protónov, ale aj deuterónov (jadro deutéria), môže naša symbióza pracovať.

To znamená, že naše eukaryotycké bunky v enterocytoch čreva budú dostávať dostatok elektrónov pre ETC, aby svoj biologický čas udržovali dostatočne zrýchlený a mohli sa obnovovať každý 24 až 72 hodín.

Zároveň však predovšetkým prokaryotické organizmy uprostred získajú dostatok protónov aj deutéria na svoj rast a pohon.

Táto dokonalá symbióza je veľmi úzko kontrolovaná skrz rezonanciu, zvuk a biofotóny, aké sú dnu vylučované.

To znamená, že keď napr. dojeme svoje posledné jedlo dňa, ďaleko pred spánkom, naše biologické hodiny v čreve začnú svoj čas relatívne spomaľovať (biologicky), pretože ich ETC sa vysporadúva s elektrónmi, no tiež sa bunky „nasiaknu“ deutériom.. Ráno, s prvými lúčmi modrého a červeného svetla, sa toto deutérium dostane v malom množstve do cytoplazmy aj mitochondrií, vďaka čomu zväčší ich objem, zrýchli ich biologický čas (rýchlejšie zostárnu a odumrú), a zastaví ETC, čím umožní aktiváciu apoptózy.

Toto je dôvod, prečo má zdravý človek vždy ráno stolicu, pomocou ktorej detoxikuje nadmerné deutérium, ktoré zjedol.

Pre niektorých je to zrejme „ťažko stráviteľné“, obzvlášť ak vyhadzuje peniaze za rôzne detoxikačné kúry. Tvoje telo však má všetko potrebné už v sebe!

Slová vyššie ti však ukazujú, prečo neadekvátne detoxikovanie deutéria súvisí a predchádza nie len problémom s histamínom.

Ak sa deutérium dostane do cytoplazmy buniek v nadmernom množstve, no nebude schopné sa vylúčiť, HNMT nebude schopné odstrániť z histamínu metylovú skupinu a jej 3 vodíky, pretože deutérium je ťažšie. To znamená, že histamín ostane v bunke dlhšie a zároveň bude histidín čeliť nadmernému unikajúcemu UV svetlu z cytoplazmy.

DHA, SCN, biologické hodiny v tele a deutérium

Vo videu v úvode si videl, źe aj fyzici vedia o dilatácií času a tiež o jeho relativite. Vieme, že už pri rozdiele vo výške cca meter (hlava verzus noha), „beží“ čas rozdielne. Je však smutné, že si odborníci neuvedomujú, aký obrovský význam to má pre našu biológiu, ale ja pohľad na modernu pandémiu civilizačných „ochorení“.

To, že sme sa my ľudia v minulosti vzpriamili a začali využívať svoj palec na nohe malo aj ďalší zmysel, ako iba bipedalizmus a encefalizáciu. Malo to zmysel aj pre naše SCN, ktoré začalo v porovnaní so zvyškom tela bežať enormne rýchlo. Avšak dokázalo to iba vďaka konštantnému prísunu DHA, aké sme počas miliónov rokov v Afrike neustále jedli.

Presne preto máme DHA v oku a všade za ním v CNS, pretože nám pomáha generovať masívne množstvo elektrického prúdu na pohon všetkých neurónov SCN. Musia totiž stíhať riadiť každú jednu vzdialenú časť tela, ktorá je nižšie ako náš hypotalamus.

Uvedom si, že všetko v tele má svoj základ v kvantovo-mechanických zákonoch. To platí aj o morfológií. Neveríš mi? Zamysli sa.

Každá časť tela totiž mení svoj obsah mitochondrií, deutéria, ale aj DHA v závislosti od toho, aký metabolický obrat vyžaduje a tiež, ako vysoko sa nachádza, v závislosti od jadra zeme.

Presne preto je tvoj mozog, ktorý má jeden z najvyšších metabolických obratov, najviac mitochondrií, najmenej deutéria a tiež má najviac DHA. Naopak tvoje črevo, ktoré má metabolický obrat taktiež pomerne rýchly, má deutéria viac a rovnako musí mať aj neustálu donášku deutéria. Vieš prečo? …no tak, premýšľaj.

Deutérium je predsa ťažšie, čo znamená, že jeho pohyblivosť je nižšia. To zasa znamená, že nedosiahne takú kinetickú rýchlosť ako prótium a jeho „vnútorné hodiny“ budú zrýchlené v porovnaní s ľahkým vodíkom!

Tvoje črevo je nižšie ako hlava, a má menšie množstvo mitochondrií. Vyžaduje teda veľa elektrónov aj DHA na to, aby držalo relatívne rýchly biologický čas aj vysoký metabolický obrat. Iba vďaka tomu dokáže držať rovnováhu v príjme a vylučovaní deutéria, ktoré zo stravy prijímame. Na základe diurnánosti a veľkého objemu atómu deutéria dokáže svoj čas spomaliť aj zrýchliť a môže sa zahubiť a zregenerovať.

Toto bola ďalšia lekcia Kvantovej biológie v praxi!

Presne preto podľa mňa nikto nedokáže svoje črevo zlepšiť, pokým nezačne v prvom rade riešiť 3 veci: príjem deutéria (nie kalórie), príjem DHAtiež UV svetlo. UV svetlo totiž dokáže ako jediné v spektre vygenerovať masívne množstvo regeneračného el. prúdu. [11]

Už v roku 1905 Einstein vyslovil svoju známu teóriu, že svetlo môže preniesť celú svoju energiu na elektrón a táto energia mu umožní opustiť kov, alebo polovodič. To je základ fotoelektrického javu, za aký dostal Nobelovu cenu.

Povedal tiež, že akákoľvek energia, ktorá „zostane“, sa javí ako kinetická energia (KE) uvoľnených elektrónov, z ktorej odvodil rovnicu

hf = W + (KE) max

Toto bola jedna z hlavných premís mojej druhej knihy, kde som ti ukázal, prečo sú DHA aj UV dôležité. Množstvo energie aké DHA potrebuje je medzi 3,157 až 3,612 eV, čo spadá presne do UVA spektra. Konkrétne medzi 336 až 390 nm [12] (to hlavne pre mojich členov po poslednom webinári!)

Jaroslav Lachký - UV svetlo a DHA ako generujú jednosmerný elektrický prúd
Jaroslav Lachký – UV svetlo a DHA ako generujú jednosmerný elektrický prúd

Jaroslav lachký mitochondria matrix kvantová biológia cirkadiálna biológia ATP energia

Novembrový webinár 2023 o tom ako svetlo formuje život a tiež predstavenie PRVÉHO PROTOTYPU PANELU s UV

Zhrnutie a praktické tipy ohľadom DHA, či vody?

Aké je teda ponaučenie, ale aj praktické tipy na základe slov vyššie? Je to jednoduché!

Nie iba strava, ale aj tvoj životný štýl, ktorý musí zodpovedať tvojej práci, prostrediu, kancelárií/domu, strave, veku, a hlavne heteroplazmii, je to, na čo sa musíš zamerať!

Je to totiž moderný paradox, že aj napriek vyspelejšej zdravotnej starostlivosti máme najväčší rozvoj civilizačných ochorení. Tiež by pre teba mal byť paradox, že ak máš problém s histamínom, nezmeníš ho pokým do čreva a oka nedostaneš viac DHA. A to aj napriek tomu, že potraviny, v ktorých je veľa histamínu, majú zvyčajne aj DHA.

Toto je dôvod prečo je dnes známe, že umiestnenie magnetu okolo dolného zvierača pažeráka, ktorý kontroluje vstup kyslíka do čreva, dokáže zlepšiť stav pacienta a stav jeho čreva. O tomto by ste všetci čitatelia mali dávno vedieť, pretože som to ukazoval. 

Bežný človek alebo lekár sa nad týmto možno pozastaví, pretože nechápe, ako niečo takéto môže fungovať, no pre každého z Vás tu, to však už nie je nijakým prekvapením. Ste ďaleko popredu!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Už trochu rozumieš, prečo sú moderné problémy s črevom a dokonca aj rakovinou hrubého čreva spojené s nadmerným hromadením deutéria? Teda aspoň podľa mňa? Ak totiž tkanivo nedokáže svoj čas kontrolovať, aj vďaka nedostatku DHA, ktoré z nás modré svetlo aj uEMP rýchlejšie dostáva,…náš kolagén v tele sa stáva viac dehydratovaný a menej schopný generovať elektrický prúd.

Vieš čo to pre teba znamená? 2 veci:

 1. Tenké črevo, ktoré je vyššie, ktoré prichádza do styku s deutériom ako prvé, ho má dostatok na to, aby sa tam začali hromadiť patogénne organizmy a tiež, aby sa bunky nadmerne potili (zväčšovali).
 2. Kolagén v týchto častiach tela sa už stáva nefunkčným a teda nie je schopný dostatočne separovať vodu na OH a hydroniové ióny, vďaka čomu sa všetky bunky v blízkosti začnú „sťahovať“ po mikrotubuloch do miest distálnych, ako je pečeň, či hrubé črevo alebo konečník. Iba tam je kolagén ešte funkčný a dokáže separovať vodu, vďaka čomu bunkám neustále generuje protóny, ktoré potrebujú!

Presne preto podľa mňa tieto problémy dnes narastajú, čo sa štatistiky týka. Naše telo totiž má svoje detoxikačné mechanizmy, no ak nie je schopné dostatočne „odvádzať“ to, čo „privádzame dnu“, niekde sa to bude hromadiť.

Začni teda bez otázok robiť aspoň to, čo môžeš – blokuj modré aj zelené svetlo (využi napr. vhodné okuliare proti modrému svetlu), nemaj v spánku žiadnu elektroniku pri tele, dopĺňaj viac DHA, konzumuj stravu na základe sezónnosti a množstva deutéria, pi najmä keď potrebuješ a nie nadmerne, vystavuj sa chladu aj slnečnému svetlu, využívaj Červené aj infračervené svetlo a následne aj UV,…

Záver

Ak sa ti článok páčil a chceš ma podporiť v práci, alebo si myslíš, že môže pomôcť niekomu z tvojich známych, zdieľaj ho ďalej.

Ak ťa články/podcasty zaujímajú a chceš byť informovaný medzi prvými vždy, keď zverejním nový, môžeš mi nižšie zanechať email a dostaneš ako prvý upozornenie!


P.S. Ak v článku nájdeš nejakú gramatickú chybičku, alebo čokoľvek, kľudne napíš dole do komentára kde a akú, rád opravím! Rovnako mi môžeš dať vedieť ak ťa napadne niečo na pridanie do náśho spoločného Slovníka pojmov! 🙂

P.P.S. Ak sa chceš v týchto informáciách, ktoré ti ponúkam, orientovať ešte viac, prípadne chceš v dnešnej modernej dobe svoj progress aj chápanie trochu urýchliť, pridaj sa medzi prémium členov. Do konca roku 2023 máš možnosť využiť aj špeciálnu 50% AKCIU ROK + ROK členstva ZDARMA!

Pri kúpe platinového ročného členstva získaš v cene automaticky aj obe vytlačené knihy Kvantová Biológia a členstvo na 2 roky!

Na záver ti dávam do povedomia nové odporúčané panely EasyLight, určené na terapiu červeným a infračerveným svetlom, ktoré majú až 5 vlnových dĺžok.

Momentálne je v ponuke aj novinka, ktorou je vhodné večerné osvetlenie alias červený pohybový senzor mitochondriak spolu s okuliarmi blokujúcimi modré aj zelené svetlo pre lepší spánok.

Ako čitateľ tohto blogu máš možnosť využiť aj špeciálnu zľavu 10%, ak pri objednávke zadáš zľavový kód: „jaroslavlachky„.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Posledná novinka, ktorú ti rád predstavím je magnetický matrac MoonVibe (lepšie povedané magnetická podložka pod matrac) so statickými magnetmi, ktorá ti môže pomôcť so spánkom. Všetky informácie nájdeš na webe moonwibe.cz a pre každého mám aj 20% ZĽAVU. Stačí ak pri objednávke zadáte zľavový kód „jaroslavlachky20„.

Zdroje, štúdie a citovaná literatúra: 

 1. Roeland Van Wijk – Light in Shaping Life
 2. Gurwitsch AA. A historical review of the problem of mitogenetic radiation. Experientia. 1988 Jul 15;44(7):545-50. doi: 10.1007/BF01953301. PMID: 3294029.
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Urocanic_acid
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7463562/
 5. https://zona.fmed.uniba.sk/uploads/media/Histamine_intolerance.pdf
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Histamine_N-methyltransferase
 7. https://sk.wikipedia.org/wiki/Histam%C3%ADn
 8. https://sk.wikipedia.org/wiki/Histam%C3%ADnov%C3%A1_intolerancia
 9. https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eobecn%C3%A1_te%C3%B3ria_relativity
 10. https://en.wikipedia.org/wiki/Kleiber%27s_law
 11. Crawford, M. A., Leigh Broadhurst, C., Guest, M., Nagar, A., Wang, Y., Ghebremeskel, K., & Schmidt, W. F. (2013). A quantum theory for the irreplaceable role of docosahexaenoic acid in neural cell signalling throughout evolution. Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids (PLEFA), 88(1), 5–13. doi:10.1016/j.plefa.2012.08.005
 12. https://www.kmlabs.com/en/wavelength-to-photon-energy-calculator
 13. https://www.startitup.sk/slovensko-je-lidrom-v-rakovine-hrubeho-creva-situacia-sa-zhorsuje-odbornici-odhaluju-priciny/


Chcete z informácií načerpať ešte viac?

Pridajte sa medzi premium členov !

Prémium členstvo ti pomôže v zlepšení tvojho Zdravia, Mysle a Výkonnosti. Objav s nami svoj plný Potenciál!

Ako prémium člen získavaš prístup ku množstvu cenných materiálov, knihám, ekurzom, súkromným webinárom, spoločným pravidelným ZOOM-meetingom, či ku súkromnému diskusnému fóru, v ktorom medzi sebou zdieľame svoje skúsenosti/progressy, radyTipy!

Staň sa súčasťou našej rastúcej Komunity, medzi ktorými máš neustálu podporu! 


Ak máš nejakú otázku, alebo si našiel v článku gramatickú chybičku, napíš mi prosím dole do komentára :) 

Ak chceš byť informovaný medzi prvými, vždy keď uverejním nový článok, vlož svoj email a ja ti pošlem upozornenie :)


Najpredávanejšie Protukty na Eshope, ktoré Vám môžu pomôcť prevziať svoj Život do vlastných Rúk!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov